Van der Marei wil reeks supermarkten langs autowegen Jaar eis gokker tegen broers die winst ontnamen Bemanning vergane kustvaarder „Kazan" keerde heelhuids terug Virus remt groei van aardappelen Man verdronken Oorzaak ramp nog raadsel voor kapitein Jaar geëist tegen arts die abortus pleegde Bestuurlijk drama Burgemeester KORT GEDING TEGEN AUTORAMA BREDA OP 6 AUGUSTUS NIET HET EERSTE VIJFTIEN N.V.'s OMZET BENZINEMARKT HONDERD MILJOEN TIJDELIJK VOOR TIJDELIJK VOOR WILDE TAFERELEN IN SPEELHOL „Eerst champagne" TIJDELIJK VOOR Ruim 2000 eerstejaars studenten medicijnen nu ingedeeld Drie schoten Voldoende bewijs Dertig landen Luns sprak opnieuw met Eban TIJDELIJK VOOR WOENSDAG 24 JULI 1968 ROTTERDAM Op 6 augustus zal voor de president van de Utrechts rechtbank het kort geding dienen dat Lever's Zeepmaatschap- pij (Unilever) en Fiva (een combi natie van fabrikanten van levens middelen) tegen Autorama in Breda hebben aangespannen. De eisers vragen de president Autorama te verbieden hun artikelen te verkopen beneden de vastgestelde winkelprijs. Dobbelman heeft geen kort geding aangespannen tegen Autorama. Het bedrijf heeft nimmer rechtstreeks aan de supermarkt geleverd maar via de normale handelskanalen. Autorama verkoopt geen artikelen van Dobbelman meer. WASSENAAR „Ik ga grote su permarkten bouwen langs de in- en uitvalswegen van de grote steden", zegt Jan van der Marei zonder blikken of blozen. „Grote winkels, waar je letterlijk alles kunt kopen. Van auto's tot bandgaren toe". De heer Van der Marei is directeur- eigenaar van onder andere Autorama. Fabrikanten van levensmiddelen en cosmetica hebben hem deze week de pin op de neus gezet. Zij willen dat zijn supermarkt in Breda de artikelen tegen de door hen vastgestelde prijzen gaat verkopen. Maar de heer Van der Marei tik er niet zwaar aan. „Ik ga gewoon door", legt hij uit. „Ik heb grote plannen." ,,'t Is gek, maar een jaar geleden heb ik dit allemaal nog niet zo zien aankomen. Ik zoek nu naar grote stuk ken grond langs de autowegen. De autorama's die ik ga bouwen, zullen zo'n tienduizend vierkante meter win kelruimte beslaan. Er komen enorme parkeerruimten by van zo'n dertigdui zend vierkante meter. Bij de Amster damse Coentunnel komt waarschijnlijk de eerste. Ik heb daar al contacten. Daarna zijn Den Haag en Rotterdam aan de beurt". Het kort geding dat de fabrikanten tegen de heer Van der Marei aanspan nen, is niet het eerste proces tegen hem. Hij is op deze manier nogal eens in de publiciteit geweesht. De prij zen van banden, auto-accessoires en benzine in zijn eerste Autorama in Utrecht bijvoorbeeld hebben al eerder fabrikanten, handelaren, en garagehou ders in het geweer gebracht Ook met de belastingdienst is hij in conflict ge komen. De heer Van der Marei is een grij zende vijftiger. Hij praat gemakkelijk en snel, en is niet voor één gat te van gen. Zijn directiekamer in Wassenaar staat vol planten, buiten bloeien weel derige rozen. „Ik hou van bloemen", zegt hij. Boven zijn hoofd hangt een wandbord. „Stel niet uit tot morgen wat gij heden doen kunt", staat er op. „Ik hou van snel handelen", zegt hij. ...Te loopt wel eens tegen moeilijkhe den op, maar daar vind ik altijd wel een oplossing voor". De heer Van der Marei is directeur van zo'n vijftien NV's en heeft 350 man in dienst. Hij importeert personenauto's en caravans, verkoopt ook tweedehands auto's en heeft door het hele land verspreid zijn Autorama's. „winkels van Rinkel waar alles te koop is", zegt hij er zelf van. De heer Van der Marei is de handel op het lijf geschreven. Wil hij veel geld verdienen? „Ik heb een goed inkomen, maar geld kan me niet zo veel schelen. Ik vind het leuk die handel, vooral als het goed gaat Dat geeft je voldoening. Het is een kwestie van organiseren, de markt verkennen, efficiënt werken", zegt hij. Het doet hem eigenlijk hele maal niet wat hij verkoopt. Is Jan van der Marei een handige jongen die overal brood in ziet? Hij lacht verontschuldigend. „Er is een hoop jaloezie bij, maar ik zit ge woon in de legale handel. Het komt voor de concurrenten wel eens hard aan, maar zo is het leven", zegt hij wat ontwijkend. Hij praat liever over zijn zaken. Het is supermarkt voor en supermarkt na. Hij heeft vorige week donderdag in Breda zo'n zaakje geopend. „Het gaat enorm", zegt hij. „Deze week haal ik een omzet van honderdduizend gulden, alleen aan levensmiddelen. We verko pen verder textiel (ook op woningge- bied), confectie, schoenen, alcohol en benzine. Binnenkort begint de verkoop van vlees, groenten en fruit". De heer Van der Marei heeft voor zijn zaak in Breda twee textielgros- siers en één levensmiddelengrossier in de arm genomen. „Zij zorgen dat de artikelen in de winkel komen. Zij hu ren gewoon een deel van mijn winkel. Ik stel mijn eisen op het gebied van prijzen en kwaliteit en ik verkoop hun spullen." De heer Van der Marei gelooft niet •dat de acties van de fabrikanten suc ces zullen hebben. Hij kan als het moet ook zijn spullen uit andere landen van de Europese Economische Gemeen schap halen zegt hij. Hij laat zich niet één-twee-drie in de boot nemen. „De grote massa wil best wat min der comfort in de winkels, als de prij zen maar fors omlaag gaan. Ik krijg de spullen voor de grossiersprijs in de winkel. Die grossiers willen wel. Zij zien hun omzetten dalen, doordat steeds meer middenstanders er mee ophouden en het grootwinkelbedrijf- snel komt opzetten", filosofeert de heer Van der Marei. Hij gelooft in de opzet van zijn za ken: „Ik heb in Utrecht dertig procent van de benzinemarkt in handen ge had. Er zijn wat witte pompen bij ge komen en dat maakt de spoeling na tuurlijk wat dunner. Maar neem nu de zaak in Emmen. Daar hebben we een weekomzet van veertigduizend liter benzine, ook zo'n dertig procent van de markt. De mensen willen het gewoon". MEPPEL -- De 25-jarige water schapsemployé H. Baas uit Dwingelo is gisteren in de Oude Vaart bij Mep- pel verdronken. De heer Baas was be zig met het opschonen van de oude vaart toen de motor van zijn motorboot je plotseling afsloeg. Door de sterke stroom stootte de boot tegen een stuw, waarbij de heer Baas uit de boot viel. J. VAN DER MAREL winkel van sinkel „Iedereen heeft tegenwoordig een auto. Veel huisvrouwen gaan met de auto boodschappen doen. Ik zorg voor grote parkeerruimten bij de super markten. Moeders kunnen in bewaar plaatsen hun kinderen kwijt, zij kun nen er naar de kapper, hun auto laten doorsmeren, benzine tanken. Men rijdt er graag een paar kilometer voor om. De nieuwe Autorama's komen aan de rand van de stad, langs de autowegen". De heer Van der Marei zegt dat hij een jaarlijkse omzet van 75 miljoen gulden heeft. Hoe groot zal dit cijfer over vijf jaar zijn? „Dit jaar zullen we, als het mee loopt, wel de honderd miljoen halen", zegt hij voorzichtig. „Hoe het- verder zal lopen durf ik niet te voorspellen". Wordt hij straks de eigenaar van een reeks grootwinkelbedrijven? Voor hem staat dat vast. De finan ciering van al deze plannen zal vol gens hem geen moeilijkheden opleve ren. „De beleggingsmaatschappijen willen graag investeren in winkels en gebouwen, de banken steken hun geld in de rest. En we hebben zelf natuur lijk nog wat achter de hand". De di recteur-eigenaar laat niet het achterste van zijn tong zien. Hij heeft plannen voor grote Autora ma's in Zwolle, Katwijk en Beverwijk. Ook de zaken in Utrecht. Emmen, Eindhoven en Arnhem wil hij uitbrei den. De kracht van zijn succes? „Zo oud als de weg naar Kralingen", meent de heer Van der Marei. „We ko pen op grote schaal scherp in en ver kopen snel door tegen lage prijzen. Ik hou bovendien van stuntjes". Hij onderhandelt, naar hij zegt, met de Japanse autofabriek Daihatsu over de verkoop van een autootje waarvan de prijs ruim beneden de vier mille ligt. MIDDELBURG In Zeeland en de Flevopolder is een virusziekte gecon stateerd die aardappelen kan remmen !n hun groei. Vorige week werd de ziekte ontdekt by het ZeeuwsrVlaamse plaatsje Westdorpe. Hot Consulentschap voor Plantenziek ten zag er aanvankelijk de gevolgen van luchtverontreiniging in. Nu de ziek te echter op tal van percelen in Oost- Zeeuws-Vlaanderen, Zuid-Beveland en de Flevopolder voorkomt, is vrijwel ze ker dat het een infectie door het blad- rolvirus betreft. De infectie is veroorzaakt door blad luizen, waarmee men in genoemde ge bieden een week geleden te kampen heeft gehad. Ongeveer 100 hectaren aardappel land zijn met het virus besmet. Ir. M. A. van de Beek, Rijkslandbouwconsu- lent voor de Zeeuwse eilanden, acht de schade aan de aardappeloogst gering en voorziet geen uitbreiding van het besmette gebied. De aardappelen die geïnfecteerd zijn zullen naar zijn mening iets kleiner uit vallen. Volgens ir. Van de Beek kan een bestrijding van deze virusziekte slechts liggen in een scherpe controle op poot- aardappelen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE DEN HAAG „Ik ben geen dief. Ik heb hier wel eens gestaan voor mishande ling, maar kykt u maar na, nooit voor diefstal of oplichting". Tinus F. (23) ha merde gistermiddag hartstochteiyk met beide vuisten op zyn brede borstkas en bezwoer de Haagse rechtbank: „Als ik voor roof zou worden veroordeeld, zou dat rechtsverkrachting zyn". zyn vier jaar oudere broer Frans kondigde aan: „Als ik word veroordeeld voor stelen dan komt daar een hoop rommel van. Het zyn mtyn centen die in beslag zyn genomen." Het ging om 12.600 gulden, door de politie gevonden in de zakken van Frans in de nacht van 29 februari, toen hy vlak by een speellokaal in de Korte Houtstraat in Den Haag was gearresteerd. Volgens zijn eigen verklaring was het het restant van de ruim twintigduizend gulden die Frans „stukadoor" noem de hij zich even thuis had gehaald voor Tinus, die in het boven een bar gelegen speellokaal al vele duizenden guldens had verspeeld. Winnaar in het dobbelspel was de 29-jarige Amsterdam se confectionair en oud-bokser Ferry B. Frantzen geweest. Volgens de officier van justitie moest de rechtbank het in beslag genomen bedrag aan de Amsterdammer toewij zen, omdat de officier ervan uit ging dat de broers ze van hem hadden ge roofd. Ferry had op een gegeven ogenblik willen verdwijnen met zijn winst, maar dat was niet naar de zin van Tinus geweest. De Amsterdammer had weliswaar- nog driehonderd gulden op tafel gegooid, „voor bier", maar dat had Tinus een belediging gevonden. „Dat doe je niet als speler. Je drinkt eerst nog een glas champagne of zo, of je kondigt aan: „Over een uur ga ik weg", legde Tinus de regels van zijn milieu aan de rechtbank uit. Toen de jongste rechter een bepaald detail ongeloofwaardig noemde, zei Ti nus met begrip: „Meneer is misschien nooit in een gokhuis geweest, maar zo gaat het, overal in Europa. Zelf heb ik steeds correct gespeeld, maar als je als winnaar ineens weg gaat zet je iemand kansloos". Daarom had Tinus Ferry bij de re- SCHIPHOL Heelhuids zetten zij gistermiddag op Schiphol weer voet op Nederlandse bodem: Dolf Rem- melts (33) uit Amsterdam, Larry Snijder (25) uit Arnhem, Jaap Stuster (25) uit Sas van Gent, Jan van de Werken (23) uit Zaandam, Frans Ver meulen (20) uit Bunnik en de twee Portugezen Inocentio Gomez en Te- rentio Duarte. Samen vormden ze de bemanning van de Nederlandse kust vaarder Kazan die vorige week op de Indische Oceaan verging. De Kazan, 393 ton groot en eigen dom van het Scheepvaartbedrijf Gru- no in Amsterdam, had in Italië, in Ta- lamoni, een lading dynamiet ingeno men met bestemming Basra in de Perzische Golf. Bijna 250 kilometer uit de kust bij Mogadiscio, de hoofdstad van Soma lië, gebeurde het. Kapitein Remmelts: „De eerste machinist, Stuster, sloeg alarm dat er veel water de machine kamer binnenkwam. Meteen heb ik iedereen gepord, want dan stonden ze tenminste alleipaal klaar voor het ge val echt de nood aan de man zou ko men. Het ging razendsnel. Na een kwar tier heb ik iedereen de rubbervlotten ingestuurd. Alleen de eerste machi nist en ik bleven nog op de Kazan. Maar na een half uur moesten we springen. Vierentwintig uur hebben we in de boten gezeten, op een holle, hoge zee en met windkracht 5 tot 6. Bij de da geraad waren we zo'n drie myi (ruim vijf kilometer) van de Kazan wegge dreven. Van het schip stond de ac commodatie al zowat onder water. Het hele schip stond als een dobber In het water, onder een hoek van 65 gra den". Ongeveer vijftien mijl van de plaats waar ze hun schip hadden verlaten, werden de schipbreukelingen opge pikt door het Indische vrachtschip In dian Strength. „Ik heb niet meer gezien wat er met de Kazan is gebeurd. Van de ka pitein van de Indian Strength weet ik dat de Kazan is gezonken. De kapitein heeft dat zien gebeuren. Volgens hem is er daarbij ook nog een explosie ge weest. ADVERTENTIE Helemaal gelukkig is mevrouw Remmelts met de omarming van haar man, de kapitein van de Nederlandse kustvaarder Kazan, die vorige week in de Indische Oceaan verging. Ik heb er geen idee van, wat de oor zaak kan zijn geweest dat er water in de machinekamer kwam. De techni sche experts kunnen dat misschien nog achterhalen aan de hand van wat wij hun kunnen vertellen". Vijf dagen later werden de beman ningsleden van de Kazan in Bombay aan land gebracht. „Ze hebben ons buitengewoon goed verzorgd", vertel de kapitein Remmelts. Maandag ver trokken ze voor de vliegreis naar Ne derland. DEN HAAG De Commissie plaat sing eerstejaarsstudenten medicijnen heeft aan ruim tweeduizend studenten een plaats aangewezen aan een van de zeven medische faculteiten in Neder land. Het totaal van 2032 studenten is verdeeld over Rotterdam: 160, Nijme gen: 294, Leiden: 298. Utrecht: 355, Groningen: 303, Amsterdam: 325, Vrije Universiteit Amsterdam: 297. Voor een deel is afgeweken van de voorkeur die de aanmelders hebben op gegeven. Als hieraan volledig was vol daan, zou Rotterdam 310 nieuwe eerste jaarsstudenten hebben gekregen, Nij megen 291, Leiden 268, Utrecht 438, Groningen 290, Amsterdam 215 en de Vrije Universiteit 220. De verdeling, die thans definitief is, betekent niet dat de mogelijkheid zich voor een medische studie aan te mel den is afgesloten. Dat blijft mogelijk tot 1 oktober. Tot vorige week waren 2249 aanvragen binnen, waarvan er 217 afvielen. MAASTRICHT De officier van justitie bij de rechtbank in Maastricht mr. J. Gonsalves, heeft dinsdag we gens criminele abortus 12 maanden gevangenisstraf, waarvan drie voor waardelijk, geëist tegen de 63-jarige arts J. V. uit Maastricht. De arts wordt ervan beschuldigd in twee ge vallen zelf de criminele abortus te hebben gepleegd en in een ander ge val een zwanger meisje in contact te hebben gebracht met een dubieuze Duitse aborteuse. De arts had het meisje een injectie gegeven doch de zwangerschap was hierdoor niet verbroken. De officier van justitie nam 't de arts hoogst kwa lijk dat hij haar in handen van een aborteuse had gegeven met alle risi co's van dien. Bovendien had de arts voor alle behandelingen een bedrag van 2.000 gulden gevraagd, iets wat de officier van justitie beschouwde als munt slaan uit een noodsituatie. De verdediger, mr. M. Trippels uit Maastricht, betoogde, dat de arts niet uit winstbejag had gehandeld. Hij achtte de straf zeer hoog en vroeg grote clementie. Uitspraak op 6 augustus aanstaan de. vers gepakt. De oud-bokser had onmid dellijk uitgehaald, waarna Tinus weer voor een passend antwoord in de maag streek had gezorgd. Zijn oudere broer had daarbij een nummertje wildwest weggegeven door op de tafel te sprin gen en een cilinderrevolver te trekken. Getuigen in de als speellokaal inge richte huiskamer hadden alle mogelijke wilde kreten opgevangen uit de mond van Tinus. zoals: „Schiet hem leeg", en: „Er zijn niet alleen gangsters in Amsterdam, wij zijn ook gangsters". Er waren drie schoten gevallen en Ferry was lichtgewond aan de nek en aan de linkerhand op de grond geval len. Bij de politie had de breedgeschou derde Amsterdammer verteld dat de broers hem toen het geld uit de zak hadden getrokken, maar gisteren leg de hij een veel behoedzamer verkla ring af. „Ze trokken het wel uit mijn zak, maar ik gaf het ook", was het eerst, en later: „Neen ik heb niet ge zien dat ze het uit mijn zak haalden". De getuigen hadden dit kritieke on derdeel verder allemaal niet gezien, omdat zij voor een groot deel al de gang op en de trap af waren gevlucht. Een koopman („Ik had zitten slapen, want ik was pas uit het ziekenhuis, maar ik was wakker geschrokken van de schoten") had echter gezien dat er een stapeltje duizendjes op tafel lag en dat Tinus er daar enkele van aan Fer ry had aangeboden. Ferry had gewei gerd omdat hij zei met 5500 gulden eigen geld in zijn zak te zijn binnen gekomen, en daarna was de politie ver schenen. De officier van justitie meende dat er voldoende bewijs was voor diefstal met geweldpleging, gepleegd in ver eniging. een misdrijf waar een maxi mumstraf van twaalf jaar op staat, zo als de officier dreigend vertelde. „Er kan ook niet streng genoeg wor den opgetreden tegen dergelijke zaken. Er gaat haast geen week voorbij of we lezen van een steek- of schietpar tij", aldus de officier, mr. E. A. J. Hil- len. Hij drong bij de rechtbank aan „op strenge straffen voor lieden die zich daaraan schuldig maken". Na dit requisitoir was de eis een anti-climax: één jaar gevangenisstraf voor elk. Voor Frans, die net als zijn broer al een rijtje mishandelingen op zijn straf lijst had staan, kwam daar nog iets bij. Hij zou vorige zomer nog een gaatje hebben geschoten in de ruit van een café, waar hij binnen klappen had gehad. Daarvoor wilde mr. Hillen nog tien weken waarvan vier voorwaarde lijk opgelegd zien. Zonder reclasseringstoezicht, want het Leger des Heils zag daar weinig brood in, evenals bij Tinus, zolang die geen regelmatige arbeid doet. „Wat bedoelt u?" vroeg Tinus toen de president dat vertelde. „Overdag werken en 's nachts op bed liggen", legde de president uit. „Ja maar ik zit toch in de handel", was het verontwaardigde weerwoord. „U zegt toch tegen Philips ook niet: Je moet maar handenarbeid gaan doen". En met een voldane glimlach naar zijn grotendeels vrouwelijke aanhang op de publieke tribune ging Tinus weer zitten. Frans' raadsman, mr. dr. K. W. P. Klaassen, vond dat er geen schijn van bewijs voor de roof was geleverd. „Het geld dat zoek is heeft op tafel gelegen en daar waren wel dertig handen om heen". Mr. H. P. van Duiken, die Tinus ver dedigde, voerde aan dat de politie geen overeenkomstige sporen op de kogels had kunnen vinden die klopten met de loop van de later op straat gevonden revolver. Daaruit leidde hij af dat er blijkbaar nog iemand anders in het speellokaal had geschoten en dat diè schutter de Amsterdamse speler had geraakt. Beide raadslieden meenden dat de broers bij de uitspraak op vrije voe ten zouden moeten komen en dat vond Tinus zelf ook. Hij klaagde: „Ik zit al vier maanden vast. Eerst woog ik 111 kilo, nu nog maar 85, met het ledikant mee". DEN HAAG Bij KB van 22 juli 1968 is met ingang van 16 oktober 1968 benoemd tot burgemeester der gemeente 's-Gravenhage mr. V. G. M. Marijnen, met toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als voorzitter van het openbaar lichaam Rynmond. "JLfinister Beernink heeft by de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat de bedoeling heeft van drie gemeen ten in het IJ-mondgebied Veisen, Be verwijk en Heemskerk een grote ge meente IJmuiden te maken. De voorge schiedenis van dit wetsontwerp is een lang bestuurlijk drama, constateert „De Volkskrant" (r.-k.). „Al bijna twintig jaar geleden wa ren er die voorzagen, dat men de be stuurlijke problemen in dit gebied al leen de baas zou kunnen worden met de oplossing zoals die nu wordt voor gesteld. Toch gebeurde dat niet. Er werd naar tussenoplossingen gezocht Er zou een overkoepelende IJmond- raad komen. Toen dat geen haalbar# kaart bleek te zijn, kwam er 'n voor stel om althans Beverwijk en Heems kerk samen te voegen, maar ook dat ging niet door. Al die tijd was er de mogelijkheid voor de verwezenlijking van een groots plan. De tussen Bever wijk en Heemskerk beschikbare ruim te zou kunnen worden gebruikt voor stichting van een zogenaamde „staal stad" met hypermoderne voorzienin gen. Dat plan moeit een schone droom blijven, want onderwijl is de ontwik keling doorgegaan. Beverwijk en Heemskerk hebben de ruimte al ge vuld door ieder voor zich wat nieuwe wijken aan de bestaande kernen vast te breien. Even heeft 't er nog op ge leken, dat de betrokken gemeenten vrijwillig tot een gezamenlijke belan genbehartiging zouden kunnen komen. Er werd een samenwerkingsorgaan gevormd, dat echter al weer ter ziele ging voor het iets van betekenis had kunnen doen. Men wilde niet verder kijken dan de eigen gemeente groot was. Als tekenend voorbeeld kan gel den het wordt in de memorie van toelichting op het ingediende wetsont werp genoemd dat er in dit in fei te toch al flink stedelijk geheel met 135.000 inwoners nog wegen zijn, die zo maar ergens bij de huidige ge- gemeentegrenzen ophouden. Is het voorstel voor de vorming van één gro te gemeente nog door de toenmalige staatssecretaris Westerhout voorbe reid, min. Beernink verdient lof, dat hij hiervoor nu de verantwoordelijk heid wil nemen. De kansen, die ge mist werden, zijn voorgoed verloren, maar onderwijl zijn nieuwe proble men ontstaan waarvoor nog evenzeer een krachtig breed bestuur nodig is. De nog overgebleven bouwruimte zal zo doelmatig mogelijk moeten worden benut Voor rond honderdduizend mensen zal woongelegenheid buiten de IJmond moeten worden gezocht. Verder denkt min. Beernink vooral aan de noodzaak van goede, groot stedelijke voorzieningen. Verwacht mag woren, dat nu ook de Kamer aan het tot stand komen van de ene grote gemeente in het IJmondgebied zal willen meewerken. Voor andere ge meenten, die met soortgelijke proble men te maken hebben, houdt dit be stuurlijke drama deels in, dat tijdig handelen toch zeker geboden is". Tïe Haagse burgemeerterskwestie Is dan toch opgelost, verzucht „De Volkskrant" (r.-k.). De regering heeft, zoals al verwacht werd, mr. Marijnen als kandidaat voorgedragen. Hij zal dus de man zijn, die straks, als opvolger van mr. Kolfschoten, de residentie gaat besturen. „Erg gelukkig is het allemaal niet gegaan. De Haagse raad werd welis waar „inspraak" verleend, maar de regering volgde de daarbij gebleken voorkeur niet. Op die manier heeft „inspraak" weinig zin. Ze kan wel licht zelfs beter achterwege blijven, want het is voor een gemeenteraad van een grote stad toch bepaald niet plezierig als zijn advies in een zo ge wichtige zaak maar gewoon aan de kant wordt gelegd. Afgezien van deze voorgeschiedenis mag gezegd worden, dat de regering met mr. Marijnen een goede keus heeft gedaan. Het belangrijkste hier bij is niet, dat met mr. Marijnen de nog maar jonge traditie van een ka tholieke burgemeester in Den Haag wordt voortgezet Zolang 'bij burge meestersbenoemingen echter ook de „kleur" nog wel degelijk meespeelt, is het begrijpelijk, dat de KVP er prijs op stelde om voor deze belang- ke post opnieuw een kandidaat te le veren. Bestond eerder twijfel of de KVP hiervoor wel voldoende mensen had, met mr. Marijnen is nu toch ze ker een man gevonden waarmee Den Haag tevreden kan zijn. Mr. Marijnen heeft èn als minister-president èn alt minister van Landbouw heel veel be- stuurservaring opgedaan. En al mag aan zijn benoeming het bezwaar kle ven, dat de Rijnmond daarmee -— en nog wel in een belangrijke overgangs fase zijn voorzitter verliest, ook van zijn in die functie verkregen ken nis van agglomeratieproblemen zal Den Haag nu kunnen profiteren. Den Haag is een stad met grote proble men, die niet alleen met de benoeming van een bekwaam bestuurder kunnen worden opgelost; De regering zal de nieuwe bestuurder van Den Haag hiervoor ook de nodige middelen moe ten verschaffen". JERUZALEM Minister J. Lun» (buitenlandse zaken), die voor een vierdaags bezoek in Israël is, heeft gis teren voor de tweede maal beraad slaagd met zijn Israëlische ambtge noot, Abba Eban, over de crisis in het Midden-Oosten. 's Morgens bezocht minister Luns het graf van dr. Theodor Herzl, de grondlegger van het hedendaagse zio nisme, en het gedenkteken Yad Va'shem, dat is opgericht ter nage dachtenis van de in de Tweede wereld oorlog omgekomen joden. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 7