fii vanc :iële notities Beurs van Amsterdam Start van nieuw cabaretgezelschap in Lurelei-theater Haiie Selassi in Persoonlijk i u 0 ii<l Acteur Romanowsky overleden Zware operatie voor EI»zabethTay!or Giovanni Guareschi voerde in boeken strijd met zichzelf Rob de Nijs treed op in Duitse show Landgoed voor kunstenaars Internationals Wmm JfM Scherpe pen GLAASJE OP, LAAT JE RIJDEN UIT DE KERKEN VANAVOND MORGEN 'o Hagemeyer heeft 60 procent van aandelen B.K. Unilever meer in cosmetica Moeilijkheden hij Britse bankfusie PILOOT STORM TEKKO TAKS TELEVISIE I T.V. LANGENBERG Pagina 2* DINSDAG 23 JULI I96S 113 Weer was het stil, ondanks dat in het chapiteau de marsmuziek loskla- terde. En toch houd ik van de mensen, mijn hart kan warm worden van... medelijden als ik hen zo zie verdrin ken in vooroordelen en verkeerde oor delen en kleinzielige oordelen en dom me oordelen. Gek hè, dat juist iemand als ik medelijden met anderen heb? Daarom laat ik ze lachen; maar zij voelen niet dat zij eigenlijk zouden moeten huilen, omdat wij, Mademoi selle en ik, ze hun kleinheid laten zien, en daarom lachen ze, de men sen. Ergens in Freek gloeide een gevoel open, dat hij niet kende. Hij werd be wogen op een wonderlijke sterke wij ze. Hij voelde in zich een drang tot hélpen, tot troosten, maar hij, die al tijd alleen voor zichzelf leefde en het diep innerlijk zo moeilijk met zichzelf had en zonder veel vastheid, vond zo licht niet woorden, die helpend dron gen in een mensenhart. Dat van die getekende, Jaap je, ik meen, dat dat meer gééstelijk moet worden bezien. Wat kan het mij nu schelen, hoe je eruit ziet? Er waren er niet veel in mijn leven, met wie ik zo praatte als met jou. De clown legde zijn kleine hand op Freeks knie. Jij bedoelt het goed, Freek, jij behoort tot degenen, die het goed bedoelen en dat zijn er min der, dan je misschien nu wel denkt. Ik ben ouder dan jij, veel ouder, of schoon wij in jaren niet zoveel sche len met elkaar, maar... Zeg eens eer lijk, heb jij nog nooit mededelijden met mij gehad? Immers ja, misschien juist omdat je een goed hart hebt. Voor het eerst zagen zij elkaar aan. Freeks ogen waren transparant in het dalend zomerlicht. Daar hoef ik mij niet voor te schamen, Jaap, want schijn bedriegt, dus dat is nietszeg gend. Ik bewonder je, zoals jij je le ven verstouwt; waarachtig jongen, ik zou het zo niet kunnen. Ik weet dat een man met krukken president werd van een wereldrijk. In het chapiteau klonken luide com mando's, een daverend applaus trilde door de linnen wand. Ik vraag mij weieens af, waartoe? mijmerde de clown, waartoe de één in een paleis, de ander een krot, de één een lichaam „gants vol qualen' zoals Bredero zegt, en de ander... och, je komt er toch niet uit. Ieder heeft zijn moeilijkheden, Freeks stem klonk zacht in de vallen de schemering, de één op deze, de ander op die wijze. De ene vroeg, de andere laat, de één hier, de ander misschien... later. Soms weet ik nog zo net niet, of wij elkander hoeven te benijden, want wij weten van eikaars innerlijk maar weinig af, niet eens van onszelf, laat staan van een ander. In elk mens sluimert een wereld van verborgenheid. Jaapje leunde naar voren met zijn handen op zijn knieën. „God is Liefde" staat er in de Bijbel. Het is gek om dat zo aan te halen onder mannen, maar... ik lees graag in de Bijbel, beschouw het als litteratuur, als een deel van de wetenschap, maar liefde... liefde... Hij schudde het hoofd, zijn blik gleed over zijn handen langs zijn klei ne lijfje, zijn beentjes, alleszeggend. Is dat liefde? Freek vond geen antwoord. En toch...! veelde op uit het onbewuste van zijn wezen, maar hij wist de ter men niet om het te beantwoorden, voelde alleen zijn hartelijkheid uit gaan naar deze andere jonge man als een stroom levend water. Jaapje ging weg om zich te schmin ken, de lampjesketen gloeide aan; al leen zat Freek nog op het trapje in de milde avond. Hij steunde zijn elle bogen op zijn knieën, zijn vuisten on der zijn kin. In het chapiteau was ademloze stilte, zeker werkten daar nu de De Kanters in de circusnok. Ergens op een ander wagentrapje zat de slangenbezweerder en floot on eindig droef en als een meeklinking van de zomernacht. Soms kan er ineens iets tot je komen, een liedje in de lucht, een stem aan je oor, een kleine bloem, die door de wind bewo gen wordt iéts, langs de hemel. II. Freek had zich willen terugtrekken van de mensen en was tot de dieren gegaan, maar nu was het grote won der, dat langs de dieren ook weer mensen kwamen. Merkte - hij het? Merkte hij het niet? De nacht was te schoon om onmid dellijk na het werken te gaan slapen. Jaapje kwam op zijn trapje zitten met zijn harmonika; op het grasveld, op andere trapjes van de woonwagen straat lieten zich anderen lokken. Hun gezichten eendere bleue vlekken in de nacht van klaarheid. De gloeilampen waren na het heengaan van de toe schouwers gedoofd, het chapiteau lag als een ijle dromenkoepel, een won derlijke tempel op een tovertapijt, onwerkelijk. Jan en Rie zaten dicht tegen elkaar voor hun wageningang, zij met het hoofd tegen zijn schouder geleund, hij met een arm om haar heen. Rob de Beer en de koorddanser, die sa men een compartiment deelden, zaten in het gras aan Jaapjes voeten, soms zong een zachte mannenstem mee met de weemoedige overbekende mu ziek. En Leksejkow, die nog af en toe naar Gabba ging kijken, maar dan weer zitten kwam op een lege kist. Zijn katteogen droomden van de verte, lichtten hel door het duister als van een dier. Hij wilde die nacht bij Gabba gaan slapen, hij vertrouw de het niet met die wond. Freek had aangeboden of hij soms naast de hokken zou gaan rusten, maar dat had de dompteur niet ge wild. Van zulke dingen was hij als vakman beter op de hoogte, als het dier erg onrustig werd moest de slan genbezweerder maar wat komen flui ten voor het hok. Leksejkow was als een kind zo bij gelovig. Volgens hem hielp zoiets be ter dan een dierenarts. Nooit zou hij optreden met een ander tijgervel dan hij gewend was. Toen na de vorige voorstelling de schoudergesp brak, had hij een slechte avond voorspeld en het was nog uitgekomen ook, want één der paarden van de vrij- heidsdressuren had een enkel versuikt en kort daarna kwam het gevecht tussen Boris en Gabba. Langzaamaan verkleinde zich toch het gezelschap. Toen Freek en Jaapje alleen achterbleven, schoof het ventje zoevend de harmonika toe. Het leek bijna of het hem speet. Nou dan, pit ze! Insgelijks. Freek scharrelde over het koele, donkere gras naar zijn wagen, kwam langs die van Leksejkow, zag door de geopende deur even vaag een knielen de reus voor een petieterig lampje, hoorde iets van prevelen. Voorbij in de nacht. Even knarste een wagentrapje, een kleine deurscharnier. Freek klom in bed en sloot meteen zijn ogen. Er was een o zo fijn tinkelen in de lucht van de wind tegen de lampjes, als beroer den slanke meisjesvingers een kristal len kelk. Hoor, ergens snurkte een dier, een luchtstroom blabberde zachtjes door het chapiteau. Daar lachte iemand, weg, net of het er niet geweest was, dat kleine geluid in de levende stilte. De zomernacht, met al zijn sterren kroop in het kleine openstaande ven ster van de woonwagen, de vanen wapperden, W-L, W-L, W-L... Wij Léven. Son, waak op.... (Wordt vervolgd) Adèle Bloemendaal, Gerard Cox, Frans Halsema en pianist Boudewijn Leeuwenberg zijn de sterren van het nieuwe cabaretprogramma „Met blijdschap geven wij kennis..." dat dit jaar september in première gaat in het befaamde Amsterdamse Lurelei- theater. Een groot aantal bekende tekstschrijvers verleent zijn medewer king aan de programma; er zijn lied jes, scenes en crosstalks van o.m. Ri- nus Ferdinandusse, Jan Blokker, Jules de Corte, drs. P., Ben Rowold, Her man Pieter de Boer, Guus Vleugel en Michel van der Plas. Het gezelschap zal ook een tournee door Nederland maken. «r ff t-y 3869. Piloot Storm en zijn metgezellen hadden er geen flauw idee van, wat hun te wachten stond, toen zij de aluminiumladder afdaalden en voor 't eerst voet zetten op die vreemde planeet. Uit de richting der sta tionsgebouwen naderde met afgemeten passen en gro te waardigheid een processie van rijzige gestalten, aan weerszijden beschermd door gewapende strijders. Er was iets, wat Arend als ongewoon voorkwam en op het zelfde ogenblik besefte hij, hoe onlogisch het eigenlijk was om er iets vreemds in te zien, dat het comité van ontvangst uit zwarthuidige mannen bestond! Tenslotte was alles hier anders dan op Aarde. De leider van de delegatie bleef op korte afstand met gekruiste armen stilstaan. Hij sprak geen woord en maakte geen ge baar van welkom, maar nam elk der bezoekers beurte lings doordringend op. „Zo'n receptie heb ik nog nooit meegemaakt", gromde Arend. „Het zijn niet direct vrolijke broeken!" 78. Er stegen enige gedemte geluiden uit de harige kolos op en een ogenblik scheen het alsof het grote dier wankelde. Maar juist toen het zich hersteld had en zich schrap wilde zetten, suisde de adellijke Sir Patrick Courage juist in de armen van de gorilla-aanvoerder. De andere apen schonken gelukkig in het minst geen aandacht aan wat er verder met de beide aanvoerders gebeurde en verdwenen grommend en zwaaiend in het oerwoud. Maar de omverschrokken Lumbuakrijgers, die, nu het gevecht ten einde was, de een na de ander weer overeind gekomen waren, stonden met openge spalkte ogen en angstig kloppend hart te wachten op wat zij verwachtten dat er nu zou gaan gebeuren. Maar onbegrijpelijkerwijs gebeurde er niets. Door de schok, dit het dikke lichaam van Sir Patrick veroorzaakt had, was de kolos op zijn achterste gevallen en zat nu, als met een kind met Sir Patrick in de armen op de grond. De Edele Jager zelf was het te machtig geworden en hij bezwijmde op slag. Alle gevaar voor eigen leven vergetend, schoot de Lumbuahoofdman zijn meester te hulp, snelde met opgeheven spies naar voren en stiet het puntige wapen in de harige borst van het monster. De rubriek „Persoonlek", die de NTS 24 juli van 19.31 tot 19.56 uur op Nederland 1 uitzendt, is gewijd aan het staatshoofd van Ethiopië, Keizer Haiie Selassi. Hij lijkt een vreemde eend in de woelige Afrikaanse bijt. Als een rots staat hij in de branding der nationalis tische golven, die Afrika nu al jaren in beweging brengen. De 76-jarige vorst, die zich niet al leen Keizer, maar ook, „Koning der Koningen" en „Leeuw van Juda" laat noemen staat internationaal en in Afri ka (zowel in zwart als in Arabisch Afrika) in aanzien. Dit portret is samengesteld en ge produceerd door Peter von Zahn en Marie Elizabeth Conrad. De Neder landse bewerking is van Piet Spek en Vincent Monnikendam. Joop van Zijl spreekt het Nederlandse commentaar. WENEN (DPA) De Oostenrijkse toneel- en filmacteur Richard Roma nowsky is in het ziekenhuis van Steyr an der Enns in Oostenrijk gestorven. Hij is 85 jaar geworden. De in Wenen geboren Romanowsky was al jarenlang toneelspeler in de provincie voordat hij door Max Rein- hardt werd ontdekt. Hierdoor werd hij in de gelegenheid gesteld om in Ber lijn op te treden en in Wenen in het Theater in der Josephstadt. Met Hans Moser, Paul Hörbiger en Theo Lingen behoorde hij tot de grote komieken uit de bloeitijd van de Ween- se film in de jaren dertig. LONDEN Elizabeth Taylor heeft zondag in Londen een ingrijpende ope ratie ondergaan, zo werd gisteravond onthuld. Haar toestand werd beschreven als bevredyjcnd, er z\jn geen complica ties. Er is een gedeelte van de baarmoe der weggenomen, aldus de verklaring van het ziekenhuis. Aanvankelijk was gezegd dat de 36- jarige Elizabeth Taylor woensdag en zondag een kleine operatie had onder gaan, maar nadat er allerlei geruchten waren losgebroken, bevestigde het zie kenhuis waar zij ligt, dat het een ern stiger operatie was geweest dan men eerst had toegegeven. „Een belang rijke gynaecologische operatie", noem de het ziekenhuis gisteravond wat er met de filmster is gebeurd. Richard Burton, de man van de ac trice, heeft haar gistermiddag be zocht. Zijn vrouw zal ten minste veer tien dagen in het ziekenhuis moeten blijven, daarna moet zij vele maanden rust houden, misschien wel een jaar. BOLOGNA De Italiaanse schrij ver Giovanni Guareschi is gisteren te Bologna tengevolge van een hartaan val overleden. De zestigjarige auteur •is beroemd geworden als de schepper •van de dorpspastoor Don Camillo en •diens tegenspeler, de rode burgemees ter Peppone. Guareschi werd op 1 mei 1908 in Roc- cabianca (Parma) geboren als zoon •van een kleine landeigenaar. Hij werd •journalist bij een provinciaal week blaadje om later bekend en gevreesd -te worden als hoofdredacteur van het satirisch weekblad Bertoldo, dat hij tot 1943 niet alleen redactioneel leidde, maar ook vrijwel op zijn eentje vol •schreef en vol tekende. Na de oorlog kreeg dat blad de naam Candido en Guareschi's scherpe pen en tekenstift brachten hem in 1954 voor veertien maanden in de gevangenis wegens smaad van president Einaudi en premier De Gasperi. Gevangenschap was de schrijver toen al niet meer vreemd, want van 1943 af tot aan de bevrijding van Italië verbleef hij in een Duits concentratiekamp. In 1948 verscheen het eerste deel van het humoristisch politieke verhaal Don Camillo, dat in de jaren daarop in zestien talen werd vertaald. Ook de vijf films met Fernandel in de titelrol van Don Camillo werden een succes, terwijl bij ons toneelgroep Theater het als toneelstuk speelde met Albert van Dalsum als de dorpspastoor. Toen Don Camillo in 1948 verscheen, schreef de bekende Amerikaanse jour nalist Walter Lippmann, dat de Ita liaanse verkiezingen dat jaar gewon nen waren door De Gasperi en door Guareschi. De eerste strijdend met po litieke argumenten en de tweede al vertellend van Don Camillo en Peppo ne en de Christus, die de twee vurige tegenstanders telkens weer tot andere en betere gedachten brengt. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Rotterdam-Zuid (wijkge- meente Slotboom): Joh. Dijkstra te Kampen (verbeterd ber.). Aangenomen: naar Bleskensgraaf J. Codeé, kandidaat te Lunteren. Bedankt: voor Holwerd (toez.): W. A. de Pree te Hindeloopen. Geref. Kerken Aangenomen: naar Rotterdam-Pernis: drs. A. I. Koffeman te Nijkerk. Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Enschede-Oost: H. Biesma te Stadskanaal. Beroepen: te Nijmegen: W. J. Buijs, kand. te Leiden. Aangenomen: naar Hengelo: H. Wubs kand. te Apeldoorn. Geref. Gemeenten Beroepen: te Oosterland: P. Blok te Dirksland. Baptisten Gemeenten Beroepen: te Tweede Exloërmond: J. Schuil, kand. te Schagen, die dit be roep aannam. HILVERSUM I 18.00 Nieuws. 18.16 Radiojournaal. 18.30 Stereo: Dansorkest met zangsolis ten. 18.55 Trefpunt: Leven met Chemie, klankbeeld. 19.30 Nieuws. 19.35 Variëtei tenkabinet: gevarieerd programma. 20.45 Zeil in zicht, hoorspel. 21.20 Bea trix Feest-oord: licht gevarieerd pro gramma. 21.55 Promenade-orkest, Ra diokoor en solist: romantische muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal. NRU: 22.55 Nederlandse muziek in de komende veertien dagen (opn). 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Uitwisselingsconcert BRT-KRO: Koorzang met pianobegeleiding. 18.30 Nws. 18.46 Actualiteiten. 19.05 (NRU) Verslag IBM-Schaaktoernooi te Amster dam. 19.08 Van je buren moet je 't heb ben: licht programma. 20.00 Stereo: Radiophilharmonisch orkest en solis ten: klassieke en moderne muziek. 21.00 Ontwikkeling is de nieuwe naam van de vrede: gesprek over het ontwikke lingswerk in Afrika. 21.15 Stereo: Om roeporkest en zangsolist: operamuziek. 21.35 Stereo: Radio kamerorkest: klas sieke muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Over weging. 22.45 De zingende kerk gewij de koorzang. 23.00 Vergezichten: klank beeld over Wenen. 23.30 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I. NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journaal. KRO: 19.06 De avonturen van Christobal, TV-feuilleton voor de jeugd. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Saba- to Sera, showprogramma. 21.10 De wre kers, TV-feuilleton. 22.00 Honger in Amerika, documentaire filmreportage. NTS: 22.50-22.55 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journaal. 19.15 Van gewest tot gewest. 19.35 Wij Europeanen, filmreportage over Bulgarije. 20.00 Journaal. 20.20 In kleur: Dubbelspion: Tikkie, jij bent 'm!, TV-film. 21.10 Berliner Philharmo- niker o.l.v. Herbert von Kara jan: Saym- fonie nr. 5 van Dvorsjak. 22.15-22.20 Journaal. AMSTERDAM De zanger Rob de Nijs is gisteren met de Dave Pike-five naar Saarbrücken vertrokken om opna men te maken voor de Walter Giller show van de Duitse televisie. Dinsdag 30 juli moet Rob de Nijs weer terug zijn in Nederland. Die dag trouwt hij namelijk met mejuffrouw Elly Hes- seling in Bergen op Zoom. UTRECHT (ANP) Het gemeente bestuur van Utrecht heeft plannen het landgoed Nieuw Amelisweerd te verhu ren als ontmoetingsplaats voor binnen- en buitenlandse kunstenaars en bet publiek. Eerst wilde men het landgoed van de familie Bosch van Drakensteijn tot ont moetingscentrum verbouwen, maar de restauratie bleek zoveel te gaan kosten dat men van dit plan moest afzien. De Stichting creatief centrum, waarin een aantal vooraanstaande kunstenaars zijn verenigd zoals de componist Ton Bruy- nel, de architect Aart Oosting, de dich ter Gerrit Kouwenaar, de conservator van het Stedelijk Museum Ad Peters, prof. J. H. Dijkhuis en drs. C. A. Tem pelaars, is de voornaamste gegadigde voor de nieuwe behuizing. Men wil van Nieuw Amelisweerd, waar Ton Bruynel een studio krijgt per 1 september een ontmoetingsplaats ma ken waar ruimte is voor het publiek om zich creatief te uiten. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Soc. str.lied. 7.23 Stereo: li. gr.muz. (7.30-7.35 v.d. voorpag.). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Act 8.20 Stereo: li. gr.muz. (8.30-8.35 v. alle markten thuis, praatje voor de huis vrouw). 9.00 Stereo: Klass. gr.muz. 9.35 Waterst. 9.40 Li. gr.muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Hoogtep. uit de opera Die Lustigen Weiber von Wind- sqr, Nicola (gr.). 12.21 Voor 't platte land. 12.26 Med. voor land- en tuinb. 12.29 Stereo: Walsork. 13.00 Nws. 13.11 Act. 13.25 Org.concert: li. muz. 13.45 Gespr. portret 14.00 Way-Out, pr. voor de jeugd. 14.45 IUSY-Kamp 1968, we reld jeügdfestival v. voc. jongerenorga nisatie in Vierhouten. 15.00 Mod. muz. voor 2 piano's. 15.20 Klarinetkwartet v. België: mod. muz. 15.30 Viool en piano: klass. en mod. muz. 16.00 Nws. 16.02 Soc. zestig minuten voor boven de zes tig. NRU: 17.02 Oude liedjes. VARA: 17.20 De streken van het model, hoor spel. 17.55 SOS-ber. HILVERSUM n NCRV: 7.00 Nws. 7.10 't lev. woord. 7.15 Stereo: Klass. gr.muz. .30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: klass. dansen (gr.). 8.00 Nws. TROS: 8.11 Op sleeptros: pr. voor automobilisten. (8.30 Act.). 9.15 Heel toevallig: klankbeeld over de ge schiedenis v. 't buskruit. 9.45 Voor de kleuters. 10.00 Stereo: Populair klass. muz. (gr.). 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 Luister uit... en thuis'": ver- zoekpr. voor de mil. 11.50 Act. KRO: 12.00 Van 12 tot 2: gev. pr. (12.22 Wij van 't land; 12.26 med. t.b.v. land- en tuinb.; 12.30 nws.; 12.41 Act.; 13.00 Ra den maar...) NCRV: 14.00 Li. gr.muz. 15.00 In 't zilver: pr. voor oudere luiste raars. 16.00 Nws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Stereo: Meisjeskoor. 17.15 Stereo: Li. gr.muz. 17.50 O verheids voorl.: Hoe gaan we? 'n pr. over verkeer, vervoer en vooruitzien. Samenstelling en pre sentatie: Rob Maas. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Li. voc. muz. 10.00 Nws. 10.03 Mengelmuze: nws. lang speelplaten. 10.30 Ramblers Radio Re prises. NRU: 11.00 Nws. 11.03 Muz.-le- zen: 't laatste int. nws. op 't gebied v. d. 11 muz. (12.00 Nws.). AVRO: 13.00 Nws. 13.03 Radiojourn. 13.06 Zet 'm an ders op!: vrolijk platenpro. 14.00 Nws. 14.03 Muziek-Boetiek: muz.pr. met pro minente Ned. artiesten. 15.00 Nws. 15.03 Arb.vit.: po. verzoekplatenprogr. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Superclean dreammach. (17.00 Nws. 17.021.05 Radiojourn.). DINSDAG 23 JULI 1968 DUITSLAND I. 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal (herha ling van gisteravond). 10.20 Muzikaal amusementsprogramma. 11.30 Filrnre- portage. 12.00-13.00 Actuele kroniek. 16.40 Journaal. 16.45 Kinderfilm. 18.00- 18.05 Journaal. (Regionaal programma: NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.19 Regio naal journaal. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 Ferien in Li- pizza, TV-film. 19.59 Programmaover- zïcht. WDR: 18.05 Filmreportage. 18.10 Felix, TV-film. 18.25 Goedenavond. 18.30 Journaal. 19.10 Filmportret. 19.40 Piraten oder Pioniere?, TV-film.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Spelpro- gramma. 21.00 Die aufrichtige Lügne- rin, blijspel. 22.45 Journaal, commen taar en weerbericht. DUITSLAND II. 17.45 Nieuws en weerbericht. 17.50 Actualiteiten en muziek. 18.15 Alles un- ter einem Dach, TV-film. 18.50 (K) Die Globetrotter, TV-film. 19.27 Weerbe richt. 19.30 Nieuws en actualiteiten. 20.00 Sportspiegel. 20.30 Filmreportage. Aansluitend: Nieuws. 21.00 (K) Tennis- Schlager und Kanonen, misdaadfilm. (Niet geschikt voor jeugdige kijkers). 21.50 Cultureel programma. 22.20 Nws, weerbericht en actualiteiten. Fonds Vorig» koers lete not. Nederland 1966-1 7 102H103% Nederland 1968 61 99% 99% Nederland 1968- 2 61 98% 9814 Nederland 1966 61 96% 96% Nederland 1967 61 96A 96% Nederland 1967 6 94 A 94% Nederland 1965- 1 51 92% 95i3 Nederland 1964-1 51 89fl 89% Nederland 1964 5 87% 87 A Nederland 1958 41 88A 88% Nederland 1964 41 95% 95% Nederland 1959 41 85% 86% Nederland 1963-1 41 82% 82 Nederland 1961 4 84% 84% Nederland 1953 31 78% 78% Ned. staffell. 1947 31 70% 70% Nederland 1951 3» 89% 89% Nederland Nederland 1953 1-2 31 1950 1-2 31 Nederland 1954 1-2 31 Ned. grootb obl 1946 3 Ned. dollarlng. 1947 3 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 id. 30-jar. 1958/'59 41 H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. a. Delimij. f. eert Hoogovens n.r.c.v.a. Philips gem. bezit v. a. Unilever c.v.a Kon. Zout-Organon Dordtsche Petr. a. Kon. Pe;r. f. a. H.AL a Java-China o n.r.c.v.a K.L.M a. Rotterd Lloyd a. Scheepvaartunie a. Bk v. Ned. Gem 1967-1-2 61 Bk v. Ned Gem '67-1-2-3 6* Bk v Ned Gem 1965-1 6 Bk v. Ned Gem '58-1-2-3 41 Nat. bk v. mid kred. '66 7 Nat Investeringsb 1965 51 Fr.-Gron. Hyp.b dw 6 Alb. Heyn wdlobl '55 4 British Petrol. 1966 71 Bijenkorf 6 Co-op Ned. r^paarbr Ned. Gasunie 1966 61 Ned. Gasunie 51 Philips dir. 250-100 '51 4 Pegeir 1-2 1957 6 Pgem 1957 6 83% 72 74A 82H 88% 95% 84% 102 88.8 64 84 72 74% 83 88% 95% 84A 101% 88.9 64.1 117.2 116.5 143.4 142.8 138.1 137.7 183 182 863 178.4 71% 142% 199 132% 121% 100% 97% 93% 85% 102% 93% 92% 134% 101% 99% 154% 98 A 93% 98% 95% 95% 857% 177.4 70% 142% 198 132% 121% 100% 98% 93% 86 102 93 101% 99% 98% 94 98% 95% 95% (Slotkoersen van gisteren) Rott Rijn Pijpljnij. 51 94% 94% K.L.M. 15-jartg 5 93 93% Ned. Spoorw 57 1-2 41 89% 89% Berghuizer Pap.fabr. 4i 94 Gelder Zonen v. 43 91 90 Grasso's Kon Mach.f. 53 89% Meteoor beton 53 87% 87% Stokvis en Zonen 43 88% 89 Thomassen'Dr.-Verbl. 41 98% 98A Alg. Bank Ned. a. 227 228 Amrobank f20,a. 49.6 49.3 Nationale Ned. cert. 702 703 Ned. Credietb. aand. b. 163% 163% Ned Middenstandsbank a. 90.1 90 Slavenburg's Bank a. 172% 171% Albert Heyn a. 290 295 Amstel Br n.r.c.v.a. 432 430 Bergh en Jurg. f 250-1000 a 200 201 Blijdenst.-Will. f 1000 nreva 71 73 Lucas Bols a. 210 215 Bredero vast goed a. 140 140 Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. 441% 443 Buhrmann-Tetterode a. 565 570 Bijenkorf n.-r. c.v.a. 600 591 Calvé n.r. c.v.a. 961% 959 Calvé com.pref.wd.nr. eert 153 153 Drentsch-overijs. houth. a 125 128 D.R.U a. 383 378 Edy emaille a. 84% 82 Elsevier uitgeversmij. a. 413 422 Erdal mij. voor wasverw a 653 660 Excelsior metaalbuizen a. 60% 61% Fokker a. 436 433 Gazelle rijwielfabriek a. 191% 192 Gelder (van) papier a. 133 133% Gist-Brocades a. 737 738 Grasso's kon. mach. fabr. a 134% 132 Heineken's Bierbr. aand 755 725 Holec aand 141 141 Interratio aand 347 343 Kon Ned. Papierfabr. a 153 152 Kon. Ned. Textielunie eert. 46 46 Krasnapolsky La. 52.5 52.8 K.V.T (kon ver tap.) aand 211% 212 Leidsche Wolspinnerij a 256% 259 Lips en Gispen eert 123 Meteoor Beton a. 132 132 Misset, Uitgeversmij. a. 315 Naarden Chem. fabr. a 650 655 Naeff gebr. a. 217 218 Nedap ned. app-fabr. aand 141 139 Ned. Kabel fabrieken aand 305% 306% Nelle, wed. J. van aand 401 399 Nyma n.r.c.v.a 48% 48 Niiverdal-ten Cate a. 82 82 Üverz Gas, nat bez. v.a.f 93 93.4 Pakhoed a. 90 90 Palthe a. 65 64 Pont Houthanoel a. 1653/4 I66V2 Reesink en Co. a. 163% Scheveningen ExpLmij.f. a. 23.7 23.9 Schokbeton aand. b. 191 189 Schol ten Carton en Pap. a. 232 232 Schuppen Sajetfabriek a. 91 92V« Simon de Wit aand. b. 519 520 Technische Unie a. 293 288 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 88.5 88.1 Twentsche Kabelfabriek a. 368 365 Ubbink-Davo m. 44'/» 45 Unilever 1000 cert. 7cpr. a IO6V2 1068/4 Veenendaalsche stoomsp. a. 191 Ver. Machinefabrieken a. I6IV4 161 Ver. Ned. Uitg. bedr. 193.5 191 Ver. Touwfabrieken c.v.a. 119 119V* Vredestein Rubb.br. c.v.a. 173V« 172 Vulcaansoort a. 58 56 Wessanen's kon. fabr. a. 102.5 104 Wilton-Fyeno. Bronsw. a. 151V4 152V4 Billiton le rubriek a. 855 Geldersche Tramw.mij a. 58s/4 H.B.B bel depot 1-2 pb f. 833 835 Interbonds 1 pb f. 635 635 Vastgoedbel.fonds part f. 605 605 Interunie f50 a. 202 201 Robeco f50 a. 247 247.5 Rolinco t 213.5 213.5 Unitas f 50 a. 418 420 Ver Bezit v. 1894 f50 a. 105 104.7 Canadian Pac. Railw. cert. 631/* 63% Int Nickel Cy. Can. cert. 107% 108% Shell Can (10 a.) cert 28»/4 29 V2 A.T.T !5-10a33-l/3d cert 52Vi 53% Anaconda cert 49 V4 48% Bethlehem Steel cert 29% 29'/» Chesapeake and Ohio eert. 65% 65% Cities Serv 10 a 10 dlr eert 62 63«/« Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. 172V4 172V4 General Electric cert 87Vt 88 General Motors eert. 84V4 83V4 KennecoV Copper eert. 40% 41 V< Phillips Petroleum cert 58 58V2 R.CA. cert 49V4 48% Republic Steel cert 41»/4 41% Shell Oil cert 67% 67% Standard Brands 10 a cert 42V2 U.S Steel (10) cert 39V4 39«/2 Wool worth eert. 28% 28V4 VOOR BEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 176.10; Unüever 137.00; Philips 142.50; Aku 88.50. AMSTERDAM, 22 juli De interna tionale waarden hebben maandag by de opening de nieuwe beursweek inge zet met een zwakke stemming. Dit door winstnemingen van lokale zijde in de Philipshoek, terwijl het publiek in de overige hoofdfondsen eveneens met aanbod voor de dag kwam, zij het in geringe mate. AKU kon zich met een eerste ver handeling op 88.80 op het slotniveau van vrijdag handhaven. Unilever daal de 30 cent tot 137.80. Kon. Olie was zwak mej; een koersverlies met één gul den op 177.50. Hoogovens werd iets ho ger geadviseerd op 117.50. Philips gaf een halve gulden prijs op 143.20 om daarmee nog verder in te zakken tot 142.80. Deze dag zou de inschrijving sluiten op de 100 min US-dollar concerteerba re obligaties Philips, tegen 100 pet. Uit de inlichtingen bleek dat er voor deze obligaties grote belangstelling bestaat. Deze lening zal er dan ook grif ingaan, aldus de beurs. Het rentepercentage wordt op 4 3/4 pet voor de converteer bare obligaties geschat. Over de con versiekoers durfde men zich met voor spellingen niet goed uit te laten. Men waagde zich echter aan een taxatie van 165/170. Wall Street gaf vrijdag voor de der de achtereenvolgende beursdag koers dalingen te zien. De verkoopopdrachten waren verre in de meerderheid, waar door de markt zwak sloot. Van de Ne derlandse fondsen gingen Philips en Unilever dollar omhoog, Kon. Olie daalde een 1/2 en KLM 1 1/4 dollar. De cultures moesten iets terrein prijs geven. Dit moet ook worden gezegd van de meeste scheepvaartaandelen. De staatsfondsenmarkt was voor de 7 pet leningen wederom hoger. Ook de ove rige leningen in deze sector kwamen merendeels goed voor de dag. Later werd de markt onregelmatig. Philips schommelde rond de 143.30. Uni lever zakte in tot 137.50 en Kon. Olie tot 177.10. In Philips ging nog wel wat om, doch in Olie en nilever was het zeer stil. AKU verliet de markt op 88.70. AMSTERDAM. Hagemeijer en Co.'s Handelmaatschappij heeft thans bijna 60 pet. van het geplaatste aandelenka pitaal der Industriële Maatschappen Berk-Beccon in handen. Dit heeft Ha gemeijer aan Berk-Beccon meegedeeld. Nadat Hagemeijer haar bod van 250 tot 260 pet. had verhoogd, is haar be lang in BK nog met enkele procenten toegenomen. Daar de fabriek van me taalwaren Tornado in Dordrecht reeds meer dan een derde van de aandelen had verworven op het door haar geda ne bod van 250 pet., zullen zich nu na genoeg geen aandelen BK meer in an dere handen bevinden. „Wij hebben op het ogenblik de 35 en 40 pet. van de aandelen Berk-Bec con in handen", zei ons de heer J. van der Togt, directeur van Tornado. „Van verdere actie zien wij bewust af, om dat wij toch moeten opboksen tegen een meerderheid in het bestuur van BK, die voor Hagemeijer is. Het is jam mer, dat wij niet het hele kapitaal van Berk-Beccon in handen hebben kunnen krijgen. Wij dachten door een samen gaan goede zaken te kunnen gaan doen". „Het spel is echter gespeeld. Als dit tot zegen van de onderneming is, zul len wij er toch ook nog van kunnen pro fiteren, hoewel daar natuurlijk tegen over staat, dat wij ook de klappen op ons aandelenbezit krijgen te incasse ren als het met BK minder goed gaat", aldus de heer Van der Togt, die geen woord van bitterheid tegen 't bestuur heeft en niets negatiefs over Hagemeij er wil zeggen. „Of wij nog eens rondom de tafel zul len gaan zitten, kan ik op het ogenblik nog niet zeggen. Daarvoor is het voor mij nog te kort na de strijd". ROTTERDAM Unilever heeft in Engeland een dochteronderneming op gericht om een proef te nemen met de verkoop van cosmetica op de Britse markt. Wanneer de proef slaagt, zal Unilever de produkten ook in Enge land onder een Amerikaanse licentie overeenkomst gaan maken. De cosmetica, die worden betrokken van het Amerikaanse bedrijf Ar. Wina- rick, Incorporated, worden van giste ren af gedistribueerd uit twee verkoop punten. In de komende zes weken wordt dit aantal punten uitgebreid. Bij de proef zijn vijftig supermarkten betrokken, waaronder het bedrijf van Mac Fisheries, een tak van Unilever. Het betreft hier alleen lippestift, oog make-up, produkten voor de nagelver zorging en gezichtspoeder. De nieuwe dochteronderneming, Pino- ya, verwacht tegen eind 1973 een omzet van f 8,7 miljoen per jaar. Op het ogen blik zetten de fabrikanten van deze ar tikelen in Engeland jaarlijks voor ruim f 120 miljoen om. Ar. Winarick levert 60 pet. van de omzet in cosmetica (per jaar bijna f60 miljoen) in de Amerikaanse super markten. In totaal wordt van deze pro dukten in de Verenigde Staten jaarlijks bijna f3,6 miljard omgezet. Op het gebied van toiletartikelen spreekt Unilever al lang zijn woordje mee en de laatste jaren is dezee sector van het bedrijf snel gegroeid. Op de markt van schoonheidsmiddelen werk te het concern echter nog niet zo inten sief. LONDEN De Britse monopoliecom missie heeft zich niet kunnen verenigen met het plan van de Engelse banken Barclays, Lloyds en Martin om een fu sie aan te gaan. De commissie heeft met een meerderheid van zes tegen vier de fusie afgekeurd. Aangezien die niet de tweederde mee- derheid is die de Britse regering nodig heeft om de fusie te verbieden, zal de regering nu op eigen kompas moeten varen. Daarbij zal zij in aanmerking moeten nemen dat de meerderheid van de monopoliecommissie tegen de fusie is

De Vallei | 1968 | | pagina 2