Wereldopinie over op nieuw dieptepunt Edward Kennedy heeft nu geen ambitie voor vice-president Laat schema achter var uw buitenlandse reis! jbior L eV t accent op II eine-ni eióieó U Krachtproef tussen Wilson en transportarbeidersbond Dr. J. Linthorst Homan EGKS- ambassadeur in Londen TEKORT VAN MILJARDEN BEDREIGT DUITSE AOW Als gevolg van Vietnamese otrlog en moorden op King en Kennedy „Waardering en haat tegelijk" Hamburg krijgt ondergrondse opslagkelders voor ruwe olie Pater J. Melsen f Tweede ruilhart in Engeland Stagnaties op Brennerpas Vuurgevecht in Jordaandal Londenaar in voorarrest na kruisiging Nasser in Georgië gearriveerd Nachtblauw in de middag yy Feraud's bruid heet Tamara „Mini" bij Courrèges tot het uiterste RESERVOIR De Gaulle naar Turkije PERCENTAGES TE GULLE BELOFTEN GEDAAN INZAKE WAARDEVAST STAATSPENSIOEN PARTICULIER Viëtnamvergadering in Parijs verboden HIXiERE PREMIE DRINGEND ADVIES VAN A.N.W.B. Lanvin: stijlvol Patou: jeugdig ZATERDAG 27 JULI 1968 WASHINGTON De houding van het publiek in het buitenland tegenover de Ver. Staten heeft een nieuw dieptepunt bereikt, zo is uit een nieuwe reeks peilingen gebleken. De Vietnamese oorlog en de recente moorden waren hiervoor de twee belangrijkste oorzaken. Een commissie van het Huis van Afgevaardigden, die het imago van de Ver. Staten in het buitenland bestudeert, heeft rapporten ontvangen van Lloyd Free, directeur van het Institute for International Social Research, George Gallup jr.. president van de Gallup Polls, en F.dward L. Barnavs, adviseur in publieke zaken van de regering en industrie. Free zei: „De houding tegenover de VS is tweeslachtig; gelijktijdig houden ze van ons en haten ze ons." Volgens dr. Bernays is de houding van het pu bliek in de hele wereld ten opzichte van de VS op een nieuw dieptepunt beland. Free heeft zijn onderzoekingen ver richt in Engeland, Frankrijk, Italië, West-Duitsland en Japan. Gallup deed het in 27 landen, hoofdzakelijk in Euro pa, maar ook Japan. Dr. Bernays on dervroeg buitenlandse correspondenten en Amerikaanse diplomaten in 'Azië, Afrika, Europa en Zuid-Amerika. Free vertelde de commissie dat het hem niet kon schelen hoe de mensen in andere landen denken over zaken als het Amerikaanse levenspeil, het hoge echtscheidingspercentage of de seksuele normen van jonge mensen. Wat hij be langrijk vond was het gevoel van we derzijdse solidariteit* en van vertrou wen in het vermogen van de Ver. Sta ten om verstandig en evenwichtig we reldleiding te geven. In deze belangrij ke aspecten van ons imago doen we het thans slecht, zei Free. Gallup vertelde dat er nog een reser voir van goodwill tegenover Amerika bestaat, maar dat de eerbied voor zijn HAMBURG Deutsche Shell A.G. gaat voor de opslag van ruwe olie bij Hamburg in de nabijheid van haar raf finaderij ondergrondse opslagkelders gebruiken. De totale opslagcapaciteit zal na voltooiing van dit project onge veer 1.2 miljoen kubieke meter bedra gen. De eerste proefboringen hebben aan getoond dat in een reeds bekende zout laag drie kelders kunnen warden „uit gespoeld" met elk een opslagcapaciteit van 200.000 m3. Er zijn verder plannen deze kelders met nog een drietal uit te breiden. De peervormige opslagkelders wor den ongeveer 6001200 meter onder de grond gebouwd door water uit de Sü- derelbe met kracht in de zoutformatie te spuiten. Het water wordt door een ondergrondse pijpleiding van elf kilo meter lengte aangevoerd. Een parallel lopende pijpleiding voert het zoute wa ter terug naar de Elbe. Als de opslag kelders gereed zijn worden deze pijp leidingen gebruikt voor het transport van de ruwe olie van en naar de op slagkelders. De werkzaamheden aan dit project zijn reeds begonnen. Men verwacht dat in de loop van 1970 de eerste opslagkel der gereed zal zijn. ANKARA President De Gaulle zal van 2 tot 30 oktober een officieel be zoek aan Turkije brengen, op uitnodi ging van de Turkse regering. Dit is vrij dag in Ankara bekendgemaakt. leiderschap afneemt. Dr. Bernays zei, dat de mensen in vele landen ook be zorgd waren over hot feit dat het Con gres in gebreke is gebleven een stren ge wapenwet goed te keuren. Het rapport van Free toonde aan dat de Viëtnamese oorlog veruit het meest genoemde aspect was dat men in de Ver. Staten afkeurt. De onderzoekingen werden verricht nadat president John son de bombardementspauze had afge kondigd. De vraag luidde: „Als u de zaak zui ver bekijkt uit het oogpunt van de te genwoordige belangen en de toekomsti ge veiligheid van uw eigen land, keurt u dan de wijze waarop de Ver. Staten het Viëtnamese probleem behandelen goed of af?" De antwoorden leverden in percenta ges de volgende resultaten op: goed- af keurend keurend weetniet Frankrijk 6 67 27 Gr. Brittannië 32 41 27 W.-Duitsland 17 49 34 Italië 29 34 37 Japan 6 37 57 Een andere vraag, te beantwoorden uit hetzelfde oogpunt van het eigen land, betrof de weg die Amerika terza ke van Viëtnam moet inslaan. De re sultaten waren: de strijd opgeven en in de naaste toekomst uit Viëtnam terug trekken: Frankrijk 50 pet, Italië 41, Duitsland 33, Gr.-Brittannië 24 en Ja pan 33 pet. Aanvaarding van een compromis zelfs als dit eventueel de communisten in staat zou stellen om de macht in Zuid-Viëtnam over te nemen: Frank rijk 26 pet, Italië 15, Duitsland 32, Gr.- Brittannië 26 en Japan 19 pet. Doorvechten tot een regeling kan be reikt worden, die verzekert dat de communisten niet de macht in Zuid- Viëtnam in handen krijgen: Frankrijk 10 pet, Italië 21, Duitsland 25, Gr.-Brit tannië 36 en Japan 11 pet. LONDEN De Britse regering wei gert de eisen in te willigen van 77.000 man buspersoneel. dat met ingang van 12 augustus voor onbepaalde tijd in staking wil gaan als het geen opslag krijgt. De minister van Arbeid, Barbara Castle, legde vrijdag het Lagerhuis een regeringsverordening voor, waarbij de bevriezing van de lonen tot het einde van het jaar verlengd wordt. Hierdoor is een krachtproef begonnen tussen de regering-Wilson en de machtige trans- pórtarbeidersbond (1.4 miljoen leden), waar het buspersoneel onder valt en die ROME In Rome is op 59-jarige leeftijd overleden de procurator-gene raal van de orde der Carmelieten, de Nederlander drs. Jacobus Melsen. In zijn functie van procurator-generaal, onderhield pater Melsen het contact van alle provincies van de orde der Carmelieten met de Heilige Stoel. Jacobus Melsen werd 14 februari 19Ö9 in Boxmeer geboren. In 1927 trad hij toe tot de orde der Carmelieten. Pater Melsen heeft 28 jaar lang een functie in Rome vervuld, sinds 1965 als procu rator-generaal van de Carmelieten. Zijn stoffelijk overschot zal zondag in Rome worden begraven. LONDEN In Groot-Brittannië is vrijdag de tweede harttransplantatie in dat land uitgevoerd. Een team onder leiding van de chirurg Donald Ross, plantte in het nationale ziekenhuis voor cardiologie in Londen het hart van een verkeersslachtoffer over in de borst van de 48-jarige Reginald Forde uit Londen. In een medisch bulletin werd meege deeld, dat de patiënt er voor de opera tie zeer ernstig aan toe was. Zijn toe stand kon gisteravond dit voor ogen houdend, bevredigend worden genoemd. Het team, dat deze 28ste harttrans plantatie ter wereld uitvoerde, gaf 3 mei j.l. een ander hart aan de 45-jarige Frederick-West, die 46 dagen na de operatie overleed. het stakingsbesluit bekendmaakte. Wilson zal het moeten opnemen tegen de secretaris-generaal van de bond, Frank Cousins, juist nu diens naaste medewerker Harry Nicholas op de sleu- telpost van secretaris-generaal van de Labourpartij is benoemd. Het stakingsbesluit vormt de eerste uitdaging jegens de nieuwe wet op lo nen en prijzen in Engeland. Krachtens deze wet, kunnen de initiatiefnemers van een staking tot geldboeten van wel 500 pond of gevangenisstraf veroordeeld worden. De staking van het buspersoneel zou het busverkeer in alle steden van En geland, met uitzondering van Londen, verlammen. DEN HAAG Tengevolge van ver scherpte controlemaatregelen door de Italiaanse douane en grenspolitie op de grenspost Brennerpas zijn aldaar in het afgelopen weekeinde ernstige stag naties in de verkeersstroom ontstaan. Files van 20 km lengte en wachttij den van 7 uur hebben o.a. het toeris tenverkeer lamgelegd. De ANWB heeft zich in verband hier mee schriftelijk tot de Italiaanse am bassadeur gericht met het verzoek bij zijn regering op zodanige maatregelen aan te dringen dat onder de gegeven omstandigheden de stagnaties aan de Oostenrijks - Italiaanse grens tot een minimum worden teruggebracht. Hier bij is erop gewezen dat de lange wacht tijden voor vele Nederlandse vakantie gangers het verlies van een volle va kantiedag betekenen. Soortgelijke brieven zijn door de Duitse en Oostenrijkse zusterorganisa ties van de ANWB gericht tot de am bassadeurs in Bonn, resp. Wenen. Op het terrein van Shell Nederland Chemie in het Rotterdamse Botlekge- bied is een nieuwe allylchloride-fa- briek voltooid, die Shell Nederland nu tot de grootste producent van allylchlo- ride in Europa heeft gemaakt. Allyl- chloride is de grondstof voor epichloor- hydrine, dat wordt gebruikt bij de fa bricage van kunstharsen en glycerine. Met de uitbreiding was een bedrag van ongeveer f 11 miljoen gemoeid. BRUSSEL In goed ingel ichte Europese kringen in Brussel verluidt, dat dr. J. Linthorst Homan, voormalig Nederlands lid van de Hoge Autori teit, binnenkort benoemd zal worden tot ambassadeur van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal te Lon den. Deze functie werd tot voor kort bekleed door de voormalige Neder landse minister van Buitenlandse Za ken Van Kleffens, die met pensioen is gegaan. De Europese Commissie, die als op volgster van de Hoge Autoriteit de EGKS-ambassadeur in Londen benoemt, heeft een beslissing genomen, doch moet nog officieel contact opnemen met dr. Linthorst Homan. Van de drie Europese gemeenschap pen (EEG, Euratom en EGKS) be schikt alleen de laatste over een offi ciële ambassadeur in Londen, op basis van een associatieverdrag van de EGKS met Groot-Brittannië. Dr. Linthorst Homan is 65 jaar. Hij was na de oorlog directeur integratie bij het directoraat-generaal buitenland se economische betrekkingen van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag en maakte in die functie de onderhandelingen mee, die leidden tot het EEG- en Euratomverdrag. Onder die verdragen staat zijn handtekening naast die van minister Luns. In 1958, toen de EEG en Eratom in Brussel startten, werd hij hoofd van de permanente vertegenwoordiging van de Nederlandse regering bij de nieuwe ge meenschappen. In december 1962 werd dr. Linthorst Homan gecoöpteerd als lid van de Hoge Autoriteit der EGKS, waar hij de heer Spierenburg opvolgde, die zijn functie van permanent verte genwoordiger in Brussel overnam. Hij bleef lid van de Hoge Autoriteit tot de fusie, vorig jaar juli, met de EEG- commissie van Euratom. Dr. Linthorst Homan is geboren in Assen. Hij studeerde in Leiden en Dyon, werd advocaat in Assen en ver volgens, in 1932, burgemeester van Vledder. Van 1937 tot 1941 was hij com missaris van de Koningin in de provin cie Groningen. Sedert de oorlog heeft hij een actieve rol gespeeld in de Europese beweging. TEL AVIV Bij een treffen tussen Israëlische militairen en leden van de Arabische commando-organisatie Al- Fatah zijn vrijdag twee Israëlische of ficieren, onder wie een brigadecom mandant, en zes Arabieren gedood. Vier Israëlische soldaten en een Ara bier werden gewond, aldus een medede ling van het Israëlische leger over het incident, dat zich afspeelde op ongeveer tien km van de Damiabrug over de Jor- daan, dertig kilometer ten noorden van de Dode Zee. Na het gevecht maakten de Israëliërs automatisch wapens, granaten, bazoo ka's en explosieven buit. (Van onze correspondent) BONN In West-Duitsland is aanmerkelijk onbehagen ontstaan over de gang van zaken bij de staatspensioenverzekering. Daar dreigen tekorten van vele miljarden, die alleen kunnen worden gedekt door een forse verhoging van de pensioenpremies. In de jaren van het „Wirtschatswun- der" zijn de politici, die hun kiezers gunstig wilden stemmen, veel te gul geweest met het beloven van waarde vaste staatspensioenen, de Duitse aow. Nu blijkt dat met de huidige premies het werkend volksdeel de enorme pen sioenlast voor de ouderen niet zal kun nen opbrengen. Bij de sanering van de openbare fi nanciën had de regering-Kiesinger al geprobeerd de basis van de pensioen verzekering te verbreden en de eerste gaten te stoppen door deelneming aan de aow ook verplicht te stellen voor al le mensen met hogere inkomens. Op die manier zou de pensioenkas meteen met een 650 miljoen mark per jaar extra worden gespekt. Deze categorie van bureauwerkers had nog tot 1 juli de tijd om desgewenst een particuliere pensioenverzekering af te sluiten. Wie na die datum nog geen particuliere pensioenvoorziening Zou hebben getroffen zou automatisch wor den opgenomen in de aow en niet meer kunnen uittreden. De particuliere levensverzekerings maatschappijen probeerden uiteraard LONDEN De 41-jarige binnenhuis architect Eric Leslie Leach, die ervan verdacht wordt een collega te hebben gekruisigd, is vrijdag door een Lon- densc rechter voor een week in voorar rest gezonden. Officieel wordt hij be schuldigd van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan de 30-ja- rige Joseph Richard de Havilland. Laatstgenoemde werd donderdag avond. met ontbloot bovenlijf hangend aan een twee meter hoog kruis dat te gen een boom stond, door een park wachter aangetroffen. Zijn handen wa ren met 20 cm lange spijkers aan het kruis vastgenageld. De Havilland ligt nu in een ziekenhuis bij te komen. Volgens een van de men sen, die hem van het kruis haalden, leek hij in trance, „bijna alsof hij me diteerde". Zijn hospita noemde hem „een heel godsdienstige jongen", die al een paar maanden geleden had gezegd, dat het „onvermijdelijk" was. dat hij aan het kruis zou worden geslagen. MOSKOU President Nasser van Egypte is vrijdag voor een medische behandeling in de kaukasische Sovjet republiek Georgië aangekomen. Hij zal twee tot drie weken verblij ven in het gezondheidsoord Tsjchaltoe- bo, dat bekend staat om zijn genees krachtige bronnen. De aard van Nas sers ziekte is niet bekend gemaakt. De 50-jarige president heeft wel gezegd, dat hij zoveel pijn heeft dat hij moei lijk kan werken. PARIJS De Franse autoriteiten hebben vrijdag een voorlichtingsbij eenkomst over de oorlog in Viëtnam verboden omdat deze de openbare orde in gevaar kon brengen. De bijeenkomst zou vrijdagavond ge- georganiseerd door de Parijs-Ameri kaanse commissie voor stopzetting van de oorlog, het internationale informa tiecentrum ter veroordeling van oor logsmisdaden en de Frans-Viëtnamese medische vereniging. Er zouden foto's en films getoond worden. zoveel mogelijk van deze nieuwe klan ten te veroveren. De Bond van Le vensverzekeringsmaatschappijen zette een computer aan het werk en kwam uit de bus met een berekening waaruit bleek dat de staatspensioenverzekering reeds in 1971 met een tekort van 10,6 miljard zal zitten en in 1980 met een tekort dat ergens tussen 76 en 112 mil jard moet liggen, al naar gelang de eco nomische ontwikkeling. Daarom zou volgens deze prognose binnen enkele jaren de aow-premie ver hoogd moeten worden van vijftien tot twintig procent. Hans Katzer, de mi nister van Arbeid en Sociale Zaken, wuifde deze voorspelling weg als „ge goochel met cijfers". Maar hij kon zelf geen gunstiger cijfers op tafel brengen. Ruim de helft van de witte-boord- werkers, die voor de keus stonden, ver trouwden het staatspensioen niet en sloten particuliere pensioenverzekerin gen af. Eén dag na het verstrijken van de termijn waardoor de bureauwerkers definitief door de Staat werden gevan gen, kwam minister Katzer plotseling met zijn eigen cijfers voor de draad. Daaruit bleek dat voor 1971 een tekort van 6,7 miljard moet worden verwacht. Tegelijkertijd ligt een plan op tafel om de pensioenpremie alvast te verhogen van vijftien tot 16,5 procent. Daarnaast zijn nu in Bonn plannen ontworpen om de zeer grote tekorten bij de staatspensioenkas voor arbeiders te stelpen uit de pensioenkas voor het administratief personeel, die tot nog toe een apart fonds vormt. Dat is no dig geworden omdat steeds meer arbei ders bureauwerkers worden, zodat er steeds minder premies in de arbeiders- kas vloeien. Met de premies en wellicht ook met de reserves van de kantoormensen zul len nu de arbeiderspensioenen moeten worden aangevuld. Vele deskundigen zijn echter van oordeel dat aan de algemene verhoging der premies tot twintig procent in de komende jaren niet valt te ontkomen. De meeste Westduitsers zullen dan meer dan 35 procent van hun inkomen moeten besteden aan pensioenverzeke ring, ziekenfonds en werkloosheidsver zekering. BOSTON Senator Edward Kenne dy heeft zich gisteravond buiten iedere mogelijke keuze tot kandidaat voor de Democratische Partij voor het vice- presidentschap geplaatst in een verkla ring, waarin hij zei: „Het is me dit jaar onmogelijk". Senator Kenndy, de laatste overle vende van de vier Kennedy-broeders, zei in een verklaring, dat zijn besluit finaal en vast was en niet openstond voor verdere overwegingen. Hij zei, dat hij zichzelf uit de race had genomen wegens verantwoordelijkheden ten op zichte van de familie na de moord op zijn broer, senator Robert Kennedy. De senator voor Massachusetts zei verder in zijn verklaring, die vier ali- neas lang was, dat hij het vertrouwen, dat de Democraten in hem hadden ge steld door hem voor te dragen als kan didaat voor de partij voor het vice-pre- sidentschap op prijs stelde en dat dit onder normale omstandigheden een gro te eer voor hem zou zijn geweest. Vice- president Humphrey, die dingt naar het presidentschap en Eduard Kennedy graag als „tweede man" had ge zien, zou er zich al bij hebben neer gelegd dat hij het zonder de senator moet doen en nu gaan proberen sena tor Eugene McCarthy, zijn grootste concurrent voor de democratische pre sidentskandidatuur, of Sargent Shriver, de Amerikaanse ambassadeur in Frank rijk en zwager van Kennedy, „mee te krijgen". DEN HAAG Gezien het toenemend aantal verzoeken om radio-oproepen, waarbü over onvoldoende informatie over gezochte personen wordt beschikt, verzoekt de ANWB een ieder, die een buitenlandse reis gaat maken, een reis schema thuis of by familie of kennissen achter te laten. Indien dit onmogelijk Is, verdient het aanbeveling op regelmatigs tjjden telefonisch contact op te nemen met de achterbljjvenden. Elk jaar zorgt de Radio-oproepdienst van de ANWB voor plaatsing van en kel duizenden SOS-oproepen, waarvan er vele worden omgeroepen door bui tenlandse radiostations. Dit is mogelijk dank zij de goede samenwerking met de omroeporganisaties, de Nederlandse Radio Unie en via de NRU met de Europese Radio Unie. Het feit dat het aantal verzoeken om oproepen, waarbij men te weinig weet over de gezochte personen, hand over hand toeneemt, is voor de ERU aanlei ding geweest via de NRU hierover te klagen. Indien hierin geen verandering komt zullen verzoeken die via de bui tenlandse radiostations uitgazonden moeten worden, geweigerd worden. Het moet als een gunst worden be schouwd, zo zegt de ANWB, wanneer buitenlandse radiostations vaak veel tijd van hun druk bezette zendschema willen reserveren voor het oproepen van Nederlandse toeristen. De ANWB zou het zeer betreuren, indien ten ge volge van een te zorgeloze vakantie voorbereiding, straks beperkingen in het leven worden geroepen, die tot ge volg kunnen hebben dat verzoeken tot het plaatsen van een oproep terzijde moeten worden gelegd omdat men over onvoldoende gegevens van de op te roe pen personen beschikt. De ANWB attendeert erop bij 't ach ter te laten reisschema vooral niet te verzuimen een omschrijving van het voertuig (merk, kleur, kenteken, met of zonder caravan of bagagewagen) te voegen. „855" is de naam van deze creatie van de Franse mode ontwerpers Jacques Esterel. Het is een nachtblauwe na middagjapon met een zeer hoge kraag van wit satijn. Het huis van Dior, gangmaker van de haute cou ture, heeft in de nieuwe herfst- en wintermo de de rok vijf centimeter boven de knie gebracht, maar showman André Courrèges hief haar bijna tot het kruis, zo bleek bij de Parijse modeshows van de afgelopen week. De ontwerper van Dior, Mare Bohan, animeert ook de rok en laat de boe zem uitkomen. Zijn slank silhouet met ceintuur is wat hij ,,Naief" noemt. Hij accentueert de kleine- meisjeslook" waar dat maar mogelijk is. Soms lijkt de sfeer geïnspireerd door de kinder uit zet, maar Dior's baby-slabbetjes" zijn bewerkt met goud, lovertjes of kant en zijn ,,Naief" is verder gemaakt van de meest weelderige stoffen, de fijnste zijde en soepele weefsels, de zachtste wol en het fabelach tigste bont. „Naief" heeft voor de dag ronde halzen, voorzo ver ze niet verborgen zijn door stola-capuchons of afneembare bont-capuchons. De mantels hebben een geceintuurde trenchcoatlijn en als ze niet van japonlengte zijn, zijn ze nooit korter dan polsleng te en komen vaak tot aan de vingertoppen. Courrèges gebruikte zijn elf modellen om sex te onderstrepen. Behalve mini-rokken, bijna kruishoog, ontbloot hij de boezem en gebruikt hij de zware chiffontop zonder b.h. Veel invloed is te bespeuren van zijn confectie-boetiek, „couture future" gehe ten. Bij de shorts, broeken of rokken behorende bole ro's zijn bedoeld om de alles prijsgevende tops de- center te maken dan zij voorgeven. De ideeën van de ontwerper lijken gebaseerd op witte lingerie en op de ouderwetse combination- hansop uit de Edward-periode, ook al is de hansop gemaakt van los wit breiwerk. Voor de avond laat Courrèges de zoom tot de en kel zakken en vult hij geometrische driehoekige schouderpartijen op met goudsaffieren lovertjes. Neemt Courrèges het risico zich de woedende b.h.- fabrikanten op de hals te halen door het weglaten van de bustehouders, de schoenfabrikanten hebben geen klagen: hij heeft laarzen in het wit en bruin, gegespt als officierslaarzen, behoren tot zijn favorieten. Ook kindersandalen De wintercollectie van het huis Jeanne Lanvin is buitengewoon stijlvol. Men heeft gebruik gemaakt van de nieuwste stoffen met rijke en glinsterende broderie, die de glorie oproept van- de Italiaanse en Franse Renaissance. Het nieuwe silhouet concen treert zich op de Japanse judo-kimono, voor over dag in Parijs zwart en voor de avond in gladde of fantasiestof. Jules Frangois Crahay, de ontwerper van Lanvin, zoekt het in variaties van sluike wikkel japonnen. Gewoonlijk zijn ze afgezet met franje. Voor de Vier jonge ontwerpers hebben de collectie van Edward Molyneux verzorgd en aan een grotere kring van vrouwen van verschillend type en stijl een ruimere keuze geboden. Een hunner, Michel Philippe Laroche, neef van wijlen Jacques Fath, gelooft in tweekleurigheid. Hij gebruikt platte opge naaide plastrons en zakken, altijd contrasterend met de rest. cocktail- en avondjaponnen is er een rijke keuze aan franjes. Vele van deze eenvoudige, rechte aan sluitende japonnen zijn geborduurd met Koran motieven. Ook valt Perzische invloed waar te ne men. Bijna alle modellen voor de kleding van na vijf uur hangen vol juwelenkettingen. Sommige, gelijk op de grond. burgemeestersketens, reiken bijna tot aan de zoom De rokzomen voor overdag laten de knie vrij en blijven er dikwijls vijf k acht centimeter boven. Jean Patou heeft een jeugdige lyn •geïntrodu ceerd, „iets wat Amerika gebruiken kan". Het was goed verzorgd, dynamisch, vrolijk en zeer draag baar. Goma, de ontwerper van Patou, geeft de jon ge vrouw een sophisticated zwart, wat haar juist onschuldig en ingetogen doet lyken. Goma's pakjes voor overdag zijn driekwart jas jes, zeer nauwaansluitend en met ceintuurs. De bij behorende blouses of nauwe jurkjes hgbben dikwijls verhoogde taillelijnen en zijn vaak van zwarte wol of zij. Tunieken voor overdag zijn soms afgezet met een dubbele franje aan de zoom en hebben vaak plooien. Dezelfde stijl van overhemdblouses gebruikt hij voor elk uur: voor party's in goudlamé en voor over dag met witte manchetten en kraagje. Hoge plooi kragen en pierrotplooien toont hij op zwart flu weel, hiermee de Spaanse Renaissance-schilder Ve lasquez in het beeld brengend. De mouwen van mink. omsloten door juwelen, zijn ook uit die peri ode gelicht. Patou, of liever Goma, houdt van diepe V-halsuit snijdingen. Het meest sexy-model ooit door Patou getoond was een struisveren-hansop van zwarte chiffon, gedragen over niets. Voorts waren er geheel witte of geheel bruine ve ren mantels, even lang als de japon of tot de grond vallend over nauwsluitende avondjurken in fel rose of hemels blauw. Een duidelijke Russische invloed vertoont Pa tau's sportkleding. Russische Kozakken marcheerden brutaal gelaarsd door de salons. Hoge Russische bonttoques werden overal bij gedragen en 'n avond mantel van witte wol was het uniform van een Rus sische kadet. Deze bruidsjapon van de Parijse ontwerper Louis Feraud heet „Tamara" en is gemaakt van wibte organdie. Het „hoofddoekje" suggereert dat we te doen hebben met een landelijke Russische schone.

De Vallei | 1968 | | pagina 5