Einde ambtstermijn mr. dr. J. Hazenberg in teken van z'n beleid Wielrijder (74) op slag gedood James Grieve past goed in het appelassortiment „Oranjedag" organiseert weer jaarlijkse tocht voor bejaarden en invaliden EXPOSITIE, VUURWERK, BRADERIE Laatste tocht langs kastelen „VeenentlaaF optimistisch voor komend seizoen Vrachtwagen in sloot I Afzet is grootste zorg Belangrijk hogere onkosten TWEE WEKEN AFSCHEID NEMEN VAN VEENENDAALS BURGEMEESTER Wapeningen 8 augustus te gast op Salamander Koffer gestolen Uitslagen van p.v. „De Luchtreizigers" Nederlanders gaan in West-Duitsland oefenen „De Luchtpost vloog vanaf Cliisla Hornu Schietuitslagen Titel VOORLICHTINGSAVOND OVER DE PROBLEMEN ROND DE GELDERSE APPEL BIJ UITSTEK Forum Plukken Bewaren Kinderportretten uit Amerongen en omgeving WOENSDAG 31 JULI 1968 VEEN END A AL In verband met het afscheid van burgemeester Hazen berg van Veenendaal op 31 augustus 1968 wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, is bij het gemeentebestuur al enige tijd geleden het plan ontstaan een aantal officiële gebeurtenissen, die kenmerkend zijn voor het zich snel veranderende Veenendaal, in de tweede helft van augustus zoveel mogelijk samen te brengen. Aan de ene kant wil men daarin een hulde zien voor het voortvarende be leid, dat burgemeester Hazenberg in zijn toch vrij korte ambtsperiode (juli 1961 tot en met augustus 1968) heeft gevoerd, anderzijds kan men deze samen vallende gebeurtenissen ook beschouwen als een accentuering van de kracht dadige ontwikkeling van de Veenendaalse gemeenschap. Het lijkt ook een goed idee het niet al leen te laten bij een aantal officiële gebeurtenissen als zodanig, maar de burgerij daarbij te betrekken door er een wat feestelijk karakter aan te ge ven. De „agenda" voor de twe°-*e helft van augustus ziet er wi 'gen voor behouden als volgt i Maandag 19 aug.: 16.30 uur officiële opening door burgemeester Hazen berg van de dubbel-expositie „Kiek en Kunst", bestaande uit een expositie van beeldhouwwerken en plastieken van hedendaagse kunstenaars in het raadhuis en een expositie van tekenin gen, foto's, voorwerpen etc., betreffen de Oud- en Nieuw-Veenendaal in het nieuwe politiebureau aan het Boom- pjesgoed. De tentoonstelling in het po litiebureau wordt samengesteld door de heer A. P. de Kleuver. Beide ten toonstellingen zijn voor het publiek geopend van dinsdag 20 aug. t/m za terdag 7 september, dagelijks van 9.00 tot 18.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur, zaterdags van 15.00 tot 18.00 en van 19.00 tot 21.00 uur, zon dags gesloten. De tentoonstelling in 't raadhuis is niet toegankelijk op woensdag 21 augustus van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag 31 augus tus. De tentoonstelling in 't politiebu reau is op 20 augustus voor het publie geopend vanaf 15.00 uur. Toegangs prijs voor beide exposities gezamen lijk f 0,25 per persoon. Dinsdag 20 aug.: 10.00 uur officiële ope ning van het niéuwe politiebureau aan 'het Böompjesgoèd' door de heer mr. F. R. Mijnlieff, directeur-generaal voor de openbare orde en veiligheid van het ministerie van binnenlandse za ken. 15.00 tot 18.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur gelegenheid tot bezichtiging van het politiebureau door belangstellen den. 16.30 uur muzikale rondgang door de Utrechtse Politiekapel. 20.00 tot 21.00 uur concert door de Utrechtse Politie-kapel op het vóórter rein van het politiebureau. In de pau ze brandweerdemonstraties door de Vereniging Vrijwillige Brandweer te Veenendaal, te zien vanaf de Raad huisstraat. Vanaf 19.00 uur groot lunapark op het terrein aan de J. G. Sandbrinkstraat. Het lunapark duurt tot en met zater dag 24 augustus. Woensdag 21 aug.: 19.00 uur afscheids diner in de raadzaal, door de raad aangeboden aan burgemeester en me vrouw Hazenberg. 22.00 uur groot vuurwerk op het ter rein tegenover de Raadhuisstraat. Donderdag 22 aug.: 15.00 uur begin van de werkzaamheden in het nieuwe be stemmingsplan Koopcentrum Vee nendaal"; onthulling van een maquet te in het raadhuis. 19.00 tot 22.30 uur grote Braderie in de Hoofdstraat met muziek en diver se andere attracties. De Hoofdstraat zal 's middags en 's avonds voor het verkeer worden afgesloten. Vrijdag 23 aug.: 9.30 uur het slaan van de eerste paal voor een complex van 143 eengezinswoningen aan de Tinne- weide door burgemeester Hazenberg. De woningen worden gebouwd door de N.V. Eurowoningen te 's-Gravenhage. Zaterdag 24 aug.: 10.30 uur officiële opening van het overdekte zwembad aan de Sportlaan door burgemeester Hazenberg. Aan het bad zal officieel de naam „Valleibad" worden gegeven. 15.00 tot 18.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur gelegenheid tot bezichtiging van het Valleibad door belangstellenden. Tijdens de uren van openstelling zul len zwemdemonstraties worden gehou den. 14.00 uur start „Wolmars" op het sportpark „Panhuis". Défilé voor het Valleibad. 15.00 uur start singelloop door de At letiekvereniging VAV vanaf 't Vallei bad. Route door Veenendaal-Zuid. 15.30 uur demonstratie hockey (de Sa lamanders) op het sportpark „Pan huis". 16.00 uur demonstratie volleybal (W Panter) op het sportpark „Panhuis". 16.30 uur demonstratie honkbal (the Blue Soeks) op het sportpark „Pan huis". Tijdens bovenstaande demonstraties zal uitleg gegeven worden omtrent spelregels enz. 18.00 uur voetbalwedstrijd op 't sport park Panhuis. Dinsdag 27 aug.: 10.30 uur officiële ope ning door burgemeester Hazenberg van de bovengrondse werkzaamheden aan de rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Slaperdijk.- Zaterdag 31 aug: 10.30 uur buitengewo ne raadsvergadering in verband met het afscheid van burgemeester Hazen berg. 16.00 uur tot 19.00 uur afscheidsrecep tie van burgemeester en mevrouw Hazenberg in het raadhuis. RHENEN Aanvankelijk lag het In de bedoeling van het WV - bestuur op zaterdag 3 augustus een autotocht te organiseren voor bejaarden en invali den. In samenwerking met de directie van de camping „De Thijmse Bergh" is nu besloten daarvan een normale autotocht te maken, die zal leiden langs 15 kastelen in de omgeving. Men is nog eenmaal in de gelegen heid deze Kastelentocht door zuid-oost Utrecht mee te maken op bovenge noemde datum. Men dient met auto om half twee 's middags aanwezig te zijn bij de ingang van de camping „De j Thijmse Bergh". Iedereen kan aan de- ze kastelentocht deelnemen. VW-excursieleider Adriaan P. de Kleuver verwisselt onderweg meerma len van auto, zodat U ruimschoots aan Uw trekken komt. Er wordt op twee plaatsen gewandeld en U kunt op kas teel Duurstede te Wijk bij Duurstede koffie drinken. Het einde van deze excursie is in Rhenen omstreeks zes uur 's avonds. Wie uit Utrecht, Zuid-Holland of de Betuwe komt kan in W,ijk bij Duurstede op eigen gelegenheid afreizen. Er is ge legenheid de vermaarde Bourgondische ronde verdedigingstoren te bezichtigen onder leiding van de excurslieleider. Er volgen nog meer mooie zomer- en najaarsexcursies en wandelingen. VEENENDAAL De voetbalvereniging Veenendaal heelt dit seizoen vast omlijnde kampioensplannen en is zeer optimistisch wat betreft het nog defini tief te vormen eerste elftal. Enkele spelers zijn teruggekeerd naar de geelblau- wen en komen a.s. competitie weer op De Salamander uit voor hun ploeg. Voor de maand augustus heeft de technische leiding van Veenendaal een uit gebreid oefenprogramma opgesteld, waarvan een wedstrijd tegen het sterkste competitie-elftal van Wageningen ongetwijfeld het hoogtepunt is. Zowel de vrachtauto als de aanhangwa gen kwamen in de sloot langs de Tielse straat terecht bij het dodelijk ongeval, dat gisterenmiddag in Opheusen plaats vond. AMERONGEN in de nacht van maandag op dinsdag is in Amerongen uit een afgesloten vrachtauto een kof fer met kleding ontvreemd. De auto, eigendom van de heer V. d. W. uit Den Haag, stond geparkeerd langs de Dwarsweg. De dader(s) zag(en) kans een slot te forceren. De politie stelt een onderzoek in. OPHEUSDEN Gistermiddag om streeks twee uur werd de 74-jarige heer Verhaaf uit Opheusden by een verkeersongeval vrijwel op slag ge dood. De heer Verhaaf kwam van de Broekdijk en stak via de spoorweg- 55 VEENENDAAL De postduivenver eniging „De Luchtreiziger" te Veenen daal nam deel aan de wedvlucht van uit St. Ghislain. Afstand 213 km. De duiven werden gelost om 12.20 uur. De eerste kwam binnen om 16.11 uur, de laatste prijsduif was reeds om 16.30 u. binnen. De uitslag is als volgt: B. H. C. Schuurman 1, 2, 4. 9, 10. 26, 27, 37, 45, 48, 59; W. J. v. Dam 3. 7, 8, 18, 21, 29, 33, 35, 47, 52, 54; A. Slotboom 5, 12, 16, 17, 23, 41, 53; J. W. v. Schaik 6, 14, 24, 36, 42, 43, 60; A. v. Barneveld 11, 39, 57; J. W. Kerseboom 13, 40, 44; H. v. Kooten 15, 20, 38; C. v. Ginkel 19, 50; C. Gaasbeek 22, 30; W. Brouwers 25, 32; R. J. v. Kooten 28; A. Versteeg 31; G. Fasse 34. 51; G. J. Bovenschen 49; Gebr. Spies 55, 58; Barneveld-Tanis 61, 62. Aanstaande zaterdagmorgen van 9 tot 10 uur is er gelegenheid in te kor ven voor de grote derby-vlucht vanaf Tergnier. Hiervoor zijn speciale in-korf- lijsten te krijgen. EDE Nederlandse troepen gaan in de periode van 6 tot en met 13 augus tus in Duitsland oefeningen houden. Het gaat hier om de grote oefening „Koningsgambiet", die behoorlijk wat werk zal geven aan een pantserinfan teriebrigade. De oefeningen zullen wor den gehouden in de omgeving van Cel- le, ten noorden van Hannover. Zij zul len voor een deel worden bijgewoond door de staatssecretaris voor de land macht, de heer J. E. C. Haex. Aan de oefeningen nemen zowel troepen uit Duitsland, gelegerd in Seedorf, als on derdelen uit Nederland deel. Het gaat om rond 8000 man en rond 1000 voer tuigen. SCHERPENZEEL - De postduiveft- vereniging „De Luchtpost" deed mee aan een wedvlucht vanaf Ghisla Hor nu. De duiven werden gelost om 12.20 uur en de eerste duif arriveerde om 16.14 uur, hetgeen neerkomt op een ge middelde snelheid van 9.22.8 km per u. In concours waren 220 duiven. De uit slag was: Jo v.d. Bovenkamp 1, 30, 31; P. Wa- gensveld 2, 3, 20, 22, 24; C. A. v.d. We tering 4; G. Schipper 5, 14; W. v. Ede 6, 39, 43; J. v. Oostrum 9, 25. 27; P. v. Eist 8, 12, 26, 44; C. ter Burg 9; Gebr. Rustenhoven 10. 11, 23, 35, 36. 41; W. Wagensveld 13, 33, 40; W. v. Schaik 15, 16. 28, 29. 37; T. v.d. Broek 17; A. C. Veenvliet 18, 21; P. v.d. Bovenkamp 19, 32; C. Gijsbertsen 34, 42 en T. H. Aar- sen 38. SCHERPENZEEL De leden van de Scherpenzeelse schietvereniging schoten op de schietbaan de volgende resulta ten. Geweer: H. Methorst sr. en M. Be- rendsen 47 punten, E. v.d. Werk en A. Valkenburg 46, H. Pater, P. Engelen burg 43, J. Koudijs, mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg 42, A. C. v. Dusscho- ten, A. Blanken ,40, H. Veldhuizen 40, J. ten Broek 4(y T. Valkenburg, W. Klumpenaar. J. v. Eist 39, J. La Bastide 36, H. Berendsen 32 en A. v. Garderen 30 punten. Petite Carabine: J. ten Broek 49 pnt., J. Koudijs, P. Engelenburg 48. M. Be rendsen 47, H. Pater, A. C. v. Dusscho- ten, A. v. Elst 46, E. v.d. Werk, A. ter Burg 45, A. Valkenburg 44, A. Blanken J. v. Elst 42, H. Veldhuizen 41, D. Leen- ders 41, T. Valkenburg, W. Klumpenaar, A. v. Garderen 40, J. La Bastide 39 en H. Berendse jr. 30 punten. Zondag a.s. krijgt Veenendaal bezoek van de tweedeklas-amateur Zuid-Arn hem. die met het eerste en tweede team komt om te oefenen tegen Vee nendaal 1 en 2. Donderdagavond 8 augustus 's avonds om zeven uur is de kersverse eerste-divisieclub Wageïfin- gen in zijn sterkste opstelling te gast op het Salamander-sportpark om een wedstrijd te spelen tegen Veenendaal. Het bestuur van Veenendaal ver wacht een grote belangstelling voor dit vriendschappelijke duel, daar het nage noeg zeker is dat Wageningen met een zo sterk mogelijke formatie aantreedt. 11 augustus gaat Veenendaal in Deest bij SCD op bezoek om een wedstrijd te spelen in het kader van het neder- laagtoernooi van deze vierdeklasser, terwijl een week later Roda '46 met het eerste en tweede elftal naar Vee nendaal komt voor vriendschappelijke wedstrijden. ONA uit Wageningen ont vangt op 25 augustus Veenendaal 1 en 2 en 1 september gaan de geelblauwen wederom met twee edities naar Doorn, waar zij te gast zijn bij derdeklasser DEV. RESTEREN Het was een goede gedachte van het bestuur van de kring Ktjn I verkoper z'n naam op het spel zet. i üiIaam >.«1.4 .>n <1 ..nrvnAli .W.LG I De technische leiding van Veenendaal acht het niet uitgesloten, dat de eerste uitgave dit jaar de titel bemachtigt. Wim Derksen is van Kesteren terugge keerd naar Veenendaal, evenals Stef Rebergen die het shirt van SVP heeft ingeleverd. Bovendien krijgt Veenen daal waarschijnlijk weer geheel de be schikking over Henk Imbos, dus de voorhoede wordt aanzienlijk versterkt. Junior Schans heeft door zijn goede spel in het afgelopen seizoen een vaste plaats veroverd in het eerste team. Het is de bedoeling van Veenendaal om aldus een woordvoerder een vaste kern van zeventien spelers te creëreq voor de a.s. competitie. „De spelers zijn de vorige competitie sterk vooruitgegaan en samen met de nieuwe aanwinsten kunnen zij dit seizoen wel eens hoge ogen gooien in de vierde klas se H-West". VEENENDAAL Op de dinsdag te Veenendaal gehouden eiermarkt wer den 48.000 eieren aangevoerd. De prijzen varieerden voor grote eieren van f 12.50-f 13.50 en voor klei ne eieren van f 7.00 f 11.00. Alle prij zen per 100 stuks. De handel was rede lijk. en Waal van de Nederlandse Fruittelers Organisatie een speciale voorlichtings avond in het Dorpshuis te Dodewaard te beleggen en enkele deskundigen de problemen rond de James Grieve, de bekende midvroege appel, te doen be lichten, met name de wijze van aanvoer en de afzet. Voorzitter H. Veer van de kring verwelkomde de aanwezigen en vond het te leurstellend, dat slechts 40 personen aanwezig waren. Een bijzonder welkomst woord richtte hij tot de sprekers, de heren W. Keuken, medewerker van het Rijkstuinbouwconsulentschap Arnhem, die de vraag „Op welke wijze kunnen we de James Grieve verantwoord aanvoeren?" te beantwoorden kreeg en drs. P. M. M. Jacobs, directeur van de Coöp. Veilingsvereniging Nijmegen, die ,J)e afzetproblematiek rond de James Grieve" behandelde. Meer marktonderzoek achtte de heer Jacobs een absolute eis. „Wat is er eigenlijk met de James Grieve aan de hand"? zo vroeg de heer Veer zich af. „Deze appel past juist zo goed in ons appelsortiment, want ze is vroeg rijp, is een goede vervanger voor o.a. de Yellow Trnasparant, de Zigeu nerin en de Manks Godlin, zij vergroot de liquiditeit, omdat de telers eind augustus/begin september de bodem van hun geldkist zien, terwijl ze tenslot te als bestuiver voor diverse rassen uitstekend voldoet". De heer Keuken liet aan de hand van een grafiekje de stormachtige ont wikkeling van de James Grieve zien. De aanvoer op de veilingen was in de periode 1956-1961 plus minus 15 miljoen kilo, van 1964 tot 1966 al meer dan het dubbele. In 1907 was het James-areaal in Nederland 3000 ha, waarvan ruim 1500 ha jonger dan 7 jaar. Gelderland heeft 1000 ha James, dat is een derde deel van het landelijke areaal. Met Utrecht samen heeft men meer dan de helft van de oppervlakte. De opbrengst bedraagt 17 tot 20 ton per ha. Deze moet in korte tyd on geveer 4 weken aan de man worden gebracht en dat is een hele toer. Men tele uitsluitend een kwaliteits- produkt, een gave appel, goed op kleur (geel maar niet dood-geel) en boven de 65 mm. Dit zijn uiterlijke kenteke nen, innerlijk moet de appel fris en aromatisch zijn. aromatisch zijn. Het pluktijdstip is van groot belang. Kort voor het plukken vindt de af braak van het chlorophyl plaats, het welk de kleur en de sappigheid van de vrucht ten goede komt. In de pluktijd is dit te meten op ba sis van de ademhaling, de intensiteit van de ademhaling is een maat voor het stofwisselingsproces. Te vroeg plukken geeft kilo-verlies, terwijl de vrucht dan ook stipgevoelig is. Ten einde de spreiding van de aan- voerperiode te bevorderen, moet men doorplukken, met groeistof spuiten om de late val tege* te gaan, terwijl in sommige gevallen voorrijpen goed mo gelijk is, mits de vrucht een doorsnee van 70 mm heeft, op temperatuur van 20 graden Celsius, te bereiken met elektra of gas (zeker niet petroleum- verwarming, olie is te nat). De rela tieve vochtigheidsgraad moet tussen de 90 en 95 liggen. De appels moeten 10 tot 12 dagen in deze toestand staan. VEENENDAAL Onvoorziene om standigheden voorbehouden ligt het in de bedoeling de 21e Veenendaalse Be jaardentocht te houden op donderdag 29 augustus 1968. Het begin van de tocht zal voeren over de Veluwe. In Epe zal koffie wor den gedronken. Daarna zal de omge ving van Apeldoorn, Arnhem en Nijme gen worden bezocht. De broodmaaltijd wordt genuttigd in Berg en Dal. Tij dens de terugtocht zal tenslotte nog een ..afzakkertje" kunnen worden genomen bij Ouwehand in Rhenen. In verband met het feit, dat de burgemeester, als gevolg van het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, op 31 augus tus 1968 zijn ambt zal neerleggen, zal na afloop van de tocht van de burge meester afscheid worden genomen. Aanmelding voor de deelneming aan de tocht kan geschieden tot en met vrij dag 9 augustus 1968. Voor de bejaarden van het Hervormd Bejaardencentrum „De Engelenburgh" geldt, gelijk voorgaande -jaren, een af zonderlijke regeling. Zij zullen via de administratie van dit Bejaardencen trum in de gelegenheid worden gesteld zich voor de tocht aan te melden. De jaarlijkse invalidentocht zal wor den gehouden op zaterdag 7 september 1968. De route is gelijk aan die van de bejaardentocht. Aan de beide tochten kan worden deelgenomen door personen van alle ge zindten. Om aan de Bejaardentocht te kunnen deelnemen moet betrokkene zelf dan wel één van de beide echtge noten, indien het een echtpaar betreft, de 65-jarige leeftijd hebben bereikt. Voor de Invalidentocht is geen leef tijdsgrens gesteld. In het verleden is het nogal eens voorgekomen, dat aanmeldingen voor beide tochten binnenkwamen. Vanzelf sprekend kan dit niet worden toege staan. Er wordt dan ook nog eens met de meeste nadruk opgewezen, dat men zich slechts voor één van de beide toch ten kan opgeven. Het is duidelijk, dat de bejaarden tocht, nu geen gebruik meer kan wor den gemaakt van particuliere auto's (die voorheen steeds belangeloos wer den beschikbaargeesteld), het organise rende comité voor belangrijk hogere kosten plaatst. Men hoopt echter deze extra kosten voor een groot deel te kun nen opvangen uit bijdragen van de plaatselijke autobezitters. Voor de aanmeldingen voor beide tochten kan gebruik worden gemaakt van het in dit blad opgenomen aanmel dingsformulier. Dit geldt niet voor de bewoners van het bejaardencentrum „De Engelenburgh". Voor hen geldt zoals reeds is opgemerkt, een aparte regeling. Aanmeldingsformulieren kun nen o.a. worden ingeleverd bij het postagentschap „Zuid" en op het raad huis. Al is bewaren de laatste jaren een debacle geworden, technisch is dit goed mogelijk met vruchten van 80 mm. In een koelhuis bewaren bij 5 gr. C. in gascel verhouding koolzuurgas-zuur stof 3-18, geschrubde bewaring verhou ding koolzuurgas-zuurstof of 1-5. De duur van de bewaring is min of meer afhankelijk van de aanvoer van Cox's Oranje Pippin. Ten aanzien van het stipprobleem. merkte de heer Keuken op, dat dit het minst optreedt bij geschrubde bewaring De heer Drs. Jacobs vroeg zich af, waar eigenlijk het specifieke probleem zit. Van invloed von d hij de geweldige produktie-stijging, met als gevolg gro ter aanbod, en daling van prijs. Door het wegvallen van de grenzen in EEG-verband achtte de heer Jacobs het minimum-prijzenstelsel niet meer te verwezenlijken. Mede daardoor zag hü een concurrentie-vergroting van an dere landen, zowel bij export als bij import. Hij vroeg zich af of aan de areaal uitbreiding geen halt was toe te roe pen. Met het poolen leek de heer Jacobs een stuk verbetering in de afzetmetho- de te bereiken. Men zal een kwaliteits- produkt, maar dan ook van constante kwaliteit aan de afnemers moeten aan bieden. Het leek hem goed het produkt van een merk te voorzien, waarmee de Het onder leiding van ir. Joh. Bos gevormde forum van beide sprekers en de fruittelers M. R. Geurts en Th. Daa- men kreeg veel vragen te beantwoor den. Een op de James betrekking hebben de vraag of hij als bestuiver te missen is, werd geantwoord, dat het voor een gedeelte gaat, maar men schendt dan de percelen wel heel erg. Afzetvergro- ting achtte het forum mogelijk in het binnenland, maar dan zal het straffe financieringsbeleid wat verruimd die nen te worden. In zijn slotwoord merkte de heer Veer op, dat de problemen niet bij de produktie maar bij de afzet liggen. overgang de Tielsestraat over. De wiel rijder kwam hierbij terecht tusen de vrachtwagen en diens aanhangwagen. De vrachtauto werd bestuurd door de 29-jarige R. V. uit Opheusden. Door een uitwijkmanoeuvre kwam de vracht auto met aanhanger in de sloot terecht, die parallel loopt met de Tielsestraat. Bij deze uitwijkmanoeuvre werd het slachtoffer meegesleurd. De vrachtwa genchauffeur kwam met de schrik vrij. Er ontstond een enorme ravage. De vrachtauto en de aanhangwagen moes ten met een takelwagen uit de sloot worden getrokken. Hiermee was men tot laat in de middag bezig. Door het snelle optreden van de politie onder vond het verkeer weinig hinder van het tragische ongeval. Eerste hulp werd verleend door dok ter M. Keur uit Kesteren. Hij was spoedig ter plaatse, maar voor het be jaarde slachtoffer mocht dit niet meer baten. Hij moet volgens de arts vrij wel op slag dood zijn geweest. AMERONGEN Vrijdag 2 augustus aanstaande wordt 's avonds om acht uur in het gemeentehuis van Ameron gen de expositie „Kinderportretten uit Amerongen en omgeving" officieel ge opend. De tentoonstelling zal te zien zijn tot en met 17 augustus aanstaande. Het is voor de zevende maal, dat in Ameron gen een tentoonstelling wordt gehouden van beeldende kunst, met medewerking van de Stichtse Culturele Raad. Op de ze tentoonstelling, „Kinderportretten uit Amerongen en omgeving" zijn kunstwerken te zien uit particulier be zit van ingezetenen van deze gemeente en uit de omgeving. Het aantal bakjes dat door kwekers met cactussen en vetplanten wordt be plant is zeer groot. Een groot deel hier van wordt via de bloemenveilingen ge ëxporteerd, terwijl een betrekkelijk klein gedeelte in ons land wordt ver kocht in de bloemenwinkels. Zo'n opge maakt bakje heeft ten doel tijdelijk of voor langere tijd in onze huiskamers te staan. Er wordt hierbij helaas lang niet altijd met de eisendie deze planten stel len, rekening gehouden. Hierdoor is het gevolg, dat ze of uitdrogen wanneer te weinig water wordt gegeven, of verrot ten als de aarde te vochtig wordt gehou den. Het bakje komt er na enige tijd onooglijk uit te zien en de aardigheid gaat er af. De echte lief hebber ster zal deze overblijvende planten zo goed mogelijk verzorgen, waardoor men soms zelfs jaren lang van een goed met suc culenten beplant bakje kan genieten. Velen beplanten zelf een schaaltje of bakje, doch men moet dan goed weten welke voorzorgsmaatregelen getroffen moeten worden. Ga als volgt te werk: vul het schaaltje of bakje eerst voor éénvierde gedeelte met kleine sintels, fijngebroken potscherven of fijne grond. De potgrond moet doorlatend gemaakt worden door er wat rivierzand aan toe te voegen. Neem voor het beplanten de gewone soorten, deze zijn zeker niet min der mooi, maar stellen minder eisen tij dens de groei. Denk aan het vólgende: de plantjes vragen tamelijk veel licht, plaats daarom het schaaltje of bakje vlak voor of bij het raam, zelfs wél in de volle zon. Cactussen en vetplanten sneuvelen vaker door het geven van te veel water, dan te weinig water. Een doelmatig middel om de vochtigheid van de grond te controleren is een steentje op de potgrond te leggen. Wanneer de grond onder het steentje vochtig is, dat kan men dan gemakkelijk zélf regelma tig controleren, giet dan niet. De water gift bij de cactussen en vetplantjes speelt vooral in de winterperiode een belangrijke rol. Hou met al deze voor waarden rekening en het genieten van een verzameling cactussen en vetplan tjes Succulentenzal zeker vergroot worden. Dit nog: laat de plantjes eens van een mals buitje genieten om ze bo vendien van het stof te ontdoen. Wie in het genot i« van een wat gro tere tuin moet op de achtergrond een toortsen aanplanten. De kwekers noemen deze „V erbascum" >de volksmond toort senVelen zijn nog van mening, dat er alleen geelbloeiende Verbascums be staan. Er zijn voor tuinbeplanting wel toortsen met echt bijzonder mooie tinten; men behoeft het zoals vroeger heusniet alleen bij de geelbloeiende te zoeken. In goede tuingrond worden de forse stengéls meer dan 2% meter hoog. Vanuit uw kamer kijkt u diep de tuin in en geniet van die forse planten met hun opmerkelijke wollige grijsachtige bladeren en grote mooie bloemen. Plant ze op Jf5 cm onderlinge afstand op een zonnige plaats. Gaarne wil ik de toegezonden brief van een trouwe lezer van >rDe Vallei" in dit hoekje beantwoorden en hoop dat vele lezers en lezeressen er ook hun voordeel mee doen. De fout, geachte briefschrij ver, die u of wie ook heeft gemaakt bij het planten van de heide in uw tuin is, dat er „goede verse mest", zoals u schrijft, is gebruikt. „Verse mest" is totaal fout! Geen wonder dat de struik jes wegkwijnden. Vele mensen hebben reeds moeten ervaren, dat heide-soorten in de tuin verloren gingen bij het in aanraking brengen met verse stalmest. Heide en verse mest is „water en vuur". U weet dus nu dat de schuld niet ligt bij de leverancier van de Calluna's en Erica's, doch bij u zélfHeidesoorten vragen bosgrond, terwijl enkele soorten het liefst leem- of kleigrond hebben. Zo wel bos- als leerrtgrond is bij u in de buurt met een kleine moeite te verkrij gen. Men kdn heide maar niet willekeu rig in elke grond planten. De variëtei ten Calluna, Erica tetralix en Erica va- gans groeien dat het een lust is in bosgrond, Erica Carnea in leemgrond. Genoemde grond moet door de tuin grond gemengd worden en hierop plant men de heideplantjes. Dan hebben de planten het naar hun zin, doch om ze maar zo lukraak uit te zetten is fout. Niet vergeten mag worden de wortel kluitjes eerst goed vochtig te maken. Om uw vraag volledig te beantwoorden: Van januari tot april bloeien onder meer Erica Carnea (rose), Erica alba (wit), Erica King George (rose-rood). In augustus en september bloeit on der meer de Calluna alportu met prach tige rode bloempjes. Er zijn nog heel wat soorten meer maar ik wil hiermee volstaan: laten de lezers allemaal met dit antwoord hun voordeel doen. Met el kaar van elkaar leren! Rhenen E. J. Grijsen.

De Vallei | 1968 | | pagina 3