Opnieuw conflict in Utrecht Voorzitster KVP-fractie uit de partij getreden Broertjes op fiets door auto geschept Persvrijheid is een fundamenteel recht Na vechtpartij vastgehouden toeristen terug uit Z.-Slavië HARTELIJK WELKOM IN CENTRAAL STATION .In het dolfinarium Harderwijk VERENGDE IOERBIENBEDN|VEH N.V. Van wapensmok kel verdachte vrijgelaten Prinselijk paar uit Italië terug Winnaars van Ome Joops Tour gehuldigd Jongetje (2) zat anderhalf uur bekneld in lift HET WEER IJS EUROPA KAPSTER ZOU VERMOORD ZIJN Acrobaat na val met oogletsel naar ziekenhuis Smrkofsky in Praag: Deel antitankmijn lag aan strand Jachtje ontploft OTTO HAHN OVERLEDEN Socialistische jongeren gaan vervroegd congresseren Loslopende koe Tegen sluismuren Gevallen JALOERSE FRANSMAN WILDE WRAAK MINNENIJD VERHOORD Boulevard-Harderwijk - Tel.03410-2569 EIGEN WEG AANVALLEN Hij spleet als eerste u ranium-atomen BRIEF MAANDAG 29 JULI 1968 NIEUWE SCHANS De 26-jarige kantoorbediende Albert B. uit Nieuwe- schans, die vorige week werd aange houden op verdenking van wapensmok kel, is op vrije voeten gesteld. B. heeft vermoedelijk enkele jaren lang wapens in onderdelen uit West- Duitsland naar zijn huis in Nieuwe- schans gesmokkeld. Hij zette de gewe ren, pistolen en machinepistolen thuis in elkaar en stuurde ze daarna per post naar Duitsland. B. werd na zijn arrestatie opgesloten bij de douane recherche in Oldenburg. Hij werd aan gehouden door de rijkspolitie nadat de ze een tip had gekregen van de West- duitse politie. Bij zijn verhoor in Oldenburg is ge bleken dat B. nog veel geld tegoed heeft van zijn Duitse „klanten". Het is de Westduitse politie nog steeds niet duidelijk wat er met de wapens ge beurde. AMSTERDAM —De vergadering van het uitvoerend comité van de Interna tionale unie van socialistische jongeren, gehouden in het RAl-gebouw in Amster dam, heeft besloten op korte termijn een „vervroegd" congres van de orga nisatie bijeen te roepen. Daartoe is een speciale commissie benoemd die bovendien tot taak kreeg de hele organisatie op de helling te zetten en met reorganisatie-voorstellen te komen. Ook zal deze commissie de grote fi nanciële problemen nauwkeurig moe ten nagaan. LUNTEREN Op de Barneveldseweg in Lunteren zyn zaterdagmiddag twee broertjes op de fiets door een achterop komende auto geschept, zy waren vrywel op slag dood. De jongetjes, J. F. en F. L. Matatula, resp. negen en vyf jaar oud, waren op één flets. Vermoedeiyk heeft de jongste, die achterop zat, de aandacht van zyn broer afgeleid waardoor deze het evenwicht verloor. HEERENVEEN De 22-jarige T. Smeenk uit Haskerdijken en de 28-ja- rige J. S. Dijkstra uit Scherpenzeel zijn vrijdagnacht met hun auto in het Friese Oranjewoud uit de bocht gevlo gen en te water geraakt. Zij zijn ver dronken. ROTTERDAM Op de kruising Groene Kruisweg - Dorpsstraat in Rot terdam is gisteravond de twintigjarige J. P. Oudshoorn door een auto gegre pen toen hij met zijn brommer de weg overstak. Hij is korte tijd later in het ziekenhuis Dijkzigt aan zijn verwondin gen overleden. HEERLEN Op de autoweg Heer len-Neerbroek is gistermiddag de heer M. Meens uit Spaubeek met zijn auto geslipt en van de weg geraakt. Hij was vrijwel op slag dood. Een mede- inzittende werd zwaar gewond. ARNHEM De zestienjarige Felix Ankone uit Arnhem is gistermiddag ver ongelukt. Hij probeerde een auto met caravan in te halen, maar botste tegen de caravan. ILPENDAM De 25-jarige mevr. Postema-Overbeek uit Purmerend is gisternacht omgekomen, toen haar man onder Ilpendam tegen een loslopende koe reed. De heer Postema en een drie maanden oude baby bleven ongedeerd. De koe bleek op de weg te zijn geko men na door twee sloten te zijn ge waad. GROUW De vijftienjarige Klaas Halbersma uit Wirdum is gisternacht op de weg Warga-Wartena met zijn fiets door een auto geschept. Hij was op slag dood. HARLINGEN Op de Afsluitdijk, ter hoogte van Kornwerderzand, is gis ternacht een auto met drie Groningers geslipt en tegen de sluismuren terecht gekomen. De 19-jarige Pieter Mulder is op weg naar het ziekenhuis overle den. De bestuurder werd zwaar gewond. De derde man werd licht gewond. AMSTERDAM De 21-jarige R. K. Bijl uit Amsterdam is zaterdagavond op de Coentunnelweg met zijn auto te gen de middenbermbeveiliging gebotst en over de kop geslagen. Kort na aan komst in het ziekenhuis is hij overleden. UDEN In Uden is gisternacht de 21-jarige J. P. M. van der Linden uit Boekei met zijn motor op een auto ge botst en om het leven gekomen. DEN HAAG De 33-jarige Harmen Jitten uit het woonwagenkamp Zichten- burg is gisternacht met zijn motor op de hoek van de Melis Stokelaan en de Vrederustlaan in Den Haag tegen een auto gebotst Hij was vrijwel op slag dood. Zijn 43-jarige duopassagier werd zwaar gewond. NUMANSDORP Op de Rijksstraat weg in Numansdorp is zaterdagavond een bromfietser komen te vallen. Zijn duopassagier, de 63-jarige J. W. Groe- neweg is later in het ziekenhuis overle den. VA ASSEN De 46-jarige zuster Ber- nardine van het Sint Ignatiusklooster in Den Bosch is zaterdagmiddag in de DEN HAAG Prinses Beatrix, prins Claus en hun zoon prins Willem-Alexan der zijn zaterdagavond van hun vakan tie in Italië teruggekeerd. Het prinse lijk gezin arriveerde om even na zes uur op Soesterberg uit Porto Ercole. UTRECHT Er is opnieuw een conflict ontstaan in de KVP-fractie van de Utrechtse gemeenteraad. Vorige week herenigden de groep-Roovers en de groep- Janssen zich weer tot één fractie onder voorzitterschap van mevrouw H. J. M. Beijaert-Drost. Zij is zo ontstemd over enkele commentaren op deze hereniging, dat zij haar voorzitterschap niet alleen heeft neergelegd, maar tevens als lid van de KVP heeft bedankt. Of zij zitting blijft nemen in de Utrechtse raad als „partijloze" is nog niet zeker. De gemeenteiyke /inaneieringspoli- tiek was in april oorzaak dat de groep- Roovers (vijf leden) zich afscheidde van de groep-Janssen (zeven). Een commissie van goede diensten bestaande uit de Rotterdamse wethou der G. Z. de Vos. prof. dr. H. W. J. Bosman en oud-staatssecretaris dr. W. L. G. S. Hoefnagels, bracht een rapport uit en' op basis van de inhoud van dit stuk werd de vrede tussen de twee groe pen getekend. Zowel dr. Hoefnagels als de heer Roo- vers liet in commentaren in het Utrechtse dagblad Het Centrum uitko men dat de ideeën, zoals die door de groep-Roovers in de gemeentelijke fi nanciële commissie werden voorgestaan en die aanleiding tot de breuk waren geweest, voortaan de leidraad voor de hele Utrechtse KVP-fractie zouden zijn. Hiermee en met de tekst van het communiqué over de hereniging was mevrouw Beijaert-Drost het niet eens. Omdat zij hierover geen bevredigende verklaring heeft gekregen, heeft zij de KVP de rug toegekeerd. Het is niet denkbeeldig dat haar voor beeld door nog enkele andere leden uit de KVP-fractie, die tot de groep-Jans sen behoorden, zal worden gevolgd. De heer C. J. Vuister zal voorlopig als fractievoorzitter optreden. De DVP-fractie in de Utrechtse raad komt vandaag bijeen om de nieuwe moeilijkheden te bespreken. LEIDEN Owe Joops Tour is ge wonnen door de 16-jarige Toon Houben uit Obbicht, die de Tour op een cfewone Jiets heeft uitgereden. De laatste etappe van Ome Joops Tour ivas Rotterdam-Leiden. De kara vaan vertrok zaterdag anderhalf uur la ter dan de bedoeling was doordat de partijleiding zich had verslapen. De mensen die een week lang ervoor had den gezorgd dat de Tour feilloos ver liep, waren doodmoe. Via de Delftse Schie, Delft, Pijnacker en Zoetermeer, waar werd gegeten, be reikte de Tourmeute om drie uur Lei den, waar burgemeester mr G. C. van der Willigen de prijzen uitreikte. Hij no digde iedereen uit om volgend jaar weer naar Leiden te komen. Het ploegenklassement van deze Ome Joops Tour zag er als volgt uit: 1. Dru, 2. Komeet, 3. Riedel, 1,. Rivel- la, 5. Algemeen Dagblad. De meest strijdlustige renner is een meisje gebleken: de 15-jarige Minie Brinkhoff uit Zevenaar. Als duvelstoeja ger werd uitgeroepen Jan Polman uit Arnhem; grootste luilak werd Tonnie v. Beek uit Arnhem; Alard Ross (17) uit Ulft is in deze Tour de grootste opti mist geweest. DEN HAAG De tweejarige Ronald van Putten heeft zaterdagavond ander half uur met zyn armpje bekneld geze ten tussen de lift en de liftschacht in het flatgebouw aan de Meppelweg in Den Haag, waar hy woont. De arm zal waarschijnlijk moeten worden afgezet. Het kind is opgenomen in het ziekenhuis Zuid wal. Het jongetje raakte bekneld toen hij met zijn moeder en een vijfjarig broer tje in de lift naar boven ging naar hun flat. Het duurde anderhalf uur voordat de brandweer het kind had bevreid. De lift moest in elkaar worden gedrukt en een stuk muur werd weggehakt. Een chirurg uit het ziekenhuis was aanwezig om eventueel in te grijpen. Dorpsstraat in Vaassen met haar brom fiets door een vrachtauto geschept. De zuster was op slag dood. ZUIDLAREN De 37-jarige M. Me- dema uit Midlaren is zaterdagmorgen tussen Zuidlaren en Midlaren met zijn auto in een sloot gereden. Hij is aan zijn verwondingen overleden. De 16-jarige Joacomina Francina van Bins bergen, zich noemende Iheke. Zij is 19 juli omstreeks 17.00 u. nog gezien tij dens de intocht van de Vierdaagse in Nijmegen. Signalement lang plm. 1.72 m, blauwgroene ogen, slank postuur, ge blondeerd kort geknipt haar. Kleding: rode jurk met gele bloemendonkerbruine tas en donkerbruine blazer, beige san dalen. TURNHOUT In de buurt van Turnhout in België is gisteren gezocht naar de zestienjarige leerling-kapster Ineke van Binsbergen uit Dodewaard, die sinds 19 juli wordt vermist. Vol gens een anoniem telefoontje zou het meisje zijn vermoord en in de buurt van Turnhout zyn begraven. De politie houdt er ernstig rekening mee, dat de telefonische mededeling op een misplaatste grap berust. Het telefoontje kwam gistermorgen binnen bij de politie in Zetten. Een man die zich niet bekend maakte, vertelde dat hij het meisje had ver kracht en vermoord. Hij zou haar lijk in de bossen bij Turnhout hebben ver stopt. De kans dat het hier inderdaad om een valse melding gaat wordt bijzon der groot geacht. Een van de argumen ten daarvoor is, dat het meisje al sinds 19 juli wordt vermist en dat pas gister morgen, negen dagen later, werd opge beld, juist nadat vrijdag en zaterdag in enkele plaatselijke bladen een verzoek om opsporing van de leerling-kapster was opgenomen. „Sinds de verspreiding van haar sig nalement hebben wij meer telefoontjes gekregen met loze meldingen. Ook al weten we echter bijna zeker, dat er geen aanknopingspunten inzitten, toch moeten we elke melding natuurlijk onderzoeken", aldus de politie. Via de rijkspolitie in Breda, die recht streeks contact heeft met het parket in Turnhout, is dan ook gistermorgen de Belgische politie gewaarschuwd. En kele leden van de Rijkswacht trokken, samen met enige boswachters en speur hondgeleiders, de bossen in. De leerling-kapster is op 19 juli door haar vriendin het laatst gezien. Het meisje had een halve dag vrij gekre gen om samen met deze vriendin de feestelijkheden op de laatste dag van de Vierdaagse in Nijmegen mee te ma ken. Tegen de avond hebben de meisjes afscheid van elkaar genomen. Plaats weer wind max. temp. gisteren neersl. afgel. 24 u. Den Helder zw. bew. nno 17 0 Ypenburg licht bew. no 19 0 Vlissingen zw. bew. no 19 0 Eelde zw. bew. no 18 0 De Bilt zw. bew. nno 20 0 Twente licht bew. no 20 0 Eindhoven zw. bew. no 19 0 Zd.-Limburg mist no 19 0 Helsinki onbew. n 19 0 Stockholm licht bew. n 26 0 Oslo zw. bew. windst. 25 0 Kopenhagen onbew. nnw 20 0 Amsterdam half bew. verand. 20 0 Brussel geh. bew. no 20 0 Luxemburg onbew. no 23 0 Parijs half bew. nno 25 0 Bordeaux half bew. no 30 0 Nice zw. bew. nno 26 0 Berlijn onbew. nnw 24 0 München onbew. windst. 22 0 Genève licht bew. zw 23 0 Locarno zw. bew. windst. 26 0 Wenen licht bew. nw 19 2 Innsbruck onbew. w 23 0 Belgrado zw. bew. nw 20 0.6 Athene onbew. nnw 32 0 Rome onbew. ono 26 0 Madrid half bew. zzw 37 0 Mallorca li"ht bew. windst. 31 0 VALKENBURG Tijdens een voor stelling van het circus Boltini in Val kenburg is gisteravond een acrobaat gewond geraakt. De leden van het trio de Vasallo's waren op eikaars schou ders geklommen op de top van een vrijstaande ladder en verloren daarna het evenwicht. De onderste van het drietal, de Italiaan Jany Vasallo, kreeg daarbij letsel aan de ogen. Hij is in be wusteloze toestand naar het ziekenhuis gebracht. Drie maanden geleden viel het trio ook van de ladder tijdens een optreden op het Haagse Binnenhof. De ladder viel toen om door de felle wind. ADVERTENTIE MAANDAG 29 JULI 1968 586ste STAATSLOTERIJ Eerste klasse Prijzen van f 5 zijn gevallen op nummers eindigende op 2 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 585 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 595 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 109 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 326 f 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 7710 een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer prijs van f 2000 is gevallen op het nummer een een prijs van f 5000 is gevallen op het nummer 092222*) 097102*) 004132*) 011510 054383 072342*) de prijs van f 20.000 is gevallen op het nummer 085220 Let wel op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. PRAAG „Persvryheid is een fundamenteel recht van het volk en we zyn niet van plan die op te heffen", aldus gisteren in Praag Jozef Smrkofsky, de voorzit ter van de Tsjechoslowaakse Nationale Vergadering. Smrkofsky zei dit aan de vooravond van de geheime Russisch-Tsjechoslowaaksa besprekingen. De nieuwe persvryheid in Tsjecho-Slowakye is de Sovjet-Unie een doorn in het oog. Kranten in beide landen hebben elkaar in de afgelopen periode felle verwyten naar het hoofd geslingerd. De opheffing van de persvrijheid in Tsjecho-Slowakije is een van de maat regelen die Moskou al herhaaldelijk heeft bepleit. Smrkofsky zei erover in een vrijmoedig gesprek voor de televi sie: „De Tsjechoslowaakse journalisten hebben daadwerkelijk meegewerkt aan onze nieuwe politiek". Een televisieverslaggever zei daarop: „Dat zult u de Russen aan het verstand moeten brengen". „We zullen het proberen", antwoordde Smrkofsky, die eraan toevoegde dat de Praagse leiders de Russen zullen ver tellen dat hun nieuwe aanpak van het communisme steeds meer sympathie krijgt bij de communisten in het Westen, meer dan het ouderwetse communisme dat Rusland en enkele andere landen aanhangen. Communistische partijen in het Wes ten, aldus Smrkofsky, moeten een hoge DEN HELDER Op het strand ten zuiden van Den Helder heeft een bad gast gistermiddag bij een strekdam een deel van een mijn gevonden. Een kikvorsman van de marine bracht het ding op het droge. Later kwamen tech nici van de Mijnopruimingsdienst het gevaarlijke tuig ophalen. Het bleek een deel van een anti-tank mijn te zijn. AMSTERDAM Met bloemen haalde familie gisterochtend op het Amsterdamse Centraal-Station vier van de zeven jongens in die vorige week door de politie in Zuid-Slavië werden vastgehouden, i\adat zy twee keer betrokken waren geraakt by vechtpartyen. By één van die gevechten by het stadje Omis, werd een Zuid- slavische jongen ernstig door een messteek gewond. Hongerig, want hij had al een dag niets meer gegeten, vertelde Dirk Boom uit Beverwijk gisteren op het station: „Mijn broer Wim en ik waren met de auto in Zuidslavië. We kwamen daar in contact met de anderen die met het reisbureau Roy op stap waren". „Twee van die jongens kenden twee Tsjechische meisjes, van wie er één omgang had gehad met een Franse jon gen. Die is waarschijnlijk jaloers ge worden en heeft wraak gewild". „Maandagavond waren we in Omis uit geweest. Op de terugweg werden we ineens aangevallen door een grote groep jongens die met knuppels, stok ken en weet ik wat allemaal op ons insloegen. We hebben teruggevochten en zijn daarna naar de politie gegaan om aangifte te doen. Erg druk maakte die politie zich niet". „De volgende avond" er was in de groep een verjaardag te vieren „werden we opnieuw overvallen toen we uit Omis kwamen. Het waren Zuid- slaven, de Franse jongen en anderen. Ik neem aan dat toen die ene jongen is gestoken". De vier die gisteren in Amsterdam terugkeerden wisten niet door wie de steek zou kunnen zijn toegebracht. De Zuidslavische politie is er ook niet uit gekomen. Zij legde de Rotterdammers Peter Plug, Twan Tiggelman en Frans Geleyns, de Hagenaar Jos Driessen, de Amsterdammer Piet Manassen en de Beverwijkse broers Dirk en Wim Boom huisarrest in een hotel op. Hun paspoor ten werden afgenomen. „Ze verdachten ons ervan te hebben gestoken", zei Dirk Boom gisteren. „We werden allemaal afzonderlijk ver hoord. Ze verdaclften mijn broer en mij,' geloof ik, het meest. Het heeft er op geleken dat wij achter moesten blij ven en de anderen vrijgelaten zouden worden". Vrijdagavond hoorden de zéven, dat zij naar Nederland konden vertrekken. Ze kregen hun paspoorten terug en een paar uur later stapten Dirk Boom, Frans Geleyns, Piet Manassen en Peter Plug op de trein naar Amsterdam. De Hagenaar Jos Driessen nam het vliegtuig naar huis. Wim Boom en Twan Tiggelman aanvaarden de reis met de auto waarin Wim met zijn broer Dirk de heenreis hadden gemaakt. Die knaap in Zuidslavië zal, misschien per ongeluk, door één van zijn „eigen" kornuiten zijn gestoken, veronderstellen de jongelui die door het incident een halve week later thuiskwamen dan de bedoeling was geweest. Vier van de zeven Nederlandse jonge mannen ,die na een vechtpartij enkele da gen door de Joegoslavische politie wer den vastgehouden, kwamen op het Cen traalstation in Amsterdam terug. V.ln.r.: Peter Plug, Dirk Boom, (Marian v. Duyn), Frans Geleyns en Piet Manasse. NIGTEVECHT Op het Amsterdam- Rijnkanaal bij Nigtevecht is gistermid dag een motorjachtje uitgebrand. Ben zinedampen waren waarschijnlijk de oorzaak van de brand. Pogingen van de eigenaar, de heer De Groot uit Am stelveen, het vuur te bezweren, luk ten niet. Hij wist het schip nog naar de wal te sturen. Mevrouw De Groot kreeg toen zij de wal op sprong enkele brandwonden. Kort daarna deed zich een explosie vpor en dat betekende het einde van het schip. ADVERTENTIE interessant voor u, heerlijk voor de kinderen •••i Dolfinarium demonstraties met zeeleeuwen en dolfijnen in één show 10.00 - 11.30 -13.00 -14.30 -16.00 en 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). Speeltuin een van de grootste in Europa. Veluwestrand groot, schoon en ongevaarlijk; geen gevaarlijke stromingen. Rondvaart langs Oostelijk Flevoland en de nieuwste polder Zuidelijk Flevo land. Afvaart elk heel uur. prijs betalen voor hun aanhankelijkheid aan Moskou. ^Wanneer ze er niet in slagen dit te veranderen, zullen ze de genereren. Onze grootste hoop is dat we communisme, vrijheid en menselijkheid kunnen doen samengaan". Ook de Tsjechoslowaakse partijlei der, Alexander Dubcek, legde voor het begin van de besprekingen met de Rus sen een verklaring af. Opnieuw legde hij er de nadruk op dat Tsjecho-Slowa kije zich het recht voorbehoudt zijn eigen weg te kiezen. Het communisme in ons land, aldue Dubcek, moet het teken dragen van menselijkheid. Wij willen een beter leven voor onze mensen die in staat moeten zijn deel te nemen aan de be sluitvorming. Nadat de partijsecretaris had gespro ken overhandigde men hem een verzoek, ondertekend door 20.000 mensen, om een standvastige houding te blijven in nemen tegenover Moskou. De Sovjet-Unie verhoogde gisteren haar druk op de leiders in Praag door een reeks nieuwe aanvallen in de kran ten. „De tijd dringt", schreef het Rus sische partyblad, de Pravda, die op riep tot snel handelen. De krant drong ook weer aan op opheffing van de pers vrijheid in Tsjecho-Slowakije. Tegelijkertijd riep de Russische mi nister van Defensie, maarschalk Andrei Gretsjko, de Russische strijdkrachten op tot uiterste paraatheid. „Onder de huidige omstandigheden", schreef hij in een dagorder, „is het de eerste taak van de Russische strijdkrachten om hun paraatheid verder op te voeren". Waarnemers in Moskou zagen in de opeenhoping van Russische beschuldi gingen en verklaringen een poging om een gewapend ingrijpen in Tsjecho-Slo wakije bij voorbaat theoretisch en ideo logisch te rechtvaardigen. Het belang rijkste argument voor zo'n ingrijpen is, dat de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa kije zouden kunnen leiden tot „een an ticommunistische contrarevolutie in Oost-Europa". GOETTINGEN Prof. Otto Hahn, die op enkele maanden na dertig jaar geleden in Berlijn als eerste uranium atomen spleet, is zondag in een zieken huis in Goettingen overleden. Hij is 89 jaar oud geworden. Op 26 maart werd prof. Hahn opgenomen in het zieken huis nadat hij zeer ongelukkig was ko men te vallen toen hij uit een auto stapte. Samen met een andere scheikundige, dr. Fritz Strassmann, ontdekte Hahn in december 1938 in het chemische la boratorium van het Kaiser-Wilhelm- Institut in Berlijn dat uraniumatomen uiteenvielen na een bombardement met neutromen. Als scheikundigen durfden Hahn en Strassmann geen conclusie t# trekken. Hahn meldde hun bevindingen in een brief aan dr. Lise Meitner, een vroege re medewerkster die uit nazi-Duitsland was gevlucht en in Zweden werkte. Dr. Meitner zond de brief van Hahn, di# een uitvoerige beschrijving van het ex periment met het bombarderen van uranium bevatte, naar haar neef dr. Otto Frisch, evenals zij een vluchte ling, die in Kopenhagen werkzaam was. Toen dr. Frisch het experiment van Hahn en Strassmann in Kopenha gen had herhaald en dezelfde resultaten had bereikt, stond onomstotelijk vast dat Hahn en Strassmann als eersten uraniumkernen hadden gespleten. Hahn en Strassmann ervoeren dat door een bombardement met neutronen uraniumatomen uiteenvielen in atomen van twee andere elementen en dat daarbij geweldige hoeveelheden ener gie vrij kwamen. Het kon geen schei kundig proces zijn dat zij hadden waar genomen, omdat daarbij aanzienlijk min der energie vrij komt. Dr. Lise Meitner en dr. Otto Frisch vonden spoedig daarna een natuurkun dige verklaring voor het verschijnsel dat Hahn en Strassmann hadden waar genomen. Zij noemden het splijting van atoomkernen. Na de Tweede Wereldoorlog heeft Hahn onvermoeibaar gepleit voor af schaffing van alle kernwapens en voor het uitsluitend vreedzame gebruik van kernenergie. In 1946 kreeg hij de No belprijs voor scheikunde uitgereikt, die hem al in 1944, gedurende de Twee de Wereldoorlog was verleend. Het werken van Hahn in dienst van het vreedzame gebruik van de kern energie heeft Westduitsland symbolisch geëerd door het eerste Duitse vracht schip dat met kernenergie zal worden voortgestuwd, naar hem te noemen. Op 24 april voer dat schip, de Otto Hahn voor een eerste proefvaart een eind de Oostzee op.

De Vallei | 1968 | | pagina 4