Beurs van Amsterdam Rob de Nijs getrouwd Hoofdfondsen zwak Zelfstandigheid NRU en NTS voor Avro een bezwaar Minister Klompé naar jeugdtheater j Pauseliike uitspraak I over pil op t.v. VANAVOND Si irweg-service Willy Brandt in „Persoonlijk' MORGEN J Wisselmarkt BNG-spaarbrieven Aandeelhouder valt ex- directeur aan Meer orders voor Luxor Plastics Fluor neemt Pike over PILOOT STORM TEKKO TAKS TELEVISIE Hl T.V. LANGENBERG Pagina 2* WOENSDAG 31 JULI 1968 120 Hij omzeilde het rechte antwoord met een grapje. Dit ontging de onder zoeker niet. Maar het was nu niet de gelegenheid dieper in te gaan op de even aangesneden kwestie. Toch zou de arts er op terugkomen te zijner tijd. Was die jongen soms de mensen ontvlucht in de dierenvriendschap, kwam daar zijn wonderbaarlijk ver trouwen ten dele vandaan? In ieder geval zijn wij tot een po sitief resultaat gekomen, zei hij, de smalle vingers van de jongere druk kend, u wilt mij heiepen, mij het genoegen doen in mijn bijzijn eerst te spelen zoals u gewend bent met uw viervoetige vrienden en daar na misschien een paar proeven... en fin, dat vindt zich vanzelf. Zullen wij het dan houden op een vroege mor gen, bijvoorbeeld zaterdag, overmor- geri, voor het eerst? Heel graag, dokter. Moet het een geheim blijven? Dat niet direct, maar veel toe schouwers lijken mij toch niet ge wenst en vooral niet uw vriend Lek- sejkow, met het oog op andere invloe den, die moeten zoveel mogelijk zijn uitgeschakeld. Dat begrijp ik, dokter, trouwens, u hoeft niet bang te wezen voor een opdringen of voor jaloersheid van de zijde van de dompteur, want voor we tenschappelijke kanten voelt hij niets. Als ik maar meewerk aan „die tam me dressoer" zoals hij zegt, is hij al lang tevreden. Freek bracht de dokter tot aan de uitgang van het circusterrein. La chend namen zij afscheid, beiden te vreden met het bereikte resultaat. Het was Freek toeri hij de andere nakeek of hij een mooi geschenk had gekregen, iets kostbaars, dat hem weer enige schreden verder brengen kon. Freek speelde met de grote katten, vocht spiegelgevechten als met mak ke honden en bracht ze op zijn ma nier een paar kunstjes bij, alleen door zijn stem, zijn ogen, zijn liefko zingen, zijn wil. Dan vond De Wieck, aandachtig waarnemer het wèl nodig dat hij hun stukjes vlees gaf zoals een dompteur, dan weer niet. Hij vergeleek de resultaten. Het gebeur de. dat hij gelastte een tijger niet te voederen en de jongeman verzocht, goed erop acht te geven of dit enig verschil maakte. Maar het dier mocht dan al ongeduriger wezen, minder tot spelen geneigd, het vertoonde geen verlangen de mens aan te vallen of te bijten naar de strelende hand. Soms kon het gebeuren, dat één der dieren in nervuositeit of drift hapte of sloeg naar de mens-kameraad. Dan sprak Freek het dier toe op zachte, verwijtende fluistertoon, tot de grote kat zich zichtbaar schuldig voelde en hem likte langs handen en gezicht. Om het verschil te zien met het werken van een vakman-dompteur be zocht dr. De Wiéck een paar maal de voorstelling in het chapiteau, maak te ook eens Leksejkows morgenoefe ningen met de dieren mee. Maar waar de dompteur dresseerde en de dieren uit hun natuuraanleg opgevoer de kunststukken leerde, bleef zijn ver houding tot de katten toch onder die van Freek met hen. In Leksejkow zagen zij hoogstens de geliefde leraar, voor wie zij ontzag hadden, maar in Freek waarschijnlijk meer een speel kameraad, ofschoon zij evenzeer vreesden voor een streng woord van hem. Het was trouwens niet gemakke lijk hier 'n precieze diagnose te stel len; de verhouding van de dieren tot dompteur en tot leek was anders, bei den waren zonder vrees en met een natuurlijk aanvoelen van wat zij wèl en wat zij niet op een bepaald ogen blik konden wagen, de dompteur was vakman, maar de leek had inderdaad nog iets anders, misschien werkelijk iets in zijn wezen. De Wieck nam het oplettend waar. Inderdaad had ook hij in het begin gedacht aan hypnose, vooral omdat eens een opgewonden leeuw, die even tevoren tegen de tra lies was gevlogen toen één der stal jongens te dicht langs kwam, terug week in zijn sprong als had een vuist slag hem doen wijken, alleen omdat Freek zijn naam noemde en naar hem keek. Toch was de onderzoeker tot de ont dekking gèkomen, mede door verzeke ringen van Leksejkow en van de jon ge man zelf, dat er van werkelijk be wust hypnotiseren en wil opleggen geen sprake was. Want Freek mocht dan al in staat zijn met zijn ogen en stem zichzelf en anderen voor een aanval te vrijwaren, wanneer hij be gon de dieren iets te leren, had hij dezelfde hulpmiddelen nodig als elke dompteur. Met bonzend hart en terwijl Freek het eigenlijk gewaagd had gevonden en alleen op uitdrukkelijk verzoek had toegestemd, was de arts ook eens na Freekbinnen de omtraliede ruimte gekomen, waar de jonge man met twee tijgers spelen zou. Maar het had Freek de uiterste moeite ge kost, de dieren de indringer op hun terrein van het lijf te houden. En al leen met zijn armen om de beide tij gers heen en zijn fluisterende mond dicht aan hun kleine kattenoren was het de onderzoeker mogelijk gemaakt tot op een paar pas afstand te nade ren, toen had Freek hem haastig ge waarschuwd, daar hij de tijgers niet langer in bedwang houden kon. Meermalen, wanneer de dieren weer in hun hokken waren en de onder zoekingen van De Wieck ten einde voor die dag wat betrof de dieren, trachtte de arts, die zich voor de jongeman zelf eigenlijk nog meer in teresseerde dan voor het geval, wat meer van diens innerlijk wezen te we ten te komen. Maar op dit punt bleek Freek zich te pantseren, misschien nog meer dan hij zelf wel wist. De dokter kwam niet verder dan tot con clusies, getrokken uit enkele onwilli ge gezegden van de jongeman zelf. Een zonnige jeugd scheen hij niet gehad te hebben, zijn vader was dood, zijn moeder in leven en hertrouwd, maar klaarblijkelijk met haar zoon in.onmin, vermoedelijk onder invloed van haar tweede man. Was dit de te leurstelling, die de jongen tot zijn vlucht van de mensen had gedreven? Of waren er nog andere dingen, mis schien geestelijke geloof, liefde? Was er wellicht iets met een meisje geweest? Dit vermoedde De Wieck, en dit vermoeden werd nagenoeg ze kerheid, toen Freek bij een voorzichtig polsen in die richting, zich nog meer terugtrok en er bijna iets van schrik kwam over zijn gezicht. Doch dat hij hypergevoelig en uiterst nerveus was, bleek uit alles, al gedroeg hij zich over het algemeen zeer inge toomd. Hij scheen van oorsprong kunstzinnig aangelegd, had zich vroe ger zeker tot kunst aangetrokken ge voeld, misschien alleen omdat zijn vader schilder geweest was, misschien om een al dan niet grote aanleg, maar ook met dit had hij blijkbaar afgedaan. Een paar maal scheen hij op het kantje van zenuwziek geweest te zijn, aanvallen van neurose. Hij leek nu rustig, misschien louter door de omgeving, maar De Wieck ver moedde eerder nog dat 't niet zozeer de omgeving op zichzelf als wel de in deze omgeving gewekte verwach ting was, het gestimuleerde krachts besef en deze diertesten met een man van de wetenschap als toeschou-' wer, want zonder twijfel was hij eer zuchtig en trots. Op een morgen tegen Kerstmis vond de arts Freek in zijn wagen ge bogen over een tekening. Hij scheen hem nog niet verwacht te hebben. Met een hoogrode kleur op zijn wan gen schoof hij snel een boek over het papier, sprong op en begroette de me dicus. Wat werd daar zo haastig wegge stopt? Een minnebrief? De dokter lachte vrolijk, zag de kleur op Freeks wangen hoger wor den, de uitdrukking in zijn ogen alsof hij was betrapt. Onee, een tekening. (Wordt vervolgd) HILVERSUM De Avro voelt zich bezwaard door het feit, dat de Neder landse Televisie Stichting (NTSzich hoe langer hoe meer als gewone om roepen ontpoppen. In het jaarverslag van de Avro 1967 wordt gezegd dat de beide organisa ties, die niet aan een bepaald leden tal zijn gebonden, aanspraak kunnen maken op een zeer groot deel van de beschikbare zendtijd om een program ma te brengen dat krachtens de over gangsregeling en de aanstaande wet beperkt zou moeten zijn en vooral een aanvullend karakter zou moeten heb ben. Dit aanvullend karakter verdwijnt volgens de Avro steeds meer; steeds sterker wordt de neiging complete programma's te verzorgen. Een taak, die uitsluitend zou moeten toekomen aan de „gewone" omroepen. De Avro zegt wel te begrijpen, dat NTS en NRU hun programma's zo aantrekkelijk mogelijk willen verpak ken. Die verpakking is evenwel niet nodig, omdat deze programma's beter geïntegreerd kunnen worden in uit zendingen van de bestaande omroe pen. Zou de laatste regel worden toe gepast dan zouden de omroepen, aldus de Avro, ook hun volledige program ma's beter uitgebalanceerd voor kij kers en luisteraars kunnen brengen. Zou met name de NTS zich tot haar eigenlijke taak beperken, dan zou zij met minder zendtijd kunnen volstaan. Dat zou een groot voordeel zijn voor de omroepen, die uit het Nederlandse volk zelf zijn ontstaan en die nu onder ling moeten vechten om ledengunst. De Avro voert in het verslag aln, dat door het verder achterblijven van het aantal zenduren van elke autono me omroep ten opzichte van het zeer hoge aantal zenduren van de NTS een situatie kan ontstaan, die op de lange duur fnuikend zal werken. Fnuikend, omdat dit grote verschil in zenduren een aanslag kan beteke nen op het voortbestaan van vrije or ganisaties. En al zullen de schone theorieën van de aanstaande Omroep wet, aldus de Avro, dat niet gewild hebben, de praktijk wijst toch heel on heilspellend in die richting. Het jaarverslag besluit met de me dedeling, dat de Avro zich in 1967 ge sterkt heeft gevoeld door een duide lijk aanwijsbare uitbreiding van zijn aanhang. UTRECHT De minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, dr. M. Klompé, zal donderdag avond in de Brakke Grond in Amster dam de première bijwonen van „De Prijs", een toneelspel van John O'Casey dat in vijf weken werd ingestudeerd door het Nederlands Jeugdtheater. Dit gelegenheidsgezelschap bestaat uit 35 amateur-tonelisten en technische me dewerkers uit het hele land, die op ini tiatief van de jeugdsectie van het Ne derlands Centrum voor het Amateur Toneel in een vakantiekamp bijeen werden gebracht» om zich op de presen tatie van „De prijs" voor te bereiden. De regie van hef spel heeft Joy Hen- geveld. De jonge tonèlisten hebben zelf voor decors, kostuums e.d. gezorgd. Na Amsterdam wordt „De Prijs" nog op gevoerd' in tien andere plaatsen. 3876. De drie astronauten deden alsof zij nog nooit een Shastar-schip hadden gezien, omdat zij meenden dat het altijd beter is om zo min mogelijk te vertel len. Wie weet, zouden zij met die machine nog eens een goed heenkomen moeten zoeken, want 't leek hele maal niet zeker dat de Ndola hen zo vlug zouden laten vertrekken. Ramad had in ieder geval héél andere plan nen. Hij leidde zijn gasten naar een soort taxi-stand plaats, waar zij in enkele gereedstaande voertuigen stapten. Hetgeen Sandra de weemoedige verzuchting deed slaken: „Precies als thuis op Schiphol! Wilt u ons even naar het Leidseplein brengen, chauffeur?" Haar verloofde knorde; „Zeg, hou op asjeblieft. Je maakt me nog aan 't grienen. Let liever op de omge ving hier, zodat we straks de weg terug kunnen vin den!" Professor Dubois peinsde hardop: „Het is dus duidelijk, dat kapitein Mare en zijn bemanning hier in de buurt verblijven al of niet vrijwillig, maar dat zul len we gauw genoeg weten. En dan Ferdydik, onze corpulente vriend, waar zou die op dit ogenblik uithan gen?" De wagens schoten met verbluffende snelheid en souplesse over een kaarsrechte weg, alsof zij door onzichtbare rails werden vastgehouden. Nauwelijks tien minuten later kon het gezelschap reeds weer uitstappen. Achter het nieuws, de actualiteiten rubriek van de VARA-televisie, be steedt in haar uitzending van vanavond (Nederland 2, 20.20 uur) aandacht aan de sociaal-medische aspecten van de pauselijke encycliek over de geboorte regeling. Enkele deskundigen zullen hun oordeel over de uitspraak van de paus geven. HILVERSUM I 18.00 Nws. 10.16 Act. 18.30 Stereo: Kinderkoor met piano. 18.55 Stereo: Tango-rumba ork. en zangsol. 19.30 Nws. 19.35 Buit. weekoverz. 19.45 Li. gr.muz. 20.15 Spreekt u maar...: prijs- bellen naar de studio. 20.45 VARA - Muzikaleidoskoop: gevar. muz.pr. 21.15 Kabattoir: stud, cabaret uit Nijmegen. 21.45 Li. gr.muz. 21.50 Stereo: Li. in- str. ensemble (opn.) 22.15 Stereo: Ned. chansons. 22.30 Nws. 22.40 SOS-berich- ten. 22.45 Act. 22.55 Stereo: Keuls Ra dio Ork. en sol.: mod. muz. 23.20 Ra dio Jazz Magazine. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Veel gevraagde gewijde muz. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.46 Act. NRU: 19.00 Versl. van het IBM-schaak- tQernooi te A'dam. 19.05 Weg wezen...: vak.magazine. 20.00 Berlijns Filharmo nisch Ork. (opn.): klass. en mod. mu ziek. In de pauze: 20.34-20.50 Erepro moties van beroemde mannen, klank beeld. 21.20 Li. gr.muz. 21.35 Gesprek ken met rijksgenoten (III). 22.05 Spie gel van België. 22.20 Stereo: Li. vocaal ensemble (gr.) 22.30 Nws. 22.40 Stereo: X, een sprong in het duister. 23.55- 24.00 Nws. NEDERLAND I VARA: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Jour naal. 19.06 In kleur: De Bosbrigadiers, tv-feuilleton v. d. jeugd. 19.31 Persoon lijk: pr. over Jomo Kenyatta, pres. v. Kenya. 20.00 Joum. 20.20 Uitz. Stich ting Socutera. 20.25 De Klokkenluider van de Notre Dame, speelfilm (rijks keuring 14 jr.) 22.15 In kleur: Rem- brandts Wereld, tv-film van de NBC. 22.40-22.45 Joum. NEDERLAND II NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Joum. VARA: 19.03 Coronation Street, tv-feuilleton. NTS: 20.00 Joum. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.45 Rood Wit Blauw: een (vrij nationaal) gekleurd PARIJS Op meer dan dertig sta tions in Frankrijk is de chansonnier Gilbert Bécaud de stationschef. Hij geeft er het signaal voor het vertrek van de vakantietreinen. Dat doet hij met de eerste regels van zijn liedje: „On prend tou jours un train pour quelque part" men neemt altyd een trein om ergens heen te gaan Heeft men de pech dat men van een station vertrekt waar de stationschef dit nog volgens de antieke methoden met zijn „spiegelei" of met een lichtje doet, dan wenst Gilbert Bécaud u toch een goede reis of een prettige vakantie. Dat doet hij dan vanaf de aanplakbil jetten die op het ogenblik alle Franse stations sieren. Aan de andere kant kan men het geluk hebben het liedje niet alleen te horen, maar het zelf te mogen meene men naar zijn vakantieoord. Op tien stations organiseren de Franse spoor wegen nl. prijsvragen. De winnaar wordt beloond met het grammofoon plaatje waarop dit lied staat. Dit alles doen de Franse spoorwegen uiteraard om het reizen naar de vakan tieplaatsen per trein te bevorderen. Voor Amsterdam een goede tip. Op alle stations in Nederland Johnny Jor- daan met „Geef mij maar Amsterdam". rr Het aangekondigde gesprek met Jomo Kenyatta, vanavond in het programma „Persoonlijk" (NTS Nederland I, 19.31 uur), komt te vervallen. In plaats daar van is het programma gewijd aan de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Willy Brandt. pr. voor (overwegend) jonge mensen die graag zwart-wit willen zien. 21.25 De ondergang van de Lusitania, doe. NTS: 22.15-22.20 Joum. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: Lichte gr.muz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.16 Radiojoum. 8.20 Stereo: Lichte gr.mu- ziek. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Instrum. ensemble (gr.): mod. muz. 9.35 Wa ters! 9.40 Voor de kinderen. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvit. (gr.). (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beursberich ten. 12.00 Stereo: Pianorecital: mod. muz. 12.26 Meded. v. land- en tuin bouw. 12.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 Muzikale toeristenroute. 14.30 De memoires van een Maastrichtenaar. (III). (Ovem. R.O.Z.). 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Schakeringen: cultureel programma in woord en mu ziek. 17.00 Bereisde Roel zag op zijn tochten... klankbeeld over Ommen. 17.55 SOS-berichten HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klass. en mod. muz. (gr.). (7.30 Nws. 7.32 Act. 7.50 Overweging). 8.00 Nws. 8.11 Voor de kinderen. 8.30 Nws. 8.32 Teeringclub Vakantietips. 8.45 voor de huisvrouw. NRU: 10.00 Wat heeft dat kind?: pe dagogische lez. 10.20 Muziek uit de Ba rok (gr.). KRO: 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Meded. NCRV: 12.00 Lichte gr.muz. 12.26 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Act. 12.50 Parasolasido: gevarieerd programma. 13.30 Stereo: Licht instr. kwintet (gr.). NRU: 13.45 Stereo: Li. gr. muz. NCRV: 14.30 Pianorecital: mo derne muz. 15.00 Zendingsdag in Drie bergen ,rep. NRU: 15.30 Een mens z'n lust is z'n leven: hobbyrubriek. 15.50 Langs deze mij onsympathieke weg, lezing over huwelijkscontactbureaus. 16.00 Nws. 16.02 Voor kleine bezetting: mod. en klass. kamermuz. (opn.). 16.50 Spelen met taal. 17.00 Nickel Odeon: progr. over film en filmers. NCRV: Stereo: Licht ork. (gr.). 17.57 (NRU) Verslag van het IBM-schaaktoernooi. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Voor de zieken. 9.30 Lichte instrumentale muz. 10.00 Nws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nws.). NRU: 12.00 Nws. 12.03 De in woners van Kloosterlitlum praten ge woon tussen de platen door. KRO: 13.00 Nws. 13.03 Act. 13.08 TNT: knal- muz. 14.00 Nws. 14.03 Popmuz. 15.00 Nws. 15.03 Holster: licht platenprogr. 16.00 Nws. 16.03 10 RRRrrrr...: tiener show. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.07 Draai- jijofdraaiik: verzoekpl.progr. WOENSDAG 31 JULI 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Joum. (herh. van gisteravond) 10.20 Das Kriminalmu- seum, misdaadfilm. 11.35 Auf der Fahr- te des Tigers, Am. speelfilm. 12.00- 13.30 actron. 16.40 Journaal. 16.45 Inf. pr. 17.00 Hank, stud.klucht. 17.25 In kleur: Dierenfilm. 18.00-18.05 Journaal. (Reg. pr.: NDK: 18.05 Act. 18.19 Reg. journ. 18.35 In kleur: Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 In kleur: Die Abenteu- er der Seaspray, tv-serie. 19.59 Pr.- overz. WDR: 18.05 In kleur: Doc. film. 18.25 Goedenavond. 18.30 Joum. 19.10 In kleur: Polizeiber., tv-film. 19.40 In kleur: Germania Romana, tv-film. 19.45 In kleur: Inf. pr.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Filmrep. 21.05 Spel- pr. 22.20 Am.pr. 23.05 Joum., commen taar en weerber. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Act. en muz. 18.15 Lassie, tv-serie. 18.50 Dezer- nat M, tv-serie. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 In kleur: Zirkusdi- rektor Johnny Slate, tv-film. Aansl.: nws. 20.45 Das Haus, tv-spel (herh.) 22.05 Nws., weerber. en act. 85. De Lumbuahoofdman sprong op gir Patrick's be vel, onmiddellijk naar voren en voordat hij goed en wel besefte wat er met hem gebeurde, werden Felix Links de armen op de rug gedraaid. „Knevel die schavuit, jij!" commandeerde de edele Courage. „En laat alles ogenblikkelijk voor het vertrek in gereedheid brengen! En jij en jij daar sjouwen als de drommel die kist naar buiten!" En zo geschiedde het! „En wat doen we met die negers, die voor Felix Links in de diamantgroeve ge werkt hebben?" wilde Tekko weten. „Hun schenk ik zolang de vrijheid, knaap!" antwoordde de dikke ja ger. „Binnenkort zullen ze weer kunnen werken, wan neer ze dat willen. Maar als er één met ons mee wil, kan hij zijn gang gaan. Dappere dragers kan ik altijd gebruiken en we hebben nog een lange tocht voor de boeg. Vooruit, kom mee! We vertrekken!" De tocht te rug naar Leopoldville gingen zij langs een andere weg dan Tekko met Bombasso gekomen was. „Want", zo vertelde Sir Patrick onze vriend, „in de Sankururivier heb ik nog een paar oude kano's liggen, die ik daar tijdens 'n vorige expeditie eens heb moeten achterlaten!" Tekko gaf maar geen antwoord, want hij was er hele maal niet zeker van dat die dingen daar nu nog zou den liggen. Maar toen zij na enige dagen flink marche ren, eindelijk de rivier bereikten, bleken de kano's toch nog aanwezig te zijn en konden zij de reis tot Leopold ville verder per boot voortzetten. pop-zanger Rob de Nijs nog altijd grote populariteit geniet bleek de overweldigende belangstelling huwelijk met Elly Hesseling. BERGEN OP ZOOM De 25-jarige pop-zanger Rob de Nijs heeft gisteren by zyn. huwelijk met de 2I-jarige Elly Hesseling in Bergen op Zoom gemerkt dat hij nog steeds populair is. Een meu te bewonderaarsters, die in leeftijd va rieerden van veertien tot veertig jaar stoof luid gillend de ontvangsthal van het gemeentehuis binnen om niets van de trouwplechtigheid te missen. Het lag niet aan de fans dat de eigen lijke huwelijkssluiting als een stomme film voor hen werd afgedraaid. De ambtenaar van de burgerlijke stand fluisterde het bruidspaar de formalitei ten toe. De microfoon stond werkeloos in een hoekje. Aangekomen bij het hu welijk verhief hij heel even zijn stem. De 21-jarige mevrouw De Nijs-Hes- seling, een mooi meisje met ravenzwar te haren en groene ogen, verwonderde zich over de enorme belangstelling. Gekleed in een lange, witte, eenvoudige jurk, leek zij weggelopen van een oude prent. Zij is de dochter van een café houder in het nieuwe uitgaanscentrum van de 35.000 inwoners tellende plaats. Samen met de zanger Rob opende zij een discotheek aan de Lieve Vrouwe straat, tegenover de zaak van haar ouders. In 'n dancing van vader Hesse ling in Zeeland heeft zij vier jaar gele den voor het eerst kennis gemaakt met Rob de Nijs. De „romance" begon pas vijf maanden geleden bij een bezoek aan Amsterdam. Dat pop-zanger Rob zoals zovele collega's voor hem caféhouder wordt in zijn antiekerig ingerichte club (com- pleetmetpostkoets), is niet waar. „Ik blijf zingen. Het laatste jaar heb ik in Duitsland aan een paar televisieshows gewerkt." AMSTERDAM De Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten heeft groot suc ces met de uitgifte van de rentespaar- brieven 1968 serie III. Gisteren, de eerste dag van de verkoop, werd het gevraagd bedrag van f 20 miljoen al overschreden. De bank heeft het bedrag van de le ning nu verhoogd met f 30 miljoen tot f 50 miljoen en zal derhalve de verkoop van de rentespaarbrieven voortzetten. Fonds Vorige 1ste koers not Nederland 1966-1 7 103% 103*1 Nederland 1968 61 99 99% Nederland 1968-2 6è 98% 98% Nederland 1966 61 96% 97% Nederland 1967 61 96% 96 A Nederland 1967 6 94% 94V2 Nederland 1965- 1 53 93 93 Nederland 1964- 1 51 90 90 A Nederland 1964 5 87% 87% Nederland 1958 41 88% 88% Nederland 1964 41 95 ft 95ft Nederland 1959 41 85% 86 Nederland 1963- 1 41 82% 82 A Nederland 1961 4 8311 83*1 Nederland 1953 33 78Vt 78% Ned staffell 1947 31 70% 70 A Nederland 1951 3» 89% 89% Nederland 1953 1-2 3i 84% 84% Nederland 1950 1-2 31 71% 71V» Nederland 1954 1-2 31 74% 74% Ned. grootb. obl 1946 3 83 83 Ned. dollarlng. 1947 3 88% 88 Bank v. N.G wnb.l. '57 6 95% 95% id. 30-jar l958/'59 41 84% 85 H.V.A.-mijen ver. a. 100% 100% A.K.U. a. 87.3 87.1 Delimij. f. eert. 63.6 63.5 Hoogovens n.r.c.v.a 115 115 Philips gem bezit. v. a. 139.2 139 Unilever c.v.a 133.3 132.6 Kon Zout-Organon 177.5 177 Dordtsche Petr. a. 843 838V* Kon. Pe:T. f. a. 172.8 172.4 H.A.L. a. 70% 70% Java-China 0 n.r.c.v.a 142% 142% K.L.M a. 194 193 Rotterd Lloyd a. 132V» 131% Scheepvaartunie a. 120% 120% Bk v Ned Gem 1967-1-2 63 10011 100% Bk v Ned Gem '67-1-2-3 61 98 A 98Vj Bk v Ned Gem 1965-1 6 94% 94% Bk v Ned Gem '58-1-2-3 41 86ft 86 A Nat bk v mid kred. '66 7 101% 101V» Nat Investeringsb 1965 53 93% 93Vs Fr.-Gron Hyp.b dw. 6 92% 92% Alb. Heyn wdlobl. '55 4 135 British Petrol. 1966 71 102% 101% Bijenkorf 6 99% 99% Co-op Ned. r^paarbr 155% 155 Ned Gasunie 1966 61 9811 98% Ned. Gasunie 53 94% 94% Philips dir. 250-100 "<61 4 79 Pegerr 1-2 1957 6 95% 95% Pgem 1957 6 95% 95% (Slotkoersen van gisteren) Roti Rijn Pijplmij. 51 94% 94% K.L.M. 15-jarig 5 93% 93% Ned. Spoorw 57 1-2 4l 89% 893/4 Berghuizer Pap.fabr. 4è 94V4 94V« Gelder Zonen v. 4l 89V2 89 Grasso's Kon. Mach.f. 5i 88V2 Meteoor beton 5i 87 88 Stokvis en Zonen 4! 88V< 89 Thomassen/Dr.-Verbl. 4è 97 971/* Alg. Bank Ned. a. 231% 232 Amrobank f20,— a. 51 51 Nationale Ned. cert 699V2 690 Ned. Credietb. aand. b. 162 162 Ned Middenstandsbank a. 88.5 88.1 Slavenburg's Bank a. I68V2 168V2 Albert Heyn a. 273.5 270.5 Amstel Br. n.r.c.v.a 416 418 Bergh en Jurg. f 250-1000 a 200V2 2OOV2 Blijdenst-Will f 1000 nrevö 71 70Va Lucas Bols a. 204.5 204 Bredero vast goed a. 141 1408/4 Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a 470 472 Buhrmann-Tetterode a 560 560 Bijenkorf n.-r. c.v.a. 6OIV2 599V2 Calvé nj. C.v.a. 940 935 Calvé com.pref.wd.nr. eert 153 152V4 Drentsch-overijs. houth. a 136 135 D.R.U. a. 379 375 Edy emaille a. 90 94 Elsevier uitgeversmij. a. 406 412 Erdai mij. voor wasverw a. 663 660 Excelsior metaalbuizen a. 60 59 Fokker a. 438 448 Gazelle rijwielfabriek a. 188 188 Gelder (van) papier a. 135 131V4 Gist-Brocades a. 727 725 Grasso's kon. mach. fabr. a 132 133 Heineken's Bierbr. aand 715 719 Holec aand 143 142 Interr atio aand 339Vs 335 Kon Ned Papierfabr. a 152l/2 152Vs Kon Ned Textielunie eert 463/4 47 Krasnapolsky La. 54.6 54.5 K.V.T (kon ver tap.) aand 212Vj 2IOV2 Leidsche Wolspinnerij a 252 255 Lips en Gispen cert. 123V2 Metet>or Beton a 132 135 Misset, Uitgeversmij. a. 130 Naarden Chem fabr a 653 652 Naeff gebr a 215 217J/< Nedap ned app.fabr aand 140 137 Ned Ka bel fa brieken aand 304V2 304V« Nelle, wed J. van aand 393 392 Nyma n.r.c.v.a 43'/2 46!/4 Niiverdal-ten Cate a. 78 79 Overz Gas, nat bez. v.a.t 90.5 90.5 Pakhoed a. 89 90.5 Pal the a. 63 62 Pont Houthanoel a. 165% 1651/* Reesink en Co. a. 159 159 Scheveningen Expl.mij.f. a. 24 24.2 Schokbeton aand. b. 182 183 Scholten Carton en Pap. a. 222 223 Schuppen Sajetfabriek a. 94 94 Simon de Wit aand. b. 528 529% Technische Unie a. 278 281 Thomassen/Dr.'-Verbl. f.a 85.6 86.2 Twentsche Kabelfabriek a 363 Ubbink-Davo a. 47% 48V« Unilever 1000 cert. 7cpr. a 107 106% Veenendaalsche stoomsp. a 191 Ver Machinefabrieken a 158% 156 V* Ver. Ned. Uitg. bedr. 189 187 Ver. Tou wf a brieken c.v.a. 114 no Vredestein Rubb.br c.v.a. 163 161 Vulcaansoort a. 57 56% Wessanen's kon. fabr. a. 102.5 102 Wilton-Fyeno. Bronsw a. 150 147 Billiton le rubriek a. 837% Geldersche Tramw.mij a. 57V» H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. 832 830 Interbonds 1 pb L 636 636 Vastgoedbeifonds part. f. 615 Interunie f 50 a. 198.5 197.5 Robeco f 50 a. 242.9 241.9 Rol in co t 210.5 209.3 Unitas f 50 a. 419 416 Ver Bezit v. 1894 f50 a. 103.5 103.3 Canadian Pac. Railw cert 61 59% Int Nickel Cy. Can. cert 108 106 Shell Can. (10 a.) cert 28 28ft A.T.T 15-10a33-l/3d cert 53% 52% Anaconda cert 46V* 46 Bethlehem Steel cert 28ft 28% Chesapeake and Ohio cert 65 65 Cities Serv 10 a 10 dlr cert 59 57% Dupont d.n 10 a 5 dlr cert 163 163 General Electric cert 86'/» 95% General Motors cert 81% 79% Kennecot* Copper cert 40 V» 39% Phillips Petroleum cert 64% 64 R.C.A. cert 48% 48% Republic Steel cert 40% 40% Shell Oil cert 67% 67% Standard Brands 10 1 cert 42% 42% US Steel (10) cert 38% 39% Woolworth cert 26% 26% VOOR BEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon Olie 173.90; Unilever 132.80; Philips 139.30; AKU 87.50. AMSTERDAM, 30 juli Na de vaste tendentie van maandag heeft Beurs plein 5 vandaag een veer moeten laten voor de internationale waarden. De stemming was aan de zwakke kant. Hoogovens vormde hierop een uitzon dering, evenals AKU. Philips opende 60 cent prijsgeven met een eerste verhan- 80 cent tot 132.70. Kon. Olie moest 70 cent prijsgeven me een eerste verhan deling op 173.30. AKU was nauwelijks prijshoudend op 87.30. Hoogovens werd een gulden hoger geadviseerd op 116. De handel in al deze fondsen was al leen bij de opening van enig belang. Dit door het vaststellen van de eerste koers waarom altijd gestreden wordt, in verband met de verkregen opdrach ten. Het belangrijkste nieuws uit het be drijfsleven kwam vandaag van Hoog ovens. Uit de voorbeurs bekendgemaak te tweede kwartaalcijfers 1968 blijkt, dat de netto-winst van dit staalconcern is gestegen ten opzichte van dezelfde pe riode over 1967. De hoek in Hoogovens bleef, zoals gebruikelijk, gesloten. Er werd volstaan met één notering per pe riode. Later daalde AKU tot 87.10, Unile ver tot 132.60 en Philips tot 138.80. De lagere slotkoersen, waarmee Wall Street maandag voor de dag kwam, zet ten vandaag een domper op de markt in Amsterdam. Het publiek gaf wat stuk ken af, die in een vrijwel lege markt terecht kwamen. Men hield zich meren deels afzijdig, mede in verband met de besprekingen tussen Rusland en Tsje- cho-Slowakije. Van de cultures moest Amsterdam Rubber terrein prijsgeven op 48 1/8 (48%). Ook de scheepvaartsector moest met geringe koersverliezen ge noegen nemen. Van de staatsfondsen waren de 7 pet-leningen goed gedispo neerd. ROTTERDAM In de jaarverga dering van EMBA, Maatschappij voor beheer en ontwikkeling van indus trie- en handelsondernemingen, heeft een van de aandeelhouders, de heer W. C. Posthumus Meyes, scherpe kri tiek geuit aan het adres van drs. N. Burgers. Deze was tot 1962 directeur van Varsseveld Houthandel en Indus trie, een dochteronderneming in Leer dam van Emba. „De heer Burgers is al jarenlang be zig met het zwart maken van EMBA in de effecten- en ambtenarenwereld. Hij belastert de huidige directie van EMBA, met name de heer Koopman", aldus de heer Posthumus Meijes. Hij voegde er aan toe: „Er moet een einde aan komen dat het bedrijf door onjuiste verhalen van de heer Burgers door het slijk wordt gehaald. Het treft niet alleen de directie en de aan deelhouders maar ook alle werknemers en afnemers van het bedrijf". „De heer Burgers verdween bij EM BA met een voor hem bijzonder gun stige regeling. Hij beloofde bij zijn ont slag dat hij zich niet meer met de za ken van EMBA zou inlaten. Hij heeft dit toch gedaan". „Als de heer Burgers niet ophoudt met dit onzindelijke optreden, dan kunt u van mij in de eerstvolgende ver gadering van aandeelhouders een voor stel verwachten om de heer Burgers langs gerechtelijke weg aan te spre ken", aldus de heer Posthumus Meijes. Volgens hem was de heer Burgers in 1962 ontslagen wegens een „niet erg best beheer". De heer Posthumus Meij es meende dat door het optreden van de heer Burgers de koers .van de aan delen EMBA op de beurs (112 procent) veel te laag was. Hij wees erop dat de balans waar de van het aandeel ongeveer 230 be draagt. Hij vond dat het bestuur van EMB9 in de kwestie Burgers veel te fatsoenlijk is geweest. „U had een ein de moeten maken aan het geraffineer de optreden van de heer Burgers". AMSTERDAM Luxor Plastics zit beter in de orders dan vorig jaar, al dus 't bestuur van de Cultuur- en Han delmaatschappij Sedep in de jaarver gadering. Luxor heeft in het eerste kwartaal nog te kampen gehad met aanloopkosten in de nieuwe fabriek. Het tweede kwartaal bracht moeilijkhe den door de opzet van de produktie. Het bestuur streeft nu in het tweede halfjaar naar winst. De prijzen van Luxor zijn scherp concurrerend en de directie tracht het verliesgevende deel van het assorti ment af te bouwen. Volgens een van de aandeelhouders van Sedep heeft een grote onderneming belangstelling voor de ovemejning van Sedep. Andere aandeelhouders waren tegen verkoop, omdat dan verlies moet worden geno men. HAARLEM The Fluor Corporation Ltd moedermaatschappij van Fluor Nederland N.V. te Haarlem en Pike Corporation of America hebben een voorlopige overeenkomst bereikt vol gens welke Fluor door een aandelen ruil Pike zal overnemen. De fusie wordt door Fluor beschouwd als de belang rijkste stap die de maatschappij tot nu toe heeft gedaan om een groter aan deel te krijgen in de oceanografie. Indien de fusieplannen worden goed gekeurd zal the Fluor Corporation de beschikking hebben over ca. 24 grote installaties voor het boren en verrich ten van andere werkzaamheden op zee. Londen 8.678.67%; New York 3.62A 3.62A; Montreal 3.37H—3.37H; Parijs 72.81%—72.86Va; Brussel 7.25%—7.25%; Frankfort 90.17—90.22; Stockholm 70.11 —70.16; Zürich 84.27%—84.32%; Milaan 58.25%58.30%; Kopenhagen 48.15 48.20; Oslo 50.69%—50.74%Wenen 14.02%—14.03%; Lissabon 12.68% 12.69%.

De Vallei | 1968 | | pagina 2