Be j aardencentrum ,'t Anker' in Kesteren wordt overgedragen Toezicht op beleid 'emeen bestuur ulgi KAEVERVIERIING IN VOORTHUIZEN Dief probeerde politie met auto omver te rijden OUD EN NIEUW Afgestane nier funktioneert niet Tocht langs kastelen in de Betuwe weer geprolongeerd Auto in sloot door schuiven van de lading ADVIESCOMMISSIE VOOR ONTSPANNING Groter terrein voor caravans Oranje Wit gaat weer voetballen Moeder is „huis-tuin-en-keuken-koe" Achtervolging baatte niet Dader nog niet gepakt Alle kalfjes maken 't goed MUZIKALE WERKWEEK IN BENNEKOM GOED GESLAAGD Nieuw systeem inning gelden voor de V.V.V. Veel publiek op Veluwse markt Leningen muziekschool r, 1 Vergeefse reis van Arnhemmer Pagina 3 DONDERDAG 25 JULI 1968 KESTEREN Het bejaardencentrum ,,'t Anker" in Kesteren zal op korte termijn worden overgedragen. Tijdens 'n eerstvolgende raadsvergadering wordt een commissie, bestaande uK drie raadsleden, benoemd. Het driemanschap zal toezicht uitoefenen op het financieel en opnamebeleid van het algemeen be stuur van het bejaardencentrum. Tevens is besloten een zogenaamde ontspan ningscommissie van vijf personen te installeren, die het algemeen bestuur en de bewonerscommissie van ,,'t Anker" adviezen zal moeten gaan verstrekken ten aanzien van de recreatie en ontspanning in het bejaardencentrum. Anker" is tijdens een geheime ver gadering van burgemeester en wethou ders der gemeente Kesteren ter sprake geweest. Vooral de ontspanningscom missie vormde een uitvoerig punt van discussie. Het is de bedoeling dat deze oommissie zal bestaan uit inwoners van de gemeente Kesteren, die geen deel uit maken van de gemeenteraad. De ontspanningscommissie zal slechts een adviserende functie krijgen. Het al gemeen bestuur en de bewonerscom missie van het bejaardencentrum zijn niet verplicht de adviezen, die alleen be trekking mogen hebben op de ontspan ning van de bejaarden, op te volgen. Tijdens de eerstvolgende raadsverga- 4ering, die in augustus plaats vindt, zal de overdracht van ..'t Anker" hoogst waarschijnlijk aan de orde worden ge steld. Naar wordt vernomen is de huur- RHENEN De gisteren door VVV- Rtienen georganiseerde tweede kastelen tocht door Zuidoost-Utrecht was weer zo volgeboekt, dat twee touringcars van de XBM de gasten moesten vervoeren. Aangemoedigd door dit hernieuwde succes heeft het VW-bestuur besloten bij voldoende deelname komende zater dagmiddag 27 juli om half één vanaf 't informatiekantoor op het Fred. v. d. Paltshof opnieuw een „rijdende" excur sie te organiseren onder leiding van Adriaan P. de Kleuver nu echter in zui delijke richting naar Andelst, Dodewaard Echteld, Zoelen, Buren, Kerk-Avezaath, Rijswijk, Maurik, Eek en Wiel en over Ingen terug. Onderweg worden talrij ke mooie kastelen en kerken bezich tigd, terwijl de excursieleider op een van de kerkorgels een concert geeft van 'n half uur. In het stadje Buren wordt een wandeling gemaakt 's Avonds om zes uur is iedereen weer thuis. De excursie kan bij voldoende deelna me doorgaan, maar daaraan wordt ge zien de resultaten van de afgelopen we ken niet getwijfeld door de organisato ren. Liefhebbers kunnen zich tot en met \**ij dagochtend tien uur aanmelden bij da WV-informatrice aan het kantoor op het Fred. v. d. Paltshof, ook telefo nisch onder no. 2333. EDE In september 1966 heeft de raad een partiële wijziging van het uit breidingsplan in hoofdzaak der gemeen te Ede omgeving Zuid-Ginkel vastge steld teneinde de exploitant van het bij het hotel Zuid-Ginkel gelegen caravan terrein in de gelegenheid te stellen aan het als zodanig in gebruik zijnde ter rein enige uitbreiding te geven. Een gedeelte van het ingebruik gege ven terrein dat vóór genoemde wijziging wel de bestemming caravanterrein had, kon door daarop zijnd hoog opgaand geboomte niet als caravanterrein wor den gebruikt. Dit gedeelte heeft thans weer de bestemming „bos". Het vergrote terrein, is thans geheel ingericht voor gebruik als caravanter rein. Aan het verzoek van de Gebr. Kra mer het terrein te mogen huren kan thans worden voldaan. Een jaarlijkse huurprijs voor het gehele terrein van f 4800 te weten f 50 per te plaatsen car avan, achten B. en W. redelijk, zodat zij de raad voorstellen tot verhuur van het terrein te besluiten. overeenkomst, die door de gemeente Kesteren is opgesteld, reeds geruime tijd voltooid. In de raadsvergadering van juni zou men een en ander reeds aan de orde hebben willen stellen. In ver band met tijdgebrek schijnt te zijn be sloten de kwestie ,,'t Anker" uit te sel- len. Het bejaardencentrum in Kesteren is nog steeds niet door de gemeente overgedragen. Ook heeft de officiële opening nog niet plaatsgevonden. De vertragingen zijn een gevolg van de moeilijkheden, die ruim een jaar geleden in ,,'t Anker" ontstonden toen onder andere een televisie in de re creatiezaal niet werd toegestaan. De moeilijkheden zijn verschillende ma len in de raad ter sprake geweest. Tenslotte besloot men het bejaarden centrum over te dragen, wanneer een commissie van drie raadsleden toe zicht zou mogen uitoefenen op het fi nanciële en opnamebeleid. Over een ontspanningscommissie is tot nu toe in het openbaar niet gesproken. Wethouder R. de Jongh (PvdA), die de portefeuille van sociale zaken be heert, wilde niets over de mogelijk spoe dige overdracht van ,,'t Anker" losla ten. Ook over de installatie van beide commissies repte de heer De Jongh met geen woord. „Ik zeg er niets over", merkte de wethouder op. ELST Het ligt in de bedoeling, dat h^t eerste en tweede elftal van de v.v. Oranje Wit op 3 augustus een vriend schappelijke wedstrijd gaan spelen te gen v.v. Vitesse in Breukelen. Voorts zullen genoemde elftallen op 11 en 18 augustus in Wijk bij Duurste de deelnemen aan de seriewedstrijden, waar zij tegen verschillende clubs zul len uitkomen. Tenslotte vangt Oranje 'wit per 1 augustus aan met de trai ning. Donderdag 1 aug. wordt de se nioren-training hervat, terwijl 6 augus tus, dinsdagsavonds, met de training van de jeugd wordt begonnen. VEENENDAAL Óp 't Benedeneind reed gistermiddag een bestelwagen in de Grift. De wagen kwam met de wie len omhoog in het water tot stilstand. De bestuurder, de heer G. de K. uit Ederveen, wist zijn voertuig ongedeerd te verlaten. De wagen bleek toen hij op het droge gehesen werd, slechts licht beschadigd te zijn. Het ongeluk gebeurde toen de heer De K. 'n tegenligger ontmoette. Beide wa gens weken uit naar rechts, maar de heer De K. kwam met zijn auto in de zachte berm. Zijn wagen kwam scheef te staan en daardoor ging de lading van ongeveer 1000 kg hang- en sluitwerk schuiven. Door de gewichtsverplaatsing rolde de auto in de sloot. VEENENDAAL Slechts op het nippertje wist een politieman zich in de nacht van dinsdag op woensdag te redden, toen een van diefstal verdachte chauffeur door hem tot stoppen was gedwongen. De chauffeur gaf op een onbewaakt moment weer vol gas en reed bijna over de politieman heen. Een achtervolging tot in Arnhem kon de politie niet baten de gezochte is nog niet gegrepen. Wel wordt er momenteel door alle politiekorpsen in Neder land naar hem uitgekeken. U'< MSi RHENEN De witte woning op de hoek van de Oude Veenendaalse- weg - Utrechtsestraatweg, een oud herenhuis, werd in het eerste kwar taal van 1966 gesloopt om plaats te maken voor een flatgebouw van twaalf wooneenheden met een lift- toren. Aanvankelijk dacht men in Rhe- nen dat er laagbouw voor in de plaats zou komen en dat die zodanig zou worden geprojecteerd, dat er voor het verkeer op deze zeer druk ke hoek méér uitzicht zou komen. Na ruim twee jaar is op dit punt de nieuwbouw verwezenlijkt. Hoewel de flats nog niet bewoond zijn, wordt er de laatste hand aan gelegd. Dit kolossale bouwwerk heeft voor het verkeer geen uitkomst gebracht. En kele honderden meters verder in westelijke richting zou een tweede flatgebouw worden gepland, maar eerst weigerden burgemeester en wethouders de bouwvergunning en later besliste de gemeenteraad in beroep eveneens afwijzend. Deze afwijzende houding van het gemeen tebestuur voor het flatgebouw in tweede instantie doet bij vele Rhe- nenaren de vraag rijzen: heeft de plaatselijke overheid zich bedacht toen zij het flatcomplex bovenaan de Veerweg uit de grond zag komen? Het hele avontuur van de politie be gon, toen om half twee in de nacht de heer Gazenbeek, eigenaar Van de USA-hal aan de Holleweg zag dat een bestuurder van een wit Volkswagen busje een tent, een klaptafel een gas stel en een paar klapstoeltjes in zijn wagen laadde. Die kampeerspullen waren eigendom van de heer Gazen beek. Hij waarschuwde de politie die vrij snel aan de achtervolging kon be ginnen. Op de Vendelseweg zag men een auto, die aan de beschrijving vol deed. De wagen werd klem gereden en de chauffeur moest de papieren to nen. Hij toonde onder meer een rijbe wijs, ten name van de heer Van B. uit Veenendaal. De politie zag ondertus sen de verdwenen spullen achterin de auto liggen. Toen de politie de man vroeg mee naar het bureau te gaan, stemde hij toe, maar wilde eerst zijn papieren te rughebben. Toen dat niet lukte, gaf hjj vol gas, met het gevolg, dat een der politieambtenaren met een sprong z(jn leven moest redden. De man verdween in de richting van de Rijksweg 12, met de politie op de hielen. In verband met de duister nis vond de politie het beter de man niet op de Rijksweg die hij opgere den was in de richting Arnhem aan te houden. Bij Arnhem draaide de achtervolgde de snelweg af en al gauw een slechte weg aan de rand van Arnhem in. Door de gladde weg kon de politie de onverantwoord hard rijdende man niet volgen. De eigenaar van het rijbewijs werd opgezocht en deze vertelde dat de be stuurder van de bestelwagen de heer H. J. H. W. uit Arnhem moest zijn. Hoe die de wagen van Van B. heeft meegenomen is nog onduidelijk. Woensdagmorgen kreeg de heer Van B. een telefoontje, dat zijn auto ergens in Arnhem-Zuid geparkeerd stond. De wagen werd inderdaad ge vonden maar de kampeerspullen wa ren verdwenen. ARNHEM De Arnhemse bouwvak arbeider Johan van Wessel (42) heeft tevergeefs één van zyn nieren laten overplanten in het lichaam van zijn zuster, mevrouw Mary Christian in Salt Lake City. Hoewel de operatie volkomen slaag de, bleek de nier niet voldoende te func tioneren. Een onderzoek na de trans plantatie wees uit, dat het orgaan reeds geheel was verkleurd en verweekt en daarom onmiddellijk weer uit het li chaam moest worden verwijderd. Ook die operatie is geslaagd, maar de toe stand van meueouw Christian, die slechts op één verschrompelde nier leeft, is ernstig. Toen haar broer, die vrijwillig uit Arnhem was vertrokken om in Ameri ka het leven van zijn zuster te redden, vernam, dat zijn offer voor niets was geweest, kreeg hij een shock. VOORTHUIZEN Bij de landbouwer C. Woudenberg aan de Bijschoterweg 16 in Voorthuizen is woensdagmorgen om half elf een kalvervierling geboren. Moeder en kinderen maken het uitstekend. De kalfjes wegen elk ongeveer 45 pond. Dierenarts dr. Jorna van de faculteit der veeartsenijkunde in Utrecht deelde ons desgevraagd mee, dat dit een unieke gebeurtenis is: „Drie is al zeldzaam, laat staan vier". Veeverloskundige Theo de Vette, die de verlossing verrichtte en de vier kalfjes in zijn armen opving, is ver guld dat hij degene was die de diertjes op de wereld zette. In de veertien ja ren dat hij zijn praktijk in Barneveld en omgeving uitoefent, heeft hij nooit van een dergelijke wondergeboorte ge hoord. De moeder „Pietje" is een zwartbonte huis-tuin- of keukenkoe van „middelbare leeeftijd". De vader is een „rooie stier". Er komt dus geen stam boek aan te pas. Dit is de vijfde keer dat Pietje kalft. „Een mirakels voordeel", zegt boer Woudenberg, die BP-raadslid in Bar neveld is. „En het was al een voor deel. Denk eens in, het dekken heeft mij niets gekost. De wed. Van de Broek, die in Voorthuizen een graan handel heeft, had in een land naast het mijne een paar koeien lopen en er liep ook een roodbonte stier bij. Die koe van mij, Pietje, was spelig en toen is die rooie stier in de nacht over de prikkeldraadversperring gekomen en heeft klaarblijkelijk flink zijn best gedaan. Die mevrouw kwam nog vra gen of ik er misschien schade van ge leden had. Maar ik heb haar gezegd dat de koe toch gedekt moest worden en dat het voor mij een voordeeltje was. Ik wist nog niet hoe groot dat voordeel eigenlijk wel was. Woensdag moest ik weg, maar om dat de koe in het land steeds bleef lig gen en zo'n grote uier had heb ik de veeverloskundige gevraagd even aan te komen. Die heeft toen de kalveren eraf gehaald. Ik was er niet bij. On derweg gaf iemand mij een briefje, waarop stond: vier- kalveren. Ik dacht dat kan niet, ze moeten zich vergist hebben! Maar het was toch zo. „De koe was zo dik, ze kon niet uit de weg", vertelt zijn vrouw. Als we dé verloskundige niet gehaald hadden wa ren er misschien een paar dood ge gaan. Hij haalde ze er achter elkaar af. Het is hartstikke leuk, het is echt de moeite waard om ze te zien. We hebben er echt niet op gerekend, we dachten dat ze er net als verleden jaar twee zou krijgen". Veeverloskundige Theo de Vette heeft de kalfjes binnen een half uur gehaald: „Toen ik de eerste er had af gehaald voelde ik een mengeling van pootjes! Toen de vierde er was heb ik nog wel even gevoeld of er nog een vijfde zat. Gunstig voor mij was dat de koe niet wilde gaan liggen. Ze zijn staande gekomen. Door de zware dracht blijft de vrucht beneden in de buikholte liggen en is het gemakkelij ker de volgorde van de kalveren te be palen. Ik heb ze in mijn beide armen opgevangen. Twee uur later ben ik gaan kijken en toen hadden ze al alle vier gedronken". BENNEKOM Met een klassiek-re- ligieus concert in de Hervormde kerk, waarvan het programma vanavond voor een groot deel in de Lutherse Kerk te Tiel zal worden herhaald, is de werk week voor kerkmuziek die in de afgelo pen week op het kasteel Hoekelom werd gehouden officieel afgesloten. Veertig deelnemers, koorzangers en di rigenten, hebben zich hier enige dagen niet alleen bezonnen op de betekenis van de muziek als onderdeel van de ker kelijke liturgie, maar ook veel interes sants over hun werk op kunnen doen. Overigens is er in Bennekom hard ge werkt. De deelnemers aan de werkweek EDE Het is voor het bestuur van de streek-VVV ieder jaar weer een he le toer om de benodigde gelden bijeen te krijgen ter bestrijding van de kos ten die dit nuttige en ergens ook wel noodzakelijke apparaat ten dienste van het toerisme nu eenmaal met zich mee brengen. De afdeling Financiële Ver houdingen van de V.V.V. heeft nu een nieuw contributie-systeem ontworpen dat beoogt de leden zoveel mogelijk te doen bijdragen naar grootte van hun bedrijf. Om dat systeem goed te doen func tioneren is aan alle leden een formu lier toegezonden met een aantal vragen over het aantal slaapplaatsen dat ten dienste van de vakantiegangers of rei zigers staat, het aantal zomerhuisjes of bungalows dat men heeft, de perso neelsbezetting van zaken en bedrijven die belang hebben bij het toerisme. Uit de gegevens kan het V.V.V.-bureau ook tal van statistische bijzonderheden ha len. In de toelichting op het dezer da gen verzonden formulier staat dat de nieuwe contributie-regeling ten doel heeft de heffing van contributiegelden zoveel mogelijk in overeenstemming te brengen met het nut of het zakelijke belang dat een lid van de V.V.V. bij deze organisatie heeft. De maximum heffing voor het lidmaatschap is ge steld op f 150,— per jaar. Niet ieder een zal onder dat tarief vallen maar er zullen, naar het bestuur hoopt, toch wel leden zijn die dit bedrag vrijwillig op willen brengen. Voor velen is het directe nu van de V.V.V. niet altijd direct in geld uit te drukken maar vast staat toch wel dat vrijwel iedereen die met het toerisme te maken heeft van de diensten van de V.V.V. veel nut heeft. Steun aan deze instelling, in welke vorm ook, maar vooral financieel, beantwoordt zeker aan de gestelde verwachtingen. j deze keer al voor de achttiende keer ge houden en voornamelijk afkomstig uit Lutherse kringen, hebben per dag ze ker vier repetities mee te maken en moeten bovendien nog de teksten van een paar lezingen verwerken. De deel name was dit jaar niet zo groot als in voorafgaande jaren, toen zo'n zeventig tot tachtig mensen naar de Bennekom- se werkweek kwamen. De werkweek werd ook nu weer georganiseerd door de Lutherse Werkgroep voor Kerkmu ziek die in 1946 al werd opgericht met het doel meer aandacht te besteden aan de liturgie in de kerken. Waren het aanvankelijk alleen Luthersen, die aan deze werkweken deelnamen, gaan deweg sloten zich ook belangstellenden van andere groeperingen aan zodat de werkweek thans een zeker oecumenisch karakter heeft gekregen. De leiding van de muzikale werkweek berustte ook dit jaar weer bij mevrouw M. Smit- Duyzentkunst en dr. W. Mudde. BARNEVELD De Oud-Veluwse marktdag, die al gedurende enige we ken iedere keer op donderdag in Bar neveld wordt gehouden, trok vanmor gen weer zeer veel publiek. Voor vele vakantiegangers vormt deze markt, waarbij van alles te zien is, een echt toeristisch evenement. Vanmorgen kwam Jan van Schaffelaar, de legenda rische en historische figuur van Bar neveld, aan het verhaal te pas na een schertsgeveecht in het centrum. Vooral voor de historische optocht met boeren wagens was vanzelfsprekend veel be langstelling. Er werd druk gefotogra feerd en gefilmd en de entourage van de markt was zodanig, dat niemand spijt van zijn bezoek aan Barneveld heeft gehad. Ook vele in Ede logeren de zomergasten hebben het festijn mee gemaakt. EDE Van het bestuur van de Stichting Gemeentelijke Muziekschool Ede zijn bij de gemeente twee verzoe ken ingekomen om een door de ge meente te verstrekken geldlening van respectievelijk f 23.500 en f 6000. De eerste lening is bestemd voor de financiering van de inrichtingskosten van 5 leskamers en de aanschaffing van muziekinstrumenten. De andere is nodig in verband met de aanschaffing van kantoormeubilair en -machines. Het bestuur heeft zich bereid ver klaard beide leningen in vijf jaar af te lossen. Daarom stellen B. en W. de raad voor beide leningen tegen een ren te van 7 pet. per jaar te verstrekken.

De Vallei | 1968 | | pagina 3