Veenendaals dagblad f r ni mj in Amerikaanse vliegvelden doelwit van Viët-Cong Paus tegen Buiten de pil NIEUW OFFENSIEF IN BIAFRA GEOPEND Hoop op terugkeer van de hele El-Al-bemanning Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei J. KRAA YKAMP EN ZOON Conferentie in trein aan Sloivaaks-Oekrainse grens PRESIDENT SVOBODA LEIDT DELEGATIE j:fr. Lilian Harvey overleden Statenleden Boerenpartij breken met Koekoek Russen hebben meer onderzeeërs dan men dacht Kardinaal Herera overleden Jonge Tsjechen mochten niet naar Sofia Brit met ruilhart overleden Prins Claus naar Noorwegen Dr. Asselbergs overleden Maar weinig verandering Kleinste huisdier I MET TOEGEVEN VROUWEN EN KINDEREN TERUG - Anton van Duinkerken - «■•■■■■■•■•■■■■■■■■■■■«■■■■J Sur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Rhenen: BoekhSndel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 29 JULI I968 - 42e JAARGANG no. I76 TSJECHEN EN RUSSEN PRATEN li ti SAIGON Communistische sappeurs in camouflage-uniformen hebben vandaag opnieuw een aanval gedaan op een Amerikaanse luchtbasis en voor 6 miljoen dol lar aan vliegtuigen in de lucht laten vliegen. De aanval op de basis Toey Hoa langs de centrale kust van /uid^Viëtnam, 368 km ten noordoosten van Saigon was de derde aanval op Amerikaanse luchtbases in de afgelopen drie dagen. In berichten van het strijdtoneel wordt meegedeeld, dat kleine groepen sappeurs (tunnelgravers) de grote basis infiltreerden onder dekking van een korte aanval met mortieren en raketten kort na middernacht. De Tsjechen zijn een spontane hand tekeningenactie begonnen voor een bood schap aan het presidium aan de voor avond van dc besprekingen tussen Tsjechische en Russische partijdelegaties. Hier tekenen de Tsjechen in Praag het petitionement in het openbaar op een van de pleinen. CALVES De filmactrice Lilian Harvey is vrijdagavond na een korte ziekte op 61-jarige leeftijd in een zie kenhuis overleden. Zij werd in Londen uit Hongaarse ouders geboren en bereikte het top punt van haar roem voor de tweede wereldoorlog. toen zij operettefilms maakte in Duitsland, Frankrijk en de Ver. Staten. Haar tegenspelers waren o.a. Willy Fritsch erv Henri Garat. Haar bekendste films zijn „Het con gres danst" en „De weg naar het para dijs". Een paar jaar geleden heeft zij haar loopbaan in West-Duitsland hervat. Vlak voor haar ziekte was zij uit Duits land teruggekeerd. Ze heeft jarenlang in een villa in Cap d'Antibes gewoond. I~|at is de honingbij en we zien in haar niet slechts het kleinste huis dier, waan'an de mens profiteert, maar ook bij wijze van spreken een zijner oudste medebewoners. Reeds uit de eerste dynastie van Egypte (plm. 4000 jr. v. Chr.) bestaan er afbeeldin gen van en later vinden wij een re liëf, dat naar de bijenteelt verwijst, nl. het persen van honing uit wasraten. Door deze twee produkten veroverde de bij allengs de volken der aarde, Doen zij uit de wilde staat (holle bo men) door de mens in korven werd ondergebracht. Men stond verbaasd over de geordende samenleving van het tengere bijenvolk, waarover vele boeken geschreven werden. Al in de bijbel wordt er in menige plaats op gewezen en als ik over meer ruimte beschikte, zou ik hier gaarne een rijtje teksten laten volgen; nu moet ge het zelf maar opzoeken: Deut. 1 44, Ps. 118 2, Spr. 24 13, Jes. 7 18, Richt 14 18 e.a. We weten voorts allemaal dat Joh. de Doper in de woestijn leef de van „sprinkhanen en honing van wilde bijen". Tegenwoordig bestaan er weinig imkers meer met een stal van enige honderden volken, zoals in de tijd van mijn grootvader, die een groot Veluws bijenman was en in zijn dorp vele collega's telde. Het is allang meer amateurswerk geworden, een nobele vrijetijdsbesteding van de buitenman, die bedaard en rustig de kleine honing- gaarders gadeslaat, zittend in het zon netje bij de korven en kasten, die ze zoemend naderen of verlaten. Nu de rishei gaat bloeien, treft hij de eerste voorbereidingen tot evacuatie daar heen en misschien trekt hij wel naar de bijenmarkt. 29 juli 1968 A. B. Wigman. De commando's van de Viët-Cong ver nielden twee C-130 transporttoestellen en beschadigden ernstig een F-100 su- persabre gevechtsbommenwerper. Aan verschillende andere transporttoestellen werd lichtere schade toegebracht. Officieren van de luchtmacht deelden mee, dat ongeveer negen sappeurs van de Viët-Cong de basis binnendrongen, maar dat allen gedood werden voordat zij weg konden komen. Er werd een Amerikaan gewond, vier andere soldaten van de luchtmacht lie pen lichte verwondingen op, of hadden last van het inademen van rook. Zij werden in het ziekenhuis op de basis behandeld en daarna weer in de strijd ingezet. Een twintigtal communistische terro risten hadden zich vrijdagavond vech tend een weg gebaand naar de lucht machtbasis Udorn en geprobeerd met explosieven Amerikaanse vliegtuigen te vernielen. Bij het gevecht sneuvelde een man van de Thailandse veiligheidsdienst, terwijl vier Amerikanen gewond wer den. Amerikaanse militaire zegslieden ver klaarden. dat twee der infiltranten ge dood werden. Bovendien werd in het ge vecht van een uur een der infiltranten gevangen genomen. Een van de gewonde Amerikanen ver keert in levensgevaarlijke toestand. Twee Amerikaanse vliegtuigen, een tweemotorige F-4-jachtbommenwerper en een C-141, werden zwaar beschadigd. De infiltranten waren de basis bin nengedrongen via de lichtbewaakte noordelijke rqnd van het veld. Zij open den het vuur met communistische AK- 47 aanvalsgeweren. APELDOORN De zes Statenleden van de Boerenpartij in Gelderland heb ben de heer H. Koekoek de rug toege keerd. Zjj steunen voortaan de Groep- Harmsen. De Werkgroep Gelderland van de Boerenpartij had in samenwerking met leden uit het hele land de heer Koekoek een brief gestuurd, waarin het bijeen roepen van een ledenvergadering en het vaststellen van statuten en reglementen werd geëist. Het antwoord'moest uiter lijk 27 juli binnen zijn. Toen de bezwaarde Boeren zaterdag nog niets hadden gehoord, maakte de secretaris van het prvinciaal bestuur, de heer J. van Nieuwenhuyzen uit Putten, de afscheiding wereldkundig. Hij -liet weten dat het provinciaal be stuur en de zes leden van de Provinci ale Staten van Gelderland zich, „in ver band met de houding van de heer Koe koek en het zogenaamde hoofdbestuur der Boerenpartij" „distantiëren van de groep-Koekoek, doch het beginsel programma der Boerenpartij volledig blijven onderschrijven." In de Gelderse Staten verandert in feite niets, omdat de fractie zich eens gezind afwendt. „Uit alles blijkt dat in Nederland behoefte bestaat aan een ge degen, rechtse partij," aldus de heer Bruin. VATICAANSTAD Paus Paulus heeft vandaag de pil en alle andere voorbehoedmiddelen verboden voor het half miljard katholieken op de wereld. De Paus gaf zijn langverwachte en historische beslissing uit in een ency cliek, waarin de traditionele kerkelijke leer tegen contraceptie in Stand gehou den wordt. Zijn uitspraak maakt officieel een ein de aan alle twijfel als het om geboor tebeperking gaat en maakt het tot een zonde voor katholieke echtparen, -enig voorbehoedmiddel te gébruiken anders dan het systeem van onthouding. De beslissing is een verwerping van het standpunt van de meerderheid van de Pauselijke commissie inzake geboor tebeperking vari 75 leden, die hem in ju ni 1966 aanbeval yerlichting aan te brengen in het verbod op geboortebe perking. De conservatieve beslissing van de paus zal een nieuwe uitbarsting tot ge volg kunnen hebben van de controverse in de wereld onder katholieken en niet- katholieken. Uit overzichten en rapporten van priesters blijkt dat miljoenen katholieke echtparen al voorbehoedmiddelen zoals de pil gebruiken. Veel vooraanstaande theologen hou den vol dat welk standpunt de Paus ook inneemt, dit een zaak blijft van per soonlijke keuze voor de betrokken echt paren. WASHINGTON De Amerikaanse Congrescommissie voor atoomenergie heeft het ministerie van Defensie erop gewezen dat het de groei van de Sov- jetrussische onderzeevloot onderschat, en blijkbaar niet ten volle de betekenis van de snelle vooruitgang van de Sov jets op dit gebied" inziet. De commis sie dringt aan op het verlenen van voorrang aan de ontwikkeling van atoommotoren voor aandrijving van onderzeeërs. Dergelijke motoren ma ken minder geluid en zijn dus beter voor de bestrijding van vijandelijke on- derzeeëre. Het ministerie kan geen gel dige redenen aanvoeren voor het uit stel in deze zaak, aldus de commissie. MADRID Kardinaal Angel Herre- ra Oria, een van Spanje's invloedrijk ste geestelijken in de afgelopen vijftig jaar, is zondag op 81-jarige leeftijd in Madrid overleden aan de gevolgen van een langdurige ziekte. Voor de burgeroorlog van 1936 tot '39 was hij een vooraanstaand katholiek politicus. In 1940 werd hij op 54-jarige leeftijd tot priester gewijd. In 1966 trad hij om gezondheidsredenen af als bisschop van Malaga. Paus Paulus VI maakte hem in 1965 kardinaal. Kardinaal Herrera hield zich vooral met sociale problemen bezig en publi ceerde daarover verscheidene werken. Hij kritiseerde vaak rijke landeige naars en voerde actie voor betere le vensomstandigheden van de arbeiders en boeren. In het buitenland verwierf hij zich de reputatie een liberaal te zijn maar hij steunde generaal Franco. PRAAG De delegatie uit Praag voor de besprekingen met de Russische partijleiders is zondagavond op een niet nader genoemde conferentieplaats er gens in het oosten van Slowakije aangekomen. Volgens Radio-Bratislava, is deze plaats Ciorna Nad Tisou, een dorp aan de grens met de Oekraïne. Naar het gesprek met de Russen vertrokken zondag ook president Svoboda en de voorzitter van de nationale vergadering, Snirkofsky. Volgens de Tsjechische televisie bestaat de delegatie uit veertien leden, o.a. Oldrich Cernik, Fratisek Barirek, partijsecretaris Alexander Dubcek, Drahomis Kolder, Frantisek Krie gel, Jan Piller, Josef Snirkofsky. Bohumil Simon en president Ludvik Svoboda. De leden van het Tsjechoslowaakse partijpresidium arriveerden met twee vlieg tuigen, respectievelijk uit Praag en Bratislava, in het 100 km van de grens met de Oekraïne gelegen Kosice. Vandaar reisde het gezelschap verder per trein. Op het station van Kosice verzekerde partijleider Dubcek, dat de onderhande lingen op Tsjechoslowaaks grondgebied zullen plaats hebben. Het is zo goed als zeker dat deze heden beginnen. Kort voor hun vertrek naar het beslissende gesprek met de Russen deden de Tsjechoslowaakse leiders een beroep op het volk zijn kalmte te bewaren. Een sympathiestaking werd door hen afgewezen, omdat deze de besprekingen zou kunnen bemoeilijken. Twee Tsjechoslowaakse jeugdbla den, Mlada Fronta en Smena, hadden gisteren in een commentaar op de voorpagina opgeroepen tot een alge mene staking van vijf minuten als uiting van steun aan de nieuwe lei ders van het land. De steunbetuigingen voor het nieu we bewind krijgen de afmeting van een lawine honderdduizenden .heb ben reeds gereageerd op een open brief waarin werd opgewekt tot verde diging van de nieuwe weg, „die wij zijn ingeslagen en die we niet levend zullen verlaten". De brief was gepubliceerd in het li teraire weekblad Literarni Listi. In een vraaggesprek voor radio- Praag zei de voorzi'tter van de natio nale vergadering, Smrkofskv, dat de delegatie naar de onderhandelingen ging in het volle besef van haar histo rische verantwoordelijkheid tegen over het land en de internationale communistische beweging. „Wij zul len niet toegeven en de dingen, die wij in de afgelopen maanden hebben verworven, niet ojvjeyen", zo ver klaarde hij. De beslissende besprekingen tussen de Russische en de Tsjechoslowaakse partijleiding worden heden in een trein gehouden, zo menen doorgaans goedingelichte kringen in Praag te weten. De trein, van de Russische spoorwegen, is via de grens met de Oekraine 1 ongeveer "dertig kilometer Tsjecho-Slowakije binnengereden. De breedte tussen de spoorstaven is in dit gebied gelijk aan die van het Russi sche spoorwegnet. De betrokken grensstreek is hermetisch afgesloten. (De Russische spoorbreedte is groter dan de normale Europese). CTK meldde niet, of de Russische delegatie onder leiding van partijlei der Leonid Breznjef reeds in Tsjecho- Slowakije is aangekomen. Verwacht wordt dat de Tsjechoslowaakse nieuwsmedia op verzoek van de Sovjet- Unie geen bijzonderheden voor de be sprekingen zullen verstrekken tot het slotcommuniqué is uitgegeven. In Moskou waarschuwde minister van Defensie Maarschalk Andrej Gretsjko in een dagorder, dat er in de Tsjechoslowaakse crisis nog weinig tijd over is. „In deze omstandigheden is het de allereerste taak van de Sov jet-strijdkrachten hun gevechtsparaat heid verder te vergroten". De Tsjechoslovaakse vice-premier Ota Sik heeft de Sovjets en hun volge lingen van de harde lijn verzekerd, dat de positie van de Tsjechische par tij zo sterk.is, omdat het centrale co mité het volledig vertrouwen geniet van de meerderheid der bevolking. In een artikel in het partijblad Rude Pravo zegt Sik, dat Tsjecho-Slowakije zich er van bewust is, dat het een strategische sleutelpositie in het cen trum van Europa inneemt en dat „aL le bevriende landen groot belang heb ben bij de sterkte van die sleutel. Maar de positie van het communisme was nog nooit zo zwak als de laatste jaren voor 1968" voegde hij er aan toe. De geheime bijeenkomst van de opperste partijleiding van de Russi sche en de Tsjechoslowaakse commu nistische partij vormt de climax van een onafgebroken reeks zwaarder wordende beschuldigingen aan het adres van Dubcek en de zijnen. Zij kwamen niet alleen van Russische, maar ook van Oostduitse Poolse Bul gaarse en in mindere mate van Hongaarse zijde. Deze campagne ging samen met on verhulde dreigementen en met opzet telijke stagnering en zelfs stopzetting van de terugtocht der Russische troe pen. Tsjecho-Slowakije hield stand tegenover deze zware druk, maar langzamerhand begon, in weerwil van het officiële zelfvertrouwen, de opti mistische stemming plaats te maken voor het inzicht dat de pas verworven vrijheid bedreigd wordt door een ge weldige overmacht. Men vreest dat de Russen op de ge heime bijeenkomst een soort ultima tum zullen stellen en zullen dreigen met zowel militaire als economische sancties als hun eisen niet worden in gewilligd. AMSTERDAM Johnny Kraaykamp heeft een zoon. Tilly, de echtgenote van Johnny, schonk 19 juli het leven aan een welgeschapen baby. In het afgelopen weekend zijn moeder en kind uit het Dia- conessenziekenhuis thuisgekomen, waar na Johnny trots met zijn zoon voor de fotograaf poseerde. PRAAG Eenendertig Tsjechische jongelui, die naar een jeugdfestival in Sofia wilden, zijn niet in Bulgarije toe gelaten, meldt het Tsjechische persbu reau CTK. Zij zouden door de Bulgaar se grensbewaking ruw zijn mishan deld. TEL AVIV „W\j z(jn in Algerije zo uitstekend behandeld, dat ik er op reken dat ook onze mannen binnen 48 uur zullen worden bevryd". Dit zei gisteravond op 't vliegveld Lod bij Tel Aviv de stralende stewardess Edna Bachrach na de overweldigende ontvangst van de tien uit Algerye vrijgelaten vrouwen van het gekaapte vliegtuig van EL AL in Israël. Edna Bachrach had meer vertrou wen in de goede afloop van het drama met de gekaapte Boeing-707 dan de op het vliegveld Lod samengestroomde familieleden van de in Algiers achter gebleven Israëlische mannelijke beman ningsleden en passagiers. „Arabieren zijn Arabieren", zei een zenuwachtige moeder huilend. „Mijn zoon is het enige wat ik nog in leven heb. Mijn man is tijdens de vrijheids oorlog in Ï948 gesneuveld", snikte ze. De ELAL had de teruggekeerden een overweldigende ontvangst bereid. Onder strenge politiebewaking werd een chaotische cocktailparty gegeven, terwijl buiten duizenden het politiekor- don trachtten te verbreken om het feest opgewonden mee te vieren. De vermoeide vrouwen en kinderen werden overstelpt met bloemen, drank jes en gebak, terwijl buiten een fanfa rekorps de ontroerende begroetingskre- ten overstemde. Het „kidnappen" van het Israëli sche El Al-vliegtuig was zuiver een Pa lestijnse operatie en werd door geen énkel Arabische organisatie gesteund, zo heeft de voorzitter van het uitvoe-, rende comité van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie, M. Yihya Hamoudeh, zondag op een persconferentie in Am man verklaard. O Tien Israëlische vrouwen en kinderen zijn in Algiers vrijgelaten. Het zijn zeven passigiers en drie stewardessen die reis den met de Boeing van de El Al die in Algerije werd gekaapt. LONDEN De tweede Britse hart transplantatiepatiënt, de 48-jarige ac countant Gordon Forde, is gisteravond 58 uur na zijn operatie overleden. De vier jaar, tijdens welke hij aan een ernstige hartafwijking had gele den, hadden zijn toestand te zeer uitge put, zo heeft het nationale hartzieken- huié in Londen bekend gemaakt. De overlevingskansen van Forde wa ren klein. Voordat hij vrijdag het hart van een verongelukte 32-jarige verfspui- ter kreeg ingeplant was zijn toestand al hoogst zorgwekkend. OSLO Prins Claus zal Nederland vertegenwoordigen bij de voltrekking van het huwelijk tussen de Noorse kroonprins Harald en mejuffrouw-Sonja Haraldsen op 29 augustus. België wordt vertegenwoordigd door koning Boude- wijn. Koning Constantijn en koningin Anne Marie van Griekenland zullen de fees telijkheden in Oslo niet bijwonen. ABA (Biafra) Nigeriaanse troepen die vanuit Port Harcourt Biafra bin nentrekken beschieten dorpjes ten noorden van Igrita langs de weg naar Owerri, zo is zondag in Aba in 'n Bia- fraans oorlogsbulletin bekendgemaakt. Gezegd werd, dat grote Nigeriaanse eenheden de omliggende dorpjes bin nentrekken en op burgers schieten. Verder werd bekendgemaakt dat de Biafraanse regering 10.000 van de ge schatte 25.000 vluchtelingen dieper Bia fra heeft ingebracht. Zaterdag is in Aba een konvooi vrachtwagens met gedroogde vis aan gekomen dat werd bestormd door hon gerende mensen. Aangenomen wordt dat de voorraad deel uitmaakte van Noorse reddingsvoorraden. Onmiddellijk nadat de vredesbespre kingen tussen Nigerië en Biafra te Nia mey gefaald hadden in het tot stand brengen van een overeenkomst inzake hulpverlening aan de Biafranen, hebben de Biafranen gevraagd om massale aan voer van hulpgoederen door de lucht en Nigerië en Engeland ervan beschuldigd, de hulpverlening aan de van honger stervende mensen te saboteren. Zij verklaarden via radio-Biafra dat zij er geen bezwaar tegen zouden heb ben, als Nigeriaanse waarnemers via radio-Biafra door de .lucht aangevoer de goederen zouden inspecteren. Maar dit leek slechts een nieuw ele ment, aangezien het regime van voor malig Oostelijk Nigerië streefde naar aanvoer van goederen, geleverd via een zeecorridor naar de Niger-Delta en een corridor over land via een gedemilita riseerde haven Port-Harcourt, die zich thans in handen van de federalen be vindt. De voorstellen leken dezelfde te zijn, waaromtrent in Niger na een week van onderhandelingen, geen overeenstem ming kon worden bereikt Volgens een na de onderhandelingen tussen de delegaties van Nigerië en Biafra gepubliceerd communiqué, zul len hulpverleningsproblemen deel uit maken van de agenda van omvangrij ker vredesbesprekingen, die niet later dan 5 augustus te Addis Abeba in Ethiopië zullen beginnen. Andere pun ten op de agenda zullen zijn: de sta king van de vijandelijkheden en plan nen voor een permanente regeling. NIJMEGEN In de nacht van vrij dag op zaterdag is na een langdurige ziekte op 65-jarige leeftijd overleden professor dr. W. J. A. M. Asselbergs, die onder de schrijversnaam Anton van Duinkerken grote bekendheid genoot als dichter en essayist. Willem Asselbergs werd in 1903 in Bergen op Zoom geboren. Deze bier- brouwerszoon toonde reeds jong belang stelling voor zowel oude als nieuwe li teratuur. Als seminarist (hij zou pries ter worden) ervoer hij echter dat letter kundige nieuwlichterij niet verenigbaar werd geacht met een aanstaand pries terschap. Hij koos voor de literatuur. Na de dood van G. Bruning werd hij de voornaamste leider van de jong-katho- lieken rondom „De Gemeenschap". Door zijn strijdbare essays meer dan door zijn gedichten maakte hij naam en al omstreeks 1930 kon worden ge zegd dat het katholieke standpunt in de literatuur door Van Duinkerken werd belichaamd. Behalve „De Gemeen schap" redigeerde hij ook de (toen nog liberale) Gids. In 1937 werd hem een ere-doctoraat te Leuven verleend. Na de oorlog hij bracht enkele jaren door in het kamp Sint Michelsgestel zette hij zijn publicistische arbeid voort als de woordvoerder van een katholiek huma nisme. -In 1952 werd hij benoemd tot hoogleraar in de Nederlandse letterkun de te Nijmegen. Onlangs nog, bij zijn 65ste verjaardag publiceerde hij een bundel studies uit zijn hoogleraarsjaren „Nijmeegse colleges". In 1933 verwierf hij de Van der Hoogtprijs van de Maatschappij der Nederlandse letterkunde, in 1960 werd zijn werk bekroond met de Constantijn Huygensprijs en in 1967 viel hem de P. C. Hooftprijs ten deel. Zowel van de Nederlandse als vdïn de Vlaamse Ko ninklijke Academie was hij lid. Al dagen lang houdt een gebied van J hoge luchtdruk, waarvan de kern bo- ven Schotland ligt, in onze omgeving een noordoostelijke tot noordelijke stroming in stand waarin wolkenvel- den worden afgewisseld door zonnige S perioden. In ons land, België en Noordwest-Duitsland kwamen de tem- peraturen dan ook niet hoger dan 20 S a 22 graden. In zuidelijker streken was het aanmerkelijk zonniger en liepen de temperaturen zondag op tot boven S de 25 graden terwijl in de landen rond de Middellandse Zee op vele plaatsen I de temperaturen stegen tot boven de S 30 graden. In Midden- en Oost-Europa vielen regen en onweersbuien en was I het voor de tijd van het jaar aan de S koele kant met middagtemperaturen m van 15 tot 20 graden. Het komende etmaal verandert er aan deze situatie maar weinig; fron- tale storingen afkomstig van de oce- I aan trekken in een wijde boog om het hegedrukgebied over IJsland naar Noord-Scandinavië en beïnvloeden het I weer in onze omgeving niet. In de noordoostelijke stroming, die dus ge- handhaafd blijft zullen ook morgen I wolkenvelden worden afgewisseld door zonnige perioden, terwijl het op de J meeste plaatsen droog blijft. Ook in I het temper atuurv er loop komt maar weinig verandering.

De Vallei | 1968 | | pagina 1