Blijdschap over beslissing van Sovjet-Unie OMYL EXTRA Vooru marken peseta's en lires en voor u Proef met nieuwe Duitse verkeersborden succes Invoerbeperking treft DAF niet Handel centrale verwarm ing A. MERKX de bank waar ook zich thuis voelt Verdere daling aantal korter gewerkte uren Oplossing crisis Midden-Oosten is niet nabij Minder ernstige ongelukken Franse noodmaatregelen Vingertje pijn. Grote meid. Mama heeft jodium. Zonder bijt L HET WEER HM EUROPA Zes weken op reddingsvlot rondgedobberd Met ander hart op de heen VA/S? Fractievoorzitters willen Nobelprijs vrede voor Collins Nieuwe spoorbrug over Oude Maas Troepen Geluk Waardering motten, muggen, vliegen? één spuitbus voor alle kamers grote bus: f3.95 hele grote bus: f5.30 IS ASSER: Kwaad CONTROLEKAMER TEVREDEN Geen icelzeggender bloem dan de Roos. Nu ruime aanvoer. Tal van variëteiten. Voor een leuke prijs. betadine jodium Zonderzorg op reis! De NMB zorgt voor uw buitenlands geld. Voor uw bagageverze kering. Snel en accuraat. Even snel is de NMB met alle diensten. Hebt u al het gratis NMB/PS Pakket? Het pakket met de Persoon lijke Service van de NMB. Vraag 't aan. Een briefkaart naar postbus 853 - Amster dam is voldoende. Aardgas Oliestookinstallaties Bedrijfslnstallaties Lüchtverwarming Sprinklerinstallaties WOENSDAG 24 JULI 1968 AANZIEN DUBCEK GROEIT TJRAAG De Tsjechen vinden dat hun partijvoorzitter Dubcek op nieuw heeft gewonnen in zijn onge ëvenaarde simultaan schaakpartij te gen de Sovjetunie en haar bondgeno ten. Er heerst vreugde over het besluit van de Russen om naar Tsjecho-Slo- wakije te konien om te praten over de nieuwe liberale koers, hoewel de offi ciële commentaren zeer sober zijn. Algemeen vreest men nu dat Tsjecho-Slowakije gedwongen zal zijn nu ook een concessie te doen. De kranten gaven gisteren het be richt zonder commentaar. De televisie onderbrak pas 's avonds om elf uur haar uitzending voor „een zeer verheu gend bericht". „Dit is het gevolg van de consequente houding van onze par tij. De Russen hebben een goede en verstandige stap gedaan", was het enige commentaar. In tegenstelling tot de inhoud van de berichten neemt men aan dat het ge sprek bij de Russisch-Tsjechoslowaak- se grens niet volgende week, maar veel later zal worden gehouden. De vreug de overheerst het ongenoegen over de langzame aftocht van de Russische troepen. Hoewel officieel bericht is dat alle troepen die aan de oefening deel namen nu zijn verdwenen, wil dat nog niet zeggen dat er helemaal geen Rus sische soldaten meer in het land zou den zijn. Het schijnt dat de regering van Tsjecho-Slowakije daar thans geen punt van wil maken, om de zaak niet verder op de spits te drijven. Zo zouden er nog Russische troepen zijn aan de grens met West-Duitsland en bij Praag. De berichten over de vertrekkende Russische troepen verto nen kleine verschillen, die hier vaak veel te betekenen hebben. De duizend Russische voertuigen die het land ver lieten maakten deel uit van de verbin dingstroepen. Ook de tanks zijn ver dwenen. maar dat zegt niets over bij voorbeeld de Russische luchtmacht. Voorlopig echter overheerst het gebaar van de Russen om naar Tsjecho-Slowa kije te komen voor een gesprek. Dubcek wordt inmiddels met ieder succes populairder in brede lagen van de bevolking. De televisie bracht gis teren interviews uit Bratislava: „Dub cek is het geluk voor onze mensen en voor de republiek. Hij vertolkt de me ning van de grote meerderheid. Het optreden van de partij is doeltreffend en goed", aldus de menirigeiï. Namens het jeugdverbond werd ge zegd: „Wij steunen de nieuwe partij top omdat men een menselij ke toon heeft, tactvol is en progressief." Er werden ook interviews uitgezon den met wijnboeren uit een grensge bied. De reporter veronderstelde dat men daar wellicht nog nooit van Dub cek had gehoord, maar hij kreeg de kous op de kop: „Onze Dubcek", zei den de wijnboeren, „is een geniale jon geling die ons in de juiste socialistische koers brengt. Zo'n revolutie zonder bloedvergieten is nog nooit voorgeko men. Vele socialistische staten zouden zich ook zo'n revolutie wensen." In het algemeen heeft men veel waardering voor het feit dat Honga rije en Cuba als eersten ook de me ning van Tsjecho-Slowakije in het conflict hebben gepubliceerd. Voort- ADVERTENTIE DEN HAAG De cijfers van het aan tal korter gewerkte uren geven voor de maand juni 1968 (88.741 uren) een ver dere en sterke daling te zien t.o.v. de vorige maanden (april: 159.078 uren en mei: 141.357 uren). In april werkten 142 bedrijven met in totaal 3.213 werknemers korter dan nor maal en in mei 115 bedrijven met in totaal 3.097 werknemers. Deze cijfers bedroegen in de maand juni 1968 respec tievelijk 62 en 1.876. In de textielindustrie daalde het aan tal minder gewerkte uren t.o.v. de maand mei met 48 procent, in de con- fectieindustrie trad na de stijging in mei, in juni weer een geringe daling op. Uitgaande van het niveau van het aantal korter gewerkte uren in maart- april is na de geringe daling in mei april is na de geringe daling in mei de daling in juni als een meer dan kwalificeren. 9 Na vijf uur, wanneer de kantoren leegstromenverdringen de men sen zich in Praag bij de krantenstal letjes. Sinds de afschaffing van de censuur, een maatregel die de Sovjet- durend plaatst men de reacties van Oost-Duitsland en de Bondsrepubliek tegenover elkaar. Men spreekt van de opgepepte agres sieve berichtgeving in de D.D.R. en direct daarna wordt dan vermeld dat West-Duitsland zo bereidwillig is ge weest de militaire oefening bij de grens, „Zwarte Leeuw", te beper ken. Vooral de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, oogst hiervoor lof. Het jeugdblad Fronta schrijft open lijk dat de z.g. wapenvondst een pro vocatie was. „Er zullen nog wel meer provocaties van dit soort komen. Ook de inbraak in het huis van Novotny's zoon was een poging de situatie tussen Tsjecho-Slowakije en Rusland te ver scherpen. We moeten waakzaam zijn, want de kleinste oorzaak kan een cri sis veroorzaken. We moeten daarom de politie steunen als het er om gaat der gelijke provocaties tegen te gaan", al dus het jeugdblad dat kritiek heeft op de vijandige toon in de Russische Prawda. De populairste man na Dubcek in Tsjecho-Slowakije, de acteur Jan We- rich,die batten de partij staat, deed gisteren een dramatische oproep om de- nieuwe kans voor vrijheid en recht te grijpen. „We kunnen niet voor de der de maal een hele generatie offeren". In de partij is de oppositie tegen de renaissance-beweging verstomd, maar men vreest nog de (gewapende) arbei dersmilitie in de bedrijven, die als con servatief bekend staan. Unie de nieuwe leiders zeer heeft kwalijk genomen, vinden de kranten grote aftrek. Bovendien kan 't nieuws worden vergeleken met wat de radio uit West-Europa geeft. Bij het begin van de democratisering heeft deze militie een open brief ge schreven aan de Russische kameraden omdat men bang was dat de partij haar invloed zou verliezen. Hierop zijn veer tienduizend brieven van Russische bur gers gekomen, die steun toezegden. Het misverstand zou zijn dat in Rus land militie verwisseld wordt met poli tie. CAIRO „Er bestaan geen plan nen voor een vreedzame oplossing van de crisis in het Midden-Oosten en die zie ik ook niet in het verschiet". Dit zei de Egyptische president Nasser gisteren in Cairo in een onverzoenlijke rede voor het pas gekozen congres van de enige Egyptische politieke organisa tie, de Arabische Socialistische Unie. De rede werd uitgezonden door Radio- Cairo. Nasser waarschuwde dat een nieuw conflict niet beperkt zal blijven tot het Midden-Oosten, maar zijn weerslag zal hebben in de hele wereld. De president herhaalde het Arabische standpunt dat er geen vrede zal komen als Israël zich niet uit de bezette gebieden terug trekt. Hij zei dat de Arabieren niets hadden bereikt in hun besprekingen met de be middelaar van de Verenigde Naties Gunnar Jarring. ADVERTENTIE Het invloedrijke dagblad Pracé (van de vakbond) maakte zich daar gis teren zeer kwaad over en publiceer de een open brief aan de militie met de eis om opnieuw een brief aan de Russen te schrijven ten einde de zaak recht te zetten, en uit te leg gen dat de democratiseringen het so cialisme alleen maar bevorderen. „Door een tweede open brief te schrijven, kan de militie onze repu bliek dan werkelijk een dienst bewij zen." De democratisering van het socialis me hier kan men wat de Tsjechen betreft een feit noemen. Het zeer progressieve blad Literani Listy, van het schrijversverbond, publiceerde gisteren een lange lijst van vooraan staande personen die alsnog de be roemde „Brief van tweeduizend woorden" met de eisen tot democra tisering hebben ondertekend. Dit on danks het feit dat Rusland en de zij nen deze brief contra-revolutionair hebben genoemd. "OONN In Zuid-Beieren zijn de verwisselbare verkeersborden met af- -L* standsbediening een groot succes geworden. Op de autoweg nabij Mün- chen zijn de ernstige ongelukken in de afgelopen twee jaar met ruim vijf pro cent verminderd. Dit op zichzelf niet spectaculaire cijfer is veelbetekenend, wanneer men daar tegenover stelt dat op de tegengestelde richting van de autoweg waar de nieuwe borden niet zijn geplaatst, het aantal ongelukken met ruim 27 procent is gestegen. plaats van het ongeluk wordt dan een De grote troeven van het nieuwe sys teem zijn vooral: de politie kan de verkeerstekens snel en flexibel aanpassen aan de ver keerssituatie van het ogenblik; snelheidsbeperkingen kunnen in een oogwenk worden ingevoerd, en waar schuwingen bij een ongeval nog sneller gegeven. De Beierse politie wil het systeem met de verwisselbare borden dan ook gaarne uitbreiden tot een langer tra ject en ook het invoeren op de autoweg Neurenberg-München. Het bordensysteem, dat is ontwikkeld door de Siemensfabrieken in samenwer king met de verkeersdeskundigen van de Beierse politie, is nu 2V« jaar in be drijf. Het is aangebracht over een leng te van dertig kilometer langs de auto baan Salzburg-München en uitsluitend in de richting München. De verwisselbare borden staan el ke twee kilometer aan beide kanten van de weg. Het zijn lichtbakken, waarin een rol van kunststof kan worden gedraaid zodat verschillende verkeerstekens zichbaar worden juist zoals op grote Nederlandse sta tions gebeurt met aanwijzingen voor het vertrek van de treinen. Op zulke borden kunnen tien ver schillende verkeerstekens worden voorgedraaid. De voornaamste zijn: maximum snelheid van 100, 80 en 60 km, de waarschuwing „Opgepast! Ongeval!" en aanwijzingen voor om leidingen van het verkeer. Twintig kilometer voor München zijn stalen palen langs de autoweg geplaatst met verwisselbare borden voor een ge deeltelijke of algehele omleiding van het verkeer. Ook deze borden worden op afstand bediend. Deze afstandbediening geschiedt cen traal door de post van de „Autobaanpo- litie" in Holzkirchen ten zuidoosten van München. Daar heeft de politie in de controlekamer d.m.v. televisiecamera's die zijn opgesteld langs de weg, en mo nitors binnen een direct overzicht op de verkeerstoestand van het betrokken weggedeelte. De grote kracht van het systeem is dat men binnen drie minuten in drie fasen de verkeersstroom kan afrem men tot een snelheid van 60 km. Waarschuwingen, wanneer een onge luk is gebeurd, vergen slechts veertig seconden. Op acht kilometer voor de maximum snelheid van 100 km voorge draaid; daarna wordt met tussenafstan den van twee kilometer de snelheid te ruggebracht tot 80 en 60 km. Twee kilo meter voor de onheilsplek volgt dan het bord „Opgepast! Ongeval!". De Beierse politie is over het sys teem volledig tevreden. Men zou deze borden graag ook elders plaatsen, maar de kosten zijn niet gering. De 30 km bij München hebben meer dan twee miljoen mark gekost, waarvan on geveer de helft voor de lange kabel verbindingen. ADVERTENTIE Rozen brengen sfeer! BRUSSEL De Europese Commissie heeft de Franse maatregelen aan de grenzen bedoeld om de gevolgen van de stakingen op te vangen goedgekeurd. Haar machtiging wijkt slechts op enkele punten af van de inmiddels getroffen noodmaatregelen: 9 De invoerbeperkingen zullen voor auto's op 1 november en voor tex- apparaten op 1 januari moeten tiel en elektrische huishoudelijke apparaten op 1 januari moeten wor den ingetrokken; 9 De maximale toegestane invoer- stjjging (tien tot vjjftien procent) zal berekend worden over de twee de helft van 1967 en niet over het gehele, weinig florisante jaar 1967; 9 Een aantal van deze maximaal toe gestane groeipercentages is lager geworden dan Frankrijk wenste; 9 Aan het afwerken van de lopende contracten moet voorrang worden verleend; 9 De invoerbeperking van de zg. strjjkgarens (Tilburg) is niet toege staan. De commissie komt hiermee tege moet aan enkele wensen van Frank- rijks partners in de Europese Ge meenschap: West-Duitsland, Italië en Benelux. In de ministerraad van zaterdag heb ben zij felle kritie!. geleverd op de Franse stappen. Toen de Commissie echter enige versoepelingen wilde aan brengen, gingen zij uiteindelijk toch akkoord, al behielden sommige part ners zich het recht voor de kwestie op nieuw te bespreken. De ministerraad is volgens de Europese spelregels gemachtigd de „vrijwaringsmaatregelen" van de Commissie in te trekken of te wijzi gen. De Commissie heeft ook aange kondigd de toestand op 15 oktober weer te willen bekijken. Vanuit de minister- ADVERTENTIE 817 a 3 a co CC cc b a> 0) T3 C V CC M neersl. afgel. E '3> Den Helder zw.bew. n 17 0.6 Ypenburg l.bew. n 17 3 Vlissingen zw.bew. n 18 8 Eelde onbew. n 19 0.6 De Bilt onbew. n 17 7 Twente g.bew. nno 16 9 Eindhoven zw.bew. nno 17 11 Z.-Limburg zw.bew. n 15 9 Helsinki zw.bew. nno 16 2 Stockholm zw.bew. w 20 0 Oslo l.bew. windst. 23 0 Kopenhagen onbew. w 17 0 Aberdeen zw.bew. wnw 17 0 Londen zw.bew. n 18 0.1 Amsterdam onbew. n 19 0.1 Brussel g.bew. n 16 16 Luxemburg zw.bew. n 15 15 Parijs g.bew. n 20 7 Bordeaux onbew. n 27 0 Nice onbew. n 24 0 Berlijn onbew. nno 20 0 Frankfort g.bew. verand. 16 15 München g.bew. wzw 20 2 Zürich zw.bew. wzw 22 2 Genève zw.bew. zzw 25 1 Locarno regen zzw 22 1 Wenen zw.bew. w 22 8 Innsbruck regen windst. 21 8 Belgrado onbew. windst. 0 Athene onbew. n 30 0 Rome l.bew. 0 25 0 Barcelona mist nnw 26 0 Madrid onbew. windst. 35 0 Mallorca l.bew. windst. 27 0 raad was gepleit om de maatregelen op die datum te doen aflopen, wat ech ter op fel Frans verzet stuitte. Hoe Frankrijk op de machtiging zal reageren, was gisteravond nog niet duidelijk. Parijs onthield zich van officieel commentaar. In rege ringskringen werd echter gesproken van „kleine wijzigingen" op de al genomen Franse maatregelen. Het voornemen bestond eerst maar eens te kijken of met de machtiging kon worden gewérkt. Wat de auto's betreft, wees men er in Parijs op dat de Nederlandse Daf 55 geheel buiten de invoerbeperking valt. Deze auto wordt namelijk ge maakt door samenwerking met het Franse staatsbedrijf Renault. Ook auto's van andere Frans-buitenland se combinaties staan buiten deze maatregelen. De Commissie is gisteren na ne gen uur vergaderen ook akkoord ge gaan met de andere Franse noodmaat regelen: de subsiedies op de export en de deviezencontrole. Een busongeluk in Chili heeft gis terochtend het leven gekost aan ten minste vijftien mensen. Veertien wer den gewond. De autobus reed in de Cachapoal, een rivier op 106 kilometer ten zuiden van Santiago. mej. Marlies Hek kantoor Roosendaal NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 235 vestigingen in Nederland SUVA De speurtocht naar de ver miste bemanningsleden van het natio nalistisch Chinese visserschip Hsien Chen, dat op 5 juni in de Stille Oceaan zonk, is gisteren ijlings hervat nadat zes opvarenden terecht waren. De zes, bij wie de kapitein, zetten gisteren voet aan wal op een van de Salomonseilanden. Zij hadden bijna zes weken rondgedreven op een red dingsvlot en in die tijd ongeveer vijf honderd mijl afgelegd. De kapitien vroeg het zoeken naar de andere schip breukelingen, die op twee vlotten zou den ronddobberen, te hervatten. Alle hoop op redding was een maand gele den al opgegeven. 9 Fred Everman, 's werelds 26ste harttransplantatiepatiënt hier gefotografeerd met een verpleegster tijdens een korte wandeling door het St.-Lukezidzenhuis te Houston, 36 uur nadat hij het hart ontving van een 33-jarige vrouw. ADVERTENTIE VERWARMINGS- EN STOOKTECHNISCH BEDRIJF N.V. APELDOORN Kanaalpad 1, Tel. (05760) 13879 Vestigingen te Beverwijk en Bussum /~kp het moment waarop tussen Praag en Moskou nog moeilijk werd gedaan over het vinden van een plaats, waar de verschillen van me ning uitgepraat zouden kunnen wor den, stapte de Tsjechische minister van Buitenlandse Handel Vales in een vliegtuig naar Moskou. Hij praat daar in deze dagen met zijn Russische ambtgenoot Patolisjev over de han del tussen beide landen. Deze bespre kingen hebben betrekking op de han delsovereenkomst voor 1969 die bei de landen moeten afsluiten. Het zal ongetwijfeld een moeilijk ge sprek zijn. Vooral voor de Tsjechi sche minister, want hij praat met een grote „klant" die wel eens nare din gen zou kunnen doen. Bijvoorbeeld minder produkten afnemen, wat van groot nadeel voor de economie van Tsjecho-Slowakije zou kunnen zijn. Het land zit wat z'n handel betreft sterk vast aan de andere communis tische landen. De koude oorlog tus sen Oost en West werkte in de hand dat de communistische landen voor hun handel gebundeld in de Comecon meer en meer voor het handel dra ven op elkaar raakten aangewezen. Daaruit kwam voort, dat de export van Tsjecho-Slowakije voor niet min der dan tweederde deel naar de ande re communistische staten ging. en ander veelzeggend cijfer: Van de machines in Tsjecho-Slowakije geproduceerd, wordt ruwweg tachtig procent afgenomen door de andere Oosteuropese landen. En van de hele Tsjechische export gaat veertig pro cent naar de Sovjet-Unie. Er is dus alle reden dat het onder de huidige omstandigheden voor minis ter Vales moeilijk praten zal zijn in Moskou, hoewel hij zich toch wel wel enigszins gesterkt zal voelen door het feit, dat de handel van zijn land met het Westen behoorlijk is ge groeid. Vooral in de laatste jaren. Van invloed daarop is geweest dat het economische systeem van Tsjecho- Slowakije langzaam maar zeker naar het systeem in de Westerse landen is gegroeid. Dat werd mogelijk doordat de communistische landen afstapten van het principe dat de staat ook in het bedrijfsleven alles voor het zeg gen had. Op de ministeries werd ge regeld hoeveel er in de verschillend» bedrijfstakken moest worden gepro duceerd. De overheid bepaalde ook de prijzen van de produkten en daar bij werd er niet naar gekeken of de kosten wel werden gedekt. De bui tenlandse handel was ook helemaal een zaak van de staat. /"kngeveer zes jaar geleden liep het spaak. De produktie van de be drijven daalde, het nationale inkomen liep niet meer op en de verliezen wer den alsmaar groter. Die duikeling in de economie was het sein om een andere weg in te slaan, ook in Tsje cho-Slowakije. Er kwam een com missie onder leiding van prof. dr. O. Sik, die zich ging bezig houden met een nieuw economisch systeem. Vo rig jaar werd 't in Tsjecho-Slowakije in praktijk gebracht. De staat houdt zich nu alleen nog maar bezig met het opstellen van wetenschappelijke toe komstplannen voor vijf jaar, de be drijven zijn vrij om te doen wat zij in hun eigen belang wenselijk vinden. "IVu de bedrijven in Tsjecho-Slowa kije niet meer produceren en han delen op bevel van de staat, maar vrij zijn zo gunstig mogelijk zaken te doen is de handel met het Westen, waar de ondernemingen dezelfde vrij heden hebben, een heel wat gemak kelijker zaak dan in het verleden. De Tsjechische bedrijven werken nu ook met prijzen die wel gebaseerd zijn op kostprijs, waardoor de concurrentie vervalsing, die zoveel weerstand op riep in de Westerse landen, een aflo pende zaak kan zijn. Nederland en Tsjecho-Slowakije hebben gemeen dat ze beide even afhanke lijk zijn van hun buitenlandse handel. Vergeleken met andere communisti sche landen is in Tsjecho-Slowakije het inkomen uit de import en de ex port hoog, namelijk 25 procent. Vorig jaar werd uit Tsjecho-Slowakije voor een waarde van ruim 96 miljoen gul den in ons land geïmporteerd. De ex port van ons land was ruim 76 mil joen. DEN HAAG De fractievoorzitters uit de Tweede Kamer drs. A. D. W. Ti- lanus (CHU), drs. J. M. den Uyl (PvdA) en drs. J. M. Aarden (groep- Aarden) hebben adhesie betuigd aan een voorstel om kanunnik John Collina uit Engeland in aanmerking te doen komen voor de Nobelprijs voor de Vre de. Kanunnik Collins werd bekend o.m. om zijn werk ten behoeve van een be tere verstandhouding tussen Oost en West en om zijn strijd tegen de rassen discriminatie. De adhesiebetuiging werd mede on dertekend door de Tweede-Kamerleden H. J. Lankhorst (PSP), drs. E. Nypels (D'66) en drs. J. J. Voogd (PvdA) en door prof. dr. H. Bianchi, prof. mr. I. A. Die penhorst, J. Kassies, prof. dr. H. M. Kui- tert, dr. H. M. Matter, prof. dr. Gezina v. d. Molen, prof. mr. G. E. Mulder, A. Roland Holst, prof. dr. E. L. Smelik en dr. V. van Vriesland. DORDRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben de N.V. De Vries Robbé en Co te Gorinchem opdracht ge geven een dubbelsporige hefbrug over de Oude Maas bij Dordrecht te vervaar digen en te monteren. De hefbrug, die in plaats zal komen van de bestaande draaibrug, zal een bijzonder fraaie con structie krijgen en de scheepvaart een aanzienlijk betere doorvaartmogelijk- heid verschaffen. Tussen de vier poten zal een 65 meter hoog hefportaal wor den gemonteerd, dat het beweegbare brugdeel naar boven zal kunnen hijsen. Met drijvende bokken zullen de on derdelen, waarvan het brugdeel met een gewicht van 450 ton het zwaarste zal zijn, naar de bouwplaats worden over gebracht.

De Vallei | 1968 | | pagina 9