Rini Wagtmans verraste met flitsende eindsprint kopgroep van zeer sterken J. Aling won bij amateurs M. de Koning eervol zesde Jan Janssen verwacht veel werk in Frankrijk I/N ONZE OPRUIMING PULL POLO'S WEEKENDERS OVERHEMDEl 38.-129.- PANTALONS 19r REGENJASSEN 39.r K0LBERTS 391- Legra wereldkampioen in vedergewicht Geldermans kreeg aanbiedingen VAN SCHUPPEN VAN KWALITEIT Acht van Chaam: 80.000 wielerfans bejubelden Jan Janssen Amateurs Nieuwelingen Uitslagen Tft-ifRj Het modieuze streephemd van 19,90 nu 12,50. Bel-O-Fast in wit en pasteltinten nu Veel voordeel op onze kostuumafdeling. Kostuums die normaal geprijsd zijn voor 169,-/179,- en 198,-zijn nu geprijsd v.a. 129,-. Enkele lichtgewicht- en twenkostuums. Normaal geprijsd voor 119,-/129,- nu v.a Voor de speurder naar, ZOALS ALLEEN UW BRIX0N SPECIAALZAAK >nte kostuum: de serie kostuums van 22 en hoger zijn nu afgeprijsd tot 179,- en 165,-. het excellente kostuum: de serie kostuums van 225,-/250,- QJjm HEIN DONDERDAG 25 JULI 1968 i^HAAM Jan Janssen is woensdagmiddag door de circa 80.000 bezoekers van de klassieke Acht van Chaam al een vorst ingehaald. De kersverse Tour de France-winnaar was de directe oorzaak van een recordbezoek aan de ze dertigste „acht" voor professionals. Bij het ochtendkrieken al namen dui zenden „Jan-Jan-Jan" zingende en schreeuwende supporters bezit van het par cours, om er na de nieuwelingen- en amateurwedstrijd nog eens een schepje bovenop te doen. Nog nooit hebben wij een wielerpubliek zo massaal en zo uitbundig een „vedette" zien vieren. De tocht op een versierde wagen met Cora en Karin en vele oud-kampioenen als Wim van Est, Wout Wagtmans, Gerrit Schulte, Gerrit Voorting en Ab Geldermans langs de volgepakte tribunes zal gebrilde Jan nog jaren heugen. Hij heeft de uitbundige huldiging naar waarde geschat. Tijdens de profcourse, die door de fel opdringende massa aanmerkelijk vertraagd van start ging heeft hij gereden als een locomotief. Temidden van een uniek veld met onder meer drie andere Tourwinnaars Felice Gimondi, Lucien Aimar en Roger Pingeon heeft de Ossendrechter ouderwets ge schitterd. Hij was actief in de achtervolging, ging zelf dikzijls in de slag en spurtte in de beslissende fase voor wat hij waard was. Alles heeft hij eruit ge perst om de volbloed-sprinters in de kopgroep van vijftien eronder te houden. Het gelukte hem Willy Vanneste, Franco Bitossi en Felice Gimondi uit de wielen te rijden. Waar hij echter allerminst op gerekend had was op het feno menale eindschot van Rini Wagtmans. Deze schoof op de laatste meters, goed gelanceerd, als een duveltje uit een doosje langszij om de enigszins geschrok ken Janssen met een half wiel te kloppen. Het publiek vond het niet belangrijk. Het had zijn favoriet aan het werk gezien. Janssen was deze middag gekomen om te fietsen. Het werkte aanstekelijk, want ook de andere renners, samen goed voor f 32.000,startgeld, gingen er ouderwets tegenaan. Het werd daarom een boeiend slot van een aantrekkelijke wielerdag die 's morgens al heel vroeg was begonnen met een wedstrijd voor nieuwelingen, gewonnen door Ctes Priem uit Ovezande. Bij de amateurs won de talentvolle Drent Jan Aling de spurt van een kopgroepje van zeven renners, van wie de actieve Scherpenzeler Mathijs de Koning een fraaie zesde plaats uit het vuur sleepte. Hij redde daarmee voor Gelderland de eer. In deze „wedstrijd van de waar heid" is aan het licht getreden, dat het wielertalent in het oosten momenteel be trekkelijk dun gezaaid is. Dat hadden ze in Chaam nog nooit beleefd. Al heel vroeg woensdagmor gen stroomden de supporters bij dui zenden het parcours op. Het legioen bleef groeien en bereikte een record hoogte. Toen 's avonds de meesten wa ren vertrokken en de nacht van Chaam voor de overigen was aangebroken kon een eerste voorzichtige prognose wor den gemaakt. „Zeker 80.000" vertelde ons een glunderende penningmeester Schram. Het wielerpubliek had de groots opgezette organisatie naar waar de geschat. Er was een rennersveld ge contracteerd, zoals het maar zelden in eeh "criterium te zien is. Behalve de al genoemde grootheden kwamen onder meer Roll; Wolfshohl, wereldkampioen cyclo-cross, Rudi Altig, oud-wereld kampioen op de weg, Arillo Gonzales, winnaar bergklassement Tour de Fran ce 1968 en bijna alle Nederlandse cracks, zoals Peter Post, Jo de Roo en de gehele Nederlandse Tourploeg. Pe ter Post, de zesdaagse-keizer, moest persoonlijk de organisatoren te hulp komen om het al te enthousiaste pu bliek van het parcours te halen. Dat vergde enige tijd èn die werd door handtekeningen jagers driftig benut. In de wedstrijd over 144 kilometer hebben Leo Duyndam en Felice Gimon di lange tijd een voorsprong van onge veer een minuut verdedigd. Piet de Wit, onze wereldkampioen stayers, vormde het bruggehoofd voor een groep achtervolgers. Daarbij waren sterke mannen als Bitossi, Aimar, Wolfshohl en Janssen. Zij werkten eendrachtig samen en voor de Ita liaans-Nederlandse tandem was er geen houden meer aan. Er kwamen zestien mannen aan de leiding. Zij hebben het tempo hoog gehouden en het peloton stond voor een voldongen feit. Niet minder dan 160 amateurs heb ben felle strijd geleverd in een wed strijd over vijftien ronden van acht ki lometer. Het was opmerkelijk, dat de mannen, die in het voorseizoen schitter den, nu niet in het stuk voorkwamen. Pijnen, Van Katwijk, Rentmeester en anderen hebben geen bijster sterke in druk achtergelaten. Bondscoach Joop Middelink zal dit zeker bemerkt heb ben. Misschien hebben de mannen zich gespaard voor de strijd om de nationa le titel, die zaterdag in Beek zal ont branden. Feit is, dat andere renners deze middag op de voorgrond traden. Na krap veertig kilometer maakte zich Jan Janssen viel een grootse huldi ging ten deel in Chaam. Met vrouw en dochtertje alsmede ploegleider Ab Geldermans vormde hij het middelpunt van een enthousiaste menigte. een viertal renners los van het pelo ton: Daan Holst, Jan Aling, Swinkels en Henk van Zandbeek. Dit kwartet nam in een ronde zeventien seconden. Ad van Overveld, Van Diepenveen en Mathijs de Koning zagen het gevaar in en klauwden naar de vluchtgroep. De kopgroep van zeven renners heeft er hard voor geknokt. De voorsprong be droeg maximaal anderhalve minuut, liep door de felle jachten van een aan stukken scheurend peloton terug tot een minuut, maar kwam daar tot in de laatste ronde niet ver onder. Ondanks het zwoegen van Arnold Voogd, Kees Koeken, Leen de Groot en Jan Serpen- ti. Iedereen vroeg zich af, ol Daan Holst, die bezig is aan een sterke come-back, eindelijk loon naar werken zou krijgen. Het antwoord kwam van Jan Aling. Hij ging er honderd meter voor het einde als een hazewind van door. De voorsprong van enkele me ters slonk zienderogen, maar met nau welijks waarneembaar verschil ver wees hij de aanstormende Leen Poort vliet toch naar de tweede plaats.. De nieuwelingen hebben elkaar tach tig kilometer lang het leven zuur ge maakt. Zoals gewoonlijk werd er door de jeugdige raspaardjes vanaf de eer ste ronde strijd geleverd. Nauwelijks was de rook uit het startpistool van de burgemeester Van Zeeland opgetrok ken, of Freddie S.CHIR (Hoogzand) en Ab v. Room (Brummen) gingen aan de haal. De vluchtpoging was dapper maar niet verstandig. Nieuwe pogingen werden ondernomen en Schür was daarbij steeds betrokken. Samen met v. Leeuten en Rijnvos leidde hij de be slissende slag in. Coremans (Breda) en Koreman (Honselersdijk) voegden zich bij hen en enkele kilometers daarna kreeg de kopgroep definitief gestalte. Toen maakten negen renners de sprong. Zij hebben elkaar niet meer losgelaten. In de spurt kwam de favo riete Bakker uit Haarlem niet aan zijn twintigste seizoen-zege. Hij werd iet wat verrassend verslagen door Cees Priem, een renner, die in de eindfa se „met hetkoppie" reed, het goede wiel koos en iedereen zijn achterwiel liet zien. Professionals: 1. Rini Wagtmans (st. Willebrord), 144 km in 3 uur, 29 min. 19 seconden; 2. Jan Janssen (Ossen- drecht); 3. Cees Zoontjens (Tilburg); 4. Jacq. de Boevere (Belg.); 5. Rolf Wolfshohl (W.-Dld.); 6. Rik Wouters (Belg.); 7. Maarten Breure (Rotter dam); 8. Jules Flaes (Belg.); 9. John ny Brouwer (Rotterdam); 10. Franco met een feilloos uitgelijnde wagen op gave, veilige, mo derne banden en minutieus gebalanceerde wielen GENIET U VAN EEN AUTORIT! de vakmensen en de appa ratuur van kunnen u dit rijgenot ver schaffen. kosteloos inspekteren van uw banden levering van nieuwe en De Jonge REMOULD-ban- den voor bedrijfs- en personenwagens opsporen en verhelpen van elke verkeerde wielstand statisch én dynamisch balanceren van band/wiel in elke afmeting banden spoelen en op spanning brengen met zuivere stikstof gespecialiseerd in Michelin "X", ook ombouw van gewone naar radiaalbanden loopvlakvernieuwing in eigen fabriek Arnhemseweg 64 Apeldoorn tel. (05760)-33710 hoofdkantoor en fabriek te Deventer (05700)-15845 's Zaterdags tot 12.30 geopend WERDOHL De Westduitse atlete Liesel Westermann heeft tijdens atle tiekwedstrijden in Werdohl een nieuw wereldrecord discuswerpen gevestigd. Zij kwam tot een worp van 62.54 me ter. Het oude record stond op naam van de Oostduitse Christine Spielberg met 61,64 meter. CHAAM „Ik zal waarschijnlijk toch wel in Frankrijk blijven, ook wanneer Pelforth ermee moet ophou den". Aan het woord is Jan Janssen, na zijn glorieuze Tourzege neergestre ken op vaderlandse bodem. Bij de Acht van Chaam, verzamelplaats van wieier- beroemdheden, steekt Janssen nu in aanzien ver boven alle anderen uit. Voor hem is als kleedruimte de slaapkamer van oud-burgemeester Schram nu 'n enthousiast voorzitter van het rondeco mité gereserveerd. Haastig schiet Janssen in zijn rennerskleren, terwijl zijn echtgenote Cora de door het slijk van Vittel besmeurde rennersschoentjes zorgvuldig schoonpoetst. Want ook een Tourwinnaar moet tot in de puntjes ver zorgd aan de start komen. „Ik heb de Tour de France in Frank rijk gewonnen. Dan kan ik toch niet uit Frankrijk wegblijven". Deze opmerking is aan het adres van organisatoren, die destijds contracten met Janssen sloten voor criteria in Nederland, maar het nu zonder de vedette zullen moeten doen, omdat een clausule in de overeenkom sten zulks voor de Tourwinnaar Jans sen mogelijk maakt. Een van de weini gen, die gelijk schijnen te hebben, is Piet Libregts. Voor de Ronde van Sim- pelveld op 18 augustus is naar zijn me ning een dergelijke clausule niet aanwe zig. Maar voor Maarheze, Goirle en Kor- tenhoef ziet de toekomst er somber uit. Zij zullen het zonder Janssen moeten doen. Intussen is Janssen bijna klaar om een chaotische, maar vorstelijke huldi ging in Chaam te ondergaan. „Lieverd, pas op, je zit op de gele trui", waar schuwt Cora wanneer Jan iets te slor dig met zijn werkkleding omspringt. Een renner in een Pelforth-trui met het rugnummer 81 komt binnen en vraagt in het Frans, of hij nog iets voor Jans sen kan doen. Het is Alain Lesgreves, een tweederangscoureur, die zich altijd aan de slippen van de grootheden vast klemt. Hij is hier gekomen met Gimondi, die even later ook binnentreedt. Niet dat de slanke Italiaan bang is, dat Lesgre ves van meester zal veranderen, maar de Tourwinnaar van 1965 komt zijn op volger gelukwensen. Even later stapt Rudi Altig de kamer in: „Stel je voor... San Miguel wint de Tour". Hij schater lacht en om zijn opluchting te tonen schudt de Duitser Jan Janssen langdu rig de hand. „We zien elkaar waarschijnlijk deze winter wel vaker", meent de zesdaag secrack Altig. Janssen denkt er anders over: „Ik heb werk zat. Ik doe wel wat op de winterbanen, maar zeker niet zo veel". Of hij dan begin december in Amsterdam rijdt? „Vorig jaar heb ik mondeling een afspraak gemaakt, maar er zal nu over gepraat moeten worden. In ieder geval neem ik voor Amster dam een tijdje rust. Misschien wel de maanden oktober en november". „Dinsdag heb ik ook een lekker rus tige dag gehad. De baanwedstrijden in Reims gingen wegens regen niet door. Het is een financiële strop, maar na de drukte van de laatste dagen ook wel prettig". Dan hoort Janssen door de mi crofoons, dat hij zaterdagavond in zijn woonplaats Ossendrecht gehuldigd zal worden. Zijn gezicht betrekt. Dit is een van de schaduwkanten van een Tourze ge. Janssen gaat fietsen. Tierend stapt hij een paar uur later de slaapkamer weer binnen, omdat Rini Wagtmans hem net op de streep heeft geklopt. Maar enkele ogenblikken later is hij de teleurstelling vergeten, vooral wanneer zijn ouders de kamer binnenkomen en moeder Janssen na een verontschuldi gend „het spijt me jongen, maar we konden er niet eerder door" haar zoon in haar armen sluit. Het is de eerste ontmoeting tussen de Tourwinnaar en zijn ouders. Het is dan ruim 72 uur ge leden, dat Janssen in Vincennes Tour historie heeft geschreven. PORTHCAWL De in Cuba Span jaard José Legra heeft woensdag avond in Porthcawl de wereldtitel bok sen in het vedergewicht veroverd door een overwinning op titelhouder Ho ward Winstone. Ongeveer 12.000 toe schouwers zagen hoe de man uit Wa les niet opgewassen bleek tegen de Spanjaard. Na de derde ronde zat Winstone's oog dicht en toen de Span jaard Winstone met rechtsen aan de „blinde" kant belaagde, stopte de scheidsrechter in de vijfde ronde het gevecht. STOCKHOLM De Zweed Peter Feil heeft woensdaghet Europees re cord op de 20 meter vlinderslag over genomen van zijn landgenoot Ingvar Erikson. Peter Feil legde de afstand af in 2 min. 8.1 seconden. Het oude record van Erikson dateerde van vo rig jaar augustus en stond op 2 min. 9.4 seconden. Rini Wagtmans verraste in de eind sprint Tourwinnaar Jan Janssen, die tweede werd. Bitossi (It.); 11. Frans Brands (Belg.); 13. Felice Gimondi (It.); 14. Bart Zoet (Sassenheim)15. Lucien Aimar (Fr.), allen z.t. als Wagtmans. Amateurs: 1. Jan Aling (Bunne) de 120 km in 2.51,30; 2. Leen Poortvliet (Dirksland) z.t.; 3. Wim Diepenveen (Bilthoven) z.t.; 4. Daan Holst (Am sterdam) z.t.; 5. Henk van Zandbeek (Vught) z.t.; 6. Matthijs de Koning (Scherpenzeel)z.t.; 7. Ad van Over veld (Zegge) z.t.; 8. Cees Koeken (Achtmaal) op 40 sec.; 9. Jan Alders- hof (Haarlem) z.t.; 10. Jan Serpenti (Wijk aan Zee) z.t. Nieuwelingen: 1. Cees Priem (Ove zande) de 80 km in 1 uur, 59 min. en 35 sec.; 2. Roel Bakker (Haarlem) z.t.; 3. G. Hoven (Deurne) z.t.; 4. Bennie Juriaans (Amsterdam) z.t.; 5. H. Kruims (Groningen) z.t.; 6. W. Smee- kens (Gilze) z.t.; 7. F. Schür (Hooge- zand) z.t.; 8. J. Rijnvos (Hoeven) z.t.; 9. Arie Hassink (Neede) z.t.; 10. .G Oosterbosch (Eindhoven) z.t. CHAAM De Beverwijker Ab Gel dermans, die mede dank zy de uitzon derlijke prestatie van Jan Janssen zo'n voortreffelijk debuut heeft gemaakt als ploegleider in de Ronde van Frankrijk heeft enkele aanbiedingen voor een full-time ploegleiderschap. „Het waren aanbiedingen van twee merken uit Nederland, maar de grote bazen heb ik nog niet gesproken. Ik weet nog niet wat de mogelijkheden zijn", aldus Geldermans. „Ik voel er veel voor om naast mijn zaak ook in de wielersport actief te blijven. Het mag echter nooit ten kos te gaan van het geluk van mijn gezin", zo zei de diepgebruinde oud-coureur. „Ook mijn zaak zal er niet onder mo gen lijden. Ik zal alles tegen elkaar af wegen en binnenkort een beslissing nemen". In ieder geval stelt Ab Geldermans opnieuw zijn kandidatuur voor de Ron de van Frankrijk, wanneer die ten minste volgend jaar weer met landen ploegen wordt gereden. De meningen daarover lopen nog uiteen. Geldermans dacht wel, dat men in 1969 op de huidi ge basis zal doorgaan. Ton Vissers van Willem II-Gazelle daarentegen was er van overtuigd, dat het volgend jaar weer een Tour voor merkenteams wordt. „Levitan heeft het in Vincennes zelf tegen me gezegd". SPBÊmBl fflOEBmt KDSIUUMS y,- en iyö,-zijn nu geprijsa KDSIUUMS HOOFDSTRAAT 81 89 VEENENDAAL

De Vallei | 1968 | | pagina 11