De baron kreeg j Hartig concern ontsproot aan waterput pekel in plaats van drinkwater >e route van 2000 kilometer Boekje gewijd aan „Rooi" Jaarproduktie na halve eeuw 2 miljoen ton Vijftig jaar Kon. Zout Schrijver „Alias Teixeira" in het ongelijk gesteld Lewin kan aantijgingen tegen Piet Nak niet waarmaken Mr. R. G. A. Höppener met pensioen EiV DAT WAS HET BEGIN VAN KONINKLIJKE ZOUT Beschonken man reed door nadat hij religieuse had overreden Meisje vermist na Vierdaagse Ned. echtpaar in Duitsland omgekomen Portofoons voor stationskruiers Brand gesticht in huis van kennis Vele chauffeurs verongelukt IAN SMITH IN ZUID-AFRIKA Zwolsman geen moordenaar Prof. dr. Pompe overleden Spoedig uitspraak van paus over geboorteregeling Bij benzine pompen meer zelfbediening Pas verschenen 1705 VOET TOEVAL VEILIGHEIDSMARGE ZENUWSLOPEND ENIGE AANVOER WEG VAN ZAMBIA BOEKENNIEUWS HONDERD GULDEN BOETE GEËIST TEGEN HOOFDREDACTEUR VAN RECHTS-OM ZATERDAG 27 JULI 1968 HENGELO Deze maand bestaat de Koninklijke Nederlandsche Zoutin- dustriethans een onderdeel van de Koninklijke Zout-Organon vijftig jaar. In een halve eeuw is meer dan twintig miljoen ton zout geproduceerd en ver kocht. De eerste korrel werd gemaakt in een bescheiden bedrijf in Boekelo, dat be rekend was op een jaarlijkse produktie van 30.000 ton. Deze hoeveelheid werd echter pas in 1924 bereikt. In 1960 was het bedrijf een concern geworden met een produktie van een miljoen ton zout per jaar; in 1967 sa men met de fabriek in Delfzijl twee miljoen ton. Dat het niet alleen bij zout was gebleven, bewijzen andere cijfers over 1967, een produktie aan chloorpro- dukten van 37.000 ton in Hengelo, 36.000 ton in .Delfzijl en 56.000 ton in de Bot lek. De produktie van soda kwam vo rig jaar op ruim 160.000 'ton. Toen op 13 juli 1918 de Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie werd op gericht, was daar al het een en ander aan voorafgegaan. Een bericht in de kranten van 22 mei 1887 vermeldde de boring van een waterput bij het kasteel Twickel in Delden, waar men al 1705 voet gevorderd was. Ter illustratie van deze voor die tijd enorme diepte van 470 meter werd er aan toegevoegd: „men is dus reeds bij na veertien maal de hoogte van de to ren van Delden in de aarde doorgedron gen". De boring moet de toenmalige kasteelheer baron Van Heeckeren van Wassenaar alleen maar verdriet ge daan hebben, want op een gegeven mo ment kwam er pekel in plaats van drinkwater naar boven. „Twee met dit drinkwater gevulde flessen gaven 160 gram zuiver bruikbaar zout" Uit het „toeval" zou later de KNZ groeien. Zij zou een dergelijk toeyal nog eens tegenkomen. Dat was in 1951. De Nederlandsche Aardolie Maatschap pij zocht in de omgeving van Winscho ten naar olie en aardgas en ontdekte er rijke zoutafzettingen. De K.N.Z. in Hengelo zei op dit be richt vriendelijk „dank je wel" en vroeg of de N.A.M. zo goed wilde zijn nog een beetje verder te kijken. Zo vond men de enorme zoutkorst, die on der druk van bovenliggende lagen als een soort onderaardse Mont Blanc naar boven is geperst. Dit tot onderscheid met het Twentse zout, dat zich in ho rizontale lagen vrij dicht onder de op pervlakte (350 meter) bevindt: het zo genaamde Rötzout. Evenals in Groningen, bevindt zich in Twente verder het zogenaamde Zech- steinzout op een diepte van ca. duizend meter. Het wordt voor de K.N.Z. thans aantrekkelijk deze diepere lagen aan te boren, omdat men bij de exploratie van het Rötzout steeds verder van de fa briek verwijderd raakt. Dit is een ge volg van de omstandigheid dat tussen de verschillende boringen een vaste vei ligheidsmarge moet blijven bestaan om te voorkomen dat de bodem gaat ver zakken. Deskundigen hebben berekend dat zich onder de Nederlandse bodem vol doende zout bevindt om de gehele we reldbehoefte gedurende zeer vele jaren te dekken. Zover dacht men bij de bo ring van de waterput in Delden nog niet. De kasteelheer van Twickel ver wenste. het pekelwater even hard als het werd toegejuicht door de Zaandijk- se zoutzieder J. P. Vis, die voor zijn bedrijf afhankelijk was van de import van ruw zout. De kasteelheer zag liever geen Indus- 1918 Oprichtink KNZ met 'n maat schappelijk kapitaal van f 3 miljoen. 1942 Kapitaal verhoogd tot f 6 milr joen. 1954 Oprichting van Exploitatie- Maatschappij Stork-Chemie in Hengelo, ter voortzetting van C. T. Stork Co. Chemische Industrie. Oprichting van de Nederlandse Soda-Industrie in Delfzijl. Geplaatst aandelenka pitaal uitgebreid tot f 12 mil joen. 1956 Uitbreiding aandelenkapitaal tot f 18 miljoen. Bouw van elektrolysebedrijf in Delfzijl. 1958 Opening nieuwe sodafabriek in Delfzijl. Verhoging aan delenkapitaal tot f 30 miljoen. 1959 Nieuw elektrolysebedrijf in de Botlek. Geplaatst kapitaal verhoogd 'tot f 38.097.000. 1960 Oprichting Zoutchemie Botlek. Geplaatst kapitaal naar f 42 miljoen. 1961 Fusie met Ketjen. Oprichting houdstermaatschappij Konink lijke Zout-Ketjen en stichting van de Verenigde Kunstmest- fabrieken Mckog-Alb'atros. 1962 Overneming Sikkens Groep. 1967 Fusie met Koninklijke Zwa- nenberg-Organon. Oprichting houdstermaatschappij Konink lijk Zout-Organon met 'n ge plaatst kapitaal van f 182,40 miljoen. triële bedrijvigheid op zijn landgoed en Vis beschikte aanvankelijk niet over het geld voor verdere nasporingen. Dat kreeg hij pas toen hij in 1893 samen met A. A.' Kolff en de Dordtse zoutzie der L. F. D. van der Minne een grote ziederij begon. In 1901 was bij Vreden even over de Duitse grens zout gevonden en Vis gaf opdracht ook eens aan onze kant (bij Eibergen) te gaan kijken. Het werd een zenuwslopend en kostbaar werk dat wel zout maar geen concessie aan het licht bracht. Er werd namelijk ijlings een nieuwe wet gemaakt, die gedurende twintig jaar het opsporen van zout uitsluitend aan de Staat voorbehield. Dit werd on der meer gedaan ter bescherming van de vele zoutziederijen, die in de tijd floreerden als de brouwerijen. De eerste wereldoorlog bracht een grote verandering. Nederland werd zich de afhankelijkheid van buitenland se zoutimporten duidelijk bewust. Een vreemde zaak als men zelf boven op het zout zit. Dat vond het parlement ook. Het maakte in 1918 een nieuwe wet tot ontginning van steenzout bij Boeke lo. De oprichting van de Koninklijke Ne derlandsche Zoutindustrie en de bouw van een fabriek waren toen zo beklon ken. J. P. Vis werd de eerste direc teur. Hij had het pleit en het zout ge wonnen. DEN HAAG Bij K.B. van 16 juli '68 is aan mr. R. G. A. Höppener, op zijn verzoek, in verband met het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd, met in gang van 1 augus tus '68 eervol ont slag verleend als burgemeester van de gemeente Roer mond, met dank voor de goede diensten als zodanig bewezen. Mr. Höppener was van 1956 tot 1959 staatssecretaris van O. K. en W. UTRECHT De 67-jarige klooster zuster A. G. Kuipers uit Lobith is don derdagavond laat in Wijk bij Duurstede om het leven gekomen, nadat zij was aangereden door een beschonken auto mobilist. De man, die na de aanrijding doorreed, kon in de loop van de nacht in Lang broek worden aangehouden. Het was de 36-jarige bosarbeider A. van D. uit Doorn. Zijn 16-jarige zoon, die ook in de auto zat, was toen nog niet gevon den. De kloosterzuster liep donderdag avond omstreeks half twaalf met twee andere personen uiterst rechts op de Zandweg in Wijk bij Duurstede. Ter plaatse is geen trottoir, maar er is wel goede verlichting en de witte strepen op het wegdek waren pas kort geleden vernieuwd. Een personenauto, komen de uit Wijk bij Duurstede, reed de kloosterzuster van achteren aan. Zij was op slag dood. Via de mobilofooninstallatie van de rijkspolitie in De Bilt, werden de om liggende groepen van de rijkspolitie ge alarmeerd. De rijkspolitie uit Doorn vond in de loop van de nacht eerst op de Wijkerweg tussen Langbroek en Wijk bij Duurstede de gezochte auto. De kentekenplaten waren verwijderd en de bestuurder was spoorloos. Die werd pas later in de nacht in Langbroek in kennelijke staat van dronkenschap aan gehouden. Hij was in het bezit, van de kentekenplaten. De man werd overgebracht naar het groepsbureau in Doorn, waar een bloed proef aantoonde, dat de bosarbeider niet in staat was een auto te besturen. Hij is gisterochtend overgeleverd aan de rijkspolitie in Wijk bij Duurstede. ZETTEN Sinds 19 juli wordt uit Dodewaard een 16-jarig meisje vermist. Zij is die dag 's middags omstreeks vijf uur in Nijmegen gezien bij de intocht van de Vierdaagse-lopers. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat zij met bezoekers of deelnemers aan de Vierdaagse naar het buitenland is ge gaan. Het meisje heet Jacomina Francina van Binsbergen (roepnaam Ineke). Zij is geboren 5 december 1951 en woont in Dodewaard, Oranjelaan 3. Het signalement van het meisje luidt als volgt: lang 1,72, blauwgroene ogen, slank postuur, geblondeerd, kortgeknipt haar. Kleding: rode jurk met gele bloe men, donkerbruine blazer, beige sanda len. Zij is in het bezit van een donker bruine tas. Mogelijk draagt zij een lan ge, groene broek. De politie vraagt om inlichtingen. Deze overzichtsfoto van KLM- Aerocarto laat het hoofd kan-} \toor en de fabrieken van de Kon.i iNed. Zoutindustrie te Hengelo zien} \alsmede de laboratoria van de Cen-i it rale Research van het concern en fhet kantoor en de fabrieken van deI YExploitatiemaat schap pij Stork-Che [mie N.V. ECHT Het echtpaar G. Vergoos- sen-Hover uit Pey-Echt is woensdag om het leven gekomen bij een ver keersongeluk in de Duitse plaats Ze ven tussen Hamburg en Bremen. Hun personenauto kwam in botsing met een Duitse auto, waarbij de 46-jarige Ech- tenaar en zijn 36-jarige vrouw beiden om het leven kwamen. Achterin de auto zater twee dochters van het echtpaar en een vrieridinnetje. Ze werden alle drie gewond, van wie een ernstig. De twee andere kinderen van het verongelukte echtpaar hadden de reis niet meegemaakt. De heer Vergoossen was als% beroepsmilitair werkzaam in Noord-Duitsland. UTRECHT De Utrechtse stations- kruierij heeft (volgens NS als eerste in Europa) portofoons in gebruik geno men om een snelle verbinding tot stand te brengen tussen de kruiers op de per rons en het bagagedepot. Dank zij het nieuwe systeem, hoeven de reizigers minder lang op een kruier te wachten en wordt voor de kruiers zelf veel onnodig geloop voorkomen. Men hoeft geen kruier meer te gaan zoeken als er een wordt gevraagd en omgekeerd hoeven de kruiers niet steeds naar het depot om te vragen of ze misschien ergens nodig zijn. LEEUWARDEN De politie van Leeuwarden heeft de 30-jarige onge huwde drukker J. van der M. gearres teerd wegens brandstichting. De man heeft bekend door het aansteken van de gordijnen brand te hebben gesticht in een woning aan de Nieuwe Buren te Leeuwarden, waarvan in de nacht van woensdag op donderdag de bovenverdie ping uitbrandde. De tijdelijke bewoner van het pand, een kennis van Van der M., was afwe zig toen de brand werd gesticht. Hij zat in een café en werd daar gewaar schuwd. Hij was niet verzekerd. Van der M. heeft tegenover de politie geen verklaring kunnen geven waarom hij de brand heeft gesticht. Hij zal maandag aan de officier van Justitie te Leeuwarden worden voorgeleid. LUSAKA (Zambia) De duizend chauffeurs van de vrachtauto's, die op en neer rjjden tussen Dar-És-Salaam, de haven van Tanzania, en Zambia noemen hun tweeduizend kilometer lange route een hel. Het is of je door het vagevuur gaat, verklaarde een hunner grimmig. Al meer dan hon derd chauffeurs zijn om het leven ge komen toen z(j hun enorme voertui gen langs de verraderlijke weg door het dampende oerwoud en over kron kelige en soms spiegelgladde berg- trajecten naar de plaats van bestem ming probeerden te brengen. Honderden anderen zijn gewond toen hun voertuigen van klippen afstort ten, in moerassen terecht kwamen of gevaren van gelijke aard op hun weg tegenkwamen. Sommige chauffeurs maken zich niet druk. Het geld is goed, zeggen zij. De weg kreeg zijn slechte naam toen hij plotseling de enige aanvoerroute werd voor het rijke koperland Zam bia, dat aan alle zijden door land om sloten is. Slechts een klein deel van de weg is geplaveid. De rest is een nachtmer rie van onoverzichtelijke bochten, stofwolken in het droge seizoen en zeeën van modder in de regentijd. Onder redelijke omstandigheden heeft een chauffeur twaalf dagen nodig om zijn bestemming te bereiken. Zit het hem echter tegen, dan kan de reis wel drie weken duren. Aardverschuivingen en modderpoelen van zestig kilometer lengte houden PRETORIA De Rhodesische pre mier Ian Smith is vrijdag in Pretoria aangekomen voor een bespreking met zijn Zuidafrikaanse ambtgenoot Vorster. Smith kwam per vliegtuig aan op de luchtmachtbasis Waterkloof. Hij werd verwelkomd door de Zuidafrikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, H. Mul ler, en begaf zich naar Libertas, de of ficiële woning van premier Vorster. De Rhodesische premier zal het hele weekeinde in Zuid-Afrika blijven. Ge sproken zal worden over „zaken van wederzijds en gemeenschappelijk be lang." 0 Rhodesië zal 17 februari 1970 over gaan op het tientallig muntstelsel, zo heeft de Rhodesische regering vrij dag bekendgemaakt. De Rhodesische dollar zal dan 10 Rhodesische shillings waard zijn. AMSTERDAM De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. J. v. d. Esch, heeft vrijdag de Amsterdam mer A. W. F. van der Gouw, schrijver van het boek „Alias Teixeira", een dwangsom opgelegd van 25.000 gulden wanneer hij zijn beschuldiging van moord tegen de heer R. Zwolsman zou herhalen. Bovendien veroordeelde de president hem tot het betalen van de proceskosten ad 250 gulden. Vorige week diende het kort geding voor de Amsterdamse rechtbank. Inzet van het geding was een door de heer Van der Gouw gedane uitspraak op 9 mei van dit jaar tijdens een bijeen komst in Utrecht, waar ongeveer 80 studenten en enkele journalisten aan wezig waren. Hij heeft toen gezegd dat het te be treuren was dat Amsterdam zijn thea ter Carré kwijt raakt door toedoen van iemand die 124 moorden op zijn geweten heeft. De spreker doelde hier duidelijk op de heer Zwolsman. De eiser in het kort geding vroeg de pre sident toen gedaagde een dwangsom op te leggen van 25.000 gulden bij herha ling van de beschuldiging. Het verzoek van de raadsman van gedaagde, mr. W. J. M. Wagenaar, aan de president om de zaak te verwijzen naar de rechtbank in Utrecht op grond van het feit dat de heer Van der Gouw geen vaste woonplaats in Amsterdam heeft, verklaarde mr. Van der Esch ongegrond. Bij het onderzoek is geble ken dat de gedaagde nergens in Neder land officieel staat ingeschreven, maar in Amsterdam een vaste verblijfplaats heeft waar hij ook telefonisch is te be reiken. het verkeer soms dagen op. De chauf feurs kamperen dan naast hun wa gens, in voortdurende angst voor een aanval van leeuwen of olifanten. Op de weg rijden zevenhonderd trucks en tankwagens tegelijk om Zambia van de nodige goederen te voorzien. Voordat Rhodesië een greep naar de onafhankelijkheid deed, werd het goe derenverkeer naar en van Zambia via dat land per spoorweg afgewikkeld. Thans moeten de 400.000 ton brand stof, die Zambia jaarlijks nodig heeft, via deze verschrikkelijke route wor den aangevoerd. Maar de dagen van de weg zijn geteld. In september zal een pijpleiding van Dar-Es-Salaam naar de kopermijnen van Zambia in dienst worden gesteld en tegen 1972 zal een superverkeers weg de verbinding tussen beide lan den onderhouden. Dan zal de huidige weg nog slechts een grimmige herin nering zijn. UTRECHT Na een ziekbed is in Utrecht overleden prof. dr. W. P. J. Pompe, oud-hoogleraar in het straf recht, strafvordering en criminologie aan de Rijksuniversiteit aldaar. Prof. Pompe, die vaak de nestor van de Ne derlandse strafrechtgeleerden werd ge noemd en tot ver buiten onze lands grenzen bekend was, bereikte de leef tijd van 75 jaar. Van 1945 tot 1951 was hij raadsheer in de bijzondere raad van cassatie. Prof. Pompe was onder andere voor zitter van de Centrale Raad van Ad vies gevangeniswezen, psychopatenzorg en reclassering en voorzitter van de in ternationale katholieke juristenorgani satie in het kader van Pax Romana. Op 26 februari 1963 gaf prof. Pompe zijn afscheidscollege in de Domkerk. Hij was eredoctor in Leuven en Gent, lid van de Kon. Ned. Academie van Wetenschappen en commandeur in de orde van de Heilige Gregorius. Vele publikaties verschenen van zijn hand, waaronder de vierde druk van het Handboek van het Nederlands straf recht in 1953. Prof. Pompe heeft zich altijd verzet tegen de opvatting (onder meer gelan ceerd door Lombrosso), dat de misda diger onder het menselijk niveau staat, geen mens is maar een soort onder mens. Hij bleef een misdadiger steeds zien als een mens, de evenmens van de andere, die zich van zijn misdadigheid kan losmaken. De straf bejegening heeft volgens prof. Pompe tot taak, hem daarbij te helpen. De naam van prof. Pompe ls onver brekelijk verbonden aan wat men de „Utrechtse School" noemt, die ontstond door een ontmoeting van prof. Pompe en de psychiater prof. Baan. Deze groep van „de Ontmoeting" houdt meer van experimenten doen en kan sen geven dan van eindeloos discus siëren. Belangrijke instellingen als de Psychiatrische observatiekliniek van 't gevangeniswezen en de Centrale raad van advies voor het gevangeniswezen, de psychopatenzorg en de reclassering zijn niet los te denken van deze „Utrechtse School". VATICAANSTAD In Vaticaanse krijgen is vrijdag meegedeeld, dat het langverbeide document van paus Pau- lus over de geboorteregeling binnenkort gepubliceerd zal worden. Het zal ofwel voor zijn bezoek aan Bogota of wel di rect daarna verschijnen. Men verwacht niet, dat het stuk fun damenteel zal afwijken van de traditio nele leer van de r.-k. kerk op dit punt, die alle vormen van kunstmatige con traceptie veroordeeld. Paus Paulus gaat yvolgende maand naar Bogata, waar hij onder meer het eucharistisch congres zal bijwonen. ROTTERDAM Shell Verkoopmaat schappij Nederland NV heeft aan Kop pens Automatic NV te Bladel opdracht gegeven voor circa 50 zelfbedienings- installaties voor benzinepompen tot een bedrag van ruim f 1 miljoen. Ze zul len worden beplaatst bij benzinestations aan de grote rijkswegen. Dit beslüit is een gevolg van het suc ces van de eerste installatie, die 24 april door de minister van Verkeer in De Meern in gebruik is gesteld. Sedert dien hebben meer dan 2000 automobilis ten in de nachtelijke uren van het ap paraat gebruik gemaakt. Rijkswaterstaat die de supervisie heeft over de benzinestations aan de rijkswegen heeft op grond van de tot dusver opgedane ervaringen aan d^ vergunninghouders toestemming gege ven de door Koppens ontwikkelde appa ratuur te installeren. De zélf bedieningsinstallaties die via computertechniek zijn geregeld verstrekken na inworp van guldens en rijksdaalders of na het inleggen van een bankbiljet van f 10,een daarop afge stemde hoeveelheid benzine. W/Ie herinnert zich niet wijlen mgr. W. M. Bekkers de sympathieke en helaas te vroeg overleden bisschop van Den Bosch en zqn indrukwek kende begrafenis te Sint-Oedenrode in mei 1966? De bisschop had voor zyn ster ven te kennen gegeven, dat hy begra ven wilde worden in 't dorp, waar h\j 58 jaar tevoren ter wereld was gekomen. Van zijn liefde voor zijn geboorteplaats heeft hij iltijd duidelijk blijk gegeven en het is dan ook wel een bijzonder dorp. Daarvan getuigt in alle toonaar den het zojuist verschenen boekje „Sint-Oedenrode, het dorp van mgr. Bekkers", een alleraardigst visitekaar tje van „Rooi", zoals ze daar zelf zeg gen. De onderwijzer Wim van Rooy heeft zich veel moeite gegeven en dat was hij aan zijn naam wel verplicht om het heden en verleden van zijn woon plaats uit de doeken te doen. We lezen alles over de geschiedenis van Sint- Oedenrode, zijn kerken en kastelen, zijn niet onaanzienlijke plaatselijke indus trieën en niet te vergeten het wel en wee van zijn bewoners. Ook de bijbe horende kerkdorpen zijn met zorg be schreven, evenals een aantal excursies in de naaste omgeving: het goede Bra bantse land langs, de lieflijk meande rende Dommel. Voor kenners van „Rooi" is het een waardevolle heembeschrijving en voor bezoekers een uitstekende gids gewor den. Het boek telt een kleine tweehon derd bladzijden en vele fraaie foto's en tekeningen. Men kan het bestellen bij de uitgever: Van Lieshout Zonen te Sint-Oedenrode, en het wordt dan a, rai- son van f 8,95 per post toegezonden. Van diverse zijden ontvingen wij nog: „Trouw en te goeder trouw", een rijk geïllustreerde uitgave t.g.v. het 20-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin, samengesteld door M. J. H. Scheffer-van der Veen. Interessant is vooral de met duidelijke foto's afge beelde afstamming van ons vorsten huis. (Uitg. W. J. Thieme en Cie te Zutphen, prijs f 4,90). Een aantal voortreffelijke jeugdboe ken van de Bossche uitgeverij L. C. G. Malmberg NV te weten voor de klein tjes een paar nieuwe aanwinsten in twee series: „Narretje Notedop en Peuleschil" en „Net iets voor Narretje Notedop" (per stuk f 2,50) en „Het be toverde huis van Pietje Prik" f 1,90). Voor al wat oudere jongens: „De Mees terspion" uit de Pim-Pandoerserie van Carel Beke en „Arendsoog zet een val", het jongste geesteskind van P. Nowee (beide f 4,50). OOSTSTELLINGWERF Op de weg van Haulerwijk naar Waskemeër in de gemeente Ooststellingwerf zijh donder dagavond twee meisjes, die op een fiets reden, door een personenauto aan gereden. Het achteropzittende meisje, de 14-jarige Jacoba Oranje uit Vlaar- dingen, werd zo ernstig gewond, dat zij ter plaatse is overleden. AMSTERDAM Ondaks zijn map met „documenten" is de 48-jarige hoofdredacteur van het blad „Rechts om", de heer Lewin uit Amsterdam, er vrijdag niet in geslaagd zichzelf voor de Amsterdamse rechtbank te verdedi gen in de zaak waarvoor hij terecht stond, namelijk wegens belediging van de heer Piet Nak. Niettegenstaande herhaaldelijk aan dringen van de rechter, mr. R. de Waard, kon hij geen duidelijk bewijs op tafel leggen, dat zijn beschuldigin gen aan het adres van de getuige in het tijdschrift „Rechts-om" staafde. De of ficier van justitie, mr. A. Habermehl, kon niet overtuigd raken van het onsa menhangende verweer van verdachte, en eiste dan ook wegens aantasting van eer en goede naam een geldboete van honderd gulden subs, tien dagen hech tenis. In een artikel in genoemd blad van 10 februari van dit jaar werden enkele voor de heer Nak beledigende opmer kingen gemaakt. Onder meer werd ge schreven dat communist Piet Nak aan vankelijk „spontaan" de kant van na- zi-Duitsland had gekozen, dat „rode" Nak oorspronkelijk pro-Duits was, dat hij geweigerd zou hebben in de eerste oorlogstijd ook maar iets met de ille galen te maken te hebben en voorts dat Nak zich gedurende de gehele 2e wereldoorlog niet tot het verzet zou hebben gekeerd als Duitsland in 1941 niet Stalins wrede machtsstaat had aangevallen om het communisme te vernietigen. Vrijdag verschenen voor de recht bank te Amsterdam de heren Piet Nak (links) en M. Lewin. De laatste had de heer Nak in een tijdschrift artikel beschuldigd van een pro-Duitse houding tijdens de oorlog en was nu door deze voor het gerecht gedaagd. De hoofdredacteur van „Rechts-om", die het gewraakte artikel had opgeno men onder het hoofd „Pjet", zei ter zitting tot deze conclusies te zijn geko men omdat de communistische partij, waarvan beschuldigde lid en een groot aanhanger is geweest, „voor zover mij bekend" pro-Duits was tijdens de oor log met alle consequenties voor de ge dragslijn van de communist Nak van dien. Tijdens de rechtszaak las de presi dent een verklaring van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie voor, waarin werd aangetoond dat uit de voorhanden zijnde documentatie is ge bleken dat de beschuldigingen in het periodiek geen enkele grond hebben. Tevens werd hierin bevestigd dat de heer Nak mede initiatiefnemer is ge weest van de Februaristaking, wat ter zitting hardnekkig door de hoofdredac teur werd tegengesproken. De getuige hield een emotioneel be toog en toonde president een onder scheiding van Israël, die hij voor zijn verdiensten in de illegaliteit had gekre gen, met de woorden: „Als mijn gewe ten niet geheel zuiver zou zijn had ik dit onmiddellijk teruggegeven." Uitspraak woensdag 31 juli.

De Vallei | 1968 | | pagina 6