Historische ontmoeting in oude dorpsbioscoop YVES SAINT LAURENT IN WILDE WESTEN D.D.R. is voor ons geen buitenland VERSTOPPING? Hoe moet dat nu met de de medische studenten Concorde in najaar de lucht in Hanoi wil niet praten met regering van Z.-Vietnam Zwakke hoop op toch nog resultaat goed Mendès-France uit P.S.U. Rust in V.S. na rellen Uitreiking Edisons A.P.-fotograaf weggestuurd iff» Willy Brandt in Stern: WEER BANK IN LONDEN BEROOFD Weer smokkelaars in narcotica gepakt Nog steeds spreekt men Nederlands in N.-Frankrijk ERGENS ANDERHALF NADER BESCHOUWD RAPPORT Handelsbalans in V.S. weer negatief Ex-president Quadros verbannen TREIN DIENT SLECHTS ALS VERBLIJF CAMERA HOOP 0- .■PSSfli OVEREENKOMST SOORT HERENIGING PLUNDERINGEN ARRESTATIES Veel nadruk Hij zei dit alles met zoveel nadruk, Geen vorderingen MAANDAG ?9 JULI 1968 (Door Dieter Endlichter AP-persfotograaf) CIERNA (Tsjecho-Slowakije) De machtigste mannen van de Sovjet-Unie en van Tsjecho-Slowakije zijn gisteren bijeengekomen voor hun historische ont moeting onder het groen-gevert'de metalen dak van een oude, vervallen bio scoop in het kleine grensstadje Cierna. Ik had ongeveer vijf kilonietei gelopen om de wegversperringen te vermijden die door de politie rondom Cierna zijn aangebracht. Toen heb ik mij onder de ongeveer 200 mensen gemengd die achter het politiekordon stonden dat hen op ongeveer 100 meter van de ingang van het gebouw hield, een gebouw zonder ramen, grijs-geel en niet bepaald florissant. Alles bij elkaar waren er een paar honderd man politiemannen in uniform. Er waren vermoedelijk ook nog tien tallen politiemannen in burger. Een on derdeel van de Russische verbindings troepen had zware vrachtauto's met ra- dar-apparatuur opgesteld nabij de bio scoop en bij een punt vlak bij de grens, slechts een paar honderd meter van de cinema. De lucht was bewolkt. Russische en Tsjechische vlaggen hingen van de vlaggestokken voor het gebouw. Dit was bijna de enige kleurige toets in het overigens verdrietig en vaal oord waar slechts een gedeelte van de weg is be straat. Er bevonden zich geen affiches op de buitenkand van het gebouw dat 'geen naam heeft. Op een stuk spoor, met grotere af stand tussen de spoorstaven dan wij ge wend zijn, stond de groen-grijze trein met slaapwagens waarmee de Russi sche leiders waren gearriveerd en waarin ze verblijven. Ik werd niet op het perron toegelaten, maar kon zien dat op de wagons van de trein in het Duits stond aangegeven „Schlaftwa- gen". Het was vermoedelijk een Oost- duitse trein. Het station is op ongeveer een mi nuut lopen van de bioscoop. Voor de toeschouwers is het meest indrukwek kend de honderden zwarte officiële Tsjechische Tatra automobielen, die in een file van bijna een kilometer lang staan geparkeerd. De mensen schenen heel opgewonden t over het feit dat hun stadje was uitge kozen voor zo'n belangrijke bijeen komst. De mensen hier geloven dat de ontmoeting niet erg lang zal duren. De meeste inwoners van Cierna zijn Hongaren. De grens met Hongarije is maar een paar kilometer van Cierna. De rest van de ongeveer 1000 mensen in het stadje zijn zigeuners, Oekrainers en Slowaken. Cierna dat gelegen is in het golvende akkerland op de oever van de rivier de Tisa, is in feite alleen maar een groot spoorwegdepot. Het Russische brede spoor en het smallere Europese spoor- systeem ontmoeten elkaar hier. Alles wat uit Rusland komt, moet hier wor den afgeladen en op andere treinen ge laden worden, en andersom. Toen ik na een uur lang gelopen te hebben aan de wegversperring aan kwam, was de bijeenkomst al begon nen en ik nam een paar foto's waarbij ik mijn camera verborgen hield onder een geleende nylon regenjas, die ieder een hier draagt. Plotseling zag een jonge man die naast me stond mijn camera en on middellijk waarschuwde hij de politie. Binnen een paar ogenblikken werd ik door politiemannen omgeven. Ze na men me mee naar een politiepost en ondervroegen me gedurende een half De lang verwachte besprekingen tus sen Praag en Moskou zijn maandag morgen begonnen in het plaatsje Cierna Nad Tisou, aan de grens tussen de Oe kraïne en Tsjecho-Slowakije. Op verzoek van de Russen worden zij in het diepste geheim gevoerd. Op de foto het station van het plaatsje waar de besprekingen plaats vinden. naam, voor wie ik daar was. uur. Ze vroegen mijn ik werkte en waarom Ik vertelde het hun Ze probeerden niet om mijn film in beslag te nemen maar vertelden me dat ik de stad moest verlaten. Een po- litie-auto bracht me naar een dorpje in de buurt van waar ik dit verslag doortelefoneerde. De correspondent in Moskou van het Zuidslavische persbureau Tanjoeg heeft gemeld, dat ondanks de grote moeilijk heden in de Russisch-Tsjccho-Slowaak- se betrekkingen, er vandaag in de Rus sische hoofdstad enige hoop is gerezen op een gunstig resultaat van de bespre kingen tussen de Russische en Tsje- cho-Slowaakse leiders. De correspondent noemde de hoop „minimaal, doch bemoedigend" en zei in welingelichte kringen te hebben verno men dat de Russen een „minimaal pro gramma" hebben voor een oplossing der moeilijkheden. Men neemt aan dat de Russen hun standpunt zullen handhaven, dat de Tsjechen de analyse van de situatie in het land, zoals die werd gemaakt door de bijeenkomst van de vijf landen in Warschau en door het plenum in juli van het Russische centrale comité, als correct dienen te aanvaarden, alsmede de eisen die gebaseerd werden op de ze analyse, aldus Tanjoeg. Naar in Moskou werd vernomen „is het niet uitgesloten dat de Russen met een zogenaamd minimaal programma voor de dag zullen komen, omdat het zeker is dat de Tsjechen, die niet al leen steun genieten van hun partij en volk, maar ook van vele communisti sche en arbeiderspartijen in andere de len van de wereld, deze eisen zullen afwijzen", zo werd gezegd. mm ADVERTENTIE "V Niets is zo plezierig om te lezen als de voorwaarden op W.A.- en All-Risks polissen Knappe koppen buigen zich voor de zoveelste maal over de polis-voorwaarden van De Auto Onderlinge. Verrukkelijk, 't blijkt dat Artikel VII, sub C, lid 2a toch nog iets gunstiger kan. Gevolg van deze aparte "hobby" De ruimst mogelijke polis voorwaarden bij de gunstigste premie-tarieven. Heel weinig mensën lézen hun A.O. polis vele tienduizenden profiteren ervan. Dat aantal groeit sterk, dagelijks. Waarom Wellicht omdat De Auto Onderlinge zó verschrik kelijk degelijk en ouderwets is dat ze wel bijzonder efficiënt en progressief moet werken om ouderwets dienstbetoon nog mogelijk te maken. VERZEKERING-MAATSCHAPPIJ DEAUTOONDERLINGE de beste bumper is een polis van De Auto Onderlinge. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiitiiiiiiiii NEDERLANDSE VERZEKERINGSCOMBINATIE Asselsestraat 131 - Telefoon 21505-21189 Apeldoorn ASSURANTIEKANTOOR VAN DER VEEN Bandalaan 17 - Tel. 18028 - Apeldoorn PARIJS Yves Saint Laurent is voor de winter geïnspireerd door de cowboys en de indianen van het Wilde Westen, te zien in zijn leren tunieken met franje en hoofdban den. Hij zet zijn stempel met tunieken over nauwe en van onderen wijde broeken. Voor de avond bekleedt hij de mou wen met veel zwarte glinsteringen. In zijn maandag voor modejourna listen gehouden show, zijn de tunie ken op vingertip-, vingerknokkel- en soms polslengte. Zijn silhouet is steeds recht en slank. Zijn tweede bron van inspiratie is de revolutie. Er zijn modellen in zwart leer over rode tunieken met bijna rode hoofd banden „voor de barricades". Man tels op kuitlengteontleend aan de Russische revolutionairen, parade ren dreigend in sombere en zwarte tinten. Saint Laurent gelooft dat de Pa- risienne zwarte of antr aciet grijze- redingotes met zwart of beige wil dragen. De meeste van zijn tunieken voor overdag zijn zwart over van onderen wijde broeken en wijde ka chelpijpmodéllen. Een paar bermu da-shorts en broekrokken zorgen voor de variatie. Sommige tunieken worden als twee-rijige-redingotes ge bracht. Ze zijn altijd penseeldun, met ceintuur, met zakken en lange mouwen en hebben of revers of een ronde kraagloze halslijn. Tuniek- mantels worden over blouses met schouderpassen gedragen. Wild West komt naar de stad in bruine leren tunieken met franje. De collectie opende met een bruin cowboy-pak. Het meiske droeg een bruine vilthoed met brede rand overdadig met franje afgezet. Met haar lieslaarzen ontbrak alleen een paard om mee weg te rijden. Een andere belangrijke groep is de bedrukte wollen japon met geo metrische figuren in levendige neon- kleuren. Deze bedrukt wollen over hemdachtige modéllen hebben alle plooirokken, ronde halslijnen en van voren opgezette pasjes en knopen. Ze worden gedragen onder over mantels, jasjes, tunieken of cardi gans, die de onberispelijke snit van Yves in de nieuwe silhouetten van dit seizoen illustreren. Er zijn véle jersey-hansoppen met ceintuur in een enkele kleur, die aan glamour winnen naarmate de dag vordert. Voor de avond zijn ze weel derig voorzien van geschitter. De mooiste zijn van zwart fluweel, dat door Yves in jeugdige stemming tot nieuw leven is gebracht. De avondtunieken en zomen zijn afgezet met gelakt struisveer. Vele japonnen tot de grond en een hele troep zigeuners dragen werve lende plooirokken van in ruitvorm bedrukte zijde. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii BONN „Om onze verhouding je gens Oost-Europa op orde te brengen, moeten wij uitgaan van de feiten. Waar van anders? Tot die feiten behoort: Oost-Duitsland is het achtste industrie land ter wereld. Het is een trouwe en toegewijde, maar ook belangrijke bond genoot van Rusland en welk land ver liest graag een trouwe en belangrijke bondgenoot?" Dit schrijft, kort samengevat, de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, in het weekblad Stern. Brandt, die een schets geeft van zijn politiek ten opzichte van Oost- Europa, vervolgt: „De Oostduitse staat functioneert weliswaar anders dan veel Oostduitse burgers het wensen, maar tocht heeft hij economisch veel bereikt". „Hoogstwaarschijnlijk bestaat de „DDR" alleen maar zoals zij nu is, omdat er twintig Russische divisies op haar grondgebied staan. Maar die divi sies zijn er nu eenmaal. Niettemin is Oost-Duitsland voor ons geen buiten land". Brandt verklaart zich bereid met Oost-Duitsland overeenkomsten te tref fen die even bindend zullen zijn als ver dragen met andere landen. Van „vol kenrechtelijke erkenning" kan echter geen sprake zijn. „De volkenrechtelijke erkenning, de erkenning als buitenland, dat ware tegen-natuurlijk". Willy Brandt had al eerder opzien gebaard met zijn uitspraken dat Oost- Duitsland nimmer „als buitenland" zou kunnen worden erkerid. Hij heeft zich niet vastgelegd door duidelijke uitleg, ADVERTENTIE Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen ASAIIDII A V bestaan? Nourypharma in Oss maakt ze: FlwUViJl-.MA LONDEN Een bende van zes man, van wie één zich als vrouw had ver momd met een rode pruik op, heeft zich gisteren in het noorden van Lnden meester gemaakt van 25.000 pond ster ling by een bank. Met een kinderwagen heeft de „vrouw" een bewaker van een veiligheidsorganisatie klem gezet die geldtransporten verzorgt. Onder het kussen van de kinderwagen lag een ijzeren staaf waarmee de na- maak-moeder de bewaker en zijn chauf feur te lijf ging. Die waren bezig om kisten met geld in te laden, die van de bank naar een fabriek moesten worden gebracht. Er deed aan deze overval wel een echte vrouw mee. Zij was, net als de mannen, gemaskerd. i Terwijl de bandiet met de rode pruik en een van zijn handlangers met de be waker vochten, was binnen in het bank filiaal een felle strijd aan de gang tus sen de andere boeven, de chauffeur van de transportauto en leden van het bank personeel. Er werd een schot gelost, er gingen ruiten aan gruzelementen en er vielen enkele gewonden. De rovers ontkwamen in een bestel auto die bij de bank klaarstond, onder een regen van lege melkflessen en ande re projectielen die buren en winkeliers in de buurt van de bank erop neer gooiden. Eén van de boeven, de man met de rode pruik, dreigde nog met een pistool. Een glazenwasser wierp vergeefs zijn ladder naar de auto van dé bandie ten. NEW YORK De Amerikaanse po litie heeft zondag op het New Yorkse vliegveld Kennedy vijf heroïnesmok- kelaars gearresteerd en beslag gelegd op 25 kilo van het verdovende middel, ter waarde van naar schatting zes miljoen dir. op de zwarte markt. De gearresteerden maken naar de mening van de politie deel uit van een uitgebreide smokkelorganisatie, die volgens de beschikbare aanwijzin gen haar hoofdkwartier in Buenos Ai res heeft. Velen van degenen die in het afgelopen jaar wegens smokkel zijn gearresteerd, hadden betrekkingen met Zuid-Amerika. AMSTERDAM De klassieke Edi sons voor 1968 zullen op 20 september a.s. in de kleine zaal van het Con certgebouw in Amsterdam worden uit gereikt door de voorzitter van de raad voor de kunst, prof. dr. P. H. J. Iden- burg. Het is volgens de heer Beishuizen van het CCGC verheugend dat prof. Idenburg als voorzitter van de raad zich bereid heeft verklaard tot deze uit reiking. Het betekent voor de organisator van het Grand Gala du Disque Classi- que de officiële erkenning van de gram mofoonplaat als middel van kunstuiting. Leonard Bernstein, die met zijn orkest onder auspiciën van het ministerie van buitenlandse zaken van de VS en met steun van de TWA een Europese tour nee maakt, treedt 's avonds op in de grote zaal van het Concertgebouw. Hij behoort met zijn orkest tot de zestien bekroonden. DIXMUIDE (België) Er zijn onge veer 150.000 Fransen die nog steeds een soort Nederlands spreken, aldus Jo seph Deleu en Fritz Niessen in een boek dat onlangs werd uitgegeven door de katholieke hogeschooluitbreiding. Verleden week is een Vlaamse cultu rele dag gehouden in Ekelsbeke in Frankrijk, die werd bijgewoond door de hulpbisschop van Rijssel mgr. Dupont. De dag was georganiseerd door het „co mité Flamand de France" waarvan mgr. Dupont de voorzitter is en door het comité voor Frans Vlaanderen uit Waregem in België. Omdat de Franse Vlamingen al en kele eeuwen geleden het culturele con tact met België en Nederland hebben verloren, geloven zij dat hun taal niets met Nederlands te maken heeft. Hoewel het Nederlands is, is hun woordenschat nogal beperkt en gebrui ken ze nog middeleeuwse termen, die ook in Westvlaamse dialecten niet meer voorkomen. De Franse Vlamin gen hebben nooit onderricht in het Ne derlands gehad. De auteurs van het boek over de Franse Vlamingen vroegen om officiële culturele steun van België en Neder land om iets aan deze toestand te ver- "l/feer dan tweeduizend jonge Ne- derlanders, die zich hebben voorgenomen om in september te beginnen aan de langdurige en zwa re medische studie, hebben van mi nister Veringa een brief thuisgekre gen met de boodschap er nog eens goed over na te denken. Het was een bijna vaderlijk ad vies en het had ook zijn redenen, al zijn die niet overal even goed begre pen. Op het eerste gezicht leek het erop alsof de minister van Onder wijs de toevloed van eerstejaars wil de afremmen, omdat de universitei ten het niet meer aankunnen, maar ook vooral om te voorkomen dat er na Rotterdam nog weer een medi sche faculteit in ons land moet wor den gesticht, wat dan de achtste zou zijn. Daarbij rees de vraag of een mi nister zich zoiets kan veroorloven. Als een jongeman of een meisje zich als levensroeping een huisartsen praktijk in Ommen of Steenbergen heeft gesteld, een ideaal ziet in de kankerbestrijding of in de gezond heidszorg in Kenia, mag dan een ministeriële brief die jeugdige aspi raties in de kiem smoren? Als een jongen dat nu wil en hij heeft er de papieren voor, moeten ze dan op het het departement in Den Haag uit maken of hij wel de poorten van de alma mater binnen mag? Nu is minister Veringa een rede lijk man, die tot nu toe een alles zins redelijk beleid heeft gevoerd. Zijn brief heeft diepere achtergron den. En in feite had dr. Veringa ook niet in het bijzonder die eerstejaars op het oog. Hij moest alleen ergens beginnen. Als we voor het gemak en de dui delijkheid het ronde bedrag van één miljard gulden voor het wetenschap pelijk onderwijs aanhouden en we nemen aan dat er zo'n zeventigdui zend studenten zijn, dan is het een voudig om uit te rekenen dat één student de belastingbetalers onge veer vijftienduizend gulden per jaar kost. Die ene student in de medicij nen doet zo'n zeven jaar over zijn studie dit is een hele mooie tijd en dan hebben wij met ons allen in de toekomstige hulsarts in Om men meer dan een ton geïnvesteerd. Dat doen we graag, want onze ge zondheid is ons veel waard, al zou men dat niet zeggen wanneer men leest hoeveel slachtoffers het -ver keer telkens weer maakt. Op iedere duizend mensen is er anderhalve dokter nodig, zo is uitge rekend en dat is dus omdat hal ve artsen zo'n moeilijk bestaan heb ben drie per tweeduizend. Deze norm wordt aangevochten en be twist, maar in Den Haag houdt men haar toch voorlopig maar aan. En daarmee komt dan de aap uit de mouw: Indien alle tweeduizend jon gelui (vierhonderd meer dan verle den jaar), die zich nu opmaken om over zeven of acht jaar het arts brevet te verwerven, inderdaad al lemaal slagen in dat nobel streven, dan zijn er tegen die tijd te veel art- sen en zijn de medische faculteiten ook niet meer in staat om al deze adspirant-exculapen te „verwerken". Dit zijn heel in het kort de rede nen waarom aan de ene kant de mi nister probeert de toeloop een beetje in de hand te houden, maar ander zijds klemmende betogen worden ge houden om een achtste medische fa culteit te stichten. Het is uiteraard niet de bedoeling van dr. Veringa dat het met de me dische studie net zo gaat als met opleiding voor kleuterleidsters. Daarvoor was een zogenaamd klos- plan, een opzet voor de kleuterlei- dersopleidingsscholen. Die opleiding dreigde twee jaar geleden uit de hand te lopen en toen is de meisjes zo drastisch voorgehouden dat er al leen maar werkloosheid in het ver schiet lag, dat prompt de aanmel dingen sloten en een catastrofaal te kort dreigde. De minister wil met zijn medische studenten niet ook weer de klos worden en stuurt dus een voorzichtige aanmaning uit. De tweeduizend die zich nu heb ben aangemeld, zouden nog wel zijn te herbergen, hoewel er een „plaat singscommissie eerstejaarsstudenten geneeskunde" aan te pas moest ko men om hen netjes over Groningen, Amsterdam, Leiden, Rotterdam, Nij megen en Utrecht te verspreiden. Het is ook mogelijk, hoewel met pijn en moeite, wat de ruimte en de do centen betreft, om hun de eerste ja ren de grondslagen van de medische wetenschap bij te brengen. Het knelpunt ligt in de voortgezet te studie, dus bij de vijfde-, zesde en zevendejaarsstudenten. Dan gaat het om de begeleiding van het kli nisch onderzoek en het werk in de academische ziekenhuizen. Dan komt het erop aan hoeveel medische leer stoelen er nog onbezet zijn en ten slotte kan ook nog de vraag worden gesteld of ons land wel beschikt over de beste mensen voor de moei lijke vakken. Tegen deze achtergrond moet men ook de waarschuwing zien van prof. dr. M. T. Jansen, de voorzitter van de plaatsingscommissie, voor drei gende vertraging in de latere studie. Met een afgebroken geneeskundige studie valt er bijster weinig te be ginnen in de maatschappij. Met een paar jaar rechten, economie of tech nische studie heeft iemand nog al tijd wel zoveel opgestoken dat hij er in een of andere loopbaan profijt van kan trekken. De gesjeesde me dische student heeft weinig aan zijn specialistische bagage. De kwestie van een achtste facul teit is voor de regering een zaak van afwegen. Minister Veringa toont zich hierin duidelijk een lid van het kabinet, met inzicht, in de noodzaak de prioriteiten op een rijtje te zet ten. Met een achtste faculteit zal een half miljard zijn gemoeid. Is dat geld er? Zo ja, moet dat dan wor den besteed aan de uitbreiding van de medische studiemogelijkheden, of behoren de tandartsenopleiding en de veterinaire studie niet eerder te worden verbeterd? Moet er een achtste faculteit ko men, dan staat men ook voor de be slissing inzake een academisch zie kenhuis, dat kolossale bedragen vergt. Wellicht zal minister Veringa bin nenkort enig houvast krijgen aan de resultaten van een onderzoek dat de Academische Raad heeft ingesteld naar de behoefte aan en het aanbod van artsen in de komende tien jaar, namelijk tot 1980. Dit rapport, sa mengesteld onder leiding van prof. dr. J. J. J. Dalmulder, voorzitter van de Commissie statistisch onder zoek van de Academische Raad, zal over een week of twee ter beschik king komen. maar hij schijnt zover te willen gaan met zijn acceptatie van de Oostduitse Staat, als maar enigszins haalbaar is in de Westduitse binnenlandse politiek. Op lange termijn denkt hij, zo schijnt het, aan een vorm van Duitse hereniging waarbij zelfs in Oost-Duitsland de com munistische maatschappijvorm zou kun nen blijven bestaan wanneer de Oost duitse bevolking dit zou wensen. In Stern schrijft hij vaag: „Ik ben van oordeel dat in het kader van een Europese vredesregeling ingrijpende veranderingen op Duitse bodem moge lijk moeten zijn. Ik geloof dat de ont wikkeling moet lopen in de richting van zelfbeschikking zonder dat daarom het rad der historie moet worden terugge draaid". PARIJS Het prototype van het Frans-Britse supersonische vliegtuig Concorde, dat in de fabriek van Sud- Aviation te Toulouse wordt gebouwd, zal in het komende najaar zijn eerste proefvlucht maken. Deze verrassende mededeling deed gisteren de directeur van Sud-Aviation, Bernard Dufour, bij het uitreiken van medailles aan arbeiders voor langdurig dienstverband. Deze mededeling is daarom zo ver rassend omdat algemeen werd aangeno men, dat na de stakingen in mei en ju- bij Sud-Aviation het prototype van de Concorde, dat in Engeland wordt ge bouwd, als eerste de lucht in zou gaan. Zou de Concorde inderdaad in het na jaar zijn eerste vlucht kunnen maken, dan is men ongeveer driekwart jaar achtergebleven op het oorspronkelij ke bouwschema. Dit voorzag in een eer ste proefvlucht op 28 februari van dit jaar. WASHINGTON De Verenigde Sta ten hebben voor de derde maal dit jaar een tekort op de maandelijkse handels balans. In juni was de invoer 87,2 mil joen dollar groter dan de uitvoer. In maart was het de eerste keer dat de handelsbalans van Amerika negatief was. Daaraan vooraf gingen vijf jaren met overschotten. Ondanks de drie slechte maanden sloot de handelsbalans over het eerste halfjaar van 1968 met een overschot van 317,8 miljoen dollar, vergeleken met een overschot van 2272 miljoen dol lar in de eerste helft van vorig jaar. PARIJS Pierre Mendès-France, de vroegere Franse premier, is uit zijn partij, de links-georiënteerde Verenigde Socialistische Party (PSU) getreden. De 61-jarige politicus zou hiertoe zijn gekomen wegens de extremistische standpunten die de PSU zich, volgens hem, eigen maakte tijdens de onlusten en stakingen in mei. Mendès-France zou zijn besluit al voor de Franse algemene verkiezingen van vorige maand hebben genomen. In deze verkiezingen verloren hij en alle andere afgevaardigden van zijn partij hun zetels. De brief, waarin hij zijn besluit be kend maakt, zou echter niet voor begin augustus worden gepubliceerd. Mendès-France was premier van zijn land gedurende een korte periode van zeven maanden in 1954. Zijn ambtster mijn is echter befaamd om de vele be langrijke beslissingen die onder zijn lei ding werden genomen. Dertig dagen na zijn ambtsaanvaarding kwam er een einde aan de oorlog in Indo-China. GARY Na twee dagen van onlusten was het gisteren betrekkelijk rustig in de Amerikaanse steden Grand Rapids (Michigan) en Gary (Indiana). In beide steden was tijdens het weekeinde brand gesticht en geplunderd, terwijl scherpschutters politie en brandweer onder vuur namen. Sterke politie-eenheden patrouilleer den ook gisteren nog door de negerwijk van Gary, waar de rust tegen de mor gen was teruggekeerd. De burgemees ter van de stad, Richard Hatcher, een neger, trok het eerder ingestelde uit gaansverbod weer in, maar handhaafde het verbod op de verkoop van benzine, vuurwapens en sterke drank. De onlusten in Gary waren zaterdag begonnen. Ze werden volgens Hatcher uitgelokt door benden negerjongens die de bevolking van de negerwijk ophitsten tegen de politie. In de loop van de nacht van zaterdag op zondag werd in verscheidene plaatsen in de stad brand gesticht. Tegelijkertijd plunderden de opgewonden negers een groot aantal winkels, terwijl scherpschutters van daken af de gealarmeerde politie en brandweer onder vuur namen. Met medewerking van politietroepen uit Indianapolis, de hoofdstad van de staat, en ook Cook County (Illinois) slaagde de politie van Gary er tenslot te in de rust te herstellen. In de nacht van zondag op maandag deden zich op nieuw onlusten voor maar deze waren minder ernstig dan de nacht tevoren. In Grand Rapids (Michigan), waar zaterdag de staat van beleg was afge kondigd bleef het zondag en gisteren tamelijk rustig. Sedert het uitbreken van.de onlusten op vrijdag arresteerde de politie er naar schatting ruim hon derd mensen. Het uitgaansverbod, dat bij het begin van de ongeregeldheden was ingesteld, bleef van kracht. RIO DE JANEIRO Janio Quadros die in i960 met de grootste meerder heid in de Braziliaanse geschiedenis tot president van 'het land werd gekozen en zeven maanden later aftrad, is maandag verbannen naar Corumba, 'n door oerwoud omgeven stadje diep in West-Brazilië, zo heeft de woordvoer der van de president bekendgemaakt. De zegsman zei dat de minister van Justitie Luis Antonio de Gama E Silva, de verbanning had bevolen omdat Qua dros een politieke verklaring had afge legd, hetgeen hem was verboden. De ex-president had verleden week in vraaggesprekken met journalisten aanvallen gedaan op de huidige rege ring van het land. Hij had gezegd dat het regime, van president Arthur da Costa E Silva ofwel bekend zou maken dat het een „onverbloemde dictatuur is" of de democratie diende te herstel len. PARIJS De Noordviëtnamese on derhandelingsdelegatie te Parijs heeft elk denkbeeld van een gesprek met de huidige regeringsleiders van Zuid-Viët- nam verworpen. Tevens heeft zij de Amerikaanse interpretatie, als zou Ha noi een soepeler houding hebben aan genomen ten aanzien van een politieke oplossing van het Viëtnamese conflict, ten sterkste tegengesproken. De woordvoerder van de Noordviët namese delegatie, Ngoejen Thanh Le, zei gisteren in een persconferentie dat het Zuidviëtnamese bevrijdingsfront de Viët-Cong, „de enige representatie ve vertegenwoordiger van het Zuidviët namese volk is en blijft". „De Viët-Cong bezit een politiek pro gramma dat in overeenstemming is met de wensen van het Zuidviëtname se volk, met de huidige toestand en met de overeenkomsten van Genève uit 1954". dat het was alsof hij de Amerikanen wilde laten weten dat er tussen Hanoi en Washington niet over een politieke oplossing van het conflict gesproken kan worden buiten de aanwezigheid van vertegenwoordigers van de Viët- Cong. Niet alleen wees hij daarmee een eis van de Amerikanen af om later in de onderhandelingen ook de Zuidviëtna mese regering te betrekken, maar bo vendien betekende het een verstrak king van het tot nu toe door de Noord- viëtnamezen ingenomen standpunt. Tevens hebben zij hiermee de indruk willen wegnemen alsof er tijdens de onderhandelingen te Parijs reeds vor deringen zouden zijn gemaakt op be paalde andere punten, nog voordat men het eens is geworden over het stopzetten van de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Viëtnam.

De Vallei | 1968 | | pagina 7