EEF DOLMAN NAM GROOTS REVANCHE Fedor den Hertog: een Die Tourkilometers hebben me overigens goedgedaan sterk amateurkampioen Fedor den Hertog na een formidabele solo nationaal kampioen op de weg Zeeuwse Bella Hage prolongeerde titel Dolman vrij zeker van zijn zaak Janssen gehuldigd Opnieuw geschorst Goudmijntje Gelderlander gooide roet in selectie-eten Eerlijk verdeeld Janssen reed slecht Weergaloos Tegenoffensief Raadsel Positief Uitslag BEEK Voor een grotere surprise hadden de professio nals in hun wegkampioenschap bijna niet kunnen zorgen. Opnieuw Evert Dolman (22 jaar) in het rood-wit-blauwe ere-tricot, dat hij vorig jaar per kerende post aan de Ko ninklijke Nederlandse Wielren Unie had moeten terugstu ren. Hij ha<f, zoals later bleek, stimulerende middelen ge bruikt, iets dat bij de dopingcontrole al min of meer dui- delijk was geworden. Dolman was toen namelijk blozend door de mand gevallen nadat dokter Baart hem had be trapt bij enige handelingen die niet zijn maar iemands an ders urine op de keuringstafel hadden moeten brengen. Het leek het einde te zijn van een wielercarrière, die Evert in zijn amateurtijd onder meer een prachtige op de Duitse Nürburgring bevochten wereldtitel had opgebracht. De import-Limburger is een goed win naar, die vanaf het begin mee in de slag was geweest. Al in de eerste ronde na melijk hadden Peter Post, Wim Sche pers, Evert Dolman, Harm Ottenbros en Rinus Hoogerland, die later door een lekke band terugviel, het offensief ont ketend. De naar het Limburgse Klimmen ver huisde Rotterdammer kwam na dat Ne derlandse kampioenschap in het stuk eenvoudig niet meer voor. Dat hij op het allerlaatste moment door de sportcom- missie van de KNWU toch nog in de Nederlandse Tburploeg van dit jaar werd gekozen, dankte Dolman in de eerste plaats aan het feit dat Riny Wagtmans en Harry Steevens hun plaatsen door ziekte en blessures be schikbaar moesten stellen en pas in de tweede plaats aan de toch wel opzien barende triomf in het criterium van urestraten, dat op de zondag vooraf gaande aan de start van de Tour de France werd gehouden. Niemand die Dolman ook maar de minste kans gaf in de „Grande Bouclé". Hij zou hem niet eens uitrijden. Maar zie, juist in dit wielerspektakel groeide hij weer naar zijn oude vorm. De wils kracht en vooral het zelfvertrouwen van de jonge professional werden danig ge schraagd en zondag in Beek bleek Dol man er ineens weer helemaal te zijn. Hij heeft daarvoor hulp gehad. Meteen na het voor Nederland zo succesvolle slot van de Tour de France hebben de over gebleven vier Nederlanders elkaar dure eden gezworen. Een daarvan was dat het kwartet elkaar in het Nederlandse wegkampioenschap zoveel mogelijk zou BEEK De titelstrijd bij de dames op de weg heeft geen nieuwe gezichts punten opgeleverd. Na ruim 57 kilome ter spurtte de Zeeuwse Bella Hage voor de derde maal in successie tegen de Adsteeg op naar het kampioensshirt. Zij was van de tien dames, die in de ze afvalrace halverweg aan kop waren overgebleven, het minst actief geweest, maar uiteindelijk werden de prijzen op de meet verdeeld. Het initiatief is in deze koers uitge gaan van haar zuster Keetie Hage en de oud-schaatsenrijdster Henny Honde- veld, die om beurten in de laatste hel ling van de koers demarreerden, maar elkaar ook zo goed bewaakten, dat el ke vluchtpoging tot niets uitliep. Die krachtsinspanningen onderweg hebben Henny Hondeveld de titel gekost. Want in de laatste klim kwam zij een half wiel te kort om Bella Hage te ont tronen. De uitslag luidde: 1. Bella Hage (St. Maartensdijk), de 57,2 km in 1.34.21; 2. Henny Hondeveld (Laren-Gld.) z.t.; 3. Truus Smulders (Gerwen) z.t.; 4. Janny Jonkers (Gameren) z.t.; 5. Corrie Boon (Den Helder) z.t.; 6. Kee tie Hage (St. Maartensdijk) z.t.; 7. Ire ne Paul (Den Haag) z.t.'; 8. Ria Heemskerk (Oude Ade) z.t.; 9. Elly Meskers (Warmond) z.t.; 10. Tuus Laseroms (Zegge) op 24 sec. helpen. Van die Musketiers heeft Jan Janssen niet veel kunnen doen. Hij moest in zijn eentje optornen tegen de samengebalde macht van de Nederland se wielerelite en hij werd tenslotte zes tiende op 3 min. en 24 seconden. Arie den Hartog en Eddy Beugels deden ech ter zoveel temeer. Zij en Bart Zoet van Dolmans eigen extra-sportieve formatie waren in de enerverende slotfase van deze tielstrijd de steunpilaren van de door de ontberingen van de Tour scherp getekende Dolman („die Tourkilometers heben me overigens goed gedaan"). Htf had die steun broodnodig, toen de kop groep van veertien man aan de laatste omloop van het Adsteegcircuit begon. Veertien man, eerlijk verdeeld over de drie grote merken in ons land: Peter Post, Riny Wagtmans, Jo de Roo en Harm Ottenbros van Willem II-Gazelle, Jan Harings, Cees Zoontjens, Gerard Vianen en Wim Schepers van Caballero, Evert Dolman, Bart Zoet, Peter Heijnig en Johnny Brouwer van Smith en dan de in vremmde dienst zijnde Edde Beu gels en Arie den Hartog. 't Leek bijna op opzet, ,,'n Paar honderd meter voorbij de- meet, bij de verzorgingspost hoorde ik Ton Vissers (Willem H) tegen zijn mannen zegen: het gat in. Dat moest tegen mij gericht zijn, want hij had bij die woorden in mijn richting gekeken. En daar gingen ze. Achter elkaar de marreerden Post, Wagtmans, De Roo en Ottenbros. Zonder Zoet, Beugels en Den Hartog was de zaak nooit bij elkaar ge bleven", aldus Dolman. In gesloten gelid kwam de groep ten slotte aan de voet van de laatste Ad- steeg. „Peter Post ging op kop rijden, kennelijk om de spurt voor Wagtmans aan te trekken. Maar Peter deed het zo lauw, dat ik bang werd. Ik ben er langs gereden om niet ingesloten te worden". Met hetzelfde grote mes, waarmee Dolman een jaar geleden De Roo op de de klim achterliet, stampte hij weer naar boven. „Dit is mijn berg", zei Dol man later. „Eerst die klim die niet te lang is en dan nog dat vrij vlakke stuk. Het lijkt wel of ze het voor mfl daar hebben neergezet. Toen ik boven aan kwam, was er geen houden meer aan. Dan lig ik op snelheid en dat is hun nederlaag geworden. Zo gemakkelijk als Dolman het ach teraf vertelde was het overigens niet geweest. Want hij moest voluit spurten om zich de gretige concurrentie van het lijf te houden. Maar het ging. Misschien een wiel voor Harm Ottenbros, van wiens zijde Jan Harings het brons ver overde, ging Dolman over de streep. Een dolgelukkige Dolman met zijn even gelukkige echtgenote in de krans. In die beginfase was het zeker in de eerste plaats gericht tegen Jan Janssen, die slecht reed. Hij was onmachtig in de eerste zestig kilometer, waarin overi gens alle pogingen om het gat naar de vluchters te overbruggen, mislukten. Er hadden zich daarvoor nogal wat liefheb bers aangediend, onder meer Leo Duyn- dam, Huub Harings en Jo van Seggelen. Maar steeds weer hadden zij hun po gingen moeten staken. Het grote ge vecht ontspon zich toen de koplopers drie minuten en 20 seconden voorlagen na tien omlopen (85 kilometer). Toen ging Jan Harings er als eerste alleen achteraan, gevolgd door een groep waaruit door valpartijtjes Dies Kosten, Jo van Seggelen, Konings en Van der Horst verdwenen. De negen overigen haalden eerst Jan Harings in en kre gen de koplopers daarna eveneens in het vizier. Die moesten na 125 kilometer de vlag strijken voor het aanstormende ge weld verpersoonlijkt door Jan Harings, Eddy Beugels, Peter Heijnig, Bart Zoet, Cees Zoontjens, Jo de Roo, Riny Wagt mans, Gerard Vianen, Arie den Hartog en Johnny Brouwer. Verdere pogingen van andere sterke achterblijvers, leverden geen succes meer op. Zo bleven heel lang Duyndam, Stee vens en Huub Harings tussen de kop groep en het steeds kleiner wordende peloton hangen. Zij werden tenslotte nog achterhaald door Jan Janssen, die samen met Jef Drummen en de door pech later nog weer teruggeworpen Leo van Dongen op jacht was gegaan. Maar voor de verdeling van de prijzen was dat uitstapje niet van belang. Hij liet zich echter tenminste nog even zien. Er zijn genoeg Tourwinnaars geweest, die onder dergelijke omstandigheden de volle 200 kilometer niet zouden hebben uitgereden. De uitslag luidde: 1. Eef Dolman (Klimmen) de 204 km in 4.46.21; 2. Harm Ottenbros (Hooger- heide) zt; 3. Jan Harings (Sibbe) zt; 4. Wim Schepers (Meers) zt; 5. Arie den Hartog (Elsloo) zt; 6. Riny Wagt mans (St. Willebrord) zt; 7. Jo de Roo (Kruiningen) zt; 8. Bart Zoet (Waar de) zt; 9. Eddy Beugels (Sittard) zt; 10. Cees Zoontjens (Kockengen) zt; 11. Gerard Vianen (Kockengen) zt; 12. Peter Heijnig (Rotterdam) op 9 secon den; 13. Peter Post (Amstelveen) zt; 14. Johnny Brouwer (Rotterdam) zt; 15. Huub Harings (Sibbe) op 4.23; 16. Jan Janssen Ossendrechtzt; 17. Har ry Steevens (Elslo) zt; 18/Jef Drum men (Sibbe) zt: 19. Leo Duyndam (Honselaarsdijkzt; 20. Leo van Don gen (Made) op 6.1; 21. Martin van Gin- neken (St. Willebrord) op 9.17; 22. Ri nus Hoogerland (Kapelle) zt; 23. Jo van Seggelen (Budel) zt; 24. Piet Ko nings (Asten) zt; De spannende finish van de wedstrijd der profs. Dolman ging met gering ver schil over de finish voor Harings en Ot tenbros. BEEK De nieuwe Nederlandse kampioen bij de profs op de weg, de 22-jarige Evert Dolman, presenteer de zich zondag als eerste voor de dopingscontrole door dokter G. Broere uit Hazerswoude. Dolman was heel wat zelfverzekerder dan een jaar geleden toen hij bij de con trole probeerde te frauderendoor de mand viel en betrapt op doping, zijn kampioenstrui weer moest inle veren. ,J)itmaal is er niets aan de hand. Dat weet ik zeker. Maar toch zal ik blij zijn als straks de uitslag binnen is. Want hélemaal ben je er toch nooit gerust op. Ze kunnen zo veel met je uithalen De Brabander Jos van der Vleu ten heeft zondag niet mogen starten in het wegkampioenschap van de professionals. Hij werd vrijdag jl. opnieuw door de sportcommissie van de KNWU geschorst, nu voor veertien dagen. De reden is, dat hij tijdens de Tour de France, nadat hij had opgegeven, ondanks een startverbod wedstrijden in België heeft gereden. Dezer dagen heeft Van der Vleuten een brief geprodu ceerd, gedateerd 18 juni 1968, waar in hem door het wedstrijdcommis sariaat van de Tour toestemming wordt gegeven om elders te fietsen. Maar de sportcommissie heeft deze brief, die ruim een maand na date ring werd aangeboden, terzijde ge legd. Men vertrouwt het niet hele maal. De Tourzege van Jan Janssen is niet alleen voor de Ossendrechter een goudmijntje, maar ook voor de organisatoren van de wedstrijden waarin hij uitkomt. Dat bleek al de ze week bij de Acht van Chaam, het kwam nog duidelijker tot uiting in het wegkampioenschn-p bij de profs zondag in het Limburgse Beek. Daar is men normaal al dik tevreden wanneer er zo'n dertigduizend toe schouwers komen van wie er dan twintigduizend een kaart hebben ge kocht. Maar nu kon 's middags be kend worden gemaakt, dat er zéker zestigduizend betalende bezoekers waren. In werkelijkheid hebben er dan beslist 75.000 rond het parcours gestaan. Fedor den Hertog stortte op het ere- platform tranen van pure vreugde om zijn grootse overwinning. René Pijnen (links) werd tweede en Jan Krekels derde. APELDOORN Tussen het voorjaar van 1964, toen een natbezwete 18-jarige knaap uit Harderwijk zich bij secretaris Jaap van 't Ende van de wielervereni ging „De IJsselstreek" als lid kwam aanmelden en zaterdag 27 juli 1968 liggen vier veelbewogen jaren. Fedor den Hertog werd door Harm Holstege uit Nunspeet naar het bekende kantoortje van Van 't Ende gestuurd. Het eerste optreden als c-klasser was voor velen een openbaring. Die plankdunne nieuweling trok de aandacht door zijn fraaie stijl en geweldige temporijden. Toch won Den Hertog in zijn eerste jaar als nieuweling geen enkele wedstrijd. De reden: hij reed ontstellend dom. Het is dikwijls voorgekomen, dat hij in zijn 'grenzeloze eerzucht twee ronden op het complete veld nam om vervolgens geheel in elkaar te storten. Toen vak mensen als Corvan Elden, de Gelderse KNWU-consul van nu en IJsselstreek- voorzitter Frans Sluyters hem onder handen namen ging het beter. In zijn tweede jaar als nieuweling „knalde" hij over alles en iedereen heen. Opvallend is de vergelijking met een andere grote kampioen: de Belg Eddie Merckx. Ook die presteert het om na een dag verschrikkelijk te hebben „afgezien" de andere dag een magistrale zege te behalen. Fedor deed het herhaaldelijk. Zijn ster rees snel en hoog. Eenmaal in de stal van Herman Kroot boekte hij de ene na de andere triomf. Een tweede plaats in de Ronde van Oostenrijk, een tweede in de Ronde van België en een vijfde in de Tour de l'Avenir. Als tijdrijder bleek Den Hertog niet te kloppen. Toen kwam het najaar van 1967. Den Hertog, dé favoriet voor de wereldkampioenschappen op de weg, maakte in Luik tijdens een trainings wedstrijd een verschrikkelijke val. Het grote talent scheen geknakt voor het gerijpt was. Hoewel hij na zijn terugkeer de Midi Libre won geloofde nog niemand, dat Fedor geheel de oude was. Hij zelf het minst. Vooral door zijn mentale zwakte werd hij uit Olympia's Toer geworpen. Joop Middelink, die hem in 't voorjaar had aangewezen voor Mexico, zag zich genoodzaakt hem uit de selectie te nemen. Fedor kreeg een zachte wenk om het op de baan te proberen. Dat nu was zijn eer te na. Hij kreeg na veel mokken van de baancoach toestemming om in Beek te starten. Die gele genheid greep hij aan om een magistrale zege te behalen in de stijl van een groot kampioen. Hij reed zich ermee naar Mexico en was zijn mentale inzin king in één klap te boven. Voor de 22-jarige Den Hertog ligt, zo lijkt het, een grote toekomst open. BEEK „Zo'n mooi moment had ik mijn leven nog niet meegemaakt". Fedor den Hertog gaf deze verklaring voor zijn tranenvloed tijdens de cérémonie protocollaire aan 't Nederlandse wegkampioenschap voor amateurs, waarin de 22-jarige Gelderlander in 'n ongelooflijk mooie apotheose de titel had opgeëist. De ranke coureur, die bijna een jaar geleden bij een trainingswedstrijd voor de wereldkam pioenschappen in België bergafwaarts tegen een hem tege moetkomende personenauto reed en in zorgwekkende toe stand wekenlang in ziekenhuizen moest verblijven, had bij verrassing het sterke veld dertig kilometer voor de finish zijn hielen laten zien. Den Hertog, de beste van ruim 120 van onze op de voorgrond tredende amateurs, voltooide zijn solo met een winst van zeven seconden op de Braban der Rene Pijnen, terwijl na vijfendertig seconden Jan Kre kels de bronzen medaille, spurtend aan de kop van het pe loton, opeiste. De drie beste amateurs van dit mo ment op het erepodium. Een mooier resultaat had de sportcommissie, had wegcoach Joop Middelink zich niet kunnen wensen. Met het oog op Mexico immers had Middelink - zij het met te genzin - zijn aanspraken op Den Her tog al min of meer laten vallen. En nu was Den Hertog in zijn „ouden stiel" teruggekeerd. „Je moet geluk hebben", glunderde de welgedane Am sterdammer, terwijl Fedor door unie voorzitter dr. Piet van Dijk in een fon kelnieuwe rood-wit-blauwe trui werd gehesen. Die woorden van Middelink en de zege van Den Hertog betekenen nieuwe moeilijkheden voor Jan Derk- sen bij het samenstellen van de baan- ploeg voor Mexico. Het leek enkele dagen geleden nog zo voorspoedig voor de baancoach toen Fedor zich in de fi nale van het achtervolgingskampioen schap fietste en op zijn wedergeboorte op de weg ogenschijnlijk niet gere kend behoefde te worden. Maar nu had Den Hertog met zijn forse pedaal- trappen weer roet in het selectie-eten gegooid. Want in deze rit over het bultige Adsteeg-circuit bij het Limburgse Beek wa$ gebleken, dat Den Hertog straks bij de Olympische Spelen zeker een kans in de wegwedstrijd verdient. Het was weergaloos hoe deze aan de dood ontsnapte jongeling met de groot machten in ons amateurwereldje speel de. Hij had zich in de eerste 140 km, waarin lichte schermutselingen, opge zet door onder meer Matje Gerrits, Leen de Groot, Kees Koeken, Jan Alings, Daan Holst, Piet Kettenis, Pe ter Legierse en Ger Harings, alleen tempoverhoging tot resultaat hadden, verdekt in de achterhoede opgehouden. Angstig rijdend nog steeds na zijn ern stige val, waarvan hij immer nog niet geheel is hersteld. Fedor had zich kwaad gemaakt op renners, die vlak voor hem het stuur met beide handen loslieten om e;n slok uit hun bidon te nemen. „Wat denken ze wel. Tegen Harings heb ik nog gezegd: kijk toch uit man. Bedenk toch wat er met mij is gebeurd". Toen nog had Den Hertog vaag aan een mogelijk kampioen schap gedacht. Maar ergens toch wa ren woorden van Middelink voor de start blijven hangen. Toen namelijk had Den Hertog aangekondigd een goe de 100 km mee te gaan rijden als trai ning voor de finale van het achtervol gingskampioenschap, die hij donder dag in Amsterdam moet rijden. Midde link had hem echter toegebeten, dat hij niet zo gek moest doen en voor zijn kansen moest rijden, wanneer hij voelde dat het zou gaan. Welnu, Den Hertog achtte zijn kans gekomen toen Rudi Liebrechts na 140 km demarreerde, maar niet ver genoeg wegkwam. „Hoe het gegaan is weet ik niet meer. Maar plots was ik naast hem en hem voorbij en toen ben ik doorgegaan". Fedor besefte niet hoe snel zijn winst was gegroeid. Bij de doortocht na 146 km lag hij al een halve minuut voor op Harings, Rentmeester en Minneboo, die even later door het veld teruggehaald wer den. Acht kilometer verder had Den Hertog met een verzet van 52x13 (on gelooflijk hoog) de marge tot 43 secon den uitgebreid. Er was toen nog maar één man, die in het tegenoffensief enige kans van slagen kon hebben: René Pijnen. Deze Brabander, al een jaar lang een „vas te" kans voor Mexico, had in het begin van dit seizoen last gekregen van een onwillige achillespees, die hem weken lang naast de fiets hield. Daarna was Pijnen nog niet in zijn normale doen gekomen. Nu sprong de rossige Woens- drechter driftig in het spoor van Den Hertog. Het werd een groots gevecht tussen deze top-amateurs, van wie Den Hertog de puurste tijdrijder is. Dat is gebleken vorig jaar in de Tour de l'Avenir, deze zomer in de Ronde van Turkije, de circuit des M'nes en ruim een week geleden nog in de Grote Prijs van Rocourt - tijdritten, die hij met overmacht op zijn naam schreef. Fedor had via de luidsprekers ge hoord, dat Pijnen achter hem aanzat. „Ik heb omgekeken, maar zag hem niet. Tot het eind ben ik alles blijven geven. Het was nu een gouden of een zijderen", zei Den Hertog in het wiel rennersjargon, waarmee zij aandui den: „alles of niets". Hoe dicht hij bij niets kwam heeft Den Hertog onder weg nooit beseft. Pijnen naderde pijl snel. In een ronde van 8 km knabbelde hij 18 seconden van zijn achterstand af en toen hij in de laatste omloop Den Hertog tot op 12 sec. was gena derd, leek de zaak voor de opgejaagde coureur verloren. Nogmaals, Den Hertog heeft er geen weet van gehad. Waarom hij plotse ling weer harder ging draaien zal dan ook wel een raadsel blijven. Pas op de laatste helling van de Adsteeg zag Den Hertog zijn tegenstander achter zich. „Dat was tweehonderd meter voor de streep en ik ben nog bang ge weest, dat Pijnen het toch nog zou ha len. Want ik kon niet meer op de pe dalen staan van de pijn door dat grote verzet". Den Hertog was echter veilig. Met een ruime voorsprong ging hij tenslotte over de eindstreep en had zijn eertste grote overwinning in Nederland be haald. Een zege, die wellicht een keer punt kan vormen op weg naar volledig herstel. Den Hertog geloofde nog steeds niet in zichzelf. Wellicht is daar nu ver andering in gekomen. Zeer positief zei hij tenminste la ter: „Alleen wanneer ik donderdag te gen Frans van de Ruit de vier kilome ter in 4.55 rijd, blijf ik doorgaan in de achtervolging. Ik heb begrepen, dat je in Mexico tien seconden sneller fietst dan hier. En je moet daar zeker 4.45 rijden om in de prijzen te kunnen val len. Is er een kans voor me, dan zal ik die zeker pakken, want in de weg wedstrijd zijn er zoveel, die kunnen winnen". Den Hertog speelde nog niet met d« gedachte om straks zowel in de ach tervolging als individueel op de weg te starten. Dat doet wel zijn ploeglei der Herman Krott. „Dat kan uitste kend met het programma in Mexico. Maar dan moeten ze niet de tijdrit over honderd kilometer aan de weg wedstrijd blijven verbinden. Dat is irreëel. Je kunt niet alles van zo'n jongen vergen. Blijft de unie op haar standpunt staan, dan zal ik Fedor ad viseren alleen op de weg te rijden". Den Hertog zal dat advies dan zeker niet in de wind slaan. Hij woont al bijna lVt jaar bij de familie Krott in Amsterdam, die in hem naast haar twee kinderen een bijzonder veeleisen de gast heeft. Zijn dank kwam zater dagmiddag, toen hij na de meet het eerst op de van vreugde huilende me vrouw Krott toeliep en haar met klin kende zoenen op beide wangen voor alles bedankte. De uitslag: 1. Fedor den Hertog (Amsterdam) 170 km in 3.52.05; 2. René Pijnen (Woensdrecht) op 7 sec; 3. Jan Krekels (Borne) op 35 sec; 4. Fred Nieuwmeijer (Hengelo); 5. Leen de Groot (Utrecht); 6. Jaap v. Burg (Berkel); 7. Cor Leunis (Amsterdam); 8. Thijs van Hemert (Bieshaven Noord)9. Michel Bertout (Den len); 11. Thijs de Koning (Scherpen- zeel); 12. Jan van Beers (Vosselaar); 13. Bennie Groen (Steenwijk); 14. Ger Harings (Scheulder); 15. Rudi Lie brechts (Vlaardingen), allen op 35 sec. OSSENDRECHT Jan Janssen, die vorige week zondag de Tour de France won, is zaterdagavond in zijn woon plaats Ossendrecht op uitbundige wij ze gehuldigd. Na een tocht in een open auto door de Brabantse gemeente, waar vele duizenden hem toejuichten, werd Janssen ontvangen op het ge meentehuis, waar burgemeester A. van Gils „de boeiende ingezetene" toe sprak en hem symbolisch een gedenk steen aanbood. De gedenksteen, die vervaardigd wordt door de Oosterhoutse beeldhouwer Niel Steenbergen, krijgt een plaats in de hal van de nieuwe bungalow, die Janssen momenteel laat boutoen in het Brabantse Putte.

De Vallei | 1968 | | pagina 5