Veenendaals dagblad Tsjechen in Cierna tussen hoop en vrees VROUW KREEG HART VAN ANDERE VROUW Buiten AANHANG VAN NIXON SNEL SLINKENDE POLYSELECT MATRASSEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei BESPREKINGEN WELLICHT HEDEN REEDS BEËINDIGD Niet flaneren politiejasje w Scheuring in Utrechtse raadsfractie Relletjes in Mexico Alleen Dubeek en Breznjei omhelsden elkaar HOTELBRAND IN ENGELAND Kwartaalwinst Hoogovens 14 pet. hoger Gevreesd voor leven van Troeong IN JUNI MINDER WONINGEN DAN IN JUNI 1967 Doodvonnissen in Korea verzacht Senator Morse steunt McCarthy Aanslag gepleegd op Soekarno Vulkaanuitbarsting op Costa Rica S.S.-kolonel vliegt voedsel naar Biafra Volop zomers RUSLAND Bijen II OVERTUIGEN BRIEF VERRASSENDE KEUZE MOGELIJK UIT NEDERLAND UIT KOPENHAGEN Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaat, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 30 JULI I968 - 42e JAARGANG no. I77 POLEN "1 TSJECH Q nacf 77sog] Prasöv SLOWAKIJE MukocNrvo HO.GARIJEV. HOUSTON (Texas) In het St.-Lucas-ziekenhuis van Houston is maandag 's we relds 29e harttransplantatie uitgevoerd. Een 49-jarige vrouw, mevrouw White Brunk, kreeg het hart van een 40-jarige seksegenote, mevrouw Betty O'neal. Het is de eerste maal dat het hart van een vrouw is overgeplant in het lichaam van een andere vrouw en de tweede maal dat een vrouw een nieuw hart krijgt. Op 7 juni werd in Dallas een harttransplantatie verricht op de 41-jarige mevrouw Esther Matthews, die vijf uur na de operatie overleed. De arts van mevrouw O'Neal, dr. Ro bert D. Bone uit Corsicena, zei dat zijn patiënte een hersentumor had gehad. Door middel van een lijkschouwing zal worden bepaald welk soort tumor het hier betrof, zei hij. Mevrouw O'Neal had de laatste 24 uur van haar leven in een coma gelegen. Een 33-jarige Berlijnse vrouw is overleden, drie dagen nadat zij door een transplantatie de hartklep van een varken had gekregen. Een en ander werd vandaag meegedeeld voor het Neuköln-ziekenhuis. Een medisch team onder leiding van dr. Emil Bücherl had besloten een operatie te wagen na dat hij overleg had gepleegd met En gelse chirurgen, die al eerder dergelij ke operaties hebben verricht. De pa tiënte, die aan een ernstige hartziekte leed, was de 33-jarige Erika Lemke. ^'anneer de fruitbongerden en de linden zijn uitgebloeid, bieden de veldbloem, de witte klaver, de herik, de moerasandijvie e.v.a. planten nog nektar genoeg, doch als zich uit de witte geurige bloeischijven van de vlieren groene hagel vormt, trekt de ware imker naar de gezellige bijen- markt, die vanouds op de eerste dins dag van juli te Veenendaal, de Klomp wordt gehouden, doch bij minder gun stig zomerweer wel enkele weken kan opschuiven (dit jaar dinsdag 3017). Het is wellicht de meest eigenaardige markt en zij wordt al sinds de middel eeuwen slechts eenmaal per jaar ge houden. Men heeft haar ontstaan ver klaard uit de boekweitbouw, die om trent de 14e eeuw werd ingevoerd en waardoor de imkerij vooral op de Ve- luwe en in de veenstreken sterk ge stimuleerd werd. Wanneer de imkers naar de klei waren getrokken (o.m. koolzaad), werden nadien de boek weitakkers opgezocht, waarop tenslot te de hei volgt. Het valt niet te ver wonderen, dat Veenendaal ,als cen trum tussen Betuwe en Veluwe, een geschikte plaats werd, waar kopers en verkopers elkaar ontmoetten; zij groei de uit tot een echte markt, met vroe ger duizenden korven in lange rijen. Er heerste een grote bedrijvigheid en reeds in.de nacht kwamen de boeren wagens van heinde en ver aanrijden, maar het is duidelijk, dat in onze mo derne tijd ook hier de ware poëzie slechts met moeite te vinden valt. Was .er een stal met bijenvolken verkocht, dan stak men op de eerste korf een groene tak. Niet slechts de imkers, maar ook de handelaren in honing en was probeerden er zaken te doen. Hoe men verder met het kleine huisvee reisde en trok, vertel ik u morgen. 30 juli '68 A. B. WIGMAN ILKLEY (Engeland) Vanmorgen vroeg brak brand uit in een hotel in Ilkley. Vijf mensen zijn vermoedelijk om het leven gekomen. De brandweer redde 20 gasten terwijl het vuur zich verspreidde in het Moor Hotel. Onge veer 100 man van de brandweer be streden de brand in het hotel van drie verdiepingen. De oorzaak is nog onbe kend. IJMUIDEN De in het 2e kwartaal 1968 door Hoogovens behaalde netto winst bedroeg f 35,1 miljoen, hetgeen byna 14 pet hoger was dan in het twee de kwartaal 1967. De omzet was ruim 6 pet hoger. De winstmarge, die in het vorige kwartaal een daling te zien gaf ten op zichte van de daaraan voorafgaande kwartalen, steeg in het tweede kwar taal 1968 van 14.4 pet tot 15,9 pet, dit is tot even boven het niveau van het twee de kwartaal 1967. Deze verbetering is voornamelijk toe te schrijven aan een geringe daling van enige grondstoffenprijzen. De op- brengstprijzen .van de afgeleverde pro- dukten lagen op vrijwel ongewijzigd ni veau. De in het resultatenoverzicht vermel de netto winst per aandeel is in het jaar 1968 beïnvloedt door de vergroting van het aandelenkapitaal tengevolge van de obligatielening 1965. Indien de overeenkomstige cijfers van 1967 wor den gecorrigeerd voor deze kapitaal mutaties, kan in het tweede kwartaal 1968 een stijging in de netto winst per aandeel van ongeveer f 0,30 ten opzich te van het tweede kwartaal 1967 wor den berekend; voor het eerste halfjaar 1968 is deze stijging f 0,62. LOS ANGELES De dochter van de Zuidviëtnamese kandidaat bij de presidentiële verkiezingen van vorig jaar herfst, heeft verklaard dat zij vreest voor het leven van haar vader die een gevangenisstraf van vijf jaar uitzit. Troeong Dinh-Dzioe werd afgelopen vrijdag tot vijf jaar dwangarbeid ver oordeeld door een militair tribunaal omdat hij pleitte voor besprekingen tussen de regering in Saïgon en het na tionale bevrijdingsfront van de Viët- Cong. De straf van haar vader was vol gens haar het gevolg van politieke me ningsverschillen met de president van Zuid-Viëtnam Ngoejen Van Thieu. „Driekwart van de denkende mensen in Saïgon rot weg in de gevangenis. Thieu wil dat iedereen denkt zoals hij, handelt zoals hij", aldus Monique Troeong. Sedert de verkiezingen is haar vader maar twee weken vrij geweest. A Telegrafische opname van de Sovjet delegatie bij de besprekingen met de Tsjechen. Op de foto van rechts naar links Breznjef, premier Kosygin en presi dent Podgorny. UTRECHT Een verhitte rel heeft de Utrechtse KVP-raadsfractie in tweeën gespleten. Vijf van de twaalf KVP-raadsleden hebben zowel de frac tie als de partij de rug toegekeerd en zullen in de raadszitting verder wer ken als Onafhankelijke Katholieke Partij. Deze oppositie rekent op ver sterking met nog twee man, die met vakantie buitenslands verblijven. Eén van de twee heeft al gemeld zich bij de oppositie aan te sluiten. De wet houders W. J. Vergeer en A. P. G. Koningsbruggen, die zich ook bij de nieuwe groepering hebben aangesloten, hebben hun wethouderszetel ter be schikking gesteld. De breuk is het gevolg van een diep gaand verschil van mening over het door de gemeente te voeren financiële beleid. De vijf overgebleven KVFers zijn zeer op de penning; zij wilden in januari de uitgaven van de gemeente zover terugdraaien dat een sluitende begroting werd verkregen. In april braken deze vijf zuinige raadsleden met hun partijgenoten en vormden een tweede KVP-fractie. Vorige week leek de vrede te zijn hersteld door een commissie van goe de diensten onder leiding van oud- staatssecretaris van financiën dr. Hoefnagels. Het ingenomen standpunt lag dichter bij dat van de vijf dan van de zeven, maar werd toch ook door de zeven geaccepteerd. Het kwam op nieuw tot een breuk doordat in het katholieke dagblad Het Centrum in een artikel was gesteld dat zowel dr. Hoefnagels als de voormalige leider van de vijfmansfractie, de heer Roo- vers hadden vastgesteld dat de groep Roovers - koste wat kost een sluiten de begroting - eigenlijk gelijk had ge kregen. De griexen van de zeven rich ten zich niet tegen het landelijk KVP- bestuur, maar tegen het plaatselijke bestuur, dat niet krachtig genoeg zou hebben gereageerd op de uitlatingen in het artikel in „Het Centrum". DEN HAAG In juni 1968 zijn vol gens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 9.812 nieuwe wonin gen gereedgekomen. In juni 1967 wer den 13.0038 nieuwe woningen opgele verd. In de jaren 1962 t/m 1966 kwamen in de maand juni gemiddeld 8.578 wonin gen gereed. Het aantal in het eerste halfjaar van '68 gereedgekomen woningen bedraagt 55.603 tegen 63.326 in de overeenkomsti ge periode van 1967. Gemiddeld kwa men in de overeenkomstige periode van de jaren 1962 t7m 1966 42.320 wo ningen gereed. Sedert juni 1945 zijn nu in totaal 1.614.367 nieuwe woningen ge bouwd. In juni 1968 werd een aanvang ge maakt met de bouw van 9.472 wonin gen (in juni '67 met 12.114 woningen). In het eerste halfjaar van 1968 werd begonnen met de bouw van 61.965 wo ningen, tegen 63.557 woningen in de overeenkomstige periode van 1967. Aan het einde van de maand juni waren 150.934 woningen in aanbouw. PRAAG De Russische en Tsjechoslowaakse partijleiders, die thans in het Tjechoslowaakse dorpje Cierna besprekingen voeren over de liberalisatie in Tsjecho-Slowakije, hebben maandag ineer dan twaalf uur met elkaar gespro ken. In een korte officiële verklaring is vannacht bekendgemaakt, dat voorna melijk „meningen en standpunten" zijn uitgewisseld en dat de leiders kort voor middernacht nog steeds bijeen waren. In welingelichte kringen is vernomen, dat het overleg heden zal worden beëin digd. Naar verluidt zouden vliegtuigen reeds gereed staan om de Tsjechoslo waakse leiders terug te brengen naar Praag. Er zou dan tegen 22 uur vanavond een eindcommuniqué mogen worden verwacht Volgens goedingelichte krin gen, hadden de Tsjecho-Slowaakse par tijleider, Alexander Dubeek, en zijn collega uit Moskou, Leonid Breznjef, in de loop van de dag een gesprek onder vier ogen. De twee afvaardigingen waren voor hun ontmoeting naar Cierna aan de Tis- sa gereisd, een kleine stad van 2500 in woners in Zuidoost-Slowakije, gelegen op slechts enkele kilometers van de grenzen met de Sovjet-Unie en Honga rije. Naar verluidt was de plaats van samenkomst het „huis der cultuur" een oude bioscoop nabij het station waar de trein met de Russische dele gatie in de loop van de nacht van zon dag op maandag was aangekomen. Tsjecho-Slowaakse en Russische veilig heidsfunctionarissen hadden het gebied hermetisch afgesloten. Alle leden van het Tsjecho-Slowaak se partijpresidium waren, overeenkom stig het verzoek van Moskou, present toen het gesprek om 10 uur plaatselijke tijd in de ochtend begon. Van het Rus sische politieke bureau lieten echter twee leden Polyansky en Kirilenko verstek gaan. De Tsjecho-Slowaakse televisie toon de maandagavond beelden van de be groeting van Breznjef door zijn collega Dubeek. De twee partijleiders omhels den elkaar. De commentator merkte op: „Het was niet de bedoeling dat wij deze opnamen maakten, maar wij de den het toch maar." De ar tere partij leiders gaven elkaar, tégbil de commu nistische gewoonte in, slechts koeltjes een hand. Het gaat er bij de besprekingen om, dat Dubeek en zijn medestanders de Russen er van moeten overtuigen, dat de huidige liberale koers van Praag geen gevaar behoeft te betekenen voor het communistische bondgenootschap in Oost-Europa. Geruggesteund door een grote meerderheid van de bevol king hebben de Tsjecho-Slowaakse lei ders bij voorbaat verklaard, dat zij geen duimbreed zullen wijken en zul len voortgaan op de ingeslagen weg. In Tsjecho-Slowakije was het maan dag overal rustig. Een voorgestelde staking uit sympathie met Dubeek en de zijnen ging op advies van de lei ders in Praag niet door. Een commentator van radio-Praag meldde maandagmiddag, dat in de Russische perscampagne tegen de nieu we koers in Tsjecho-Slowakije enige matiging kon worden bespeurd. Het zelfde was volgens hem ten aanzien van de Poolse bladen het geval. Alleen uit Oost-Duitsland „blaast nog steeds een ijskoude wind ons tegemoet", aldus de Tsjechische commentator. Het Russische partijblad Pravda be schuldigde intussen de pers, radio en televisie in Tsjecho-Slowakije er nog van, dat zij „openlijk of heimelijk de samenwerking tussen de twee landen willen besmeuren". Het blad noemde dit gevaarlijk voor de belangen van Tsjecho-Slowakije. In dit verband werd er aan herinnerd," dat dit land voor zijn olie verbruik vrijwel geheel op de Sov jet-Unie is aangewezen, terwijl het voorts ruim 80 procent van zijn ijzer erts en een groot deel van het nodige graan uit Rusland betrekt. De vrees dat de Russen misschien toch nog tot interventie in Tsjecho-Slo wakije zullen overgaan als zij in Cier na niet hun zin krijgen, werd maandag gevoed door berichten dat Sovjet-troe pen die zich na de militaire oefeningen van de landen van het Pact van War schau in juni nog in Tsjecho-Slowakije SEOEL Het Zuidkoreaanse hoog gerechtshof heeft dinsdag in het pro ces tegen de leden van een Oostber- lijnse spionagegroep, drie doodvonnis sen tegen Koreaanse intellectuelen ver zacht. De drie mannen, die opnieuw voor een lagere gerechtelijke instantie zullen moeten verschijnen, zijn de 39 jaar oude Tsjoeng Kyoo-myoeng, een na tuurkundige van de universiteit te Frankfort, de 34-jaar oude Tsjoeng Ha- ryong, lector te Seoel, en de 32 jaar oude Lim Suk-hoon, wetenschappelijk ambtenaar van de technische hoge school te Berlijn. Van de 34 personen, die oorspronke lijk terecht gestaan hadden, versche nen er dinsdag 21 voor het hoogge rechtshof. Een van de vonnissen, die het hooggerechtshof ongedaan maakte, was dat tegen de bekende Koreaanse componist Soen-Isang, die in West- Berlijn woonde. De president van het hooggerechts hof zei ten aanzien van de straf van 15 jaar, waartoe Joen veroordeeld was dat dit vonnis niet juist was in ver band met het feit, dat hij te lang in het buitenland had gewoond om nog bekend te zijn met de toestanden in Korea. bevinden, uit het gebied nabij de Pool se grens verder naar midden-Moravië zouden trekken. Ook is melding ge maakt van bewegingen van de in Oost- Duitsland gelegerde Russische troepen in zuidelijke richting, naar de Tsjechi sche grens en van „oefeningen" van de Russen in Polen en Oost-Duitsland. Het Russische communistische partij orgaan „Pravda" heeft maandag een brief gepubliceerd van een „belangrij ke groep arbeiders van de Tsjecho-Slo waakse fabriek Avtopraph^", waarin een aanval wordt gedaan op de ver- nieuwingskoers in Tsjecho-Slowakije. Volgens de schrijvers van de brief, gedateerd op 18 juli, zijn de vijanden van het communisme „nog steeds de zelfde imperialisten en hun inlichtingen diensten" en zijn zij door hun grotere ervaring alleen maar gevaarlijker ge worden. „Wij keren ons af van de resoluties, waarin terugtrekking van de geallieer de troepen geëist wordt, maar ook van de schrijvers van deze resoluties. Wilt u geloven dat wij ons schamen voor hen die zich hypocritisch voordoen als vrienden van de Sovjet-Unie en 't Rus sische volk, maar tegelijkertijd het on middellijk terugtrekken van de Russi sche troepen eisen". Vandaag wordt in het hoofdartikel van de Pravda verklaard, dat men niet onverschillig kan blijven tegenover de „revisionistische aanvallen op 't Marx- isme-Lenuismc". „Uit deze aanvallen blijkt in de eer ste plaats dat de opstellers ervan het Marxisme tegenover het Leninisme wil len stellen en het Leninisme niet meer als het hoogtepunt van het Marxisme willen voorstellen, maar slechts als een der interpretaties van deze leer, die past bij de Russische levenstrant", zo wordt gezegd. MIAMI BEACH (Florida) De koortsachtige campagne van gouverneur Nelson A. Rockefeller om te beletten dat Richard M. Nixon op de republi keinse conventie bij de eerste stemming tot kandidaat wordt benoemd wint aan kracht. Er zgn aanwijzingen dat de grote krachtsinspanning van Rockefeller een aantal Nixon-gedelegeerden onzeker ge maakt heeft. Niemand kan voorbeelden noemen, maar onder de gedelegeerden die als eersten in Miami Beach zijn aangekomen voor de conventie wordt het gevoel sterker dat Rockefeller met zijn grote en dure campagne dusdani ge twijfel heeft gewekt aan Nixon's kracht om in november de presidents verkiezingen te winnen dat er geen duidelijke zekerheid bestaat over Nixon's nominatie. Maar een aantal topstrategen van de partij meent dat dit niet noodzakelij kerwijs tot 'n overwinning van Rocke feller behoeft te leiden. Zo is er een onderstroom van gevoelens dat in dit onzekere verkiezingsjaar een outsider, als bijvoorbeeld John V. Lindsay van New York, tenslotte als het stemmen lang duurt, zou kuunen worden aange wezen. Senator Hugh Scott uit Pennsylvania, aanhanger van Rockefeller, zei dat de ze thans belangrijke winsten boekt in zijn zware strijd tegen Nixon. Hij voor spelde dat Nixon als wij eenmaal de eerste stemming, hebben overleefd" snel zou kunnen zakken. Harley Harkham, voorzitter van de huisvestingscommissie der conventie, is ervan overtuigd dat de gedelegeer den die zich nog niet openlijk hebben uitgesproken en die thans de meerder heid vormen van de 1333 gedelegeer den, de kat uit de boom zullen kijken alvorens een definitief besluit te ne men. Harkham heeft van de gedele geerden die in Miami Beach zijn aan gekomen de indruk gekregen dat zij de zaak eerst enige tijd zullen aanzien al vorens te besluiten zich vast te leggen op de man, van wie zij aannemen dat hij de beste kans heeft om in novem ber te winnen. Een andere partijfunctionaris die on bekend wenste te blijven, zei dat de gedelegeerden met wie hij had gespro ken zich bewust waren van een sfeer van onzekerheid, die zou kunnen resul teren in een verrassende keuze. De man die de verkiezingscampagne van Richard Nixon leidt heeft maan dag verklaard dat de voormalige vice- president van de Verenigde Staten de vereiste stemmen heeft om de nomina tie voor de republikeinse partij te win nen. John Mitchell zei dat Nixon 700 ge delegeerden achter zich heeft dat is 33 stemmen meer dan hij nodig heeft om bij de eerste stemming te worden gekozen UNION ADVERTENTIE AMSTERDAM: Een Duitse jongen uit Neurenberg kocht gisterochtend op het Waterlooplein de laatste uitvoering van het politieuniformjasje. Omdat hij er promt in ging flaneren over het plein werd hij ijlings door echte agenten naar bureau Singel vervoerd. Nadat het jasje dermate was veranderd dat het niet meer voor een politieuniform jasje kon worden aangezien kon de jon geman met het jasje én met een waar schuwing vertrekken. PORTLAND (OREGON) De Ame rikaanse democratische senator Wayne Morse, die onder meer bekend werd door zijn heftige kritiek op de rege- ringspolitiek ten aanzien van Viëtnam, heeft zich maandag achter senator Eugene McCarthy geschaard. Morse verklaarde op een persconfe rentie over de democratische kandida tuur voor het presidentschap, dat veel meer democraten McCarthy wensen dan vice-president Hubert Humphrey. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOMP" Thans zalen tot 200 personen. DJAKARTA Op oud-president Soe karno is in Bogor een moordaanslag gepleegd. Het Indonesische dagblad Angka Baru heeft gemeld dat Soekarno twee weken geleden werd beschoten toen hij in een jeep door Bogor reed. Soekarno bleef ongedeerd. De Indonesische legerleiding heeft dit bericht ontkend. Het leger is een actie begonnen te gen communisten die zich ten zuiden van Blitar op Oost-Java in een netwerk van tunnels hadden ingegraven naar het voorbeeld van de Viët-Cong. SAN JOSé De vulkaan Arenal, on geveer 200 km ten noorden van San José op Costa Rica, is maandag gaan werken. Stukken lava en as werden tot grote hoogte weggeslingerd en hebben drie dorpjes bedekt. Negen mensen zijn gestikt. De dorpjes Nuevo, Arenal en Tilaran aan de voet van de vulkaan zijn ont ruimd. De as valt tot op 150 km van de vulkaan, die al eeuwen lang als uit gedoofd werd beschouwd. MEXICO Duizenden jonge Mexi canen hebben maandagavond met de oproerpolitie gevochten in een bloedige demonstratie op slechts een straat af stand van het nationale paleis. In jaren heeft de Mexicaanse hoofdstad niet zul ke ongeregeldheden beleefd. De politie heeft meegedeeld dart een agent werd gedood en.dat 80 personen zwaar- en 400 lichtgewond zijn. Boven dien zijn 280 arrestaties verricht. De tieners en de oproerpolitie voch ten met benzinebommen en traangas op het kruispunt van de Argentina- er Guatemalastraat dichtbij het paleis. Jongemannen bekogelden de met hel men uitgeruste manschappen van de oproerpolitie vanaf de daken met ste nen en flessen benzine. De politie gooi de traangasbommen in de huizen en in de richting van de daken. Tenminste tweemaal haalden jonge mannen van een jaar of achttien ben zinetanks uit auto's. Zij namen de tanks mee naar de daken, deden een lont in de opening, staken ze in brand en gooiden ze in de richting van de po litie. Het verkeer in de stad raakte volko men ontwricht door de ongeregeldhe den. De demonstraties waren vrijdag begonnen als blijk van sympathie voor het begin van de revolutie van Castro, precies 15 jaar geleden. Sommige jonge demonstranten rie pen anti-Amerikaanse leuzen en eisten de creatie van een tweede Viëtnam in Latijns-Amerika. Een groep van 500 probeerde naar de Amerikaanse am bassade op te marcheren maar werd door de oproerpolitie teruggeslagen. MAJORCA De oorlogsmisdadiger en oud SS-kolonel Otto Skorzény, be kend om de wijze waarop hij destijds Mussolini in 1949 uit handen van de geallieerden haalde, verzorgt van Ma drid uit, waar hij zich als „makelaar" heeft gevestigd, voor Scandinavische kerkelijke organisaties voedselverzen- dingen naar Biafra. Skorzenv schoot tijdens het Arden nen-offensief in 1944 Amerikaanse krijgsgevangenen zonder vorm van pro ces neer. Skorzény, die op zijn schrijftafel nog een foto heeft staan waarop Hitier hem de hand drukt, is voor iets minder dan de helft eigenaar van de in Washington gevestigde chartermaatschappij U.S.- Air. Een vliegtuig van deze maatschappij en een van een dochteronderneming naar het Spaanse eiland Fernando Poo vervoeren de goederen, die per schip worden gebracht. Het Nederlandse Jeugd-Rode-Kruis verzendt deze week per schip 4.000 rampenzakjes en 10.000 stukken zeep met een gezamenlijke waarde van on geveer 45.000 gulden naar de slachtof fers van het conflict Nigeria-Biafra. Het Internationale Rode Kruis draagt zorg voor de uitvoering van deze hulp verleningsactie. De goederen zijn af komstig uit het rampendepot van het Jeugd-Rode-Kruis, waarvan de voorra den door de Nederlandse jeugd bijeen zijn gebracht. Het afgelopen weekeinde zijn 600 pakketten medicijnen van Unicef, het wereldkinderfonds, per Rodekruis- vliegtuig uit Kopenhagen overgebracht naar Nigerië. Deze eenheden zijn be stemd voor zeshonderd vluchtelingen kampen met een totale bevolking van driehonderdduizend mensen. Elk pakket bevat pijnstillende midde len, tonica, geneesmiddelen tegen wormziekte, antibiotica, vitaminen en medicijnen tegen malaria en dysente rie. Deze zending van ongeveer zestien ton vertegenwoordigd een waarde van f 170.000, zo meldt de Unicef-nieuws- dienst. Het begint er dan toch eindelijk op te lijken. Vandaag en morgen zullen we zomers weer hebben. De tempe ratuur in Gelderland loopt onder een actieve zon en bij oostelijke wind op tat waarden tussen 24 en 26 graden C. Dat het nu eindelijk warmer wordt houdt verband met de ruiming van de wind van noordoost naar oost, uit wel ke richting er drögere lucht uit Duits land wordt aangevoerd. Deze iets gewijzigde circulatie doet zich voor tussen een hogedrukzone van Schotland tot Scandinavië en een depressie in opkomst boven Frankrijk. Dit minimum doet in de loop van deze week de kims op een (onweers)bui wel geleidelijk toenemen, maar zolang de hoogtestroming nog niet een zui delijke component heeft ziet het er voor ons gebied niet erg verontrus tend uit. Voor het weer op langere termijn is van betekenis dat een nieuw krachtig hogedrukgebied bij de Azoren (1035 millibaar) zich in noordoostelijke rich ting is beginnen uit te breiden.

De Vallei | 1968 | | pagina 1