Schoolradio in september weer van start Filmidool dertiger jaren Lilian Harvey overleden Jazz is niet opwindend genoeg om jeugd langer te boeien Jomo Kenyatta in „Persoonlijk" AVRO-programma met milde satire Schilder Jan van Heel overleden Moordenaar verschanste zich in huis POLEN: KLANT EENBEETJE KONING... Omwenteling in fruitverpakking Het congres danst Hip! GLAASJE OP, LAAT JE RIJDEN Resoluut Brandstichtingen in Grand Rapids Bolivia vreest militaire junta Fout computer ontmaskerde oplichter PILOOT STORM TEKKO TAKS MIMap Tï TELEVISIE GEVAARLIJKE HEUVELS IN ABERFAN WORDEN NU AFGEGRAVEN Pagina 2* MAANDA© 29 JULI 1968 118 Op het graf lagen wat verse bloe men, een grote krans van de direc teur en de andere tuilen, die bij haar hadden gelegen nr haar dood. Zij stonden om d groeve: een klei ne groep ernstige mannen en vrou wen: twee trapezewerkers, een domp teur, een koorddanser, een bureauchef, een mismaakte clown, een jockeyrijd ster en nog andere collega's. Mensen. Leksejkow sloeg een kruis, de an deren stonden stil, het hoofd gebogen. Bob bedankte namens Jan met een kort woord. Lieve Rie, tot weerziens, fluister de Jaapje. Alleen Freek hoorde het, omdat hij naast hem stond. Het maakte hem verlegen, als ontdekte hij een stil ge heim. De regen stond in lange droppen over graven en paden, een treurwilg neeg zich troostend over een graf. Op de terugweg kwam Leksejkow naast Freek lopen. Ja my son, so is dat swervers- leven: een nummer draait, een num mer valt, maar dat leven, dat toch so schone leven is immer datzelfde. Twee dagen later, in Brussel, was Jan plotseling verdwenen, spoorloos, met al zijn spullen. Bob vertelde, dat hij terug was naar Holland, hij had het circusleven vaarwel gezegd. Och, waarom ook niet, wanneer één uitviel uit een nummer, dan werkte dat toch niet meer. Het ging nooit in een nieuwe combinatie, dat lukte niet. Daarin zat een -zekere wetmatigheid. Ook Bob ging heen. Wanneer hij een ander nummer had, zagen ze hem wel weer. Een week later was de wagen van de De Kanters ingenomen door een echtpaar met een exotennummer van kamelen en zebu's. Een nummer valt, een nummer draait. De koorddanser in Bobs wagen ging trouwen. Hier een borrel, son, noodde Lek sejkow, die katten hebben heden ja so schön gewerkt. HOOFDSTUK IV Een vrolijke blonde vrouw stortte van een zwaaiende rekstok neer in de gele zandkring der manege. Geknak te, gebroken bloem, die stilaan weg gedragen werd en stierf. Hoe kon het, dat het léven gewoon verder ging? Eén kleine millimeter had de storm van de nacht tevoren wellicht de tou wen verschud, één kleine millimeter was de zwaai der mannen te kort ge weest, van Jan of van Bob? Het was niet te zeggen verwijten kon men niemand iets. Eén kleine millimeter hadden, de slanke handen te kort gegrepen; mis schien kinderlijke opwinding, blijd schap om de verjaringshulde, die de jonge vrouw ondanks -het heimelijk voorbereiden toch wist dat komen zou? Een graf op een klein vreemd kerk hof, bloemen er omheen en vallende gele bladeren van herfsts toverstaf, die groen verandert in goud. Een man, die vluchtte voor de her innering en voor de eenzaamheid, een broer, die alleen niet achterblijven kon. En de stilte om d' rode wagen, hoe wel door anderen bewoond, die geen weet hadden van het leed dat erin was geleden. De kleine vriendenkring, die voort durend het vrolijke trio miste: de don kere, slanke man, de blonde opge wekte broer en de vrouw die altijd wéér viel als een lichtende ster door een donkere ruimte, altijd weer, on telbare keren, in de herinnering van haar vrienden. De jockey rijdster, goedig meisje, wetend hoe Rie Freek bemoederd had, prutste wat aan zijn kleren, noodde hem ook wel in haar wagen te eten, die zij deelde met twee andere jonge dingen, artiestenmeisjes zoals zij. Maar Freek accepteerde de uitno diging niet. Er school daar een klein gevaar, dat hij nu scherp onderkende. Nooit meer wilde hij de fout maken, dat een vrouw meer van hem zou kun nen verwachten, dan hij van plan was te geven. Hij bleef bij Leksejkow en Jaapje Smit, soms waren zij met hun drieën, maar meestal namen ze de maaltijden samen in Jaapjes wa gen, waar de kleine clown met ver bluffende handigheid een smakelijk menu aan zijn vriend wist voor te zetten. De kosten deelden zij gelijke lijk. Want Jaapje wilde nooit de cir- cusstad verlaten voor een maaltijd in de stad hoe vaak Freek hem daar voor ook uitnodigde. In de burgerlij ke samenleving was voor hem geen plaats, zei hij. Freek trachtte hem die gedachte uit het hoofd te praten, maar op dat punt was er met de kleine clown geen land te bezeilen. Hier in de circusstad was hij een mens, erbuiten werd hij een stumper. Wanneer ik hier wegga, zei Jaap je, dan is mijn nummer ook ten einde, dan leeft of Mademoiselle of de mismaakte clown niet meer. Praat niet zo gruwelijk, verweet Freek, als jij doodgaat, allicht zeg, de troep kan je stoffelijk over schot niet meedragen, maar Made moiselle... Wanneer één van het nummer er niet meer is, moet het niet meer werken, zei Jaapje halsstarrig, zon der Mademoiselle werk ik niet meer. Mademoiselle is toch geen mens..., trachtte Freek nog te weerleggen. Maar toen zag Jaapje hem van ter zijde aan en zei vriendschappelijk- schamper: Houd jij je mond maar. Het winterseizoen zou gespeeld wor den in Amsterdam. Freek schrok toen hij het hoorde. Amsterdam.. Zouden daar geen herinneringslawi nen zijn rust verpletteren, zou hij niet iemand ontmoeten, die hij allerminst wenste te zien? Zijn stiefvader, zijn moeder, andere goede bekenden uit vroegere dagen en misschien zelfs wel...? Hij drong de gedachte weg aan het meisje, aan die avond toen hij bij haar zo wanhopig was weggegaan. Maar de herinnering lag altijd op de loer en wachtte de kans af in de 5 ogenblikken voor het inslapen, bij mechanische werkzaamheden in de I kantoorwagen, soms over een boek Van Jaapje, waarvoor hij eigenlijk geen aandacht had, maar dat hij door- las omdat zijn vriend het graag wilde. Noldie... 4 Zij moest nu al tweeëntwintig jaar 5 zijn... Bijna vijf jaar geleden- Hij wist, dat zij nog aan hem dacht. Dat bewezen de tekeningen, die zij 5 hem trouw elke Kerstmis gestuurd i had tot nu toe. Maar zou zij zijn I spoor nog hebben kunnen volgen, na S zijn reizen en trekken met de wagen- stad? Misschien zou zij hem eindelijk op- gegeven hebben als verloren? Zou I zij kunnen aanvoelen, dat hij haar S wereld achter zich gesloten had, haar wereld, de wereld van de mensen? Maar was dat waar? Had niet de omgang met Jaapje, de dood van Rie, hem getoond dat de f mensenwereld voor een mens niet te I sluiten is, tenzij hijzelf zijn mens- 5 zijn en dus zijn ziel zou willen verlie- zen? Zijn wezen was juist meer levend ge- worden in de voorbije maanden, twee- maal had hij zich innerlijk voelen S meetrillen, waarlijk en diep, zonder gevoelsbelevenissen. zonder dromerij- I en, alleen van hart tot hart. Was dan niet juist iets van Noldies wereld in hem opengebloed? In Amsterdam wachtte hem een verrassing, die alle peinzerijen ver-1 joeg. (Wordt vervolgd) J I 3874. Toen Ramad zich zo laatdunkend over 't Aard- schip uitliet, kon piloot Storm toch niet nalaten eens de monstratief om zich heen te kijken, alsof hij zeggen wil de: „Laat dan maar eens wat beters zien! De vleermuis jagertjes die ons daarstraks achterna zaten, hadden wij met huid en haar kunnen oppeuzelen, maar we wilden beleefd blijvent" Ramad begreep Arends blik en glim lachte geheimzinnig. Hij wenkte het gezelschap hem te volgen. Het werd een hele optocht naar een op korte afstand verrijzend bouwwerk, dat blijkbaar als hangar dienst deed. Inderdaad stond er een hele verzameling vliegtuigen allemaal gebouwd volgens hetzelfde princi pe; ongetwijfeld zeer doelmatige toestellen, maar niet om over naar huis te schrijven. En zeker niet om zo verwaand te doen als Ramad. Deze glimlachte echter nog steeds op dezelfde manier en wees naar een aan grenzende ruimte, waai* een enorm gevaarte stond, dat de Aardlingen met stomme verbazing aanschouwden. Evenwel niet om de reden die de Ndola-chef aannam! Arend en de professor wisselden een snelle blik van verstandhouding. 83. Voor expeditieleiders zoals Sir Patrick Courage en Tekko ij as de tocht naare de diamantgroeve van Fe lix Links maar een peuleschilletje. Tekko vond de weg gemakkelijk terug en hoewel zij steeds op hvrn hoede bleven voor onverwachte aanvallen van de gorilla's, lieten de monsterachtige apen niets meer van zich zien. „Hier is het Sir Patrick!" waarschuwde Tekko toen zij de helling naar de vallei afdaalden. „Pas op, dat we ons door die Links niet in een hinderlaag laten lokken!" „Ga voor me uitlopen, Links!" bulderde de Edele Jager als antwoord. „En denk er om dat je geen grapjes uit haalt De loop van mijn pistool is op je armetierige ske- als ant> haalt E let geri let gericht, versta je! Die vervelende aapmannetjes van jou mogen dan bijna al onze wapens vernietigd hebben, maar dit pistool werkt nog prima hoor! En nu, hop met die edelsteentjes! Laat kijken of het waar is wat je ons allemaal voorgelogen hebt!" De inboorlingen op het terrein keken met stomme verbazing naar het blanke tweetal en vroegen zich af wat dit allemaal te betekenen kon hebben. Tekko maakte de boeien los en onder gewapend escorte ging Felix het gebouw in, waar Tekko eens met razende snelheid uit ontvlucht was. „Nu komt het heren!" teemde Felix Links, nadat hij de geketende gorilla opzij had laten trekken en lang zaam draaide hij de sleutel in het slot om. De Stichting Nederlandse Schoolradio (uitgaande van AVRO, VARA en VPRO) hervat in september haar wekelijkse uitzendingen met de programma's voor het eerste trimester d.i. tot de kerstvakantie. Uitzendingen voor het vierde leerjaar (maandags 14.25-14.45 uur): „Ik ben Nederlander" is een serie die in vijf uitzendingen de betekenis van het be grip „Nederlander" behandelt. Aan dacht wordt o.a. besteed aan dialecten, Nederlandse gebruiken, grenzen, mun ten en rechtsregels. De serie „Stad en land gaan hand in hand" omvat 7 uitzendingen en be oogt de kinderen duidelijk te maken dat stad en land elkaar nodig hebben. Het thema is een briefwisseling tussen een stadsmeisje en dorpsjongetje. De uitzendingen worden voornamelijk in hoorspelvorm gegoten. Uitzendingen voor het vijfde leerjaar (donderdags 9.40-10.00 uur): In de eer ste serie „Over spreken gesproken" wordt in vijf lessen aandacht besteed aan het taalgebruik. Aan de orde komen de ontwikkeling van de kindertaal, taal eigen, taalgebruik in het dagelijkse le ven, taal als expressiemiddel. „Wij op de weg" wil in zeven uitzen dingen in hoorspelvorm de verkeersles- sen in de lagere school ondersteunen. Het gaat bij deze serie minder om de kennis van regels en borden, dan wel om het naar voren brengen van de dwingende noodzaak van samenspel en het nodige begrip voor elkaar bij ver keerssituaties. Uitzendingen voor het zesde leerjaar (woensdag 9.40-10.00): „Wij wereldbur gers" is een serie van vijf uitzendingen. Het thema is de medeverantwoordelijk heid die pns wordt opgelegd door de berichten, die voortdurend door de mas samedia tot ons komen, o.a. over na tuurrampen, vluchtelingen, leefgewoon ten in andere delen van de wereld. „Leven en laten leven" is een biolo- gie-serie van zeven uitzendingen. Be oogd wordt het inzicht te ontplooien T ilian Muriel Hélène Harvey is tus- sen 1926 en 1939 de ster van een romantisch tijdperk geweest. Zij was een door miljoenen bioscoopgangers aanbeden vedette; ze ging speels over het doek, voor die tijd soms net een tikkeltje gewaagd en een beetje sexy. Zij was zonder een pin-up-girl te zijn toch de droom van vele jongemannen, het beeldende voorbeeld toen ook voor meisjes die hun' verloofden aanzetten tot het doen van de eerste stappen in de richting van het stadhuis. Lilian Harvey is net zo beroemd ge weest als een Marylin Monroe en een Brigitte Bardot, maar zij was een totaal andere persoonlijkheid. Zij werd in ja nuari 1906 volgens haar eigen me moires in Londen geboren en het is nooit helemaal duidelijk geworden waarom haar ouders in 1914 in Duits land door het uitbreken van de eerste wereldoorlog vast kwamen te zitten. Bekend is in ieder geval dat Lilian er bleef wonen en dat ze in Berlijn debuteerde als revue-danseres. Regis seur Richard Eichberg ontdekte haar en bood haar een eerste rolletje aan. Al gauw kreeg ze de bijnaam van de Blon de Droom en dat maakte ze inderdaad als vaste tegenspeelster van de even Het ministerie van Handel in Warschau heeft nieuwe voorschriften uitgegeven, waarin het recht van de klant om te kla gen wordt omschreven. De klant kan thans bepalen of hij de gekochte goede ren wil, ruilen of doen herstellen. Verder mag hij een prijsverlaging eisen of zijn geld terugvorderen. Tot dusverre had de klant nauwelijks enig recht en moest hij in geval van klachten rekening houden met een offi ciële reprimande. Thans behoeft de klant niet eens meer aan te tonen, dat hij de goederen in een bepaalde winkel heeft gekocht, indien die winkel de desbetreffende goederen in voorraad heeft. Klachten moeten bin nen 14 dagen na de aankoop worden in gediend. Goederen mogen thans binnen tien da gen worden geruild tot dusverre was de termijn drie dagen. De enige uit zondering vormt ondergoed. 'T'wee vroegere wetenschappelijke amb tenaren van de Israëlische kemener- giecommissie hebt&n een machine ont wikkeld, die volgens zakenlieden in Tel Aviv een omwenteling in de fruitver- pakkingsmethoden teweeg kan brengen. De machine die ontwikkeld is door Joël Amir en Amri Talmon, maakt man kracht vrijwel overbodig. Op foto-elek trische wijze wordt het fruit gesorteerd en vervolgens onder druk gedirigeerd naar een afdeling, waarin het automa tisch verpakt wordt. De machine wast het fruit en maakt het voor het transport immuun tegen kwalijke invloeden van buitenaf. Bo vendien wordt het fruit op uniforme wijze verpakt, zodat in iedere kist even veel citrusvruchten komen te zitten. Op eenvoudige wijze is de machine tevens te gebruiken voor andere soor ten fruit dan citrusvruchten. In het komende seizoen zal in Israël een aantal van deze machines in ge bruik worden genomen opdat men een indruk kan krijgen van hun bedrijfsze kerheid en de kosten. populaire Willy Fritsch waar. De eerste film die haar grote bekend heid bezorgde was „Drei von der Tank- stelle", een luchtige en vakkundig in elkaar gezette komedie, die destijds in vrijwel alle Europese landen een kas sabreker werd. De eerste die haar op een nog ho ger plan vari de roem tilde, was Henri Garat. Hij- maakte met Lilian Harvey „Het Congres danst". Dat is een film die vele liefhebbers van boven de veer tig zich nu nog gemakkelijk en waar schijnlijk met enige tederheid zullen herinneren. Om een paar van haar andere films te noemen: Lilian Harvey was bij voor beeld de ster in: „Liefdeswals", „De kuise Suzanna" en „Wanneer je toch eenmaal je hart weggeeft". Vlak voor de oorlog week ze uit naar Amerika, maar om ook al weer niet duidelijke omstandigheden kreeg ze in Hollywood nooit een voet aan de grond. Zij vestigde zich in Frankrijk, in Cap d'Antlbes, in een van ronde vormen voorziene villa die uitzicht op de blau we Middellandse Zee bood. Met allerlei» Duitse instanties voerde ze lange en ingewikkelde processen om de schadevergoeding. Hoe het ook zij, zij kreeg genoeg geld bij elkaar om een antiekzaak op te zetten. Sindsdien heb ik haar twee keer ont moet. Een jaar of tien geleden was zij even op doorreis in Amsterdam en vrij kort daarna zou ze de vedette op een feest in het oude RAl-gebouw zijn. Ze werd er opgevoerd in een van haar be kende langharige bontjassen, maar suc ces was er toen niet meer bij. Het aanwezige publiek keek nogal verveeld naar een Lilian Harvey die het niet kende. Die afgang is een beetje symbolisch voor alles wat haar na 1946 is overkomen. Aan een come-back kwam Lilian nooit toe; ze had een paar ongelukkige huwelijken en ze probeerde het sterren dom uit de vooroorlogse jaren in leven te houden door een pakket foto's die al tijd in haar overvolle handtas meegin gen. Aan de Franse Zuidkust poogde ze ook almaar in het nieuws te komen door het kweken van tropische planten en zo meer. In die periode is Lilian Harvey snel oud geworden. Een hard feit, waarmee zij zich nooit heeft kun nen verzoenen. In het programma „Persoonlijk" dat de NTS woensdag 31 juli van 19.31 tot 19.56 uur op Nederland I uitzendt, wordt de figuur van de president van Kenya, Jomo Kenyatta, belicht. Voor zijn volk is hij een „vader des vaderlands", maar voor de Britten de leider van de Mau-Mau-bêweging, die tijdens de onafhankelijkheidsstrijd af schuwelijke daden heeft begaan jegens de Britse kolonisten. Keneyatta is de man die de kreet „Harambe" (allen tezamen) tot zijn en Kenya's lijf spreuk maakte en die allen, voor wie die samenwerking niet het opgeven van het Britse paspoort inhield, de deur heeft- gewezen. De Nederlandse bewerking van dit door Peter von Zahn geproduceerde programma is van Piet Spek en Louis Wage. Nederlands commentaar: Joop van Zijl. wwwm S3 MAANDAG 29 JULI 1968 HILVERSUM I. 18.00 Nws. 18.16 Radiojourn. 18.30 Ste reo: A la carte: tafelmuziek. (19.00 Ge sproken brief uit Parijs). 19.30 Nieuws. 19.35 RVU: Johann Nepomak Hummel, een vergeten beroemdheid, door de hr. P. Niessing. NRU: 20.05 Toneel Nu: mo derne, voor het eerst in Ned. gebrachte stukken. 20.30 Jazz in actie: Jazz-kwar- tet. 21.00 Musonette: cabaretliedjes. 21.30 Een riks voor een winkelbel, do cumentaire over de Middenstand. 22.00 De werkwinkel: jonge chansonniers en cabaretiers. Bond zonder naam: 22.20 Naastenliefde is wegens vakantie niet gesloten, lez. NRU: 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojourn. NRU: 22.55 Stereo: Jazzpresso: jazzplaten m. kort commen taar. 23.25 Radiorama: veertiendaags mini-magazine. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 18.10 Stereo: Meisjeskoor en licht instr. sextet. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18,46 Act. 19.00 (NRU) Verslag IBM- schaaktoernooi te Amsterdam. 19.03 Ste reo: Metropole orkest: amusementsmu ziek. 19.30 Mod. gr. muz. 19.50 Stereo: Muz. rond de klok van achten: licht ge varieerd muziekpr. (opn). 20.30 Stereo: Omroeporkest en soliste: mod. en klas sieke muz. 21.45 Stereo: Lichte gr. mu ziek. 22.15 Literama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverd. 22.50 Stereo: Vocaal ensemble: mod. liederen. 23.15 Fluit piano (gr): mod. muziek. 23.30 Jazz. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND L NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journ. Hum. Verbdhd: 19.06 De morele leefbaarheid in het Westen, gesprek ken. TROS: 19.31 Rin-Tin-Tin, tv-feuil- leton v. d. jeugd. NTS: 20.00 Journaal. TROS: Anjer Aktie. 20.35 ZonZin: een zomers pr. met zonnig en zinnig nws. 21.25 In kleur: Big Valley, tv-feuille- ton. NTS: 22.20-22.25 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journaal. KRO: 19.03 Disco-Duel, een kritisch platenpr. 19.35 In kleur: San Juan Hill, tv-feuilleton uit de serie: The second hundred years. NTS: 20.00 Jour naal. KRO: 20.20 Over Zweden gespro ken, filmimpressie. 20.30 In kleur: Bios coopsuccessen van weleer: Geheim Agent (Confidential Agent - 1945), speelfilm. (Boven 14 jr). NTS: 22.25 22.30 Journaal. DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teravond). 10.20 Sport. 11.35 Amusem.- progr. 12.00-13.30 Act.kron. 16.40 Jour naal. 16.45 Informatief pr. 17.10 Filmrep. 18.00-18.05 Journ. (Regionaal program ma: NDR: 18.05 Act. 18.19 Sportjourn. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 TV- serie. 19.59 Progr.-overz. WDR: 18.05 liederenpr. 18.10 Kanonen zu verkaufen, speelfilm. 18.25 Goedenavond. 18.30 Journ. 19.10 Dr. Bill Baxter, Arzt in Arizona, tv-serie. 19.40 Nws. 19.45 Pr.- overz.). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Filmrep. 21.00 (K) Amusements- progr. 21.45 Filmrep. 22.30 Journ., com mentaar en weerber. 22.50 Filmrep; DUITSLAND II. 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Act. en muziek. 18.15 Das verlassene Dorf, tv- film. 18.50 Circusfilm. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en act 20.00 Dagboek uit de protestantse kerk. 20.15 Filmrep. Aan sluitend: Nws. 21.00 Piccadilly null Uhr zwölf, Duitse speelfilm (niet geschikt voor jeugdige kijkers). 22.40 Nws., weer bericht en actuaiteiten. over de noodzaak van het biologisch evenwicht. Voorbeelden worden o.a. ont leend aan het heden en de geschiedenis aan eigen omgeving en verre landen. Bij alle series wordt geïllustreerd les-materiaal verstrekt. (Van onze correspondent) LONDEN Aberfan krijgt zijn zin: de bergen kolengruis bij dit mijndorp in Wales zullen helemaal worden afgegra ven. Dit besluit van de Britse regering is gisteravond bekendgemaakt. Twee jaar geleden kwamen 144 inwo ners van het dorp, onder wie 116 school kinderen, om het leven nadat er slik was losgespoeld van een van de bergen. Hier door werd de lagere school van Aberfan voor het grootste deel bedolven. De kosten van deze afgraving bedra gen tenminste 1 miljoen pond sterling en het werk zal drie jaar vergen. De Natio nale kolenraad, die het werk zal uitvoe ren zei gisteravond: „Na deze drie jaar zal niemand meer kunnen zien, dat er eens kolenbergen waren in Aberfan". HILVERSUM —„Het is eb in de jazz, heel lage eb zelfs. Daar bedoel ik voor namelijk mee dat de jazz als uiting van deze tijd lang niet zo veel gemoederen meer in beweging brengt als vroeger. Dat ligt niet alleen aan het publiek, dat op het ogenblik misschien liever naar een rock en roll club of een sportwed strijd gaat of naar de televisie kijkt. Nee, het ligt vooral aan de jazz zelf. Er is de laatste tijd te weinig opwin dends in deze muziek. En kijk eens wat er allemaal niet in de popmuziek ge beurt. Wat een invloed heeft die niet en wat een opwinding kan er niet uit voort komen. Welnu, mijn muziek moet weer opwindend zijn, op welke manier dan ook". Weloverwogen woorden, opgetekend op een regenachtige julimiddag in het Hilversumse hotel Gooiland uit de mond van trompettist, componist; arrangeur en orkestleider Don Ellis (33). Ellis, een blonde en gebaarde Cali- forniër, hip gekleed (witte coltrui .licht blauw pyjamapak met wit streepje en gymschoenen) en bij iedere gedecideer de uitspraak even dromerig en ontwa penend kijkend, lijkt het niet alleen bij woorden te laten. Dit weekeinde heeft hij met zijn ne gentien-mans big band drie concerten gegeven op het jazz-festival in Antibes aan de Franse zuidkust. Vanavond komt hij in de Rotterdamse Doelen het Ne derlandse jazzpubliek overtuigen van zijn bedoelingen. Hoe worden die bedoe lingen, waargemaakt? Ellis, doodver moeid en bezorgd over de instrumen ten, die in plaats van naar Schiphol naar Londen blijken te zijn gestuurd: „Ik heb een jong en enthousiast or kest bestaande uit beroepsmusici, mu ziekleraren en studenten. Ze zijn er al lemaal van overtuigd dat ook in de jazz allerlei experimenten met maat soort, ritme en geluid mogelijk zijn. Die oude, vertrouwde vier-kwarts en drie-kwartsmaat kennen we zo langza merhand wel. Persoonlijk geloof ik dat het publiek daar ook genoeg van heeft" Wat dan? „Als de jazz wil blijven leven, moet er een heleboel veranderen; en wij le veren daar onze eigen bijdrage aan. Onze muzikale richting: we brengen een „big beat" in de jazz terug, vol nieu we uitdagingen, iedere keer weer. We werken bijvoorbeeld met allerlei rit mes en maatsoorten, zoals 5/8, 11/4, 19/4 zelfs. Verder met nieuwe geluiden die deels via versterkers ontstaan en deels uit 'bijzondere instrumenten ko men". Voorlopig lijkt het erop of Elfis' nieu we wegen (zeker op big-bandgebied) geaccepteerd en gewaardeerd worden. Ellis, die als trompettist een diploma conservatorium in zijn zak heeft en ver der compositie studeerde aan de univer siteit van Boston, heeft in de twee jaar dat zijn orkest min of meer permanent bestaat, succesrijke concerten achter de rug op de festivals van Monterey, Newport, Los Angeles en Berlijn .Ver der heeft hij lp's gemaakt als „Live at Monterey" en „Electric Bath". „Met altsaxofonist John Handy richt te ik mijn eerste jazzensemble op. We gingen in alle Newyorkse jazzclubs voorspelen, iedereen zei dat hij het prachtig vond, maar geen werk. Later kwam er los en vast big-bandwerk bij onder meer Charlie Barnet, Woody Her man en Maynard Ferguson. Toen, na een periode van lesgeven aan de uni versiteit van Buffalo, kwam de avant- gardeperiode met Charles Mingus, Eric Dolphy, George Russell en anderen". Vage toespelingen op snob-appeal wijst Don Ellis resoluut van de hand. „Nee we zijn gewoon een van de wei nige jazzensembles die midden in deze tijd staan, net als Charles Lloyd en Gary Burton. De meeste jazzliefheb bers zijn tamelijk conservatief en ge loven daar niet zo direct in. Echt popu lair zijn we dan ook alleen nog maar bij de Californische Underground-be- weging, in de „psychedelic ballrooms" waar we om en om optreden met al lerlei rock- en. popgroepen. In echte jazzclubs spelen we bijna nooit". De AVRO gaat het komend winter seizoen een, zoals zij het noemt, mild- satirisch cabaretprogramma op de te levisie brengen. De regie van het maandelijks terug kerend programma, dat .Nationaal Al lerlei" zal heten, heeft de pas bij de Avro in dienst gekomen jonge regis seur John Selfhout. Herman Pieter de Boer is een van de samenstellers. DEN HAAG De Haagse kunst schilder Jan van Heel is ter gelegen heid van zijn zeventigste verjaardag bevorderd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De Haagse wethouder van kunstza ken, drs. H. J. van Wilzen reikte de kunstenaar zaterdag in Pulchri Studio de versierselen van de orde uit. De wethouder schetste Jan van Heel als kunstenaar, vakman en pedagoog. „Hij heeft de jeugd wegwijs gemaakt in de wereld van de kunst. Ook heeft hij vele malen mede tentoonstellingen van Nederlandse kunst in het buiten land georganiseerd". NEW YORK In Cleveland, Ohio, waar vorige week tijdens ernstige ras- senonlusten elf mensen om het leven kwamen, was het dit weekeinde betrek kelijk rustig. „Ik geloof dat de crisis voorbij is", zei de burgemeester van de stad, de neger Carl Stokes. Tegelijkertijd vochten groepen jonge negers in Grand Rapids, Micnigan, voor de tweede achtereenvolgende nacht met de politie. In het zuidooste lijke deel van de stad waar voorname lijk negers wonen, werden tenminste 25 branden gesticht. De politie arres teerde 85 mensen. De gouverneur van Michigan George Romney, kondigde op verzoek van de burgemeester van Grand Rapids de noodtoestand af. In de stad geldt te vens een uitgaansverbod, terwijl de verkoop van wapens en benzine werd verboden. Een commissie die' vorig jaar door president Johnson werd ingesteld om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de rassenonlusten van vorig jaar in Detroit en Newark, maak te zaterdag haar definitieve rapport openbaar. Al eerder was een voorlopig rapport uitgebracht. De commissie-Kerner, samengesteld uit onafhankelijke vertegenwoordigers van een aantal Amerikaanse universi teiten, verwierp de theorie dat de on lusten zouden zijn aangestookt door een handvol negers van het laagste allooi en agitatoren van buiten. Achttien procent van de negerbevol king in de oproerige steden nam vol gens het rapport deel aan de onlusten. LA PAZ (Bolivia) Burgerlijke po litieke leiders zijn zondag bijeenge weest ter bespreking van de gevolgen van het nieuwe militaire kabinet van president René Barrientos op de rege ringscrisis in Bolivia. Sommigen hun ner verklaarden een militaire junta te vrezen. Barrientos, die het nieuwe kabinet zaterdagavond volkomen onverwacht aankondigde, zei dat de militaire sa menstelling van tijdelijke aard was. Hij was daartoe gedwongen, zei hij, door de dreiging met subversie, gueril- la-acties en politiek verdeeldheid. Van welingelichte zijde werd verno men dat de keuze van de ministers, merendeels hooggeplaatste militaire vrienden van Barrientos, niet noodza kelijkerwijs de keuze weerspiegelt van generaal Alfred Ovando, de grootste macht achter het Boliviaanse presi dentschap. Ovando, die het lot van Barrientos in handen heeft sinds de door Ovando in 1964 georganiseerde staatsgreep, wacht af hoe Barrientos de grootste crisis in de twee jaren van zijn bewind aanpakt. De crisis is ontstaan doordat het dag boek van Ernesto „Che" Guevara van uit Bolivia aan Cuba is toegespeeld. Guevara werd in het najaar van 1956 in het binnenland van Bolivia door het le ger gedood. De crisis kwam aan het licht toen een week geleden bleek dat Barrientos' minister van Binnenlandse Zaken en goede vriend, Antonio Argue- das, een afschrift van het dagboek per post aan Fidel Castro had gestuurd. Castro heeft het dagboek laten druk ken en daarmee de Boliviaanse kansen op publikatie onmogelijk gemaakt. SYDNEY In een buitenwijk van Sydney in Australië heeft een 21-jarige man zich het afgelopen weekeinde bij na 24 uur lang met een automatisch ge weer verzet tegen een politiemacht. De man, Keith Freeman, had zijn schoonmoeder doodgeschoten. Met zijn zeventienjarige vrouiV en hun zeven maanden oude dochtertje als gijzelaars had hij zich daarop in zijn woning ver schanst. De man leefde gescheiden van zijn vrouw. Het kind was aan beiden toege wezen. Zaterdagmiddag kwam de vrouw met haar moeder naar zijn huis om het kind op te halen. De man liep met zijn geweer naar hun auto en schoot er op. Zijn schoonmoeder kreeg een kogel door het hoofd en was op slag dood. Freeman nam zijn vrouw mee het huis in. Even later opende hij het vuur op voorbijgangers en gewaarschuwde politiemannen. Hij riep de agenten toe dat hij tot maandag wilde volhouden omdat hij dan meteen voor de rechter kon komen. Hij wilde het weekeinde niet in een cel doorbrengen. Gisterochtend gooide de politie traan- gasbommen in het huis. De vrouw kwam daarop met haar kind naar bui ten rennen. Zij werd Voorlopig in een ziekenhuis ondergebracht. Met luidspre kers werd de man opgeroepen zich over te geven, waarop deze met de handen omhoog naar buiten kwam. En kele weken geleden had een man acht dagen stand gehouden na een soortge lijk beleg. BONN Omdat een computer een boekingsfout had gemaakt, heeft de Hamburgse efficiëntie-expert Ger hard H. (51) een verduistering be kend, toaarvan hij in het minst niet verdacht werd. Op de bankrekening van H.'s vrouw was plotseling 1,5 miljoen mark. bijgeschreven. Niemand wist waar dat geld vandaankwam. De fiscale recherche reisde H., die juist met vakantie aan het Oostzeestrand zat, achterna en voelde hem aan de tand. De man barstte in tranen uit en bekende meteen dat hij vijftigdui zend mark had verduisterd bij het bedrijf waar hij juist een efficiën- tie-onderzoek instelde. „Maar aan die IA miljoenzo snikte hij, „ben ik heus onschuldig..." Dat was de waarheid, want de raadselachtige overschrijving was zo bleek later, een fout van de admi nistratie-computer van de betrokken bank. H. moet zich nu verantwoor den voor de verduistering van vijf tigduizend mark.

De Vallei | 1968 | | pagina 2