Veenendaals dagblad Overleg met Sovjet-Unie Tsjecho-Sloivakije in Buiten Rampzalige botsing bij Driebergen VRACHTAUTO DOOR MIDDENBERM: VIJF DODEN Staat van beleg in Bolivia HERMOCEL MATRASSEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Duits verongelukt in Friesland Medeminnaar neergestoken FLEX! PUP Slachtoffers nazi-terreur krijgen hogere uitkering gezin Moskou wenst versterking aan Duitse grens WBSm Afzet overtollige boter tegen lage prijzen Oppositieleiders opgepakt ZWARTE PANTERS BETOGEN IN NEW YORK Buien en opklaringen 1 RA \G (Reuter. AP) De Sovjet-l nie heeft toe gegeven aan het standpunt van Praag. Zij stemt in met besprekingen tussen de Russische en de Tsjeeho slowaakse partijleiding op Tsjechoslowaaks grondgebied. Auto aangereden door bus: vier doden Zevenentwintigste harttransplantatie Tussen 't koren I Politbureau Compromis Laatste troepen Gedwongen landing van Israëlisch vliegtuig in Algiers EEG-RESOLVTIE DECREET KOOP yifplU MANS VDClld TV-UITZENDING KLACHT Albanese ambassadeur moet Bulgarije verlaten Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op df., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, Ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 23 JULI I968 - 42e JAARGANG no. 171 Zo ziet de officiële kazerne-ingang van Millovice eruit, naar een groot Russisch garnizoen is gelegerd. De man nen die daar lopen zijn Russische mili tairen, die officieel reeds teruggetrok ken zijn, maar er naar alle waarschijn lijkheid nog ter sterkte van vele duizen den aanwezig zijn. EIS VAN DUBCEK INGEWILLIGD Maar tegelijkertijd eist zij dat er ia het zuidwesten van Tsjecho-Slowakije langs de grens met West-Duitsland, Russische troepen zullen worden gelegerd. Tsjecho-Slowakije heeft zich reeds bereid verklaard tot het gesprek op eigen bodem, maar het zal tegenvoorstellen doen en proberen te voorkomen dat de Russen nog meer troepen binnenbrengen. Het onderhoud (tussen Breznjef en Du beek) wordt donderdag gehouden. c SCHARNEGOUTUM Een Duits gezin van vier personen met vakantie in Friesland is gisteravond bij Schar- negoutum om het leven gekomen toen hun auto in botsing kwam met een bus. De autobus van een firma uit Sneek passeerde links een auto van een inwo ner van Scharnegoutum, die voorgesor teerd stond om af te slaan naar dit dorp. De bus botste frontaal op een te gemoet komende Volkswagen, bestuurd door de heer II. Stelter uit Dordtmund. Waarschijnlijk heeft de chauffeur van de bus, de heer H. Visser uit Harlingen, de stilstaande auto die wilde afslaan, niet tijdig opgemerkt. De Volkswagen werd bij de botsing totaal vernield. De 36-jarige mevrouw Stelter, die naast haar man zat, werd op slag gedood. De 40-jarige heer Stel ter overleed op weg naar het zieken huis. De beide kinderen van het Duitse echtpaar, een 12-jarig zoontje en een 6- jarig dochtertje werden zwaargewond naar het ziekenhuis in Sneek vervoerd, waar zij de afgelopen nacht zijn overle den. De autobus werd door de politie in beslag genomen. HOUSTON (Texas) De 57-jarige Henry Jurgens heeft vandaag het hart gekregen van de 16-jarige Michael Buxton, die gistermorgen dodelijk werd gewond bij een verkeersongeval. De operatie, die zeer geslaagd werd genoemd, vond plaats in het episcopale St.. Lucasziekenhuis in Houston. Jurgens is de 27ste hartpatiënt ter wereld die een ruilhart ontvangt. Het is de zevende maal dat in dit zieken huis een harttransplantatie werd ver richt. HOTEL-REST. „DEKLOMP" Thans zalen tot 200 personen. In de vakantieweken ontmoet men nogal eens stedelingen, die zich blind staren op bos en duinstrand en plas, doch zelden oog hebben voor het boerenland, terwijl ze toch aan de groene veeweihet bont-bepluimde hooiland en de welige graanakkers er best een mogen wagen. Wij hebben het geluk net op de grens van de Ve- luwse heuvelrij en de lage grazige Geld. Vallei te wonen en ik moet u zeggen, dat we geregeld het wiel rich ten naar de laatstgenoemde agrari sche gebieden, ook al kunnen we niet meer van het wanveld en onland ener vroegere generatie spreken. De streek van het koren zoeken we hogerop, waar het geen last van natte voeten heeft. Rogge is er de hoofdvruchl, maar zij wordt zwaar beconcurreera door de gerst. Goudgeel in het licht, donker chromaat in de schaduw van overtrekkende wolken, deint de rog- gevocht gestadig op-en-neer. De soe pele stengels breken niet, hoe zwaar de aren aan de top ook mogen wezen, neenze buigen mee als het riet van Guido Gezelle. Zo'n simpele rogge- halm is een wonderwerk van moeder Natuur, grotei; dan het bouwen van de Ei ff el toren of de Euromast en zij trok haar op met de eenvoudigste middelen. Onze rogge is al een oude cultuurplant, die reeds ten tijde van Karei de Grote op primitieve akker grond voorkwam. Het groeien der bevolking stimuleerde het verbouwen van graan. De haver was het eerste gewas, vervolgens kwam de rogge, 't typische zandkoren, daarop de gerst voor bierbrouwerij en de tarwe voor fijner bakwerk. Haver en rogge lever den brood en de eerste dezer beide was voorts van grote betekenis als veevoer. 23-7-1968, A. B. WIGMAN. Het akkoord over het bilateraal over leg was het resultaat van een lange reeks voorstellen en tegenvoorstellen tijdens geheime besprekingen op par tijniveau die de twee landen sinds za terdag voerden. Tsjecho-Slowakije stel de aanvankelijk voor op 20 juli bijeen te komen in Praag. Op 19 juli kwam Moskou echter met een tegenvoorstel, een ontmoeting te Moskou. Kiew of of Lwow. Moskou maakte gisteren als eerste melding van 't akkoord. Praag beves tigde het later. Volgens een communi qué van Tass, het officiële Russische persbureau ging het Kremlin akkoord met het Praagse voorstel „overwegen de dat het (overleg) zal worden bijge woond door het Politbureau van het Centrale comité van de Sowjetrussische communistische partij en het presi dium van het Centrale comité van de partij". Een dergelijke bijeenkomst is niet gebruikelijk in de communistische wereld. Zelden komen voltallige Po litbureaus van verschillende partijen bijeen. De Russische leiders dringen hier ditmaal op aan kennelijk om te kunnen vaststellen in hoeverre de belangrijkste Praagse leiders worden gesteund door de partij. Naar verluidt zouden verscheidene leden van het Tsjeehoslowaakse presi dium bereid zijn tot een compromis met Moskou. De Praagse partijsecre taris, Alexander Dubcek, en zijn meest toegewijde medestanders voelen daar echter niets voor. Het Sovjetrussische Politbureau be staat Uit elf leden onder leiding van de algemeen secretaris van de partij, Leo nid Breznjef. Ook de Russische pre mier, Alexei Kosygin en de president, Nikolai Podgorny, maken deel uit van het bureau. Het nieuws over het bereikte ak koord brak voor een deel de spanning die 's morgens was toegenomen door een officiële Russische protestnota. Hierin maakte Moskou de leiders in Praag opnieuw het verwijt dat zij de ..contrarevolutionaire krachten" m hun land ongemoeid laten. Tevens protesteerde de Sovjet-Unie tegen de „toenemende westelijke in vloed in Tsjecho-Slowakije, speciaal die van West-Duitsland". Het Kremlin eiste een verklaring voor de aanwezig heid van Westelijke wapens in Tsje cho-Slowakije. De protestnota vormde kennelijk een onderdeel van de zenuwoorlog waar aan ook de Russische pers zeer ac tief deelneemt. Zo kwam de Pravda, Het Russische partijblad met de be schuldiging dat Westduitse „wraak- wapens naar Tsjecho-Slowakije kun nen smokkelen wegens de nalatig heid van de grensbewaking. Het blad liet zich tevens afkeurend uit over de vrijheid die Westduitse journalisten in Tsjecho-Slowakije genieten. Over de wapenvondsten legde de Tsjeehoslowaakse minister van Binnen landse Zaken, Josef Pavel, gisteren nog een verklaring af. „We nemen aan", zei hij in een vraaggesprek voor de radio, „dat de wapens die zijn ge vonden waren verstopt bij wijze van provocatie met de bedoeling de toe stand te dramatiseren". Inmiddels zouden de laatste Russi sche troepen de afgelopen nacht Tsje cho-Slowakije verlaten, zo werd gister avond in Praag bekend. De terugtrek king van deze troepen, die na manoeu vres van het Pact van Warschau opval lend lang nodig hadden om het land uit te trekken, had al dagen geleden voltooid moeten zijn. O DEN HAAG Het zonnige weer, afgewisseld met malse regenbuien, doet de land- en tuinbouw in ons land zeker geen kwaad. In het algemeen staan de gewassen er dan ook goed bij, zo blijkt uit een overzicht van het ministerie van landbouw en visserij. DRIEBERGEN Vijf doden en vier gewonden zijn er gevallen bij een ver keersongeluk dat gistermiddag op rijksweg 12 tussen Bunnik en Driebergen is gebeurd. Eén van de slachtoffers is ds. S. van Wouwe uit Serooskerke. De vier andere doden Duitsers konden nog niet worden geïdentificeerd. Het ongeluk gebeurde toen een vrachtauto, komende uit de richting Arnhem, zich door nog onbekende oor zaak door de middenbermbeveiliging boorde en op de andere rijbaan twee auto's (een Taunus en een „eendje") raakte. Een vlak achteropkomende auto week op het nippertje uit; een tweede wagen reed boven op de wrak stukken. Tot de zwaargewonden behoren de vrouw en een dochter van de predi kant. Met de twee andere gewonden (voor wier leven wordt gevreesd) zijn zij opgenomen in ziekenhuizen in Zeist en Utrecht. Er ontstonden door dit ongeluk enige tijd files van bijna vijf kilometer leng te. Daarin gebeurden nog een paar ket tingbotsingen. TEL AVIV Een Boeing-707 van de Israëlische luchtvaartmaatschappij van El Al is vanmorgen op een vlucht van Rome naar Tel Aviv gedwongen een landing uit te voeren op het vliegveld van Algiers, aldus is in Tel Aviv be kendgemaakt. Het eerste nieuws van het incident was vervat in een radioboodschap, die van 't vliegtuig werd ontvangen. De pi loot zei dat hij gedwongen werd zijn koers te wijzigen. De Boeing had 38 passagiers en een tienkoppige bemanning aan boord en landde om ongeveer half twee in Al giers. Het Israëlisch ministerie van Bui tenlandse Zaken, de minister van Ver keer en de Luchtvaartmaatschappij El Al hebben reeds stappen bij de VN en andere internationale organen onder nomen om het vliegtuig vrij te krijgen. Alle gegevens over de inzittenden zijn nog niet bekend. Onder de passa giers zijn een aantal geestelijken, die een pelgrimsreis naar het heilige land hebben gemaakt. Ook zat een gezin van vijf personen onder wie een kind, het toestel. Waarnemers in Tel Aviv wijzen er op dat Israël en Algerije formeel in staat van oorlog met elkaar verkeren en dat Algerije van alle Arabische landen de felste houding tegenover Is raël aanneemt. In tegenstelling tot Israëis directe tegenstanders, Egypte, Jordanië en Syrië heeft het geen wapenstilstands overeenkomst gesloten voor de beëin diging van de juni-oorlog van vorig jaar. DEVENTER Na een ruzie in een bar in de Vleeshouwerstraat in Deven ter heeft de 41-jarige chauffeur G. van P. met een slagersmes de 30-jarige Ita liaan Guiseppe Florio doodgestoken. De Italiaan, afkomstig uit Catania, waar ook zijn vrouw en twee kinderen wonen, had sinds een half jaar omgang met de vrouw van de chauffeur. Zon dagavond trof Van P. zijn vrouw met de Italiaan in de Tiroler bar. Hij beval zijn vrouw met hem mee te gaan. waar na een korte woordenwisseling ontstond. De chauffeur stak daarbij Florio in de borst. Deze is enkele uren later in het ziekenhuis overleden. Van P. werd ge arresteerd. Het wrak van de Duitse Taunus op rijksweg 12 tussen Bunnik en Drie bergen. BRUSSEL De ministers van Land bouw van de EEG hebben gisteren in Brussel besloten 150 miljoen kilogram boter uit de overtollige voorraden van de gemeenschap tegen verlaagde prij zen op de markt te brengen. Zij hebben zich voorgenomen voor 1 oktober a.s. aan de hand van nadere voorstellen van de Europese Commissie de precie ze voorwaarden hiervoor vast te stel len. Gedacht wordt aan afzet van koel- huisboter aan speciale groepen consu menten (bejaardentehuizen, ziekenhui zen en leger), aan verwerking van gro te hoeveelheden boter tot boterconcen- traat (een soort hak- en braadvet), aan het beschikbaar stellen van boter voor ontwikkelingshulp en aan verwerking van boter tot voeder voor het vetmesten van kalveren. De totale hoeveelheid van 150 mil joen kilogram komt overeen met het reële EEG-boteroverschot op 1 april j.l. De kosten van de verkoop tegen verlaagde prijzen komt voor reke ning van het Gemeenschappelijk Landbouwfonds. LA PAZ De Boliviaanse regering heeft gisteren voor het gehele land de staat van beleg afgekondigd. Zaterdag jl. werden hevige gevechten ge leverd tussen aanhangers van de oppositie en de politie, waarbij een persoon werd gedood en zes mensen werden gewond. De oppositiepartijen, waaronder de revolutionaire nationalistische beweging van ex-president Victor Paz Es- tenssoro, eisen het aftreden van president Barrientos. Vrijdag vluchtte de inmiddels ver vangen minister van Binnenlandse Za ken, Antonio Arquedas, naar Chili na dat hij ervan was beschuldigd foto kopieën van het dagboek van de guer rillaleider Guevara in handen van de Cubanen te hebben gespeeld. Argue- das gaf dit later tijdens zijn verblijf in Chili, waar hij politiek asiel heeft ge vraagd. toe. President Barrientos zei zondag dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de infiltratie van Castrogezinde elementen in de staatsorganen. In La Paz heerst een gespannen po litieke sfeer als gevolg van het oppak ken van oppositieleiders door de poli- In een door president Barrientos ge tekend decreet worden de oppositiepar tijen beschuldigd van „openlijke op stand" tegen het regime. De partijen zijn de revolutionaire nationalistische beweging, de socialistische Falanx-par tij en de nationalistische revolutionaire linkse partij. Bij de bekendmaking van het de creet verklaarde de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken. kolonel Juan Perez Tapia, dat de demon stranten zaterdag van vuurwapens gebruik hadden gemaakt. Barrientos stond aan het hoofd van een militaire junta die in mei 1965 de macht overnam. Veertien maan den later werd hij tot president ge kozen, maar binnen twee jaar kreeg hij te maken met een guerrilla van Castrogezinden die in Cuba zouden zijn opgeleid. Heowel de strijd tegen de guerrillastrijders, wier leider Gue vara de dood vond, althans voorlo pig beslecht is, vraagt men zich af of de 47-jarige luchtmacht-generaal in staat zal zijn tot augustus 1970, wanneer zijn ambtstermijn afloopt, in het zadel te blijven, gezien de toe nemende druk van deze zijde der po litici, arbeiders en studenten. Een woordvoerder van de Boliviaan se regering deelde later mee, dat in La Paz en Oruru tien vooraanstaande politici van de linksgeoriënteerde oppo sitie wegens „ondermijnende activi teit" zijn gearresteerd. Hij zei verder dat zijn regering de uitlevering van de naar Chili gevluchte Arguedas zal trachten te verkrijgen. ADVERTENTIE GRATIS UUK£ n Lucky Luke, Billy the Kid, JollyJumi of do gebroeders Dalton by 3 pakjes INSTANT.PUDDING UNION DEN HAAG Slachtoffers van ver volging door de nazi's in de Tweede Wereldoorlog zullen voortaan een hoge re uitkering volgens de Algemene Bij standswet kunnen krijgen dan nu het geval is. Medisch deskundigen zullen vaststel len in hoeverre lichamelijk of geestelij ke moeilijkheden het gevolg zijn van verblijf in gevangenissen of concentra tiekampen of van een onderduiktijd. Staatssecretaris mr. H. J. van de Poel (Maatschappelijk Werk) heeft dit mogelijk gemaakt door een uitbreiding van de Rijksgroepsregeling voor oor logsslachtoffers. De wijziging gaat in met terugwerkende kracht tot 1 juli van dit jaar. Zij geldt ook voor de nagelaten be trekkingen van de slachtoffers. Aanlei ding tot de maatregel is een televisie uitzending geweest van de VPRO in sa menwerking met het Auswitzcomité. Joodse nazi-slachtoffers beklaagden zich in de uitzending over het gebrek aan begrip en hulp dat zij ondervonden. De nieuwe maatregel zal gelden voor mensen die op grond van ras, geloof of wereldbeschouwing tijdens de oorlog in Nederland, of het vroegere Neder- landsch-Indië door de bezetter zijn ver volgd, zoals Joden, zigeuners, Jehova getuigen en communisten. De hulp die deze mensen tot dusver kregen, wa- gebaseerd op een regeling die ook geld' voor oud-NSB-ers. De nieuwe regeling voor oorlogs slachtoffers houdt o.a. een verruiming in van de hoogte van de periodieke uit keringen. Ook de mogelijkheid tot het verstrekken van bijzondere uitkeringen voor noodzakelijke medische of sociale voorzieningen die met de vervolging verband houden, wordt vergroot. Een klacht van de nazi-slachtoffers was, dat naarmate de oorlog verder ir. het verleden raakt het moeilijker wordi aannemelijk te maken dat bepaalde medische of psychische moeilijkheden hun oorzaak vinden in de ellende var. de vervolging. De staatssecretaris heeft n bepaald, dat de beoordeling van het verband tus sen invaliditeit of overlijden en de ver volging soepeler zal gebeuren. Ook bij de beoordeling van hulp op maatschappelijk gebied zullen enkele teams van deskundigen worden betrok ken. Zij zullen worden samengesteld uit particuliere organen, die beschik ken over de ervaring en de deskundig heid die voor de speciale noden van de vervolgden van belang zijn. Het is on bekend hoeveel mensen voordeel van de nieuwe voorzieningen zullen hebben. Ook 't bedrag dat ermee is gemoeid, va! niet te schatten. De staatssecretaris heeft de verbete ringen aangekondigd tijdens een mon deling overleg met de Tweede Kamer commissie voor Cultuur, Recreatie ei Maatschappelijk Werk. De details moe ten nog worden uitgewerkt. Bulgarije heeft de Albanese am bassadeur, Delo Balili, en vijf functio narissen van de ambassade uitgewe zen, wegens ondermijnende activiteit, aldus een door Radio-Sofia uitgezondei officiële verklaring. De Albanezen had den inlichtingen verzameld die een ge vaar inhielden voor de veiligheid van Bulgarije, gepoogd Bulgaren te werve1 voor tegen de staat gerichte activiteit, en propagande verspreid tegen Bulgarij - en bondgenoten van dat land. Leden van de militante Zwarte Panter-partij in New York hier met spandoeken gefotografeerd op weg naar het Unitea Nations Plaza, waar een persconferentie werd gehouden. De leden van deze negerpartij protesteren tegen het proces Huey Newton in Oakland. Newton, een der leiders van de Zwarte Panters, wordt van moord beschuldigd. Een der doelstel lingen van de partij is het formeren van een revolutionaire zwarte volkspartij. "|7 en hogedrukgebied boven de Britse eilanden stortte gisteren in el kaar. Bij Schotland ontstond toen een gat waardoor een storing precies in de richting van Nederland koerste Het minimum zag er aanvankelijk onschuldig uit, maar ontpopte zien tot een regendepressie van formaat. Ugchelen meldde zich vanmorgen met 24 millimeter en Nunspeet met 29 millimeter, hoeveelheden die dui delijk onder de regenaftapping van 't natste station van Nederland bleven: Gorredijk met 46 mm een nieuw juli-etmaalrecord voor dat station se dert 1940. Achter de depressie voeren matige bot krachtige noordelijke winden on stabiele lucht aan, waarin enkele buien tot stand komen, afgewisseld door opklaringen. Morgen neemt door de nadering van een rug van hoge druk de kans op wat langere zonnige perioden toe. waarbij het ook wat rustiger wordt. Op wat langere termijn behoudt het weer evenwel Hondsdagentrekken: b IJsland trekt alweer een volgend.' storing in zuidoostelijke richting op

De Vallei | 1968 | | pagina 1