Bronstein praktisch naast leider Kavalek Koninkrijks Spelen gaan 5 augustus van start Alarmkreet tegen misbruik van mannelijke hormonen Roel Luynenburg geopereerd Hulp aan Biafra stokt CEBINAC KWAM NIET OPDAGEN Nationale titelstrijd achtervolging dames Etappeschema van Ronde van Toekomst Italiaan Tatai won meestergroep ROELANTS GEWOND Tien wielrenners naar W.K. op de weg Deen 01e Ritter wil uurrecord verbeteren Sport in 't kort Okker als eerste geplaatst in Beieren IBM-SCHAAKTOERNOOI Olympische vlam Sterke bezetting in Hilversum Titel voor Ashe Uitslagen Jan Janssen zevende ADO tegen Dynamo Kiev Onverklaarbaar Slachtoffer Zware straffen geëist voor meineed bij vaderschaps actie G.S. Noord-Holland achten vervuiling IJsselmeer regeringszaak Verwarring omtrent mode-benaming HET WEER IN EllROPA Sovjet-burgers protesteerden Engelssprekende landen bij E.E.G. Leger in Bolivia blijft afwachten Op „Adelaar"-baan DINSDAG 30 JULI 1968 SITTAED De kans is groot dat de nieuwe combinatie Fortuna-Sittardia het zonder linksbuiten Sjrdan Cebinac zal moeten stellen. De Joegoslaaf, die de laatste twee seizoenen bij Sittardia linksbuiten speelde, wil ^et komend seizoen voor het Weense Austria uit komen. Het contract van Cebinac met Sit tardia liep in juni van dit jaar af, maar Cebinac. die met vakantie naar Zuidslavië vertrok, liet ook, toen de transferperiode verstreken was, niets meer van zich horen. De nieuwe combinatie Fortuna-Sit tardia, die hem graag wilde behou den, nam daarop aan dat het contract automatisch verlengd was. Cebinac verscheen echter niet op de eerste trainingen. Toen rees in Sittard argwaan. Die groeide, toen uit Wenea het bericht kw^m dat Cebinac voor Austria wilde gaan spelen. Fortuna-Sittardia heeft inmiddels een telegram ontvangen van Austria waarin de vereniging vraagt om Cebinac te mogen overne- mea De combinatie is er echter niet op ingegaan en heeft de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond verzocht ook geen medewerking te verlenen voor deze transfer. Men wacht nu in Sittard op be richt van Cebinac zelf die men node kan missen. Ook al omdat men geen pogingen in het werk heeft gesteld voor het komende seizoen een nieuwe linksbuiten aan te trekken. Men reken de immers op Cebinac. AMSTERDAM Bronstein staat praktisch naast leider Kavalek. Hij brak weliswaar formeel af tegen een zich ontzaglijk werende Kuijpers, dóch men mag de winstkansen van de Rus hoog aanslaan. Het betekent, dat hij met nog vier ronden te spelen het lot in eigen, ietwat vermoeide, handen heeft ge nomen. Bronstein lijdt min of meer onder de verwachting van derden onder wie duizenden landgenoten dat hij maar een, twee, drie, elkt schaakwedstrijd met 'n soort simsalabim op z'n naam kan brengen. Dat nu is, gegeven de stand van de techniek en het schaakniveau in dit decennium eenvoudig weg niet waar. Van die „overdrijving" is David moe. Kavalek en Ivkov, die beiden weten, dat deze week de beslissing valt en de man met de hamer gaat medespelen, vandaag, morgen of wanneer dan ook, spaarden opzettelijk hun krachten. Ze produceerden snelle remises tegen Bilek en Marovic. Wie er voor ging zitten was Lengyel. Hij versloeg Sjamkowitsj, die evenmin nog de fleur van de eerste week bezit, O BRONSTEIN goede kansen MEXICO CITY De eerste Olym pische vlam, die van Griekenland naar de Nieuwe Wereld gaat, zal op 23 au gustus op de Olympus ontstoken wor den en een reis van anderhalve maand beginnen naar het Olympisch stadion in Mexico City. Op 12 oktober zal Enriqueta Basilio, de beste hardloopster van Mexico en lid van het Mexicaanse Olympische team, het stadion binnenlopen met de Olympische vlam ter opening van de 19de Olympische Spelen. Tussen deze twee plaatsen zal de vlam gedragen worden door een hard loper, per schip en zelfs per zwemmer vervoerd werden. Wanneer de toorts eenmaal ontsto ken zal zijn op de plaats waar voor het eerst in 776 voor Christus de Spe len gehouden werden, zal hij de reis beginnen en dezelfde route volgen als Columbus toen hij de Nieuwe Wereld ontdekte. Een van de meest unieke delen van de reis zal zijn door de haven van Vercruz. Zeventien jonge Mexicanen zullen de haven over zwemmen met een hand terwijl zij in de andere de toorts houden. De vlam zal tot de sluiting op 27 oktober in het stadion branden. ROTTERDAM Met vijftien paarden is het Criterium der Driejarigen van avond in Hilversum sterk bezet. Het is 'n koers voor dravers die voor de Derby staan ingeschreven, maar er is maar een enkeling die inderdaad zondag in dit allergrootste nummer voor deze genera tie aan de start komt Ditmaal gaat het over 2000 meter, een afstand die meer paarden goed ligt op zo jonge leeftijd dan de 2500 meter van de Derby. Gezina, gisteren geschrapt voor de Derby, is onze favoriet, al heeft zij het startnummer dertien tegen. Ge vaarlijkste concurrenten waarschijnlijk Gay du Coq d'Or en Guy Hanover II. De eerste start is om zeven uur. Het programma met onze favorieten: Diependaalprijs (2040 m.): Flying Scotch D - Fred Signal - Galanthis. Out sider: Fais ce que Doit Hoge Vuurscheprijs (2400 m.. met trio): Goudster J - Friday - Go Away Gerda. Kievitsdalprijs (2000 m. autostart 1ste afd.): Egyptian Princess - Fabiola Kit ty - Ero Hollandia. Hoorneboegprys (2000 m. voor leer lingen, autostart): Eldorado - Exclusief du Commerce - Cotland. Criterium der Driejarigen (2000 m autostart, met trio): Gezina - Gay du Coq d'Or - Guy Hanover II. Gooilustprqs (2000 m): Lievely Rod ney - C Alkestis van E - Oxer. Corversbosprqs (2420 m. met trio): C. van Rood en Noot - Eberdine TH - French Mac. Outsider: Darling Adrie V. Kievitsdalprijs (tweede afd. autostart): Fabiana H - Dorita H - Edoublaise. APELDOORN Voor de derde keer in successie is de' Apeldoornse wieler vereniging „De Adelaar" door de KNWU aangezocht om de nationale kampioenschappen achtervolging voor dames op de baan te organiseren. Dat zal dan gebeuren woensdagavond a.s. om acht uur op de wielerbaan aan de Orderparkweg. Titelhoudster Keetie Hage heeft dit seizoen wel enorme con currentie van haar zuster Bella Hage, die zondag jl. kampioene op de weg werd. Verder behoren Ineke Heusink- veld-Van IJken, Thea Hardeman, Ire ne Paul en Eefje Helders ook tot de kanshebbers. Er nemen in totaal twaalf dames aan de nationale titelstrijd deel. Het programma wordt opgevuld door amateurs, nieuwelingen en adspiranten. Deze wedstrijden worden gehouden in het kader van de „populaires". HAVERFORD De 24-jarige Ame rikaanse luitenant Arthur Ashe heeft in Haverford in de finale herenenkel spel van de tenniskampioenschappen van Pennsylvania met 6-2, 6-3, 6-3 ge wonnen van zijn landgenoot Marty Riessen. Ashe, die op Wimbledon Tom Okker in de kwartfinales uitschakelde, sloeg veertien aces. Marty Riessen. die dit jaar met Tom Okker een sterk dubbel vormde, zette enkele uren na afloop van de partij zijn handtekening onder een profcontract. Riessen zal in twee jaar een garantiebedrag van ongeveeT 270.000 gulden ontvangen. PARIJS Het etappeschema van de Ronde van de Toekomst die in septem ber wordt gehouden, wijkt niet af van het oorspronkelijk schema voor deze wielerronde voor amateurs. De ronde zou van 7 tot 16 juni worden gehouden maar moest wegens de toestand in Frankrijk worden afgelast. Het schema luidt: vrijdag 13 septem ber: eerste etappe: rondom Thonon les Bains (144 km); zaterdag 14 september: tweede etappe: eerste deel: Thonon les Bains La Chaux de Fonds (210 km); tweede deel: ploegentijdrit (8 km); zon dag 15 september: derde etappe: La Chaux de Fonds Mulhause (149 km); maandag 16 september: vierde etappe: Mulhouse Vesoul (143,5 km); dins dag 17 september: vijfde etappe: Bel fort Gerardmer (190 km); woensdag 18 september: zesde etappe: Gerard mer Epinal (ind. tijdrit 46 km); don derdag 19 september: zevende etappe: Epinal Verdun (181 km); vrijdag 20 september: achtste etappe: Verdun Vielsalm (Belg.) (189 km)... zaterdag 21 september: negende etappe Forbach Forbach Champigneulles (93 km), tweede deel: Champigneulles Nancy (ind. tijdrit, 16 km). de Hongaar herschiep een kans op een prijs. Donner-Zuidema werd bijna een sen satie. In een Nimzo-Indier, waar onze grootmeester zo op is gespecialiseerd nam Zuidema „hem de opening af" en kwam theoretisch op winst te staan. De techniek, die voor het voltrekken van het vonnis vereist is, bleek de zwart- speler echter niet (meer) op te kunnen brengen, na twee zittingen een punten- deling. Jongsma-Langeweg werd door wit niet al te zuiver gespeeld. Zwart kon vrij gemakkelijk positie-voordeel beha len, dat'snel in materiaal-winst om sloeg. Ree-Ciric had groots kunnen worden. De landskampioen had na de opening behoorlijk wat bereikt, doch een ondoor dachtheid deed het voordeel compleet teniet. Met dat al is Ree nog steeds on geslagen, geen gering bewijs voor zijn gelijkwaardigheid in dit milieu. Bouwmeester-Kotof werd afgebroken. De meestergroep heeft er gisteren en punt achter gezet. Te vermelden valt, dat Tatai een grootmeesterresultaat boekte, hij zal worden geïnvitteerd voor de grootmeestergroep 1969. Die eer valt ook aan de twintigjarige Robbie Hartoch te beurt. Hij over schreed het meesterresultaat en werd de beste Nederlander. Slechts Lutikof en Smederevac wisten hun meestertitel te „verversen." Alle anderen bleven bene den de norm van de wereldschaakbond (7 punt). Vandaag kan Langeweg-Bronstein interessant worden evenals Ivkov-Ree. Grootmeestergroep, de elfde ronde: Donner Zuidema V2V2, Lengyel - Sjamkowitsj 10, Jongsma Langeweg 0—1 .Bronstein Kuijpers afg., Bilek Kavalek lAlA, Marovic Ivkof V2Va, Ree Ciric y2l/2Bouwmeester Kotof afg. Stand na elf ronden: 1. L. Kavalek (Tsj.sl.) 7y2; 2. B. Ivkof (Zd.Sl.) 7; 3. D. Bronstein (Rusl.) 6V2 1 a4. H. Ree, 5. L. A. Sjamkowitsj (Rusl.) 6%, 6. K. Lan geweg, L. L. Lengyel (Hong.), I. Bilek, (Hong.), D. Ciric (Z.sl.) 6. 10 en 11. D. Marovic (Z-slen J. H. Doner 5%, 12. H. Bouwmeester 4+la, 13. A. Kotof (Rusl.) 31/2+la, 14. A. K. P. Jongsma 3V2, 15. F. A. Kuijpers 3 la, 16. C. Zuide ma 21/£ la. Meestergroep, elfde ronde: Tatai Smederevac V2 V2Bakker Lutikof 01, Van Scheltinga Hartoch 01, Gereben Medina 10, Van Geet Scholl 1—0, Czerniak Van Oosterom 01. Slotstand: 1. S. Tatai (It.) 9, 2. R. Har toch, A. S. Lutikof (Rusl.) 8, 4. P. Sme derevac (Z.sl.) 71/2, 5. E. Gereben (Zwits.) A. Medina (Sp.) 6, 7. T. D. van Scheltin ga 5, 8. M. Czerniak (Isr.) 4, 9. D. D. van Geet, H. van Oosterom, E. Scholl 3x/2, 12. P. G. Bakker 2. STOCKHOLM De Belgische hard loper Gaston Roelants, die het wereld record op de 3.000 meter hindernisloop heeft moeten afstaan aan de Fin Jouko Kuha, is maandag bij de training in een Zweeds kamp gewond. Volgens Svenska Dagbladet is Roelants gestruikeld en gewond bij een oefensprintje in het Vaalaadalenkamp in Midden-Zweden. Een knieschijf is opengescheurd. Hij zal volgens het blad naar Stockholm wor den overgebracht voor een medische be handeling. DEN HAAG Aan het wereldkampi oenschap op de weg voor beroepsren ners, dat op 1 september op het circuit van Imola in Italië wordt gehouden, zul len tien Nederlandse wielrenners deel nemen. Naast de zes renners, die de KNWU na het Nederlands kampioen schap in Beek zondag aanwees, zullen dus nog vier renners worden gekozen. Die vier leden van de ploeg worden ge selecteerd uit de volgende renners: Jan Harings, Wim Schepers, Gerard Vi- anen, Harry Steevens, Peter Post en Cees Zoontjens. ROME De Deense wielrenner Ole Ritter heeft gisteren gezegd, dat hij het uurrecord van de Belg Ferdinand Brac- ke van 48.083 km/u wil verbeteren. Hij heeft nog niet besloten waar en wan neer. Ritter zei: „Het is heel wel mo gelijk dat het in Rome zal gebeuren of in Mexico City. Mijn trainer Guido Costa zal dat beslissen". AUXERRE Tourwinnaar Jan Janssen is gisteren zevende geworden in de ronde van Seignelay, waarin 55 maal een parcours van 1820 meter moest worden afgelegd. De Fransman Gilbert Bellone zegevierde. Hij legde de 100 km af in 2 uur 41 min. 20 sec. De Italiaan Bitossi werd tweede op 1 min. 5 sec. De Fra.nsen Poulidor en Bernard Guyot gingen direct na Bitos si als derde en vierde over de streep. Jan Jansen had 2 min 50 sec. achter stand. DEN HAAG Na een korte maar zeer intensieve trainingsvoorbereiding presenteert de voetbalclub ADO haar formatie voor het komende seizoen aan het Haagse publiek in een wedstrijd op zondag 4 augustus tegen Dynamo Kief. Dynamo Kief, dat vorig seizoen in de strijd om de Europese voetbalbeker voor landskampioenen de trofeehouder het Schotse Celtic, al in de eerste ron de uitschakelde behoort tot de sterkste Russische verenigingen. De Nederlandse Drakenzeiler Cor Groot, die door het NOC is aange wezen voor de Olympische zeilregatta in Acapulco, eindigde maandag op de tweede dag van de internationale Duit se zeilkampioenschappen, die bij Tra- vemünde worden gehouden op de acht ste plaats. Eerste werd de Duitser Klaus Oldendorff, die in het algemeen klassement eveneens de leiding heeft met 0 punten. Cor Groot staat met 13 punten op de met de Duitsers Fassben- der en Küpper gedeelde vijfde plaats. Het veld voor de Derby van de dravers, zondag op Duindagt, is na de laatste rouwgeldverklaringen gekomen op dertien paarden. Het zijn: Gonda Scotch, Go Away Gerda, Guy Hanover II, Gonny T, Grace Again, Gallant Way, Gold Westlandia, Goudvos, Ghia (met Wagenaar jr), Gay Rodney, Ger Westlandia, Doudplevier S en Geatonka. UTRECHT Vrijdag arriveren vijf* tig jonge sportmensen uit Suriname en vijftig uit de Nederlandse Antillen, de deelnemers aan de Koninkrijks Spelen die van 5 tot en met 10 augustus in ons land worden gehouden. Zaterdag worden in Den Hommel de Nederlandse zwemkampioenschappen bezocht en zondag gaat het hele gezel schap naar Groningen voor het bijwo nen van de Nederlandse atletiekkam- pioenschappen. Ze hebben dan prins Claus in hun midden die erevoorzitter is van de stichting Koninkrijks Sport- liga en maandagvond in het Utrechtse stadion de Koninkrijks Spelen opent. Daar speelt het jeugdelftal van Suri name tegen het Nederlandse UEFA- jeugdelftal. De Konikrijks Spelen, waar voor wijlen Lo Brunt zoveel werk heeft verricht om ze van de grond te krij gen, werden in 1966 voor het eerst door Suriname en in 1967 door de Neder landse Antillen georganiseerd. De organisatie in ons land is in han den van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (K.N.V.B.) gelegd. Alle deelnemers ook de Nederlanders zijn PARIJS Het hoofd van de medische dienst van het Franse nationale sport instituut, dr. Andrivet, heeft in één van de Parijse avondbladen een alarmkreet laten horen tegen het misbruik van mannelijke hormonen door atleten. HU zegt, dat deze niet alleeen de spieren zulk een kracht geven dat hierdoor de pe- zA (vooral de Achillespees) en gewrichten vernield kunnen worden, maar dat ze bovendien gemakkelük kanker aan de prostaat veroorzaken. Dr. Andrivet heeft de sportbonden verzocht om de bestriding van dit misbruik op te nemen in hun strUd tegen de doping in het algemeen. Het produkt waartegen de waarschu wing van dr. Andrivet zich richt, heet dianabol. Het wordt geregeld gebruikt door een aantal atleten, vooral door ko gelstoters, speerwerpers, discuswerpers en kogelslingeraars. Het produkt doet de spierkracht en het gewicht toene men. Dit gevoegd bij een intensieve training, stelt een atleet in staat om in twaalf tot achttien maanden onge veer vijftien kilo aan spierbundels te winnen. Aan het misbruik van deze manne lijke hormonen wordt de zaak even ver rassende, als onverklaarbare vooruit gang van kogelstoters toegeschreven. De eerste die hiervan profiteerde was de Amerikaan Parry O'Brien, die als eer ste over de twintig meter-grens kwam. Ook verdenkt men er in Frankrijk de Westduitser Birlenbach van, dit middel te gebruiken. In juni werd hij tijdens de wedstrijd Frankrijk - Duitsland verslagen door de Fransman Colnard. Birlenbach kon niet eens de negentien meter bereiken. In Brescia verbeterde hij het Europe se record met een afstand van 20,18 meter. Ook de Oostduitse kogelstoter Prollius wordt verdacht. Begin juni bedroeg zijn beste prestatie 17,70 meter en drie weken later kwam hij in Karl Marxstadt tot 19.32 meter. Natuurlijk zijn dit geen beschuldigin gen aan het adres van de Duitse at leten. Men heeft geen enkel formeel bewijs. De mogelijkheid van het ge bruik van een tot nu toe nog toegesta ne „doping" wordt evenwel niet uitge sloten. Het eerste en tot nu toe enige bekende slachtoffer van dit middel is de oud-wereldrecordhouder Bill Nie- der, wiens gewrichten niet berekend waren op deze plotselinge toename van spierbundels en -kracht. Tijdens een wedstrijd ging hij door zijn rechter knie, die later nooit meer in orde is gekomen. De bestrijding van dit euvel zal ech ter moeilijker zijn dan die van de thans verboden stimulerende middelen, die ge makkelijk in de urine zijn aan te to nen. Dit is niet het geval met diana bol. Slechts de aanwezigheid van een abnormale hoeveelheid mannelijke hor monen in het organisme kan dit mis bruik bewijzen. AMSTERDAM Roel Luynenburg, die met Stokvis de twee zonder stuur man vormt die een van de voornaam ste Nederlandse kanshebbers voor een medaille is tijdens de Olympische roei- regatta van Mexico, heeft gisteren in Amsterdam een blindedarmoperatie ondergaan. De boegroeier van de Ne- reus twee, die veertien dagen geleden tijdens de Rotsee Regatta van Luzern de Europese kampioenschappen Tonv Johnson en Lawrence Hough overtuigend versloeg kreeg zaterdag kort voor de Bosbaanregatta hoge koorts. Hij is daarna ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. Dr. P. G. Hoorweg, die de ingreep verrichtte, is van mening dat Luvnenburg's sportieve carrière geen hinder zal ondervinden van de opera tie. een week ondergebracht in het KNVB- centrum en in Woudschoten in Zeist. Zwemmen, judo en atletiek wordt in Utrecht gehouden, tennis in Zeist ter wijl voetbal behalve in Utrecht wordt gespeeld in Den Haag (Nederlandse Antillen Suriname op 7 augustus op het veld van ADO) en in Rotterdam (Nederland tegen Nederlandse Antillen op 9 augustus op het veld van Zwart wit '28). De overheden van de drie Rijskdelen hebben financieel gezorgd dat deze jaarlijkse ontmoetingen tussen jonge sportmensen kunnen worden gehouden en ook de Nederlandse Sportfederatie heeft voor een subsidie gezorgd. MÜNCHEN Tom Okker is als eerste geplaatst voor de internationa le tenniskampioenschappen van Beie ren, die morgen in München beginnen. Indien alles volgens het idee van het plaatsingscomité verloopt, zal de Ne derlandse kampioen in de finale de Westduitse Davis-Cup-speler Wilhelm Bungert, als tweede geplaatst, treffen. Aan de kampioenschappen nemen verder onder anderen Martin Mulli gan, Ion Tiriac. Ingo Buding, Milan Holecek, Boro Jovanovic, Mark Cox en Jan Kukal deel. Bij de dames is de Engelse Virginia Wade als eerste ge plaatst. Julien Stevens is maandagavond op de wielerbaan van Rocourt bij Luik Belgisch wielerkampioen achtervol ging bij de profs geworden. In de finale haalde hij Joseph Henikenne na 4450 m in. De tijd van Stevens over die afstand was 5 min 49,29 sec. Patrick Sercu werd profsprintkampioen. Hij vergaarde 8 punten. Vandenberghe en Frennet eindigden met 11 punten ex aequo tweede. De Antilliaanse bokser „Fighting" Mack is op 14 augustus uitdager van de Europese kampioen weltergewicht, de Italiaan Carmelo Bossi. De 24-jarige professional uit Aruba was door de Nederlandse Boksbond bij de Europese Boksunie voorgedragen. Het is nog niet bekend, waar het titel gevecht zal plaatshebben. 's-HERTOGENBOSCH De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Her- togenbosch, mr. Bruigom, heeft'maan dag zware straffen geëist tegen een viertal personen die wegens meineed, respectievelijk het uitlokken van mein eed, terechtstonden. Het misdrijf was uitgelokt door C. v. D. uit Made-Drimmelen. Deze was ge huwd en vader van twee kinderen. Hij had een verhouding gehad met een meisje te Raamsdonkveer, uit welke verhouding een kind was geboren. Toen het meisje een vaderschaps actie instelde heeft Van D. drie kennis sen bewogen om tegen betaling onder ede te verklaren dat ook zij in diezelf de tijd lichamelijk contact met het meisje hebben gehad. De officier van justitie sprak van een ongelooflijk gemene streek en een ern stig misdrijf. Hij verweerde zich reeds bij voorbaat tegen eventuele opwerpin gen van de zijde der verdediging, als zouden deze onontwikkelde mensen niet de draagwijdte van hun meineed heb ben begrepen. Alleen 'al om het grote bedrag dat ze van Van D. zouden ont vangen, hadden ze kunnen begrijpen dat het hier een bijzonder ernstige zaak was, zo meende hij. De president van de rechtbank, jhr. mr. Sasse van Ysselt, merkte nog op dat een onderzoek door de rijkspolitie had uitgewezen dat het betreffende meisje niet het type was dat zich met meer mannen tegelijk af zou geven. De eis tegen Van D. luidde 2V« jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Tegen de drie anderen G. de R., militair uit Raamsdonk, B. v. S., pompbediende uit Raamsdonkveer en G. F., operator te Geertruidenberg, eiste de officier van justitie ieder an derhalf jaar gevangenisstraf met af trek. De rechtbank zal op 8 augustus vonnis wijzen. HAARLEM Gedeputeerde Staten van Noord-Holland onttrekken zich voorlopig aan de verantwoordelijkheid voor ernstige vervuiling van het IJssel- meerwater. „Wanneer op het IJsselmeer een ramp gebeurt bij een olieboring of een olie transport, dan ligt de verantwoordelijk heid duidelijk bij de regering en niet bij het provinciaal bestuur", stellen Gede puteerde Staten in een brief aan Pro vinciale Staten. Zij schrijven dat naar aanleiding van het „teleurstellende" antwoord van de regering op een motie, die de provincie in januari heeft aangenomen. De Staten vroegen de regering in de motie geen gas- of olieboringen toe te laten in de gebieden op het IJsselmeer die voor de drinkwatervoorziening van Noord-Holland van betekenis zijn. Ver der vroegen zij stringente bepalingen voor het vervoer van gevaarlijke stof fen over het IJsselmeer. De minister van verkeer en water staat wil de boringen niet indammen. Hij vindt dat er van de kant van het Rijk genoeg deskundig toezicht is en dat de voorschriften voldoende zijn. Voor het transport van olie en giftige stoffen, schreef de minister, worden gedetail leerde voorschriften voorbereid. PARIJS De benaming van japon nen heeft verdeeldheid gebracht in de gelederen van de Parijse couturiers, maar iedereen is teveel gentleman om de zaak op de spits te drijven. De moeilijkheden ontstonden toen Pierre Cardin zijn nieuwe collectie toonde met een synthetische strech-fiber die hij „Cardine" noemde. Hij beweerde dat elke japon op elk figuur past. In de officiële publiciteit worden de japon nen gegoten genoemd. Hiertegen protesteerde Paco Raban- ne, die het vorig jaar een paar laarzen, een regenjas en een japon bracht die van gegoten plastic waren gemaakt. De vloeistof werd in een vorm gegoten en afgekoeld. Daarmee was het klaar. Rabanne beweerde dat zijn produkten gegoten waren en die van Cardin niet. Voor de radio heeft Cardin toegege ven dat zijn japonnen beter voor gevormd konden heten. De stof wordt voorverwarmd en daarna tot verschil lende maten gekrompen. Rabanne sprak van een ongelukkige fout in de terminologie en complimen teerde Cardin met zijn jurken van ve dergewicht. Cardin beweert dat zij slechts vijf gram wegen en dat er een half dozijn in een handtas gaan. De stoffen zijn in hoog reliëf. Q. 3 w s •o c 0 - X «J w t 8 3 tt. a 'Sr V c M CO Den Helder onbew. 18 15 0 Ypen burg mist 20 14 0 Vlissingen onbew. 20 14 0 Eelde onbew. 23 12 0 De Bilt onbew. 21 12 0 Twenthe licht bew. 22 13 0 Eindhoven onbew. 23 13 0 Z.-Limburg onbew. 23 10 0 Helsinki niet ontv. Stockholm onbew. 22 12 0 Oslo onbew. 24 14 0 Kopenhagen 1. bew. 22 14 0 Londen geh. bew. 19 13 0 Amsterdam onbew. 20 14 0 Brussel onbew. 23 13 0 Luxemburg onbew. 23 13 0 Parijs onbew. 26 11 0 Bordeaux zw. bew. 31 18 1 Berlijn onbew. 24 14 0 Wenen onbew. 23 10 0 Innsbruck h. bew. 24 8 0 Belgrado zw. bew. 21 12 8 Athene half bew. 31 23 0 Rome licht bew. 27 17 0 Madrid licht bew. 31 14 0 MOSKOU Twee Russische burgers, die in januari tegen een politiek proces hadden geprotesteerd, hebben een peti tie ingediend bij de Tsjechoslowaakse ambassade in Moskou, waarin zij Praag steunen tegen de harde koers van het Kremlin. Een attaché van de ambassade hield hen van het idee af om voor de ambas sade te demonstreren, omdat dat vol gens hem schadelijk zou kunnen zijn voor de besprekingen in Tsjecho-Slowa- kije. De twee Russische burgers waren Peter Grigorenko, een 61-jarige gene raal die met vervroegd pensioen is ge stuurd, omdat hij kritiek had op de po litiek van het Russische bewind, en Iwam A. Jakimovitsj, een vroegere voorzitter van een collectieve boerderij, die ook niet tevreden is met de Rus sische leiding. Hun petitie bevatte behalve hun eigen handtekeningen, nog drie andere signa turen. Ongeveer acht mensen stonden bij de ambassade te kijken toen zij hun pe titie indienden. SCHIPHOL De eerste Engels-spre kende landen zijn thans met de EEG geassocieerd: Kenia, Oeganda en Tan zania In Arusha, in Tanzania, heeft een EEG-commissie vorige week het associatieverdrag getekend. Daarvan maakte de Nederlandse staatssecreta ris, H. J. de Koster, deel uit. Terug van zijn reis vertelde hij op Schiphol dat de Franse staatssecretaris tegen deze associatie geen verzet meer had aangetekend. Voor Nederland was de ondertekening in het bijzonder een voldoening, omdat ons land in 1963, toen de 18 Franstalige Afrikaanse lan den zich met de EEG associeerden, reeds de eis had gesteld dat na de associatie van deze voormalige Franse kolonies, een soortgelijke aansluiting ook mogelijk moest blijven voor ande re Afrikaanse landen waaronder voor malige Engelse koloniën. Enkele dagen voor de ondertekening in Arusha nam de heer De Koster deel aan de zesde bijeenkomst van de asso ciatieraad, die ditmaal in Kinshasa hoofdstad van Kongo werd gehou den. Het accent lag er speciaal op het verdrag van Yaoende, dat uit 1963 dateert en de associatie van de 18 Franstalige Afrikaanse landen regelt. De 18 landen verweten de EEG „dat wij met de Oostafrikaanse landen 36 uur na de bijeenkomst met hen een associatieverdrag gingen tekenen, zon der dat zij waren geconsulteerd, het geen volgens het verdrag van Yaoen de dient te geschieden", aldus de staatssecretaris. „Als je een tweede vrouw wilt ne men moet je daarvoor ook eerst toe stemming vragen aan je officiële eer ste", zo luidde de vergelijking, die de Afrikanen ter illustratie gebruikten. De beschuldiging werd van EEG-zijde ech ter niet aanvaard. „Wij hebben de 18 landen geregeld van de voorbereidende onderhandelingen op de hoogte ge houden", zo verklaarde de staatssecre taris. LA PAZ De bevelhebber van de strijdkrachten van Bolivia, generaal Aldredo Ovando heeft verklaard, dat het leger niet de hand heeft gehad in de benoeming van het geheel uit mili tairen bestaand nieuw kabinet en dat het slechts twintig dagen zou duren voordat een nieuw kabinet benoemd zou worden. Toen men hem vroeg of het leger zou ingrijpen in de huidige regerings crisis, antwoorde Ovando: „Wij wil len niet dat dat ooit gebeurt, maar het zou noodzakelijk zijn als alles mis gaat". „Ik wil duidelijk stellen dat dit niet betekent dat de strijdkrachten tegen het bewind van Barriëntos zijn. Inte gendeel wij zullen garanderen dat hij zijn ambtsperiode kan voltooien", zo voegde de generaal daar aan toe. GENèVE De aanvoer door de lucht van hulp van het internationale Rode Kruis aan de hongerende vluch telingen in Biafra is verscheidene da gen geleden om technische redenen op geschort. De directeur voor buiten landse betrekkingen van het internatio nale Rode Kruis comité, Gallopin, zei maandag in Genève dat de oorzaak van deze opschorting verband houdt met landingsmoeilijkheden voor de vliegtuigen die de hulpgoederen aan voeren. Wanneer de vluchten hervat kunnen worden is niet te zeggen. Gal lopin zei dat 600.000 tot een miljoen mensen in Biafra in grote nood verke ren. Het comité acht de opening van aanvoerwegen over land onontbeerlijk bij de pogingen de nood van de honge rende bevolking te lenigen. De regering van Biafra heeft maan dag in Londen bij monde van haar mi nister van Binnenlandse Zaken, Chris topher Mojekwoe, haar voorstellen be kendgemaakt voor de komende vredes onderhandelingen in Addis Abeba. Zij bestaan uit een onmiddellijke beëindi ging van de vijandelijkheden, opheffing van de door Nigerië toegepaste blokka de en terugtrekking van de troepen op de stellingen zoals deze voor het be gin vajt de vijandelijkheden waren. Biafra is bereid in te stemmen met toezicht op naleving van de wapenstil stand door een internationale commis sie. Biafra wil voorts met Nigerië on derhandelen over vier hoofdpunten, na melijk de kwestie van een grootscheep se economische samenwerking; vraag stukken van kapitaalsverdeling en ver deling van de schuldenlast, met inbe grip van de buitenlandse schulden van de voormalige bondsstaat; schadeloos stellingen voor de Biafraanse oorlogs slachtoffers en tenslotte over 'n volks stemming in de omstreden gebieden binnen en buiten Biafra, teneinde de werkelijke wil van het volk vast te stel len.

De Vallei | 1968 | | pagina 9