Dick Mulderij (25) Europees Kampioen in Sharpieklasse Wereldrecords zwemmen Amaieurwieirenners staan op drempel van Mexico en Rome SPANNING NEEMT TOE IBM-SCHAAKTOERNOOI IN Jan Janssen„Ik moest gewoon slagen" Huldiging Janssen donderdagavond Regengeen tennis Ajax eerder voor beker tegen PEC Koersen in Hilversum Vlaamse sportpers nog niet uitgepraat Winterspelen leder geen verlies APELDOORNER ZEILDE BIJZONDER STERK Concurrentie groot „Wel verwacht" Vijftien jaar Laatste dopingcontroles Koningin stuurde Janssen telegram „UUR VAN WAARHEID NADERT" Ook te veel Andere gegadigden Harde noten TOUR DE FRANCE-WINNAAR HEEFT ER TWAALF JAAR VOOR MOETEN VECHTEN Eerste triomfen Klassiekers Argumenten Getrouwd Karakter Luisteren Stem Interessant Nederlandse Australiërs naar Olymp. Spelen APELDOORN De Aneldoornc* Dick Mulderij beeft een enorme pres tatie geleverd. Bij de Europese zeil- kampioenschappen in de Sharpieklas se, die bij het Engelse plaatsje Bran caster (Oostkust) werden gehouden, eindigde de Apeldoorner in het totaal klassement als eerste en sleepte daar door het Europese kampioenschap in de wacht. Met zijn boot „All Weather" finishte Dick Mulderij in de wedstrij den, die onder moeilijk zeilweer plaats vonden de races werden tot twee maal toe afgelast een keer als eer ste, een keer als tweede en een keer als derde. In de vierde en laatste ra ce, waarbij het geluk een belangrijk woordje meesprak omdat er totaal geen wind stond, „gleed" de Apeldoor ner als zevende over de eindstreep, ruim voldoende om de eindzege veilig te stellen. De concurrentie was dit jaar bijzon der groot. Niet minder dan 40 topzei lers in deze klasse, afkomstig onder meer uit Groot Brittannië, West-Duits- land en Portugal hebben vier dagen lang felle strijd geleverd om de hoog ste plaats. Nederland telde zeven deel nemers, waaronder drie Apeldoorners. De heer H. Hendriksen uit Apeldoorn was met zijn 54 jaar de oudste deel nemer. Hij eindigde in de middenmoot. De derde Apeldoorner, de 22-jarige J. H. van Zeist, klasseerde zich enige plaatsen lager. De heer Hendricksen, die inmiddels weer in Apeldoorn terug is, vertelt dat Dick Mulderij bij de deelnemers als favoriet werd beschouwd. „Hij werd goed in de gaten gehouden. Ze kennen hem namelijk. Twee jaar geleden werd hij bij de EK derde. Hij zeilt dit jaar enorm scherp en daar konden zelfs de Westduitser Dominic en de Portugees Santos niet tegen op. Bijzonder leuk was het dat Dick van de Portugese af vaardiging een extra prijs kreeg. Hij had het verdiend". JkMST E RD AM Tourwinnaar Jan Janssen zal donderdagavond, tij dens de Nederlandse baankampioen- schappen, in het Olympisch Stadion in Amsterdam worden gehuldigd. Na zijn intocht in een open auto zal Janssen worden toegesproken door de voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU), dr. P. van Dijk, en de directeur van het stadion, de heer J. Mellegers. In de huldiging worden alle per sonen betrokken, die Janssen offici eel op zijn weg naar de zege in de Ronde van Frankrijk hebben bijge staan. Dit zijn: ploegleider Ab Gel dermans, de wielrenners Arie den Hartog, Eddy Beugels en Eef Dol man, de mecaniciens, seigneurs en de chauffeur. De ouders van Dick, die zondagmid dag het grote nieuws over de radio hoorden, waren bijzonder blij met dit resultaat. „Ik had het eigenlijk wel verwacht", aldus de heer H. Mulderij. „M'n zoon zeilt dit seizoen bijzonder sterk. Bij elk evenement is hij nog bij de eerste drie geëindigd. In de „Kie- lerwoche", dat toch bepaald geen kin derachtige wedstrijd is, kwam Dick al goed voor de dag. Hij werd vier keer eerste; de vijfde keer sloeg hij met zijn boot om. In het totaal klassement eindigde hij daardoor op de derde plaats. Dick doet het met zijn zwager Rudie Cornelisse, die zijn vaste „fok- kemaat" is, uitstekend". Bij de Euro pese kampioenschappen was Cornelis se verhinderd. Zijn taak werd toen over genomen door Jan Brunink uit Amsterdam. Hoe het allemaal begonnen is? „Dick begon met de sport toen hij vijftien HILVERSUM Door de aanhouden de regen z(jn maandag alle partijen van het internationale tennistoernooi in Hil versum afgelast. DICK MULDERIJ ...grandioze prestatie... jaar was. Hij zeilde toen in een „Jol- letje". Dit bootje maakte snel plaats voor een „Polywood", waarmee hij in wedstrijden uitkwam. Resultaten kwa men er snel. Toen Dick 20 jaar was ge worden stapte hij in een Sharpie, een van de snelste boten, die er bestaan. In zijn „All Weather", die reeds 36 jaar oud is, heeft hij vele successen geboekt. En het gaat hem nog steeds voor de wind", aldus de heer Mulderij. In 1936 was de Sharpie een Olympi sche klasse. Het is een moeilijke boot om mee om te gaan. Er is heel wat kennis en vaardigheid voor nodig om de Sharpie in de hand te houden. Kenners beweren, dat, wan neer men in een Sharpie kan zeilen, men in iedere boot kan zeilen. Hij is slechts 1,43 meter breed en dus erg la biel. De heer Mulderij vertelt met enige trotst dat de goede zeilers voortkomen uit de Sharpie-klasse. Om er een paar te noemen: Kraan en Binkhorts. Wij voegen daar de Apeldoorner Dick Mul derij bij, de Europese kampioen in de ze klasse. Hij is nog niet terug in Apeldoorn. Het eerbetoon rond de nieuwe kampioen is nog niet teeinde. Dick is in Engeland de „bink" in de zeilkringen. LOS ANGELES Tijdens de derde en laatste dag van de internationale zwemwedstrijden te Los Angeles zijn drie wereldrecords verbeterd .De 15- jarige Amerikaanse Debbie Meyer ze gevierde zondagavond op de 1500 me ter vrije slag in 17 min. 31,2 sec. Ze was reeds houdster van het record. Op 20 augustus van vorig jaar kwam zij in Philadelphia tot 17 min. 50,2 sec. Tijdens de race stelde Debbie Meyer tevens het wereldrecord op de 800 meter scherper. Haar tussentijd was 9 min. 19 sec. Het record stond sedert 29 juli 1967 op haar naam met 9 min. 22,9 sec. De Zuidafrikaanse Karen Muir ver beterde het record op de 200 meter rugslag, dat zij bracht op 2 min. 23,8 sec. Het eveneens 15 jaar oude zwem- stertje was al recordhoudster met een tijd van 2 min. 24,1 sec., die zij op 26 januari j.l. in Kimberley maakte. PARIJS Bij geen van de renners, die zondag na afloop van de Ronde van Frankrijk werden gecontroleerd, is het gebruik van stimulerende midde len aangetoond. De uitslag van alle onderzoeken was negatief. Tot de na de 22ste etappe gecontroleerde renners behoorde ook Tour-Winnaar Jan Jans sen. In totaal zijn tijdens de 55e Ronde van Frankrijk 163 controles op het ge bruik van stimulerende middelen uit gevoerd. In slechts twee gevallen was de uitslag positief. Beide renners wer den onmiddellijk uit de strijd genomen In een maandagavond uitgegeven verklaring danken de organisatoren dokter Dumas, onder wiens leiding de controles zijn uitgevoerd. Verder wij zen zij erop dat Jan Janssen, de tour winnaar, zeven keer is geeontroleerd en dat zeven keer de uitslag negatief was. DEN HAAG Koningin Juliana heeft maandag een telegram gestuurd naar Jan Janssen, de eerste Nederlan der, die de Ronde van Frankrijk heeft gewonnen. In het telegram wenst de koningin hem geluk met de geleverde prestatie. Ook minister Klompé (Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk) heeft Janssen een telegram ge zonden. De tekst luidt „van harte ge feliciteerd met uw schitterende zege". ZWOLLE Op verzoek van Ajax wordt de bekerwedstrijd PEC-Ajax, die voor zondag 15 september was vastgesteld voor de eerste ronde, op zaterdagavond 14 september gespeeld te Zwolle op het sportpark „De Vrolijkheid", aanvang half vijf. Ajax deed dit verzoek omdat het woensdag 18 september in West-Duits- land uit moet komen tegen FC Nürn- berg voor de eerste ronde van het Voet baltoernooi om de Europese beker voor landskampioenen. AM^tw^AM Voor M-n.utr-urwieirenners nadert het „uur van de waar heid". In de kon"»rde fteken zal beslist worden wie ons land by de komende Olympische Spelen in Mexico zullen vertegenwoordigen. De baanrennen krygen in feite hun laatste kans tot kwalificatie by de baankampi- ie***" die zich op 25 juli, 1 en 8 augustus in het Olympisch Stadion ir _.a zullen af spelen, de wegrenners komen zaterdag 27 juli op hef Adsteeg-circuit in het Limburgse Beek in touw. Vooral op de baan zal de strijd hef tig worden omdat de groep favorieten op elk nummer net iets te groot is om een ieder voor een retourtje naar Mexi co Stad in aanmerking te laten komen. Dat is bijvoorbeeld het geval in de persoonlijke achtervolging, waarin de vacante titel van Gert Bongers een prooi wordt van de strijd tussen Fe- dor den Hertog, Rob van de Ruit, Uu rie Bruin, Tino Tabak, in iets minffere mate Joop Zoetemelk, Pier Hoekstra en mogelijk ook Leen Poortvliet, die weliswaar niet tot de 37 inschrijvers behoort, maar altijd nog als zodanig geaccepteerd kan worden. Te veel kanshebbers zijn er ook voor de sprint, waarin het wel voornamelijk zal gaan tussen Jan Jansen, Wim Koop man (deze twee reden vorig jaar in de finale maar werden door een gerucht makend dopinggeval gedeklasseerd) en Leijn Loevesijn. Deze laatste heeft overigens zondag bij wedstrijden in De nemarken door een val in een rit te gen de Rus Agapof zijn linkerduim ern stig geblesseerd, zodat zijn kansen iets zijn gedaald. Niettemin lijkt Loevesijn wel zekeer van een plaats in het toe stel naar Maxico want op de tandem vormde hij een tot nog toe haast on- klopbare combinatie met Jan Jansen (de enige concurrentie komt van de Rotterdamse combinatie Koopman- Raaymakers) en in de tijdrit over 1 km heeft Loevesijn dit seizoen ook de beste resultaten genoteerd. Beter dan Klaas Balk, die volgens coach Jan Derksen bij de kampioenschappen op dit nummer toch de te kloppen man is. „Het zou een verrassing zijn wan neer Kiaa«- net niet zou winnen", zo meent L .jv\ die de tot -,óg toe ma tige resu ren van de Ba< pdorper wijt aan diens aspiraties ir net voor seizoen op de weg. Andere gegadigden voor de titel in de tijdrit zijn uiteraard de sprinters Jan Jansen en Wim Koopman. Vooral de laatste zal zijn uiterste best doen om zich hoe dan ook in de ploeg voor Mexico te fietsen, waaruit de Rotter dammer in het voo/t' "■"ven door moei lijkheden met Derkser verdween. Die moeilijkheden zijn ini. ddels opgelost. Wat Derksen betreft ÏJ de samenstel ling van een eventuele ploeg voor de ROTTERDAM In het Hilversumse sportpark worden vanavond negen dra verijen verreden. De eerste koers begint half zeven. Onze prognoses zijn: VAN RIEBEECKPRIJS, 2400 meter, met trio: Guy Hanover II - Furie O - Elleke van Our Bonni. WESTERHEIDEPRIJS, 2000 meter, eerste afdeling: Go to War - Gisela Hanover - Gré Hollandia. LINDENHEUVELPRIJS, 2000 meter, met trio: Florissant - Dandy H - Daisy Norton. ANNA'S HOEVEPRIJS, 2020 meter: Flying Lady - Gravin Rita W - Festi. SPAANDERSWOUDEPRIJS. 2400 m: Charles H - Satan Hanover - Christiaan de Wet. Outsider: Caesar Julia H. AMSTERDAM We zijn in de grootmeestergroep van het IBM- schaaktoernooi in het stadium van „achtervolg ook Kavalek" gekomen. De kampioen van Tsjecho-Slowakije maakte namelijk remise tegen Sjamko- witsj, terwijl ook Ivkof en Donner tot eenzelfde resultaat kwamen. Er zijn daarnaast nog derde-machten, die elk moment een staatsgreep kunnen uit voeren. In de meestergroepen blijven Tatai en Hartoch goed werk doen, terwijl de Rus Lutikof hier opnieuw een stap naar voren is gekomen. Samenvattend: de zesde ronde heeft de spanning merkbaar vergroot. Bouwmeester heeft van Bronstein verloren. Daarmee is de kwikzilver achtige Rus dan toch eindelijk in de buurt van de koplopers geraakt. Zijn klacht over frisse lucht is door de or ganisatoren met een perfecte tocht uit alle hoeken beantwoord. Er stond aan de kant van zijn bord een soort wind kracht negen, hetgeen hem merkbaar deugd deed. De tweede luchtsmeker, grootmeester Kotof, had een ander raam achter zich open. Daar kon met gemak een vlieger worden opgelaten. Hij keek tevreden rond: afgebroken met Jongsma. In eerste zitting kwamen we verder slechts met remises van de grond, doch er waren harde noten bij. Ree- Bilek, bijvoorbeeld. De Hongaar ver telde ons, dat hij met de toegepaste variant eens „de mooiste partij van zijn leven had gewonnen". Onze kam pioen gaf hem geen gelegenheid tot reprise. Ivkof-Donner, Frans, met af en toe schijnbaar enige benauwenis voor on ze grootmeester ,doch die repte zich onze grootmeester, doch die repte zich in feite vrij moeiteloos naar het halfje- om. Kuijpers-Lanfeweg werd uitgevoch ten tot er werkelijk niets meer viel te overwegen. Zuidema-Marovic, ver daagd, na hevig gevecht. Wit had het wat moeilijker doch sleepte ten slotte een half punt uit het vuur. Hoe Ciric-Lengyel moet eindigen een duel dat voor de ranglijst van groot belang is weet voorlopig nog niemand. De meerderheid geeft de voorkeur aan de stand van de zwart- speler. Die zou bij eventuele winst het kopgedrang nog duidelijk ver groten. Opmerking uit de meestergroep, door Scholl: „Die Lutikof doet alleen maar idiote zetten, ik zal het dan ook wel verliezen". Aldus geschiedde. Scholl draaide verder krulletjes in zijn haar, dat daarmee al rijk is gezegend. Met die bezigheid volgt hij de voetspo ren van de grote Aljechin. Van Geet begon weer eens met 1. Pc3, waarna Van Scheltinga olie op het vuur wierp door een lange reeks pionzetten uit te voeren. Halverwege zei Van Geet: „Wat heb ik er weer een rommelige boel van gemaakt". Hij verloor. Robbie Hartoch speelde zondag driekwart hersteld van een griep remise tegen Van Oosterom en ver sloeg gisteren weer kerngezond de Spaanse kampioen Medina. Hartoch behoeft nog maar 2% punt uit zes par tijen voor het bereiken van een meesterresultaat. Uitslagen: Grootmeestergroep: vierde ronde: Ivkof Lange weg 1-0. Zesde ronde: Zuidema Marovic VzVz, Ree Bi- lek VtVt, Bouwmeester Bronstein 0-1, Kotof Jongsma afg. Ciric Lengyel afg., Ivkof Donner V»Vt, Kavalek Sjamkowitsj V*Vi, Kuij- pers Langeweg >!tVt. Stand: 1. Ivkof (Joeg) 4Vi pnt.; 2. Kavalek (Tsj.) 4 pnt.; 3. Sjamkowitsj (Rusl). 3Vt en 1 afg.; 4/7: Donner (Ned.); Bronstein (Rusl.); Bilek (Hong.); Ma rovic (Joeg.) 3V« pnt.; 8. Ciric (Joeg.) 3 en 1 a; 9. Ree (Ned.) 3 pnt.; 10. Lengyel (Hong.) 2Vt en la.; 12/14: Kuijpers (Ned.); Langeweg (Ned.); Bouwmeester (Ned.) 2 pnt.; 15. Zuide ma (Ned). IV* pnt.; 16. Kotof (Rusl.) 1 en 2 a. Meestergroep: uit de vierde ronde: Van Oosterom Hartoch VtVt. Uit de zesde ronde: Smederevac Ge re- ben VtVt, Van Geet Van Scheltin ga 0-1, Czerniak Bakker 1-0, Van Oosterom Tatai 0-1 (t.o.), Scholl Lutikow 0-1, Medina Hartoch 0-1. Stand: 1. Tatai 5Vt pnt., 2. Hartoch 4Vt en 1 uitgest., 3/4/5. Medina, Luti kof, Smederevac 4 pnt., 6. Van Schel tinga 3 pnt., 7. Gereben 2Vt pnt., Scholl 2 en 1 uitgest., 9. Van Geet 2 pnt., 10. Czerniak IV* pnt., U/12 Van Oosterom Bakker 1 pnt. In Nootdorp, waar af en toe paardekoersen en derhalve een vleugje sport en opwinding het dorpse bestaan kleuren, wordt in de zomer van 1940 een twee ling geboren in het gezin van aannemer Janssen. Een blijde gebeurtenis die onder de enkele duizenden inwoners enkele dagen druk wordt bepraat, waarop het dorpsleven zijn gewone gang herneemt. Nootdorp sluimert in de buurt van Delft, een gebrekkige busverbinding zorgt bij vlagen voor de aanvoer van enkele honderden zwijgers, die op de koersbaan grimmig samendrommen om te zien of hun vaak niet geringe gok ook finan cieel profijt oplevert. In dat decor groeit Jan Janssen op. Sport en sensatie zijn begrippen die hij leert kennen wanneer hij als kleuter speelt aan de rand van de renbaan. Hij hoort daar praten over geld en hij leert de commercie kennen in het ouderlijk gezin met zeven kinderen. Hij leert er ook een eigen mening op na te houden, waarvan hij later als wielrenner voor deel zal hebben. Maar waardoor hij te vens, opkomend voor zijn recht, menig maal in conflict komt met mensen, die het anders zien. Dat begint al in het ouderlijk huis, waar hard werken en geregelde (katho lieke) kerkgang gelden als grote deug den. Tweelingbroer Aad werkt mee in het familiebedrijfje en leert in zijn vrije tijd gitaar spelen, waarmee hij later op concoursen menig prijsje zal verdie nen. Jan koestert andere ambities, die worden gewekt als hij in 1956 toeschou wer is bij wielerwedstrijden op de plaat selijke renbaan. „Ik vond het een schit terend gezicht. Toen kwam de gedach te bij me op om wielrenner te worden". In het gezin van aannemer Janssen wordt dit plan niet juichend begroet Onder de zeven kinderen is sport niet bijster populair en het hoofd van het gezin spreekt zijn zoon licht geamuseerd toe: „Ga maar op een dragline zitten. Dan zit je ook in het zadel". Niettemin: Jan Janssen, diploma ma chine-bankwerker op zak, knutselt een fiets in elkaar. In 1957 wint hij als nieu weling acht wedstrijden, het jaar daar op gaat hij veertien keer triomferend over de streep. Hij heeft gewonnen van zijn vader, die toch voor de zekerheid een baan in het familiebedrijf achter de hand houdt voor zijn jongste zoon. Dat vooral zal Janssen zich herinneren als een uitdaging. In de heel moeilijke momenten tijdens zijn car rière laat hij meermalen weten: „Ik moest gewoon slagen als coureur. Ik voelde dat ik het me niet kon permitte ren naar mijn vader terug te gaan om mijn hand op te houden". Hij leerde er de hardheid door kennen, die zo broodnodig is in het onvoorstelbaar veeleisende metier van de beroepswiel renner. Het dorp is nochtans vriendelijk voor deze wat eigenzinnige Jan Janssen, die uiterlijk vrij lang, bleek en brildra- gend weinig weg heeft van de popu laire sportman. Grimmigheid vooral kenmerkt hem. Als amateur blijkt hij succesrijk als hij in 1960 vier klassiekers en de Acht van Chaam wint. Zakelijk gaat hij zijn sportieve bedrijvigheid bekijken als gro te sponsors gaan oordelen dat deze ren ner mettertijd wellicht kan reiken tot grote hoogte. Wéér moet Jan Janssen het met zich zelf eens woeden. Voorlopig wimpelt hij aanbiedingen af. Uitgangspunt: hij wenst geen knecht te zijn. Instinctief voelt de intelligente sportman Janssen dat hij méér bereiken kan. In de Ron de van de Toekomst van 1961 een ge wichtig examen voor topamateurs wordt hij negende. Het jaar daarop be haalt hij drie etappe-overwinningen waardoor hij in het eindklassement zijn naam terugvindt op de 3e plaats achter de Spaanse winnaar Gomez del Moral en de vinnige Italiaan Maino. De Fran sen vooral zijn laaiend enthousiast. Zij noemen hem uitbundig de Nederlandse Darrigade, herinneringen opwekkend aan 'n uitzonderlijk populaire Frans man, die sprintend hele pelotons kon verslaan. Moet Janssen dan gehaast overgaan naar de profs en zijn leven slijten als knecht aan de zijde van een kopman? Aanbiedingen van stalbazen, die on vergetelijke grootheden als Rik van Looy en Jacques Anquetil onder con tract hebben, slaat hij na rijp beraad af. Overweging: „Een moeilijke beslis sing, prof worden of niet. Je moet naar mijn idee minstens 22 jaar zijn en een jaar ervaring hebben bij de toen nog bestaande onafhankelijken". Jan Janssen kan zijn beslissingen dan al bui tengewoon goed argumenteren. Hij heeft als amateur al een dagtaak gemaakt van het fietsen. Hij peinst er urenlang over, analyseert verloren wedstrijder, kanaliseert zijn eerzucht in de banen van verstandelijk denken. Het is voorjaar 1962, als hij een hand tekening zet onder een profcontract. Zijn werkgever: de zwierige Franse za kenman Maurice de Muer van het Fran se biermerk Pelforth. Bedachtzame Janssen was niet over een nacht ijs ge gaan. De verbintenis met Pelforth is nog van kracht. Nooit reed Tourwin naar Janssen, de grootste wegrenner die ons land ooit heeft gekend, in Ne derlandse wielerdienst. „Waarom zou ik? Ik ben ontzettend populair in Frank rijk en ze betalen me best". De bundeling van zakelijk inzicht, groot wielertalent en atletisch vermo gen maakt dat Jan Janssen uit Noot dorp snel inburgert onder de Fransen. Hij leert vlot de Franse taal, kweekt bijzonder snel relaties, die hem van pas kunnen komen. Uiterlijk toont hij zich overigens nooit de bikkelharde zaken man, die slechts aan geld wenst te den ken. Janssen blijft een beminnelijk sportman, die liever over sport dan cen ten praat. Zijn leven is dan intussen geheel ingericht naar de eisen die de wielersport stelt aan haar beoefenaren. Hij heeft vriendelijk Nootdorp verla ten en geruild voor Ossendrecht, dat dichter gelegen is bij de wielercentra. Hij is getrouwd intussen met Cora, een bij wielerwedstrijden uitbundig meelevend buurmeisje uit zijn geboor teplaats. Een grandioze toekomst is be gonnen. Vluchtige greep uit een indrukwekken de erelijst: derde in Parijs - Roubaix, zevende in het wereldkampioenschap ('63), veroveraar van de wereldtitel, ze ge in Parijs-Nice, 2 ritzeges in de Tour (1964), triomfator in de Ronde van Ne derland (1965), winnaar in Bordeaux - Parijs, tweede in de Tour, tweede in Pa rijs - Roubaix (1966), tweede in het we reldkampioenschap, vijfde in de Ronde van Frankrijk in 1966. Na een indruk wekkende voorbereiding werd hij dan eergisteren in het bos van Vin- cennes als eerste Nederlander in de his torie van de wielersport gekroond als triomfator in de 55e Ronde van Frank rijk. „Karakter moet je hebben als cou reur. Dat is het voornaamste", zo heeft Jan Janssen zijn gesprekspartners altijd voorgehouden. Hij heeft recht van spre ken, omdat hij de bewijzen van zijn grootheid heeft geleverd. Zijn rijke er varing heeft hem gemaakt tot deskun dige en dus kwam hij als expert nogal eens in conflict met hen die het beter meenden te weten. Dan liet Jan Janssen zich kennen als de opstandige sport man, de nerveuze vedette. Hardhandig kwam hij, bijvoorbeeld, in botsing met de Koninklijke Neder landse Wielren Unie, die hem in 1966 verbood te starten in de race om de wereldtitel, omdat hij wat al te nadruk kelijk had getoond geen zin te hebben in de wedstrijd om het nationale kam pioenschap, waar hij te laat aan de start was verschenen. „Die mannen zijn keihard, ze kennen de praktijk niet." al morele steun gaf op momenten dat de situatie hopeloos leek. Tegen de wil van „de heren" nam Jan Janssen ook de Spaanse soigneur Vidal in eigen dienst. Hij mocht er niet mee naar de Tour, oordeelden KNWU- leiders, die op het laatste moment als nog toestemming gaven. Janssen wist het beter. Hij bouwde er zijn reputatie op. Als basis diende al tijd zijn verbluffende veelzijdigheid. Hij mag dan in geen enkele speciali teit als de onbetwistbaar sterkste ter wereld gelden, op elk onderdeel leunt hij tegen de top. Een all round-renner, een Tourwinnaar, zo men wil. Een belangrijke stem wenste hij ook te hebben in de aanwijzing van een ploegleider voor de Tour de France. Vorig jaar accepteerde hij Wout Wagt- mans als zodanig maar in de praktijk was het Jan Janssen hoogstpersoonlijk die de bevelen gaf. Dit jaar accepteer de hij Ab Geldermans, die hem voor Jan Janssen, heeft ervoor gevochten, hij heeft er ook twaalf jaar lang voor geleefd. Coureurs die dergelijke inspan ningen te veel vonden mocht hij niet zo graag. In deze 55ste Tour nog is hij niet zelden tekeer gegaan als de raadgevin gen aan zijn knechten in de wind wer den geslagen. „Daar kan ik nou kwaad om worden. Ik mag toch wel zeggen dat ik meer ervaring heb en ik vind het onverstandig van een jonge renner als hij daarvan niet wil profiteren. Ook door goed te luisteren ben ik zo ver ge komen". Door te luisteren, te zwoegen en nog een handvol dingen meer. Jan Janssen, overtuigd geraakt van eigen kracht en eigen beperkingen, sprak na het behalen van zijn wereldti tel in '64: „Denk nou niet dat ik volgend jaar de Tour kan winnen. Ik besef dat ik nog wat te jong ben. Over drie jaar zal de situatie heel wat gunstiger zijn". Jan Janssen heeft, alwéér, gelijk ge kregen. Olympische achtervolging het greo vraagteken. Hij heeft vrijwel nimm de kans gekregen om de op papii sterkste formaties te laten rijden en daarom heeft de KNWU van het NOC gedaan gekregen, dat de voordracht voor dit onderdeel van het wielrennen later mag worden ingediend. Kandida ten voor deze ploeg zijn Fedor den Hertog, Frans van de Ruit, Klaas Balk, Tino Tabak en Henk Nieuwkamp, die nog op 15 augustus tijdens de kandida ten wedstrijden in het Olympisch Sta dion tegen een sterke tegenstander (men hoopt West-Duitsland) zullen uit komen alvorens de voordracht al dan niet zal geschieden. De Westduitsers zullen een belang rijke rol spelen bij de voorbereiding op Mexico wanneer de ploeg eenmaal bekend zal zijn. Het ligt namelijk in de bedoeling van chef d'equipe Arie Zwar- tepoorte en Jan Derksen om begin sep tember een aantal wedstrijden tegen onze oosterburen te laten rijden, waar onder enkele in Hannover. De baan daar heeft namelijk model gestaan voor de Olympische piste. Uiteraard komen ook de professio nals en de amateurstayers bij de baankampioenschappen aan bod. Hun strijd gaat behalve om de titels ook om plaatsen in de formatie, die ons lacd bij de wereldkampioenschappen in Rome (23 t/m 27 augustus) zal ver tegenwoordigen. Het staat wrijwel vast, dat daar geen profsprinters caar toe zullen gaan. Want nu zelfs K~ms Mahn en Joop Captein besloten hec*>en de fiets aan de kant te zetten zijn er geen serieuze sprinters meer. De erfemc v^an Derk sen en Van Vliet kan in haPrun over gaan van Gerard Koel, die van Dick Verdoorn, Marinus Paul, Jan Leg» en Hennie Marinus weinig tegens; zal ondervinden. De achtervolging zal wel een prooi worden van Gert Bongers nu titelhouder Tiemen Groen zich fysiek niet in staat voelt om de strijd met de wereldkam pioen der amateurs aan te gaan. Tie men zou wel eens een punt achter zijn wielerloopbaan kunnen zetten. De Fries heeft al zijn activiteiten uitgebreid naar de handel in antiqui teiten. Interessant kan dit jaar het gevecht bij de stayers worden. Vooral bij de profs, waar Piet de Wit (achter Koch) zijn grote klasse zal moeten bewijzen tegen Jaap Oudkerk (achter De Graaf) Piet van der Lans (achter Stakenburg) en Jan Legrand (achter Pelser). Kennelijke outsiders zijn hier Van Campen en Marinus. Bij de amateurstayers zal de Zaan- kanter Cees Stam wel de titel van De Wit gaan overnemen. Zijn voornaam ste concurrenten zijn oud-kampioen Dries Helsloot, veteraan Bert Romeij en nieuwkomer Henk Nieuwkamp. BRUSSEL De Vlaamse krantr waren vanochtend nog niet bekomer van de slag, die Jan Janssen zondar de Belgische wielertrots heeft toege bracht. Er is nog nooit een klap zo hard aan gekomen bij de Belgische wielersport- liefhebbers, zo schrijft „De Nieuwe Gids". Nu, 24 uur later, dreunt hij nog na in onze oren, voelen we ons nog dizzy en stellen we onszelf en tiendui zenden met ons de vraag: hoe kon dat mogelijk zijn? Misschien hebben de Belgen een ver keerde tactiek gebruikt, veronderstelt ,de Gazet van Antwerpen". Dit blad is van mening dat de Belgen een ronde verloren die ze nooit of te nimmer hadden mogen verliezen, om de een voudige reden dat ze hem niet alleen volledig naar hun hand konden zetten, maar het bovendien nog konden doen waar en wanneer ze wilden. In plaats van Janssen het vuur aan de schenen te leggen, hebben onze landgenoren zich ertoe beperkt de wedstrijd lam te leggen. De „Standaard" schrijft onder de kop: „Jan Janssen steeds groot in gro te omstandigheden": het is precies verlopen zoals de schrandere en plots weer in zichzelf gelovende Nederlan der had voorzien en gepland. Hij is een waarachtig kampioen. „Het Laatste Nieuws" verklaart, dat, als'Van Springel niet de grootste ontgoocheling uit zijn jonge leven had opgelopen, nu geschreven zou worden dat hij de Tour won ondanks de na ijver tussen de twee Belgische ploe gen. De „Volksgazet" tenslotte verwerpt de bewering dat er dit jaar minder hard gefietst zou zijn in de Tour. Janssens algemeen gemiddelde be droeg 34 km 894, nog net 119 meter meer dan het gemiddelde van de over winnaar van vorig jaar, Pingeon. GRENOBLE In Grenoble is een lijvig rapport van 500 pagina's met een gewicht van ruim drie kilogram gepu bliceerd over de tiende Olympische Winterspelen, die in februari in Greno ble werden gehouden. In het verslag stond o.m. dat het budget voor de Spe len was begroot op rond 90 miljoen gulden. De totale uitgaven bedroegen echter ca. 98.050.000 gulden, zodat er een batig saldo van 950.000 gulden be neden de raming bleef. Tijdens de Spelen werden 95.000 liter wijn en 60.000 liter melk gedronken en 90.000 kf vlees, 9000 kg ham. 14.000 kg vis, 20.000 kg kip, 130.000 kg aardappe len, 400.000 eieren en 200.000 flesjes yoghurt door de deelnemers, journalis ten en officials geconsumeerd. MELBOURNE In de Australische wielerploeg voor de Olympische Spelen van Mexico zijn twee uit Nederland af komstige renners opgenomen. Het zijn de 23-jarige Jan Eijlsma uit Victoria, die Australisch kampioen achtervolging is, en de evenoude Ron Jonkers uit Zuid-Australië, die de titel op de weg veroverde.

De Vallei | 1968 | | pagina 9