Veenendaals dagblad Republikeinen zullen hun kandidaat vrijlaten RUSK WIL EINDELIJK ANTWOORD Buiten i y Inkrimping en wijziging taak van ANVV Overleg in Cierna nad Tisou MILITAIRE DRUK OP DUBCEK VERGROOT PAUS BLIJFT BIJ BESLUIT nmeur voor Madurodam Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Amerikanen geloven het meest in hemel en hel KANS OP ONWEER EISENHOWER TEGEN GECAMOUFLEERDE CAPITULATIE" KWESTIE VIETNAM: Nieuwe snelweg in Duitsland Geen staking bij V.S.-staal Veertig; miljoen voor aanvullende werkgelegenheid Vrees voor komplot in Syrië en Jordanië Praag en Sofia voeren kleine koude oorlog Iraakse premier weggestuurd Heidewaarts III NIXON Voorstel 14 augustus in ledenvergadering COMMERCIEEL TITO EIS CEAUSESCOE GEVEN STEUN VERVELETSD MOED Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prljs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 31 JULI I968 - 42e JAARGANG no. I78 WASHINGTON Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, heeft een beroep gedaan op Noord-Viëtnam om nu eindelijk eens te laten weten wat er zal gebeuren wan neer de Verenigde Staten de bombarde menten op Noordviëtnamees grondge bied geheel stopzetten. „Wij verwachten, hetzij langs directe hetzij langs indirecte weg, een duide lijk antwoord op deze vraag", zei de minister gisteren. Hij sprak aan de voor avond van de vijftiende bijeenkomst van de Amerikaanse en de Noordviët- namese delegatie in Parijs. Minister Rusk gelooft niet dat de Ver enigde Staten de vrede kunnen bespoe digen door verdere eenzijdige verminde ring van de oorlogsinspanning. Volgens Rusk wordt dertig procent van het aantal door Noord-Viëtnam ge bruikte vrachtauto's door de beperkte Amerikaanse bombardementen getrof fen en onbruikbaar gemaakt. „Als we de bombardementen zouden stopzetten *ou honderd procent het front bereiken". Uit niets is tot nu toe gebleken dat Noord-Viëtnam naar vrede streeft, zei de minister. Dat er op het -ogenblik minder hard wordt gevochten in Viët- nam dan vroeger wel eens het geval is geweest, zegt volgens .hem niets. Würzburg moesten rijden via Fulda snelweg van Hamburg naar München die 900 kilometer bedroeg, is vandaag 110 kilometer minder geworden, door de opening van een nieuw stuk autosnel weg van Bad Hersfeld naar Würzburg. Het stuk weg dat 144 kilometer lang ls kostte 225 miljoen dollars. Automo bilisten die vroeger van Hersfeld naar Würzburg moesten rijden via Frankfort zullen nu veel tijd besparen. PITTSBURGH De dreiging van een landelijke staking van onbeperkte duur in de Amerikaanse staalindustrie is dinsdagavond op het laatste ogenblik afgewend. De vakbond United Steel Workers accepteerde een nieuwe ar beidsovereenkomst met een looptijd van drie jaar, die naar verluidt verho ging van het uurloon met 44 cent, meer vakantie, meer vakantiegeld en betere sociale voorzieningen in het vooruit zicht stelt. Men verwacht dat de staal- prijzen nu omhoog zullen gaan. Dij de veen- en zandboeren, die het bijenhoudeti druk beoefenen, was het de gewoonte, dat de oogst van de boekweithoning plaats vond omtrent de 10e augustus en tot op heden leeft er onder de plattelandsbevolking al telt ze maar weinig imkers meer nog het rijmpje: „Met Sinte Laurens^ Krijgen de bijen op d'r pens" Deze heilige (H. Laurentius) staat in de kalender op 10 augustus. Het is de perkfde der vallende sterren, vuurko gels en meteoorstenen, die wel ram pen hebben veroorzaakt. Maar goed. Op deze datum werden dus de korven „gedreven", men klopte de volken uit hun woningen van stro of hout, voegde er soms een paar sa men en dan ging alles op hoop van zegen naar de hei. Dit geschiedt in de nacht en ik herinner mij, dat we het in onze jeugd een romantische tocht vonden, cm bij donker uren ver met vader en grootvader door het stille land mee te trekken op de paarden- wagen. Er stond vlakbij ons dorp hei de genoeg, doch bijenboeren hebben een fijne neus en reden soms vele ki lometers voor de beste veldjes. In een del, tegen een lage wal, tussen de je neverbessen of onder de berken vormt de stal met zijn eerwaardig verleden een boeiend decor. Ge treft het ook heden ten dage nog aan, maar wees voorzichtig, hinder de ijverige haalsters niet en loop nooit in hun vluchtlijn. Honingt de calluna rijk en werkt het weer mee, dan heeft een flink volk slechts ruim een week no dig, om de wintervoorraad te verza melen. Meestal blijven de bijen echter 4 d 6 weken staan, alvorens naar huis te worden gehaald. 31 juli 1968 A. B. WIGMAN MIAMI BEACH (Florida) De kans op een spectaculair voorstel in het re publikeinse verkiezingsprogram, om een einde te maken aan de oorlog in Viet nam is kleiner geworden, mede door een speciale boodschap van: ex-president Dwight D. Eisenhower, waarin hij zich tegen een „gecamoufleerde capitulatie" verklaart. Hierdoor wordt het voornemen versterkt van de commissie die een ontwerp- verkiezingsprogram opstelt om de Vietnamese oorlog slechts in algemene be woordingen te behandelen en daardoor de kandidaat voor het presidentschap vrij te laten om zijn houding tijdens de verkiezingscampagne te ontwikkelen. Dit heeft de instemming van de aanhangers van Richard M, Nixon, die bewe ren dat hun man bij de eerste of tweede stemming op de partijconferentie zal worden aangewezen. Zelfs aanhangers van gouverneur Nelson A. Rockefeller zijn het er mee eens, dat het program terzake van Vietnam niet te specifiek kan zijn. r EISENHOWER PARIJS Een publieke-opiniemeting in acht landen heeft aangetoond, dat de Amerikanen het meest geloven in hemel en hel, maar dat zij het moe ten afleggen tegen de Westduitsers met betrekking to de reïncarnatie. De peiling werd verricht door het Fran se instituut voor de openbare mening en gepubliceerd door France Soir. Er werden een aantal mensen onder vraagd in Frankrijk, Engeland, Ame rika, Westduitsland, Nederland, Zwit serland, Zweden en Noorwegen. Vijfentachtig procent van de onder vraagden in Amerika gelooft in de hemel en 65 procent in de hel. In Frankrijk gelooft 39 procent in de hemel en slechts 17 procent van de Zweden denken dat er een hel is. In Nederland gelooft 54 procent in de hemel en 28 procent in de hel. Deze cijfers zijn voor Engeland 54 en 23 procent, West-Duitsland 43 en 25 procent, Zwitserland 50 en 25 procent, Zweden 43 en 17 procent, Noorwegen 60 en 36 procent. Wat de reïncarnatie betreft zijn de cij fers: West-Duitsland 25 procent, En geland 18 procent, Zweden 12 procent en Noorwegen 14 profcent. DEN HAAG Ter bestrijding van de werkloosheid in de gebieden met een relatief groot aantal werklozen heeft de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid een extra aanvullend werk gelegenheidsprogramma goedgekeurd dat ongeveer 78 man weken werkgele genheid zal bieden. De totale kosten van de in dit pro gramma opgenomen werken bedragen f 75.000.000.-, waarin een werkgelegen heidssubsidie van f 40.000.000,- zal wor den verleend. Dit programma is aangekondigd in de op 20 mei aan de Tweede Kamer aangeboden nota inzake het te voeren loon- en werkgelegenheidsbeleid. In verband met de in de komende maanden te verwachten toenemende werkloosheid onder bouwvakarbeiders in de verschillende gebieden bestaat het goedgekeurde programma voor on geveer de helft uit bouwwerken. Verder bevat het een relatief groot aantal wer- i ken o.m. recreatieobjecten en werken van het staatsbosbeheer, die in het bij- j zonder geschikt zijn voor oudere werk loze werknemers, die op grondwerk zijn aangewezen. De in het programma opgenomen wer ken zullen voor 1 november moeten zijn aangevangen, omdat tegen die tijd de werkloosheid onder invloed van het sei zoen zal oplopen. Gelderland kreeg de volgende toewij zing: 5411 manweken, totale kosten f 6.033.126, waarvan f 1.641.660 subsidie- kosten. Eisenhower dringt er bij de commis sie op aan om Hanoi duidelijk te ma ken, dat „wij niet streven naar een ge camoufleerde capitulatie en deze ook niet zullen aanvaarden, omdat dit on vermijdelijk er toe zou leiden dat de Ver. Staten voor de nabije* toekomst Z.O.-Azië kunnen afschrijven". Deze oproep van Eisenhower is ook tot de democratische partij gericht. Aan de republikeinen werd hij voorge legd door vertegenwoordigers van het comité van burgers voor vrede met vrij heid in Viëtnam. Nixon heeft zijn voorstellen voor Viëtnam nog niet uiteengezet, maar de verwachting is, dat hij dit deze week zal doen. Rockefeller heeft een vredes plan in vier trappen voorgesteld, waar bij een internationale militaire macht als buffer moet worden gebruikt De republikeinse gouverneur Ronald Reagan van Californië, die meer en meer een kandidaat voor het president schap lijkt te worden, heeft gezegd zich kandidaat te zullen stellen, als andere gedelegeerden dan de zijne zich vol gende week op de conventie voor hem zullen uitspreken. Ik zal door mijn ei gen gedelegeerden op de nominatielijst worden gezet, aldus Reagan die naar de conventie in Miami zal gaan als fa vorite son (leider van de delegatie). Als er dan andere delegaties zijn die mij als kandidaat willen zien, zal ik mij kandidaat stellen, zo verklaarde hij te genover verslaggevers. De jongste opiniepeiling van het Gal- lup-instituut heeft Richard Nixon ver rassend aan het hoofd geplaatst van zowel de republikeinse als de democra tische kandidaten voor het Witte Huis. Hij ligt volgens de uïtslag van het on derzoek, twee punten voor op Humphrey en vijf punten op McCarthy, terwijl Rockefeller tegen de twee democraten afzonderlijk geplaatst op onbeslist staat. Nog maar enkele dagen geleden leek het erop, of Nixon gemakkelijk door Humphrey en ook nog door McCarthy verslagen zou kunnen worden en Rocke feller tegen hem meer kans zou maken. Rockefellers hoop, dat de opiniepei lingen hem belangrijk voordeel opleve ren in de strijd om de republikeinse presidentskandidatuur, zal door deze uitslag wel verminderd zijn. Volgens een eveneens gepubliceerde raming, krijgt Nixon op de volgende week be ginnende republikeinse conventie bij de eerste stemming 542 stemmen (125 min der dan de vereiste meerderheid van 667) tegen Rockefeller 202. In het kamp van de New Yorkse gou verneur wordt gevreesd, dat een aan tal neutralen zich door de jongste opi niepeiling zal laten beïnvloeden en op Nixon zal stemmen, waardoor een kans op herstel voor Rockefeller uitgesloten is. DEN HAAG De Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer in Den Haag zal waar schijnlijk drastisch worden gewijzigd en ingekrompen. Op 14 augustus moet de ledenverga dering van de A.N.V.V. stemmen over een voorstel van het algemeen bestuur om de werving van toeristen in het buitenland los te koppelen van de hui dige A.N.V.V.-organisatie. Dit belangrijke onderdeel zou worden overgeheveld naar een stichting of n.v., die slagvaardiger kan werken dan een vereniging met 450 stemgerechtig de VW-leden en een aantal buitenge- wene leden uit het toeristische bedrijfs leven. Aan de A.N.V.V. blijft in dat geval de taak om als coördinerend en sti mulerend overkoepelend orgaan op te treden voor al die honderden kleine en grotere VVV's in ons land. Dat kan met een kleiner apparaat dan haar nu ter beschikking staat. Het voorstel aan de algemene verga dering is het resultaat van een onder zoek, dat in opdracht van het algemeen bestuur werd uitgevoerd (en afgeslo ten) door het bureau Bakkenist en Spits en Co in Amsterdam. Het bureau werd verzocht na te gaan of de structuur van het huidige VVV- apparaat (de A.N.V.V. plus de VW's) nog wel de juiste in deze tijd. Het toerisme, zo meende het algemeen be stuur, wordt steeds belangrijker, onder meer door het snel ^toenemende ver keer door de lucht, straks ook zal worden uitgevoerd door ju mbo-jets, die plaats bieden aan vijfhonderd passa giers. Er dient bij ee* dergelijk, stijgend aanbod van toeristen zo efficiënt mo gelijk te worden gewerkt: commercieel en uiterst slagvaardig. Aangenomen wordt dat in het rapport van Bakkenist en Spits en Co. deze ge- dachtengang van het dagelijks bestuur van de A.N.V.V. is overgenomen en uitgewerkt. Onder meer zou zijn ge adviseerd de nieuwe N.V. of stichting, die het volgend jaar waarschijnlijk al in bescheiden mate van start dient te gaan, op een zo commercieel mogelijke basis te schoeien. De nieuwè organisatie zou onder meer het brengen van een kort bezoek aan Nederland, buiten het hoogseizoen, dienen te stimuleren. De methodes om de buitenlandse markten te bewerken, zouden meer in de richting dienen te gaan van concrete aanbiedingen aan de toerist (arrangementen), terwijl minder aandacht zou moeten worden besteed aan het verspreiden van bro chures, affiches en wat verder nog deel uitmaakt van 'de traditionele wer vingsmethodes. De vraag blijft nu wat de algemene ledenvergadering van de A.N.V.V. op 14 augustus gaat doen. Bekend is dat enkele grote V.V.V.'s allang ijveren voor een reorganisatie. Ook staatsse cretaris Van Son (nu met vakantie) zou hier zeker niet afwijzend tegenover staan. PRAAG Het In het diepste geheim gehouden gesprek tussen de Russische en de Tsjechoslowaakse partijleiding in Cierna aan de Tissa, zal pas in de loop van vandaag eindigen. Het is duidelijk dat de Tsjechen, geleid door Dubcek, blootgesteld zijn aan steeds groeiende druk: Zowel uit Tsjecho-Slowakije zelf als uit Oost-Duitsland en Polen stro men de berichten binnen over enor me troepenconcentraties, marsbewe gingen en manoeuvres. Hoewel een herkenbaar patroon in al die bewegin gen ontbreekt, is duidelijk zichtbaar dht Tsjecho-Slowakije de laatste da gen is komen te liggen binnen een ijzeren ring van Russische troepen ter wijl zich op Tsjechisch grondgebied eveneens sterke Russische eenheden bevinden. BEIROET In de Syrische hoofd stad Damascus en de Jordaanse hoofd stad Amman zijn uitzonderlijke veilig heidsmaatregelen genomen om het brV Tot nu toe hadden in Cierna de wind te beschermen tegen een ev^llWee partijleidingen als gesloten blok- eel komplot, zo meldt het dugv^i*' ken met elkaar gesproken. Toen de e uit Tsjechen gisterochtend vonden dat het welletjes was en uiteen wilden gaan, drongen de Russen erop aan dat ook de afzonderlijke leden van de Tsjechi sche partijleiding een verklaring zou den afleggen tegenover de gezamen lijke Russische delegatie. Dat bete kent dat de Russen hopen dat zij en kele leden van Dubceks gezelschap er toe kunnen brengen hun leider in de steek te laten. De Russen hebben gisteren voor het eerst in hun kranten gewag gemaakt van de bijeenkomst in Cierna, die „in een sfeer van oprechtheid en kame raadschap" verliep. Met die korte me dedeling moest het Russische publiek het doen. De lange duur van de besprekingen in Cierna, die oorspronkelijk slechts enkele uren zouden duren, leggen de meeste Tsjechen uit als een gunstig teken. Er zijn er echter ook die zeg gen dat de duur van de conferentie juist wijst op onoverbrugbare me- ningsverschi Hen t De spanning in heel Tsjecho-Slowa kije is groot, maar er heerst in het hele land absolute rust, juist zoals Dubcek dat had gevraagd voordat hy naar Cierna vertrok. Bij duizenden tegelijk blijven de Tsjechen hun handtekeningen plaatsen op de lijsten die overal hangen. Daar in wordt steun gegeven aan de partij leiders die nu oog in oog staan met hun Russische tegenstanders. Daily-Star in Beiroet. Reizigers die Amman in de Libanese hoofdstad zijn aangekomen zeggen dat maandagavond grote legereenheden posities hebben in genomen op strategische punten in Am man. De ingangen van regeringsgebou wen en de radio en televisiestations worden strenger dan normaal bewaakt. In de belangrijkste straten zouden ver sperringen zijn opgericht terwijl tanks zijn gestationeerd op kruispunten en voor regeringsgebouwen. De Syrische premier, Zoeayen, heeft op 27 juli gesproken over een poging tot een staatsgreep die was voorbereid door Syrische Baathisten, die zich bui ten het land bevinden, voornamelijk in Libanon. Vplgens de Libanese pers zijn de laatste dagen in Syrië een hon derdtal officieren en enkele honderden burgers gearresteerd. CASTEL GANDOLFO Paus Paulus VI op wiens standpunt inzake geboorte beperking in de hele wereld nogal kri tiek geleverd wordt, heeft vandaag een beroep gedaan op de katholieke echtpa ren, zijn verbod van het gebruik van voorbehoedmiddelen te begrijpen en te aanvaarden. DEN HAAG De luchthaven van MadurodlBn beleefde gisteren een wereldprimeur: als eant* f,vliegvéU ontving het een Boeing-747 jumbo-jet. Da heef, Mawto Futftdktk de Japan se ambassadeur in ons land, verwierf de „landingsrechten" voor het schaalmodel van het reuzenvliegtuig van Japan Air Lines. Maar er gebeuren ook vervelende dingen. Zo is Pravda gisteren uitgeko men met op een opvallende plaats een brief van Tsjechoslowaakse arbeiders uit een autofabriek die eisten dat de Russische troepen in hun land zouden blijven. Bij informatie in de betrokken fabriek bleek dat enkele arbeiders in derdaad een brief hadden gestuurd. Maar de honderden handtekeningen eronder waren voor het overgrote deel niet van collega's, maar van hun ei gen familieleden. Dan is er de Tsjechoslowaakse gene raal Samuel Kodaj die, naar het schijnt eigener beweging, contact heeft gezocht met de Russische troe pen in zijn land. Hij staat bekend als een stalinist en als tegenstander van de liberale koers van Dubcek en is lid van het parlement. Hij zou met ande re „orthodoxe" officieren van het Tsjechische leger een bezoek hebben gebracht aan het Russische hoofd kwartier in Tsjecho-Slowakije „om de toestand te bespreken". Zijn optreden wordt door de Tsjechische kranten in voorzichtige termen veroordeeld. Tegenover deze berichten zijn er na tuurlijk ook waaruit de Tsjechen moed kunen putten. Bijvoorbeeld het bericht dat slechts achttien communistische partijen in de gehele wereld tot nu toe de Russische houding tegenover Tsje- choslowakije hebben goedgekeurd. Stellige geruchten wilden gisteren dat de Zuidslavische president Tito in de loop van vandaag een bezoek aan Praag zou brengen. Wanneer echter de besprekingen in Cierna niet spoe dig eindigen is dat weinig waarschijn lijk. Ook verwachtte men een spoedig bezoek van de Roemeense partijleider Ceaucescoe. Beeld van de besprekingen in Cierna nad Tisou tussen Tsjecho-Slowakije en Rusland. Rechts de Tsjechische dele gatie v.l.n.r. Bilak, Cernik, Dubcek, Svo- boda, Smrkovsky, Kolder, Svestka, Piller, Spacek, Lenart, Kapek en Simona. Aan de Russische kant 2de van links Shelepin en vierde van links Podgorny. WENEN Tsjecho-Slowakije en Bulgarije voeren een complete koude oorlog op het wereldjeugdfestival te Sofia, Bulgarije. Het conflict bereikte gisteren zijn hoogtepunt toen Tsjecho slowaakse kranten meldden dat hun Sorrespondenten op het festival wor- cn geschaduwd. De Bulgaren hadden al eerder laten weten dat ze 'n grote groep Tsjechoslo waakse jongeren van deelneming had den uitgesloten omdat „zij zich in geen weken hadden gewassen". De 'è|"oep werd zaterdag Bulgarije uitgezet. De ze maatregel wekte liet misnoegen van de Tsjechoslowaakse pers. Volgens de Tsjechoslowaaltsc kran ten was het slordige uiterlijk van de jongelui slechts een voorwendsel ge weest om hen terug te sturen. De Tsjechen zouden onmiddellijk hebben aangeboden hun uiterlijk te fatsoene ren. Een Praags dagblad, Zemedelske Noviny, meldde uit Sofia at 't de Bul gaarse menigte bij de openingscere monie van het jeugdfestival was ver boden te applaudisseren voor de Tsjechoslowaakse delegatie. De jonge re Bulgaren zouden sympathiseren met de Tsjechen, maar zij zouden bang zijn voor „luistervinken". BEIROET De nieuwe president van Irak, Ahmed Hassal el Bakr. heeft gisteren bekendgemaakt dat hij premier Abdel Razzak el Najef uil zijn functie heeft ontheven. De minister van Defensie, generaai Abdel Rahman el Daoud, is ontslagen en president Bakr zelf is benoemd tot commandant van de strijdkrachten. De president zei dat deze beslissingen waren genomen door de revolutionai re raad waarvan hij president is. Ahmed el Bakr voerde samen met Abdel el Najef en een groep andere officieren de staatsgreep uit die op 17 juli een einde maakte aan het regime van Abdel Rahman Aref. Waarnemers in Beiroet zien in de verandering een verschuiving van het machtsevenwicht in het voordeel van de gematigde aanhang van de Baath- partij. Naar verluidt is El Najef met een luchtmachtvliegtuig op weg naar Ma rokko. Het persbureau voor het Midden-Oos ten heeft vanuit Bagad gemeld dat El Najef Marokko als plaats van ballingschap had gekozen, toen de nieuwe leiders hem aanzegden dat hij het land moest verlaten. De veranderingen in onze omgeving voltrekken zich in een uiterst lang zaam tempo. De luchtdruk boven West-Europa, die al dagen lang hoog was, neemt elke dag iets af onder invloed van een samengesteld lage drukgebied boven Spanje en Frankrijk. Hierin kwamen verschillende onweers haarden voor, waarbij de neerslaghoe veelheden aanzienlijk varieerden. Met de zuidelijke wind in de hogere lucht lagen trekken deze storingen langzaam naar het noorden en verwacht mag worden, dat zij steeds dichter bij onze omgeving komen. Het komende et maal blijft ons land in de warme lucht, maar de kansen op buien en mogelijk ook onweer nemen toe. Morgen: Zon op: 05.02 Maan op: 13.37 onder: 20.30 onder22.53

De Vallei | 1968 | | pagina 1