Veenendaals dagblad Buiten Binnenkort vet-arme boter en margarine Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Honderden komen per dag van honger om Bende sloeg goede slag in Amsterdamse juwelierszaak ACHTERDOCHT STAAT OVEREENSTEMMING INZAKE VOEDSELCORRIDORS IN DE WEG Werk 400 man in gevaar als DAIM geen geld voor verhuizing krijgt Financiële steun uit Nederland Zeven toeristen mogen Z.Slavië verlaten Reis naar Cuba definitief afgelast Dubcek's positie onaangetast Man bedolven onder kaas SCHEPEN OP MET HELLENDE VLAK Terroristen in Thailand actief DROOG EN ZONNIG IN DEVENTER Helikopter haalde zieke zeeman van boord Crcx Snelle actie 0 Het Nederlandse comité voor kinder postzegels heeft honderdduizend gul den beschikbaar gesteld voor de ruim een half miljoen noodlijdende kinderen in Biafra en Nigeria. De bijdrage zal worden gebruikt voor de uitzending van een medisch team en de aanschaf van voedsel en medicamenten. Aanvoer Honderd twintig jongeren na 50 uur wachten op Schiphol huiswaarts Verdraaid beeld Verdacht gekuch Nog zelfde prijs Meer sympathie JONGEN GESTIKT IN RIOOLPUT Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei'*, opge richt In 1926. Ultg.: Wegener's Couranten Conoem n.v. Advert losse mra-pri]s 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 7*1,50, Ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 27 JULI I968 - 42e JAARGANG no. I75 TE WEINIG HULP VOOR BIAFRA TVTIAMEY De hoop dat de onderhandelaars van Biafra en Nigeria ten behoeve van de hongerende mensen in Biafra een wat soepeler houding zouden aan nemen, is niet in vervulling gegaan. Zij beëindigden gis teren hun in Niamey (Niger) gevoerde besprekingen zon der het eens te zijn geworden over de instelling van een corridor, waarlangs de zo dringend noodzakelijke stroom van hulpgoederen zou kunnen gaan vloeien naar de ge bieden waar dagelijks honderden vluchtelingen van honger omkomen. De internationale hulpverleningsorganisaties, die niet op een mogelijk resultaat wilden wachten en al begonnen waren op illigale wijze voedsel en medicamen ten aan te voeren, zullen daarmee in elk geval nog door moeten gaan tot misschien begin augustus op de Biaf- raans-Nigeriaan.se conferentie in Addis Abeba spijkers met koppen geslagen worden. DEVENTER Wanneer de gemeen te Deventer niet over de brug komt met een bedrag van 4V« miljoen gul den zal de werkgelegenheid in Deven ter hoogst waarschijnlijk een gevoeli ge klap krijgen. De Deventer Algemene Industrie Mij (DAIM), fabrikant van kroonkurken en capsules, moet namelijk naar een andere plaats verhuizen en vraagt daarvoor financiële steun. Bij de DAIM in Deventer werken ongeveer 400 men sen. Sinds 1959 voert het bedrijf al onder handelingen met de gemeente over overplaatsing. De DAIM ligt midden in het historische stadsdeel Bergkwartier. Het moet verhuizen wegens de sane ring van deze wijk. Besprekingen met de ministeries van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en van Economi sche Zaken zijn vast^eslopen omdat er geen geld is. Het Tweede-Kamerlid drs. E. Nypels (D'66) heeft minister De Block (econ. zaken) om financiële steun gevraagd opdat de onderneming voor Deventer behouden blijft. Sluiting van het bedrijf zou een nieuwe slag voor de werkgele genheid in deze plaats betekenen, al dus de heer Nypels. De laatste jaren sloten in Deventer o.a. Ankersmit textielfabrieken, een meelfabriek van Noury en Van der Lande en de Davo haardenfabriek. DEN HELDER De 32-jarige Deen se zeeman Kaj Alfred Johansson is gisteren met grote spoed van zijn kot ter overgebracht naar Den Helder. De man kreeg tijdens het vissen een maagperforatie. Via Scheveningen-Radio werd de hulp ingeroepen van de Marinelucht vaartdienst. die van het vliegkamp Valkenburg bij Leiden een helikopter liet vertrekken. "1Jan het ene jaar naar het andere zijn de kwartelkoningen geleidelijk bijzonder zeldzame ver schijningen van het hooiland gewor den. Thijsse weet er in „Het Vogel jaar" een opgewonden verhaal van op te dissen, wanneer wij door de Rijn- uiterwaarden of de grazige uitge strektheden van de Gelderse Vallei zwierven, hoorden wij in het broed- seizoen geregeld hun typische „crex crex" scherp en krakend, doch het was een bijzonderheid er eentje te zien, want deze dieren leven zeer verborgen tussen 't hoge gras en nu zijn ze allang verdwenen. Langdurig stond de kwakkel, schriek of spriet als waterwild in de oude Jachtwet, hij komt in een bekend kinderversje voor en in de Friese greiden was hij een maal zo gewoondat een oöloog- ornitholoog der noordelijke provincie „de Taepert" werd genoemd, zijnde de naam van de kwartelkoning in Fries land. Hij had een even harde, bitse stem, was kort van stof en zijn huis droeg de vogelnaam. De Ouden kenden een speciaal my thisch kwartelland, genaamd Ortygia, wat op het winterkwartier dezer hoentjes zou duiden. Ze stonden in het Avondland hoger in aanzien dan ten onzent, al werden er heel wat in gevangenschap gehouden om de typi sche roep, „het slaan van de kwartel". Ook kende men het „kwartelen met het weispél". De oude Grieken nu meenden, dat deze vogels van het graangébied op de trek geleid werden door de kwartel-koning en het verluidt, dat deze opvatting nog steeds door de inheemse jagers gehuldigd wordt. In de bijbel vinden we de won derbaarlijke spijziging van de murmu rerende kinderen Israels met grote menigten kwartels, die over de zee kwamen trekken, doch dat deze in drukwekkende vogellegers aange voerd werden door een kwartelkoning staat nergens. 27-7-1968 A. B. WIGMAN Gistermiddag meldde Radio-Biat'ra optimistisch, dat de onderhandelaars in Niamey het eens waren geworden over een ,Jiulpcorridor" èn dat alleen nog verschil van mening bestond over het toezicht, dat Biafra door buitenlandse waarnemers uitgeoefend wil zien, maar waar Nigeria niets voor voelt. Korte tijd later kwam de Nigeriaanse radio echter met een tegenspraak. Naar de president van Niger, Hamani Diori, gastheer bij de voorbereidende be sprekingen in Niamey, meedeelde, zul len vertegenwoordigers van Nigeria en Biafra uiterlijk 5 augustus in Addis Abeba om de eonferentietafel gaan zit ten. Op de voor deze besprekingen door de onderhandelaars in Niamey opgestel de agenda staan drie punten 1. regelingen voor een definitieve op lossing van het conflict, 2. voorwaarden voor een beëindiging der vijandelijkheden, 8. concrete voorstellen voor de aan voer van hulpgoederen voor de burger slachtoffers van de oorlog. Als pleister op de wond besloten beide partijen het overleg over de mogelijk heden voor een snelle actie ten behoeve van de slachtoffers te blijven voortzet ten. In hun slotcommuniqué verklaar den zij van plan te zijn voorrang te ge ven aan praktische oplossingen voor dit menselijk vraagstuk, waarvan de belang rijkheid en het dringende karakter door hen wordt erkend. Radio-Nigeria heeft gemeld, dat drie honderd Biafraanse soldaten in de sec tor Ikot naar de federale troepen zijn overgelopen. In de sector van Port Harcourt deden vijftien Biafranen het zelfde. Biafra wil massale voedselaanvoer door de lucht in dier voegde, dat geen DEN HAAG Vandaag en morgen komen de 7 Nederlanders terug die een paar dagen in Zuid-Slavië zijn vastge houden op verdenking van het neerste ken van een Zuidslaaf. Na een eerste onderzoek van de po litie hebben zij hun paspoorten terug gekregen en kregen zij meer bewe gingsvrijheid dan alleen een gedwon gen verblijf in een hotel in Split. Tijdens hun verblijf in een dorpje zouden de zeven jongens ruzie hebben gekregen met de plaatselijke bevol king, waarbij een inwoner met e?n mes werd verwond. Het slachtoffer is inmiddels buiten levensgevaar. Omdat geenszins vast staat dat een van de zeven jongelui de messteek heeft toegebracht, is tot vrij lating besloten. enkel vliegtuig op Nigeriaans gebied zou landen, maar Nigeria zegt, dat dit alleen maar een methode zou zijn om meer wapens te krijgen, gecamoufleerd als goederen voor hulpverlening en heeft gedreigd elk vliegtuig te zullen neer schieten dat vliegt boven gebied dat het in handen heeft. Als gevolg van deze twist komen maar zo weinig hulpgoederen binnen, dat ze niet meer zijn dan een druppel op een gloeiende plaat. Naar schatting is tengevolge van de instabiliteit van deze operatie deze week een hoeveelheid van 1500 ton voedsel en geneesmiddelen, geschonken door het Rode Kruis en de Wereldraad van Ker ken, gestrand op een eiland bij Biafra. Van wat binnenkomt vinden slechts kleine hoeveelheden melk en ander voed sel hun weg naar de vluchtelingenkam pen en ziekenhuizen, zo meldt Associated Press. AMSTERDAM Vrijdagavond is de finitief komen vast te staan dat de 120 jongens en meisjes (50 uit Nederland, 20 uit Italië, 25 uit Frankrijk en 25 uit België) die het plan hadden een be zoek van 6 weken aan Cuba te bren gen, onverrichter zake naar huis terug keren. Hun verblijf van ongeveer 50 uur op Schiphol in afwachting van een reismogelijkheid, nadat het gecharter de vliegtuig verstek had laten gaan, is tevergeefs geweest: er kon geen reis gelegenheid gevonden worden, on danks het feit dat de KLM aanbood het zeischap in groepen, voor zover er plaats was, naar Curasao te brengen. De reis van Curasao naar Cuba met de Antilliaanse Luchtvaart Maatschappy bleek nog eens 10.000 dollar extra te zullen gaan kosten, en dit geld beza ten de jongens en meisjes niet. De African Safari Airways, een maatschappij met slechts één vliegtuig die de chartervlucht had zullen uitvoe ren, had aanvankelijk geen toestem ming gekregen van de rijksluchtvaart dienst om formele gronden. Later bleek o.m. door bemiddeling van de schrij ver Harry Mulisch de RLD echter wel bereid alle medewerking te verlenen, maar toen trok de AFA zich terug, zo als eerder al de British United Air- .lines had gedaan. De organisatoren van de reis menen, naar zij vrijdagnacht op een in Am sterdam gehouden persconferentie ver klaarden, dat Amerikaanse invloeden deze terughoudendheid hebben veroor zaakt. Overigens had men alle lof voor de Nederlandse autoriteiten. „Flinke dosis optimisme noodzakelijk" PRAAG/WENEN Partijleider Dubcek zelf heeft volgens Radio-Praag gis teren de geruchten over een nederlaag, die htf in het centrale comité gele den zou hebben, tegengesproken. Dubcek verklaarde tegen een afvaardiging van arbeiders uit Praagse bedrijven: „In volledige overeenstemming bereidt het presidium van de partij zich voor op de komende gesprekken met onze Sovjet- russische vrienden". Voor deze gesprekken „hebben w(j een behoorlijke dosis optimisme nodig en vast geloof in onze rechtvaardige zaak, die ons moeten helpen de bezorgdheid van onze vrienden tenslotte toch weg te kunnen nemen". De toehoorders verzekerden Dubcek van hun steun en nodigden de broederpar tijen uit „naar onze bedrijven te komen om zich met eigen ogen er van te overtuigen dat de partijleiding bij ons, de arbeiders van Praag, volledige steun en vertrouwen geniet". Dat er geen onenigheid op de bijeen komst is geweest werd ook verklaard door de tweede secretaris van het cen trale comité van de partij, Casimir Ci- sar. Deze zei gisteren Voor radio en te levisie dat hij zelf aanwezig is geweest op alle vergaderingen van- de laatste tijd. „Ik kan getuigen dat ze in een sfeer van absolute eensgezindheid zijn verlopen, en in de geest van het toe vertrouwde mandaat", zei hij. Cisar riep opnieuw op tot algemene steun aan het presidium en het centrale co mité van de partij. De Tsjechoslowaakse journalisten zonden gisteren aan het presidium een brief waarin stond dat het „voor het begin van de gesprekken met de Sov jets een zo groot vertrouwen geniet als nog geen enkele regering van ons land in de afgelopen 50 jaar heeft verkre gen". Dat vertrouwen is gebaseerd op het consequent doorvoeren van een pro gramma dat „eenstemmig door ons land wordt goedgekeurd: herstel van het menselijke gezicht van het socialis me". In een brief beschuldigen de journalis ten de Sovjet-Unie van het geven van een vals en verdraaid beeld van de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. Een normale sfeer voor de komende •besprekingen wordt bemoeilijkt door 0 Een triest beeld uit Umuhaia in Biafra, waar de moeder van dit huilend kind tijdens een onderzoek in een ziekenhuis te horen kreegdat het jongetje niet meer te helpen was... Langdurig voedselgebrek had het lichaampje totaal uitgeput. ALPHEN A/D RIJN Vrijdagmid dag omstreeks half één zijn in het kaaspakhuis van het Voedselvoorzie ning- en In- en verkoop Bureau (VIB), een onderafdeling van het departement van landbouw en visserij aan de Be- dry fsweg te Alphen a.d. Rijn, 74 kaas stellingen met ca. 600 ton kaas omge vallen. waardoor de 42-jarige gehuwde controleur W. Vonhout uit Ter Aar, onder de vallende stellingen en kazen bedolvep werd en op slag dood was. Twee van zijn helpers, de 18-jarige K. Zuidam uit Aarlanderveen, en de 28-ja rige H. Tukker uit Sassenheim werden licht gewond. In samenwerking met de arbeidsinspectie stelt de gemeentepoli tie te Alphen a/d Rijn een onderzoek in. Het ongeluk gebeurde in een van de vier grote zalen die alle vrijwel geheel gevuld waren met kaas. O EINDHOVEN In de hardery van de DAF-fabriek in Eindhoven zyn gisteravond by een explosie twee man nen gewond. Zij zyn naar een zieken huis gebracht. Op de explosie, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, volgde een brand, die snel was geblust. In het heuvelland ten zuidoosten van Brussel is een voor de scheepvaart zeer belangrijke installatie in gebruik genomen, die bekend staat onder de naam „Het hellende vlak van Ronquières." Dit stelt schepen, op weg van Charleroi naar de Belgische hoofdstad, in staat een hoogteverschil van 68 meter te overwinnen. Iedere „badkuip" staat op 236 wielen en kan schepen tot maximaal 1350 ton transporterenDit project voorkomt het tijdrovende wachten in vele sluizen en heeft in totaal ongeveer 350 miljoen gulden gekost. AMSTERDAM Een bende juwelendlcven heeft gistermiddag voor anderhalve ton aan sieraden geroofd uit de etalage van de juwelier Van Pampus aan de Kalverstraat in Amsterdam. Een verkoper rook onraad toen een van de klanten in de winkel nadrukkelijk kuchte. Het volgende ogenblik was de winkel leeg en bleken uit de etalage kost bare armbanden, ringen en andere sieraden verdwenen te zijn. De weggevluchte „klanten" waren in geen velden of wegen meer te zien. De roof werd kort voor vier uur uit gevoerd, toen de Kalverstraat vol win kelend publiek was. Vier mannen en twee vrouwen wa ren bij Van Pampus in de winkel. Drie mannen en een vrouw konden door het winkelpersoneel worden geholpen. Het ene paar bleef wat achteraf staan, schijnbaar geduldig op zijn beurt wach tend, terwijl de anderen zich manchet knopen, broches en andere artikelen lieten tonen. Een van de verkopers hoorde van achter zijn toonbank plotseling de wachtende man nadrukkelijk kuchen. Tegelijkertijd zag hij het deurtje van een etalage openstaan. „Wie is met de briljant- bezig?", vroeg hij in het algemeen, hopend dat zijn argwaan ten onrechte zou zijn en dat een van zijn collega's zou reage ren. Op hetzelfde ogenblik ontdekte hij dat er een forse greep in de etalage was gedaan. De wachtende man moet naar het gangetje achter de etalages zijn geschoven, het slotje waar het sleuteltje in stak hebben openge draaid en zijn slag hebben geslagen. De verkoper liep onmiddellijk naar de winkeldeur om de deur op slot te doen. Hij was te laat. De kuch van de man was duidelijk het sein geweest aan de anderen dat de slag geslagen en de buit binnen was. Geen van de klanten was meer in de winkel. Het personeel rende de Kalverstraat in. Men zag nie mand meer. Bij inventarisatie bleek een witgou- den armband, bezet met briljanten en boguettes ter waarde van 52.500 gulden te zijn verdwenen. Voorts worden een gouden broche, negen losse briljanten en achttien ringen met briljanten ver mist. Deze hadden bij elkaar nog eens een waarde van honderdduizend gulden. Men heeft geen idee welke nationali teit de dievén hebben. Een van de vrouwen sprak behoorlijk Engels; twee van de mannen spraken die taal slecht. De overigen hebben hun mond hele maal niet opengedaan. SAIGON Een kleine groep terro risten heeft de afgelopen nacht een aanval gedaan op de Amerikaanse luchtmachtbasis by Udorn in het noor den van Thailand, zo werd door een woordvoerder voor de Amerikaanse am bassade in Bangkok meegedeeld. De woordvoerder zei dat vier Ameri kaanse soldaten en een Thailandse sol daat werden gewond; er zou een vlieg tuig hij de aaiwal zijn beschadigd. DEN HAAG De boterfabrikanten willen met een vet-arme roomboter op de markt komen. Deze boter zal half zoveel melkvet bevatten als normale roomboter. In zuivelkringen verwacht men dat zo'n pakje vet-arme roomboter ongeveer een gulden gaat kosten. Een pakje normale roomboter kost ongeveer 1.65 gulden. De vraag naar zuivelprodukten met een laag vetgehalte stijgt. Naast de vet-arme melk en de vet-arme koffie melk komt over een paar maanden ook een nieuw soort (magere) margarine op de markt, halvarine geheten. Halva- rine heeft een vetgehalte van veertig procent tegen margarine tachtig pro cent. Een pakje halvarine zal voorlopig evenveel kosten als een pakje marga rine. De fabrikanten vinden dat de kos ten van ontwikkeling en produktie nog te hoog zijn. Het voordeel van een lager vetgehalte kan nog niet in de prijs worden doorberekend. Wel ver wachten deze fabrikanten dat de prijs van halvarine de komende jaren aan zienlijk zal dalen. De adviescommissie warenwet heeft halvarine grondig onderzocht en in orde bevonden. Uit het onderzoek is geble ken dat de half-vette margarine bestaat uit een weke emulsie van water en olie met een vetgehalte van ten hoogste 41 en ten laagste 39 procent. Halvarine bevat geen melkvet, geen boter en geen zetmeel. Het nieuwe pro- dukt zal in pakjes van 250 gram in de winkels komen. Door de samenstelling weinig vet en veel water is halvarine uitsluitend geschikt voor de boterham. Braden en bakken is niet mogelyk. Op de pakjes halvarine zal duidelijk de merknaam staan aangegeven. „zulke feiten als het weglaten van het standpunt van de Tsjechoslo waakse communistische partij en een zijdige, verminkte en onware verslag geving in de Russische pers, aanval len tegen vertegenwoordigers van de Tsjechoslowaakse staat en partij en de onbegrijpelijke vertraging in't ver trek van de Sovjet-troepen van Tsje- choslowaaks grondgebied", aldus de brief. Het blad van de Tsjechische schrij versbond „Literarny Listy" deed een bewogen beroep op het centrale partij comité bij de komende' besprekingen met de Russen het liberaliseringspro ces vastberaden en eensgezind te ver dedigen. De boodschap is opgesteld door een vooraanstaand toneelschrij ver, Pavel Kohout, en kan door ieder die dat wenst worden ondertekend. Dat in de huidige omstandigheden de Tsjechische minister van Buitenlandse Handel, Vaclav Vales, in Moskou niet veel bereikt heeft, is niet verwonder lijk. Bij zijn terugkeer zei hij gisteren dat de lening van 400 miljoen roebel, waarom Tsjecho-Slowakije in maart had gevraagd, nog niet is toegewezen. Twee andere kwesties zijn nog even min geregeld, namelijk verhoging van de graaninvoer uit de Sovjet-Unie met ongeveer 300.000 ton in ruil voor Ts j echoslowaakse consumptiegoederen, en een overeenkomst voor levering van aardgas door de Sovjet-Unie. Wel heeft de Sovjet-Unie in principe verhoging van de invoer van auto's uit Tsjecho- Slowakije aanvaard. Dit jaar waren dat 7.000, volgend jaar zullen dat 20.000 auto's worden. De Tsjechen hebben nu ook steun ge kregen van de Britse communisti sche partij. Deze stelde zich gister avond achter de hervorming en wees inmenging af zonder de Sovjet- Unie met name te noemen. Het moet bij wederzijds vertrouwen mogelijk zijn de strijdvragen te regelen, meent zij. Voorts is gisteren de militaire corres pondent van het Londense dagblad „The Times" Charles Douglas Ho me uit het land gewezen. Hij ia een neef van de voormalige conser vatieve premier Sir Alec Douglas Home. Gisterochtend kwam hij in Wenen aan. Hij zou door de Russen langdurig zijn ondervraagd en daar na aan de autoriteiten in Praag zijn overgedragen. Voor het kantoor van Literarni Listy stonden de burgers van Praag in de rij om hun handtekening te zetten onder het manifest van Pavel Kohout. Het blad kwam met een speciale editie uit en hoewel er 250.000 extraexemplaren in de middaguren van de persen rolden was even later alles uitverkocht. Op de pleinen, in trams en bussen stonden de mensen het manifest over eikaars schouders te lezen. Om iedereen d« kans te geven zijn handtekening te zet ten was voor een winkel in het cen trum van Praag een tafel met een lijst neergezet. Daar stroomden de handte keningen ook bij duizenden binnen. KERKRADE De tienjarige Jan de Bie uit Kerkrade is gistermiddag bij het spelen in een zeven meter diepe rioolput geklommen en gestikt. Op de bodem van de put was hij bevangen geraakt door gassen. (Van onze weerkundige medewerker) A Is de stijgende barometer ons niet bedriegt, krijgen we een weekein de met gunstig weer. Er mogen zon nige perioden worden ver wacht en het blijft droog. De wind waait aanvanke lijk uit noordelijke tot noordoostelijke richting, gaat vervolgens inbinden en later krimpen naar noordwest tot west Daardoor kan de temperatuur enige stijging doormaken, met in Gelderland middaguitersten tussen 21 en 24 gra den. Deze gunstige ontwikkeling danken we aan een fikse uitbreiding naar Scandinavië van het nu al dagenlang boven Schotland standhoudende maxi mum van 1030 millibar. Een depressie met regen en onweer boven Zuid-Polen verzwakt. Het weer in Oost-Duitsland en Tsjecho-Slowakije was vrijdagmid dag zeer buiig, met temperaturen va riërend van 11 tot 17 graden. Dene marken meldde daarentegen kwikstan den tussen 17 en 23 graden. Morgen: Zon op 04.55, onder 20.36. Maan op: 08.06, onder 22.04,

De Vallei | 1968 | | pagina 1