Acteurs in VS willen niet in anti-rookfilms Beurs van Amsterdam Kunstcollectie in „Co-op"-gebouw Luistergeld autoradio verdwijnt Triomf Jan Janssen op grammofoonplaat Koraal-orgelmuziek uit Bolsward Koor uit Etten in zomercompetitie Herinneringen aan Richard Tauber Internationals nog zwak UIT DE KERKEN VANAVOND MORGEN GLAASJE OP, LAAT JE RIJDEN Segboer door Van Gelderen overgenomen Kwart miljard brandschade in vier maanden Bestuur Lijemph: „de bezem gaat er door" PILOOT STORM TEKKO TAKS TELEVISIE EEJ T.V. LANGENBERG Pagina 2* 0ONDERDA6 25 JULI 1968 En weer een andere stad, en weer één, en weer één. Soms lag de wa- genstad midden in het open veld, dan weer bijna opgesloten tussen huizen; zij begonnen af te zakken naar de Belgische grens. Extra treinen. Uren opgepakt in overvolle wagens, of dooreen geschud in de wagens op de lorries. Dieren- wagens werden vastgekoppeld aan stampende tractoren, op- en afge- rangeerd van lorries, olifanten werk ten mee bij laden en lossen, gehinnik van paarden, geschreeuw van apen, gebrul van het oerwoud en de com mandoposten van de Rus Leksejkow. De bedrijfsleider, die het alles moest bedisselen, nieuwe reclamebiljetten aan zuilen en muren, altijd maar weer da waaiende vlaggen, alles voor het meereizend landje van hout en linnen. Volgende zomer overtocht naar Amerika. Nu al, meer dan een half jaar tevoren, gaf het een geschrijf en een geregel van belang. De Belgische grens. Gescharrel met douanen, ge stamp van een ongeduldige, bassen de Leksejkow, de bedrijfsleider, die te hulp moest schieten om een ruzie te voorkomen, de bureauchef, die daar bij ook nog helpen moest. Dan weer de circusstad, hier over al als elders, nu nog meer een stuk geworden van het vaderland, dat zij verlieten. Warrenie Leksejkow! Onover troffen vrijheidsdressuren! Loslopen de tijgers in de piste. Luchtacroba ten werken zonder net. Hoempapa et Mademoiselle. Monsieur Rhama, de beroemde fakir. Beren, leeuwen, tij gers, honden, apen, paarden. Ha, vooral de paarden! De kern van het circus; zonder paarden heeft geen wagenstad reden van bestaan. De jockey-rijdster, ras-echte Am sterdamse van geboorte, had al heel gauw last van heimwee. Zal wel weer overgaan, troostten haar de an deren, de zigeuners, de zwervers, hebben hun vaderland altijd op wie len achter zich aan, over elke straat weg, over elk grasland, in alle delen der wereld, op zee en op het land. Staan niet zelfs op een schip, goed vastgezet als op de lorries der extra- treinen dezelfde rode wagens van Warrenie-Leksejkow, en is vadertje ook niet overal dezelfde? Gabba was genezen. Volgens Freek dank zij de dierenarts en het hete wa ter, volgens Leksejkow dank zij de fakir, maar desondanks stopte hij zijn bureauchef elke avond met bor rels vol, zodat Freek als hij geen maat had geweten, na elke drinkpar tij onder de tafel geëindigd zou zijn. Maar aan de Rus was nooit iets te merken. Eindelijk sloeg het fraaie zomer weer om. de natuur ontlaadde zich in een knetterend onweer. Freek, die van tijd tot tijd en altijd opnieuw genteresseerd, de voorstel ling bijwoonde, wist zo gauw het knallend roffelgeluid van de regen niet thuis te brengen, het klonk als tromgeroffel op het linnen dak van het chapiteau. Hij ging naar buiten, wetend de nervositeit van dieren bij een on weer. Zijn hulp zou wellicht nog no dig kunnen zijn. Schelle bliksemschichten flitsten blauw door de lucht, die in de weini ge uren, die hij binnen had doorge bracht inktzwart was geworden. De wind. die als een paar kanonschoten om de tenten had geslagen, lag nu weer, tussen het donderen was de stil te, honheilspellend en zwaar. De stalwachten waren al verdub beld, mannen stonden aan de brand slangen; in de snel, met grote drop pen, plenzende regen werd voor de nodige afvloeiing zorg gedragen. Maar alles ging rustig en in volmaalte or de, ieder wist zijn taak. Mannen con troleerden touwen en stangen, stutten en tentendoek. Overal werk en bedrij vigheid, maar in de grote circustent ging de voorstelling onvermoeid ver der, ononderbroken. Merkten zelfs de toeschouwers wel iets van wat zich afspeelde in de zwerverswereld waar zij buiten stonden? in de stallen waren de dompteurs, de rijders, de pikeurs en de stal knechts druk doende met de dieren. Dat zou zo de hele nacht wel door gaan, want na het onweer beukten regen en storm nog eens zo erg. Freek vond bij de roofdierenhokken Leksej kow en Jaapje. De dompteur sprak de dieren toe, troostte, wilde strelen, maar nu waren de junglekatten er niet van gediend. Noch hij, noch Freek kon ze tot rust dwingen. Zij bleven zenuwachtig, hoewel zij niet naar hen sloegen of beten. Gelukkig liep de voorstelling nu uit. Leeg werd het chapiteau en donker. Touwladders zwaaiden, rekstokken, stangen, schom mels, alles rinkelde en sidderde, maar de linnen wanden stonden als muren, onder flapperende wimpels en vanen, alles zuchtte en steunde en rilde en kraakte, maar stond en dat was toch de hoofdzaak. Maar de dieren. Het was een heksenketel in de wa genstad. Van alle kanten klonk het brullen, hinniken en schreeuwen De leeuwen en tijgers vlogen tegen hun tralies, dulden nu niet langer de men senhand. De beren rukten aan hun rinkelende kettingen, de honden blaf ten, de apen zaten piepend in elkaar gedoken of vlogen als bezeten tegen de wanden. Niemand sliep, ieder hielp, want al le handen waren nodig. Stutten moes ten worden verstevigd, ankers dieper worden geslagen in de weke bodem- brei. Rie de Kanter en de jockeyrijd ster hielpen bij de honden, elk paar had een hand nodig, die het kalmeer de; roofdierenkooien behoof den voort durende controle. Het zou trouwens niet mogelijk zijn geweest te slapen, waar alles plapperde en klapperde, schokte en kreunde. Elk ogenblik kon er iets gebeuren, dat de paniek onder de dieren volledig zou doen uitbreken. Tenten konden wegwaaien, zelfs de koepel van het chapiteau kon worden weggerukt. Voortdurend moest men op alle punten patrouilleren, de be drijfsleider, de mannen van de op- en afbouw, de artiesten, en zelfs Jaapje Smit; wie niet bij de dieren was, hielp aan chapiteau en tenten. Maar Leksejkow zag men overal. Het was weer één van die gelegenhe den, waarbij hij zich scheen te ver tienvoudigen, één van die keren ook, dat hij kalm was, juist kalm, nu er sprake was van gevaar voor zijn stad. Zijn stem ging luid over het gebulder, maar met die typische rust gevende klank, die zij anders alleen had tegenover zijn dieren. Dan was hij ook weer terug bij de roofdieren- hokken, waar Freek, geholpen door een oppasser, al zijn invloed op de verschrikte dieren nodig had, dan weer bij de stallen der paarden, dan weer bij de pompen, die het terrein moesten behoeden voor onderlopen, en voortdurend in werking waren. Tegen vijf uur bedaarde de storm, de regen verdoezelde, er woei alleen nog een krachtige wind uit een mat aangrauwende lucht. Freek had, toen hij eindelijk in bed lag, de gewaarwording, dat hij met een schip voer op hoge zee; de wagen deinde en dokkerde, de wielen maak ten sobbergeluiden in de weke mod derbodem en in de houten Vagenwan- den joelde nog de wind. Maar Freek, die zoveel nachten wak ker had gelegen in keurige kamers, tot het uiterste verzorgd en met be diening omgeven, sliep nu vrijwel on middellijk, moe en tevreden, op het harde bed in de krakende wagen, ter wijl hij niet eens eraan gedacht had nog iets te eten. De volgende "morgen was alles stil en Regennat, het was een stuk koeler dan de vorige dag, net of nu ook meteen de herfst was begonnen. De materiële schade was beperkt tot een minimum. (Wordt vervolgd) 3871. De woordvoerder van het Comité van ont vangst gebaarde dat Ferdydik verdwijnen moest. Eerst begrepen de astronauten helemaal niet, waarom juist hij de gebeten hond was. Kwam het misschien door zijn zwaarlijvigheid, of was het zijn uitdagende snor met handvaten? Maar toen de zwarte man langs zijn eigen gezicht streek en daarna afkeurend naar de blanke huid en roze wangen van Ferdydik wees, werd de zaak eensklaps duidelijk. Deze zwarte mensen had den een afkeer van blanken! In deze negatieve wereld waren de rollen omgedraaid en hadden de negers het eens voor 't zeggen. Nu was de arme Ferdydik het eni ge bleekgezicht in het gezelschap, omdat hij bij het doorgaan van de Zwarte Vlek in het positieve heelal zijn drukhelm had opgezet. Arend, Sandra en de pro fessor vonden daarentegen wel genade in de ogen der gastheren omdat hun huidskleur aan de gestelde eisen voldeed. Al hun protesteren hielp geen zier. Ferdydik werd tussen twee soldaten weggevoerd! 80. Onthutst staarden ook de Lumbuakrijgers naar het holle gevaarte, dat op de grond lag, maar niemand kon zeggen wie of wat er in gezeten had en waar of Mister Taks was. „Wel hier en ginder!" bulkte Sir Patrick die de dingen nooit zo maar over hun kant liet gaan. „Er moet toch iemand ingezeten hebben! Waar voor den drommel kan die apenleider gebleven zijn! Ik heb nu genoeg van die grapjasserij!" „Oehoe! Hier is de man uit het apenpak!" schalde opeens een bekende stem achter hen. Verschrikt, alsof hij op een dozijn slan gen had getrapt, draaide de adellijke jager zich om en zag vanuit het dichte struikgewas een glunderende Tek- ko op zich toestappen. „Goed zo! Mooi zo! Blij dat je er weer bent!" lachte Sir Patrick opgelucht. „Maar weet jij waar die kerel gebleven is die in deze lap- penaap gezeten heeft?" „Die staat voor u!" grinnikte onze vriend. „Ik zat erin om de gorilla's te verdrijven, maar de vent die ze op ons afgestuurd heeft, heb ik even verderop aan een palmboom gebonden, achterge laten. Als ik dit spelletje niet tot het einde toe uitge speeld had, draaide un nog steeds als een tol in de rond te" „Hij is goed!" bulderde de dikke Courage van het lachen. „Man, ik dacht werkelijk, dat je een echte aap was! Ha, ha, ha, ha! je bent een knaap naar mijn hart! Haha, hah!" „CO-OP Nederland" zal een collectie van werken van hedendaagse Neder landse kunst aanleggen. Deze verzame ling, die uit circa 50 werken zal be staan en die een plaats zal krijgen in de werkruimten van het nieuwe kan toorgebouw bij het distributiecentrum van „CO-OP Nederland" te Utrecht, zal worden samengesteld door de werk nemers van dit bedrijf. De keuze der kunstwerken zal plaats vinden op een expositie van circa 150 schilderijen, gouaches, tekeningen, wer ken van grafische kunst e.d., die in het kantoorgebouw zal worden gehouden ter gelegenheid van de officiële ingebruik stelling van het nieuwe distributiecen trum van „CO-OP Nederland" in no vember 1968. Circa 20 kunstenaars wor den uitgenodigd aan deze aankoop-ex positie hun medewerking te verlenen. Voor de organisatie van dit project werd de medewerking verkregen van dr. L. Gans. Deze is tevens voorzitter van een werkcomité, dat is belast met New York Vele acteurs weigeren op te treden in anti-rookfilms van het Amerikaanse Kankerinstituut, omdat zy vrezen dat de tabaksmaatschappjjen hun niet zullen engageren voor de sigaret tenreclame op de TV. Tot nu toe heeft Richard J. Lord, di recteur van Lord, Geiler, Federico en Farthers Inc., die de anti-rookfilms maakt, van 80 acteurs een weigering ontvangen. De meeste beroepsspelers willen niet het risico lopen, dat zij bui ten de lucratieve sigarettenreclame wor de keuze van de exposanten en van de werken die zullen worden tentoonge steld. In dit werkcomité hebben, behal ve vertegenwoordigers van directie en personeel van CO-OP Nederland voorts zitting prof. dr. J. A. Emmens, hoogleraar in de kunstgeschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en drs. J. L. Locher, conservator van het Ge meentemuseum te Den Haag. den gehouden. Zij kunnen hiermee tus sen de 5000 en 10.000 dollar per jaar ver dienen. Maar de spelers die in de anti rookfilms optreden ontvangen slechts het door de vakbond voorgeschreven minimum - 120 dollars voor het eerste gebruik van de spot en elke keer daarna minder. Daar komt nog bij, dat als een acteur optreedt in een anti-rookfilm en daarna in een reclamespot gezien wordt met een sigaret in zijn mond, dit heel vreemd is. En denk niet dat de rokers het niet merken, zegt Lord. De voorlichtingsafdeling van het kan- kèrinstituut heeft 44 anti-rookfilms aan de New Yorkse televisiestations ge stuurd. Over drie weken worden die vertoond. Het is de bedoeling dat de luister- kaarten voor autoradio's na 1 januari vervallen. Dat is een gevolg van een nieuwe wet op de omroepbijdragen, die na aanvaarding door het parlement op 1 januari van kracht moet worden. De bezitter van een radio thuis en een autoradio zit met de nieuwe rege ling in de winst. De bezitter van een tv en een radio thuis en een autoradio schiet er enkele gulden bij in. De bedoeling is dat er twee omroep bijdragen komen: 75 gulden voor de- geen die televisie en een of meer ra dio's heeft en 24 gulden voor degeen die een of meer radio's heeft. De man met tv (kijkgeld 36 gulden), een radio (luistergeld 18 gulden) en een autoradio (luistergeld 18 gulden) is een veel voorkomend geval. Tot nu toe be taalt hij 72 gulden. Na 1 januari is hij drie gulden duurder uit. De man met een radio thuis en een autoradio springt er echter voordeliger uit. Hij betaalt tot nu toe twee keer achttien gulden luistergeld, 36 gul den dus, en gaat 24 gulden betalen. De radioreportage van de finish van de Ronde van Frankrijk, de aankomst van Tourwinnaar Jan Janssen in Vin- cennes, wordt op de plaat vastgelegd. De Nederlandse Radio Unie heeft aan twee grammofoonplatenmaatschappijen, CNR en Phonogram, toestemming ver leend om dit radioverslag door Theo Koomen (NRU) en Jan Wauters (BRT) zoals 't te horen was in het NRU-sport- programma Langs de Lijn, uit te bren gen op een grammofoonplaat. Tydens het laatste nationale orgelim provisatieconcours in Bolsward moes ten de deelnemers onvoorbereid op het koororgel een koraalmelodie harmoni seren en uitwerken. Terwille van de objectiviteit was de melodie speciaal gecomponeerd door Al- bert de Klerk. Vanavond om 21.55 uur zal de NCRV de opnamen hiervan uit zenden. Men hoort de volgende organisten: An- co Elzinga, Jan Jansen, Jan Jongepier en Kees van Houten, welke laatste als prijswinnaar werd aangewezen. Aan de elfde uitzending - vanavond om 18.00 uur - van de zomercompetitie, die de NCRV uitzendt in het kader van de programmaserie „Tijd vrij voor muziek in vrije tijd", wordt meegewerkt door: de chr. gemengde zangvereniging „Excelsior Halleluja" te Zevenbergen o.l.v. D.W. van Leeuwen m.m.v. mevrouw D. Dijks hoorn-de Bruin, piano; de chr. muziek vereniging óDe- Bazuin" te Berlikum o.l.V. K. D. Anema en het chr. gemengd koor „Etten" te Etten o.l.v. Jan de Breet. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Hijkersmilde en Kloos terveen (toez.): W. A. de Pree te Hinde- loopen; te Sint-Nicolaasga en Tjerkgaast (Fr.): Th. P. Pol te Lage Zwaluwe (N.B.). Aangenomen: naar Rhoon (vac. H. C. van Itterzon) (toez.): L. Lingen te Mid delburg. Aangenomen: naar Nijland (Fr.): A. Sturm te Pesse (Dr.), die bedankte voor Drogenham (toez.), Huissen (Gld.) (toez.) en Menaldum (toez.). Geref. Kerkén: Bedankt: voor Ommen (vac. J. D. B. v. d. Meulen): B. Koekkoek te Wad- dinxveen. HILVERSUM I 18.00 Nieuws. 18.16 Radiojournaal. 18.30 Amateurs musiceren: Harmonie orkest Staatsmijnen D.S.M. 19.00 Ge sproken brief. 19.05 Jazz Spectrum. 19.30 Nieuws. IKOR: 19.35 Uppsala '68: journalistieke gesprekken. AVRO: 20.05 Stereo: Radio Kamerorkest en Klein Omroepkoor: klassieke muziek. 20.50 Het eenzame hart, hoorspel. 22.10 Een avondje uit: licht muziekprogramma. 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal. 22.55 Festival van Bergen (Noorwegen): Pianorecital: klassieke en moderne mu ziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II •18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: koorzang en harmonie-orkest (op namen). 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.46 Actualiteiten. 19.00 Lichte gram- mofoonmuziek. 19.15 Muziek van het Leger des Heils (gr.). 19.30 Stereo: Moderne grammof oonmuziek. 20.00 Wijd als de wereld: wekelijkse interna tionale oriëntatie in kerk, zending en oekumene. 20.10 LANDLOPEN: licht regionaal programma. 21.55 Nationaal Orgelimprovisatie Concours 1968. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: licht instrumentaal trio. 23.00 Hallo Europa: programma uit Tsjecho-Slowakije. 23.55 - 24.00 Nieuws. NEDERLAND I. NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journaal. VARA: 19.05 Albanië, docu mentaire film. 19.46 Gitaarmuziek. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 De twee wezen, TV-spel. (herh.) NTS: 22.30-22.35 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journaal. 19.03 Van gewest tot gewest. 19.25 Wat doe ik voor de kost, quiz. 20.00 Journaal. KRO: 20.20 In kleur: Mensen tussen hemel en aarde, open luchtcircus. 20.45 In kleur: Parade der Nationaliteiten; filmreportage. 21.05 Het Concertgebouworkest: fragmenten uit Roméo en Juliette van Berlioz. 21.45 De aardige serveerster (The kind wait ress), Hitchcock-film KRO/RKK: 22.10 Crisis onder de religieuzen: De Monniken, gesprekken. NTS: 22.40- 22.45 Journaal. Ruim twintig jaar geleden overleed in Londen de Oostenrijkse tenorzanger Richard Tauber, die zovele ouderen ja renlang ten diepste had ontroerd. Nog altijd is de herinnering aan de destijds populaire zanger bijzonder levendig. Vandaar dat de AVRO-televisie op zon dag 28 juli van 19.30 tot 19.55 uur via Nederland 2 een aflevering uit de serie „Lievelingen van onze ouders" een Ri chard Tauber-programma op het scherm brengt, waarin fragmenten wor den gepresenteerd van de film „Das Land des Lachelns", journaalopnamen van Taubers in Londen gesloten huwe lijk met Diana Napier en beelden van de tenor op het passagiersschip „Bre men" tijdens zijn vertrek naar de Ver enigde Staten voor een grote tournee. In het programma, dat een produktie is van de UFA-televisieprodukties, zingt Richard Tauber „Dein is mein ganzes Herz" (Franz Lehar), „Humoreske" (Anton Dvorak), „Ich küsse ihre Hand, Madame" (Ralph Erwin), „Alles für Euch, schone Frauen" (Bertold Jacob- sen), „Oh Madchen mein Madchen", (Frans Lehar), „Bei diesem Tête a Tête" (Franz Lehar), „Nicht klagen" (Franz Schubert), „Freunde, das Le- ben ist levenswert" (Franz Lehar), „Dalla sur pace" (Wolfgang Amadeus Mozart), „Du bist die Welt für mich" (Richard Tauber), „Rot ist dein Mund" (Richard Tauber) en „Immer nur La- cheln" (Franz Lehar). Het programma werd geregisseerd door Horst Günter Flick. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: Lichte gr.muz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Lichte gr.muz. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgen wijding. NRU: 9.00 Operaconcert (gr). (9.35-9.40 Waterstanden). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvir. (gr) (11.00-11.02 Nws). 11.55 Beursber. NRU: 12.00 Blik op de wereld: informatief progr. over ontwikkelingshulp. 12.26 Me dedelingen voor land- en tuinb. Over- heidsvoorl.: 12.29 Uitz. voor de landb. NRU: 12.39 Stereo: Licht instrm. en semble. 12.49 Recht en slecht, pr. 13.00 Nws. VARA: 13.11 Act. 13.20 Stereo: Pianorecital: klass. muz. 13.30 Stereo: Moderne kamermuz. 14.00 Wikken en wegen: consumentenrubr. 14.10 Stereo: Lichte orkestmuz. (gr). NRU: 14.30 De twee Europa's, lezing. 15.00 Vonken on der de as, progr. over Ned. volksverha len en volksgebr. 15.30 Let the peo ples sing: intern, competitie voor ama teurkoren. VPRO: 16.00 Thuis, 'n pro gramma voor thuiszittenden. 16.45 Eer ste Biennale der Belgische Muziek. Ka merorkest van België en solisten: mo derne muz. 17.40 Inform.: achtergron den en commentaar. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klass. en mo derne gr.muz. (7.30 Nws.; 7.32 Act.; 7.50 Overweging). 8.00 Nws. 8.11 Voor de kinderen. 8.30 Nws. 8.32 Toeringclub: vakantie-tips. 8.45 Voor de huisvr. 9.40 Zoekend geloven: godsdienstige vorming in deze tijd. 10.00 Stereo: Aubade: klas sieke platenprogr. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Medede lingen t.b.v. land- en tuinb.; 12.30 Nws; 12.41 Act.; 13.00 Raden maar...). 14.00 De moord op de woonboot, hoorspel (dl.2). 14.50 Gr.muz. TROS: 15.00 Po pulair -klass. muz. (gr). 15.30 De mythe, radio-essay (dl II: De mens). 16.00 Nws. 1602 Act. 16.07 Stereo: Lichte gr muz. 16.30 Boem!: tiener-popshow. 17.20 Sportkompas. 17.50 Act. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Klink-klaar, zonder nonsens. (10.00 Nieuws.) NRU: 11.00 Nieuws. 11.03 Micronotities. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Agent 000 13.00 Nieuws. 13.03 Hans Kemna. 13.30 Help: gevarieerd platenprogramma. TROS: 14.00 Nieuws. 14.03 Actualiteiten. 14.12 Iene miene muze... is de bas: licht platenprogramma. AVRO: 15.00 Nieuws. 15.03 Radiojournaal. 15.05 Mu- ziekkantjes: licht muziekprogramma. 16.00 Nieuws. 16.03 Operette-varia. 1700 Nieuws. 17.02-18.00 Hier en nu: weke lijkse sportshow met lichte grammo- foonmuziek. Donderdag 25 juli 1968. DUITSLAND I. 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal (herha ling van gisteravond). 10.20 Sportspie- gel. 10.50 Filmreportage. 11.20 Actuali teiten en muziek. 11.50 Tourist in Paris, TV-film. 12.00-13.00 Actuele kroniek. 16.40 Journaal. 10.45 Voor de kinderen 18.00-18.05 Journaal (Regionaal pro gramma: NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.19 Regionaal journaal. 18.53 Zand mannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 Quiz. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 18.05 (K) Filmreportage. 18.25 Goeden avond. 18.30 Journaal. 19.10 (K) TV- film. 19.40 (K) Dr. Kildare, feuilleton). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Frühere Verhaltnisse, klucht. 21.10 Hun ger, TV-film. 22.35 Journaal, commen taar en weerbericht. DUITSLAND II. 17.45 Nieuws en weerbericht. 17.50 Actualiteiten en muziek. 18.15 Eisen- bahn-detektiv Matt Clark, tv-film. 18.50 Mars für Mars, tv-spel. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nieuws en actuali teiten. 20.00 (K) Russissche liederen en chansons. Aansluitend: Nieuws. 20.40 (K) Der Federbusch, komische opera. 21.25 Politiek programma. 22.25 Nws, weerbericht en actualiteiten. (Slotkoersen van gisteren) Fonds Vorige koers late DOt. Nederland 1966-1 7 103A 103A Nederland 1968 6è 99V4 9974 Nederland 1968-2 6è 98 H 98H Nederland 1966 61 96% 96% Nederland 1967 61 96% 96% Nederland 1967 6 94r75 9472 Nederland 1965-1 58 93A 92 H Nederland 1964-1 51 90% 89 H Nederland 1964 5 87','4 87% Nederland 1958 44 88% 8874 Nederland 1964 44 95% 95% Nederland 1959 4i 86V2 86% Nederland 1963-1 41 82V4 82% Nederland 1961 4 84*1* Nederland 1953 38 78% 78H Ned. staffell. 1947 34 70A 70A Nederland 1951 3» 898/4 8974 Nederland 1953 1-2 34 83% 8474 Nederland 1950 1-2 34 72 717» Nederland 1954 1-2 34 74V« 7474 Ned. grootb. obl 1946 3 83% 83% Ned. dollarlng. 1947 3 88 88 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 958/4 95f§ id. 30-jar. 1958/'59 44 84% 84A H.V.A.-mijen ver. a. 10174 10174 A.K.U. a. 87.5 85.6 Delimij. f. eert. 64 64 Hoogovens n.r.c.vs. 116.5 116 Philips gem. bezit. v. a. 140.9 141.1 Unilever c.v.a 134.6 133 Kon. Zout-Organon 180.8 179.7 Dordtsche Petr. a. 845V* 846 Kon. Pe-'T. t a. 174.6 173.7 H.AL* a. 70Vi 717S Java-China o n.r.c.v.a 142 1437t K.L.M. a. 197.5 197.2 Rotterd Lloyd a. 132 1327J Scheepvaartunie a. 12174 121 Bk v Ned. Gem 1967-1-2 68 1008/4 10074 Bk v Ned Gem '67-1-2-3 64 9874 9874 Bk v Ned Gem 1965-1 6 94A 94% Bk v. Ned Gem '58-1-2-3 48 86% 8674 Nat. bk v mid kred '66 7 1027s 1017» Nat. Investeringsb. 1965 58 9374 9372 Fr.-Gron Hyp.b dw 6 92% 927t Alb. Heyn wdlobl '55 4 135 British Petrol 1966 74 lOV/t 102 Bijenkorf 6 99Vt Co-op Ned. rspaarbr. 1547» Ned Gasunie 1966 6è 98% 98% Ned. Gasunie 58 94 94 Philips dir. 250-100 '51 4 988/4 Pegerr 1-2 1957 fl Pgem 1957 6 Rott. Rijn Pijpl.mij. 51 K.L.M. 15-jarig 5 Ned. Spoorw 57 1-2 4! Berghuizer Pap.fabr. 4i Gelder Zonen v. 4i Grasso's Kon. Mach.f. 53 Meteoor beton 53 Stokvis en Zonen 41 Thomassen/Dr.-Verbl. 44 Alg. Bank Ned. a. Amrobank f 20,— a. Nationale Ned. eert. Ned. Credietb. aand. b. Ned Middenstandsbank a. Slavenburg's Bank a. Albert Heyn a. Amstel Br. n.r.c.v.a Bergh en Jurg. f 250-1000 a. Blijdenst.-Will. f 1000 nrcva Lucas Bols a. Bredero vast goed a. Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. Buhrmann-Tetterode a. Bijenkorf n.-r. c.v.a. Calvé nj*. c.v.a. Calvé com.pref.wd.nr. eert. Drentsch-overijs. houth. a. D.R.U. a. Edy emaille a. Elsevier uitgeversmij. a. Erdal mij. voor wasverw a. Excelsior metaalbuizen a. Fokker a. Gazelle rijwielfabriek a. Gelder (van) papier a. Gist-Brocades a. Grasso's kon. mach. fabr. a Heineken's Bierbr. aand Holec aand InterratJo aand Kon. Ned Papierfabr. a Kon. Ned. Textiel unie eert. Krasnapolsky Lb. K.V.T (kon ver tap.) aand Leidsche Wolspinnerij a Lips en Gispen eert Meteoor Beton a. Misset, Uitgeversmij. a. Naarden Chem. fabr. a. Naeff gebr. a. Nedap ned app.fabr aand Ned Ka hel fa brieken aand Nelle, wed. J. van aand. 95V2 95Vs 94s/4 93V< 89% 94 90 88% 88 88% 98% 228 49.8 705 164 89.4 170 292 95Vt 957i 94% 93 89% 94% 90 88 88 98% 228% 49.8 700 162% 89.2 170 284 425 427 201 70% 70% 210 207 139 453 560 594 964 153 130 372 80 425 655 63 432 192 139% 456 556 591 960 154 132% 372 84 422 661 61 426 186 133% 133% 742 130 737 142% 341 152% 46% 53.4 211 259 123% 132% 315 650 215 136 138 307% 302 399 397 735 135 730 143 340% 152 46% 53 212 255 132 650 218 Nyma nr.c.v.a Nii verdal-ten Ca te a. Overz. Gas. nat bez. v.aJ. Pakhoed a. Pal the a. Pont Houthandel a. Reesink en Co. a. Scheveningen Expl.mlj.f. a. Schokbeton aand. b. Scholten Carton en Pap. a. Schuppen Sajetfabriek a. Simon de Wit aand. b. Technische Unie a. Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. Twentsche Kabelfabriek h Ubbink-Davo a. Unilever 1000 cert. 7cpr. a. Veenendaalsche stoomsp. a. Ver. Machinefabrieken a. Ver. Ned. Uitg. bedr. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's kon. fabr. a. Wilton-Fyeno. Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramwjnij a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. Interbonds 1 pb f. Vastgoedbel.fonds part. f. Interunie f50 a. Robeco f 50 a. Rolinco L Unitas f50 a. Ver Bezit v. 1894 f50 a Canadian Pac. Railw eert. Int Nickel Cy. Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T 15-10a33-l/3d cert Anaconda cert Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv 10 a 10 dlr cert. Dupont d.n 10 a 5 dlr cert. General Electric cert. General Motors cert. Kennecot* Copper cert. Phillips Petroleum cert R.C.A cert Republic Steel cert. Shell Oil cert Standard Brands 10 a cert U.S Steel (10) cert. Woolworth cert. 47% 46% 81% 82 92 92.2 90.1 64% 16572 158 23.8 89.9 63% 166 161 23.7 189 190 230 94 V« 95 520 516 286 278 87.8 87.5 366 360 45Vt 46Vï 106V« 107 191 159 15972 192 191.8 18872 117 169 58 101 14972 855 588/4 837 635 605 201 246 212.5 419.5 104.6 63% 108 28A 53V» 48A 29% 64% 62H 16774 86% 82V« 40V« 58 Vt 47'/t 41 67Vt 42% 39A 2Vlt 155 55V» 102 150V4 837 635 612 200 245.2 212 416 104.2 61% 109 28% 539/i 48 29 62% 164 8674 81% 48»/f 40»/« 68V4 43 3874 2774 AMSTERDAM, 24 juli De interna tionale waarden hebben zich woensdag bij de opening niet kunnen herstellen na de flauwe tendentie van dinsdag. De stemming was gemakkelijker tot flauw. Dit laatste gold AKU, welk fonds bij de opening aanbod van lokale zijde te ver werken had, waar tegenover niet vol doende vraag aanwezig was. Hierdoor opende AKU flauw op 85.60, tegen dins dag als slotprijs 87.60. Philips hield zich aanvankelijk goed op 142.20 (142). Unilever gaf een halve gulden prijs op 134.60. Kon. Olie daalde een dubbeltje tot 174.70. Hoogoven» werd een halve gulden lager geadvi seerd op 165. Later zakten de internationale waar den verder in als gevolg van lokaal aan bod, hetwelk in een vrijwel lege markt terecht kwam. Pas op het sterk ver laagde niveau werd enige steun gebo den. Philips zakte in tot 141.10, Unilever tot 133 en Kon. Olie tot 173.70. AKU daarentegen kon zich iets verbeteren tot 85.80. De couponrente van de converteerba re dollarobligaties Philips is vastge steld op 48/« pet, de conversiekoers op f 165 per aandeel van nominaal f 25,-. In deze converteerbare obligaties werd niet officieel 100 tot 10074 gedaan. De emis- siekoers was 100. Het publiek hield zich grotendeels af zijdig. Dit omdat Wall Street, zoals be kend, gesloten zou blijven en mede in verband met de situatie in Tsjecho-Slo wakije. Beginbeurs heeft Wall Street dinsdag de flauwe stemming van maandag ver der voortgezet. Er werd echter goed steun geboden, waardoor een flink ge deelte van het koersverlies kon worden ingelopen. Toch sloot de markt er ge makkelijker. Enige moedige kopers droegen ertoe bij dat Philips zich kon herstellen tot 141.50 en Unilever tot 134.10. AKU ver liet de markt op 85.50 en Kon. Olie op 133.80. In de eerste periode waren de koersverliezen sterk in de meerderheid. AMSTERDAM Van Gelderen uH Amsterdam heeft de Haagse uitgevers maatschappij A. Segboer overgenomen. M. van Gelderen en Zoon NV Am sterdam importeert dagbladen en tijd schriften en exploiteert een abonne mentenbureau en zogenaamde inloop- winkels voor dagbladen, tijdschriften en boeken. Segboer exploiteert d® Haagse Kiosk Onderneming en heeft 22 verkooppunten in Den Haag en Scheveningen. Bij Segboer werken on geveer 45 man. „Wij willen diverse kiosken in Den Haag verbeteren en het aantal ver kooppunten opvoeren,. Er zullqp geejx, ontslagen komen", aldus de heer Van Gelderen sr. De omzet van beide maat schappijen samen ligt tussen de vier en vijf miljoen gulden per jaar. DEN HAAG In de eerste vier maanden van dit jaar hebben branden in Nederland een directe schade ver oorzaakt van een kwart miljard gul den. Dit bedrag heeft betrekking op ruim zevenduizend branden, waarbij zeventien mensen om het leven kwa men. Over dezelfde periode van vorig jaar bedroeg de schade f 45 miljoen. Vooral de grote branden in het Rot terdamse havengebied bij Pakhoed en de Shell in Pernis, bij Sikkens in Sas- senheim en in Weesp waar een fabriek en een kerk tegelijkertijd in de as wer den gelegd, hebben voor het hoge schadecijfer dit jaar gezorgd. April had met 2.800 het grootste aantal bran den. In de voorgaande maanden schommelde het aantal tussen duizend en tweeduizend. Handel en industrie leden de grootste verliezen. Deze worden geschat op ze ventig procent of 175 miljoen gulden. De resterende 75 miljoèn schade in d® eerste vier maanden van het jaar werd veroorzaakt in woonhuizen en horeca bedrijven. LEEUWARDEN. De nieuwe pre sident-commissaris van de Leeuwar der IJs- en Melkproduktenfabriek Lij- enpf, de heer W. A. de Jonge, is van plan de bezem door het bedrijf te ha len, zo bleek gisteren in de jaarverga dering. De heer De Jonge zei dat hij niet zal sschromen om dingen die niet in het bedrijf passen of die verliesge vend zijn, te verwijderen. Daarbij zal hij zich niet laten leiden door senti menten, maar zich geheel concentre ren op de belangen van de onderne ming zonder goed geld naar kwaad geld te gooien. Volgens de heer De Jonge is de huis vesting van het bedrijf in Leeuwarden bar slecht. „Ik zal mij persoonlijk met alle kracht inzetten om daarin eindelijk eens verbetering te brengen". Ook de liquiditeit van het concern kwam ter sprake. „Zo'n grote bank- schuld bij zo'n klein bedrijf haat ik". De heer De Jonge heeft zich voorgeno men in het financiële vlak reorganisatie door te voeren, zodat „het zwaard van Damocles niet langer boven het hoofd van Lijempf zal hangen". Zo spoedig mogelijk zal de constructie van de ba lans worden verbeterd. In de vergadering werden drie nieu we commissarissen gekozen: de heren J. W. M. J. Boost uit Hilversum, A. Jis- koot uit Baarn en mr. C. Verburg uit Amsterdam. Het nieuwe bestuur van Lijempf denkt nog niet aan een fusie met andere bedrijven. „We moeten eerst orde op eigen zaken stellen", al dus de heer De Jonge, „maar als het ooit zover mocht komen, zullen de aan deelhouders tijdig worden ingelicht".

De Vallei | 1968 | | pagina 2