M' Dat is nog eens met treintjes spelen V „Waarom de Union Jack? We hebben onze eigen vlag door onze correspondent in Londen LEO DAVIDSON Besnord Thingvöllr nntl Tegen de wil yE WANDELEN in drommen op de lan ge boulevard van Doug las, velen met een radi otransistor luid spelend in de armen, om te luisteren naar het enige commerciële radiosta tion op de Britse eilan den. 's Avonds vergok ken ze duizenden pon den sterling in het enige casino van de Britse ei landen. Officieel zijn deze va kantiegangers uit Enge land in een buitenlands koninkrijk maar het lijkt in alles toch spre kend op thuis. Dat is het eiland Man. op het ogenblik gewikkeld in een 'felle constitutionele strijd met het Verenigd Koninkrijk waar het in ligt, in veel opzichten bij hoort maar waarvan het geen deel uitmaakt. Een eiland met ruim vijftigduizend inwoners, 's zomers versterkt door een half miljoen toe risten uit Engeland, Schotland en Ier land. Schots en Iers geld is er vrijelijk in omloop, naast het eigen geld van Man. Maar het Jack Irving Gemenebest wel meest betaalt men er toch gewoon met En gelse munten en papier. f)E MEESTE burgers van het Verenigd Koninkrijk die naar dit vakantieoord komen, halverwege Engeland en Ierland in de Ierse Zee, hebben er geen idee van dat er op Man onvrien delijke dingen worden gezegd en geschreven over hun regering. Dat er zelfs een nationale kwestie bestaat die wel iswaar nog niet is ont aard in het opblazen van bruggen maar die voor sommige heethoof den toch wel aanleiding is geweest om te filoso feren over het ontvoe ren van de Engelse lui tenant-gouverneur, hoog ste vertegenwoordiger van de Koningin die Lord is van Man. Een paar jaar gele den, toen de nationa listische gevoelens plotsklaps aanwakker den na jaren op een laag pitje te hebben gestaan, kwamen jonge Manmen, zoals de in woners heten, aandra gen met revolvers, zelfs met mitrailleurs. Daar zijn de keurige nationa listische leiders erg van geschrokken. Van ge weld moeten zij niets hebben, al hebben ze weinig vriendelijks te zeggen over de regering in Londen die het vol gens hen wel gelooft wat de belangen van Man aangaat. Maar op de boule vards van de hoofdstad Douglas en van alle an dere plaatsen op het ei land (54 x 12 km) waar de hotels en pensions letterlijk huis aan huis staan, merkt men niets van dit alles. Daar wap peren nog tal van Union Jacks, de vlag van het Verenigd Koninkrijk, vrolijk naast die van Man. vuurrood met in het midden een vreemd embleem van drie gebo gen benen. Doet een beetje denken aan het hakenkruis. ORIGE WEEK schrok Engeland op van een bekendmaking over die vlag van Man. Voortaan, zo luidde het decreet van hogerhand, wordt op alle konink lijke hoogtijdagen, op het eiland van de rege ringsgebouwen alleen de vlag van Man ge hesen. Niet de Union Jack want dat is de vlag van het Verenigd Koninkrijk en daar is Man geen lid van. Al leen bij het overlijden van een Britse premier zal officieel Man hem eer bewijzen met de Union Jack. Het is allemaal een beetje verwarrend en moeilijk te begrijpen maar voor een zaken man uit Londen is dit al aanleiding geweest om zijn vakantie op Man af te zeggen. Vanwege de vlag... Het grappige van deze vlagge-zaak is dat het decreet is uitgevaardigd door Sir Peter Stallard, de luitenant-gouver neur. De nationalisten keken daar wel even van op. Probeerde de vertegenwoordiger van de kroon hiermee wind uit hun zeilen te ne men? Geen sprake van zegt Government House, bu reau van de gouverneur, dit is alleen maar om wat orde op de zaken te stellen. We hebben al -#■ Bruce Cannell, de trot se stationschef van Douglas. jarenlang een nationale vlag en we hebben het gebruik ervan proberen aan te moedigen. Van de huizen mag men zo veel Engelse vlaggen la ten wapperen als men wil. T~\E gemeente Doug las is zo geschrok ken van dit alles dat die besloot de Union Jack te blijven gebruiken. Stel je voor dat er meer afzeggingen komen, het seizoen is toch al slecht genoeg nu het de En gelsen economisch zo slecht gaat. Op Man be taalt men veel minder inkomstenbelasting dan in Engeland en hele maal geen vermo gensbelasting en van successierechten heeft men ook al geen weet. Geen wonder dat er de laatste zes jaren een 6.000 Engelsen naar Man kwamen om er zich te vestigen, voorna melijk gepensioneerden en voor een belangrijk deel met aardig wat ka pitaal. jV/T AAR DE meeste Engelsen komen er maar tijdelijk met de boot of met het vlieg tuig het afgelopen weekeinde bijna 22.000 ze maken er tochtjes met de paardetram op de boulevard van Doug las die om de paar uur trouw wordt gevolgd door een schoonmaak- auto van de stadsreini ging om de paardevij- Roy Mac Donald toch fijn Brit te zijn gen op te vegen. En ze kopen er Manx Rock, zuurstukken en andere versnaperingen in aller lei vorm van dit likbaar lekkers gemaakt. Die Rock is precies dezelfde als die van Blackpool en Brighton maar geen rechtgeaarde Engelsman kan er in zijn vakantie zonder. DE TROTSE VRIJBUITER HEET MAN met die van de andere landen van de E.E.G." "AN maakt deel uit van de Keltische gebieden aan de rand van de Britse eilanden. Voor officiële doeleinden wordt er nog Manx gesproken, een Keltische taal. Net als in een groot deel van de andere eilanden die noordelijker rond de Britse eilanden liggen, werd Man door de Noormannen bezet, die heb ben een stempel op het eiland ge drukt dat nog steeds merkbaar is. Vooral in de regeringsvorm van Man, in de plaatsnamen en dergelijke. Man heeft deel' uitgemaakt van een groot Vikingenrijk dat delen van Schotland, Ierland en Engeland omvatte. Na deze Noordse tijd geraakte Man eerst in Schotse handen, later in die van Engelse edellieden. In 1736 tenslotte was het eiland eigendom van James Murray, dé tweede hertog van Atholl. Die noemde zich Koning en Lord van Man. De derde hertog van Atholl heeft Man aan de koning van Engeland verkocht voor 70.000 pond en een jaargeld van 2000 pond. Deze koop omvatte het koningsschap en de souvereiniteit Het parlement van Groot Britannië staat bekend als de moeder der par lementen: op Man lacht men daar wat schamper om. Tynwald het parlement van het eiland bestond al in de dertiende eeuw, voordat er in Engeland sprake was van een par lement. Het woord Tynwald komt van Thingvöllr, zo noemden de Noor mannen hun nationale vergadering. Letterlijk betekent het parle- mentsveld. Nog altijd komt het par lement van Man eenmaal per jaar bijeen voor een grote plechtigheid op een heuvel met gier ronde plateau's. Die heuvel bevindt zich bij St. John's in het hart van het eiland. Man is dus gekocht door de Britse kroon, het is dan ook afhankelijk van de kroon, niet van het Verenigd Ko ninkrijk waar het geen deel van uit maakt. Het heeft een eigen regering, een eigen parlement, eigen wetten en een eigen rechtspraak. Voor een deel zijn er overeenkomsten met Engeland maar in veel opzichten is alles op Man anders ook al eet en drinkt men er als in Engeland. Het komt er op neer dat Man bin- constitutioneel conflict, er werd ge- Wapen van Man Trie Cassyn spreuk betekent: Hoe men het ook gooithet zal staan. Dit teken stamt nog uit de tijd van de Vikingen. nenlands zelfbestuur heeft en dat En geland zorgt voor de buitenlandse be trekkingen en voor de defensie er van. Maar de koningin van Engeland moet de wetten van het eiland be krachtigen. Dat het nu niet zo botert tussen Douglas en Londen komt eigenlijk door de radiopiraten die Engeland na een vinnige binnenlandse strijd heeft uitgebannen. Een ervan lag voor de kust van Man, Radio Caroline Noord. Man had al een eigen commercieel radiostation maar hoe meer commer cialiteit en hoe meer vrijheid, hoe liever het de eilandbewoners is. Daar kwam bij dat Caroline een veel krachtiger zender had dan Manx Ra dio en dat het ook in delen van En geland en Ierland te beluisteren was. En dat het reclame maakte voor Man..... Vorig jaar barstte de bom: Londen decreteerde dat ook voor Man het bevoorraden van illegale reclamezen ders verboden was net als. het geven van reclame opdrachten. Het parle ment van Man zei: daar trekken we ons niets van aan, dit is een binnen landse aangelegenheid waar de rege ring in Londen zich niet mee mag bemoeien. Maar die heeft de bezwa ren van Man eenvoudig van tafel ge veegd door een besluit van de konin gin en de kroonraad, de raad van state. Het parlement van Man was ra zend, het groeide tenslotte uit tot een Boulevard van Douglas een halve cirkel rondom een brede baai. De paardetram is er hét vervoermiddel. dreigd met volledige afscheiding van Engeland en Londen besloot tot besprekingen om te zien hoe de grondwet kan worden aangepast om de bezwaren van het eiland weg te nemen. Die besprekingen duren ach ter gesloten deuren voort Henry. Charles Kerruish, Speaker, dat is voorzitter van de Tweede Ka mer van Mart, noemde het ingrijpen van Londen de eerste keer in de geschiedenis dat Londen iets straf baar heeft gesteld tegen de wil van de bevolking en het parlement van Man. Hij liet deze waarschuwing ho ren: „De Keltische rand van de Britse eilanden hebben een lange en onplezierige herinnering aan de ver waarlozing en de ongevoeligheid van Engeland die leidden tot de ontvol king van de Schotse Hooglanden in de achttiende eeuw en van Ierland in de negentiende". Mister Speaker mag dan een echte Engelse pruik dragen in het parlement, ringeloren laat hij zich niet door de Engelsen. Man riep zelfs de hulp in van het Britse Gemenebest toen het zich vo rig jaar zo door Engeland in het nauw voelde gedreven. Vooral omdat het meer grieven heeft tegen de re gering in Londen. T. E. Kermeen, se cretaris van de Kamer die officieel het Huis der Sleutels heet, vertelde* ons ervan. Niet in revolutionnaire taal maar in de rustige, weloverwo gen woorden van de ambtenaar. Evenwel des te klemmender. „Engeland wil oqs geen enkele ga rantie geven inzake de Europese Eco nomische Gemeenschap waar het mèt ons in wil. Maar waar blijven wij met onze lagere belastingen als Enge land er eenmaal deel van uitmaakt? Die belastingen moeten immers wor den geharmoniseerd volgens het Ver drag van Rome. Iedereen zou hier weg gaan-en onze landbouw (tweede bron van inkomsten na het toerisme) kan in ons klimaat niet concurreren Feller is de taal die we hoorden uit de mond van het parlementslid Roy MacDonald, 47 jaar, luitenant kolo nel-vlieger b.d. van de R.A.F., een gezette, besnorde, gebruinde man. We spraken hem in zijn woonplaats Peel een vissersplaatsje aan de westkust van Man waar hij net bij windkracht 6 op zee had gevist „Wij willen de erkenning van de regering van het Verenigd Konink rijk van wat ons recht is volledig zelfbestuur alsmede het recht op overleg met Engeland voordat het enige internationale verplichting aan gaat waar wij bij zijn betrokken De kwestie-Caroline noemt MacDo nald „agressie door Engeland". hij zegt het heel rustig, met de handen gevouwen achter zijn hoofd. „Inmen ging in een binnenlandse zac^k wij matigen ons nooit aan om ons met hun zaken te bemoeien". Het natio nalistische vuur van de rechtgeaarde Manxman ontvlamt: „Het volk van Man is te trots om zich te laten rin geloren. Wij met onze andere rege ringsvorm aanvaarden geen dictaat. Dit is ons eigen koninkrijk, dat was het door de eeuwen heen. De enige band die we willen behouden is die met de kroon en ook alleen met de kroon". De heer MacDonald vertelt ons dat Man volledig economisch op eigen benen staat, het leende Enge land zelfs geld. Een volledige breuk met Londen wil hij vermijden, dat heeft geen doel, vindt hij. Is hij niet bang dat de Engelse vakantiegangers zullen wegblijven als de constitutionele zaak niet wordt opgelost? „Wel nee", zegt hij zonder enige aarzeling, „ze gaan toch ook met duizenden tegelijk naar het fascistische Spanje? En wij hebben nota bene voor Engeland gevochten!" Vlak bij MacDonald woont Jack Ir ving, mede-oprichter en bestuurslid van de nationalistische organisatie Mee Vannin, Zonen van Mar.. We vonden hem met laarzen aan in een donkere werkplaats waar hij bezig was flessen te vullen. Hij heeft in Peel een limonadefabriekje. Hij is nogal lakoniek: „We willen wel in het Gemenebest blijven want dat be rekent toch niet veel." Een taxichauffeur: „Nee, het is nog geen erg goed seizoen. De mensen blijven weg omdat ze Radio Caroline niet meer kunnen horen. Dat we de Union Jack niet meer gebruiken is een goed ding. We hebben toch onze eigen vlag? Die staat heel goed mom 'limi TIET EILAND MAN is om veel bekend. Om zijn staartloze katten, zijn gerookte haringen (kip pers) die een wat zware lekkernij aan het ontbijt vormen, de T.T.-races waar het verkeer op een groot deel van het eiland-wegennet voor wordt stilgelegd, maar vooral ota zijn unieke stoomtreintjes en grap pige elektrische tram. De stoomtrein dateert nog uit de Victoriaanse tijd: onwaarschijnlijk kleine groene locomotiefjes en knalrood geverfde wagonnetjes die heerlijk schud den, kreunen en rammelen maar die met een flinke vaart over de smalle rails nog geen meter breed hobbelen. Op een van de vele strandjes die Man rijk is kun je zonnen tegen een decor van een oud kasteeltje. We hebben ons door Fenella, een locomotief uit 1894, van Peel aan de Westkust naar Douglas in het oosten laten trekken. Een belevenis om nooit te ver geten. Hotsend en schokkend reden we door het mooie landschap, onder langs de groene heuvels en door dichte bossen, langs smalle stroompjes en over popperige bruggetjes. Herhaaldelijk blies bejaarde Fenella een langgerekte fluit terwijl ze enorme witte stoomwolken uitbraakte. DIJ VERTREK UIT PEEL, onderweg op de stations en bij aankomst in Douglas stonden vele tien tallen het antieke schouwspel te fotograferen en te filmen. Een meneer liep met eglukzalig gezicht op namen te maken met een bandrecorder. In Douglas op het fraai opgepoetste stationnetje van rode bak steen, stond de chef ons op te wachten, gekleed in wijde zwarte mantel met hoge hoed. Dat is nogeens treintje spelen. Het uitgebreidste stoomtraject van de Britse eilanden dat dateert uit 1873. Liefhebbers van elektrische trams kunnen van Douglas uit langs de vaak rotsachtige kust naar Ramsey in het noordoosten. Vaak zijn er verrassend mooie kijkjes op zee en op de bergen jnaar het doet wat pijn aan het zitvlak want de banken zijn van hout. Die van de treintjes zijn bekleed met bejaard textiel dat een evan vermoeide indruk maakt als veel der palmen op het eiland dat profiteert van de Golfstroom. Een aftakking van de tram gaat naar de top van de hoogste berg van Man die Snaefell heet, ruim 600 mtr. Van daaruit ziet men de bergen van Ierland en Noord-Engeland. Toen wij er waren, was het mistig na een winderige tocht in de open tramwagonnetjes. Maar het was toch leuk. TV/TAN BIEDT VERDER alles wat de Britse eilanden bieden aan natuurschoon: veel heuvels, uitge strekte heidevlakten met glooiingen, prachtige glens, valleien die dicht begroeid zijn, mooie stranden, klippen langs de kust, vriendelijke vissersdorpjes en vooral veel vermaak. Douglas heeft de grootste balzaal van Europa, de Palace Ballroom, een waarlijk monsterachtig groot geval. Daar is deze zomer elke avond een show door een enthousiaste Nederlandse zang- en dansgroep, de In de paardetram Happy Holland Minstrels die vlotte Engelse en Ne derlandse liedjes brengen voor een deel in Volen- dams |kostuum. De tulpen uit Amsterdam ontbreken natuurlijk niet. Een pittige troep die het best naar de zin heeft in Douglas. De jongelui wonen er in een groot huis waar ze zelf kokkerellen. Mevrouw D. van den Ende is hun leidster. Andere Nederlanders in het programma, ondanks de Engelse toneelnamen: de clownfamilie De Ruba- ti's, de Rethlems (acrobaten) en Diana en Daranti met hun xylofoons, vibrafoons, glazen met water en bellen waarmee ze o.m. Land of Hope and Glory spelen. De Schotten, Ieren en Noordengelsen vinden het best mooi. "LTET CASINO er pal bij biedt show- en dansver- maak tot het ochtendgloren en de kans om vele ponden rijker of armer te worden. We zagen er een jonge knul binnen lopen, met een achteloos gebaar Het leukste van de grappige vervoermiddelen van Man zijn de stoomtreintjes uit de vorige eeuw. vier pond op de roulettetafel werpen die hij op één nummer zette, alles in een keer kwijt raken en met een schouderophaal de zaal uitlopen. De paardetram sjokt tot laat in de avond op de boulevard van Douglas een vervoermiddel waar men zonder levensgevaar kan op- en afspringen. De winkels liggen er vol afzichtelijk lelijke soyvenirs en de meeste pensions en kleine hotels bieden hun gasten een breed portiek met een harde houten bank, dikwijls zonder leuning als zitplaats in de open lucht. Maar de gasten vinden het allemaal prachtig. Een ieder die per vliegtuig aankomt, wordt meteen gef tografeerd drie dagen later ligt de foto klaar. UR is overal op het eiland van alles te doen voor *-J de jaarlijkse vakantie-invasie. Een vreemd ge zicht vormen de tribunes langs de wegen voor de T.T. Vreemd wanneer er niet wordt hardgereden zoals nu. De Finish ligt pal naast een grote begraaf plaats, handig voor als er ongelukken gebeuren, heb ben de organisatoren zeker gedacht. Man heeft een rijke romantische geschiedenis kastelen en ruïnes getuigen ervan. Ook veel van de hotels en pensions en winkeltjes maken een wat be jaarde indruk maar dat is het geval in veel Engelse badplaatsen. De Britten yinden dat niet zo erg, die nemen dat graag op de koop toe op hun vakantie en het moet gezegd: er zijn ook hotels die keurig zijn gemoderniseerd, er is in Douglas zelfs een spiksplin ternieuw, groot en zeer modern hotel met het casino er pal naast en een zwembad op dak. "jV/TAAR ondanks het nationalisme van de Manx- men, hun afwijkende belastingen en alle andere verschillen met Engeland, houden ze hun hotel- café en pensiongasten in hetzelfde gareel als op het En gelse vaste (ei)land. Niemand durft het in zijn hoofd te halen te laat aan tafel te komen en de cafés gaan op Engelse tijden dicht.

De Vallei | 1968 | | pagina 8