RUSLAND KOOPT WIJN VAN ALGERIJNEN Beurs van Amsterdam Teleac gebruikt extra zendtijd voorlopig niet Internationals weer flauw „Dingen van de dag" in het geding bij de VARA Beeldhouwer Moore kreeg onderscheiding Elizabeth Taylor gaat vooruit Parlementaire rubrieken op radio en t.v. Plannen voor oliewinning VANAVOND MORGEN Weer dividend bij Deli Drukkerij Hogere winst Shell Canada Rente op lening Philips 4% pet. i PILOOT STORM TEKKO TAKS Automobilist dood na frontale botsing TELEVISIE EEI T.V. LANGENBERG Pagina 2» WOENSDAG 24 JULI 1968 114 Leksejkows fluisterstem, de sterke kattepoot, die hem schudde. Freek deed zijn ogen open, moest zich even bezinnen. De nacht stond hoog en glanzend voor zijn venster, zijn polshorloge wees half twee. Wat is er? Hij richtte zich op. Kom kwik tot Gabba, dan wek ik die slangeman. Freek sprong op de grond, schoot ln zijn kleren. Leksejkow was al weer weg. Door de slapende circusstad kwam Freek bij de roofdierenwagens. De leeuwen sliepen, dicht tegen elkander ineengedoken, de tijgerin Zaza, de kop op de rug van het mannetje Ma- rano, gromde in haar slaap. Boris, de misdadiger, lag geïsoleerd. Hij snurkte, de grote kater, was zich al lang niet meer van zijn kwaad be wust. Naast de „kinderkooi", waar de jonge dieren sliepen, grappige knoedels wol, gestreept en geel, was de ziekenkooi, waar Gabba lag en kreunde. Freek deed de deur open en klom naar binnen, hurkte naast het zieke dier, dat hem uit verdrietige ogen aankeek, ogen, die vroegen om hulp en om begrip. Freek streelde de gladde pels. Het dier had koorts, daaraan moest toch morgen beslist iets ge daan worden, dat beter was dan een slangenbezweerdersfluit. Daar kwam de dompteur al terug, druk gebarend tegen de slaperige In diër. Hij begrijpt mij niet, klaagde de Rus, met wanhopig omhoog geheven handen; hij blies zijn wangen bol, rolde met zijn ogen en speelde piano met zijn vingers in de lucht voor zijn mond. Het donkere gezicht van de ander bleef onbewogen. Freek schoot te hulp probeerde het met Frans en Engels, maar het resultaat bleef nihil. Toch na een tien minuten uitleggen en ge baren waarbij Freek zich duidelijker wist uit te drukken dan de opgewon den Rus, die er na aan toe was, de Indiër de wagenstraat in te schoppen, kregen zij de man zover, dat hij met een grijns van begrip een woord riep, dat blijkbaar „fluit" betekende en zich weghaastte om het voorwerp te gaan halen. Leksejkow klom bij Freek in de kooi en wiste zich het zweet van het voorhoofd. O die swarte vervloekeling, dat zij hem in het vagevuur van eeuwigheid tot saligheid roosteren! Hoe denk jij van die Gabba? Ik vind het niet zo mooi, Aleksej, en ik denk niet dat je fluitende slan genbezweerder daar veel aan verhel pen kan. Morgen moet je voor een dierenarts zorgen, geloof mij, dat zal beter zijn. Kinderlijk als van zijn katten ston den de ogen van beryl. Maar die beswering is ook goed, die muziek. Tijgers houden daarvan en kunnen dan slapen. Gabba is nu onrustig, ik wil dat hij slapen zal. Dat wil ik ook wel, maar hij heeft te veel last van zijn been. Kijk eens, dat is helemaal stijf. Ik geloof, dat het beste is als wij het windsel los maken en de wond met heet water uit wassen. Vind je dat goed? Vanmiddag wilde hij dat niet, hij werd zelfs wild en begon te blazen. Hij zal nog onder de indruk van de plotselinge aanval zijn geweest. De beide mannen streelden het zie ke dier, Leksejkow was er na aan toe het zelfs te kussen. Zal ik dan water halen? De Rus stemde toe met een trieste hoofdknik. In een ogenblik als dit, nu één van zijn katten iets mankeerde was de grote man als een kind zo klein. Freek ging, scharrelde langs het flauw gloeiende noodlampje in de kantine. Hij kookte water, goot het in een kom, haalde uit een verbandtrom- mel een schoon windsel en watten. Hij kwam terug bij de kooi, waar in Leksejkow op de grond hurkte en de tijger streelde; voor het hok, op het grasveld, zat bewegingsloos en zonder een spier in zijn bruin ge zicht te vertrekken, de slangenbe zweerder en blies. Hij is fakir, fluisterde Leksejkow, dat zal goed helpen. Freek verbeet een glimlach. Hij wikkelde het vuile windsel van de tijgerpoot en waste de diepe bijt- wond. Gabba verzette zich even, sloeg met zijn klauw naar de helpende mens, lag dan stil als een die voelt dat het hem goed doet. Enigszins twijfelend keek de Rus naar de bedaarde bewegingen, Freek merkte het en zag hem glimlachend aan. Het flakkerende olielampje te kende hun gezichten met diepe groe ven en donkere schaduwplekken. Toen de tijger eindelijk sliep, hield de fakir op met blazen, richtte zijn ogen vragend op de ongemakkelijke directeur, die behoedzaam de kooi verliet. Jij kan opdonderen, siste Leksej kow, en pas op, als het niet helpt. Dit keer verstond de man hem en haastte zich weg, onderdanig buigend. Met een breed gebaar sloeg de Rus zijn arm om Freeks schouder. S Nou zal ik jou een heilige laten zien. Met een visoen van een wakkelend I pitje voor een vies berookt, onherken- j baar poppetje, zag Freek met een lachje de kattenman aan. Maar deze legde de vinger tegen de lippen. Hush, my son. Hij voerde hem in de olifantenstal. 5 Een oppasser, die de ronde deed, I ging juist langs hen heen. Ook hier een olielampje, klein sim- pel licht over slapende kolossen. Yousouf snurkte welbehagelijk, Sultan sloeg zijn zelfs in de slaap tastende slurf hartelijk over de kop 5 van zijn kameraad. De andere oli-1 fanten lagen gedrieën, slapend, ade- mend, stil en tevreden. Even flapte een oorlap, grommelde er één in zijn I sluimering, waarin hij droomde van uitgestrekte bossen, en rivieren, don- ker en stil door het oerwoud, brui- 5 send in een waterval. Heiligen, murmelde Leksjekow, S bijna devoot. Inderdaad hing er een niet te de- I finiëren reinheid om de slapende reu- S zen, de sfeer, die ook kan hangen in de kamer van een kind. Het dier open- J baarde in zijn slaap, in dat nog on- ontdekte, onbegrepen gebied, een se- reenheid, die de mens met eerbied 5 moest vervullen, die hem zich klein I deed voelen als de geroepen bescher- mer van die onschuld, en hem deed beseffen, dat hij zich nooit op zijn mens-zijn verheffen mocht, doch dit te aanvaarden had als een ernstige S verplichting. Inderdaad, het geeft verplichting I mens te zijn. Freek begon dat vage- lijk te beseffen, maar tot woorden bracht hij het nog niet. Leksejkow ging weer naar Gabba, Freek liep terug door de slapende wagenstad, waar de nacht zich dis- creet van deuren en vensters begon terug te trekken. Overal stilte, overal rust. Wacht, daar bij Jaapje brandde nog licht I boven zijn bed. Freek zag het, ver- traagde onwillekeurig zijn schreden. Zou de kleine clown over zijn boek J in slaap gevallen zijn? Freek gluur- de door het venster. Inderdaad, Jaap- 2 je Smit was in slaap gesukkeld, een boek lag uit zijn vingers neergegle- I den, gestut voor vallen tegen de rand J van het bed. Freek wilde hem wekken, zag dan ineens de kaft van het dichtgevallen! boek. Het was de Bijbel, Jaapje had 5 weer in de Bijbel liggen lezen Stil wendde Freek zich af en sloop naar zijn eigen wagen. Het was hem 2 als had hij iets verborgens ontdekt, dat hem een vaag gevoel gaf van I pijnlijke schaamte. (Wordt vervolgd) 2 3870. Het was inderdaad een somber uitziend gezel schap, dat de ruimtevaarders op het platform opwacht te en het was dan ook allesbehalve een uitbundige ver welkoming die hun ten deel viel. De leider sprak eni ge onbegrijpelijke woorden, die blijkbaar zoveel als 'n begroeting inhielden. Voor de rest moest men zich be perken tot gebaren, want zelfs professor Dubois, de gro te taai-deskundige, die een geheel eigen systeem had ontwikkeld om in de kortst mogelijke tijd een onbeken de spreektaal te ontleden en doorgronden, kon zó gauw geen mondeling contact leggen. Bepaalde gebaren van de donkere aanvoerder lieten echter niets te raden over. Vooral niet, toen hij op Ferdydik wees en met een vies gezicht het hoofd schudde. De dikke monteur stond wer kelijk beteuterd te kijken en mompelde: „Ik geloof dat die snuiter mij niet mag. Waarom mag Joost weten!" i i i i i i i i 79. Met de spies in de borst zakte de gorilla-aanvoer der zonder een kreet te slaken opzij en bleef rusten op zijn stevige harige armen die futloos afgegleden waren. Vlug greep de Lumbuahoofdman de bewusteloze Sir Patrick onder de oksels en sleepte hem naar een scha duwrijk plekje onder een van de palmbomen. Aan de grote gorilla werd geen aandacht meer besteed door de inboorlingen. Zij waren nu met hun meester bezig. Met behulp van palmbladeren wuifden zij hem koelte toe, lieten hem drinken en schudden hem zzachtjes door el kaar. En ja, na korte tijd keerden de levensgeesten terug en sloeg de dikke jager de ogen op. Even keek hij wat lodderig om zich heen maar stond toen plotse ling weer op zijn benen. „De gorilla!" schreeuwde hij. „Waar is mijn gorilla, mijn jachttrofee! Wat drommel, ik moet en ik zal dat dier neerleggen!" „Gorilla zijn dood, Bwana Courage!" antwoordde de hoofdman en ging de edele jager voor naar de plaats waar het on dier lag. Sir Patrick bekeek het monster, draaide het met één greep van zijn sterke armen om en staarde toen ontzet naar de geopende klep in de rug van het gorilla-omhulsel. „Als je me nou!" was alles wat hij Kon uitbrengen. „Daar heeft iemand ingezeten! Maar waar is Mister Taks? Er zal hem toch niets overkomen zijn? Die vent die hierin heeft gezeten is tot alles in staat!" PARIJS Rusland gaat in de ko mende zeven jaar grote hoeveelheden wijn in Algerije kopen. In 1969 en 1970 zal het vijf miljoen hectoliter per jaar zijn. De hoeveelheden voor de vijf daarop volgende jaren worden binnen twee maanden vastgesteld. Bovendien zal Rusland zijn olie-aankopen in Alge rije in de komende twee jaar tot een half miljoen ton verhogen. Dank zij deze toezeggingen zal Alge rije zijn staalindustrie in het voorma lige Bne kunnen uitbreiden, zal het zijn aankopen in Rusland kunnen ver groten, zal het de Russische specialis ten die in Algerije werken kunnen uit betalen en zal het eventueel een deel van zijn schulden aan Rusland kunnen terugbetalen. Met dit alles heeft Rusland een nieu we stap gezet op de weg naar econo mische verovering van Noord-Afrika. Door de aanwezigheid van zijn vloot had het daar reeds vaste voet gekre gen in de Middellandse zee. Rusland zal Algerije in de komende zeven jaar helpen bij het vervoeren en exploiteren in de Sahara van kostbare metalen. Hiertoe behoren goud, plati na, tin en wolfraam, waaraan de hoog vlakte van Hoggar zo rijk is. Ook voor een uitbreiding van de oliewinning en -exploitatie in Algerije zal Rusland in zeven jaar belangrijk materiaal en tal rijke experts ter beschikking stellen. Ten slotte zal Rusland helpen bij de ontwikkeling van de Algerijnse visserij door de levering van verkenningssche pen en trawlers. Aan de top van de Portugese pop- lijst staat deze zomer geen moderne buitenlandse import, maar een droevi ge ballade in de traditionele fado-stijl „I'll give a drink to my sorrow". De ze compositie van een 59-jarige voor malige apotheker, Alberto Janes, en gezonden door de Portugese fado-ko ningin Amalia Rodriguez, heeft Portu gal stormenderhand veroverd. HARDENBERG Gistermorgen is op de Rijksweg 34, tussen Zwolle en Hardenberg, de 62-jarige heer N. G. Polderman uit Amsterdam om het le ven gekomen toen hij met zijn auto in frontale botsing kwam met een truck met oplegger. De heer Polderman had de file, waarin hij reed, plotseling ver laten om te gaan inhalen. De vier passagiers, die zich in zijn auto bevonden, werden allen gewond en opgenomen in het ziekenhuis in Hardenberg. Van één van hen is de toestand zeer ernstig. DJAKARTA Vier Amerikaanse oliemaatschappijen hebben de Indone- sche regering aangeboden olie te win nen in het Vogelkopgebied op West- Irian. De Indonesische minister voor Mijnbouw, Sumantri Brodjonegoro, heeft dit gisteren laten weten. De vier maatschappijen zullen gebruik maken van de uitslag van een onderzoek dat indertijd door Nederland in de Vogel kop is verricht DELFT De Stichting televisie-aca demie Teleac zal de haar onlangs toe gewezen zendtijduitbreiding van één uur per week gedurende ongeveer twee maanden ongebruikt laten. De mededeling van minister Klompé dat het aantal uren zendtijd van Teleac met ingang van september van drie tot vier uur per week werd uitgebreid, kwam voor Teleac onverwacht, dat zij geen kans zag om vóór november met een nieuwe televisiecursus te komen. De korte voorbereidingstijd is er oor zaak van, dat Teleac haar toevlucht heeft moeten nemen tot een televisie cursus Frans voor gevorderden, ge maakt door de Franse televisiemaat schappij ORTF. De eerste les van deze cursus kan echter pas in de loop van november op het scherm worden ge bracht, omdat de serie eerst nog voor het Nederlandse kijkerspubliek moet worden bewerkt. „Ons personeel en ons budget wa ren afgestemd op drie uur zendtijd per week. Meer uren konden we met deze staf en met die financiële opzet niet vullen", aldus de heer R. Engers van Teleac. „Bovendien kost de voorberei ding van een televisiecursus veel tijd. Soms is er meer dan een jaar mee ge moeid". Zaterdagochtend 21 november begint Teleac nu met drie in plaats van vier nieuwe cursussen: „Meten en vergelij ken", een cursus die handelt over de kwantitatieve methoden in de weten schap en techniek, „Noten en tonen", een muziekcursus voor amateurs en „Kijk eens wat ik zeg", een cursus lip- lezen voor slechthorenden en doven. Verder komen er dit of volgend jaar behalve de cursus Frans nog cursussen over tuinbouw, universiteit en hoge school, wiskunde, export en onderwijs en didactiek. In de loop van het volgend jaar zal ook een vervolgcursus Russisch op het scherm worden gebracht. Omstreeks 1970 hoopt Teleac in samenwerking met de EHBO-verenigingen te kunnen ko men met een cursus eerste hulp bij on gelukken. De bedoeling is deze televi siecursus in het schema van de gebrui kelijke EHBO-cursussen in te passen, zodat deze zich meer op de praktische kanten van de eerste hulp kunnen rich ten. HILVERSUM Max van Gijn, chef van de actualiteitenafdeling van de Va- ra-radio, is voor tien dagen bijzonder verlof verleend als gevolg van een con flict, dat is gerezen tussen hem en de programmaleiding van de Vara. In het conflict gaat het over de opzet van de actualiteitenrubriek Dingen van de Dag. De programmaleiding heeft de ze week enkele bezwaren tegen deze ru briek kenbaar gemaakt. Zij heeft be sloten de radio-regisseur Gabri de Wagt voorlopig deze rubriek te laten leiden. Met deze maatregel is de heer Van Gijn echter niet akkoord gegaan. Na de tien dagen bijzonder verlof van de heer Van Gijn zal de program maleiding de zaak opnieuw bespreken. DüSSELDORF De Engelse beeld houwer Henry Moore heeft het groot kruis met de ster van de Westduitse orde van verdienste gekregen. Henry Moore, die op 30 juli zeventig jaar wordt en die in Nederland in het museum Kröller Müller met een ten toonstelling is geëerd, is op het ogen blik in Duitsland, waar 'n expositie van 125 van zijn werken in Düsseldorf wordt gehouden. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Act. 18.30 Stereo: li. vocaal en instr. ensemble en zangsol. 18.55 Stereo: VARA's Popshow. 19.30 Nws. 19.35 Buitenlands weekoverzicht. 19.45 Promenade-ork.: klass. en mod. muz. 20.15 Spreekt u maar....!, wedstr.- pr. 20.45 Country and Western muz. 21.05 Op de praatstoel: interview. 21.30 Progr. rond S. Carmiggelt. 22.15 Franse chansons. 22.30 Nws. 22.40 SOS-ber. 22.45 Act. 22.55 Stereo: Mod. en klass. ka- mermuz. (Opn.). 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Veel gevr. gew. muz. (gr.). 18.30 Nws. en weerpr. 18.46 Act. NRU: 19.00 Verslag IBM schaaktoernooi te A'dam. 19.05 Weg wezen...!: vak.- mag. 19.30 Sir Henry Wood Promenade Concerten: London Philharmonic Or chestra en sol.: L'Ormindo, opera v. Ca- valli. (In de pauze 20.45-21.15 De strijd voor de vrijheid II, klankbeeld over 't Am. progressieve Jodendom en de soc. problematiek in Am.). 22.05 Spiegel v. België: een pr. in samenwerking met de BRT. 22.20 Stereo: Li. ork. (gr.). 22.30 Nws. 22.40 Stereo: X, een sprong in het duister. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I VPRO: 17.00 - 17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Jour naal. 19.06 In kleur: De Bosbrigadiers, tv-feuill. voor de jeugd. 19.31 Persoon lijk: kennismaking met keizer Haile Se lassie. 20.00 Journaal. 20.20 Uitz. Stich ting Socutera. 20.25 Road to Hong Kong (geef ze de ruimte), speelfilm. 21.55 In kleur: De Galapagos eilanden, doc. film. 22.20-22.5 Journaal. NEDERLAND II NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journ. VPRO: 19.03 De avondturen van Poly en de zwarte diamant, tv-feuill. voor de jeugd. 19.30 Raad voor de kunst, 'n pr. over cultuurbeleid in Ned. NTS: 20.00 Journaal. VPRO: Cinema: Eerst de bananenschil... dan de democratie. Pr. over film en humor (dl. I). 21.00 onaantastbaar...., tv-feuill. 21.50 Uppsa la, berichtgeving over de Wereldraad van Kerken. NTS: 22.05-22.10 Journaal. HILVERSUM I. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym- LONDEN De toestand van de filmactrice Elizabeth Taylor die in een ziekenhuis in Londen binnen drie dagen twee buikoperaties heeft ondergaan, gaat vooruit. Zij heeft nog wel wat pijn, maar de aanwezigheid van echtgenoot Richard Burton en een grote hoeveelheid rode rozen en flessen champagne maakt veel goed. Liz Taylor, die vier kinderen heeft, van wie één geadopteerd, zal vermoedelijk geen kinderen meer kun nen krijgen. HILVERSUM De Nederlandse Ra dio Unie begint in oktober met een nieuwe parlementaire radiorubriek, die te horen zal zijn telkens wanneer het parlement vergadert. Ook de Nederlandse Televisie Stich ting zal in oktober starten met een nieuw parlementair televisieprogram ma, dat op de avond van elke zittings dag van de Eerste of Tweede Kamer zal worden uitgezonden. nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Lichte grammofoonmuz. (8.30-8.33 De groen teman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Ste reo: Moderne grammofoonmuz. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kinderen. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvi taminen (gr.). (11.00-11.02 Nieuws). 11.55 Beursberichten. 12.00 Engels ko perorkest (opn.): amusementsmuziek. 12.26 Mededelingen voor land- en tuin bouw. 12.29 Modern platteland. 12.34 Lichte grammofoonmuz. voor oudere luisteraars. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio journaal. 13.30 't Muzikantenuur: I. Roemeens Madrigaalkoor: klassieke en moderne liederen; II Quartetto di Ro ma: Modern pianokwartet; III New Yorks Brass Quintet: moderne muziek. 14.34 De memoires van een Maastrich tenaar (Overname ROZ). 15.00 Voor de zieken 16.00 Nws. 16.02 Solistenpor tret (gr.): De verschillende facetten van Pablo Casals. 17.30 Voor de jeugd. 17.55 S.O.S.-berichten. HILVERSUM II. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord 7.15 Badinerie: klassieke en mo derne grammofoonmuziek. (7.30 Nws, 7.32 Actualiteiten, 7.50 Overweging). 8.00 Nieuws. 8.11 Voor de kinderen. 8.30 Nieuws. 8.32 Toeringclub: vakan- tietips. 8.45 Voor de huisvrouw. NRU: 10.00 Wat heeft dat kind: pedagogische lezing. 10.20 Muziek uiit de Barok (gr.). KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zie ken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Lichte grammofoonmuziek. 12.26 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten. 12.50 Her vormde kerkdienst. 13.10 Parasolasido: gevarieerd programma. NRU: 13.45 Stereo: Fragmenten uit de musical- Oklahoma v. Rodgers. NCRV: 14.30 Bariton en piano: moderne muziek (Stereo). 15.00 Gereformeerde middag- dienst. NRU: 15.30 Een mens z'n lust is z'n leven: een programma over hob by's en liefhebberijen. 15.50 Moeders alleen, lezing over zorg voor ongehuw de moeders. 16.00 Nws. 16.00 Klassie ke en moderne kamermuziek (opn.). 16.50 Spelen met taal. 17.00 Jazz uit het historisch archief. NCRV: 17.45 Stereo: Nederlandse liedjes (gr.). HILVERSUM III. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Voor de zieken. 9.30 Lichte instrumentale mu ziek. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nieuws). NRU: 12.00 Nws. 12.03 De inwoners van Hooglanderveen praten gewoon tussen de platen door. KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Actualiteiten. 13.08 T.N.T.: knalmuziek. 14:00 Nws. 14.03 Popmuziek. 15.00 Nieuws. 15.03 Holster: licht muziekprogramma. 16.00 Nws. 16.03 lORRRrrrr....: tienershow. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.07 - 18.00 Draaijijofdraaiik: verzoekplaten- programma. WOENSDAG 24 JULI 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teravond). 10.20 Das Kriminalmuseum, misdaadfilm. 11.30 Auf der Fahrte des Tigers, Amerikaanse speelfilm. 12.00 - 13.30 Act. kroniek. 16.40 Journ. 16.45 Nerven wie Drahtseile, tv-film. 17.10 Doc. film. 17.25 (K) Dierenfilm. 18.00 - 18.05 Journ. (Reg. pr.: NDR: 18.05 act. 18.19 Reg. journ. 18.53 (K) Zandmanne tje. 19.00 Act. 19.26 (K) Die Abenteuer der Seaspray, tv-serie. 19.59 Pr.-overz. WDR: 18.05 Lieben sie Kishon?, tv- film. 18.10 Dierenfilm 18.25 Goeden avond 18.30 Journ. 19.10 Gefahrliche Ex- perimente, tv-film. 19.40 Filmrep.). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Filmrep. 21.00 (K) Am.pr. 22.00 Jazzpr. 22.40 Journ. commentaar en weerber. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Act. en muz. 18.15 Wolken über Kaprun, tv-film. 18.50 Dezernat M, misdaadfilm 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Film rep. Aansl.: nws. 21.00 Match, blijspel. 22.20 Nws., weerber. en act. 22.45 Dis cussie over toneelkritiek. Fonds Vorig» LsU koers not. Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. staff ell Nederland Nederland Nederland 1966-1 7 103 103^ 1968 6* 99% 99% 1968-2 6è 98H 1966 61 96% 1967 61 1967 6 1965-1 53 1964-1 51 1964 5 1958 4è 1964 41 1959 41 1963-1 41 1961 4 1953 33 1947 31 1951 3f 1953 1-2 31 1950 1-2 31 94% 95H 89% 87i3s 88% 95% 86% 82% 84 78% 70% 89% 84 72 74% 83 Nederland 1954 1-2 31 Ned. grootb obl. 1946 3 Ned. dollarlng. 1947 3 Bank v. N.G wnb.1. *57 6 95% id. 30-jar. !958/*59 41 84,3* H.V.A.-mijen ver. a. 101% A.K.U. a. 88.7 Delimij. f. eert. 64.2 Hoogovens n.r.c.v.a. 117 Philips gem bezit v a. 143.2 Unilever c.v.a. 137.5 Kon. Zout-Organon 181 Dordtsche Petr. a. 856 Kon. Pe;t. L a. 177 HAL. a 71% Java-China p n.r.c.v.a 142% K.L.M. a. 198 Rotterd Lloyd a. 132% Scheepvaartunie a. 120% Bk v. Ned Gem 1967-1-2 63 100% Bk v. Ned Gem *67-1-2-3 61 98% Bk v Ned Gem 1965-1 6 93% Bk v. Ned Gem '58-1-2-3 43 86 Nat bk v. mid kred. '66 7 102 Nat Investeringsb 1965 53 93% Fr.-Gron Hyp.b dw 6 92% Alb. Heyn wdlobl '55 4 134% British Petrol 1966 73 101% Bijenkort 6 99% Co-op Ned r.spaarbr 154% Ned Gasunie 1966 61 98% Ned Gasunie 53 94 Philips dir. 250-100 *51 4 98% Pegerr 1-2 1957 6 95% Pgem 1957 6 95% 98H 96% 96% 94& 93A 90% 88% 95% 86% 82% 84% 78% 70A 89% 83% 71% 74% 83% 88 95% 84% 101% 88 64 116.7 141.6 136 181.7 852% 175.3 70% 142 197.5 132 121% 100% 98% 94^ 86% 102% 93% 92% 135 101% 94 98% 95% 95% (Slotkoerseo van gisteren) Rott Rijn PijpLmij. 53 94% 94% KJL.M. 15-jarig 5 93% 93% Ned. Spoorw. 57 1-2 41 Berghuizer Pap.fabr. 43 Gelder Zonen v. 43 Grasso's Kon. Mach.f. 53 Meteoor beton 58 Stokvis en Zonen 43 ThomassenflDr.-Verbl. 43 Alg. Bank Ned. a. Amrobank f 20,— a. Nationale Ned. cert. Ned. Credietb. aand. b. Ned. Middenstandsbank a. Slavenburg's Bank a. Albert Heyn a. Amstel Br n.r.c.v.a Bergh en Jurg. f 250-1000 a. Blijdenst.-Will. f 1000 nreva Lucas Bols a. Bredero vast goed a. Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. Buhrmann-Tetterode a. Bijenkorf n.-r. c.va Calvé n.r. c.v.a. Calvé com.pref.wd.nr. eert. Drentsch-overijs. houth. a. D.R.U. a. Edy emaille a. Elsevier uitgeversmij. a. Erdal mij. voor wasverw a Excelsior metaalbuizen a. Fokker a. Gazelle rijwielfabriek a. Gelder (van) papier a. 134% 133% Gist-Brocades a. 740 Grasso's kon. mach. fabr. a 131 Heineken's Bierbr aand 730 Holec aand 142 Intematio aand 342 Kon. Ned. Papierfabr. a 152% Kon. Ned Textielunie eert. 46 Krasnapolsky La. 52.8 K.V T (kon ver tap.) aand 212% Leidsche Wolspinnerij a 259 Lips en Gispen eert 123 Meteoor Beton a. 133 Misset, Uitgeversmij. a. 315 Naarden Chem fabr a. 655 Naeff gebr. a. 219 Nedap ned app.fabr aand 139 Ned Kabel fabrieken aand 308 Nelle, wed J van aand 401Vs Nyma nr.c.va 49 Niiverdal-ten Cate a. 81% Overz. Gas, nat bez. v.a.t 93.3 Pakhoed a. 90 94 90 Vt 89% 87% 89 98& 228 49.3 704 163% 89.6 171% 298 428% 201 72 215 139% 446% 567 593 965 153 130% 375 82 422 660 62 430 193 94% 90% 88% 88 88% 98% 228% 49.8 706 164 89.5 170 297 424 201 71 210 139% 452 562 592 964 153 131 372% 81 425 655 62% 432 192 742 130 737 142% 341 152Vt 46% 53.4 210Vt 123% 132% 650 215 136 306 48 81% 92 90 Pal the a. 64 63% Pont Houthanoel a. 166Vt 166Vt Reesink en Co. a. l63Vt 161 Scheveningen Expl.mijL a. 23.7 23.8 Schokbeton aand. b. 189 188 Scholten Carton en Pap. a. 232 230 Schuppen Sajetfabriek a. 92Vt 94Vt Simon de Wit aand. b. 523 520 Technische Unie a. 288 286 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 88 87.8 Twentsche Kabelfabrlek a. 366 Ubbink-Davo a. 45 45V« Unilever 1000 cert. 7cpr. a. lOö'A 106Vt Veenendaalsche stoomsp. a 191 Ver. Machinefabrieken a 161 158Vt Ver. Ned. Uitg. bedr. 191 192 Ver. Touwfabrieken c.v.a. 119Vt 118 Vredestein Rubb.br c.v.a. 172 168 Vulcaansoort a. 56Vt 57 Wessanen's kon. fabr. a. 104 101 Wilton-Fyeno. Bronsw. a. 152V« 149 Billiton le rubriek a. 855 Geldersche Tramw.mij a. 583/4 H.BJ3 bel. depot 1-2 pb f. 835 836 Interbonds 1 pb f. 635 635 Vastgoedbeifonds part. f. 605 Interunie f50 a. 201 201 Robeco f50 a. 247.5 246 Rolinco t 213.5 212.5 Unitas f 50 a. 420 419.8 Ver Bezit v. 1894 f50 a. 104.8 104.6 Canadian Pac. Railw. cert. 63% 63% Int. Nickel Cy. Can. cert- 108Vs 107j/4 Shell Can. (10 a.) cert. 29VJ 28A A.T.T !5-10a33-l/3d cert 53% 53 Vt Anaconda cert. 48% 48A Bethlehem Steel cert. 29 Vt 29% Chesapeake and Ohio cert. 65% 64% Cities Serv. 10 a 10 dlr cert 63V4 62H Dupont dü. 10 a 5 dlr eert 172»/4 167V4 General Electric cert 88 867s General Motors cert 83s/4 82V4 Kennecot* Copper cert 41V4 40% Phillips Petroleum cert 58 V2 R.OA. cert 48% 47 Vt Republic Steel cert 41% 41 Shell OU cert 67% 67 V« Standard Brands 10 a cert 42V2 42% U.S Steel (10) cert 39V4 39A Wool worth cert 28»/4 27 Vt VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 175.20; Unilever 135.10; Philips 142.00. AMSTERDAM, 23 juli Zoals maandagavond, toen Wall Street flauw sloot, viel te verwachten, hebben de internationale waarden dinsdag met koersverliezen genoegen moeten ne men. Over een breed front waren loka le verkooporders in de hoofdfondsen aanwezig, die in een vrijwel lege markt werden verhandeld. Dit leidde tot een lauwe tendentie voor het aandeel Kon. Olie. In deze hoek werd op 175.30 ge opend, tegen maandag als slotprijs 177.10. Philips was bijna een gulden lager op 142.60. De inschrijvingen op de 100 min. U.S.-dollar converteerbare obli gaties Philips tegen 100 pet. hebben, zo blijkt thans, de verwachtingen over troffen. Het rentepercentage alsmede de conversiekoers werd later op de dag verwacht. AKU gaf 70 cent prijs op 88.10. Uni lever was een halve gulden lager op 137.10. De affaire in de hoofdfondsen had weinig te betekenen. Aanhoudende ver kooporders waren oorzaak, dat Philips verder inzakte tot 141.60 en Unilever tot 136. Hiermee kwamen deze fondsen be neden het laagste niveau van de voor beurs. Wall Street sloot maandag flauw, na de aarzelende tot zwakke stemming van vorige week. Niet opgewekt bedrijfs nieuws, alsmede de vrees voor stakin gen in de staalindustrie, veroorzaakten verkoopopdrachten, die sterk de over hand hadden. Het Dow Jones-gemiddel- de voor industrie-aandelen daalde er ruim 13 punten tot 900.32. Ook de Ne derlandse fondsen lagen in New York aangeboden in de markt. De cultures waren een fractie lager. Van de scheepvaartsector kon Scheep vaart Unie zich iets verbeteren. De ove rige scheepvaartaandelen waren meren deels gemakkelijker. De staatsfondsen- markt was goed prijshoudend tot vast. Op de hausse-stemming van Centra le Suiker van de laatste beursdagen volgde dinsdag een scherpe koersreac- tie. De koers daalde bijna tien punten, waardoor de hele koerswinst van maan dag weer verloren ging. In de Philipshoek werd de handel zeer levendig. Na een dieptepunt van 140.60, kwamen grote steunorders van speciale zijde los, waardoor de koers opliep tot circa 143 om de beurs te ver laten op 142.50. AKU sloot op 87.50, Unilever deed 135.20 en Kon. Olie kwam op 174.70. De handel in de Philipshoek was in het laatste beurs- kwartier zeer ruim. BUSSUM De Deli Drukkerij en Boekhandel wil de dividendbetaling her vatten. In het jaarverslag over 1967 stelt de directie voor over dat jaar 4 pet. uit te keren. Voor het laatst werd dividend betaald over 1955. Dat was toen 7 pet. De hervatting van de uitkeringen is mogelijk doordat thans het hele door de nationalisatie van de bedrijven in Indonisië geleden verlies is afgeschre ven. Na de afschrijvingen op de inven tarissen van de boekhandels bedraagt de winst over het afgelopen boekjaar f16.308. Dit bedrag wordt vermeerderd met de winst over 1966 van f6.326, zo dat f22.634 ter beschikking is. Het bevredigende resultaat werd be reikt door een gunstige orderpositie en de toegestane verhoging van enkele ta rieven, aldus de directie. Het effect van de tariefverhoging kon evenwel in het verslagjaar nog niet volledig tot uit drukking komen. De omzet van de drukkerij Marckel- bach steeg, evenals die van de adver tenties van het Goois Nieuwsblad. Het aantal abonnees ging eveneens omhoog. Ondanks de stijging van de kosten over trof het resultaat van de drie boek- en kantoorboekhandels dat van het voor gaande jaar. In de eerste maanden van dit jaar tonen de omzetten van de ver schillende afdelingen van de vennoot schap eveneens een gunstig beeld, al dus de directie. DEN HAAG Shell Canada heeft in het eerste halfjaar een winst geboekt van 26,96 miljoen dollar of 0,81 dollar per aandeel tegen 24,63 miljoen dollar of 0,74 dolar in de overeenkomstige pe riode van vorig jaar. Dat betekende een vooruitgang met 10 procent. Over het tweede kwartaal nam het resultaat met 24 procent toe. In het re sultaat over het eerste halfjaar is de extra afschrijving van 1,91 miljoen dol lar in 1967 niet meegerekend, om een goede vergelijking mogelijk te maken. AMSTERDAM Het rentepercenta ge van de 100 miljoen dollar conver teerbare obligatielening Philips is vast gesteld op 4 3/4 procent. De conversie koers werd bepaald op f165 per aan deel van f 25. Ter berekening van het aantal aan delen, uit te reiken bij conversie van elke obligatie, wordt de koers van de dollar gesteld op f3,60. Onder bepaal de omstandigheden kan de conversie koers worden aangepast. De slotprijs van de gewone aandelen Gemeenschappelijk Bezit Philips be droeg gisteren f 142,50. Ten opzichte van deze koers levert de conversie een premie op van 15,79 procent. Voor de lening is beursnotering i. Amsterdam met levering buiten Ne derland aangevraagd. De inschri. ving op de obligaties werd maandag g( sloten. De koers van uitgifte bedraa- 100 pet.

De Vallei | 1968 | | pagina 2