Sovjet-Unie trekt zich uit Songfestival terug Klachten zijn ongegrond Beurs van Amsterdam Londenaar kruis aan genageld Internationals licht verdeeld Fototentoonstelling over Moskou UIT DE KERKEN VANAVOND MORGEN Moord en doodslag op Amerikaanse t.v. Nieuw bedrijf van Organon in België Een greep Kosten KLM nemen sneller toe dan de inkomsten PILOOT STORM TEKKO TAKS TELEVISIE =1 T.V. LANGENBERG Pagina 2* VRIJDAG 26 JULI 1968 116 Volkomen uitgerust na nog geen drie uur slaap verliet Freek zijn wa gen en ging de kassa controleren, de recette van de vorige dag. Onderweg kwam hij Jan de Kanter. tegen, ge kleed in colbertkostuum en regenjas. Hé... Moet je niet werken? vroeg Freek verbaasd. De luchtacrobaat lachte. Nee, vanochtend neem ik bij uitzondering vrij. Rietje is jarig, ik ben hem stille tjes gedrost. Vanavond in de voor stelling laat ik bloemen binnendra gen. Ik kon nu makkelijk wegko men; anders hoort zij mij dadelijk, maar na dat karwei van vannacht slaapt zij als een roos. Laat van mij ook wat bloemen brengen.Freek tastte naar zijn portemonnaie. Als ik tijd had ging ik zelf de stad in, maar daar komt vandaag niets var. dat heb ik al ge zien. Leksejkow zal mij nog wel no dig hebben bij de katten ook, die zul len nog wel aardig wild zijn. Jan pakte het geld aan. Ver vloekt aardig van je, Freek. Kom als je kunt vanavond in de voorstel ling, dat zal zij leuk vinden, jullie moeten allemaal zorgen er te zijn. Freek zegde toe, zag de ander na, die, fluitend de hoed in de nek, het terrein af stapte. Gelukkige kerel, dacht hij onwillekeurig, zo'n werkelijk góed huwelijk was toch wel iets moois. Freek ging zitten achter zijn bu reau, het was even als een knippering van zijn wimpers, dat twee heldere lichte ogen hem verdrietig aanzagen. Noldie... Haastig riep hij de typist, dicteer de een brief, die Leksejkow had op gegeven. Hij had in de tijd, die hij nu voor het circus werkte, niet meer veel ge peinsd, zich bijna verlost gevoeld, op genomen als hij was in dit nieuwe, boeiende leven. Hij moest nu niet weer beginnen met af te dwalen, het verleden was dood. Elke dag bracht nieuwe dingen, nieuwe emoties, nieuw gebeuren, hij ging erin onder, wilde zich niet af gaan vragen of dit zo blijven kon, wanneer het alles eenmaal gewoonte zou zijn geworden. Die avond was het stampvol. Het bordje „uitverkocht" hing aan de kas sa voor het gesloten loketje, het liep hier ook bijzonder met de voorver koop. Trommels en trompetten, klateren de marsen en fanfares. Clowns buitel den over de pisterand, riepen grollen en grappen, paarden dansten sierlijke figuren, verhieven zich fier op de achterbenen, beren trampelden naar binnen, log en slim. De kapel speelde „Carneval des animaux" van Saint- Saëns. Nauwelijks waren die tonen vér- klonken en de beren buigend en wag gelend verdwenen, of opnieuw spleten zich de gordijnen en traden de drie trapezewerkers in het nu blanke schijnwerperlicht. Zij droegen alle (jrie zeegroene tri cots, strak om hun lenige lichamen, die niet eens bar veel spierkracht verraadden; in het donker zou straks dat groen fosforiseren. Dat was dé clou van hun gevaarlijk optreden. Zij klommen omhoog langs de touw ladder, eerst Rie, gedienstig door haar man geholpen, dan Jan zelf. Bob moest van een andere'ladder gebruik maken. Hij kwam op een schommel aan de overzijde van de circusnok te staan. En toen begon het gevaarvol werk, vele meters boven de net geharkte piste. De mannen hingen aan hun knieën, deden salto's, begonnen dan het spel, waarin het slanke figuurtje met de waaiende blonde haren alsof het geen gewicht had los tussen hen in vloog door het circusruim. Zwaaien aan de handen van de één, snel omkeren, op de juiste tel, de han den van de ander grijpen, net voor het opgegooid lichaam kon neerstor ten, een zwaai terug, een salto in de lucht, naast Jan op de schommel, waar de eerste stormachtige ovaties in ontvangst konden worden genomen. De mannen zaten nu, hun gezich ten en halzen rood van het omlaag hangen, zij wreven zich de handen met krijt. Weer omlaag. Jan gooide de rekstok zwaaiend naar Bob. die hem greep, optrok en eraan terug- zwaaide, om en om, dan weer aan zijn knieën. Nu pakte Jan zijn handen, rekte, veerde, duikelde heen en weer. Rie aan zijn voeten; zo zweefden zij dan. Rie liet één hand los, Jan ook. Zij wuifden lachend naar het pu bliek, dat begon te klappen en te stampen. Rie wierp het een kushand toe. Drie zwaaien van de ene naar de andere zijde en zij stonden weer: Rie en Jan op de ene, Bob op de andere schommel, de rekstok ging hoog en leeg tussen hun steunpunten in. De lichten doofden. Freek, opzij in een loge, zag nog net hoe een paar pikeurs alvast ach ter het kierende gordijn naar de za delplaats de bloemen aandroegen. Zacht enerverend zette tromgerof fel in. Stilte viel in het overvolle chapf- teau, enkele zachte o's en a's klanken fluisterend door het duister. Daar boven zweefden drie wezens, drie geheimzinnig lichtende mensen, buiten invloed van de zwaartekracht. Hun gezichten en armen schenen don ker, bijna zwart tegen het glanzig groen van hun eenvoudige tricots. Heen en weer zwaaiden de mannen aan hun schommels, heen en weer zweefde het lichtende elfenvrouwtje, rank en zonder vleugels, als een won dermooie schim. Freek zat ademloos. Al zo vaak had hij die drie daarbo ven. zien werken, maar altijd weer werd hij zich bewust van het vertrou wen, dat zij in elkaar moesten heb ben, van de koene doodsverachtende moed, de zekerheid van grijpen, die elke minuut, elke seconde had uitge balanceerd. Freek voelde hun angsten mee, de schier ondragelijke spanning. Zij wa ren immers mensen als hij en ieder ander, zij moesten op zo'n ogenblik van los in de lucht zweven vrees heb ben, Rie vooral, die in het duister van hand naar hand moest grijpen, onbe kommerd zich loslaten boven de voor haar dan niet zichtbare afgrond der piste, vast ervan verzekerd na het omkeren een paar andere handen te vinden, om ze met een misschien on bewuste dankbaarheid te omknellen, redding elke keer weer opnieuw. Het mee doorleven van de angst losgelaten te worden boven zo'n don kere afgrond, los te zweven in de lucht, vervolgde Freely wanneer hij de drie artiesten had zien werken, meermalen in zijn dromen. Het ge voel associeerde zich dan met zijn vroegere dromen, waarin hij wakend dacht te kunnen vliegen, waarin hij soms geloofd had er na aan toe te zijn. Dan werd hii met zweet bedekt wakker, om met een oneindig gevoel van geruststelling de veilige wanden van zijn wagen om zich heen te zien, te weten, goed te weten, dat hij niet kon vallen in de ruimte, dat niemand, zij het dan ook onbewust, zijn doods kreet zat af te wachten. Met een korte hoofdbeweging schud de Freek de gedachten van zich af. Het was niet goed hieraan nu toe te geven, dat was geen steun voor zijn vrienden, die daar werkten. Heen en weer, heen en weer, sier lijke bochten en lenige lijven in het duister; zachtjes rommelend stimuleer de de muziek. Een vallende ster, als een lichtende streep- door het donker. Waarheid of droom? Een echoënde kreet, die snel ver stierf als onecht, maar scheen te weerklinken van de linnen wanden. Rumoer onder de toeschouwers, "kre ten, roepen; de trommels zwegen als waren ze stukgeslagen, lichten gloei den aan. En nog éénmaal die vreselijke kreet van boven uit de circuskoepel. (Wordt vervolgd) jmummtmm 3872. Natuurlijk protesteerde piloot Storm heftig met woord en gebaar tegen dit politiële optreden van zijn gastheren, maar van alle kanten door vuurwapens bedreigd, kon hij weinig beginnen. De zwarte hoofdman, of wat het was, tegenover hem hief bezwerend de hand op om te beduiden, dat voor hem het incident was ge sloten. De uitdrukking op zijn donkere gelaat werd wat minder streng en hij begon een moeizame introductie conversatie. Op zichzelf wijzend sprak hij met een die pe, sonore stem: „Ramad" en naar zijn gevolg geba- rend: „Ndola", waaruit Arend dus concludeerde, dat de man Ramad heette en zijn volk Ndola. Het land of de planeet werd Gwandola genoemd, enzovoorts. Na enige tijd waren de astronauten heel wat wijzer en kon er zelfs een beperkt gesprek worden gevoerd. Vragen over en weer werden zo goed mogelijk beantwoord. Het duurde allemaal erg lang, want de Ndola waren kennelijk een volk dat geen haast had. Tenslotte liet Ramad weten, dat hij het inwendige van het aardschip met eigen ogen wilde aanschouwen. 81. „Nu moesten we eigenlijk eerst Felix Links, de apenleider, maar weer eens gaan opzoeken!" meende Tekko, toen Sir Patrick uitgelachen was. „Je weet per slot nooit waartoe zo'n heerschap in staat is! Misschien heeft hij wel kans gezien om zich op de een of andere manier door zijn gorilla's te laten bevrijden. Kom mee, Sir Patrick! Langer dralen is overbodig! En die aan elkaar genaaide lappengorilla kunnen we zonder be zwaar hier achter laten!" „Om den drommel niet!" protesteerde de edele jager Courage. „Die maskerade aap neem ik mee! Als ik hem thuis met zijn rug tegen de muur zet, zodat die klep niet te zien is, zal niemand er aan twijfelen dat het geen echte jachttrofee is. Voor uit jongens, maak je gereed voor de aftocht!" De Lum- buakrijgers bonden het harige gevaarte aan een ste vige boomtak zodat het zonder veel moeite vervoerd kon worden, en toen zette de stoet zich op aanwijzing van Tekko in beweging naar de plaats waar Felix Links aan de palmboom gekneveld zat. „Dat is 'em Sir Pa trick!" wees Tekko ten overvloede zodra zij bij de go rillaleider gekomen waren. „Dat begrijp ik knaap!" antwoordde Sir Patrick droogjes en terwijl hij met ge kruiste armen voor Felix Links ging staan, bulderde hij: „Vertel op aapmans! Wat had jij in de zin met die apenstreken?" „Gaat je niets aan!" blies Felix kwaad terug. „Maak me ogenblikkelijk los of ik bega een ongeluk!" LONDEN Een Londense behanger van voor in de dertig werd gisteren in Londen half bewusteloos gevonden ter wijl hij aan een kruis hing. Zjjn handen waren met spijkers van twintig centi meter aan het houten kruis genageld. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. Een parkwachter deed deze verschrik kelijke ontdekking op Hampstead Heath het bekende natuurgebied in het noor den van Londen. De politie heeft het kruis voorzichtig uit de grond getild en de man losgemaakt met behulp van ge reedschap van de brandweer, die ook was gealarmeerd. Het kruis was drie meter hoog. De man had alleen een broek aan, zijn voeten waren met een handdoek vastgebonden. Een jasje, overhemd en éen das lagen vlak bij de plaats van de kruisiging. Ook een keukentrap, een zak met spijkers en een hamer lagen daar. Toen de man de ziekenauto werd in gedragen mompelde hij wat onsamen- MIDDLESBOROUGH. De Sovjet- Unie heeft zich vanavond teruggetrok ken uit een Song Festival waara de Sov jets het zouden opnemen tegen Tsjecho- Slowakjje. Hiervoor werd geen reden opgegeven en onmiddellijk ontstonden speculaties dat er politieke motieven schuilen achter de beslissing van Moskou. Ongeveer 160 Sowjet-zangers zouden deelnemen aan het tweede Internatio nale Festival voor Volksliederen, dat hier zaterdag begint. Zij zouden morgen aankomen en on dergebracht worden in Eston. Een Tsjechoslowaakse groep zou ook in Eston ondergebracht worden. hangende woorden, maar erg veel wij zer werd men er niet van. De politie dacht dat dit het werk was van een re ligieus fanaticus. Ook heeft men aan zwarte kunst gedacht, maar de moge lijkheid van een publiciteitsstunt werd De organisatoren van het festival ont vingen vanavond een telegram waarin meegedeeld, dat de Sow jet-groepen - het Rasa ensemble uit Kaunis, Littauen en het mannenkoor uit Tallinn, Est land - niet zullen deelnemen. In een telefoongesprek met Moskou werd bevestigd dat de twee Sowjetgroe- pen niet komen. Hiervoor werd geen reden opgegeven. De organisatoren van het festival heb ben meegedeeld dat de Russiche ambas sade in Londen weigerde commentaar te leveren. Dr. S. Jenkin Evans, de voorzitter van het festival, heeft gezegd dat de ambas sade niet wilde zeggen of de Russische culturele attaché in Londen, V. N. So- finski, woensdag op het festival zal ver schijnen. Volgens het programma zou hij op die dag voorzitter moeten zijn. Ongeveer 2000 deelnemers uit 20 lan den zullen aan het festival, dat een week duurt, deelnemen. Cineasten, die rijkssubsidie krijgen voor een korte film (daar is bij het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk een speciale pot voor) zijn achteraf wel de makers van zo'n filmpje, maar nooit de bezitters. Tenzij zij het produktiebedrag zelf in die pot terugstorten. Hetgeen slechts in uitzonderingsgevallen gebeurt. Als gevolg van deze regeling hoor je nog al eens de klacht van een filmer dat zijn werk door de heren in Den Haag zo slecht verkocht wordt. De Rijksvoorlichtingsdienst, die zich met die verkoop (verhuur of projectie) be zighoudt, is het daarmee natuurlijk niet eens en hoe het ook zij, om de moet erin te houden, wordt er van die zijde regelmatig een bulletin „Film contact" uitgegeven waarin het alle maal te lezen staat. Wat er verkocht, verhuurd en geprojecteerd is in binnen- en buitenland. Uit nr. 23 van dit ambtelijke vak blaadje doen we daarom maar eens een greep: de centrale projectiedienst van de afdeling film van de RVD is te vreden. Het aantal projecties neemt steeds toe. In 1963 waren het 375 film pjes die in eigen land via dit kanaal op het doek kwamen; in 1967 waren het er 531. De 70 mm superpanoramafilm „Sky over Holland" van John Fernhout werd voor een theater-roulement ver kocht naar België, Zweden, Engeland, Ierland, Tsjechoslowakije, Spanje, Ca nada en de Verenigde Staten. In de twee laatste landen zal de film in bij na honderd kopieën worden ingezet. De films als „Delta Fase I" van Haanstra en „Het getij aan banden" van Cinecentrum werden verkocht aan de Japanse televisie. De Canadese TV kocht „Pantha Rei", „Glas", „Spiegel" van Holland" en „Rembrandt", alle vier van Bert Haanstra en „Sabotage" van Nouchka van Brakel werd twee maal via de Deense televisie uitgezon den. Duitsland blijkt ook een aardige af nemer op de beeldbuis en „Oog en Oor" van Rein Bloem werd verkocht aan België. Voor een roulement in eigen land werden de volgende korte Nederlandse filmpjes aan bioscoopex ploitanten verhandeld: „Op 't punt van fluisteren" van W. Ramaker, „Oog en Oor" van Rein Bloem, „Drieluik op rails" van Peter Venema. „Stenen naar de zee dragen" van Johan Blans- jaar en „Waarde kameraad" van Tom Burghard. U ziet het. Of er nu degelijk en goed genoeg wordt verkocht, blijft een vraag. Maar er wordt in ieder geval niet niet verkocht. AMSTERDAM De loco-burgemeester van Amsterdam, dr. P. J. Koets, heeft in aanwezigheid van de ambassadeur van de Sovjet Unie, de heer V. S. Lav- rov, de fototentoonstelling „Moskou 1917-1967" geopend. Deze tentoonstelling, die tot en met 7 augustus in de van Houweningenschool in Amsterdam te zien A, heeft het Amsterdamse gemeen tebestuur gekregen van hun collega's van Moskou ter gelegenheid van de 50- jarige herdenking van de Russische ok toberrevolutie. De foto's geven een over zicht van de groei en het leven van de Russissche hoofstad gedurende die 50 jaar. Chr. Geref. Kerken: Aangenomen: naar Kornhorn (Gron.): J. C. L. Starreveld, kand. te 's-Graven- hagen. Beroepen: te Culemborg: P. Beekhuis, kandidaat te Eemdijk. Bedankt: voor IJmuiden: J. Westerink te Kerkwerve. Baptistengemeenten Aangenomen: naar Doetinchem: H. C. van der Flier te Ter Apel. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Berichten. 18.20 Hee, een progr. voor onvolwassenen. 19.00 Jazz-rondo: gesprek met een jazzlief hebber. 19.20 Sturen en geschiedenis, le zing. 19.30 Nws. 19.35 Criterium: kunst nader beschouwd. 20.00 Gewoon anders. 20.35 Stereo: Licht instr. kwartet en zangsolist. 20.45 Uitdaging: Onze hou ding tegenover nieuwe denkbeelden, le zing. VARA: 21.00 Stereo: Metropole orkest: amusementsmuz. 21.30 Piano recital: klass. muz. 21.55 Het meisje en het monster, hoorspel. 22.30 Nws. 22.40 SOS-ber. 22.45 Act. 22.55 Een reis om de wereld in zestig min.: licht ge varieerd platenprogr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 18.00 Kerkorgelconc. 18.30 Nws. en weerpr. 18.46 Act. 19.00 (NRU) Verslag IBM-Schaaktoernooi te Amster dam. 19.03 Wereldpanorama. 19.13 Zo maar zomers: licht muziekprogr. 20.45 Tweestrijd, hoorspel. TROS: 22.00 Tour de jazz: jazzmuz. met commentaar. 22.30 Nws. 22.40 Veel liefs uit Loos- drecht: talentenjacht. 23.15 L. gr.muz. 23.45 Act. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I. NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journaal. AVRO: 19.06 In kleur: De Monkees, TV-feuilleton voor de jeugd. 19.31 In kleun De vliegende non, TV- feuilleton. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 AVRO's Televizier. 20.50 In kleur: De Saint Uitnodiging tot gevaar, TV- feuilleton. 21.40 In kleur: De verborgen wereld der insekten, film. NTS: 22.30- 22.35 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journaal. 19.03 Week journaal (met ti tels voor gehoorgesoorden). 19.25 In kleur: Open oog, tips voor het vrije weekend. 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 De ring, blijspel. 21.50 Hier en Nu: actualiteitenrubriek. 22.10 De verenigde Veluwse koren: geestelijke liederen. NTS: 22.15-22.20 Journaal. HILVERSU MI. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Stereo: Lichte grammofoonmuziek VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Van de voorpagina. 8.15 Z.O. 135: gevarieerd programma. (Om 9.35- 9.40 Waterstanden). 10.30 Bestaat dat nog?, vraaggesprek. 10.45 Met Goud bekroond: lichte grammofoonmuziek. 11.00 Nws. 11.02 Populair klassieke mu ziek (gr). 11.25 Stereo: Lichte grammo foonmuziek. 11.45 Klatergoud: een mu zikaal feuilleton over de wondere we reld van de kleinkunst. 12.15 Stereo: voor land- en tuinbouw. 12.29 Actueel sportnieuws. 13.00 Nws. 13.11 VARA- Varia. 13.15 Tijd voor teenagers. 14.00 Uitlaat: programma voor twintigers. 14.40 Radio Jazz Magazine. NRU: BOSTON, MASSACHUSETTS Uit een overzicht van zeven dagen TV bljjkt dat 81 moorden gepleegd werden in 85,5 uur programma's in de vroege avond uren en op zaterdagochtend, aldus deelt de Christian Science Monitor mee. Er werden 372 gewelddaden bedreven of bedreigingen met geweld gedaan, waarvan 162 op zaterdagochtend die be schouwd wordt als de uren voor de kin deren, aldus het blad. De uren waarin het hevigste geweld gepleegd wordt, vallen in de vooravond tussen 19.30 en 21.00 uur, wanneer 26.7 miljoen kinderen tussen 12 en 17 jaar naar de TV kijken. In die vroege avonduren gebeuren er elke 16.3 minuut geweldplegingen. Na 21.00 uur neemt het geweld snel af; dan gebeurt er een gewelddaad elke 35 mi nuten, aldus het blad. 15.00 Tot beter begrip, een cursus mu- ziekluisteren. 15.45 Meer over minder, lezing. 16.00 Nws. 16.02 Jeugd en rech ten van de mens, gesprek. VARA: 16.30 Ik breng een uurtje door met jou in Scheveningen: muzikaal amuse mentsprogramma. 17.25 Radioweek- journaal. 17.55 S.O.S.-berichten. HILVERSUM II. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klassieke grammo foonmuziek. 7.30 Nws. 7.3 2 Actualitei ten. 7.45 Stereo: Licht instrumentaal trio (opn). 8.00 Nws. 8.11 Stereo: Ge wijde muziek (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Tou- ringclub: vakantietips. 8.45 Stereo: Licht instrumentaal ensemble (gr.). 9.00 Amusementsmuziek (gr). 9.30 Klassieke muziek op uw verzoek (gr). 10.25 Promenade orkest: amusements muziek. 11.00 Nws. 11.02 Visie op Uppsala, lezing. 11.15 Stereo: Moderne en klassieke kamermuziek (gr). 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Lichte pia nomuziek (gr.); 12.14 Marktberichten. 12.16 Overheidsvoorlichting: Werk en welzijn: een vraaggesprek van Claude Belloni van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid over de hygiëne bij de distributie van vlees. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.41 Actualiteiten. 12.50 Zonder grenzen: een rubriek over missie en zending. NRU: 13.00 Vliegende schijven: grammofoonpla- tenprogramma voor de militairen KRO: 14.00 P.M.: een weekblad met veel plaatjes. (16.00 Nws.) NRU: 16.30 Wat het oor niet kent...: volksmuziek met commentaar. HIRO: 17.00 Solida- rio: onderwijsprojecten in Midden- Amerika. 17.05 Amateurs en vaklieden programma over samenwerking in de Koninklijke Nederlandse Natuurhisto rische Vereniging. KRO: 17.30 Every body happy!: tienershow. HILVERSUM III. KRO: 9.00 Nws. 9.02 Djinn: geva rieerd programma. (10.00 en 11.00 Nws.). NRU: 12.00 Nws. 12.03 Skiva- toon: informatie over nieuwe lang speelplaten. NCRV: 13.00 Nws. 13.03 Licht instrumentaal sextet met solis ten. 13.30 Zuidzee-serenade. 14.00 Nws. 14.03 T(w)ienerama: magazine voor t(w)ieners. 15.00 Nws. 15.03 Hal te: programma voor twintigers. Country and western muziek. Nws. 16.03 Actualiteiten. 16.07 gevarieerd muziekprogramma. Nws. 17.02-18.00 Hier en nu: wekelijk se sportshow met lichte grammofoon muziek. 15.30 16.00 Licht 17.00 VRIJDAG, 26 JULI 1968 DUITSLAND I. 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal (herha ling van gisteravond). 10.20 Früchte des Zorns, Amerikaanse speelfilm. 12.00 -13.30 Actuele kroniek. 16.40 Journaal. 16.45 (K) In den Schluchten des Bal kans, TV-film. 17.55 Programmaover zicht. 18.00-18.05 Journaal. (Regionaal programma: NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.19 Regionaal journaal. 18.53 Zand mannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 Landarzt Dr. Broek, TV-serie. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 18.05 Kunstprogramma. 18.10 Muzikaal pro gramma. 18.?£ Goedenavond. 18.30 Jour naal. 19.10 Documentair programma. 19.40 Volksmuziek.) 20.00 Journaal, weerbericht en weerbericht voor vakan tiegangers. 20.15 Reportages. 21.00 (K) Anschlag auf die Mid-Pacific, misdaad film. 21.50 Journaal, commentaar, weer bericht en weerbericht voor vakantie gangers. 22.10 (K) Wilhelmsburger Freitag, TV-spel. 23.40 Journaal. DUITSLAND II. 17.40 Weerbericht voor vakantiegan gers. 17.45 Nieuws en weerbericht. 17.50 Actualiteiten en muziek. 18.15 Sport journaal. 18.50 (K) Anker auf und Lei- nen los!, TV-film. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nieuws en actualiteiten. 20.00 Spionagefilm. Aansluitend: nieuws. 21.00 Muzikaal programma. 21.40 Re portages van buitenlandse correspon denten. 22.25 Nieuws, weerbericht, ac tualiteiten en weerbericht voor vakan tiegangers. (Slotkocrscn van gisteren) Fonds Vorig» Ut» koer» not. Nederland 1966-1 7 103A 103A Nederland 1968 64 99% 99A Nederland 1968- 2 64 98% 98% 96H Nederland 1966 61 96% Nederland 1967 61 96% 96A Nederland 1967 6 94 V» 94 Nederland 1965- 1 5) 92f8 92% Nederland 1964- 1 51 89 41 89% Nederland 1964 5 87% SVI* Nederland 1958 44 883/i 88% Nederland 1964 44 95% 95A Nederland 1959 41 86% 86 Nederland 1963- 1 41 82% 82% Nederland 1961 4 84s/4 84V» Nederland 1953 33 7811 78% Ned. staffell 1947 34 70A Nederland 1951 3) 89% 89 Nederland 1953 1-2 34 84*/» 84% Nederland 1950 1-2 31 71Vt 71V» Nederland 1954 1-2 31 74V< 741/» Ned. grootb. obl 1946 3 83% 83 Ned. dollarlng. 1947 3 Bank v. N.G wnb.l. '57 6 id. 30-jar. l958/'59 44 H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. a. Delimij t cert Hoogovens n.r.c.v.a Philips gem bezit v a Unilever c.v.a Kon. Zout-Organon Dordtsche Petr. a. Kon Pe'T t a. HAL a Java-China d n.r.c.v.a K.L.M a. Rotterd Lloyd a. Scheepvaartunie a. Bk v Ned Gem 1967-1-2 61 Bk v Ned Gem '67-1-2-3 64 Bk v Ned Gem 1965-1 6 Bk v Ned Gem '58-1-2-3 41 Nat bk v mid kred '66 7 Nat. Investeringsb 1965 51 Fr.-Gron Hyp.b dw 6 Alb. Heyn wdlobl '55 4 British Petrol. 1966 71 Bijenkorf 6 Co-op Ned r^paarbr Ned Gasunie 1966 64 Ned. Gasunie 51 Philips dir. 250-100 *51 4 Pegeir 1-2 1957 6 Pgem 1957 6 88V« 95H 84 A lOO'A 85.7 63.7 88V« 95H 84% IOOV4 86.1 63.6 116 115.5 141.3 140.1 134 134.4 179.1 179 843% 854 173.7 174.5 71V* 71 144 145 197.5 132s/« 132 V* 121 121V< 100»/4 100% 98V» 98% 94% 94V4 86V4 86% 101 Vt 101V» 93'/» 92V* 92% 135 102 102 99!/t 99Vt 154V* 98% 98»/4 94 94l/4 98J/« 98% 95V» 95V* 95Vt 95»/4 Rott Rijn PijpLmiJ. 54 K.L.M. 15-jarig 5 Ned. Spoorw 67 1-2 4! Berghuizer PapJabr. 44 Gelder Zonen v. 41 Grasso's Kon. MachJ. 5! Meteoor beton 5! Stokvis en Zonen 4! Thomassen/Dr.-Verbl. 44 Alg. Bank Ned. a. Amrobank f 20,a. Nationale Ned. eert. Ned. Credietb. aand. b. Ned. Middenstandsbank a. Slavenburg's Bank a. Albert Heyn a. Amstel Br. nj.c.v.a Bergh en Jurg. f 250-1000 a Blijdenst-WUl. f 1000 nreva Lucas Bols a. Bredero vast goed a. Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. Buhrmann-Tetterode a. Bijenkorf n.-r. c.v.a Calvé n.r. c.v.a. Calvé com.pref.wd.nr. eert Drentsch-overijs. houth. a DJLU. a. Edy emaille a. Elsevier uitgeversmij. a. Erdal mij. voor wasverw a. Excelsior metaalbuizen a Fokker a. Gazelle rijwielfabriek a. Gelder (van) papier a. Gist-Brocades a. Grasso's kon. mach fabr a Heineken's Bierbr aand Holec aand Interratio aand Kon Ned Papierfabr. a Kon Ned Textielunie eert Krasnapolsky La. K V T (kon ver tap.) aand Leidsche Wolspinnerij a Lips en Gispen eert Meteoor Beton a. Misset Uitgeversmij. a. Naarden Chem. fabr a Naeff gebr. a Nedap ned app.fabr aand Ned Kabel fabrieken aand Nelle, wed J. van aand Nyma (ur.c.v.a Nitverdal-ten Ca te a Overz Gas, nat bez. vai Pakhoed a 94% 95% 93 93V4 89% 89% 94% 90 88% 88 88 98% 228% 49.8 700 162% 89.2 170 285 427 201 70% 207 139% 456 556 592 960 •154 132 373% 84 422 661 61 425V* 186 133 90 87 V* 88 98% 230 50 700% 162V* 89.1 170 279.2 4221/* 200% 71 205 140 460 560 600 955 152% 1331/* 375 84 418 665 60% 440 188 131V* 735 730 136 135% 730 725 142% M2 341 340 152 46V« 53.4 212 255 123% 132 315 650 218% 138 3031/* 396 46 45 82 82 92 91.2 90.4 90 152 46% 54 211 246% 123 131% 645 218 137% 305 395 Palthe a Pont Houthanoel a. Reesink en Co. a Scheveningen Expl.mij.f. a Schokbeton aand. b. Scholten Carton en Pap a. Schuppen Sajetfabriek a. Simon de Wit aand. b. Technische Unie a. Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. Twentsche Kabelfabriek a. Ubbink-Davo a Unilever 1000 cert. 7cpr. a Veenendaalsche stoomsp. a Ver. Machinefabrieken a. Ver. Ned. Uitg. bedr. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's kon. fabr. a. Wilton-Fyeno. Bronsw. a Billiton le rubriek a. Geldersche Tramwjnij a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. Interbonds 1 pb t Vastgoed bel.fonds part f. Interunie f50 a Robe co f 50 a Rolinco L Unitas f50 a. Ver Bezit v. 1894 f50 a. Canadian Pac. Railw eert Int Nickel Cy Can. cert Shell Can. (10 a.) cert A.T.T 15-10a33-l/3d cert Anaconda cert Bethlehem Steel cert Chesapeake and Ohio cert Cities Serv 10 a 10 dlr cert Dupont d.n 10 a 5 dlr cert General Electric cert General Motors cert Kennecot* Copper cert Phillips Petroleum cert R.CLA. cert Republic Steel cert. Shell Oil cert Standard Brands 10 a cert U S Steel (10) cert Wool worth cert 64% 63 V» 165% 165% 158 157 23.7 23.7 190 189 230 230 95% 95 517% 517 277% 278 87.3 86.4 361 362 46% 46% 107 107 191 160% 191.8 117 166 56 102 151 855 58% 837 635 612 200 245.2 212 417 104.2 61% 109 28% 53% 48 29 64% 62% 167 86% 81% 40% 58% 48% 40% 68 43 38% 27% 159% 192 117 167 57 103 150 837 636 615 200 244.5 211.3 418 104 61% 109% 28% 54 4711 29 64% 62% 167% 86% 81% 40% 58% 48% 40% 68 42% 38% 27% VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 172.80; Unilever 133.50; Philips 138.10; AKU 86.00. AMSTERDAM 25 juli De stemming voor de internationale waarden is don derdag bij de opening licht verdeeld ge weest. Dit kwam alleen doordat het Phi- lipsaandeel wederom aangeboden in de markt lag, terwijl voor de overige hoofdfondsen lokale vraag aanwezig was. Philips opende op 140.50 om daar na verder in te zakken tot 140.10 tegen woensdag als slotprijs 141.40. Dit was vSor de vierde achtereenvolgende beurs- dag. dat de koers van Philips een da lende richting insloeg. Door ruime vraag noteerde AKU als eerste koers 86.10, om daarna nog iets verder uit te lopen tot 86.30 (85.80). Unilever steeg 80 cent tot 134.90, doch moest later een paar dubbeltjes van de koerswinst afstaan tot 134.60. Kon. Olie verbeterde aanvankelijk een halve gul den met een eerste verhandeling op 174.30, doch liep daarna verder op tot 174.80. Hoogovens werd op 116 (onv.) geadviseerd. Voorbeurs werd voor Phi lips nog als hoogste koers 141.50 betaald. Zoals viel te verwachten, was de handel in de hoofdfondsen gering. Dit temeer door het feit, dat Beursplein 5 het zonder slotkoersen van Wall Street moest doen, omdat de beurs aldaar woensdag gesloten bleef. Het ziet er overigens naar uit, dat de beurssluiting op woensdag in Wall Street voorlopig zal aanhouden, om de makelaars in de gelegenheid te stellen de achterstand in de administratie in te halen. Ook de Westduitse beurzen waren zeer kalm, terwijl er in Londen even eens niet veel viel te beleven. Hierdoor viel er in Amsterdam voor de arbitra ge weinig eer te behalen. Een gunstig teken voor het Damrak was echter, dal de meeste internationale waarden zich konden herstellen na de koersafbrokke- lingen eerder deze week. Van de cultures lag Amsterdam Rub ber wederom zwak in de markt op 48 1/4. Ook in de scheepvaartsector was het stil met koersen, die weinig ver schilden ten aanzien van het vorige slot- niveau. De Staatsfondsenmark t was prijshoudend tot iets gemakkelijker. Aandelen Centrale Suiker Maatschap pij moesten een paar punten prijsgeven tot 492. DEN HAAG De KLM heeft in het eerste kwartaal van het lopende boek jaar de periode april/juni een winst behaald van f 19.2 miljoen of f 7,67 per aandeel van f 100. Dat bete kent een vooruitgang met 4,3 procent ten opzichte van het overeenkomstige tijdvak in het voorgaande jaar. Toen boekte de maatschappij een winst van f 18,4 miljoen of f 7,39 per aandeel. Produktie en vervoer namen belde met twaalf procent toe. De stijging van de bedrijfskosten bedroeg bijna negen procent, waarbij de groei van de be- drijfsinkomsten beperkt bleef tot zes procent. De nadelige invloed hiervan op het exploitatieresultaat werd ruim schoots goedgemaakt door de op ver koop van vliegtuigen behaalde winst. De gehele luchtvaart worstelt met het probleen van de kosten die sneller stijgen dan de inkomsten, aldus presi dent-directeur dr. G. van der Wal gis teren in de jaarvergadering. De KLM probeert de oplossing te vinden door verdere mechanisatie en automatise ring. De heer Van der Wal voegde hier aan toe: „Maar ook de andere kant die van de inkomsten zal van ons en onze collega's veel aandacht eisen. Vooral de nieuwe lagere tarieven op de Noordatlantische routes hebben tot verminderde ontvangsten geleid. Ter wijl vele prijzen sinds het einde van de oorlog zijn verdubbeld, kan men nu naar New York vliegen tegen een ta rief dat de helft is van dat van 1946. En daarbij vliegt men dan tweemaal zo snel". De winst op verkochte vliegtuigen, die in het afgelopen kwartaal voor de stijging van het resultaat heeft ge zorgd, wordt niet gezien als een inci dentele post. „Het is een winstbron die elk jaar maar met wisselende bedragen voorkomt", aldus dr. Van der Wal. „Dat komt omdat onze vloot laag is gewaardeerd, zodat bij verkoop een zoveel grotere winst wordt be haald". De KLM schrijft haar straalvliegtui gen af in tien jaar tot een restwaarde van tien procent. Voor de eerste serie toestellen van het type DC-9 wordt zelfs geen restwaarde in aanmerking genomen. Vergeleken met de meeste andere luchtvaartmaatschappijen is dit een conservatieve afschrijvingspoli- tiek. Voor de Amerikaanse maatschap pijen begint een periode van veertien jaar al normaal te worden. „Zouden wij die termijn aanhouden aldus de heer Van der Wal, „dan zou ons dit voor het boekjaar 1967/'68 ze ventien miljoen hebben gescheeld. De winst zou dan dus tachtig miljoen heb ben bedragen in plaats van f 63 mil joen". „Maar als zou blijken dat afschrij ving op langere termijn de basis is voor de berekening van de kostprijs, die weer de grondslag is voor interna tionale tarief afspraken, dan zouden wij een herziening van onze politiek over wegen. Men kan zich op een zeker mo ment niet meer veroorloven dat men zich optisch in een slechtere positie plaatst. Ik zeg optisch, omdat onze conservatieve afschrijvingspolitiek op langere termijn voor ons resultaat gee' verschil maakt". SCHOTEN Zwanenberg's Levens- middelenbedrijf in Schoten (België), behorend tot het concern Koninklijke Zout-Organon, heeft in Recogne in de Belgische provincie Luxemburg een nieuw bedrijf gevestigd. Het is de doch teronderneming l'Ardennaise, die gaat werken met een kapitaal van dertien miljoen Belgische francs (ongeveer 950.000 gulden).

De Vallei | 1968 | | pagina 2