Veenendaals dagblad Praag blijft kalm onder toenemende Sovjet-druk Buiten Dodental in Cleveland tot tien gestegen Israëli's voeren Luns tegen zijn wil naar bezet Svriseh grondgebied Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ACTIE TEGEN SLUIPSCHUTTERS Drie miljoen Britten meer naar stembus FLEXIPUP MARINE-OEFENING IN RUSLAND Buitenlandse politiek op Westen afgestemd I.A.T.A. vraagt regeringen hulp om kapen van vliegtuigen tegen te gaan Arguedas bekent Marxist te zijn Bonn verlegt oefening naar Z.W.-Duitslaud Nasser naar Moskou Op de vlucht voor chloorgas Amerika steunt Griekse junta"1 WETTIG Gelijkheid" Tussen 't koren III Geen verandering Niet negeren Verwijt Regering ivil stemrecht voor 18-jarigen VOORDEEL MEERDERJARIG KOOP if|fp||g MANS VllBlld ZWARTE LEEUW ONTSTEMDE MINISTER VERDWEEN IN ALLERIJL GESCHOKT GRENSKIBBOETS ZWEMPARTIJ „PIRATENDAAD" PAPANDREOU: r>r> i Opklaringen en i soms een bui Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, Ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 25 JULI I968 - 42e JAARGANG no. I73 PRAAG (Reuter, AFP) Tsjechoslowakije deed gisteren zijn best de cri sis met Moskou voor te stellen als een familieruzie, maar de Sovjet-Unie wenste het conflict geenszins te kleineren. Onverdroten zette de Russische pers haar aanvallen op de Tsjechoslowaakse leiders voort. Ze verweet Praag vooral dat het zijn buitenlandse politiek he lemaal afstemt op het Westen. GENèVE De Internationale orga nisatie voor de burgerluchtvaart, de I.A.T.A., heeft bij de regeringen van de meeste landen aangedrongen op 't tref fen van maatregelen tegen het kapen van burgervliegtuigen. Dit gebeurde naar aanleiding van het kapen door 2 Palestijnse Arabieren van een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschap pij El AI, dat op weg was van Rome naar Tel Aviv. Zoals gemeld, worden de Israëlische passagiers en de Israëlische bemanning gevangen gehouden in Algiers; de ande re inzittenden, onder wie zich ook niet- Israëlische Joden bevonden, mochten doorreizen naar Frankrijk, vanwaar zij naar Israël terugreizen. Uit Beiroet, in Libanon, meldt het „Volksfront voor de bevrijding van Pa lestina" dat de Palestijnse Arabieren het buitgemaakte vliegtuig van El Al, dat dertig miljoen gulden heeft gekost, nooit zullen loslaten. „Deze Boeing 770 is nu van het Bevrijdingsfront", zeg gen zij. De 23 Israëlische inzittenden (elf le den van de bemanning en twaalf pas sagiers) zullen gegijzeld blijven, aldus het Bevrijdingsfront, tot Israël bereid is hen uit te wisselen tegen Arabische vrijheidsstrijders die in Israël gevangen worden gehouden. Van de zijde van de Algerijne rege ring is niets over de toekomst van de gevangenen bekendgemaakt. Het rege ringsblad El Moedjahid schijft echter dat de ontvoering geheel wettig was omdat vliegtuigen van El Al vorig jaar aan de militaire acties tegen de Arabi sche landen hadden deelgenomen. rtiet ge een akker met blauwachtige glans wanneer dit journaaltje verschijnt vergloorde die evenwel tot beslagen goud dan verraden de lange aren met de nog langer baarden de gerst, die omtrent de laatste helft van juli rijp is. Zij wordt van de koude tot de tropische gebieden verbouwd en dient als voedsel voor mens en dier. De korrels worden ma chinaal geslepen, z.g. „gepeld" en ko men als gort of parelgort in de handel. Wat er afvalt, heet bolster of dust en vormt een goed veevoer, maar van gerstemeel hoort men weinig, want dit is wegens de geringe kleefstof (gluti ne) ongeschikt tot het bakken van brood, tenzij het met tarwemeel wordt vermengd. Gemalen gort o.m. ge bruikt als bindmiddel voor pudding of pap heet grutjes en gortbloem, ter wijl men bij geplette korrels van gort- mout spreekt vergelijkbaar met ha vermout. Ondanks deze mogelijkheden wordt het meeste van dit graan ge teeld als brouwgerst, dus ter bereiding van bier, „gerstenat" welke kunst de oude Germanen en de Egyptenaren reeds kenden. Op deze wijze verschaft de gerst aan vele handen werk en brood. Hoe veelzijdig zij is, blijkt wel hieruit, dat het residu van de bier brouwerijen nog zeer bruikbaar vee voer (draf of bostel, zijnde de afge werkte mout met zetmeel en eiwit) vormt. Ook heeft het gerstestro, hoe wel korter dan roggestro, veel voe dingswaarde voor het vee, ja het staat met dat van de haver zelfs bovenaan. Men heeft dit graan weieens een der hcekpijlers van de graan-voorraad- schuur der mensen van de oude we reld genoemd; de drie andere zijn rogge, tarwe en haver. Laten we hier aan eens denken, wanneer we tussen 't koren verkeren. 25-7-1968 A. B. WIGMAN Een woordvoerder van de Tsjecho- Slowaakse communistische partij, Jo zef Tichy, verzekerde inmiddels dat de partijen tijdens de overeengekomen bi laterale besprekingen „op basis van gelijkheid" met elkaar zullen praten. Het gaat om overleg tussen „vriend schappelijke, broederlijke partijen" zei hij. Dat betekent echter niet, zo voegde Tichy er meteen aan toe, dat Tsjecho- Slowakije een duimbreed zal wijken. „Wij zijn vastbesloten voort te gaan op de ingeslagen weg. Niemand heeft ook maar de minste reden om zich zor gen te maken over onze toekomst." Het verschil van mening tussen Mos kou en Praag is een ernstige zaak, aldus Tichy, maar de Tsjecho-Slo- waakse partij beschouwt dit als een ruzie tussen vrienden. „Over een verandering van onze huidige politie ke lijn valt niet te denken, al is er in de politiek altijd ruimte voor een compromis zoalng elke partij haar goede wil toont." De Tsjecho-Slowaakse woordvoerder noemde de grootscheepse manoeu vres, onder andere langs de Tsjecho- Slowaakse grens, „een Russische bin nenlandse aangelegenheid". Hij wei gerde in te gaan op de bedoelingen die de Russen met deze oefeningen hebben. Ofschoon Moskou en Praag thans de details bespreken voor de komende bi laterale onderhandelingen blijven de Russische kranten giftige pijlen afvu ren op de Tsjecho-Slowaakse leiders. Het Kremlin wil kost wat kost de li beralisering in Praag een halt toeroe pen. Het is van mening dat deze bewe ging de veiligheid in Oost-Europa in gevaar brengt en het vreest tevens dat de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije navolging zullen vinden in andere Oost- europese landen. Als gevolg hiervan duurt de campag ne in de Russische pers onverminderd voort. Gisteren beschuldigden ver scheidene kranten Praag ervan dat zijn buitenlandse politiek geleidelijk pro- Westers wordt. De Literaire Gazet, het officiële or gaan van de bond van Russsiche schrijvers, bestempelde enkele Tsje chen als voorstanders van pro-Wes terse oriëntatie. Het vond dat men hun uitlatingen niet mocht negéren omdat de „ideeën die zij vertolken geleidelijk aan normaal worden in de Tsjechische buitenlandse koers". De aanval was gericht tegen Milan Gubl, de rector van de Praagse Ho gere partijschool, A. Schneiderek, di recteur van het Instituut van interna tionale politieke en economische we tenschappen en Jan Prochazka, vice- voorzitter van de bond van Tsjechi sche schrijvers. De Prawda, het dagblad van de Rus sische communistische partij, oefende kritiek op de Tsjechische partijsecreta ris, Cestmir Cisar. Deze predikt revi sionisme, schreef de krant. Het Politbureau van de Oostduitse communistische partij deed gisteren ook een duit in het zakje. Het verweet de Tsjechoslowaakse leiders dat ze de dreigende verslechtering van de politie ke situatie niet realistisch genoeg onder ogen hadden gezien. „Ze sloten de ogen voor de directe of indirecte in menging van imperialistische kringen", aldus een verklaring van het Politbu reau, „met name die van de Westduit- se bondsrepubliek". Uit Moskou werd gisteren gemeld dat de Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie, Llewellyn Thompson, zijn vakantie had uitgesteld wegens de huidige crisis in Oost-Europa. Het Ame rikaanse ministerie zou hem hebben verzocht in Moskou te blijven. In de afgelopen weken uitten de Rus sische kranten verscheidenen malen de beschuldiging dat het Amerikaanse mi nisterie van Defensie en de Amerikaan se geheime dienst (CIA) de „anti-com munistische krachten in Praag" steu nen. De Verenigde Staten hebben deze beschuldigingen inmiddels van de hand gewezen. O Engeland heeft het nieuwe bewind in Irak officieel erkend, zo heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken bekendgemaakt. Een politieman vuurt traangasgra naten af op sluipschutters die zich in een supermarkt schuilhouden. Col lega's zoeken dekking. Van onze correspondent LONDEN Wanneer Engeland in 1970 of 1971 weer naar de stembus gaat, zullen drie miljoen meer Brit- dan nu stemrecht hebben. Dat zijn mensen tussen de 18 en de 21 jaar. De Britse regering komt namelijk met een wetsvoorstel om voortaan jonge lui van 18 jaar af stemrecht te geven. Op het ogenblik krijgt men dat pas op 21-jarige leeftijd. Dit bleek gisteren uit een witboek van de Britse minister van binnen landse zaken over hervorming van het kiesrecht. In Engeland bestaat geen verschijningsplicht. Dat blijft zo. Een ander voorstel van de rege ring is om de stemlokalen een uur langer open te houden: tot tien uur 's avonds. Verlaging van de leeftijd waarop men mag stemmen en het extra uur om te kunnen stemmen werken in het voordeel van de socialisten. Aanhan gers van Labour stemmen dikwijls pas 's avonds na het werk. Bovendien meent men dat vele jongeren socialis tisch gezind zijn. Ook stelt de regering voor de naam van de politieke partijen op het stem biljet te zetten en niet alleen die van de kandidaten. Heel wat parlementsleden maken zich nogal zorgen over de invloed die opiniepeilingen op het laatste ogen blik kunnen hebben op de verkiezings uitslag. Zij hebben daarom gepleit voor een verbod van opinie-onderzoe ken en van weddenschappen op de uit slag in de laatste 72 uur. „Daar begin nen wij niet aan", aldus de minister van Binnenlandse Zaken. Onlangs heeft een regeringscom missie al voorgesteld de meerderja righeid van de Britten te laten be ginnen op het achttiende jaar. Daar bij ging het vooral om het recht om zonder toestemming van de ouders te trouwen en om allerlei handelin gen te verrichten zoals het sluiten van een huwelijk, huurkoopcontrac ten en het opnemen van een hypo theek. SANTIAGO „Ik ben marxist en een vriend van de Cubaanse revolutie. Ik heb het dagboek van commandant Guevara aan commandant Fidel Cas tro toegezonden als een persoonlijk ge schenk". Dit heeft de naar Chili ge vluchte Boliviaanse ex-minister van Binnenlandse Zaken, Arguedas, van morgen gezegd, enkele uren nadat hem politiek asiel was verleend en hij was vrijgelaten. Arguedas herhaalde dat hij naar Bo livia wilde terugkeren, „om te recht vaardigen tegenover de justitie van mijn land. Maar ik wil strijden te gen het Amerikaanse imperialisme en het geweer opnemen dat gevallen is uit de handen van mijn vriend, com mandant Roberto Peredo, die gesneu veld is in de guerilla van commandant Guevara. Ik dank Fidel Castro voor de solidariteit, die hij heeft betoond door mij asiel aan te bieden, maar het is de plicht van iedere revolutionair de revo lutie te maken in zijn eigen land". Arguedas zei dat hij het dagboek naar Cuba had gezonden via een adres in Europa, dat hij niet onthulde. Hij had er geen geld voor ontvangen. De ex-minister werd na zijn vlucht in bewaring gesteld om hem te vrijwa ren voor eventuele moordaanslagen. Hij en zijn broer Jaime hebben beloofd zich te onthouden van politieke activiteit, zo lang zij in Chili zijn, aldus het ministe rie van Binnenlandse Zaken, dat de asielverlening bekend maakte. CLEVELAND (AP/Reuter) Ruim vierduizend bewapende politieman nen en leden van de Nationale Garde hielden gisteren het oosten van Cleveland in Ohio in een ijzeren greep, nadat gisternacht tien mensen waren gedood bij felle vuurgevechten. Alle 15.250 manschappen van de Nationale Garde van Ohio waren gemobiliseerd. De gevechten gevolgd door plunde ringen en branden, waren ontketend door zwaar bewapende sluipschutters van de Zwarte Nationalisten, een mili tante negerorganisatie. Zij hadden van daken, uit ramen en achter struiken het vuur geopend op blanken. De politie kon aanvankelijk weinig anders doen dan dekking zoeken. Ge troffen collega's kon zij zelfs niet be reiken voor eerste hulp. Pas na uren had de politie vat op het strijdperk. Drie van de sluipschutters werden daarbij gedood. Onmiddellijk daarop braken branden uit en werd op grote schaaf geplunderd. Ee supermarkt brandde 'geneeï uit en ongeveer tweehonderd mensen werden dakloos. In totaal werden ruim vijftig mensen gearresteerd, onder wie de lei der van de Zwarte Nationalisten, Fred Ahmed Evans. De burgemeester van Cleveland, de neger Carl. B. Stokes, ging zelf naar de geteisterde wijken en vroeg om rust en kalmte. Cleveland telt ruim achthon derdduizend inwoners, van wie ruim driehonderdduizend negers. De sterke politiemacht moest gebruik maken van pantserwagens. ADVERTENTIE GRATIS LEUKE n Lucky Luke, Billy the Kid, Jolly Jump ofdo gebroeders Dalton bij 3 paly os INSTANT PUDDING BONN De Bondsrepubliek zal haar grote militaire manoeuvres niet houden bij de Tsjechoslowaakse grens, maar in Zuidwest-Duitsland. Na een telegramwisseling met bonds kanselier Kiesinger zwichtte de minis ter van Defensie, Schroder, die op het ogenblik in Amerika is, tenslotte voor de politieke bedenkingen, die van alle kanten tegen de oefening waren aange voerd. Schroder besloot de manoeuvres die de codenaam Schwarzer Löwe (Zwar te Leeuw) dragen, te verleggen naar de deelstaat Baden-Württemberg. Daar bieden vooral de uitgestrekte oefenter reinen Hu berg en Münsingen, nabij Ulm gelegenheid tot grootscheepse troepen bewegingen met tanks. De omvang van de manoeuvres drie Westduitse divisies, NAVO-eenhe- den en sterke luchtstrijdkrachten blijft dezelfde. Ook het tijdstip blijft ge lijk: van 15 tot 21 september. Bondskan selier Kiesinger gaat met deze oplos sing akkoord. Het kabinet had gistermorgen al la ten weten, dat men elke schijn wilde vermijden van 'n inmenging in de span ningen rondom Tsjecho-Slowakije, en in geen geval Rusland een voorwendsel wilde bieden om opnieuw troepen naar dat land te sturen. Schröders besluit om de oefening te verplaatsen is met in stemming begroet door de drie grote po litieke partijen, al vond de liberale op positie, dat de beslissing wel rijkelijk laat kwam. CAIRO De Egyptische president, Nasser, gaat eind deze week op aanra den van zijn artsen naar Moskou voor een medische behandeling. Hij zal er twee tot drie weken blijven. Dit werd gisteren bekendgemaakt over Radio- Cairo. SEDEH NEHENIA Minister mr. J. M. A. H. Luns is gisteren, op de derde dag van zijn bezoek aan Israël, „ontvoerd" door zijn Israëlische be geleiders. Dit zeiden Nederlandse ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken nadat minister Luns onverwacht en tegen zijn uitdrukkelijke wens in een bezoek had gebracht aan de Golan-hoogvlakte, die door Israël op Syrië is veroverd. Op weg naar de door Joden uit Nederland gestichte kibboets Sedeh Nehenia in het noorden Israël weken de Israëlische begeleiders af van de uitgestippelde route en brachten zij het Nederlandse gezelschap naar de Golan-hoogvlakte. Minister Luns merkte dit pas toen een ijverige ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken hem vertelde hoe de Syrische stelling, waar het gezelschap bij stond, jarenlang de Israëlische nederzettingen had be schoten. Minister Luns keerde onmiddellijk de rug naar een Israëlische came raman en weigerde ter plaatse com mentaar te geven. Hii nam zelf na enkele minuten geprikkeld het be sluit de plaats in aller ijl te verla ten. Nederlandse ambtenaren, die met minister Luns meereizen, waren geschokt door het incident, temeer omdat minister Luns eerder in Is raël te kennen had gegeven dat hij, omwille van zijn pogingen Israël en Egypte nader tot elkaar te bren gen, de door Israël veroverde Ara bische gebieden beslist niet wilde bezoeken. Minister Luns gaat ervan uit dat dit door de Arabieren als een provocatie kan worden opgevat. (Hij is overigens wel in het bezette deel van Jeruzalem en in Bethle hem geweest). De ondersecretaris-generaal van het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken, dhr. Avner, wei gerde eveneens ter plaatse com mentaar te geven. Het incident op de Golanhoogvlak- te vertroebelde enigszins de sfeer van het bezoek dat minister Luns aan de grenskibboets Sedeh Nehe nia bracht. Minister Luns werd er buitengewoon hartelijk ontvangen. Hij was na afloop zichtbaar onder de indruk van de paradijsachtige sfeer en noemde het bezoek „het hoogtepunt" van zijn reis naar Is raël. Minister Luns zei dat hij zich het leven in de kibboets veel zwaarder en minder kleurrijk had voorge steld. Koningin Juliana zal hij op haar verzoek uitvoerig op de hoogte stellen van het leven in de kibboets en de indrukken van zijn reis naar Israël in het algemeen. Minister Luns liet merken dat hij nog graag even wilde zwemmen in het zwembad van de nederzetting: „Ik heb mijn zwembroek bij me", zei hij. Even later dook de minister tot vreugde en verrassing van de bewoners van de kibboets in het glasheldere Jordaanwater van het zwembad, waarin ook een tiental Nederlandse jongeren, die hun va kantie werkend in deze kibboets doorbrengen, waren gedoken. Schertsend vroeg de minister of ze per vliegtuig naar Nederland zouden terugkeren. „Passen jullie dan maar op dat je niet in Algiers terecht komt, want dat zit er dik in", zei hij. In een informeel vraaggesprek in de recreatiezaal van de kibboets noemde minister Luns de ontvoering van het Israëlische El-Al vliegtuig een piratendaad die tussen beschaaf de landen niet mag voorkomen. Gevraagd naar zijn indrukken van zijn reis naar Egypte zei minister Luns dat hij uit de gesprekken met president Nasser van Egypte had opgemaakt dat Egypte streeft naar een duidelijke oplossing van het Is- reëlisch - Arabische geschil en be reid is in het bestaan van Israël te berusten. Een andere bewoner van de kib boets vroeg hem welke indruk hij had gekregen van de Arabieren in Jeruzalem. „Ik heb geen slechte in druk van ze", zei de minister. „Ze waren zeer beleefd. En ik irferkte niets van de spanning tussen Joden en Arabieren". Minister Luns zei dat de rust en veiligheid in de oude stad van Je ruzalem hem zeer was opgevallen. Hij wordt in de loop van vandaag op Schiphol verwacht. CHARLESTON Twintigduizend in woners van Charleston, een havenstad aan de Amerikaanse oostkust, moesten gisteren worden geëvacueerd omdat een wolk giftig chloorgas van ongeveer drie kilometer doorsnee boven de stad hing. Het gas was vrijgekomen bij een ont ploffing in een chemische fabriek. On geveer duizend mensen moesten in zie kenhuizen worden behandeld. De bewo ners van noordelijke en westelijke stadswijken kregen opdracht hun wo ningen te verlaten zodra de wind zou gaan draaien. In Moskou is deze foto vrijgegeven van de Russische marine-oefening „Sever". Bemanningsleden rennen naar hun raketschepen tijdens een „alarm". LONDEN Prof. Andreas Papan- dreou, zoon van de Griekse oud-pre mier. heeft woensdag in Londen gezegd dat het militaire regime in Athene on wettig aan de macht gekomen is en steun heeft gekregen van de Ameri kaanse spionagedienst (CIA). „Zonder deze steun zou de junta ineen storten. Om de zaak zuiver tc stellen: de dicta tuur in Griekenland is een door het bui tenland geïnspireerde bezetting van ons land". Papandreou verblijft drie dagen in Londen om morele en materiële steun te winnen voor zijn ondergrondse ver zetsorganisatie in zijn land, de „Pan- hellenistische bevrijdingsbeweging. Hij hoopt enige Britse ministers te spre ken te krijgen en zal er dan bij hen op aandringen de Amerikanen ernstig te waarschuwen, dat zij op moeten hou den met het helpen en beschermen van de junta", zei hij. O De benzinebrand in het Italiaanse stadje Rivanazzano, in de provincie Parma, heeft één mensenleven geëist. Twaalf personen liepen verwondingen op. Nabij de Britse eilanden bevindt zich nu al meer dan een week een krachtig hogedrukgebied. Aan de oostflank ervan stroomt aanhoudend koele lucht van het noordelijk deel van de Noordzee naar ons land. Een storing die donderdagochtend nabij Noord-Denemarken lag, trekt met deze stroming in zuidoostelijke l richting. Aan de achterzijde van deze storing wordt vrijdag iets drogere tucht aan- gevoerd, zodat enkele opklaringen worden verwacht, waarbij echter hier en daar mogelijk ook een buitje kan l vallen. De wind neemt daarbij af tot over- wegend matig en ruimt naar noorde- j lijke richting. De temperaturen zullen dezelfde waarden bereiken als van- daag of iets hogere.

De Vallei | 1968 | | pagina 1