Onopvallende kantoorbediende bleek groot wapensmokkelaar Eenheid in de Utrechtse KVP-fractie hersteld Huidige B.W. stamt nog uit 1838 en werd ontleend aan Franse bronnen WETGEVER-ACHTER-DE-SCHERMEN KRIJGT LEIDS EREDOCTORAAT Bij inval in speelhol 16 man opgepakt Man trachtte meisje (21) dood te rijden Vier maanden voor moeder die baby wurgde Albert B. kon reeks van jaren ongestoord z'n M gaan V.S. KABELDIEVEN NOG NET ONTSNAPT Man reed in op politie-agent In eerste helft '68 bijna 12 pet. meer Nederlanders naar Barkeeper na ruzie over jukebox neergestoken Ontploffing op Schiphol niet door apparatuur Hondenfokster stond opnieuw terecht Mr. O. W. v. Ewijk werkt al twintig jaar aan nieuw Burgerlijk Wetboek PHILIPS elke tijd is tijd voor VAN NELLE thee Directeur van rijksasiel dient aanklacht tegen blad in Man probeerde zijn echtgenote te wurgen Advies commissie van goede diensten inzake Advise commissie van goede diensten inzake Boeiende tijd batterijen Geniaal Nieuw kader Op achtergrond Na-trein Tientallen AFTERNOON BUILTJES Nieuwe voorzitter DONDERDAG 26 JULI 1968 TERSCHELLING „Ik wilde niets ran zijn toenaderingspogingen weten. Tegen mijn vriendin zei hij, dat hij mü dood zou rijden. Ik dacht dat het groot spraak was". De 21-jarige uit Groningen afkomsti ge receptioniste, mej. T. S. deed ons gisteravond dat verhaal, nadat zij dins dagavond op het nippertje opzij had we ten te springen toen een 25-jarige jon geman uit Emmen haar met zijn auto trachtte dood te rijden. De Emmenaar. J. te R., evenals het meisje op Ter schelling met vakantie, is opgesloten in Harlingen. De receptioniste, die met twee vrien dinnen op een kampeerterrein op het eiland verblijft, had na de nachtelijke poging van de woesteling om haar om ver te rijden de beheerder van 't ter rein gewaarschuwd. Die had de politie gealarmeerd vooral omdat Te R. na zijn eerste aanslag gedreigd had de meisjes in hun tent te zullen opzoeken en dan wel met de receptioniste te zul len afrekenen. Te R. had zelf één nacht op het ter rein gestaan, maar was toen door de eigenaar weggestuurd, omdat de man in zijn busje had geslapen. Nadat het aangevallen meisje juist op tijd opzij was gesprongen, was zij een weiland in gerend. De jongeman was achteruitgereden, had gas gege ven en geprobeerd haar in 't weiland te achtervolgen. Gelukkig was er een sloot geweest, waardoor hij zijn achter volging moest staken. „Toen ik 's avonds ging dansen", zegt Trijntje S. was hij er ook en keek me heel gemeen aan. Even later zat mijn vriendin te huilen en zei dat hij mij die nacht uit de tent zou halen en mij zou doodmaken". ROERMOND Woensdagmiddag is 150 meter boven de stuw van Roer mond in de Maas het lijk van de 70- jarige heer J. Bax gevonden. Hij was afkomstig uit Hogezwaluwe en woonde sinds een week te Roer mond. NIEUWESCHANS De rijkspolitie van het Groningse Nieuweschans heelt in het huis van de 26-jarige kantoorbediende Albert B. voor duizenden guldens aan wapens in beslag genomen. De geweren, pistolen en machine-pistolen lagen in onderdelen opgeslagen in een van de slaapkamers van het huis van B. De man, een zeer onopvallende figuur in Nieuweschans, werd door de politie aangehouden op verzoek van de Westduitse recherche. Deze had maandag in Stuttgart een Duitser aangehouden wegens illegale wapenhandel. De man be kende in Nederland een compagnon te hebben, die een postbusadres in het Duitse grensdorpje Bunde had. Dat bleek op naam te staan van B. uit Nieuwe schans. SOMEREN Langs de afgelegen Panweg in het Brabantse Someren zijn gisternacht de kabeldieven die sinds 3 juli 1965 in Zuidoost-Nederland voor ve ie tonnen aan kabels stalen, ondanks een snelle actie van de politie op het nippertje ontsnapt. Een landbouwer die op een laat uur van de kermis thuis kwam, merkte dat het licht het niet deed. Nadat hij de stoppen in het zekeringenkastje had ge controleerd, hoorde hij niet ver van zijn huis een afgelegen boerderij nog al wat lawaai. Op zijn voorzichtige speurtocht zag hij vlakbij de kabeldie ven bezig in het bovengrondse net. Hij holde naar huis en belde de politie. Vermoedelijk heeft hij daarbij zoveel gerucht gemaakt, dat ook de kabeldie ven werden gealarmeerd. Zij gooiden enkele rollen afgeknipte kabel in een vrachtwagen en gingen er vandoor in de richting Sterksel. De daarop gehou den klopjacht van de politie had geen resultaat. De kabeldieven waren er in dit ge val met vierhonderd meter koperdraad uit het lichtnet vandoor gegaan. Op de grond lag nog een rol van een paar honderd meter, die zij in de haastige vlucht niet konden meenemen. Naderhand is bekend geworden, dat mensen uit de buurt 's middags al en kele malen een donkergrijs vrachtwa gentje over deze stille landwegen had den zien rijden. De politie vermoedt dat de kabeldieven het dradennet aan het inspecteren zijn geweest om de beste plek uit te zoeken waar zij hun slag zouden kunnen slaan. Regelmatig arriveerden daar kisten en dozen met in het Duits het opschrift sportartikelen. De inhoud bestond ech ter uit gedemonteerde geweren, pisto len en machine pistolen. Bij zijn verhoor bleek dat B. bij zijn werk voor een expeditiebedrijf re gelmatig met zijn auto de Duitse grens over moest. Hij nam dan op de terug weg van het postbusadres kisten en do zen met volgens het opschrift sport artikelen mee. In werkelijkheid wa ren het gedemonteerde wapens, die hij thuis in elkaar zette en daarna terug stuurde naar Duitsland. De Duitse douane vermoedt dat deze merkwaardige vorm van wapensmok kel enkele jaren heeft geduurd. Hoe groot de affaire aan Duitse kant is, is nog op geen stukken na vast te stellen. Evenmin heeft de Duitse recherche een idee over wat er met de wapens in Duitsland gebeurde. De Nederlandse politie heeft in het huis van B. allerlei boekjes met be schrijvingen van wapens en prijs lijsten gevonden. De vrouw van B. heeft gezegd niets te weten van de praktijken van haar man. Ook de bu ren hebben nooit iets bemerkt. Alleen trok het de aandacht dat er soms tot diep in de nacht licht brandde bij B. ROTTERDAM Op de Tjalklaan in Rotterdam is gisternacht de 23-jarige monteur C. A. P. uit Schiedam met zijn auto ingereden op een politieman. De agent, die bezig was met een ver keerscontrole en de man een stopteken had gegeven redde zich met een sprong. Na een achtervolging, waaraan door verschillende politiewagens werd deel genomen, stopte de monteur. Zijn papie ren bleken niet in orde. Hij is opge sloten. Honderden geweerkolvenlopen en andere onderdelen van geweren, pis tolen en machine-pistolen lagen in het huis van de Nieuwerschanse wapensmok kelaar opgeslagen. AMSTERDAM Het aantal zaken mensen en toeristen uit Nederland dat de Verenigde Staten bezoekt stijgt nog steeds, aldus de United States Travel Service, het nationaal verkeersbureau van de V.S. In het eerste halfjaar van 1968 gingen 14.241 Nederlanders naar Amerika, hetgeen een stijging betekent van 11,8 procent ten opzichte van de overeenkomstige periode in het vorig jaar HEEZE De barkeeper van café „De Blokhut" te Heeze is gisteravond omstreeks half tien door een klant neer gestoken. Het slachtoffer, J. van S. moest met steekwonden in de zij en in een been in het ziekenhuis worden op genomen. Hij verkeert niet in levens gevaar. De dader, de 26-jarige bouwvakker G. G. uit Heeze, is ingesloten. Aan de steekpartij was een woordenwisseling over het al dan niet te hard spelen van de jukebox voorafgegaan. Het ge bruikte wapen was een knipmes. UTRECHT De breuk in de KVP- fractie van de Utrechtse gemeente raad, die in april in een groep van ze ven en een groep van vijf man uiteen viel, is gelijmd. De twee groepen heb ben het advies van een commissie van DEN HAAG De ontploffing in de tank van de DC-8 „Orville Wright", die in een hangar van het oude vlieg veld Schiphol ernstige schade heeft aangericht, is ontstaan zonder dat aan deze tank werd gewerkt, aldus heeft de minister van Soc. Zaken en Volksge zondheid B. Roolvink, mede namens de ministers van Binnenlandse Zaken en van Verkeer en Waterstaat meegedeeld in antwoord op vragen van de Tweede- Kamerleden drs. E. van Thijn en drs. J. J. Voogd (beiden PvdA). De ontploffing is dus niet veroor zaakt door de apparatuur die doorgaans voor het werken in tanks wordt ge bruikt. Het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing aan de overblijfselen van het vliegtuig is enige tijd geleden be gonnen. Zodra het is voltooid kan wor den beslist welke maatregelen moeten worden getroffen om herhaling te voor komen. MIDDELBURG De rechtbank in Middelburg heeft het vonnis van de kantonrechter in Oostburg in de zaak tegen Marie de Rijke uit Sint Anna Termuiden gehandhaafd. Zij werd veroordeeld tot twee boetes van elf gulden en verbeurdverklaring van de 97 honden, die uit haar kennel aan de Graaf Jansdijk in Sint Anna zijn gehaald. De hondehokken zullen wor den opgeruimd. Haar zaak kwam op 11 juli in hoger beroep voor de rechtbank. De officier van justitie, mr. T. Lebret, achtte toen het vonnis van de kantonrechter in Oostburg volkomen juist. Twee feiten legde de officier mejuffrouw De Rijke tenlaste. Zij zou zonder vergunning van B. en W. van Sluis honden hebben ge fokt en verkocht en daarnaast zou het de honden aan voldoende voedsel en verzorging ontbroken hebben. DEN HAAG Mr. O. W. van Ewijk wil zichzelf geen kamergeleer de noemen. Hij vindt dat zijn werk hem voldoende aanraking geeft met de praktijk. ook al timmert hij niet aan de weg. „Ik ben ambte naar en een ambtenaar behoort niet in de publiciteit te treden". De Leidse universiteit heeft er an ders over gedacht: op 16 september zal mr. Van Ewijk daar eredoctor wor den in de rechtswetenschappen. Daar mee wil de Leidse universiteit de man eren, die al bijna twintig jaar in de verborgenheid van het justitiële depar tement aan de vernieuwing van 't Ne derlands Burgerlijk Wetboek (B.W.) werkt. Hoewel hij niet gewend is aan publi citeit, blijkt mr. Van Ewijk een zeer boeiend gesprekspartner. Hij praat ontspannen over de dikwijls zeer inge wikkelde stof van het u rechtergerlijkb wikkelde stof van het burgerlijk recht en hij weet pakkende voorbeelden te ▼inden: „Natuurlijk kent niemand de hele wet, maar men leeft doorgaans wel volgens die wet. Het Is zoiets als de medische wetenschap: pas als er iets aan de hand is, wordt men zich de ze wetenschap bewust". Dè loopbaan van mr. Van Ewijk be gon na zijn studie in Leiden met een advocatenpraktijk in het toenmalige Nederlands-Indië. In 1930 vestigde hij zich daar als 25-jarige advocaat en twaalf jaar later werd hij door de Ja panners geïnterneerd: dat betekende het einde van een zeer boeiende tijd: „Als advocaat in Indië moest men soms drie soorten recht toepassen, Ne derlands recht, Chinees recht en het Indische adatrecht. Wij noemden dat het Conflictenrecht, een soort internatio naal Privaatrecht". ADVERTENTIE die móéten wel goed zijn Door de komst van de Japanners werd de loopbaan aan de balie voor mr. Van Ewijk definitief afgebroken, maar dat kwam hij pas te weten eind 1950. Na de bevrijding nam hij tijdelijk een functie op het departement van justitie in Batavia, in afwachting van de tijd dat hij zijn praktijk zou kun nen voortzetten. Die tijd zou niet ko men. Na de soevereiniteitsoverdracht in december 1949 trad hij als juri disch adviseur van hoge commissaris Mohammed Ruhm in dienst van de Re publiek Indonesia. Een jaar later kreeg hij in Den Haag op het ministeriee van justitie de post die zijn levenswerk zou gaan bevatten: coördinator van het werk aan het nieuwe B.W. Hij heeft gewerkt met beroemde mannen als prof. mr. Meijers en prof. mr. Drion, de twee grote Nederlandse juristen die in het harnas van zware wetgevende arbeid zijn gestorven. Men heeft gezegd dat prof Meijers de enige Nederlander was die ons land een nieuwe B.W. kon geven. „Prof. Meijers was een geniaal man. 99 Hij was de architect van het nieuwe Ned. B. W. Toen hij in 1954 stierf, was een deel van de ontwerpen klaar en van de rest bestonden min of meer uit gewerkte schetsen. Ondanks het vele werk dat na zijn dood moest worden verricht, zal het nieuwe B.W. het Wet boek van Meijers moeten heten". Het oude B.W. stamt uit 1838 en toen werd het voor een groot deel soms let terlijk overgenomen uit Franse bron nen, die gedeeltelijk toen al bijna een eeuw oud waren. „De geschillen tussen de burgers on derling worden natuurlijk in deze tijd niet geregeld volgens de normen van 1838. Het oude B.W. lijkt op een lappen deken door de ontelbare wetswijzigin gen. Bovendien heeft de rechtspraak telkens weer opnieuw de betekenis van de wetsartikelen omgebogen, zodat de regels bleven beantwoorden aan de ge wijzigde omstandigheden". „Als volgend jaar naar wordt ver wacht het eerste boek van het nieu we B.W. zal worden ingevoerd, zal Ne derland niet plotseling onder 'n nieuw recht gaan leven. Door een heel nieuw wetboek te schrijven, is er een nieuw kader ontstaan, waarin het recht door lopend kan worden aangepast. Het nieuwe kader is het resultaat van ruim een eeuw rechtsvorming". Zou het nieuwe B.W. gereed zijn geweest als prof. Megers was blij ven leven? „Ik betwijfel het. Meijers is als een ling begonnen, maar zelfs hij heeft hulp moeten vragen aan bekwame ju risten. Hij ontwierp niet alleen het nieuwe B.W., maar hij moest ook de minister bijstaan tijdens de parlemen taire behandeling van de nieuwe boe ken. Toen hij stierf zette prof. J. Drion met twee andere juristen het werk voort. Het werk was te zwaar en ik vrees dat dit het leven van prof. Drion heeft bekort". Sinds de dood van prof. Drion, op 1 maart 1964. wordt de minister tijdens de behandeling van het nieuwe B.W. in het parlement bijgestaan door drie hoogbegaafde juristen. Binnenkort is de benoeming van een vierde te ver wachten. Op de achtergrond werkte al die ja ren mr. Van Ewijk als chef staf-afde ling B.W., te zamen met drie andere juristen: „Wij pogen de eisen van de wetenschap en van de praktijk zo goed mogelijk te verenigen". Soms komt een brokje van dit groot se werk-achter-de-schermen in de pu bliciteit. Zoals in 1956, toen het B.W. werd verrijkt met een gewijzigd adop tierecht en toen de rechtspositie van de gehuwde vrouw radicaal werd her zien. Zij kwamen dus nog in het oude B.W.? „Ja, wij hebben ze „voor-treinen" genoemd: zij werden pasklaar voor het nieuwe B.W. in het oude opgeno men". Het oude B.W. is dus zo ver mo gelijk aangepast. Zal het een ge waarwording zijn als volgend jaar het eerste nieuwe boek wordt inge voerd? „De burgers zullen er niet veel van merken, vooral niet omdat de recht spraak al geruime tijd rekening houdt met de nieuwe wetsregels". In het eerste nieuwe boek, dat over personen- en familierecht han delt is de echtscheiding nog erg ouderwets geregeld. „Ja, het echtscheidingsrecht zou men een na-trein kunnen noemen. Toen Meijers het eerste boek schreef, was de tijd nog niet rijp voor een drasti sche wijziging op dat gebied. Nu is de tijd wel rijp en de minister van justi tie zal waarschijnlijk in het komende begrotingsjaar een wetsvoorstel indie nen om de eerste wijziging in het eer ste boek van het nieuwe B.W. aan te brengen". Ook het tweede boek, over rechtsper sonen, heeft het parlement gepasseerd en wacht op de invoeringswet. De boe ken drie, vier vijf en zes zijn in parle mentaire behandeling: „Het parlement besteedt er verheugend veel aandacht aan en geeft kostbare bijdragen". De laatste drie boeken zijn nog in voorbereiding. Mr. Van Ewijk kan bij benadering niet zeggen wanneer dit gigantische werk zal worden afgeslo ten. Zal het nieuwe B.W'. het ook ruim een eeuw uithouden? „Ik vlei me met de hoop dat dit nieuwe B.W. het langer dan enkele tientallen jaren zal uithouden. Het is niet onverbeterbaar en er zullen door lopend wijzigingen nodig zijn, omdat de samenleving nu eenmaal voortdu rend in beweging blijft. Zo wordt er nu al weer gewerkt aan een ingrijpen de verbetering van de rechtspositie van het buiten huwelijk geboren kind". Was het vallen in wetten van ty pisch nieuwe onderwerpen als lucht- vaartrecht, uitzonderlijk zwaar? „Meijers ging er van uit dat het he le B.W. moest worden herschreven. Luchtvaartrecht en andere moderne onderwerpen waren natuurlijk al lang geregeld via afzonderlijke wetten en via verdragen. Een duidelijker veran dering zal bijvoorbeeld merkbaar zijn met betrekking tot de onrechtmatige daad. Tot nu toe was schuld vereist om iemand schadevergoeding op te leggen. Daarnaast wordt nu de risico aansprakelijkheid wettelijk vastge steld: wie bijvoorbeeld met gevaar lijke stoffen werkt, is bij calamiteit verplicht tot schadevergoeding, ook al heeft hij alle voorzorgsmaatregelen ge troffen". Mr. Van Ewijk vindt de aandacht voor zijn werk wat overrompelend, maar hg ontdekt een puspunt: „Mijn persoon is niet zo belangrijk, maar het is nu een goede gelegenheid om iets over het werk te vertellen. Uiteindelijk is het samenstellen van een nieuw Bur gerlijk Wetboek een zaak, waarbij heel Nederland zich betrokken zou moeten voelen". ADVERTENTIE goede diensten, waarvan de oud-staats secretaris van financiën dr. Hoefna gels voorzitter was, aanvaard. Het geschilpunt betrof vooral de ge meentelijke financieringspolitiek. Ala principieel uitgangspunt is nu aan vaard dat de uitgaven aangepast die nen te worden aan de beschikbare middelen en dat indien dit onmogelijk blijkt een duidelijke analyse van het tekort moet worden gemaakt. Dit standpunt dekt de mening van de vroegere voorzitter van de KVP-fractie, de heer J. Roovers, die met vier me destanders een aparte fractie ging vor men toen hij geen steun hiervoor kreeg van de zeven andere KVP-ers. Zowel de heer Roovers als de heer H. J. Janssen, die sinds de scheiding voorzitter van de „zeven" was heeft zijn functie als fractievoorzitter ter be schikking gesteld. Tot nieuwe voorzitter van de herenig de fractie is mevrouw H. J. M. Bey- aert-Drost gekozen; de heer C. F. J. Vuister werd vice-voorzitter. AMSTERDAM De officier van jus titie in Amsterdam heeft gisteren een schriftelijke aanklacht ontvangen van de geneesheer-directeur van het rijks- asiel „Dr. S. van Mesdag" in Gronin gen, de heer J. A. van Belkum, die in een artikel van het dagblad „De Tele graaf" van zaterdag wordt beschuldigd van mishandeling van patiënten. De directeur heeft de officier verzocht een vervolging in te stellen. Boven de kop van het dagblad-arti kel prijkt de kop „Meer cipier dan ge neesheer". Voorts wordt de heer Van Belkum als een „sadist" gekenschetst, die zijn patiënten op onmenselijke wij ze behandelt. Er zouden mensonwaardige toestan den heersen. De schrijver van het ar tikel, de heer J. O. M. van Elswijk, staaft zijn beweringen met enkele voor beelden van de handelwijze van de di recteur. MIDDELBURG De Middelburgse rechtbank heeft gisteren de Zierikzeese weduwe Maria V. (38) een veel lagere straf opgelegd dan de officier van jus titie had geëist. Maria, die direct na de geboorte het kindje had gewurgd dat een fa milielid van haar overleden man bij haar had verwekt, kreeg gisteren ne gen maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest opgelegd. Daarvan waren twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar waarin zij contact met de reclas sering moet houden. De officier mr. Th. Lebret had 12 juli, toen de rechtbank Maria's zaak in precies zestien minuten behandelde, een gevangenisstraf van vier jaar geëist. DEN HAAG Zestien goklustigen zijn door de Haagse politie aangehon- den op de eerste verdieping van een huis aan de Gevers Deynootweg, waar twee roulettes en een speeltafel al ze ven maanden druk in gebruik waren. Drie rechercheurs namen de attri buten en ongeveer negenduizend gulden aan Nederlands, Belgisch en Engels geld in beslag. Het echtpaar J. V. dat de ruimte beschikbaar stelde en de bankhouder, de 53-jarige koopman J. K. zullen worden voorgeleid aan de of ficier van justitie. Dertien gokkers van middelbare leeftijd konden na verhoor naar huis. De politie was op het spoor van het speelhol gekomen door klachten van huisgenoten van de goklustigen. Het {huis was een paar weken in het oog gehouden. NIJMEGEN Wegens poging tot doodslag is een 45-jarige Arnhemse magazijnbediende in Nijmegen gear resteerd. Hij had geprobeerd zijn 39- jarige vrouw te wurgen. De vrouw heeft geen nadelige gevolgen aan de wurgpoging overgehouden. De Arnhemmer leefde al enkele we ken gescheiden van zijn vrouw. Om te proberen een verzoening tot stand te brengen was hij dinsdagavond naar Nijmegen gegaan, waar zijn vrouw bij een zuster inwoonde. Tijdens een wan deling vertelde zij haar man dat zij niets meer met hem te maken wilde hebben. Ontstemd greep de magazijnbediende haar vast en kneep haar keel dicht. De vrouw zakte bewusteloos op straat. De man vluchtte. Een kwartier later arresteerde de politie hem.

De Vallei | 1968 | | pagina 9