Veenendaals - dagblad Steun presidium zou Dubcek zijn ontvallen Buiten Zeven Ned. toeristen in Z.-Slavië vastgehouden Opel Rekordnu Ook in Chicago rassenrellen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Verandering in politieke begeleiding Misverstand over voedsel- route Biafra KONINKLIJKE FAMILIE HIELD OPEN HOF VOOR FOTOGRAFEN IN PORTE ERCOLE TOCH CONCESSIES AAN SOVJET UNIE Weer aanval van Pravda Antwerpen gaat akkoord met pijpleiding naar Rotterdam Moeilijkheden na vechtpartij Brandweer redt drie kinderen Vrouwen en hun kinderen vrij Kabinetscrisis in Bolivia I HET LUKT WAT BETER Opgeheven Tussen 't koren IV Troepen Raketten Toerisme PRINS BERNHARD FILMDE VAL INBOX GESPREK IN NIAMEY Minister wil zwaar vervoer niet tijdens spitsuren beperken GEKAAPT VLIEGTUIG Veiligheidsstuur - Gescheiden remcircuits - Schijfrem men met rembekrachtiging, vóór - Buitenspiegel - Achteruitrijlamp - Uitklapbare zijruit achter. Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen; Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De VaHeP*, opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl* do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 2^ JULI I968 - 42e JAARGANG no. I74 PRAAG In Praag deden gisteravond onbevestigde geruchten de ronde, dat partijleider Dubcek bij een stemming over zijn politiek tegenover de Sovjet-Unie in het partijpresidium een nederlaag zou hebben geleden. Volgens een communistische bron was de stemverhouding vijf voor en zes tegen Dubcek. Hoewel deze berichten niet konden worden bevestigd bleken zij alarme rend genoeg voor verscheidene com munistische groeperingen in de stad om bijeen te komen en petities naar het communistische hoofdkwartier te zenden, waarin werd aangedrongen op steun voor Dubcek en zijn progres sieve medestanders. Het presidium kwam gisteravond bijeen om de voorbereidingen te be spreken voor het in september te hou den buitengewone partijcongres. Een door het persbureau Ceteka verspreid communiqué spreekt van een aanzienlijke verschuiving in de partij naar de sinds het aan de lei ding komen van Dubcek ingevoerde progressieve denkbeelden. Het communiqué bevat geen aan wijzingen. die duiden op ernstige moeilijkheden voor de partijleider en zijn volgelingen. In het verleden was het presidium bij stemmingen steeds verdeeld in zes leden die Dubcek door dik en dun volgden en vijf die tegen waren of een middenpositie innamen. In de afgelopen dagen lieten de mees te communistische bronnen horen dat onder de Russische druk de partijver- schillen op de achtergrond geschoven waren ten guns o van de eenheid in het licht van de bedreigingen van de nationale soevereiniteit. Het communiqué legt de nadruk op deze soevereiniteit, maar kondigt een belangrijke verandering in de politie ke leiding van het leger aan, hetgeen een concessie aan de Sovjet-Unie schijnt te zijn. De door de Russen scherp gekritiseerde generaal Vaclav Prchlik, hoofd van de administratieve stafafdeling in het centrale-partij co mité, is weer met louter militaire za ken belast. Zijn afdeling is opgeheven. Prchlik was een voorstander van een herziening van het Warschaupact. Het communiqué van het presi dium zegt, dat de opheffing van de betrokken afdeling een verdere stap betekent naar verwezenlijking van de scheiding tussen taken en verant woordelijkheden van de staat en de partijorganen. Waarnemers merken op, dat deze scheiding een kardinaal punt is van het actieprogramma, dat Dubcek in het voorjaar bekendmaakte, maar dat het tijdstip van publikatie de in- 4~kp onze rondgang langs de graan- akkers komen we tenslotte bij de h av er, die het gemakkelijkst van alle te anderscheiden valt, want de bloeiwijze is hier geen aar, maar een zwierige pluim, die eigenlijk een ver eniging van korte en lang gesteelde aartjes vormt. Dit gewas heeft een lange tijd voor zijn ontwikkeling no dig; in maart gezaaid, is het pas tegen mid-augustus rijp. Het dient vooral tot voedsel voor paarden en in minde re mate voor melkvee, schepen en (gepeld) huishoudelijk gebruik, b.v. havergortenbrij, havermout, kinder meel, porridge enz. Stro en kaf schenken een zeer goed veevoer. In Midden-Europa verscheen de haver omtrent 1200800 v. Chr. en later was zij het voornaamste graan der Germanen. De Romeinen, die de ver edelde plant nog voor onkruid op de akker hielden, spraken geringschat tend van het „broodkoren der Bar baren". De vroege agrariër Columella, een tijdgenoot van Plinius, kende het kruid slechts als groenvoer voor vee, doch de laatste vist, dat haver- brij door het Germaanse volk, dat de korrels uitzaaide, werd gegeten. Hij meende evenwel, dat de haver een on der de gerst voorkomend onkruid was, dat zou ontstaan door ontaarding van dit graangewas. Door de eeuwenlange teelt zijn talrijke verscheidenheden ontstaan, die in gedaante en vrucht- rijping van elkaar verschillen en spe ciale namen dragen. Een verwant on kruid is de oot, wilde of vloghaver, kenbaar aan de larige baard. De zand- haver, die als wilde blauwgrijze plant in de buitenduinen en op zeer schrale bodem groeit, heeft niets met ons laudbouwprodukt te maken. Ze wordt wegens de lange uitlopers als zand- binder zeer gewaardeerd. 26-7-1968 A. B. WIGMAN druk van een zektere capitulatie voor Moskou wekt. Hooggeplaatste Tsjechoslowaakse communistische functionarissen, die zich voorbereiden op de bespreking met het Russische presidium, sluiten een Sovjet-bezetting niet langer uit wanneer deze bespreking zou misluk ken. Zij verwachten, dat Rusland het aanbod om Tsjecho-Slowakije mili taire met drie tot vijf divisies bescherming aan de grens met West- Duitsland te verlenen, zal herhalen. Als dit zonder enig politiek compro mis wordt afgewezen, is een of andere vorm van Russische bezetting niet uit gesloten, zo meende een vooraan staand partijman. Van de buitenlandse eenheden die aan de manoeuvres van het Pact van Warschau hebben deelgenomen zijn nog slechts twee gemotoriseerde regi menten. in totaal ongeveer 4.000 mili tairen, op Tsjechoslowaaks grondge bied. Dat is uit betrouwbare bron in de Tsjechische hoofdstad vernomen. Deze troepen zouden zich in het ge-» bied van Zilina in Slowakije bevinden, en er voorlopig ook blijven. Bovendien wordt de komende dagen de doortocht verwacht van Sovjetrussische troepen uit de Oekraine, die de troepen in Oost-Duitsland zullen gaan aflossen. Dit wordt in het kader van het Paet van Warschau een normale zaak ge noemd en kan door het betrokken land van doortocht niet worden verhinderd, maar tol dusver .-'lossingen bijna altijd door Polen. De Pravda in Moskou schreef giste ren, dat de leiding van Tsjecho-Slo wakije „de opvattingen van anti socialistische elementen" in hun land deelt. Deze willen de communistische partij van haar theoretische basis ont doen, aldus het blad. Deze opmerkin gen en de rest van het artikel duiden er niet op. dat het Kremlin tot een compromis bereid is wanneer het Po litbureau de Praagse leiders ont moet. Deze bijeenkomst schijnt op nieuw uitgesteld te zijn; premier Ko- sygin en president Podgorny waren gisteren nog in Moskou. Kosygin ont ving daar de Tsjechoslowaakse minister van handel Vaclav Vales. Het is bekend waar de andere leden van het Sovjet- Russische Politiebureau zijn. Het Hongaarse partijblad Nepsza- badsag drong er bij de leiders in Praag op aan „geen honderdduizen den mensen in bloed en tragedie te laten vergaan" zoals in 1956 in Hongarije is gebeurd. De Sovjetrussische manoeuvres zijn gisteren vermoedelijk hun der de dag ingegaan, terwijl Moskou bekend maakte dat tevens luchtaf- weeroefeningen zullen worden ge houden. Daarbij zullen rakettro^pen worden ingezet. Het Tsjechoslowaakse ministerie keerde zich tegen berichten in de Westelijke pers, die de indruk willen wekken „alsof Tsjecho-Slowakije de eenheid van de leden van het War schaupact zou verstoren". Deze be- Tsjechische tanks gefotografeerd in het grensgebied met West- Duitsland. De Sovjet-Unie wil hier troepen legeren. Met deze foto wil len de leiders in Praag kennelijk be wijzen, dat men zelf wel in staat is een eventuele invasie van ongewenste indringers het hoofd te bieden. richten willen blijkbaar de goede be trekkingen in het Warschaupact on dermijnen, zoals de bewering in de Londense „Evening News". dat er een Tsjechoslowaaks verdedigingsplan tegen een Sovjetrussische invasie zou bestaan. Zij zijn volgens het ministe rie onjuist. De Russische reisbureaus .Intoerist en Spoetnik hebben de toeristenreizen naar Tsjecho-Slowakye geannuleerd zo meldt het blad Vecerni Praha. Een groep Russische toeristen die door het Tsjechoslowaakse reisbureau Ce- dok aan de Oostduitse grens werd op gewacht, is niet verschenen. De Sov jetrussische reisbureaus hebben geen commentaar gegeven bij hun annule ringen en antwoorden niet op vragen via de ielex. „De gebeurtenissen in Tsjechoslo- wakije hebben diepe bezorgdheid ge wekt bij de gehele Bulgaarse openba re mening", zo is door de Bulgaarse radio gezegd. In heel Bulgarije vin den nog steeds bijeenkomsten plaats, waarvan de deelnemers zonder voor behoud hun steun geven aan de brief die vijf communistische partijen aan het centrale comité in Praag hebben gericht. BRUSSEL Ken speciale commis sie van de Antwerpse gemeenteraad heeft donderdag op een vergadering met het college van burgemeester en wethouders een brief aan de regering in Brussel goedgekeurd waarin het ge meentebestuur, naar verluidt, akkoord gaat met aanleg van een pijpleiding voor ruwe olie van Rotterdam naar Antwerpen. Plannen voor zo'n pijpleiding zijn vo rig jaar opgesteld door drie oliemaat schappijen ter bevoorrading van hun raffinaderijen in het Antwerpse haven gebied dat niet voor mammoet-tankers bereikbaar is of kan worden gemaakt. De Belgische eerste minister, Eyskens zond eind vorige week het Antwerpse gemeentebestuur een brief met een aantal vragen over deze plannen, waar op hij een antwoord wilde hebben alvo rens de regering een beslissing zou ne men. In Antwerpen verluidde donderdag avond dat het gemeentebestuur had be sloten in te stemmen met aanleg van een olie-leiding naar Rotterdam, doch dat het heffing van een speciale belas ting wenst op de olie die door deze pijp leiding naar Antwerpen zal vloeien. Men verwacht namelijk dat de aan leg van de pijpleiding financieel nade lig zal zijn vanwege vermindering van de inkomsten uit havengelden en be handeling van tankschepen. De belas ting zou 3 tot 4 miljoen gulden per jaar moeten opbrengen om de geraamde derving van inkomsten uit het Antwer- se havenverkeer goed te maken. De lasten van de aanleg van de pijp leiding, die in 1971 gereed zou kunnen zijn, worden geraamd op ruim 70 mil joen gulden. Deze zouden geheel door de betrokken oliemaatschappijen be taald moeten worden. In de brief aan premier Eyskens zou het Antwerpse gemeentebestuur toe geven dat olievervoer via een pijplei- van R'dam naar Antwerpen heel wat goedkokper is dan aanvoer met mam moettankers tot bijvoorbeeld Le Havre en vervoer na overslag daar met klei nere tankschepen naar Antwerpen, zo als eerder is voorgesteld. PORTO ERCOLE Prins Bern hard heeft gisteren een film strook gemaakt van een fotograaf die achterover viel in ae box van prins Willem-Alexander tijdens het fotograferen van de koninklijke vakantiegangers. De fotograaf was één van de 23 die bij de villa „De gelukkige oli> fant" druk aan het werk waren met het op de plaat vastleggen van ko ningin Juliana, prins Bernhard en de andere leden van de koninklijke familie. Ze kregen meer dan dertig minuten de tijd ervoor. Iedereen lachte hartelijk toen de fotograaf in de box terecht kwam en prins Bernhard richtte meteen zijn filmcamera op het toneeltjo en leg- de het voorval vast. Toen ging hij naar de jongeman toe en vroeg „Si el fatto male?" (Heb je je pijn ge daan?), maar de fotograaf stond al weer overeind en had zich niet be zeerd. Het hele geval bracht een glim lach op het gezicht van prins Wil lem-Alexander. Prins Bernhard filmde een groot deel van wat er gebeurde. Juist als in de vorige jaren had Koningin Ju liana de Italiaanse en buitenlandse fotografen uitgenodigd. Ze hoopt dan de rest van haar vakantie met rust te worden gelaten. De Koningin en haar echtgenoot zijn dinsdag in Porto Ercole aange komen. Prinses Beatrix en haar man en Willem-Alexander waren reeds 2 weken geleden gearriveerd. De zon scheen en de zee was prachtig blauw, maar de berghel lingen van de berg Argentario zijn niet meer zo vredig als toen de villa „De gelukkige Olifant-" werd ge bouwd, tien jaar geleden. Een bouwkraan staat op een bouw terrein op de helling boven de villa, en een andere kon worden opgemerkt naar het westen toe. „Het is hier veranderd", zei Prins Bernhard. „Het was hier prachtig eenzaam toen we hier voor het eerst kwamen. Er was toen nog geen weg en geen villa natuurlijk". De Prins zei echter ook dat hij Porto Ercole nog steeds een fijne va kantieplaats vond. „En het is nog erg rustig hier", zei hij. ■h O DEN HAAG De Nederlandse am bassadeur in Zuid-Slavië, M. F. Vigeve- no, heeft gisteren met de verant woordelijke Zuidslavische autoritei ten over 't vasthouden door de Zuidsla vische politie van zeven Nederlandse vakantiegangers. Er heeft zich name lijk een vechtpartij voorgedaan, waar bij de zeven Nederlanders betrokken zouden zijn geweest en waarbij een Zuidslaaf ernstige verwondingen heeft opgelopen. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag, dat over het voor val in Zuid-Slavië door onze ambassade aldaar op de hoogte is gebracht, deel de desgevraagd mee, dat de Nederlan ders niet zijn gearresteerd, maar wor den vastgehouden. Hun paspoorten zijn door de politie ingenomen en zij zijn in een hotel on dergebracht. Het politieonderzoek is nog gaande. De Nederlanders worden door een functionaris van de Nederlandse am bassade bijgestaan. Het verlenen van rechtskundige bijstand aan de Neder landse vakantiegangers is nog in be handeling; dit zal evenwel pas actueel worden, wanneer het politie-onderzoek zal zijn afgesloten. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOMP" Thans zalen tot 200 personen. DUN HAAG Minister Bakker (Ver keer en Waterstaat) is niet voornemens om bijvoorbeeld E-wegen in bepaalde perioden gesloten te verklaren voor middelzwaar en zwaar vrachtverkeer, althans zolang niet vaststaat dat vrachtauto's onevenredig vaak bij on gevallen zjjn betrokken tijdens spits uren en op topdagen in het weekend vakantie-verkeer van personenauto's. De minister heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op schriftelij ke vragen van het Kamerlid Oele (PvdA). In dit antwoord zegt de be windsman o.m. dat het weren van het zware en middelzware vrachtverkeer van de E-wegen dit verkeer zou dwin gen gebruik te maken van andere, dik wijls ook zwaar belaste wegen, die in vele gevallen minder berekend zullen zijn voor dergelijke omvangrijke voer tuigen. De kans is dan groot, dat de al gemene verkeersveiligheid door 'n der gelijke maatregel eerder zal afnemen dan toenemen. Het noodlottig ongeluk, dat op vrij dag 28 juni het leven kostte aan 5 va kantiegangers op de E9-route nabij Weert kan als op zich zelf staand ge beuren nimmer een voldoende aanlei ding zijn tot een zo ingrijpende maatre gel, aldus minister Bakker in zijn ant woord. In de vraag werd, als toelich ting, verwezen naar dit ongeluk. DEN BOSCH De brandweer van Den Bosch he#ft vanmorgen met gro te moeite drie kinderen van het gezin Sluiters uit hun brandende woning aan de Vogelstraat gered. Twee andere kin deren van het gezin waren reeds sa men met hun moeder naar buiten ge vlucht; de vader was niet thuis. De brandweerlieden zijn via ladders de eerste etage binnengegaan, gewa pend met persluchtmaskers en natge spoten door hun collega's. Zij brachten eerste twee kinderen naar beneden, maar hoorden toen, dat er nog een kind wefd vermist. Opnieuw gingen zij hierop het fel brandende huis binnen, waarna zij ook dit kind wisten te red den. In de GG en GD-auto werden de kin deren met kunstmatige ademhaling weer bij kennis gebracht. Op een van hen moest ook hartmassage worden toegepast. Van dit kind 'is nog niet ze ker of het buiten gevaar is. De brand brak omstreeks acht uur uit in de keuken. De moeder rende daarop met twee kinderen gillend naar buiten. Buren trachtten in eerste in stantie naar boven te gaan, maar moesten hun pogingen na het oplopen van brandwonden opgeven. ALGIERS Van goedingelichte zij de in Algiers is vernomen, dat de vier vrouwen en vier kinderen van de groep Israëlische passagiers, die reisde met het gekaapte 'toestel van de luchtvaart maatschappij El-Al, spoedig in vrij heid zullen worden gesteld. Na hun vrijlating blijven alleen nog de 11 bemanningsleden van de Boeing en vier Israëlische passagiers in Al giers. De niet-Israëlische passagiers, onder wie zeven Italiaanse priesters en zes Joden die niet de Israëlische nationaliteit hebben, zijn zoals bekend al eerder in vrijheid gesteld. n AGOS Vertegenwoordigers van de federale regering in Lagos hebben gisteren naar aanleiding van berichten, dat tussen Nigeria en Biafra een ak koord zou zijn bereikt over de afbake ning van de landcorridor, waarlang» voedsel en medicijnen naar de honge rende bevolking zou kunnen worden ge bracht, verklaard dat er sprak emoet zijn van een misverstand. Naar het Rus sische persbureau Tass meldt, is vol gens genoemde vertegenwoordigers bij de besprekingen in Niamey nimmer sprake geweest van Ogojola (de corri dor zou lopen van Enoegoe naar Ogojo la). De federale regering had twee voor stellen gedaan: een corridor vtn Enogoe naar Awgoe en een van Onitsja naar het zuiden. De Nigeri- aanse regering heeft volgens hem het het voorstel om buitenlandse waarne mers toezicht te laten uitoefenen ver worpen. De delegatie in Niamey gingen gister avond uiteen na tijdens urenlange on derhandelingen tevergeefs getracht t hebben fundamentele verschillen over d „vredescorridor" uit de weg te ruimen. De bijeenkomst van gisteren zou de laatste zijn geweest, maar men besloot de besprekingen vandaag voort te zetten. Het belangrijkste pint, waarover de delegaties van mening verschillen zou gaan over het feit of waarnemers, die toezicht op een corridor houden, wel of niet gewapend mogen zijn. Volgen» waarnemers wil Biafra gewapende wal nemers. Amerika probeert Biafra ervan te overtuigen dat de afscheiding van Ni geria is mislukt en dat het met de fe derale regering in Lagos tot een verge- I lijk moet zien te komen, opdat verhon- j gering op grote schaal kan worden af- i gewend, zo is van officiële zijde in Was hington meegedeeld. LA PAZ In Bolivia is een kabi netscrisis ontstaan door het besluit van de sociaal-democratische partij twee van haar leden de minister van Bui tenlandse Zaken Tomas Guillermo Elio en Mario Estensorro, minister voor Cul tuur, Voorlichting en Toerisme uit 't kabinet terug te trekken. Later weerd gemeld dat alle minister» hun ontslag hebben Ingediend bij pre sident Barrientos, na afloop van een bijeenkomst, waaraan het staatshoofd niet deelnam. De Boliviaanse Raul Lema Pelaezc, Guillermo Jauregui (een van de leiders van de „nationalistische revolutionaire beweging van Bolivia"), oud-minister Paz Estenssore, en het parlementslid Jose Ortïz, zijn gisteren gearresteerd wegens ondermijnende activiteit, zo M in La Paz vernomen. Verscheidene an dere politieke figuren zouden nog wor den gezocht. O DEN HAAG D« directie van NV Machinefabriek en Constructiewerk- plaats AWO te Den Haag heeft beslo ten de machinebouw-afdeling te slui ten. Bij deze sluiting zijn 28 werkne mers betrokken. In de constructieafde ling blijven ca. 60 werknemers werk zaam. ADVERTENTIE 7995.- CHICAGO In Chicago hebben zich in de afgelopen nacht rassenrellen voor gedaan. waarbij een twaalftal personen werd gewond en tenminste vijftien ne gers zijn gearresteerd. Een menigte van 300 negers probeerde een super markt te plunderen. De politie wist hen snel te verdrijven. Niettemin werd voor honderden dollars schade aangericht. Niet ver van de supermarkt bekogel den groepen jonge negers bussen en auto's met stenen. De bestuurder en drie passagiers van een auto werden af geranseld. In de voorstad Mavwood drong een groep van 150 negers de raadzaal binnen tijdens een bijeenkomst van de raad. De burgemeester en an dere functionarissen sloegen op de vlucht. De politie, die in hetzelfde ge bouw is ondergebracht, verdreef de in dringers met traangas. Mavwood werd daarop voor alle verkeer afgesloten. In de Amerikaanse stad Cleveland zijn gisteravond een blanke man en twee van zijn kinderen gearresteerd wegens moord op Charles Miller, een van de zeven negers, die werden ge dood tijdens de schietpartij van dins dagavond. Dit heeft de politie meege deeld. In het negergetto van Cleveland is het nachtelijke uitgaansverbod nog steeds van kracht. 5 (Van onze weerkundige medewerker) Fkagen achtereen lag ten westen van Ierland en Schotland een sterk hogedrukgebied in een voor ons niet gunstige positie. Wel brachten uitstul pingen van het maximum eens een enkele dag met redelijk weer, maar tussen deze hogedruk-„pieren" vorm den zich bij herhaling draaikolken, die het weer verstoorden met krachtige winden en nu en dan een bui. Het meest recente voorbeeld hiervan was het minimum van donderdag, dat in Denemarken op uitgebreide schaal on weer veroorzaakte. Uit de ochtendgegevens van van daag blijktdat het Schotse maximum zich nu eindelijk eens wat resoluter over Scandinavië gaat uitbreiden. Dit zal ons voor het weekeinde overwe gend gunstig weer brengengeken merkt door zonnige periode# 9n het (vrijwel) uitblijven van bufen. Bij luchtaanvoer uit noord en noordoost blijft de temperatuur aanvankelijk wat bescheiden, maar maxima van 20 tot 22 graden zullen in Gelderland binnen afzienbare tijd toch bereikbaar zijn. I Morgen: Zon op: 04.54 Maan op: 06.46 onder: 20.38 onder: 21.52

De Vallei | 1968 | | pagina 1