Speelverbod Living-Theatre Beurs van Amsterdam Belg Louis Neefs won songfestival Ferdinand Erfmann overleden Geen eerbied voor tuin Zelfportret van Rembrandt geëxposeerd Internationals vast gestemd VANAVOND MORGEN UIT DE KERKEN Wisselmarkt Toerisme wordt belangrijk Uit de kerken Ford-V.S. zag winst fors stijgen F aillissementen stegen Samenwerking bij isoleren Alum. Delfzijl breidt uit Stijging winst bij T.W.A. PILOOT STORM TEKKO TAKS Belofte TELEVISIE T.V. LANGENBERG -g.na 2» DINSDAG 30 JULI 1968 119 Het kan soms gebeuren, dat van mond tot mond iemands naam hem vooruit gaat; bekenden spreken met bekenden, vluchtige ontmoetingen, vluchtige gesprekken doen een naam of een gebeurtenis achterblijven in een peinzend hoofd, dat juist daar voor ontvankelijk was. Waarschijnlijk was het gekomen, doordat een schoolrijdster, die na een- val tijdelijk had geleden aan geheu genstoornissen tegen de haar behande lende specialist Freeks naam had ge noemd. Vertellend van haar werk kring en haar omgeving, had zij ook gesproken van de bureauchef van het circus, eigenlijk een jong advocaat uit goede kringen, die wonderlijk wel met leeuwen en tijgers wist om te gaan en met hen speelde als met schoothondjes, zo, dat de dompteur zelf er versteld van stond. De arts had haar eerst, niet recht gelovend, aangehoord, dacht dat zij waarschijnlijk jagerslatijn sprak, maar toen na een paar scherp gestelde vragen bleek, dat het wel degelijk waar was wat zij vertelde, wilde de psychiater toch meer weten van dat uitzonderlijk geval. Mensen interes seerden hem en dieren interesseerden hem ook. Alle bijzonderheden, meer dan normale begaafdheden, wonder lijke eigenschappen van alles wat adem had, kortom dat, wat de weten schap kon dienen. Zo kwam het, dat één van de eerste morgens, dat het wagen- en tenten kamp op een land aan de buitenzijde der hoofdstad stond opgeslagen, Freek werd buitengeroepen uit de kantoor wagen, omdat er een heer was, die hem wilde spreken. Hij schrok meer dan hij zich wel wilde bekennen. De paar dagen, die hij nu al onopgemerkt in Amsterdam doorbracht, natuurlijk, de stad was immers zo groot, hadden hem het overdrevene van zijn vrees doen inzien, maar op dit ogenblik dacht hij toch onwillekeurig aan iets-van-thuis. Maar het bleek anders. Er was een keurige, eenvoudige heer van ongeveer vijftig jaren, niet bar groot van postuur, maar fors en gezet zonder grof te zijn. Uit een breed en blozend gezicht keken helde re waakzame ogen, bij de eerste aan blik bijna kinderlijk van uitdrukking, maar in waarheid van een opmer kingsgave waaraan niets ontging. Meneer Arlsover? Freek knikte. De ander reikte hem zijn kaartje over. Ik kom eens ken nis met u maken, juffrouw Latour heeft mij veel van u verteld. Freek keek op lut kaartje. Dr. A. de Wieck, zenuwarts. Met iets van verwondering en verwachting zag hij op. Het gaat over uw merk waardige omgang met roofdieren, me neer Arlsover, lichtte de ander toe. Freeks lippen weken van elkaar. Daar was nu een man, naar wie hij gehunkerd had, van wie hij had ge droomd, maar van wie hij toch niet had geweten hoe hem mogelijkerwij ze te kunnen ontmoeten. De naam van de arts zei hem niet veel, maar dat een wetenschappelijk mens be lang in hem stelde, dat was wat in zijn ogen een zachte straling ontstak. Komt u mee naar mijn wagen, dok ter, zei hij snel, daar kunnen wij beter spreken. Terwijl de arts de slanke, met na tuurlijke charme zich bewegende jon ge man volgde, waren er al enkele punten, die hij voor zichzelf kon vast stellen. Het uiterlijk van deze jongen was opmerkelijk, een slank, zich soe pel bewegend lichaam, dat evenwel ook houterig kon lijken, zoals de eer ste ogenblikken, voordat hij het kaartje las. Met iets van verbazing had de waarnemer opgemerkt, dat het wel leek of hij verwacht werd, of dat er op een dergelijk bezoek was gehoopt. Dat dit de waarheid was, bleek ook uit het nu volgende gesprek in de wagen, waar zij bijeen zaten aan de kleine tafel. Freek was opgewonden. Aandachtig beschouwde de arts het fijne gezicht van de over de tafel leunende spre ker; de donkerblauwe denkogen schit terden nu in een transparante schijn, de trekken waren levendig, de mond was gevoelig, hoewel ditzelfde gelaat ook koel en afwachtend kon zijn zoals daarstraks. De Wieck keek naar het glanzende haar, dat blond en vol in kruivende golven naar achteren lag gestreken, naar de handen, slank en gebronsd als gezicht en hals en van een vorm, die de bijzondere denker verrieden, bezield in het sober gebaar en van een nerveuze fijnheid, die ook uitkwam in het even trillen van de smalle neusvleugels en in de bewo genheid van de jonge stem. Ziet u, ik houd van de dieren, ik vertrouw ze. Volgens mij is dat alles, volgens de directeur Leksejkow niet. Hij zegt, dat mijn adem, mijn ogen, mijn „sfeer", zoals hij dat noemt, meewerken en misschien is daar wel iets van aan, in zover dat ikzelf mij bewust ben van een prettig overwicht op de dieren, van een kracht en een wil, die van mij uitgaan naar hen. Ik zou u graag eens zien werken, is daar gelegenheid voor? Wérken is een groot woord voor mijn gespeel, antwoordde Freek met een lachje, hebt u vooral geen voorstelling van mijn kunnen als dompteur. Hoogstens bereik ik een kleine trie met hen, met heel veel geduld en oppassen, want dat blijft natuurlijk, maar als ik zoiets doe, is het eigenlijk alleen om mijn vriend Aleksej te plezieren. Soms help ik hem met namen leren, wij voederen en verzorgden de dieren samen... ik speel met hen, dat is het eigenlijk. Krijgt u nooit een houw? Tot nu toe is het nog niet gebeurd, maar het blijft voortdurend mogelijk. 5 Niet zozeer uit wildheid slaan ze als I uit speelsheid, tenminste meestal, maar ja, als je dan schrik of angst toont ben je onherroepelijk weg. Dr. De Wieck glimlachte. Dat weet ik, ik heb, daar ik mij altijd al voor dergelijke dingen interesseer- 5 de, over grootheden als Tilly Bébé en Claire Heliot veel gehoord en gelezen. I Die Tilly Bébé moet wel een vrouw 8 zijn geweest met ongelofelijke koel- bloedigheid. Freek knikte. Daar hoor je hier van overlevering op overlevering ten- I minste staaltjes van, die fabelachtig zijn. Maar ik voor mij geloof toch, dat de hoofdzaak is de wetenschap: jij doet mij niets, wij begrijpen el- kaar. Dus u hebt er aldoor al naar ver- langd uw gave, zoals uw Russische vriend dat noemt, in dienst te stellen van een wetenschappelijke beschou- wing? kwam De Wieck tot de kern S van de zaak. Inderdaad dokter, ik zou, het klinkt S u misschien pedant in de oren, het 5 geminachte dier willen naderbrengen tot begrip bij de mens. 't Is tenminste een taak. Ik neem althans aan dat u het als een taak 5 voelt. Freek knikte blozend. Ik zou wel willen, dat iedereen zo met de dieren kon doen als ik. Dr. De Wieck moest even lachen. Dat zal wel een utopie blijven, althans voorlopig, meneer Arlsover, zei hij B opstaand, uw hele ideaal lijkt mij 5 trouwens wel een tikje utopisch, maar tussen haakjes, de mensen schijnt S u niet zo hoog aan te slaan, ik meen zoiets aan uw trant van spreken te I merken. Weer bloosde Freek. U kwam j hier om mijn omgang met dieren te beproeven, niet die met mensen, dok- ter, mij dunkt, zoiets observeert u dagelijks, is het niet? (Wordt vervolgd) I 3875. Professor Dubois was er altijd trots op, dat een van zijn voorouders een Canadese indiaan was ge weest, waaraan hij het te danken zou hebben, dat hij onder de moeilijkste omstandigheden een stoïcijnse kalmte kon bewaren. Maar dan moest Arend wel een paar stijfkoppige, Friese boeren in de familie hebben, want ook hij kon met een onbewogen gezicht de hard ste klappen incasseren en wat Sandra betreft, zullen we het aan haar vrouwelijke intutie toeschrijven. Hoe dan ook, toen zij opeens met dat reusachtige ruimte vaartuig geconfronteerd werden, wisten zij alle drie meteen waar zij aan toe waren. Daar stond namelijk de Shastar-schotel van hun vermiste vriend, kapitein Marc! Met een zekere argwaan sloeg Ramad hun reac tie gade, doch geen van drieën vertrok een spier of gaf anderszins blijk van herkenning. Dit stelde hem gerust en zonder blikken of blozen beweerde hij, dat deze ma chine een produkt van eigen vernuft en techniek was. Ja, de Ndola waren een volk om rekening mee te hou den. Helaas was de maker van het schip overleden en nu zat men in moeilijkheden, wat de bediening betrof. Hadden zij er misschien verstand van? Arend haalde de schouders op en ook toen Ramad hem meenam naar de stuurcabine, schudde hij ontkennend het hoofd ten teken dat 't hem allemaal een raadsel was. PARIJS Het gemeentebestuur van Avignon heeft het ook in ons land be kende Amerikaanse Living Theatre verboden nog langer op te treden in deze stad .Het Amerikaanse gezelschap nam deel aan het Festival van Avig non' en was aanvankelijk als een van de grootste attracties hiervan aange kondigd. Het Living Theatre zou op dit festi val zes opvoeringen geven van het stuk „Paradise now", drie van „Antigone" en vier van „Mysteries and smaller pieces". De opvoering van „Paradise now" liep door de aanwezigheid van een aan tal extreem linkse studenten al spoe dig uit op een verheerlijking van de culturele mei-revolutie in het Quartier Latin te Parijs. De opvoering had niets meer te maken met het oorspronkelij ke thema waarop dit stuk is gebaseerd. De studenten speelden mee, zoals dit bij het Living Theatre geoorloofd is. Gebeurde dit eerst nog op het toneel, later ging iedereen naar het plein voor het pauselijk paleis en nog later naar het centrum van Avignon. Uit hun slaap gehouden door het lawaai dienden de inwoners van Avignon daarop een aanklacht in. De burgemeester van Avignon, Hen ry Duffout, riep de leider van het Li ving Theatre, Julian Beck, bij zich. Hij zei hem dat hij niets wilde zeggen over de inhoud van het stuk en dat hij in stond voor de vrijheid van uitdrukking, maar dat het uit moest zijn met het lawaai op straat. Julian Beck moest beloven niet langer meer „Paradise now" te spelen en met zijn andere stuk ken niet meer de straat op te gaan. Zaterdagavond veranderde Julian Beck echter van mening. Hij speelde opnieuw „Paradise now" en tot drie uur in de nacht gingen zijn toneelspelers en de studenten in het centrum van Avig non zo te keer dat de politie er een ein de aan moest maken. Op grond daarvan heeft de gemeen teraad op voorstel van de burgemees ter het Living Theatre een speelverbod opgelegd. Het zal voorlopig wel de laat ste keer zijn dat het theater zich in Avignon mag vertonen. ATHENE Een song genaamd „Iris" gezongen door de Belg Louis Neefs heeft hier vandaag de eerste prijs gewonnen op de „Eerste Song olympiade". De woorden werden geschreven door Phil van Gauwenbergh en de muziek is van Paul Quintens. De schrijvers de len de prijs van 6.666 dollar en Neefs krijgt 2.666 dollars voor het zingen er van in het Engels en Vlaams. De twee de prijs van 2.666 dollar ging naar een Italiaanse song genaamd „Se tu soffri- si quanto soffro io", gezongen door Jim my Fontana. De derde prijs ging naar Clodah Rodgers, Engeland, voor de song „Ask Anyone". Het festival, waar aan deelgenomen werd door Gilbert Becaud, was vrijdag begonnen. Het werd bijgewoond door ongeveer 100.000 mensen. Er werden 32 songs ingestuurd uit 16 Europese landen eri landen uit het midden-oosten. AMSTERDAM Op Corsica, waar hij sinds zaterdag met vakantie ver bleef, is zondag vermoedelijk tengevol ge van een hartinfarct overleden de kunstschilder Ferdinand Erfmann. De heer Erfmann, die de leeftijd van 67 jaar bereikte, woonde in Amsterdam. In Galerie Siau aan de Brouwersgracht in Amsterdam werd op 16 juli een ten toonstelling van dertig van zijn werken geopend. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Radiojournaal. 18.30 Stereo: Dansorkest en zangsoliste. 19.00 Komsi, komsa, cabaretprogr. 19.30 Nws. 19.35 Variëteitenkabinet, gevar. progr. 20.45 Uit ben je.... een radioverslag van de realiteit. 21.30 Zeil in zicht, hr.sp. 22.05 Zing met ons mee: liedjesprogr. 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. NRU: 22.55 Het muziekleven in Nederland van voor 1940, muzikale lezing. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Metropole ork. en solist amusementsmuz. 18.30 Nws. 18.46. Ac tualiteiten. 19.05 (NRU) Verslag van 't IBM-Schaaktoernooi te Amsterdam. 19.08 Van je buren moet je 't hebben: licht programma. 20.000 Ik zelf, docu mentair hoorspel over Wladimir Maja- kofsky. 21.00 Kamerork. Pieter Hellen- dael en solist. 21.30 Moderne en klass. kamermuziek (opn.). 22.30 Niews. 22.40 Overweging 22.45 De zingende kerk: moderne gewijde muziek. 23.00 Verge zichten: klankbeeld over Lissabon. 23.30 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. Aansl.: ocht.gymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Stereo: Li. gr. muz (7.30-7.35 Van de voorp.) VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Act. 8.20 Stereo: Lichte gr.muz. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de huisvrouw). 9.00 Stereo: Klavecim belrecital: klass. muz. 9.35 Waterstan den. 9.40 Li. gr.muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Mod. ork.muz. (gr.) 12.21 Voor het platteland. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.29 Prom.orkest: am. muz. 13.00 Nieuws. 13.11 Act. 13.25 Stereo: Israëlisch Filh. Ork.est: semi- klass. balletmuz. 13.45 Gesproken por tret. 14.00 Way-Out, pr. voor de jeugd. 14.45 IUSY - Kamp 1968: wereldjeugd- festival van soc. jongerenorg. 15.00 Stereo: Piano-duo: klass. en mod. muz. 15.15 Klarinettenkwartet van België: mod. muz. 15.35 Cello en piano: mod. muz. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Operette- Omdat Gert en Hermien Timmer man nog nooit een feest voor de buren hadden gegeven, nadat zij naar het Overijsselse Usselo waren verhuisd en omdat de buren toeval lig toch aangeschoten waren van een bruiloftsfeest, heeft de tuin van het zingende echtpaar het moeten ontgel den. Bij wijze van grap waren de bruiloftsgasten bezig de beelden uit de tuin van het echtpaar in een wa gen te laden, toen Gert en Hermien thuis kwamen. Gert wist de menigte te bewegen zijn verzameling weer terug te brengen door te vertellen dat hij geen tijd had voor feestjes en net van plan was voor het eerst na zestien jaar met vakantie te gaan. Daarvoor zwichtten de baldadigen ontroerd. Gerts tuin is weer beeldig en hij en zijn vrouw zijn naar de Harz ver trokken. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Hollandscheveld: C. S. Verwoert te Eethen en Drongelen. Aangenomen: naar Hilvarenbeek: drs. J. F. Bennekers, kandidaat te Winters wijk; naar Domburg (toez.): N. H. J. E. Boomer, kand. te Utrecht; naar Ter- kaple, Terhorne en Goëngarijp: W. Klouwen, kand. te Gouda. Chr. Geref. Kerken Aangenomen: naar Noordeloos: P. Beek huis, kand. te Eemdijk. klanken. 16.45 Stereo: VARA's Pop show. 17.20 De blauwe dahlia, hoorspel. 17.55 SOS-ber. HILVERSUM II •NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klass. gr.muz. 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: Klass. dansen (gr.) 8.00 Nws. TROS: 8.11 Op sleeptros: pr. voor automobilisten (8.30 Nws. en act.) 9.25 Stereo: Operetteme- lodieën (gr.) 9.45 Voor de kleintjes. 10.00 Radio kamerork. (opn.): mod. muz. 10.30 Voor de vrouw. 11.02 Disco- gram: muz. wedstrijdpr. 11.50 Act. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. pr. (12.22 Wij van het land 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw 12.30 Nieuws 12.40 Act. 13.00 Raden maar...) NCRV: 14.00 Klass. gr.muz. 15.00 Stereo: Licht gevar. muz.pr. (opn.) 16.00 Nws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Stereo: De humor in de Ned. volksmuz. (opn.) 17.15 Li. gr.muz. 17.50 Overh.voorl.: Zeker is ze ker, informaties over onze sociale ver zekeringen. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Li. vocale mu ziek. 10.00 Nws. 10.03 Mengelmuze: nwe. langsp.pl. 10.30 Ramblers Radio Reprises. NRU: 11.00 Nws. 11.03 Muz. - lezen: het laatste intern, nws. op het gebied v. d. li. muz. (12.00 Nws.) AVRO: 13.00 Nws. 13.03 Radiojournaal. 13.06 Zet 'm anders op: vrolijk pl.pr. 14.00 Nws. 14.03 Muz.-Boetiek: muz.pr. met prominente Ned. artiesten. 15.00 Nws. 15.03 Arbeidsvitaminen: pop. ver- zoekpl.pr. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Super clean dreammachine (17.00 Nws. 17.02- 17.05 Radiojournaal). NEDERLAND I NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journaal. VPRO: 19.07 De avonturen van Poly en de zwarte diamant, tv- feuilleton voor de jeugd. 19.35 Garden of Eden, filmsprookje voor volwassenen. NTS: 20.00 Journaal. VPRO: 20.20 Ci nema: Eerst de bananenschil... dan de democratie. Programma over film en humor (dl. 2). 21.10 Poëzie is amuse ment: muzikaal amusementsprogram ma. 22.00 In kleur: Amont Tour, muzika le show rond Marcel Amont. NTS: 22.50 -22.55 Journaal. NEDERLAND II NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journaal. 19.03 De Verrekijker: intern, jeugdjournaal. 19.15 Van gewest tot ge west. 19.35 Wij Europeanen: filmrepor tage over Frankrijk. 20.00 Journaal. 20.20 In kleur: Dubbelspion: De Jacht partij, tv-film. 21.10 Denk-Beeld: ge sprek met prof. dr. R. A. J. van Lier. 21.45 Mijnheer J. B. Serjanszoon: 2 De dood van Ieperen, tv-spel 22.15-22.00 Journaal. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herhaling van gisteravond). 10.20 Muzikaal amuse mentsprogramma. 11.20 Quiz. 12.00- 13.30 Act. kroniek. 16.40 Journaal. 16.45 Vakantieprogr. voor de kinderen 17.30 Kinderfilm. 18.00-18.05 Journaal (Regio naal programma: NDR: 18.05 Actuali teiten. 18.19 Regionaal journaal. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 Ferien in Lipizza, tv-film. 19.59 Progr. overzicht. WDR: 18.05 -Doe. programma (herhaling). 18.10 Felix: Zoll, tv-film. 18.25 Goedenavond. 18.30 Journaal. 19.10 Gilligans Insel, tv-serie. 19.40 Piraten oder Pioniere? tv-film. 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Amus. progr. (her haling). 21.00 Tdd für bunte Laternen, tv-spel. 22.40 Journaal, commentaar en weerbericht. 23.00 Filmportret. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Actuali teiten en muz. 18.15 Alles unter einem Dach, tv-serie. 18.50 (K) Die Globetrot ter, TV-serie. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 (K) Sportspiegel. 20.30 Filmreportage Aansl.: Nieuws. 21.00 21.00 Gauner gegen Gauner: detective film. 21.50 Informatief programma. 20.20 Nieuws, weerbericht en actualiteiten. 84. Piepend en knarsend, in de scharnieren, zwaaide de deur open en nieuwsgierig volgden Sir Patrick en Tekko de boosaardige Felix Links in het aangrenzende vertrek. „Ziet mijne heren!" lijmde de gluiperige boos wicht. „Dit is mijn schatkamer of misschien mag ik wel zeggen onze schatkamer!" Hij ging op een grote met koper beslagen kofferkist af en met veel zwier opende hij het deksel. Stom verbaasd bogen de beide woudlopers zich voorover en knipperden met de ogen tegen de twinkelende inhoud. Boordevol tot de rand toe was de kist gevuld met grot flonkerende stukken on geslepen diamant. „Sapperdekriek!" bracht de adellij ke Patrick er tenslotte uit. „Dat is nog eens de moeite waard! Deze stenen zijn grotèr en mooier dan de meest waardevolle dit ik ooit te Kimberly gezien heb, me neer Taks! En dan te bedenken dat de helft voor ons zou zunnen zijn!" „Maar dat zal niet gebeuren, Sir Pa trick!" stoof Tekko op. „Deze man is een gevaarlijke egoïst. Hij had aangifte van deze vondst bij de Staat behoren te doen maar in plaats daarvan wilde hij alles voor zich alleen behouden! En bent u soms de negerdor pen vergeten, die hij door de gorilla's heeft laten ver nietigen en hoe u zelf in de rondte heeft laten slin geren?" „Zo is het knaap!" schreeuwde Sir Patrick. „Wij mogen ons niet laten omkopen! Grijpt die man, dappere Lumbuakrijgers! Hij is en blijft onze gevan gene!" In het Museum Boymans van Beu- ningen in Rotterdam is voor de duur van enkele maanden Rembrandts „Zelf portret met schetsboek" tentoongesteld. Het doek is in bruikleen van de Roscoe and Margareth Oakes Foundation in San Francisco. Het is voor de eerste, maal dat dit por tret, dat in het M. H. De Young Memo rial Museum in San Francisco hangt, in Nederland in het openbaar wordt ge- exposeerd. In 1923 kwam het schilderij uit de verborgenheid van een Engelse particu liere verzameling op een kleine veiling te voorschijn. Onder Rembrandts zelf portretten neemt het een bijzondere plaats in. In de lange reeks die Rembrandt dan al heeft geschilderd, is het voor de eer ste maal dat hij zichzelf met beide han den afbeeldt. Het oorspronkelijk recht hoekige schilderij werd later ovaal ge sneden, waardoor van de linkerhand nog slechts een klein gedeelte zichtbaar is. PARIJS Het toerisme wordt een steeds rijker vloeiende deviezenbron in de westelijke wereld. Het afgelopen jaar ontvingen de landen van de Orga nisatie voor economische samenwer king en ontwikkeling (Oeso) waar bij de meeste westelijke industrielan den zijn aangesloten zo'n veertig miljard gulden van buitenlandse toeris ten. Dit is een stijging van zeven pro cent vergeleken met 1966. De speciale commissie van de Oeso in Parijs, die dit heeft uitgerekend, vindt dat het toerisme in de aangeslo ten landen ook zijn plaats moet krijgen die het verdient. Nu de deviezeninkom- sten gemiddeld acht procent van de goederenuitvoer bedragen, dient het toerisme ook dezelfde voordelen te krij gen als de andere exportindustrieën. De Commissie pleit speciaal voor het stimuleren van de activiteiten, het ver eenvoudigen van de formaliteiten aan de grens en verbetering van het onder dak, de ontvangst en de voorlichting van toeristen. Nederland wist het afgelopen jaar zyn „toeristenbalans" te verbeteren: de inkomsten van buitenlanders stegen met negen procent tot een miljard gul den terwijl onze uitgaven In het buiten land terugliepen met zes procent tot 1 1/4 miljard gulden. In totaal boekten de landen van de Oeso in 1967 600 miljoen overnachtin gen van buitenlanders. De totale in komsten uit het toerisme zijn 40 mil jard gulden, nog afgezien van de aan zienlijke inkomsten uit het toeristische verkeer. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Ede (vac. J. v.d. Heuvel): C. Vos te Gouda. Bedankt: voor St.-Nicolaasga en Tjerk- gaast(Fr.) Th. P. Pol te Lage Zwaluwe (N.Br.). Geref. Kerken Beroepen: te Ommen (vac. J. D. B. v.d. Meulen): drs. R. Fernhout te Waard huizen, die dit beroep ook aannam. Beroepen: te Maasland (vac. Fr. de Jong) drs. J. Vlaardingerbroek te Ermelo Aangenomen: naar Lioessenns: C. Zee man, kand. te Marken. Bedankt: voor Bodegraven, (2e pred. pl.) Hardenberg, Haulerwijk ,Den Helder (vac. M. Hamming) en voor Marrum (Fr.): drs. R. Fernhout te Waardhui zen. Fonds Vorig late koer» not Nederland 1966-1 7 103% 103% Nederland 1968 64 99 ft 99 Nederland 1968-2 6i 9814 98% Nederland 1966 64 96% 96% Nederland 1967 64 96 ft 96% Nederland 1967 6 94% 94% Nederland 1965-1 54 9244 93 Nederland 1964-1 54 89% 90 Nederland 1964 5 87 ft 87% Nederland 1958 44 88% 88% Nederland 1964 44 95 ft 95 ft Nederland 1959 44 85% 85% Nederland 1963-1 44 82% 82% Nederland 1961 4 83 M 8344 Nederland 1953 34 78% 78% Ned staffell. 1947 34 70ft 70% Nederland 1951 3t 8914 89% Nederland 1953 1-2 34 84% 84% Nederland 1950 1-2 34 71% 71% Nederland 1954 1-2 34 74% 74% Ned grootb. obl. 1946 3 8244 83 Ned dollarlng. 1947 3 88 88% Bank v N.G wnb.l '57 6 96 95% id. 30-jar l958/'59 44 84% 84% H.V.A.-mijen ver. a. 100% 100% A.K.U. a. 86.4 87.3 Delimij f. eert. 63.2 64 Hoogovens n.r.c.v.a 114.9 115.3 Philips gem bezit v. a 137.7 139.8 Unilever c.v.a 132.5 133.6 Kon Zout-Organon 176.5 177.5 Dordtsche Petr a. 841 840% Kon Pe;r t a. 172 172.8 H.A.L a. 70% 70% Java-China o n.r.c.v.a 143 142% K1.M a. 193 194.5 Rotterd Lloyd a. 132% 132V« Scheepvaartunie a. 121 120% Bk v Ned Gem 1967-1-2 6S 100% ïoots Bk v Ned Gem '67-1-2-3 6* 98% 98 ft Bk v Ned Gem 1965-1 6 94% 94% Bk v. Ned Gem '58-1-2-3 44 86V1 86 ft Nat bk v mid kred '66 7 101% 101% Nat. Investeringsb 1965 5J 93Vt Fr.-Gron Hyp.b dw 6 92% 92% Alb Heyn wdlobl '55 4 135 British Petrol 1966 74 102% 102% Bijenkorf 6 99% 99% Co-op Ned. r^paarbr. 154% 155V* Ned. Gasunie 1966 6i 98% 9814 Ned. Gasunie 54 94% 94% Philips dlr 250 -100 '51 4 79 79 Pegen 1-2 1957 6 95% 95 Va Pgem 1957 6 95 V» 95% Rott. Rijn Pijpljnij. K.L.M 15-jarig Ned. Spoorw 57 1-2 Berghuizer Pap.fabr. Gelder Zonen v. Grasso's Kon. Mach.f. Meteoor beton Stokvis en Zonen Thomassen/Dr.-Verbl. Alg. Bank Ned. a. Amrobank f 20,— a. Nationale Ned. eert. Ned. Credietb. aand. b. Ned Middenstandsbank a. Slavenburg's Bank a. Albert Heyn a. Amstel Br n.r.c.v.a Bergh en Jurg. f 250-1000 a Blijdenst.-Will. f 1000 nreva Lucas Bols a. Bredero vast goed a. Bredero ver bedr n.r. ava. Buhrmann-Tetterode a Bijenkorf rw. c.v.a. Calvé nj. c.v.a. Calvé com.pref.wd.nr eert Drentsch-overij8. houth. a D.R.U. a. Edy emaille a. Elsevier uitgeversmij. a Erdal mij voor wasverw a. Excelsior metaalbuizen a. Fokker a. Gazelle rijwielfabriek a. Gelder (van) papier a. Gist-Brocades a. Grasso's kon. mach. fabr a Heineken's Bierbr aand Holec aand Inter atio aand Kon Ned Papierfabr a Kon Ned Textielunie eert Krasnapolsky La. K VT (kon ver tap.) aand Leidsche Wolspinnerij a Lips en Gispen eert Meteoor Beton a. Misset, lïitgeversmij. a. Naarden Chem fabr a Naeff gebr a. Nedap ned app.fabr aand Ned Ka bel fa brieken aand Nel le. wed J van aand Nvma o.r.c.vj» Nih-erdal-ten Cate a Overz Gas, nat bez. v.a.f Pakhoed a. gisteren) 51 94% 94% 5 93% 93 V» 41 89% 89% 4 i 94% 94% 41 89 89% 5! 88% 88% 5! 87 - 4i 88% 88 4è 98 97 230 232 50.6 50.9 694% 699 162 162 89 88.5 169 168% 275.2 273 418 200% 70% 201 140% 465 560 597 946 153 135 377 89 410 660 414 200% 71 204 141 470 560 600% 940 153 136 378 90 406 662 61% 61 430% 438 188 188 132 135 723 725 135 132 720 143 340 152% 47 55 210% 251% 123 129 315 648 219 139% 302% 393 40% 80 90 88.5 715 142 339% 152% 46% 54.6 212% 252 123% 130 653 215 139% 304 393 43 78 90.1 89 Pal the a. 62 63% Pont Houthanoel a. 165% 165% Reesink en Co. a. 156% 158 Scheveningen ExpLmij.f. a. 24 23.9 Schokbeton aand. b. 186 183 Schol ten Carton en Pap. a. 230 222 Schuppen Sajetfabriek a. 95 94 Simon de Wit aand. b. 521 525 Technische Unie a. 279 278 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a 85.5 85.6 Twentsche Kabelfabriek a. 363 363 Ubbink-Davo a. 47% 47% Unilever 1000 cert 7cpr. a. 106% 107 Veenendaalsche stoomsp. a. 191 Ver Machinefabrieken a. 159% 159 Ver. Ned. Uitg. bedr. 191 188.6 Ver Touwfabrieken c.v.a 116 114 Vredestein Rubb.br. c.v.a 165% 164 Vulcaansoort a. 57 57 Wessanen's kon. fabr. a. 101.7 102.5 Wilton-Fyeno. Bronsw a 150% 150 Billiton le rubriek a. 855 837% Geldersche Tramwjnij a. 58% 57% H.B.B bel depot 1-2 pb f. 832 832 interbonds 1 pb L 636 636 Vastgoedbeifonds part. f. 615 Interunie f50 a. 198.5 198.5 Robeco f50 a. 242.8 242.9 Rolinco t 210.5 210.5 JJnitas f 50 a. 412 418 Ver Bezit v. 1894 f50 a. 103.3 103.5 Canadian Pac. Railw cert. 61 Int Nickel Cy Can cert 108% 108 Shell Can (10 a.) cert 28% 28% A.T.T l5-10a33-l/3d cert 53% 53% Anaconda cert. 46% 46 ft Bethlehem Steel cert 28% 28ft Chesapeake and Ohio cert 64% 65 Cities Serv 10 a 10 dlr cert 59% 59 Dupont d.n 10 a 5 dlr cert 165 163 Genera) Electric cert 85% 86% General Motors cert. 80% 81 KennecoU Copper cert. 40 40% Phillips Petroleum cert. 59 65 R.CA cert. 48% 48% Republic Steel cert. 40% 40% Shell OU cert 67% 67% Standard Brands 10 a cert 42% 42% U.S Steel (10) cert 3814 38% Woolworth cert 26% 26% VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 173.00; Unilever 133.00; Philips 139.50; AKU 87.50; Hoogovens 117.00. AMSTERDAM, 29 juli Beursplein 5 heeft maandag de nieuwe beursweek direct bij de opening ingezet met een vaste stemming. Een krachtig koers- herstel viel waar te nemen, na de flau we tendentie van vrijdag. Philips gaf dee toon aan met een eerste verhande ling op 140.20, tegen vrijdag als slot- prijs 137.80. Er was in deze hoek geen aanbod voor buitenlandse rekening. Hierdoor kon alleen aan de vrij rui me vraag bij de opening worden vol daan op een sterk verhoogd niveau. Unilever ging bijna een gulden om hoog tot 133.80. Hetzelfde deed Kon. Olie op 173.20. AKU wilde hierbij niet achterblijven: in deze hoek steeg de koers een halve gulden op 115. Het koersherstel voor de internatio nale waarden was niet verwonderlijk na de flauwe stemming van vorige week. Het hogere koersniveau ging dus in de lucht. De markt werd hierbij goed gesteund door Wall Street. Aldaar trad vrijdag een koersherstel in onder leiding van de olie-aandelen. Hiervan kon Kon. Olie goed meeprofiteren het geen in Amsterdam in de koers van dit aandeel werd verdisconteerd. De toch al niet ruime vraag voor de meeste in ternationale waarden was reeds vol doende om de koersen- te doen stijgen. Later hadden wat winstnemingen plaats waardoor de koersen van de hoofdfondsen iets daalden. Philips kwam op 139.80, Unilever op 133.60 en Kon. Olie op 172.80. AKU echter kon de koerswinst verder uitbreiden tot 87.40. Van de cultures moest Amsterdam Rubber de hele koerswinst van vrijdag prijsgeven op 48 1/4. Ook HVA was ge makkelijker. In de scheepvaartsector wilde het niet best vlotten. Daar was de stemming over een breed front iets gemakkelijker. Van de staatsfondsen konden de 7 pet leningen zich op het voorgaande slotniveau handhaven. De overige leningen- in deze sector waren verdeeld. Als gevolg van winstnemingen, daalde Unilever tot 133.30. In de overige hoofd fondsen kwamen weinig veranderingen meer voor. AKU verliet de markt op 87.30, Philips op 139.90 en Kon. Olie op 172.80. DETROIT De winst van de Ame rikaanse Ford fabrieken is in het eers te halfjaar met 46 procent gestegen tot 390,5 miljoen dollar of 3,57 dollar per aandeel, vergeleken met dezelfde pe riode van vorig jaar. Deze omzet steeg 6,03 miljard dollar tot 7,6 miljard dol lar. DEN HAAG Precies 1272 mensen en bedrijven zijn in de eerste helft van dit jaar aan het eind van hun financieel latijn geraakt. Dit is een stijging van zes procent vergeleken met het eerste halfjaar 1967, toen de rechter 1198 maal Het faillissement moest uitspreken. Een en ander blijkt uit voorlopige cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. HILVERSUM Hertel en Co. N.V. in Amsterdam en Isola N.V. in Hilver sum gaan gedeeltelijk samenwerken. Beide bedrijven willen grote opdrach ten verwerven op het gebied van isola ties van installaties op het land, en de ze gezamenlijk uitvoeren. „Wij willen hiermee het hoofd bieden aan de moordende concurrentie van Westduitse bedrijven", aldus de directie van Isola. De samenwerking ligt voor al in de sector van de petrochemie. De ondernemingen hebben elk onge veer 150 man in dienst. Deze samenwer king zal niet leiden tot ontslagen. DELFZIJL Aluminium Delfzijl NV heeft het eerste gedeelte van nieuwe uitbreiding in gebruik genomen. Gisteren werden de eerste vier ovens van de tweede ovenbatterij ingescha keld. De overige 138 komen binnen twee weken in werking, aldus de direc tie. Met de uitbreiding wordt de capaci teit van het bedrijf gebracht van 32.000 ton op 72.000 ton aluminium per jaar. De totale investering in de fabriek be draagt thans f 185 miljoen. Er werken circa 500 mensen. AMSTERDAM In het tweede kwar taal heeft de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Trans World Airlines een nettowinst behaald van 13.724.000 dol lar of 1,33 dollar per aandeel. In de zelfde periode van 1967 kwam de winst uit op 13.876.000 dollar of 1,36 dollar per aandeel. In deze cijfers zijn ook be grepen die van Hilton International, sinds vorig jaar een dochter van TWA. De inkomsten van de luchtvaartmaat schappij stegen met 9,3 procent, tot 243,7 miljoen dollar. De uitgaven ste gen van 204,7 dollar tot 230,8 miljoen dollar. AMSTERDAM, 29 juli Contante prijzen. Londen 8.673/4-8.68V4; New York 3.62 ft—3.62 ftMontreal 3.37 ft—3.37 ft;- Parijs 72.82V2—72.87%; Brussel 7.253/s— 7.257/s; Frankfort 90.22-90.27; Stockholm 70.17%—70.22V2; Zürich 84.35—84.40; Milaan 58.24V258.29Vi; Kopenhagen 48.16%—48.2lVt; Oslo 50.69V2—50.74% Wenen 14.04'/414.05V4; Lissabon 12.68"i 12.69s/4.

De Vallei | 1968 | | pagina 2