Tour '69 weer met merken ploegen Kavalek haalde volle winst uit partij vechtschaak tegen Donner Nederlands honkbalteam weer door Sullivans verslagen Tennistoernooi in Hilversum verregend anders dan andere Voorbereiding zwemploeg ondervindt ernstig hinder van meezwemmend publiek Motorraces Oldebroek Grote man van Assen, Lodewijkx, in twee klassen aan de start Sterk rennersveld in Beekbergen Jan Keizer mag niet meer crossen Bosbaan-regatta voor vele landen laatste examen voor Mexico Ier Noel Carroll 1.47,3 op 880 yards Paul Friedrichs wel naar St.-Anthonis Felle strijd in IBM-toernooi Vlam in de pan Weer mogelijkheden constante kwaliteit Pagina I I WOENSDAG 24 JULI 1968 PARIJS Als Jan Janssen in de Ronde van Frankrijk 1969 zal starten met rugnummer 1, dan zal hij dit waarschijnlijk niet doen als leider van een Nederlandse equipe, maar als kopman van een fabrieksploeg. Dit zal vermoedelijk de Franse ploeg Pelforth-Lejeune-Sauvage zijn, waarvoor hij al enkele jaren rijdt. De organisatoren van de Tour willen namelijk teruggrijpen naar de formu le van de fabrieksploegen. Dit gebeurt echter niet van harte. Zowel Jacques Goddet als Felix Levi- tan geeft de voorkeur aan de nationale ploegen. Ze zijn evenwel te realistisch om nief in te zien, dat de ondernemin gen, die de wielersport op het ogenblik in leven houden, bij de huidige formule niet aan hun trekken komen. Hierin zit dus iets onrechtvaardigs. Daarom zul len zij op de komende bespreking met de directies van de fabrieksploegen voorstellen om met ingang van 1969 de Ronde van Frankrijk in alle oneven ja ren met fabrieksploegen, en in alle even jaren met landenploegen te laten verrijden. Die Ronde van Frankrijk 1969 zal uit Roubaix vertrekken en ditmaal de rich ting van de wijzers van de klok volgen. Ook het succes van de afgelopen Tour, namelijk de strijd tegen de do ping, zal het volgend jaar worden ge handhaafd. Dit legt de organisatoren, zoals nu is gebleken, echter verplich tingen op bepaalde hervormingen door te voeren, wil de Tour niet onmenselijk zwaar worden. Daarom zullen de etap pen worden ingekort tot tussen de 160 en 180 kilometer. De ontbrekende kilo meters worden teruggevonden door de rustdagen op verzoek van de ren ners te schrappen. Tevens zullen de tijdslimieten, waarbinnen de achterge bleven renners moeten arriveren, wor den verruimd. AMSTERDAM Er zijn ook in de zevende ronde van de groot mees - tergroep van het IBM-toernooi kop pen gerold als ware het een schaak toernooi tussen derdeklassers. Zelden zijn in enige wedstrijd de laatste jaren in ons land zulke scherpe partijen ge speeld en is men zó nadrukkelijk op hoge prijzen of puntengeld (honderd gulden per punt) uit geweest. De pret tige verblijfs- en startvoorwaarden en de aantrekkelijke financiële kant heb ben de ondernemingslust van groot en middelgroot enorm gestimuleerd. Als prettige nevenfactor komt daar nog de competitiesfeer tussen de gasten en de Nederlanders bij. Een heel knap staaltje vechtschaak leverden Donner en Kavalek. De Tsjech trok aan het langste eind, het geen hem zeer deugd deed. Hij had tot nog toe tweemaal van Donner ver loren en één keer remise gemaakt. Daarmee is de kandidatuur van Kava lek, die we gisteren al voorspelden, zeer duidelijk gesteld. We willen toch even onze nationale kampioen Ree in het zonnetje zetten. Na zes maal ongeslagen te zijn geble ven hond hij gisteren; met zwart, Ma- rovic aan de zegekar. Laatstgenoemde wilde remise ontwijken daartoe stond op een bepaald moment de gele- Donner (rechts), en Kavalek in volle concentratie tijdens hun „vechtpar tij". genheid open doch toen hij het on derste uit de kan wilde hebben viel hem het lid op de neus. Langeweg boek te volle winst op Zuidema het was een aantrekkelijke aanvalsaffaire. Voor de ranglijst was de ondergang van de toch zo hard vechtende Jong- sma contra Ciric van belang. De Zuid- slavische grootmeester heeft namelijk nog 'n zwak staande hangpartij in een wat lek vat en kan daarom elk vol punt zeer goed gebruiken. Waar evenwel de grote hoop op is gevestigd, dat is natuurlijk op Bron- stein. Hij speelde voor het eerst se dert tien jaar tegen landgenoot Ko- tof. Over de zetten 1. e4, c6 deden de opponenten 25 minuten. Voor er 2. d4 d5 op het bord waren verschenen had den we nog vijf minuten wachttijd ge noten. Toen kwam een bekend spel op het bord, waarna Bronstein, door mid del van een stukoffer contra een hand vol pionnen, de vlam in de pan deed slaan. Er ontstond een leger witte vrij pionnen, dat evenwel niet „maar zo" een soort vierdaagse kon beginnen. Het realiseren vroeg nog vier uur nauwkeu righeid. Toen stond Bronstein nog slechts een half punt achter de koplopers. Ivkof houdt wat kracht in reserve. Hij weet, dat de strijd nog meer dan an derhalve week duurt. De remise met Lengyel, die zeker een prijs zal halen, had dan ook een krachten sparend kas- rakter. In de meestergroep laat Tatai voor lopig geen steken vallen. Scholl, zijn slachtoffer, was er van onder de indruk. Lutikof achtervolgt verder. Hij versloeg Medina nogal gevoelig. J-' WW»—? HAARLEM Het Nederlandse honk balnegental heeft het opnieuw tegen de Grand Rapid Sullivans niet kunnen red den. Het pure slaggeweld van de Ame rikanen werd ditmaal met een over winning van 15 gehonoreerd. Het team van coach Urbanus deed het ove rigens lang niet slecht. Ook Beidschat niet, die vijftien tegenstanders op drie slag uitschakelde. Hij kreeg slechts vijf honkslagen tegen. Maar daaronder schuilden drie homeruns en deze be slisten de wedstrijd. Voor het eerste spektakel in het bom volle Pim Mulier-stadion zorgde gister avond Sullivans vanger Carl Angelo. Hij klom in één van de lichtmasten en ontvouwde boven de Nederlandse vlag. Zijn daad sloeg in bij de meer dan ze venduizend toeschouwers. Maar even later, toen de Oranjeploeg voor het eerst de knuppels hanteerde, waren de reacties toch heel wat spontaner. Dit gebeurde nadat Beidschat, ondanks een fout van kortestop Jonkers, toch de Amerikanen voor nul aan de kant had gekregen. Ja. het eerste slaggeweld kwam van de Nederlanders. Weer was het Hamil ton Richardson, die het sein tot deze BEEKBERGEN Zoals we reeds gisteren in een deel van onze op lage hebben vermeld wordt morgen avond, donderdag, voor de eerste maal de Ronde van Beekbergen georgani seerd. De organisatie van deze ronde berust bij de Apeldoornse wielervereni ging „De Adelaar", die daarvoor sa menwerkt met de Beekbergse midden standsvereniging „BEMIVO". Het ligt in de bedoeling van deze ronde een elk jaar terugkerend evenement te ma ken. De start heeft om zeven uur plaats in de Dorpsstraat, waar ook de finish ligt. De renners moeten een parcours afleggen van 80 kilometer, hetgeen veertig ronden betekent. De actieve wielervereniging „De Ade laar" is erin geslaagd een sterk ren nersveld te contracteren, zodat 'n span nende strijd kan worden verwacht. On der de deelnemers treffen we o.m. aan de winnaar van de laatste Ronde van de Noord-Oostpolder Henk van Bavel uit Boxmeer; de gebr. Dickhof uit Oos- terwolde, H. egberts, Zutphen, Willy Felix, Arnhem; de gebr. Holstijn uit Nunspeet; Albert Hulzebos uit Beilen; Jan v. d. Kamp uit Arnhem; Matthijs de Koning uit Scherpenzeel, die in de laatste Veluwse Wielervijfdaagse etap pewinnaar was, de gebroeders Scheffer uit Zelhem, Wicher Vlot uit Wanneper- veen, winnaar van de Veluwse Vijf- se, alsmede zijn broer Jan, Arnold Voogt uit Scherpenzeel en Jan Aling uit Bunne. aanval gaf. Hij inspireerde met zijn twee honkslagen ook Boudewijn Maat. Deze copiëerde prompt zijn daad en tot grote vreugde van de enthousiaste toe schouwers rukte Richardson onweer staanbaar naar de thuisplaat op: 10. Maar de vreugde was slechts van korte duur, want het jeugdig talent van de Sullivans kondigde zich met Mike Pojeski aan. Deze zestienjarige Amerikaan, die in de toekomst zeker nog menige dollar met zijn sport zal verdienen, sloeg Herman Beidschat met een homerun kansloos. De stand was weer in evenwicht. Beidschat deed het overigens op de heuvel lang niet slecht. Zijn binnenvel ders en vanger echter kon hij zeker niet blindelings vertrouwen. In de vierde innings sloegen de Sulli vans opnieuw toe. Nadat Jack Romohr de Nederlandse werper een vrije loop had ontfutseld, waren het de zeventien jarige tweelingbroers Andy en Alex Kanoza, die striemend uithaalden. Op de slag van Andy scoorde Rumohr; Alex joeg de bal over de toeschouwers in het verre veld voor een homerun. De familie Kanoza zette Nederland op een achterstand van 14. Schenen halverwege de vierde in nings voor de Nederlanders de winst kansen reeds vervlogen, even later herleefde toch de hoop. Mede door honkslagen van Hudson John en Jels- ma kreeg de Oranjeploeg met slechts één nul alle honken in handen. Maar de hoop bleek ijdel. Robert Maat kreeg de bal niet weg en via een dubbelspel klaarden de Sullivans de situatie. De vijfde beurt bracht weer moge lijkheden voor de ploeg van Urbanus, maar opnieuw lukte het niet. Voor de derde maal stond een dubbelspel van de Amerikanen succes in de weg. De Amerikanen daarentegen haalden meer geluk. Matt Rockwood zorgde met een homerun in de zesde innings voor het vijfde punt van de Sullivans: 1—5. Na de homerun van Rockwood, die de eindstand op 15 zou brengen, is er nog vervaarlijk met de knuppels ge zwaaid. Maar de verdedigingen gaven geen krimp meer, ook al lieten de ent housiaste toeschouwers vooral op het einde nog duidelijk uitkomen anders te willen. Zaterdag ontmoeten de Neder landers de sterke Amerikanen opnieuw. Hopelijk dan onder betere leiding. Werpprestaties: Beidschat (Neder land) 1525. Weinrich (Sullivans) 455. Fouten: Nederland 2, Sullivans 1. Homeruns: Nederl. 0 en Sullivans 3. Scoreverloop: Nederland 1, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 tot. 1; Sullivans: 0, 1, 0, 3, 0, 1, 0, 0, 0 tot. 5. NIJMEGEN De Nederlandse mo tocrosser Jan Keizer, die zondag in de Grote Prijs van Nederland (500 cc) in St. Anthonis zou starten is in een ziekenhuis in Doetinchem opgenomen. De 24-jarige coureur uit 's Heeren- berg moet worden geopereerd wegens een verlamming aan beide benen, die een gevolg is van een verwaarloosde hernia. De kans, dat Jan Keizer zal genezen is weliswaar zeer groot, maar hij zal toch een punt moeten zetten achter zijn motorsportcarrière. Grootmeestergroep: Langeweg - Zui dema 1—0 Sjakowitsj - Kuijpers afg. Donner - Kavalek 01 Lengyel - Iv kof VtVa Jongsma - Ciric 01 Bron stein - Kotof 10 Bilek - Bouwmees ter VtV» Marovic - Ree 01. Stand: 1/2: Ivkof, Kavalek 5 pnt. 3. Bronstein 4 pnt. 4. Ciric 4 en 1 afg. 5/6. Belek, Ree 4 pnt. 7. Sjam- kowitsj 3Vï en 2 afg. 8/9. Donner, Ma rovic 3Vt pnt. 10. Lengyel 3 en 1 afg. 11. Langeweg 3 pnt. 12. Bouwmeester 2Vt pnt. 13/14. Kuijpers, Jongsma 2 en 1 afg. 15. Zuidema lVi pnt. 16. Ko tof 1 en 2 afg. Meestergroep: Hartoch - Smedrevac VtVt Lutikof - Medina 1—0 Tatai - Scholl 10 Bakker - Van Oosterom i/ti/i Van Scheltinga - Czerniak V»Vt Gereben - Van Geet 10. Stand: 1. Tatai 6'/t pnt. 2. Hartoch 5 en 1 uitgest. 3. Lutikov 5 pnt. 4. Smederevac 4 pnt. 5. Medina 4 pnt. 6/7. Gereben en Van Scheltinga 3Vt pnt. 8 .Scholl 2 en 1 uitgest. 9/10 Van Geet en Czerniak 2 pnt. 11/12 Bakker en Van Oosterom lVt pnt. HILVERSUM Regen is de gruwe lijkste ramp, die een tennistoernooi kan treffen. Het wedstrijdschema wordt ernstig verstoord, de toeschou wers blijven weg en het humeur van de spelers dreigt te worden geruïneerd door een binnensluipende verveling. Er wordt op het ogenblik rond de banen van de Hilversumse Lawn Ten nis Club (HLTC) dan ook weinig ge lachen, want Nederlands voornaamste tennisgebeuren staat daar na twee troosteloze dagen vol dreunende juke- box-muziek nog steeds hopeloos on der water. Maandag kon er helemaal niet worden gespeeld en gisteren slaag de men erin door de onverbiddelijke plensbuien door zegge en schrijve twee partijen in het herenenkelspel af te werken. De poëzie van de nerveus tikkende regendruppels op het groen geblader te rond het Melkhuisje laat organisator Mulder in deze dagen volkomen onbe roerd. Tenslotte kost dit internatio naal tennisfeest een halve ton en dan is het een treurig gezicht de prijzige combattanten zwijgend en renteloos aan de bar te zien zitten. Desondanks hield de bedrijvige voor zitter van de HLTC zich gisteren uit stekend. „Er is niets aan de hand", verzekerde hij nog steeds geestdriftig. „Alleen wanneer het morgen wéér de hele dag regent komen wij met het pro gramma in moeilijkheden te zitten. Maar in dat geval laten wij desnoods een dubbelspel vervallen". Gistermiddag één uur kwam het toer nooi op drie banen aarzelend op gang, maar net toen men de vierde baan min of meer bespeelbaar had gemaakt, barstten de loodgrijze wolken boven Hilversum opnieuw in snikken uit. De Westduitser Elsenbroich had zich toen net voor de tweede ronde geplaatst door de Nederlander Lansdorp de eer ste nederlaag in dit toernooi toe te brengen. Op het centre court haalde de Australiër Dent het net niet, maar om half vijf gunde het Nederlandse kli maat hem precies vijf minuten om de ene resterende game, die hem nog scheidde van winst op de Zuidafrikaan Garner, te maken. Doch toen was het ook weer mooi geweest en stonden de banen binnen een half uur weer blank. ADVERTENTIE caballero UTRECHT Terwijl ongeveer 750 zwemmers en zwemsters van 30 juli tot 5 augustus streden om de nationale titels, zullen de poorten van het Utrechtse zwembad Den Hommel open blijven voor hen, die een baantje willen zwemmen. „Een onaanvaardbare zaak, die zeer storend zal werken op de concentratie van de deelnemers", is de begrijpelijke reactie van zwemcoach Rob Kerkhoven. Het organisatiecomité heeft in tallo ze besprekingen tevergeefs gepleit voor de nodige rust, die vooral van groot belang is omdat menig deelnemer tij dens dit toernooi afvaardiging naar de Olympische Spelen moet waarmaken. Alleen het wedstrijdbad zal niettemin domein van de deelnemers zijn, hoe wel Utrecht buiten Den Hommel nog drie openluchtbaden heeft. Standpunt van de Utrechtse Stich ting Lichamelijke Oefening (USLO), die dit modernste bad van Nederland beheert: „Wij hebben verplichtingen te genover het recreatieve zwemmen en bovendien kan de schade in de tiendui zenden guldens lopen". Bestrijder van deze opvatting is de heer J. D. Hoepelman, lid van het or ganisatiecomité. Als lid van de pro vinciale staten van Utrecht betrekt hij dit probleem op het te geringe begrip van de overheid voor de sport. Zijn visie: „De overheid hinkt op twee ge dachten. Aan de ene kant stelt zij sub sidies en garanties beschikbaar voor de sport, aan de andere kant geeft zij onvoldoende trainings- en wedstrijd faciliteiten. Iets dergelijks heeft nu ge leid tot deze onmogelijke situatie". Vurige pleidooien van de heer Hoe pelman en andere leden van het orga nisatiecomité vreest dan ook vooral erg de in dit verband loze toezegging, dat de USLO „de grootst mogelijke mede werking zal verlenen". In het 24 graden warme water van Nederlands snelste bad is de stilte sen verre van gegarandeerd. Het orga nisatiecomité veest dan ok vooral erg warme dagen, waarop duizenden in Den Hommel te water plegen te gaan. rondom de ongeveer 1800 starts intus- Toneélspeler en TV-acteur Jules Croiset 25 STUKS 1.50 - EEN LAURENS PRODUCT Paul Lodewjjkx, de grote overwin naar in de TT van Assen, komt zater dag naar Oldebroek. Nummer twee op de wereldranglijst op zijn super snelle 50cc Jamathi, een eigen ge bouwd bromfietsje, waar de hele mo torwereld door is geschokkt, zal star ten in de wegraces, die door de Stich ting Circuit Oldebroek worden georga niseerd. Het is voor het vierde achtereenvol gende jaar dat op het fraaie „Vree-cir cuit" de motoren zullen daveren. Het is echter voor het eerst, dat de wedstrijden internationaal zijn. Reeds het eerste jaar werden de races een groot succes en bleek het circuit van uitzonderlijke kwaliteit te zijn. De ren ners kunnen er al hun vaardigheid op uitleven en het publiek heeft er altijd kunnen genieten van spannende races. Hef stichtingsbestuur, onder voorzit terschap van de initiatiefnemers voor de organisatie van deze races, de heer Jan Zoombelt Sr., is niet bij dat eer ste succes gaan neerzitten. Met veel energie zijn de zaken aangepakt en is er veel gedaan aan de verbetering van het circuit, maar bovenal aan de accommodatie voor het publiek. Men ondervindt veel medewerking van overheid en bevolking, waardoor op de Noord-Veluwe een motorsport-eve nement is gekomen, dat in de enkele jaren van zijn bestaan al over de tien duizend bezoekers trekt en dat in vier jaar tijds is uitgegroeid van een na tionaal tot een internationaal evene ment. Ook voor deze wedstrijden is weer veel werk verzet. Tribunes zijn bijge bouwd. Het rennerskwartier is uitge breid en langs het circuit is de accom modatie verruimd, zodat het publiek zich veel gemakkelijker kan verplaat sen. Men heeft een keur van binnen- en buitenlandse coureurs weten aan te trekken, waaronder alle Nederland- Jan Zoombelt, de plaatselijke fa voriet, die de strijd krijgt op te ne men tegen onder meer Paul Lodewijkx. se topmensen. Hier is al direct vuurwerk te ver wachten, want de beide Jamathi-rij- ders, Lodewijkx en Martin Mijwaart, krijgen een heel veld van topmensen achter zich aan. Jan de Vries, Jos Schruges, Aalt Toersen, Louk Foeke- ma, Ruurd IJpelaar en Cees van Don gen, allen op Kreidler, zullen zich met veel élan in de strijd werpen om op dit bochtige circuit het de Jama- thi's zo lastig mogelijk te maken .Ver der starten hier nog Jan van Leeuwen op zijn Honda en de plaatselijke favo riet Jan Zoombelt op Sachs. Allemaal renners, die getipt kunnen worden voor een ereplaats. Van de buitenlan ders zijn de Duitser Walter Dauwel op Wadaka/spec., de Belgen Daniel Finaert, Andre Schein en Eddy Del- haise, allen op Derbi, en de vierde Belg Momola op Negrini eveneens bij zonder snel. Bij de bromfietsjes in deze klasse is het aantal inschrijvingen zo groot, dat gestart moet worden in twee se ries, met als beslissing een finale. Ve le merken machines en veel snelle machines. 25 renners per serie en slechts de eerste twaalf gaan over naar de finale. Er zal dus hard wor den gevochten om de ereplaatsen. Hier ook al een „held" van Assen, Jan Huberts, op zijn bijzonder snelle M.Z. Maar ook hier felle concurrentie met Henk Mos en Ruud Breed beiden AMSTERDAM Voor de internatio nale Bosbaan- roeiregatta, die het ko mende weekeinde in Amsterdam wordt gehouden, hebben 197 buitenlandse ploe gen ingeschreven. Dit is een record aantal voor Nederland. In totaal nemen 360 ploegen deel aan dit evenement, dat „Nereus" organiseert. Het is de bedoe ling, dat dit roeifestijn jaarlijks terug keert, onder ausiciën van de Neder landse Studentenroeifederatie. Vijftien landen hebben deelnemers af gevaardigd en voor diverse roeiers be tekent de Bosbaanregatta een laatste examen voor de Olympische Spelen in Mexico. Zo zendt Oost-Duitsland een complete equipe (met o.a. de wereld- kampioensploeg vier-zonder-stuurman). Op de Rotseeregatta in Luzern schit terde Oost-Duitsland door afwezigheid. Ook de Engelse roeibond heeft besloten de Bosbaanregatta als selectiewedstrij den voor Mexico te beschouwen, te meer daar het weer tijdens de onlangs geroeide Henleyregatta zeer slecht was. Ook de Fransen en Italianen (80 man) zijn sterk vertegenwoordigd. Er wordt zaterdag en zondag een dub bel eliteprogramma afgewerkt. Even als tijdens de lustrum wedstrijden van 1962 zullen tijdens de wedstrijden twee rijdende tribunes op grote opleggers, die de volgbaan rijden, ter beschik king staan van het te verwachten gro te aantal toeschouwers. Verder is men van plan een gesloten tv-circuit aan te leggen. Paul Lodewijkx, de „held" van As sen, ontmoet in Oldebroek zware concurrentie. op Honda, Cees van Dongen, Jan van Leeuwen, Jan Kostwinder, de Zweed Kent Nilsson op Tohatsu en de Duit ser Dauwel als grootste kanshebbers. Ook hier weer een sterk renners veld met vele kopstukken. Paul Lode wijkx gaat het proberen met een Bant/Kawasaki, maar dat hij deze, gezien de grote concurrentie, als eer- te over de streep weet te brengen menen we te moeten betwijfelen. Wel weten we, dat Albert Louwes, Klaas de Graaf op Suzuki, Bas Zwerus op NSU, Kees van de Goorberg op Ya maha en Henk Viscaal op zijn super snelle Honda het hem heel erg moei lijk zullen maken. De wedstrijden beginnen om één uur. In de morgenuren wordt er ge traind. Het circuit is van alle richtin gen gemakkelijk te bereiken. Pijlen geven al op grote afstand de routes aan. DUBLIN De Ier Noel Carroll heeft dinsdagavond tijdens internationale at letiekwedstrijden in Dublin de 880 yards afgelegd in 1.47.3. Dit is een evenaring van het officiële Europese record op deze afstand, dat sinds 1966 op naam staat van de Westduitser Franz-Josef Kemper en de Engelsman John Boul ter. De Brit Chris Carter realiseerde dit jaar een tijd van 1.47.2, maar de/ verrichting is nog niet erkend. ST. ANTHONIS De Oostduitse we reldkampioen Paul Friedrichs zal zon dag starten in de strijd om de Grote Prijs van Nederland motocross (500 cc) in St. Anthonis. Zijn deelneming kwam wegens uitreisvisum moeilijkheden op losse schroeven te staan. 4

De Vallei | 1968 | | pagina 11