ZATOPEK ONDERTEKENDE „LIBERAAL SCHRIJVEN" BRAAT! Grote Engelse bankfusie thans van de baan Rekening houden met krachtdadig Sov j et-optreden KEUKENS? NAVO-gebouw deel Parij se universiteit HET WEER /IV EUROPA Het leven nemen zoals het is Nadelen fusies Nasser zwijgt over z'n ziekte Zuidslaviër ter dood veroordeeld Geen toestemming van regering In Irak censuur opgeheven Vakbondsblad pleit voor realistische houding Oostduitsers wekken ergernis jJÈÉÉfeia. UIT LIEFDE SPORTKAMPIOEN WERELD MET VREDE COKCURRE1ST1E HEFTIGE STRIJD Ergernis Moeilijk Indrukwekkend Geen brand VRIJDAG 26 JULI 1968 Van een onzer medewerkers PRAAG De legendarische, on- onoverwinnelijke langeafstandloper Emile Zatopec, of wel de Locomo tief (46) opent zelf de deur van zijn ruime flat in een stille Praagse straat. Hij is daar zo goed als onvind baar, want hij heeft als pronkstuk van de natie een geheim telefoon nummer, temeer omdat zijn vrouw Dana ook zeer bekend is als wereld kampioene speerwerpen. Zatopec lacht breed, maar kan geen hand geven, omdat ze beide in het gips zitten. Hij viel uit een boom bij het kersenplukken en brak zijn middenhandsbeentjes op drie plaatsen. Toch draagt hij gewoontegetrouw een donkerrood 'trainingspak. De woning is afgeladen met trofeeën en souvenirs uit de hele wereld. Op de grond liggen de speren van Dana, die even goedendag zegt en zich daarna niet meer laat zien. Zatopec is heel spontaan en vrien delijk en hij spreekt Duits, Engels, Tsjechisch en Russisch door elkaar. Hij ondertekende onlangs de „Brief van tweeduizend woorden", waarin zeventig vooraanstaande burgers op riepen tot actieve stteun voor de democratisering. „TOCH WAS DIE BRIEF 'N GEVAAR VOOR DE REPUBLIEK" Hoewel de politieke belangstelling van Zatopek niet on bekend is, was zijn handtekening, vooral in het communistische kamp, toch zeer opvallend, want Emile Zatopek is luitenant-kolonel in het Tsjechische leger. „Ik ben maar een overste honoris causa hoor, want ik werd alleen maar bevorderd, omdat ik zo hard kon lo pen. Laat ik eerst zeggen dat Fanny Blankers-Coen ge weldig is. Doe haar de groeten. Ze heeft veel gedaan voor de jeugd, voor de emancipatie van de vrouw, door te la ten zien wat mogelijk is." PARIJS Het voormalig ge bouw van de NAVO aan de Por te Dauphine in Parijs zal een onderdeel worden van de Parij- se universiteit. Er zullen vijf duizend of zesduizend studenten in kunnen worden ondergebracht van de twaalfduizend nieuwe studenten die dit jaar verwacht worden. Daarmee zal het aantal stu denten aan de Parijse universi teit bijna 130.000 bedragen. Het machtige gebouw, dat in de vorm van een kolossale letter A tussen 1955 en 1959 werd neer gezet aan de rand van het Bols de Boulogne door architect Jacques Carlu, staat op een ter rein van twaalfduizend vierkan te meter. Het is opgetrokken uit gewa pend beton en bood in de tijd dat de NAVO er huisde plaats aan twaalfhonderd ambtenaren. Het is zes verdiepingen hoog, bevat elfhonderd bureaus, een grote raadszaal en twaalf confe rentiezalen, alle opgetrokken uit vulcanische lava en rode bak steen. Ten tijde van de NAVO waren er tevens in ondergebracht een postkantoor, een bank, een kran ten- en tijdschriftenkiosk, een grote bibliotheek, drie restau rants en een reisbureau. De Franse regering heeft het gebouw van de NAVO overgeno men, omdat geen enkele inter nationale organisatie er het be drag voor kon betalen dat de NAVO vroeg. BERKEL/RODENKIJS. De 57-ja- rige tuindersknecht D. Oosterwij k is gistermiddag in Berkel-Rodenrijs met zijn bromfiets bij het oversteken van een weg verongelukt. Hij werd aange reden door een hem achteropkomende auto. Hij overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Plaats h 8 wind max. temp. gisteren neersl. afgel. 24 u. Den Helder g.bew. n 16 0.2 Ypenburg zw.bew. nnw 17 0 Vlissingen zw.bew. n 18 0 Eelde h.bew. n 17 0.7 De Bilt zw.bew. nnw 17 0.2 Twente zw.bew. nnw 17 2 Eindhoven zw.bew. nw 17 0 Z.-Limburg zw.bew. w 16 0 Helsinki h.bew. n 21 0 Stockholm onbew. nnw 0 Oslo l.bew. nno 21 0.3 Kopenhagen l.bew. nno 18 0.1 Aberdeen g.bew. nnw 14 0 Londen g.bew. nnw 22 0 Amsterdam zw.bew. nw 18 0.6 Brussel g.bew. wnw 19 0.1 Luxemburg g.bew. nnw 17 0 Parijs h.bew. nno 20 0 Bordeaux onbew. nno 28 0 Grenoble zw.bew. windst. 22 0 Nice onbew. nno 24 0 Berlijn zw.bew. nno 18 16 Frankfort zw.bew. nw 18 0 München g.bew. nw 20 1 Zürich zw.bew. n 21 0 Genève onbew. windst. 23 0 Locamo l.bew. windst. 25 0 Wenen regen wnw 22 2 Innsbruck regen on o 18 0.1 Belgrado regen wzw 27 4 Athene onbew. windst. 32 0 Rome onbew. ono 26 0 Barcelona onbew. nnw 27 0 Madrid onbew. windst. 36 0 Mallorca onbew. windst. 30 0 Lissabon onbew. nnw 28 0 „Kijk eens, ik heb heel lang in een paradoxale situatie geleefd. Toen ik in de jaren vijftig geweldig bekend werd en over de hele wereld reisde, zaten hier thuis de beste mensen in de gevangenis. Wij hadden alles en zij hadden niks. Dat was tekenend voor het regime en het was voor Dana en mij geen leuke situatie. Ik ben geen held of een revolutio nair. Ik heb eenvoudig geleerd het le ven te nemen zoals het is en ik moet zeggen dat ik uit ervaring spreek, hoe wel dat arrogant klinkt. Ik heb vrijwel alle grote politieke leiders in de hele wereld persoonlijk ontmoet: Soekamo, Mao, Kroestsjef, Breznjef, noem maar op. Tijdens het conflict om Korea wist ik misschien wel het beste in het hele land wat er aan de hand was, want ik was er geweest en ik had met iedereen ge sproken. De grootste fouten worden al tijd gemaakt in die landen, waar men oorlogen wil, prestige-objecten en machtsuitbreiding, terwijl de eigen be volking niet te eten heeft. Ik heb hier wel eens gezegd dat het onzin was miljoenen beschikbaar te stellen voor de oorlog in Korea, terwijl er hier geen geld was voor de eigen jeugd. Dat bracht beroering en men verweet mij dat ik geen communist was. Ik ben wel communist, maar dan al leen uit liefde voor de mensen en niet als 't er om gaat macht over mensen uit te oefenen. Nog niet zo lang geleden mocht ik geen uitnodiging aannemen om als eregast naar Engeland te gaan voor de landenwedstrijd tegen Tsjecho- Slowakije. Dat had een politieke achter grond". Toch tekende hij als officier de libe rale brief. „Ik was er eigenlijk tegen dat die brief werd gepubliceerd en dat komt omdat ik misschien de Russen beter ken. Twee weken voor die brief was ik met parlementsvoorzitter Smrkovsky in Rusland en in een gesprek met hooggeplaatste Russi sche leiders bleek het volstrekt onmo gelijk om begrip te vinden voor onze nieuwe stromingen. Zij konden eenvoudig niet begrijpen dat het niets met contra-revolutie te maken heeft. Ik heb gezegd dat wat er in Tsjecho-Slowakije gebeurt de beste propaganda is voor het socialis me die men kan bedenken, maar het sloeg niet in. Omdat ik dus het standpunt van de Russen zo goed kende, vreesde ik dat publikatie van die brief onze leiders in moeilijkheden zou brengen. De andere ondertekenaars vond ik echter voor honderd procent betrouwbaar en met de inhoud van de brief was ieder het eens, maar ik wist dat de Russen er geen begrip voor zouden hebbfen en dat ze boos zouden worden. Mij vrienden zeiden toen: Als je het niet durft, dan maar niet. Dus heb ik natuurlijk ondertekend. Het was de be doeling dat ik als sportkampioen zou tekenen en niet als militair. Mijn rang is er toch bijgekomen en zodra de brief officieel was bestempeld als ontoelaat baar, stond mijn militaire chef hier in de kamer. „Begrijp je wel wat je gedaan hebt? Dit is ontoelaatbare contra-revolutie", zei hij. Ik legde uit dat ik die reactie had verwacht en ik wees erop dat Lenin zelf geleerd heeft: Vrije discussie tot het besluit is gevallen!" Zatopek zit nu nog te schudden van het lachen als hij denkt aan het gezicht van zijn woedende chef. Hij weigerde echter een woord terug te nemen en de chef kondigde een yergadering van de sportofficieren aan om het „walgelijke gedrag" van Zatopek te bespreken. Hij mocht daar zelf niet bij zijn, maar van zijn collega's hoorde hij later dat de voorstellen om hem met geeweld tot in keer te brengen vrijwel unaniem wer den verworpen. De officieren weigerden mee te doen aan „stalinistisch optreden", iets waar aan men zich al twintig jaar had geër gerd. Een collega-overste die Zatopek in een ingezonden brief „een politieke analfabeet" noemde, moest ijlings bak zeil halen. Zatopek behaalde de zege. „Toch", zegt Zatopek, „was die brief gevaarlijk voor de republiek, want het had de vonk in het kruitvat kunnen zijn. Heus, ik ken de Russen". „Na alles wat ik heb gezegd, zal het raar klinken, maar toch houd ik van de Russen. Maar ze zijn sterk, gevaarlijk sterk. Als ik het recht had te kritiseren, zou ik opmerken dat hun fout is dat ze nog een socialisti sche politiek voeren die honderd jaar oud is. Marx had in zijn tijd gelijk, toen hij wees op de tegenstelling tus sen de grote rijkdom en laat ons zeg gen de armoede van de arbeiders in Enschede". „Maar het gaat allang niet meer om de geweldige tegenstellingen tus sen kapitalisme en socialisme. Wat nu de belangrijkste rol speelt is de tegenstelling tussen de ontwikkelde en niet-ontwikkelde landen. Daarom zal de Sovjet-Unie, als er wat ge beurt eerder met Amerika samen gaan dan met China. Daarvan bei) ik overtuigd. Waar het om gaat is het maken van een wereld met vrede, zonder het ge vaar van een atoomoorlog", aldus luite nant-kolonel Zatopek van het Tsjechi sche leger. „Ik ben wel geen politicus, maar ik vind dat ik het wel een beetje kan be kijken, want ik ben overal geweest en ik heb ze allemaal ontmoet NEW YORK De federale handels commissie in New York gaat de mas sale zg. pakket-fusies in de Verenigde- Staten onderzoeken. Zij wil weten in hoeverre de economie en de consu ment erdoor wordt geschaad. Een „pakket-fusie" is een steeds meer gebruikt middel om een con cern te vormen uit een aantal kleine ondernemingen met een gevarieerd pakket aan produkten en diensten. CAIRO Binnen enkele dagen zal de Egyptische president Nasser naar de Sovjet-Unie vliegen om een medi sche behandeling te ondergaan. Waar aan Nasser lijdt is niet bekend en zelf onthulde hij ook niets over de kwaal waarvan hij, naar hij zei, al twee maanden last heeft. Wel is bekend dat de Egyptische president al jaren lijdt aan suiker ziekte. Hij werd daarvoor in het ver leden ook al eens besandeld. In een bijeenkomst van de Arabische socialis tische unie, de enige politieke partij in Egypte, liet Nasser weten dat hij op aanraden van Russische artsen het ro ken had opgegeven. In de Sovjet-Unie zal hij twee tot drie weken doorbrengen in een herstel lingsoord in Georgië. Tegelijk met de aankondiging van zijn reis zei Nasser dat hij zich met vreugde zou terug trekken uit zijn functie „wanneer een maal het stigma van de nederlaag door Israël is weggenomen". „Als de donkere schaduw van de nederlaag is verdwenen, hoop ik dat een nieuwe generatie de banier zal verder dragen", aldus Nasser. „Dan kan ik naar huis gaan". Met allebei zijn handen in het gips staat deberoemde lange afstandloper Zatopek een onzer me dewerkers te woord in de tuin van zijn huis in Praag. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK'S ZATERDAGS GEOPEND VAN 9 TOT 12 UUR BELGRADO Een rechtbank in de Zuidslavische hoofdstad Belgrado heeft gisteren de doodstraf uitgesproken over de 24-jarige Ivan Jelic. De jonge man had twee maanden geleden twee tijdbommen geplaatst in het centraal station van Belgrado. Veertien mensen liepen daarbij verwondingen op. De rechtbank verklaarde dat de jongeman de explosieven had neergelegd op be vel van een groep terroristen in Oos tenrijk en West-Duitsland. LONDEN De kans dat er in Engeland een monsterbank komt bestaande uit Barclay, Lloyd en Martin, is voorlopig verkeken. De regering heeft een dergelijke fusie verboden. Maar zij heeft er geen bezwaar tegen dat Barclay en Martin samen gaan werken, zo is gisteravond bekendgemaakt door de minister van Handel. het geboden dat er een voldoende aan tal financieringsbronnen blijft voor kleine en middelgrote zqken in Enge land. Onmiddellijk na het afkondigen van het veto heeft Barclay een bod uitge bracht van 105 miljoen pond op Mar tin. De directie van deze bank heeft haar aandeelhouders onmiddellijk de raad gegeven het aanbod aan te ne men. Deze bank keek al geruime tijd uit naar fusiemogelijkheden, omdat zij de concurrentie met de zogenaam de grote vijf in de Engelse bankwe reld steeds moeilijker vond worden. Van de grote vijf blijven er nu nog zelfstandig over de Midland Bank en Lloyd, want er is al een fusie gaande tussen de National Provincial en de Westminster Bank. Daar heeft de re gering geen bezwaar tegen gemaakt. Aan het besluit van de minister van Handel is een heftige strijd achter de schermen voorafgegaan, terwijl de ge hele fusie-affaire de laatste maanden werdbehandeld door de Commissie voor de monopolies, die er zich in opdracht van de regering over moest beraden. De commissie heeft de regering vo rige week geadviseerd om de fusie tussen Barclay, Lloyd en Martin niet goed te keuren. Omdat de meerder heid waarmee dit advies werd gege ven niet groot genoeg was om onmid dellijk een veto uit te spreken, heeft de regering de zaak nog een week na der overwogen. Het belang van het publiek zou niet zijn gediend met een monsterbank, al dus de minister van handel. Hij vindt Bovendien zou er te weinig concur rentie zijn, meent hij. Daar wegen de kostenbesparingen als gevolg van een grote fusie niet tegenop. Bovendien was hij bang voor een nog veel verder gaande concentratie, waardoor er maar twee grote groepen banken zou den overblijven. Barclay en Lloyd hebben daarente gen aangevoerd dat zij samen beter zullen kunnen concurreren tegen de grote banken in het buitenland. BEIROET De censuur op de pers in Irak, die sinds de revolutie van 1958 bestond is opgeheven. De nieuwe Iraakse minister van Cultuur en Voor lichting, dr. Taha Al-haj Elias, heeft echter gewaarschuwd geen misbruik van deze vrijheid te maken. Dit werd gisteren bekendgemaakt over Radio- Bagdad. De minister heeft ook besloten de pu blikatie van particuliere dagbladen toe te staan. Eigenaars van dagbladen die onder het vorige week afgezette be wind niet mochten verschijnen, zullen worden opgeroepen een verzoek tot verschijning in te dienen. Van onze speciale verslaggever PRAAG „Wie realistisch is. moet ook rekening houden met de mogelijk heid van een krachtdadig ingrijpen van de Sovjet-Unie in ons land", al dus een zeer belangrijk commentaar in de Prace van Mi-los Odchazel, met wie wij gisteren een interview publiceerden. Dit is de eerste officiële reactie van Tsjechoslowaakse zijde op het komende gesprek met de Russische partijleider Breznjef waarvan tqd en plaats nog on duidelijk zijn. Berichten dat de Russi sche leider al onderweg zou zijn, wor den hier ontkend. „Afgezien hiervan zal het zeker op korte termijn zijn en we zullen ons ge zond verstand daarbij moeten gebrui ken. Er zijn verschillende meningen over de vraag of het conflict kan wor den opgelost zonder dat Rusland intern ingrijpt, of een harde lijn zal volgen. Hierover heeft het partijbestuur een nog niet gepubliceerde nota van de Sov jet-Unie ontvangen met eisen. Willen wij realistisch zijn, dan moeten wij re kening houden met de mogelijkheid van een krachtdadig optreden van de Sov jet-Unie", aldus de Prace, die in dit verband wijst op de scherpe toon in de verklaringen van Oost-Duitsland en Rusland. „Oost-Duitsland heeft gezegd dat al le machtsmiddelen moeten worden aangewend om de socialistische maat schappij te handhaven en dat de an ti-socialistische krachten vernietigd moeten worden"". De Tsjechen ergeren zich bijzonder aan het feit dat de Oostduitsers nog „roomser zijn dan de Moskouse paus", want Oost-Duitsland is welis waar een communistische kameraad, maar toch ook een land van Duitsers, die mede-verantwoordelijk zijn voor het uitbreken van de tweede wereld oorlog en die is men in Tsjecho-Slo wakije nog niet vergeten. Prace schrijft: „Oost-Duitsland eist nu eindelijk een krachtig ingrijpen, maar op welke maatregelen doelt men eigenlijk? Men wil dat hard wordt op getreden tegen rechtse, anti-socialisti sche krachten, die de grondslagen van onze Marxistisch-leninistische maat schappij hebben verstoord. Men eist dat de persvrijheid ogenblikkelijk wordt in getrokken en dat de grenzen van het Pact van Warschau verzekerd worden, eventueel door buitenlandse troepen. Als men deze eisen gaat inwilligen, betekent dat geen overleg, maar 'n in greep in de soevereiniteit van een staat, een poging om de interne verhoudin gen met geweld te wijzigen. Dit terwijl wij een overwegend socialistisch land zijn". Prace concludeert hieruit dat het be gin van de onderhandelingen met de Sovjet-Unie daarom zeer moeilijk zal zijn. Het blad roept de burgers op Dub- cek eensgezind te steunen en hem hun absolute vertrouwen te geven. „Laten we Dubcek en zijn delegatie tienduizen den verklaringen van aanhankelijkheid sturen met miljoenen handtekeningen. Hiermee tonen we onze solidariteit en de wens onze eigen weg te gaan. Zon der compromissen zullen wij principieel het democratische socialisme steunen. Het gaat er om rustig, maar zelfbewust de mening van het voHc mede te de len. De bijeenkomst zal een beproeving zijn waarbij iedere stem van vertrou wen belangrijk is", aldus het commen taar in het vakbondsblad. De Tsjechoslowaakse televisie liet "een juridische deskundige aan het woord om de bepalingen van het Pact van Warschau toe te lichten. Hij wees erop dat reeds in de préambule de soevereinteit van de leden wordt ge garandeerd; dat bedreigingen om in vloed uit te oefenen worden afgewe zen en dat elk lid van 't pact zonder toestemming een eigen interne politiek kan voeren". De eensgezindheid van de Tsjechen is indrukwekkend. Na de kritiek op 't studentenblad en het legerorgaan over de artikelen betreffende radio Freies Europa in München, is deze artikelen serie onmiddellijk gestopt. De redacties willen elke kans om een verkeerde in druk te wekken voorkomen. Dat blijkt ook uit het absolute zwijgen over de Russische legermanoeuvres bij de Oos telijke grens van Tsjecho-Slowakije. De prijs der overdrijving gaven de Tsjechische bladen gisteren aan een Roemeens avondblad, dat schreef dat de bloedige schaduw van Nazi-generaal Heydrich wederom boven Praag hangt. Men beijvert zich vooral om de be schuldigingen uit Oost-Duitsland te weerspreken. Over het Oostduitse be- DUBCEK vertrouwen richt dat een stroom Westduitse oorlogs ophitsers als toeristen vermomd Tsje cho-Slowakije binnendringt, wordt op merkt dat tachtig procent van de gas ten uit communistische landen komt. De televisie liet beelden zien van een nachtoefening van de grensbewakers in het westen, die zeer paraat zijn. De 530 personen die hier in de eerste helft van dit jaar werden aangehouden bij een po ging naar het westen te vluchten, kwamen voor veertig procent uit Oost- Duitsland. Interessant is het bericht dat men uit een Zuidslavische krant heeft over genomen: „De Tsjechen moeten niet niet de Russen praten zo lang niet al le Russische troepen weg zijn". Dit terwijl de Russen officieel allang weg heten te zijn, maar dat gelooft nie mand meer. Een Tsjechische journalist zegt hierover: „Onze kranten hebben tv'el stéëdè gescfrrëVeh dat er weef- Ti afdeling Russen was vertrokken, maar 't bericht dat er absoluut geen Russen meer in het land zijn brengt men niet. Op dergelijkke verschillen moet men hier letten". Het satirische kunstblad Literami Listy publiceert een spotprent met de Russische partijleider Breznjef als woe dende, vervaarlijke brandweerman die met alle geweld een brand wil blussen in het Tsjechsche huis, terwijl een machteloze Dubcek roept: „Maar er is hier helemaal geen brand!" ADVERTENTIE HET MEEST ZUIVERE NATUURPRODUCT Volgens een 2 eeuwen oud recept ge stookt in de distilleerderij van N.V. Joh.s Verhoeven, 5s-Graveland. BRUSSEL Een ontploffing in een aluminiumfabriek in Duffel bij Antwer pen heeft gistermiddag het leven ge kost aan een van de arbeiders. Twee an deren werden ernstig gewond. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 7