Veenendaals dagblad JOODSE PASSAGIERS EN BEMANNING NOG VASTGEHOUDEN STRIJD TEGEN FILES MET NIEUWE VERKEERSBORDEN Ee enrij jn Explosies op UK 245 eisen leven Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei B> OPGELUCHT IN PARIJS Vuurgevecht in negerwijk; acht doden GROOTSCHEEPSE MILITAIRE MANOEUVRES IN PERIODE VAN ONDERHANDELINGEN MET TSJECHEN Gekaapt vliegtuig in Algiers Messegevecht in Maastricht Dit najaar proef op autowegen M Systeem bereidt chauffeur voor op komende stagnatie zodat hij misschien route kan wijzigen Brandende benzine stroomt stadje binnen Spionerende bedelaar On ver zoenli j ke uitlatingen van Gowon Wandelend contact met burgerij... ONLUSTEN IN TURKIJE Verbetering ELGRADO Het Politbureau van de Sovjet-com munistische partij, onder leiding van Leonid Breznjef, is gisteravond per trein uit Moskou naar Tsjecho- Slowakije vertrokken, aldus deelt het Joegoslavische persagentschap Tan joeg uit Moskou mee. Tan joeg zei dat het bericht over het vertrek officieel bevestigd noch ontkend werd. In Moskou denkt men dat niets over de besprekingen gepubliceerd zal worden voordat deze af gelopen zijn. ft „Vanzelfsprekend" ft Geen aandeel mm RAMP DREIGT IX XOORD-ITALIE Tot 10 augustus Nota Uitnodiging Alarm in Cleveland OPGEVISTE GRANATEN ONTPLOFTEN Gewonde stierf onbereikbaar tussen oorlogstuig DIRECTER IN DUITSLAND Tussen 't koren II Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 24 JULI I968 - 42e JAARGANG no. I72 ONDERWEG SOVJET-DELEGATIE In het bericht van Tanjoeg wordt gezegd dat in Moskou aangestipt werd, dat de besprekingen tussen de Sovjet en Tsjechoslowaakse topleiders in een atmosfeer van verhoogde spanning zullen beginnen. ■"SSSZ Dertig miljoen gulden kost de Boeing-707 die Arabische terroristen gisteren van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al hebben gekaapt. pARIJS Alle passagiers met de Israëlische nationaliteit en de 10 beman- ningsleden, die zich aan boord bevonden van de gisterochtend gekaap te Boeing van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al, zijn in Algiers vastgehouden, terwijl de overige inzittenden mochten vertrekken. Naar men aanneemt bevinden de drie overvallers, die voor een Palestijnse verzetsorga nisatie zouden werken, zich ook nog in Algiers. Passagiers die in Parijs aankwamen vertelden, dat bij de overval de gezag voerder en de tweede piloot zijn ge wond. Premier Esjkol van Israël zei gister avond, dat alles zal worden gedaan om het vliegtuig terug te krijgen. Aan se cretaris-generaal Oe Thant en de Ita liaanse regering is verzocht dartoe te bemiddelen. Zes van de 38 passagiers van het ge kaapte El AL-vliegtuig zijn vanmor gen op het vliegveld Lydda van Tel Aviv aangekomen. De zes passagiers zijn allen Joodse toeristen, die niet de Israëlische nationaliteit bezitten. Het Palestijnse bevrijdingsfront, een Arabische terroristenorganisatie maak te gisteren bekend dat het kapen van het vliegtuig zijn werk was. De op dracht was uitgevoerd door een van zijn „gespecialiseerde eenheden". El Al, aldus een bekendmaking van het front, heeft actief deelgenomen MAASTRICHT Twee Turkse gast arbeiders hebben in de nacht van maan- aan de Israëlische oorlog tegen de Ara bische landen. „Daardoor is ze een vanzelfsprekend doelwit geworden voor onze gevechtseenheden". Het Israëlische parlement dat giste ren in spoedzitting bijeen kwam ver oordeelde de actie als „ernstige luchtpiraterij". Mosje Carmel, de Is raëlische minister van Vervoer, hoop te, naar hij zei, dat de Algerijnse regering haar internationale verplich tingen zou nakomen en niet alleen de passagiers maar ook de bemanning zou vrijlaten. Algerije neemt een zeer vijandige houding aan ten opzichte van Israël. Het is het enige Arabische land dat weigerde de opdracht van de Veilig heidsraad te aanvaarden tot een staakt-het-vuren in het Midden-Oosten. Overigens had Algerije kennelijk geen aandeel in het kapen van het Is raëlische vliegtuig. Het Palestijnse be vrijdingsfront deelde mee dat de Alge rijnse regering tevoren niet was inge licht. Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat niets erop wees dat Algerije was be trokken bij het complot. n ►IBM b fi i i fcags Zo moeten de borden van het experimentele waarschu wingssysteem van de Rijkspolitie het verkeer dit najaar gaan inlichten over problemen verderop. Kast met verwisselbare waarschuwingen langs de autosnelweg München-Salzburg. De waarschuwingen zijn aangebracht op een lange rol Het is technisch mo gelijk de gewenste waarschuwing vanuit een centrale post, met afstandbediening, voor te draaien. UTRECHT Dit najaar komen er borden langs de autosnelwegen die het verkeer waarschuwen voor ongelukken en opstoppingen verderop. De aldus ingelichte automobilisten hebben dan nog kans de autosnelweg te verlaten en de geblokkeerde plaats via provinciale wegen te omzeilen. Ais de gelegenheid daartoe ontbreekt, dan zijn zij in elk geval op de vertraging voor bereid en kunnen zij het kalm aan doen. BREZNJEF ...op reis... RIVAZZANO (Italië) Een Italiaans legerbenzinedepot by het Noord-Ita liaanse stadje Rivazzano is vandaag ge troffen door de bliksem, heeft vlam ge vat en de brandende benzine is langs de heuvels naar beneden het stadje in gestroomd. Volgens de eerste berichten zijn talloze huizen ingestort en staan vele andere in brand. Verscheidene personen hebben verwondingen opgelo pen. Brandweerlieden uit Pavia, 38 kilo meter van Rivazzano verwijderd, ver klaarden dat de benzine als een rivier van vuur de heuvel afstroomde. De vloeistof kwam terecht in de kanalen van het stadje. Verscheidene gasbuizen ontploften. De brandweer heeft gezegd dat een onbekend aantal mensen in de ingestor te huizen is ingesloten. O Op een spoorwegovergang bij de Amerikaanse plaats Newtonville zijn gisteravond een trein en een autobus met elkaar in botsing gekomen. Negen personen werden gedood en 20 gewond. Alle slachtoffers waren inzittenden van de bus. De Sovjet-dagbladen gingen gisteren voort met hun campagne van steun aan de brief van „de vijf" uit War schau en de plenaire zitting van juli van het centrale comité van de Sov jet-partij. Er werd ook In gerept over het commentaar in de Izvestia over uitstel van de Westduitse manoeuvres bij de Tsjechische grens en dat de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, kanselier Kiesim- ger ervan wist te overtuigen dat „dergelijke vormen van solidariteit met Westersgezinde krachten die werk zaam zjjn in Tsjecho-Slowakye voor hen nieuwe moeilijkheden zouden kun nen scheppen". Eerder op de dag had de Sovjet- Unie het begin van militaire manoeu vres bekendgemaakt. die over een groot gebied in het westen van Rus land, ook in de aan Tsjecho-Slowakije grenzende gebieden, zullen worden ge houden en tot 10 augustus zullen du ren. Het ministerie van defensie in Moskou deelde mee, dat een aantal reservisten is opgeroepen en mo menteel deelneemt aan ondersteu ningsmanoeuvres in het westelijk deel van de Russische federatie, de Oe kraïne, Wit-Rusland en Letland. De bekendmaking staat op de voorpagi na van het regeringsblad Izwestia. Tijdens de oefening zal aandacht worden besteed aan de organisatie van administratieve achterhoede organen, bevoorrading van troepen, reparatie van militaire uitrusting en andere problemen. Er zijn behal ve reservisten ook geregelde troe pen van de plaatselijke garnizoenen bij ingeschakeld en er wordt ge bruik gemaakt van civiele transport middelen. Reizigers uit Tsjecho-Slowakije heb ben verteld, dat men in Oost-Duits- land bezig is een prikkeldraadversper ring aan te leggen aan de grens met Tsjecho-Slowakye, kennelijk om te verhinderen dat Oostduitsers via Tsjecho-Slowakije naar de Westduitse bondsrepubliek gaan. Generaal Karei Peperny, comman dant van de Tsjechische grenswacht, heeft verklaard dat de grenzen even zorgvuldig worden bewaakt als vroe ger. „Wij zijn ons ervan bewust, dat onze westelijke grens een grens tus sen twee sociale stelsels is en dat on ze manschappen een internationale plicht vervullen", aldus de generaal. „De maandag in Praag binnenge komen Russiche nota is geen par tij stuk maar een diplomatiek docu ment, door de Russische regering gericht aan de Tsjechoslowaakse", zo is op het ministerie van Buiten landse Zaken in Praag vernomen. Volgens gebruik zal het document dan ook niet worden gepubliceerd. Het wordt momenteel bestudeerd en zal binnen enkele dagen worden be antwoord. De Russen hebben naar verluidt in de nota speciaal gewezen op de kwetsbaarheid van de westelijke grens van Tsjecho-Slowakije, die te vens „een grens van het socialis tisch blok" is, en de wenselijkheid naar voren gebracht dat er Russi sche troepen worden gelegerd. Noch de radio en televisie noch de pers in Tsjecho-Slowakije hebben tot dus ver melding gemaakt van de nota. Het Zuidslavische persbureau meldt uit Praag dat de Russen in hun nota er voorts bezwaar tegen maken dat sommige Tsjechoslowaakse functiona rissen in verklaringen interne aange legenheden en problemen van het Warschaupact onthullen. In de nota wordt verder verlangd dat er toezicht op de pers wordt uitgeoefend waarbij wordt gewezen op het sterker worden van de anti-socialistische en revisio nistische krachten, terwijl tenslotte wordt gesproken over de activiteit van enkele hooggeplaatste functiona rissen waarmee de Sovjet-Unie „niet ingenomen schijnt". De Tsjechoslowaakse schryversunie heeft de zusterorganisaties in de Sov jet-Unie. Polen, Bulgarije. Oost-Duits- land, Hongarije. Roemenië. Zuid-SIa- vië en Cuba uitgenodigd delegaties te zenden voor een bezoek aan Tsjecho- slowakije. Eenzelfde invitatie is ge richt aan buitenlandse schrijvers, on der wie Louis Aragon, Elsa Triolet, Jean-Paul Sartre, Carl Levi, Heinrich Böll en Ernst Fischer. Tsjecho-Slowakije heeft op de ont wapeningsconferentie in Genève laten weten dat het veel waarde hecht aan de instelling van een kernwapenvrije zone in Centraal-Europa, waardoor de weg geopend wordt voor inkrimping van de conventionele bewapening. De Tsjechische verklaring kwam kort na het bericht, dat de Sovjet- Unie opnieuw de eis zou hebben ge steld Sovjettroepen te legeren langs de grens tussen Tsjecho-Slowakije en West-Duitsland. dag op dinsdag in een pension in Maas tricht een messegevecht geleverd, waarbij de 38-jarige A. M. zeer ernstig werd gewond. De ander is gevlucht en heeft zich zeer waarschijnlijk van het leven beroofd door van de St.-Servaas- brug in de Maas te springen. Een kwartier na de steekpartij ont ving de gemeentepolitie namelijk een melding dat een man van deze brug was gesprongen en verdronken. Politie en brandweer hebben tevergeefs naar zijn lijk gezocht. CLEVELAND (Ohio) De nationale garde van de Amerikaanse staat Ohio 'is in de afgelopen nacht in staat van alarm gebracht, nadat in het neger getto van de industriestad Cleveland een vuurgevecht was uitgebroken, dat tot dusver het leven heeft gekost aan acht personen, onder wie drie politie mannen. Zestien mensen, onder wie elf politiemannen, werden gewond. Het incident begon toen een pa trouillewagen van de politie werd be schoten door vijf mannen, door oogge tuigen omschreven als „zwarte na tionalisten", die opvielen door hun Afrikaanse kleding. Toen de agenten de vijf mannen wilden ondervragen, werd de politiewagen doorzeefd met kogels, waarop de negers een flatge bouw binnenrenden en vandaar met automatische geweren vuurden. Even later arriveerden politieversterkin- gen, die met een regen van kogels werden ontvangen. Meer dan honderd politiemannen omsingelden het huis, waarbij zij dekking zochten achter auto's en gebouwen. Het geweervuur was zo hevig dat men gewonden die op straat lagen niet te hulp kon ko men. Vanuit het huis werd geroepen: „Wij schieten op alles wat blank is". Ongeveer drie uur later slaagde de politie er in een aangrenzend huis te bezetten. Men vermoedde toen dat vier van de vijf sluipschutters waren ge dood of gewond. Zij weigerden echter nog steeds zich over te geven. O In China is na een serie „succes volle proefnemingen" de serieproduktie van kunstmatige diamant ter hand ge nomen, aldu6 het persbureau Nieuw- China. Een groepje Italiaanse passagiers van het gekaapte Israëlische vlieg tuig bij aankomst op de Parijse luchtha ven Orly na een vlucht per CaraveWe van Air Algerie. Na de benauwde uren die zij in Algerije hadden doorgebracht kon den zij verlicht ademhalen en journalis ten van hun avontuur vertellen. SAIGON De arrestatie van een „bedelaar" in een buitenwijk van Sai gon heeft geleid tot de aanhouding van 30 Viët-Congspionnen, zo heeft de Zuid- viëtnamese politie bekendgemaakt. De bedelaar die zich bij een militaire post ophield, bleek een vermomde politieke commissaris van de Viët-Cong te zijn. De gegevens die de politieke commis saris de politie verstrekte, leidde tot de arrestatie van de Viët-Congspionnen en inbeslagneming van documenten. Een Amerikaanse militaire woord voerder maakte gisteren melding van een scherpe stijging van het aantal ter reurdaden in Zuid-Viëtnam. In de week, eindigend op 20 juli, waren er 50 bur gers gedood, vergeleken met 31 in de week daarvoor. LAGOS Het Nigeriaanse staats hoofd, Yakoeboe Gowon heeft gisteren uitdrukking gegeven aan zijn vastbe slotenheid de uit de federatie getreden republiek Biafra op de knieën te dwin gen. Hij zei dat dit veiligheid en zeker heid zou verschaffen aan alle andere Afrikaanse staten met stammenge- schillen. Gowon, die sprak bij een afscheids receptie voor de ambassadeur van Irak in Lagos, zei dat hij niet zal toe staan dat enig deel van Nigerië, hoe klein ook, de naam Biafra draagt. Wat ons betreft is de oorlog nagenoeg voor bij, zei hij. Volgens Gowon bleek uit verscheidene frontberichten, dat de leider van het afgescheiden Biafra, ko lonel Ojoekwoe, steeds meer alleen komt te staan en dat diens „zoge naamde rijk verbrokkelt, ondanks zijn propaganda". „Zij hebben zich gerealiseerd dat hij een leugenaar is", aldus Gowon over Oejoekwoe met wie hij in Addis Abe ba onder auspiciën van de organisatie voor Afrikaanse eenheid vredesonder handelingen zal aanknopen. BONN De burgemeester van Hannover, August Holweg (62), heeft alle burgers van zijn stad, die pro blemen of ideeën hebben, uitgenodigd tot een gezamenlijke wandeling en een gesprek. Zo wil hij een nieuwe vorm van contact met zijn burgerij tot stand brengen. „Op politieke vergaderingen komt tegenwoordig geen mens meer, en op gemeenteraadszittingen krijg ik ook niet altijd een juist beeld van de dingen." Burgemeester Holweg had kortge leden grote advertenties in de kran ten geplaatst, waarin hij de burgers van Hannover opwekte hem persoon lijk een brief te schrijven over wan toestanden of met goede ideeën te komen voor verbeteringen op gemeen telijk gebied. Honderden brieven stroomden bin nen. Generaal-majoor Robert F. Wor- ley, plaatsvervangend commandant van de Amerikaanse zevende lucht macht, is gisteren gedood toen zijn verkenningsvliegtuig op 105 km ten noorden van Da Nang door Viët-Cong- vuur werd neergehaald. ISTANBOEL In de Centraalturk- se stad Konya zijn gisteren onlusten uitgebroken, die gepaard gingen met een serie aardschokken. Gistermiddag vielen ruim 400 recht se betogers het hoofdkwartier van de Turkse arbeiderspartij aan uit protest tegen een voor vandaag aangekondig de betoging van de Turkse onderwij zersfederatie tegen de legering van Amerikaanse militairen in het land. Na de bestorming van het gebouw raakten linkse en rechtse betogers met elkaar slaags en werd ernstige schade aangericht aan de kantoren van twee dagbladen en twee openbare bibliothe ken. De politie van Konya heeft in de buurt gelegerde Turkse troepen te hulp geroepen. De chaos werd vergroot door een serie aardschokken, waardoor de stroom uitviel en duizenden mensen in paniek hun woningen verlieten. Waarnemers beschouwen de onlusten als de hevigste in Turkije sinds sep tember 1965, toen in Izmir en Istan- boel honderden gewonden vielen bij relletjes over de kwestie-Cyprus. HARLINGEN Aan boord van de UK 245 „Riekelt" is vannacht een in de netten uit zee opgeviste kist handgranaten geëxplodeerd. Eén be manningslid is hierdoor om het leven gekomen, twee andere werden ge wond. Eén hunner moest in een zie kenhuis worden opgenomen. De ramp voltrok zich vannacht om twaalf uur op 15 mijl ten noordoosten van het lichtschip Terschillingerbank. Er deden zich enkele hevige explosies voor. Doordat de hele bemanning, ge reed stond om de vangst binnen te ha len werden allen gewond. Een gewonde kon achteraf radio-telefonisch alarm slaan. Andere Urker vissers, die zich in de nabijheid bevonden meldden ra- diotelefonisch dat men na de explosie niemand meer aan dek zag. Men con cludeerde dat er nog onontplofte explo sieven op het dek lagen en durfde daar om de Riekelt niet te enteren. De motorreddingboot Carlot voer van Terschelling uit met aan boord dokter Smit uit Terschelling zodra via Sche- veningen Radio en de kustwacht van Terschelling omstreeks half een de eer ste noodseinen waren ontvangen. Omstreeks een uur in de nacht waag den twee man van een andere Urker visser, de „Jacob" het om over te stap pen op de UK 245. Zij slaagden erin de motor van de Riekelt weer op gang te brengen en voeren de Carlot tege moet. Al die tijd lag één der opvarenden zwaar gevyond en onbereikbaar tussen de nog niet ontplofte handgranaten. Ook de dokter aan boord van de red dingboot kon, doordat hy niet geïnfor meerd was over de aard van de ver wondingen van het slachtoffer, geen aanwijzingen geven. Om kwart voor drie bereikte de red dingboot het rampschip. De Carlot ma noeuvreerde zo dat dokter Smit aan boord van de Riekelt kon stappen. Hij kon slechts constateren dat de man die zwaar gewond tussen de explosieven lag inmiddels was overleden. De overi ge drie bemanningsleden bleken er nog redelijk goed te zijn afgekomen. Dokter Smit keerde met de redding boot terug naar Terschelling en de UK 245 kreeg opdracht naar Harlingen op te stomen, waar het schip om zes uur binnenliep en waar de mijnopruimings- dienst klaar stond om de zich nog aan boord bevindende granaten op te rui men. Deze zijn op een zandplaat buiten de haven tot ontploffing gebracht De in het net van de „Riekelt" opge viste munitie bestond uit een kist hand granaten van nog onbekende herkomst. Volgens de marinevoorlichtingsdienst is de kist niet opgevist op een der beken de dumpplaatsen voor oude munitie. De door de schipper opgegeven vind plaats 15 mijl no van het lichtschip Ter- scheellingeerbank, is daar ver van ver wijderd. Van de inhoud van de kist zijn door nog niet bekende oorzaak enkele exem plaren ontploft Bij de borden komen vaste kant-en klaar teksten, die snel kunnen worden opgehangen. De teksten kunnen waar schuwen voor allerlei bijzondere om standigheden: „8 km file Oudenrijn", „botsing over 12 km", „wegwerk bij Woerden", enz. Ook kunnen de borden worden gebruikt voor het aangeven van tijdelijke inhaalverboden, maximum snelheden en dergelijke. Dit waarschuwingssysteem wordt be proefd door de Rijkspolitie. Het gaat veel verder dan de waarschuwingen voor het verkeer via de radio. Automo bilisten met een boordradio zijn al tijd erg gelukkig met opgevangen waar schuwingen, maar de moeilijkheid is dat slechts 27 pet van de Nederlandse wagens van een radio is voorzien. Ook luisteren lang niet alle automobilisten met radio naar de desbetreffende uit zendingen. Het nieuwe systeem werkt veel directer. Het waarschuwt al het verkeer en de waarschuwingen slaan op het onmiddellijk komende wegvak. Een groot probleem is dat vaak de ge legenheid ontbreekt om het verkeer via provinciale wegen om een blokkering van de autosnelweg te leiden. Er liggen maar weinig smallere wegen ongeveer parallel aan de autosnelwegen. De Rijkspolitie zal daarom zeer voor zichtig zijn met waarschuwingen die kunnen leiden tot een massale vlucht van de autosnelweg. Het waarschu wingssysteem zal vooral worden ge bruikt om het verkeer op de komende moeilijkheden voor te bereiden en het er zo goed mogelijk langs te leiden. Langs een van de Duitse autosnel wegen, die tussen München en Salzburg, wordt met een dergelijk waarschuwings systeem gewerkt, hoewel de teksten hier minder gedetailleerd zijn. De proef van de Rijkspolitie door kruist min of meer een proef van de Stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid. De Swov experimen teert met een systeem van Philips, dat korte boodschappen via een soort zendertje langs de weg doet toekomen aan ontvangers in langsrijdende auto's. Gedurende het experiment kunnen de boodschappen alleen ontvangen worden met speciale ontvangers, die zijn aan gebracht in een aantal Wegenwachtau to's en patrouillewagens van de politie. Het is ook mogelijk het zendertje zo te maken dat de boodschappen via een nor male autoradio kunnen worden ontvan gen. Over de resultaten van deze proef valt nog niets te zeggen. ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••a (Van onze weerkundige medewerker) "JVadat zich gistermiddag nog sterke regenbuien hadden voorgedaan (10 tot 20 mm), zal het weer vandaag en morgen op de meeste plaatsen gun- 5 stiger zijn. In een noordelijke stroming tussen een oceanisch maximum en 'n over Duitsland wegtrekkende regen- depressie komt het tot zonnige perio- den, terwijl het op de meeste plaatsen droog blijft. Op wat langere termijn bezien, blijft de mogelijkheid van storing nog wel aanwezig een bui is soms gauw gevormd maar daar zijn het dan ook de hondsdagen voor. De tempe- ratuur bereikt in Gelderland uitersten tussen 20 en 22 graden. In Oostenrijk, Zwitserland en Tsjecho-Slowakije zit men nu opgescheept met dezelfde sterke buien, die ons eerder in de week zo hebben geplaagd. Morgen: Zon op 04.51. Maan op 04.06. Zon onder 20.41. Maan onder 21.19. greeds bij oppervlakkige monstering kan men aan de aar onze graan gewassen onderscheiden: rogge heeft middelmatig lange kafnaalden, gerst zeer lange en tarwe alleen aan wezig op zwaarder grond in 't ge heel niet. De eerste bezit lang stro en de tweede kort. Haver valt aan stonds te onderkennen aan de pluim. Voor de homo-vacantius is het inte ressant eens met de boer als hij er tijd en lust toe heeft over de dessous van deze teelt te praten: op brengst, winterhardheid, ziektebesten digheid, strolengte, oogst, aren-lezen, gebruikenz. Is hij van de oude stem pel, dan heeft hij het stellig over de Sint-Jacobsdrukte, de omstreeks 25 juli vallende oogst, als er handen te kort kwamen, vooral vroeger, toen er nog geen machines waren en alles met zicht en bouwstrik gebeurde. In ons schoolschrift stond een ge dichtje met o.m. deze regels: Sint Jacob reikt ons, blij te moê Den overrijpen graanhalm toe Hier en daar ziet men op de bloot akker nog gauw knollen zaaien en dit moet vanouds op of omstreeks St. Laurens (10 aug.) na het omploe gen van 't stoppelland geschieden; eertijds was het nogal eens spurrie, doch die is vrijwel geheel uit de mo de geraakt. Helaas verlevendigen wei nig kruiden en bloemen meer 't beeld van de akkerwant „zaadvuil", zo als de vaak bijzonder mooie decora tie denigrerend betiteld werd, komt door de moderne reiniging weinig meer voor. Langs de zoom staan wat fletse vlasbekjes en paarsig perzik- kruid, terwijl kweekgras, wikke en ha- nepoot wat verder het halmen woud binnendringen. Figuren als klaproos, korenbloem, guichelheil, akkerviool tje en bolderik werden echter uitge bannen en dit voel ik als een gemis. 24-7-1968, A. B. WIGMAN.

De Vallei | 1968 | | pagina 1