C.P.N. SPREEKT OVER TSJECHO-SLOWAKIJE GEEN OORDEEL UIT Investeringen J. H. Matla f „WAPENSTILSTAND MOET VOORAFGAAN A AN BESPREKINGEN" NADER BESCHOUWD Henry Dale overleden Veertarieven door b.t.w. omhoog I Met 100 km door rood licht Man wilde oude vrouw wurgen Arguedas door Cubanen uitgenodigd Kustvaarder in Amsterdam stond in brand Zuidviëtnamese Boeddhisten gaan samen Voor poging tot brandstichting eis 5 maanden Uniforme keuring auto's in E.E.G. U drinkt Amstel. Heineken of Grolsi dat zijn beste bieren. Gaat u rustig dóór. We adverteren niet om u over halen. We schrijven hier puur en alleen voor de mannen die naar een Hengelo café gaan. En geen ander. En die daar j hun goede reden voor hebben. Beste Hengelo drinker! Wij hebben elkaar gevonden: u houdt van een fris gebrouwen pils met een ronde, hoppige smaak - net als wij. Kort en goed: u houdt van het bier zoals wij het brouwen. Smaken verschillen, bieren verschillen, maar u hebt het geproefd: "Hengelo, da's het bier voor mij. Daar blijf ik bij." Beste Hengelo drinker, we zijn u dankbaar. Beste drinker van Amstel, Heineken of Grolsch: even goede vrienden. Proost! JSobelprijsivinnaa r ADVISEUR BI AFRAAK SE REGERING 1 Reactie op ontrouw van echtgenote M bier voor de Refhebber WOENSDAG 24 JULI 1968 AMSTERDAM De Communistische Partij Nederland wenst vooralsnog geen oordeel uit te spreken over Tsjecho-Slowakije. Dat blijkt uit een publi- katie in het communistische dagblad De Waarheid van gisteren. Het blad schrijft: „De C.P.N. heeft steeds de aaneengeslotenheid voorgestaan van alle socialistische staten in Europa, Azië en de hele wereld tegenover de Amerikaanse agressie. Zij heeft in het bijzonder altijd gewezen op de nood zaak van de aaneengeslotenheid van de Europese socialistische staten tegen over het Duitse revanchisme. :':.V 31 "Investeringen bijna veertien procent toegenomen", zo is bekendge maakt. Wie dit leest krijgt de nei ging om „hoera" te roepen. Investe ringen zijn immers nodig om onze economie weer in het zadel te hel pen. In het Centraal-economisch plan waren zij voor dit jaar veel lager ge schat. En nu ineens bijna veertien procent omhoog. Dat heeft het ka binet-De Jong dan toch maar geflikt. Zo'n reactie is begrijpelijk, maar is zij helemaal juist? Ons antwoord kan kort zijn: neen. Daartegenover: hele maal onjuist is zij ook niet. Het is duidelijk dat het beter gaat dan het Centraal Planbureau in zijn laat ste Centraal-economisch plan ver wachtte. Het is ook duidelijk dat het bedrijfsleven weer licht aan de horizon ziet. Anders zou het zijn kostbare geld wel op de bank laten staan in plaats van het in machines of gebouwen te steken. Dat vertrouwen in.de toekomst wordt ongetwijfeld voor een deel ingegeven door het rustige ïinancieel-economi^ sche beleid van de regering. Hoe groot die invloed is, kan niet worden gezegd. Bij de ene fabrikant zal dit aspect meer meetellen dan bij de an der. 17en grote vraag is: heeft de rege ring zelf ertoe bijgedragen, dat het met de investeringen weer de goede kant opgaat? Dat dit inder daad zo is blijkt uit de cijfers. De investeringen van de overheid waren het eerste kwartaal van dit jaar twintig procent hoger dan in dezelfde periode van 1967. In het C.E.P. was de groei voor 1968 berekend op elf procent. Deze sterke stijging is voor een groot deel het gevolg van de „honderd-mil joenplannen" die achtereenvolgens zijn gemaakt om de werkloosheid te bestrijden. Het Rijk heeft bovendien geld gestoken in stimuleringsregelin gen en rente-overbruggingen voor ge bieden met veel werklozen en voor zwakke bedrijfstakken. Het is jammer dat er (nog) geen cij fers zijn over de investeringen in het noorden, oosten en zuiden van het land. Deze zouden immers een aanwijzing kunnen zijn voor de re sultaten die het stimuleringsbeleid heeft gehad. Maar goed, het bedrijfsleven heeft het eerste kwartaal in elk geval al dan niet als gevolg van financiële steun uit de schatkist ongeveer dertien procent meer geld gestoken in nieuwe machines. Niemand weet op dit moment of het hier gaat om machines, die mensen overbodig ma ken, dan wel om apparaten, die juist om werknemers vragen. Met andere woorden: gaat het hier om uitbrei ding van bedrijven, om nieuwe fa brieken, of om bijvoorbeeld rationa lisatie van bestaande ondernemin gen? TJet is in elk geval wel duidelijk, dat als de overheid meer inves teerde dan werd verwacht, de groei van de investeringen door het be drijfsleven lager ligt dan de genoem de veertien procent Dit laatste per centage slaat immers op het geld, dat overheid en bedrijfsleven geza menlijk voor wegen, huizen, fabrie ken en machines hebben uitgegeven. Het bedrijfsleven investeerde het eerste kwartaal van dit jaar tien procent meer dan in de eerste drie maanden van 1967. Dat is in elk geval nog aanzienlijk meer dan de nul procent, die het Centraal Planbureau voorspelde, kan men zeggen. Deze vergelijking met het C.E.P. is echter niet helemaal juist. Zoals wij reeds zeiden, sprak het planbureau over de verwachtingen voor heel 1968 en de percentages van veertien, twin tig en tien slaan slechts op het eer ste kwartaal van dit jaar. "CV kan nog heel wat veranderen voordat wij in het begin van 1969 de juiste balans opmaken. Bovendien zijn deze percentages ontstaan door vergelijking met het eerste kwartaal van 1967. Onze economie zat toen precies in haar dieptepunt. Men zou de cijfers dus iets geflatteerd en voorbarig kunnen noemep. Zij laten echter wel goed zien hoe wij bezig zijn om er weer aardig bovenop te krabbelen. Er moeten heus veel gekke dingen gebeuren, wil het met onze economie niet stukken beter gaan dan in het Centraal-economisch plan werd voor speld. De nieuwe cijfers zijn daar om een ondersteuning van het opti mistische geluid, dat de Sociaal-Eco nomische Raad in zijn laatste half jaarlijkse rapport liet horen. ETTEN-LEUR De 48-jarige heer H. Houtman uit Etten-Leur is gister morgen overleden aan verwondingen, die hij enkele uren tevoren had opge lopen bij een verkeersongeluk. Toen hij met zijn auto Rijksweg 56 in zijn woonplaats wilde oversteken, werd hij aangereden door een andere personenauto. De bestuurder van deze wagen, P. N. uit St-Philipsland, zou volgens getuigen in volle vaart door het rode verkeerslicht zijn gereden. De man zelf verklaarde tegenover de politie honderd kilometer per uur te hebben gereden, terwijl een maxium- snelheid van vijftig kilometer ter plaatse is toegestaan. Maar hoe is dat tot stand te bren gen? De versterking van de aaneen geslotenheid vereist zeker ook, dat af stand gedaan wordt van voorrechten van de ene socialistische staat boven de andere. Dit maakt ook de onver korte erkenning noodzakelijk van het recht yan elke socialistische staat om zich op eigen wijze te ontwikkelen een erkenning niet door middel van frasen, maar in de praktijk. Voorzo ver het gaat om internationale krachtsverhoudingen, waarvan ook de veiligheid van Nederland afhankelijk is, neemt de C.P.N. dit standpunt in. Zolang er zich geen feiten voordoen of concrete daden verricht worden, die van dat oogpunt uit gezien geva ren opleveren, acht de CPN zich noch geroepen noch bevoegd om een oor deel uit te spreken over de politieke ontwikkelingen in Tsjechoslowakijc, laat staan om zich daarin te mengen. MAASTRICHT De 31-jarige Maastrichtenaar H. C. heeft in de nacht van maandag op dinsdag de 77- jarige mevrouw A. S., die de nacht op een terras langs het Vrijthof door bracht, proberen te wurgen. De vrouw die zich daar naar gewoonte had geïiv stalleerd, begon te schelden toen de dronken H. C. daar passeerde. Deze ontstak in woede en kneep de vrouw de keel dicht. De vrouw heeft haar leven te dan ken aan het feit dat haar hulpgeroep op het nabij gelegen politiebureau werd gehoord. Toegesnelde agenten bevrijdden de vrouw uit de greep van H. C. en namen hem mee naar het politiebureau. Daar kon hij zich niets meer van het gebeurde herinneren. Hij zal worden voorgeleid aan de offi cier van justitie. Volgens een gerech telijke arts waren de sporen van de wurging vrij ernstig. Niettemin hoefde de vrouw niet in het ziekenhuis te worden opgenomen. DEN HAAG Op 66-jarige leeftijd is gisteren overleden de heer J. H. Mat la, sinds 1927 directeur-hoofdredacteur van het Haagsch Persbureau. Jean Hubert Matla, geboren Hage naar, studeerde wijsbegeerte, letterkun de en archeologie. Na eerst werkzaam te zijn geweest als bibliothecaris van de r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek te Schiedam, was hij vanaf 1924 ver bonden aan ,,'s-Gravenhage in beeld" en „Ford-revue". Ook was hij toen me dewerker aan de NRC. In 1927 begon hij de loopbaan, die hij tot aan zijn dood zou blijven vervullen. Grote bekendheid verkreeg hij in de dagbladwereld door zijn Matla-agenda, die in 1951 werd bekroond met de legpenning van Pers- belangen, en in 1954 met de wisselbeker van de Nederlandse Vereniging van Persbureaus. Van deze vereniging was hij sincte 1950 voorzitter. Wijlen de heer Matla heeft onder zijn pseudoniem M. van Meerdervoort ver schillende publikaties op zijn naam staan. De voornaamste daarvan zijn „Het bol werk van den blinden pionier", de ge schiedenis van de katholieke pers in Nederland in de periode 1800-1936.; „Waarom.en hoe?", een bundel ci taten over de pers; en „Fabelachtige groei van de Sovjet-pers". Ook versche nen artikelen van de hand van de heer Matla in talrijke binnen- en buitenland se bladen. HAVANA De Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken, Raul Roa, heeft verklaard dat Antonio Arguedas, ex-minister van Binnenlandse Zaken van Bolivia, naar Cuba kan komen. De Cubaanse regering is bereid Arguedas politiek asiel te verlenen als de Chileen se regering hem dit mocht weigeren, al dus minister Roa. Arguedas heeft een kopie van het dagboek van Che Guevara in handen van de Cubanen gespeeld. H\j is naar Chili gevlucht. In het Chileense Santiago zei Argue das gisteren dat hij bereid is naar Boli via terug te keren om zich te verdedi gen tegen beschuldigingen dat hij het dagboek van Guevara naar Cuba heeft gesmokkeld. „Ik ben gevlucht omdat ik een fout heb gemaakt, maar ik wil te rugkeren wanneer mijn land dit vraagt," heeft Arguedas volgens een Chileense functionaris gezegd. Arguedas vluchtte vrijdag uit Boli via, tezamen met zijn broer, nadat een onderzoek was gelast naar de omstan digheden waaronder een dagboek van guerrilla-leider Guevara op Cuba te recht was gekomen. AMSTERDAM Smerige rookwol ken bevuilden vannacht de lucht in de Amsterdamse Coenhaven vanaf het ach terdek van de kustvaarder „Hydra" uit Groningen, die daar zonder lading aan de kade lag gemeerd. De brand vermoedelijk ontstaan in de machine kamer werd met omzichtigheid be streden door een blusboot van de haven dienst en een spuitwagen van de Am sterdamse brandweer. Een explosie werd niet uitgesloten geacht, omdat het vuur op een gegeven ogenblik de brandstofvoorraad nader de. De brand ontstond omstreeks half twee vannacht. Na twee uur was het gevaar voor een explosie geweken en had de brandweer de zaak onder con trole. De hutten en een gedeelte van de machinekamer waren toen uitge brand. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. LONDEN De Britse geleerde Sir Henry Dale, pionier op het gebied van de chemotherapie en Nobelprijswinnaar 1936, is dinsdag op 93-jarige leeftijd in Cambridge overleden. De Nobelprijs werd hem destijds toegekend samen met de Oostenrijkse geleerde Otto Loewe voor de ontdekking hoe de ze nuwimpulsen naar de spieren worden overgedragen. Sir Henry Dale is voorzitter van de Royal Society, de Britse academie van wetenschappen, geweest. Van 1942 tot 1947 was hij wetenschappelijk raadsman van het Britse kabinet. Aan het einde van de tweede wereldoorlog stelde hij voor de geheimen van de atoombom openbaar te maken om te voorkomen dat de mensheid door een ramp zou worden getroffen. In 1948 trad Sir Henry Dale uit de Sovjetrussische academie van weten schappen, waarvan hij erelid was, om dat de leiding van deze academie zich volgens hem onderwierp aan „politieke tirannie." OSTEREND Aan het begin van de Bosplaat Oosterend op Terschelling hebben badgasten gisteren het stoffe lijk overschot van Jouke Stapert ge vonden. Deze 18-jarige uit Sint-Anna- parochie afkomstige jongeman is op 17 juli tijdens het zwemmen ver dronken. DEN HAAG Dr. A. lbiam, adviseur van de regering van Biafra, heeft gis teren in Den Haag stopzetting van de vijandelijkheden een „logische stap" ge noemd voor succesvolle vredesbesprekingen tussen Biafra en Nigeria. „Als er geen staakt-het-vuren komt, voordat de besprekingen beginnen, vrees ik het ergste", zei hij. De Biafraanse regering is dankbaar voor alle hulp in de vorm van voedsel ji of medicamenten, voor zover de hulp voor zover uit sympathie voor Biafra wordt ver leend. Hulp van landen, die tevens wa pens aan Nigeria leveren, wordt ech ter afgewezen. Onder geen enkele voorwaarde zal hulp van de Britse regering worden aanvaard, aldus dr. Ibiam. „De Brit se regering is de oorlog begonnen om het gezicht van Nigeria te redden. De Britse publieke opinie vraagt om be ëindiging van de oorlog, maar de. rege ring weigert daartoe bij te dragen". De hulp dient volgens hem recht streeks aan Biafra te worden gezon den. De mogelijkheden daartoe zijn aanwezig. Hij prees het Vaticaan, dat al weken lang voedsel en medicamen ten per vliegtuig naar Biafra stuurt. Hij zag geen enkele reden om de goe deren via Nigeriaans grondgebied te zenden. Dr. Ibiam was in Nederland op door reis van Uppsala naar Genève. Tot vo rige wek was hij een van de presiden ten van de Wereldraad van kerken, die in het Zweedse universiteitsstadje bij een is geweest. DEN HAAG Invoering van de be lasting toegevoegde waarde zal naar het oordeel van de staatssecretaris van Financiën, dr. F. H. M. Grapperhaus, een stijging van de tarieven voor ver voer per veer van personenauto's, mo tors en fietsen vrijwel onvermijdelijk maken. Hij zegt dit in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden C. F. van der Peijl en mr. W. Scholten (beiden CHU), die o.m. hadden gevraagd het vervoer van personenvoertuigen door veerdiensten niet onder het normale twaalfprocentstarief, maar onder het vier-procentstarief te laten vallen. De staatssecretaris is hiertoe niet bereid. Hij wijst er op dat de prijs van het veelvoorkomend zakelijk vervoer per veer in feite wordt verlaagd, omdat de op de veertarieven drukkende omzetbe lasting in aanmerking komt voor af trek. Dr. AIbian, adviseur van de rege ring in Biafra, tijdens een perscon ferentie in Nieuwspoort. Hij heeft in Uppsala de conferentie van de Wereld raad van Kerken bijgewoond. SAIGON De twee boeddhistische groeperingen in Zuid-Viëtnam, die van Tam Chau, die de regering steunt en die van de kortgeleden vrijgelaten Tri Quang (tegen de regering), hebben be sloten samen te gaan, zo is vanmorgen in Saigon vernomen. De twee groepen zijn overeengekomen zich onder de zelfde leiding te stellen en het regerings programma van president Van Thieu en premier Tran Van Hoeong te steu nen. LEEUWARDEN Wegens een po ging tot brandstichting en mishande ling van zijn vrouw stond gisteren voor de Leeuwarder rechtbank de 22- jarige schipper Arjen H. uit Staveren terecht. De officier van justitie eiste voor deze vergrijpen vijf maanden met af trek, waarvan twee voorwaardelijk, met bovendien toezicht van het con sultatiebureau voor alcoholisme en, indien nodig, toezicht van een psy chiater. De omgang van de vrouw van de schipper met een kelner uit een café had de man tot zijn daden gebracht. In januari had Arjen in een woede aanval over de ontrouw van zijn vrouw petroleum over het vloerkleed uitgegoten, wat huisraad naar buiten gesmeten en geprobeerd zijn huis in brand te steken, terwijl een acht maanden oude baby op de bovenver dieping sliep. Na de poging tot brandstichting waf de vrouw enkele maanden verdwenen. Toen zij in mei was teruggekomen om kleren op te halen, had H. haar bij de keel gegrepen. In een psychiatrisch rapport staat dat Arjen H. wel toerekeningsvatbaar is, maar dat hij verschrikkelijke drift buien kent. De officier van justitie achtt» brandstichting en mishandeling bewe zen. De verdediger van verdacht» vond, dat de vrouw van zijn cliënt ook schuldig was; hij heeft alleen zijn vrouw willen imponeren door brand te stichten, voerde Arjens raadsman aan. BRUSSEL Er zijn plannen om In de EEG de keuringseisen voor auto's en aanhangers gelijk te maken. De Europese Commissie heeft daartoe voorstellen gedaan aan de Minister raad. De commissie wil komen tot een ge meenschappelijke procedure bij het keuren van auto's. In de voorstellen staat welke documenten de construc teur moet overleggen bij de keuringen. Het voorstel vormt een onderdeel van een algemeen programma voor op heffing van belemmeringen in het han delsverkeer door verschil in technische voorschriften. ADVERTENTIE Aan alle mannen die naar 'n Amstel, Heineken of Grolsch café gaan: deze advertentie is niet voor u! "Enen goede vrienden, hoorn. Proostr Hengelo bier f

De Vallei | 1968 | | pagina 8