Tom Okker in alle nummers weer een ronde verder Opnieuw onrust in de tenniswereld Kritiek op nationale zwemkampioenschappen Selectie van Amerikaanse atletiekploeg voor Mexico Kavalek bleef koploper in IBM-toernooi Nederland gewipt voor Coupe Galea Publiek zou normaal toegang krijgen „De Valouwe" demonstreert in Veenendaal Jan Hugens won Ronde van Lemmer Gewoon hier en daar eens kijkenzegt F. C. Waldner en zo vindt hij van alles! Ambassadeur propageert de poesta Margaret Court-Smith had geen steun aan zwakke Marijke Jansen Uitslagen Krachtmeting Prof-tennistoernooi in Baastad „Zeer tevreden" Kalf maakte weg onveilig BURGERLIJKE STAND Bekort WILLEM III SCHERPENZEEL Schakels ZATERDAG 27 JULI 1968 HILVERSUM Margaret Court Smith, zelden goed voor een glimlach, heeft vrijdagmiddag op de banen van ..Het Melkhuisje" tijdens het interna tionale toernooi te Hilversum herhaal delijk vriendelijk gelachen tegen Ma rijke Jansen. De blonde Nederlandse was namelijk haar partner in de halve eindstrijd van hot damesdubbel tegen het Zuidafrikaanse paar Anette du Plooy-van Zyl/Pat Walkden en had van tijd tot tijd een bemoedigend ge baar nodig. Marijke Jansen had nog veel meer nodig, namelijk een beetje vat op de bal, enig gevoel voor richting, wat in zicht en veel meer snelheid. Dat alle maal wilde vrijdagmiddag in die halve finale niet komen. Daardoor verloren Margaret Court en Marijke Jansen met 16. 46, vooral omdat Pat Walkden en Anette du Plooy zeer snel begrepen op wie zij hun aanvallen moesten rich ten om tot de finale door te dirngen. In die eindstrijd zal het Zuidafrikaan se paar overigens weer een Nederland se speelster ontmoeten, nl. Astrid Suur- beek, die door een niet geheel fitte Ju dy Tegart werd meegesleept naar de eindstrijd. Dat ging ten koste van Tru dy Groenman, die Betty Stöve niet kon inspireren tot tegenspel van enig ni veau. Na Astrid Suurbeek is met Tom Ok ker, halve finalist in het enkelspel (te gen Gulyas), halve finalist in het he- rendubbel met Edison Mandarino en finalist in het gemengd-dubbelspel met Margaret Court Smith de Nederlandse inbreng voor het slotweekeinde ge noemd. Tom Okker heeft het vrijdag niet echt moeilijk maar wel vrij druk ge had. Hij verscheen op de baan voor een herenenkel- en een herendubbel spel en twee mixed partijen. In de en kelspelpartij ruimde hij gemakkelijk de hindernis, die de Australische junior Phil Dent voor hem wilde zijn, op. Dent, die anderhalf uur daarvoor van Watanabe had gewonnen en zonder twijfel een man is voor de toekomst, was lang niet opgewassen tegen Okker, die in 34 minuten zijn jonge tegenstan der met 61 en 62 op de onvolko menheden in diens stijl (een onvol groeide backhand en een tekort aan controle) wees. De nederlaag is voor Dent overigens geen ramp. Hij, Alexander en de meis jes Kerry Harris en Lesley Hunt, zijn met coach Harry Hopman naar Euro pa gekomen om te leren. De heer Hop man telt dan ook niet de resultaten, maar slechts het vertoonde spel. Die wetenschap stimuleerde Dent en Alexander Wimbledons jeugdkampi oen tot een leuke partij tegen Okker en Mandarino. De twee jonge Austra liërs speelden gedurfd tegen het gere puteerde Nederlands/Braziliaanse paar. In de eerste set van deze kwartfinale van het herendubbel lukte het allemaal nog niet zo best (63 voor Okker en Mandarino), maar in de tweede ging het veel beter. Met soms geweldige passeerslagen van de helaas (nog) niet constante Dent braken de Australiërs door naar 32, zelfs op de service van Okker, en namen een voorsprong van 42. Alexander, die de beste service van het viertal bezat, slaagde er daar na echter niet in zijn opslag te behou den, mede niet doordat Dent een paar aantrekkelijke mogelijkheden aan het net in zijn drift om sensationele klap pen te slaan misbruikte. Het werd 44 en daarna ontstond het pakkende ge vecht om de service-doorbraak. Dent en Alexander waren er dichtbij toen een serverende Okker twee keer een set- point moest toestaan. Het eerste ver knoeide Dent, het tweede verdween door een fortuinlijke slag via de net- band van Mandarino. De doorbraak kwam tenslotte voor Okker en Mandarino op de service van Alexander, die een beetje moedeloos werd door de in aantal groeiende fou ten van zijn partner. De zestiende ga me werd de laatste. Op de service van Mandarino konden Dent en vooral Alexander vijf wedstrijdpunten overle- Tom Okker: verder in alle nummers een ronde ven, maar het zesde was fataal door dat Dent de bal na een waarlijk niet al te moeilijke service van Mandarino in het net sloeg. Om kwart voor acht, in de vallende schemer, begon Tom Okker aan zijn laatste partij met de ijzersterke Mar garet Court Smith tegen Istvan Gulyas en de duidelijk vermoeide Marijke Jan sen. Het favoriete paar Okker-Court won in iets meer dan een half uur met 62, 62, waardoor veel werk op vrij dag Okker de garantie gaf zaterdag al leen de halve finales herenenkel- en -dubbelspel te moeten spelen. Heren-enkelspel: 3e ronde: Dent (Austr.)Keishiro Wa tanabe (Jap.) 3-6, 6-3, 6-4; kwartfinales: Okker (N.)Dent 6-1, 6-2. Heren-dubbelspel: Kwartfinales: Buding/Elsenbroich (W.- Dld.)—Crealy/Giltinan (Austr.) 6-4, 6-3.. Mandarino/Okker (Braz./Ned.)Alexan- der/Dent (Austr.) 6-3, 9-7; Maud/Tiriac (Z.-Afr./Roem.)Gulyas/Pokorny (Hong/ Oost.) 6-4, 6-1; Kodes/Kukal (Ts. SI.)— I. en K. Watanabe (Japan) 6-3, 8-6. Dames dubbelspel: Kwartfinales: Judy Tegart/ Astrid Suurbeek (Aust./Ned.)Sue Petersen/ Dorien Falkenburg (Braz./Ned.) 6-3, 6-2; Trudy Groenman/Betty Stöve (Ned.) Kerry Harris/Lesley Hunt (Austr.) 6-4, 7-5; Annette du Plooy-v. Zyl/Pat Walk den (Z.-Afr.)Maria José Aubet/Maria Guzman (Spanje'Ecuador) 6-2, 6-1; Mar garet Court-Smith Marijke Jansen (Austr.'Ned.)-Eva Lundquist/Cora Sche- diwy (Zwe./W.-Dld.) 6-2, 6-3; Annette du Plooy/Pat Walkden (Z.-Afr.)Mar garet Court/Marijke Jansen (Australië/ Ned.) 6-1, 6-4; Judy Tegart/Astrid Suur beek (Austr./Ned.)Trudy Groenman/ Betty Stöve (Ned.) 6-3, 7-9, 6-4. Gemengd dubbelspel: le ronde: Trudy Groenman/Kukal (Ned./ Tsj. SI.)Maria Diaz/Saya (Braz./It) 6-1, 6-4; 2e ronde: Margaret Court/Ok - ker (Austr. Ned.)Itie v. d. Zee/Iseo Watanabe (Ned./Jap.) 6-2, 6-0; Mevrouw Kodes/Kodes (Tsj. SI.)Pat Walkden/ LONDEN Er broeit wat tussen het beroeps- en amateurtennis, juist nu zij gingen leren om in open toernooien naast elkaar te leven. Jack Kramer, die aan de profkant van de scheidslijn staat, heeft plannen bekend gemaakt om in november een groot overdekt toernooi om geldprijzen te organiseren. Hij engageert de beste profs en hoopt ook op een paar ama teurs, o.a. Tom Okker. De eerste pr(js is een recordbedrag van 12.000 dollar. Deze aankondiging van Kramer was vol dynamiet. Om te beginnen zou ztyn toernooi samenvallen met een nieuw amateurtoernooi op overdekte banen om de Dewar-beker. De twee toernooi en zouden door concurrerende televisie ondernemingen worden uitgezonden. Verder zinspeelde Kramer erop dat de tennispromotofs amateurspelers zou den gaan contracteren voor zijn „toer nooi der kampioenen". Hij daagde de nationale bonden uit om de geregistreerde spelers ama teurs, die om geld mogen spelen in zijn toernooi te laten uitkomen, redene rend dat als de nationale bonden open toernooien mogen organiseren, aan de promotors in het beroepsspel moet wor den toegestaan hetzelfde te doen. Kra mer zei ronduit: „We bevinden ons middenin de strijd om de controle." De eerste schoten werden in maart door de Internationale Tennis Federa tie gelost toen hij profs toestond om in bepaalde toernooien naast amateurs te spelen. Alle beperkingen hadden dui delijk ten doel om de promotors te kortwieken en de fcontrole aan de fe deratie te laten. De Britten verhulden hun bedoelingen niet niet Een hunner zei: „Ons uiteindelijk doel is het om de profs terug te brengen onder het* be stuur van de nationale bonden en de beroepszaken uit de handen van de promotors te nemen." Voor Kramer was het duidelijk. Hij zei: „Ze hebben gezegd dat ze zullen proberen om de promotors eruit te wer ken. De promotors moeten zich thans afvragen hoe „in business" te kunnen blijven. Het antwoord is: door nog meer spelers te contracteren als profs en de amateurgelederen te verzwak ken." De nieuw geschapen categorie van „geregistreerde spelers" kan het mid delpunt worden van een zware kracht meting. Kramer zei, dat deze sterren de profs het kaas van het% brood eten, terwijl zij tegelijk hun amateurvoor- rechten behouden. „Het kan noodzake lijk worden", zei Kramer, „dat de profs weigeren naast geregistreerden te spelen." Hij stelde duidelijk dat hij namens zichzelf sprak en niet officieel voor een van de grote promotors George Maccall of Lamar Hunt. Maar met dezen heeft hij nauw contact en van Maccall is hij adviseur. De tennisliefhebbers proberen achter de nieuwe, vage verschillen te komen tussen profs en amateurs. Twee con troversiële gevallen zijn die van de Spanjaard Manuel Santana, Wimble- don-kampioen 1966, en Tom Okker, de snel rijzende jonge Nederlander. Bei den zijn officieel amateur, maar San tana geniet een groot salaris als direc teur van de tennisafdeling van Real Madrid en Okker heeft onlangs in een maand, met goedkeuring van de Neder landse tennisbond, 4200 dollar aan geld prijzen ontvangen. De oorlog tussen de amateurbesturen en de promotors kan losbarsten als Kramer uitvoering geeft aan zijn drei gement Santana en Okker uit te nodi gen om voor zijn „toernooi der kampi oenen" te spelen. Beiden hebben daar toe toestemming nodig van hun bon den, die tot de Internationale Federa tie behoren. Maar de federatie heeft haar lijst van open toernooien voor dit jaar al opgesteld en gezegd dat zij geen goedkeuring heeft voor méér. Pretorius (Z.-Afr.) 7-5, 6-3; Marijke Jan- sen/Gulyas (Ned./Hong.)Wendy Tom- linson/Seegers (Z.-Afr.) 7-5, 6-3; Annet te du Plooy Maud (Z.-Afr.)Maria José Aubet/Scholtz (Sp./Ned.) 6-2, 6-2; Lesley Hunt/ Alexander (Austr.) Marianne Brummer/Breetzke (Z.-Afr.) 6-3, 6-2 j Trudy Groenman/Kukal (Ned./Tsj. SI.) winnen zonder spelen van Judy Tegart/ Crealy (Aus.); Rita Giscafre/Gartnertr (Arg.-Z.-Afr.)Els Veentjer-Spruyt/van Eysden (Ned.) 6-0, 8-6; Eva Lundquist/ Tiriac (Zw./Roem.)Sue Petersen/Soe- ters (Braz./Ned.) 6-3, 6-4. Kwartfinales: Margaret Court-Smith/ Okkermevr. Kodes/Kodes (Tsj. SI.) 6-3, 6-2; Annette du Plooy/Maud (Z.-Afr.) Eva Lundquist/Tiriac (Zwe./Roem.) 6-4, 6-4; Marijke Jansen/Gulyas (Ned./Hong.) Lesley Hunt/Alexander (Austr.) 3-6, 6-3, 6-3; Rita Giscafre/Garner (Arg./Zd.- Afr.)Trudy Groenman/Kukal (Ned./ Tsj. SI.) 6-3, 8-6. Halve finales: Margaret Court/Okker (Austr./Ned.)-Marijke Jansen/Gulyas 6-2 6-2. AMSTERDAM De Tsjech Kavalek heeft na de negende ronde van het I.B.M.-schaaktoernooi in Amsterdam de leiding behouden. Hij brak vrijdag zijn partij af tegen de Nederlander Jongsma en heeft nu zes punten en één hang- partij. De uitslagen zijn: Grootmeestergroep: KotovJongsma 10, SjamkowitsjZuidema afg., Don- nerLangeweg VtLengyelKuij- pers afg., JongsmaKavalek afg., Bron- steinIvkov VtVi, BilekCiric 10, MarovicKotov 10, ReeBouwmees ter V»H. Stand na negen ronden: 1. Kavalek (Tsj.Sl.) 6 1 afg., 2. Ivkov (Joeg.) 6, 3. Bronstein (Rusl.) 5Vt, 4. Sjamkowitsj (Rusl.) 5 lafg, 5/7. Marovic (Joeg.), Ree (Ned.), Bilek (Hongarije) 5 punten, 8/10. Ciric (Joeg.), Langeweg (Ned.), Donner (Ned.) 4H, 11. Lengyel (Hong.) 4 lafg. 12/13. Bouwmeester (Ned.), Kotov (Rusl.) 3 Vt, 14/15. Jongsma (Ned.), Kuijpers (Ned.) 2V« lafg, 16. Zuidema (Ned.) 2 lafg. Meestergroep: LutikovSmederevac VtV2, TataiHartoch V2V«, Bakker —Medina 01, Van ScheltingaScholl 10, Gereben—Van Oosterom 10, Van GeetCzerniak afg. Stand na negen ronden: 1. Tatai (It.) 8. 2. Lutikov (Rusl.) 6V2. 3 4. Hartoch (Ned.), Smederevac (Joeg.) 6 pnt., 5/6. Medina (Spanje), Van Scheltinga (Ned.) 5, 7. Gereben (Zwits.) 4Vt, 8. Czerniak (Israël) 3 lafg, 9. Scholl (Ned.) 3. 10. Van Geet (Ned.) 2 lafg, 11/12. Bakker (Ned.), Van Oosterom (Ned.) 2. 't ZOUTE Het Nederlandse jeugd- team, dat in de Belgische plaats 't Zoute uitkomt in de halve finale-groep van de Coupe Galea, heeft na een aan vankelijke voorsprong uiteindelijk toch van België verloren. Nederland had door winst in het dubbelspel op de eer ste dag met 2-1 de leiding genomen. Op de tweede dag echter verloor zowel Jan Hordijk als Fred Hemmes in twee sets. Hordijk werd met 3-6- 4-6 versla gen door Mignot, waarna De Marneffe België de eindoverwinning gaf door een zege met 8-6, 7-5 op Fred Hemmes. In de finale van deze groep komt België uit tegen Frankrijk. Nederland speelt om de derde plaats tegen Hongarije, dat met 5-0 van Frankrijk verloor. BAASTAD De Brit Roger Taylor en de Zuidslaviër Pilic wonnen hun wedstrijden op de openingsdag van het proftennistoernooi, dat de „knappe acht" in de Zweedse plaats Baastad houden. Taylor zegevierde in vijf sets over Dennis Ralston (36, 36, 64, 97, 61) en Pilic versloeg de vroege re Wimbledonkampioen John Newcom- be (6—1, 6—4, 1—6, 6—4). de voor UTRECHT „De kritiek van de KNZB op de gemeente Utrecht inzake komende nationale zwemkampioenschappen in Den Hommel in Utrecht is mti volkomen onverwachts gekomen. De voorbereiding voor deze belangrijke kampioenschappen in dit Olympische jaar zijn in uitstekende harmonie met de zwembond verlopen". Dit zei vrijdag dr. J. Jongh, voorzitter van de Utrechtse Stichting voor Lichamelijke Opvoeding (U.SX.O) tijdens een persconferentie In Den Hommel naar aanleiding van de gfcrezen moeilijkheden tijdens de wed strijden zou het publiek normaal toegang krijgen rond deze kampioenschappen. Zoals bekend heeft bondscoach Rob van Kerkhoven vorige week gezegd, dat het voor de Nederlandse topzwem mers een nadelige factor zal zijn. wan neer zich elders in het bad honderden plezierzwemmers bevinden. De heer K. Anthoni, secretaris van de KNZB, die eveneens aanwezig was tijdens de pers conferentie, zei dat de zwembond zich distantieert van de inhoud van de op merkingen, die Van Kerkhoven heeft gemaakt. „Wij achten deze gang van zaken niet correct, gezien de vele be sprekingen die we hierover met de USLO hebben gehad. Bovendien was er al overeenstemming bereikt over het wel toelaten van het publiek", aldus de zwembond-secretaris. Hij merkte nog op, dat de KNZB aanvankelijk wel bij de USLO heeft aangedrongen om het bad tijdens de kampioenschappen voor het publiek te sluiten, maar de bond heeft zich later neergelegd bij de be zwaren, die de USLO hiertegen had. Dr. Jongh begreep niet, waarom deze kritiek nu plotseling is gekomen. „De zwembond was zeer tevreden over de hele gang van zaken", aldus de voor zitter, „en we zijn aan alle verlangens op een na tegemoet gekomen. Zo zul len er tribunes worden gebouwd, de kleedlokalen zijn verwarmd, het water is 24 graden en er waren voor de top zwemmers vele mogelijkheden om te trainen". De heer Jongh zei, dat het besluit, het publiek toe te laten, vooral uit financiële overwegingen is genomen. „We hebben tegenover het publiek en vooral de abonnementshouders de mo rele verplichting, open te zijn. De zo mer is toch al zo slecht, dat men iede re dag als het maar even goed weer is, wil zwemmen". De heer Jongh voegde hieraan toe, dat deze beslissing niet lichtvaardig is genomen. Na de Europese kampioen schappen van vorig jaar zijn er verscil- lende zwemevenementen in Den Hommel geweest waarbij het bad ook voor het publiek open bleef. „De ervaring heeft ons geleerd, dat de deelnemers aan de wedstrijden hiervan geen hinder hebben ondervonden. Er is bij ons geen enkele klacht binnengekomen", aldus le USLO- voorzitter. Hij meent, dat het wedstrijd- en springbassin tijdens de nationale zwem kampioenschappen voldoende is afge schermd, zodat de zwemmers geen last zullen hebben van het publiek. De tri bunes vormen al een afscheiding, maar bovendien komt er een afscheiding van jute. De zwembaden voor het publiek liggen ruim veertig meter van de wed strijdbassins verwijderd en de heer Jongh vreest dan ook geen geluidshin der. Mocht het tijdens de kampioenschap pen zo warm zijn, dat het bad dreigt te worden overstroomd met zwemmers, dan zullen alsnog maatregelen worden genomen om de topzwemmers tegen lawaai en drukte te beschermen. De ruiterploeg van de Verenigde Sta ten heeft vrijdagavond tijdens het inter nationale concours hippique van Lon den de Grote Prijs der Naties gewon nen. Het team bestond uit Mary Cha- pot, Kathy Husner, Frank Chapot en William Steinkraus. Tweede werd En geland en derde West-Du itsland. Het winnende kwartet had gezamenlijk 12 strafpunten. VEENENDAAL Zaterdag 10 augustus zal de landelijke rijvereniging „De Valouwe" evenals vorig jaar een demonstratie geven op het terrein ach ter de Julianakerk. Het terrein is te bereiken via de verbindingsweg tussen de Vijgendam en de Eenvoudlaan, langs Bakkerij Van Kooten. De demonstratie begint om 19.30 uur. Vorig jaar was er een goede publieke belangstelling voor de verrichtingen van de volwassen paardrijders, zowel als voor die van de jeugdige ponv-ruiter- tjes. Deze zomer gaf „De Valouwe" reeds twee demonstraties in Ede, waar over de kijkers niets dan lof hadden. Vooral vinden de kijkers de prestaties van de kinderen leuk. De kleintjes be rijden hun pony's met een overgave alsof het volwassenen zijn. Ze voeren ook leuke races en springnummers uit. De goed geleide omgang van kinderen met hun dieren is treffend en komt de karaktervorming van de kinderen ten goede. Het bestuur van de Edese rijvereni ging vond de vlotte medewerking van het Veenendaalse gemeentebestuur een weldaad. Het maakt er uit op, dat B. en W. van dit soort demonstraties het nut inzien. Ook de directie van Bakke rij Van Kooten heeft spontaan meege werkt aan de plannen van de rijvereni ging door aan te bieden de stroomvoor ziening op zich te nemen. Het bestuur verzekert, dat de goede medewerking van de Veenendalers de ruiters en rui tertjes zal prikkelen om hun uiterste best te zullen doen tijdens de demon stratie. LEMMER De Limburger Jan Hu gens heeft vrijdag de Ronde van Lem mer voor beroepswielrenners gewonnen. Hij legde de 95 kilometer af in 2 uur, 15 minuten en 12 seconden. Tweede werd Piet Braspennincx. Hugens en Braspen- nincx hadden geruime tijd een aanzien lijke voorsprong (tot één minuut en 15 seconden) op de overige renners, maar zij zagen de marge tegen het einde dras tisch verminderen. De uitslag was: 1. Jan Hugens (Amstenrade) de 95 km in 2.15,12; 2. Piet Braspennincx (Rijs- bergen) z.t.; 3. Peter Post (Amstelveen) op 5 sec.; 4. Cor Schuuring (Amster dam) z.t; 5. Harry Steevens (Elsloo) op 7 sec. In de afgelopen nacht maakte een kalf de Rijksstraatweg in Eist onveilig, door doodklam, alsof er geen verkeer bestond, midden op straat te wandelen. Passerende automobilisten ondervonden veel hinder van het kalf en beklaagden zich bij de politie. Het dier bleek eigendom te zijn van de heer D. uit Eist, die blijkbaar ver zuimd had dié maatregelen te treffen, die hij had moeten treffen om het beest op zijn eigen terrein te houden. Hij is er ditmaal met een ernstige berisping van de politie afgekomen, doch bij her haling zal er proces-verbaal worden opgemaakt. SCHERPENZEEL Geboren: Fer nando Cornells, z.v. F. Arrabal San chez en M. W. Verweij; Geertruida Cor nelia, d.v. H. van Leuveren en A. van Doorn; Peter, z.v. J. van de Fliert en M. Doornekamp; Christiaan, z.v. G. van Middendorp en G. van Triest; Wil- lempje, d.v. B. Geefshuijsen en W. Roskam; Karen Maria, d.v. J. P. A. Nipshagen en A. J. Schalkwijk; Thea, d.v. T. H. de Koning en J. van Brug gen; Richard Aarnoud Roeland, z.v. A. van den Berg en P. Smienk; Gert- jan, z.v. G. J. Bergman en G. Bakker; Hendrika Geertruida Johanna Monique, d.v. C. Vlaanderen en J. G. Overeen; Gerritje, d.v. J. Bieshaar en G. Lege- maat; Dirk, z.v. D. Verweij en A. Geefshuijsen; Hendrikus Heico. z.v. H. Schipper en M. van Grootveld. Ondertrouwd: H. van Egdom en A. den Daas; A. van Riessen en C. Dor- restijn; J. Beek en W. van de Munt; E. van Voorthuizen en G. Overvest; S. Tolboom en H. Borman. SOUTH LAKE TAHOE Vandaag wordt in South Lake Tahoe (Calif.) het eerste gedeelte van de voorbereiding van de Amerikaanse atleten op de Olympische Spelen in Mexico Stad afgesloten. In tegenstelling tot voorgaande jaren toen de nummers, een. twee en drie van de nationale kampioenschappen automatisch naar de Olympische Spelen werden afgevaardigd, wordt dit keer een ander selectie-systeem gevolgd. De winnaars van de Olympische se lectiewedstrijden, die eind juni in Los Angèles werden gehouden, plaatsten zich automatisch voor Mexico Stad. Over de bezetting van de twee reste rende plaatsen zal tijdens een trainings kamp, dat van 6 tot en met 17 septem ber in het op 2286 1*1 hoog gelegen South Lake Tahoe wordt gehouden, de beslis sing vallen. Om de atleten aan de hoogte van Me xico te gewennen heeft de Amerikaan se Amateur Athletics Union (AAU) vier trainingskampen in South Lake Tahoe georganiseerd. De eerste bijeenkomst, waaraan de atleten, evenals de andere, vrijwillig kunnen deelnemen, wordt vandaag afgesloten. De deelnemers, die sedert 15 juli bijeen zijn, wijden dan het nieuwe stadion met Tartan-baan in, dat volledig identiek is met dat van Mexico Stad. Tijdens de trainingskampen worden de deelnemers herhaaldelijk volledig door artsen onderzocht. Om de atleten niet te zwaar te belasten zullen de lan gere loopnummers aanzienlijk bekort worden. In plaats van de 1500 meter staat een 1000 meter op het program ma terwijl de 5000 meter is terugge bracht tot drie kilometer. Op de sprint worden de 75 en 150 meter gelopen ter wijl de hordennummers gaan over 80 en 300 meter. De drie andere wedstrij den, die soortgelijke trainingskampen afsluiten, worden gehouden op 3, 7 en 31 augustus. De Mexico-kandidaten zul len op 11 en 27 augustus ook nog moe ten uitkomen in wedstrijden op zee niveau, alvorens van 6 t/m 17 septem ber in South Lake Tahou de laatste Olympische selectie wordt gehouden. Jimmy Ryun, de wereldrecordhouder op de 1500 meter en de mijl, die aan het begin van het Amerikaanse atle- tiekseizoen werd getroffen door mono- nucleose, zal vandaag in het op Mexico hoogte gelegen Flagstaff zijn rentree maken. Ryun, die in Mexico de 800 en 1500 meter wil lopen, is weer geruime tijd in training. De wereldrecordhouder wil in Flagstaff zijn vorm testen op de 880 yards. KONING V ER NK0H R L A N D E N. 19 Fehruuri1817 23 November 18QO 17 en ambassadeur, die een boek schrijft in dc taal van het land waar hij gedetacheerd is, komt men niet iedere dag tegen, Lajos Barta, de zojuist na vier jaar uit ons land ver trokken Hongaarse ambassadeur, heeft het gepresteerd, al behoeven we daar nu ook weer niet al te veel bewonde ring voor te hebben, want hij kent Ne derland al sinds de jaren na de eerste wereldoorlog, toen h(j een tydlang by een familie te 's-Hertogenbosch (pleeg)- kind aan huis was. Bovendien heeft de ze diplomaat in eigen land vroeger al naam gemaakt als journalist en auteur. Op de valreep voor zijn vertrek, heeft hij bij de Uitgeversmaatschappij In terland te Aalten „Ik verwacht je op de pesta" laten verschijnen een soort geromantiseerde VVV-folder, want de toeristische aantrekkelijkheden van zijn vaderland zijn duidelijk gebruikt als kapstok om het wat gezochte, maar op zichzelf niet onaardige verhaaltje aan op te-hangen. Anders dan de prijs zou doen vermoeden voor een paperback van iets meer dan 200 pagina's zonder illustraties is f 9,75 wel aan de hoge kant pretendeert het boek echter niet meer te zijn dan een vrolijke vakantie roman, dus zo erg nauw zullen we maar niet kijken. Dat heeft minister Luns ook niet gedaan, toen hij het boek on langs als afscheidsgeschenk accepteer de uit handen van de scheidende ambas sadeur. Met de bedoeling adspirant-vakantie- gangers te animeren en ook de thuis blijvers een vleugje Hongaarse sfeer te laten opsnuiven, heeft de heer Barta in het door hem bedachte verhaal dui delijk verband willen leggen tussen Ne derland en Hongarije, de Noordzee en het Balatonmeer, de polder en de poes ta. Het gaat over een Hongaars volks dansgezelschap, dat een tournee door Nederland maakt. De „ster" van de groep, de schone Juliska, ontmoet de romantisch aangelegde Delftse student Henk van Otterlo, die geboeid wordt door haar charmes en vervolgens zijn eigen meisje verwaarloost om maar zo veel mogelijk bij de exotische Hongaar se te kunnen zijn. Juliska, die ook offi cieus verloofd is, beschouwt hun plezie rig contact meer als een luchtige flirta tion ter afwisseling, en haar „Ik ver wacht je op de poesta..." bij het tedere afscheid is natuurlijk niet half zo se rieus bedoeld als de verliefde Henk het opvat. Hij reist haar enkele maanden later na en vindt haar, na de nodige omzwervingen langs toeristische trek pleisters, terug als een hardwerkende landbouwdeskundige, druk bezig de poesta te ontginnen. Zo zijn dus het meisje en de poesta lang niet zo roman tisch als de dromer Henk denkt en uit eindelijk belandt hij dan ook weer heel degelijk in de armen van zijn eigen Marijke, terwijl Juliska het toch maar op haar oude favoriet, de jaloerse „he- man" Józsi houdt. Vooral in het eerste gedeelte, dat zich in Nederland afspeelt, heeft het verhaal bij tijden amusante en span nende passages, al spelen de vergezoch te toevalligheden soms wel een erg grote rol en neemt de onwaarschijnlijk heid toe, naarmate er meer vaart in het verhaal komt. In zijn lyrische ont boezemingen struikelt de auteur op een gegeven moment zelfs zo lelijk, dat hij de zon in Scheveningen laat opkomen uit zee „en zijn baan langs de strakke hemel beginnen..." Een zwierige Hongaarse verschijning in het verhaal is „oom Pista", een mu seumdirecteur uit Debrecen, die voor de gelegenheid als leider van het volks dansgezelschap qptreedt en die tijdens W/aar komt nu opeens zo'n rouw foto van koning Willem III vandaan, waarnaar een museum of een particu liere verzamelaar lang kan zoeken f Die komt uit een%i in het huts van de Apel- doornse rijwielhandelaar F. C. Waldner. Maar hoe heeft hij dan deze foto, die in dertijd uitgegeven werd door koningin Emma, te pakken gekregen f Dat vertelt hij niet, „want ik ga uit en ik vis en wat ik vang is van mij. Als er dan een ander achter mi jaankomt, stuur ik hem liever de andere kant op dan dat ik spo ren achterlaat, die hem de weg wijzen> naar mijn plekjes. Dat klinkt misschien wat onhartelijk, maar zo doen we het in zaken toch ook allemaal f" Hij vangt wel vaker iets op die ma nier. „Als ik de hele dag in de werk plaats heb gezeten wil ik er u>el eens uit, dan ga ik gewoon hier en daar kij ken. Dan heb ik haast altijd geluk of nee, wacht eens, misschien is het niet al tijd geluk. Je moet rekenen, de meeste mensen zien van alles liggen, maar ze willen niet bukken om het op te rapen. Dat doe ik wèl. Als ik een cent zie lig gen zal ik die nog oprapen, al zou het alleen maar zijn om hem te bekijken. Het zal eens geen cent zijn, maar een penningwaarvan er nog één op de we reld bestaat". Zo vond hij onlangs een partij Duits inflatiegeld, waarmee hij het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie een ple zier dacht te kunnen doen. Al gauw stel de een enthousiaste brief van directeur dr. L. de Jong hem in het gelijk, 'n Stél grammofoonplaten van veertig jaar ge leden, waar er een bij was van Caruso. Een schilderij, voorstellende het sneu velen van Michiel de Ruyter. Of, in zijn eigen vak, een motorfiets uit 1913. Lang niet alles wordt doorverkocht, daar neemt de heer Waldner liever de. tijd voor. ,Jk laat het dan liggen totdat het wat meer opbrengt of ik houd het zelf, omdat ik het mooi vind." Als hij weer eens aankomt met iets dat hij heeft gevonden en hij weet nog niet wat hij ermee gaat doen, schudden de men sen wel eens het hoofd. Ook dat is niet erg: ,Jjet eens op, veel mensen begin nen altijd met afbreken. Dan breek je desnoods maar méé af, laat maar praten, je draait je daarna om en dan ben jij aan de beurt om te lachen. Want dan kan het soms zijn en dat heb ik gehad dat de laatste aanwinst een litho is van Napoleon voor Paleis Het Loo. Niet die Lodewijk Na poleon, maar de echte. Wie heeft zo ietsf Die hebben ze misschien in Frank rijk niet eens, ze zeggen tenminste dat Napoleon al die litho's heeft laten ver donkeremanen om de een of andere reden. Vanuit een museum in Parijs hebben ze al gevraagd naar mijn exemplaar". Hij overpeinst nog eens de reden van het succes op zijn speurtochten naar waardevol ongeregeld goed. Jk denk er soms bij aan sommige leerjongens die ik in de zaak heb gehad en die door de achterdeur weer binnenkwamen als ik ze de voordeur had uitgeschopt. Dan schopte ik ze er soms wel wéér uit hoor, daar niet van. Maar ze zijn alle maal goed terechtgekomen, voorzover ik weet. Een van die jongens is nu ver koper bij de Amerikanen, die lacht ons allemaal uit. Ik geloof, dat ik ook zo te werk ga als ik er op uit ben om wat leuks op de kop te tikken. Ik zie het nu toch zelf je komt er een heel eind mee". de tournee iedereen uitnodigt om hem thuis te komen opzoeken. Dat hij drie maanden later al zoveel gasten uit Haar lem en Breda, of waar dan ook van daan over de vloer heeft, dat er voor hem en zijn gezin nauwelijks plaats over is, lijkt ons niet erg geloofwaar dig; zulke hard- en klaplopers zijn wij Nederlanders nu ook weer niet... Een wat wonderlijke figuur is ook de tekstschrijver Theo Adam, die steeds op de achtergrond aanwezig is, omdat hij een film wil maken over de roman ce van Juliska en Henk en die steeds bezig is allerlei gebeurtenissen te ensceneren, die ook zonder zijn tussen komst heus wel spontaan hun beloop krijgen. Zijn bemoeienissen maken de zaak vaak nodeloos ingewikkeld, maar misschien heeft de auteur de intrige zonder hem wat al te mager gevonden. 1

De Vallei | 1968 | | pagina 7