RECORDAANVOER OP EEN ZONOVERGOTEN MARKT Veenendaalse bijenmarkt groter dan ooit tevoren WISSELBEKER DEFINITIEF VOOR C. VAN HOLLAND BONTMANTELS nu met zomerkorting VAN SGHUPPEN Ringrij derij met fraaie spannen trok wel publiek V ennootschapsbelasting gaat procent omlaag Willem Hendrik Zwart in Ede Fleurig hippisch VVV-evenement Minder deelname VEENENDAAL - Ze waren er met hun twintig miljoenen, duidelijk hoorbaar en heel vaak gevreesd. „Ze" dat zijn de bijen, die gisteren voor één dag Veenendaal een „bijenstad" maakten, toen de jaarlijk se bijenmarkt werd gehouden. Nooit tevoren waren er zoveel bijen in Veenendaal bijeen. Nooit hadden de imkers ook zoveel volken aangevoerd (650). De ,top'- aanvoer van vorig jaar werd met bijna 250 volken overschreden. Het enige wat tegenviel waren de prij zen, die de imkers maakten voor hun volk. Ze lagen over het algemeen aan de lage kant. De bijenmarkt is nog springlevend. HEIN HOOFDSTRAAT 81-89 VEENENDAAL TOCH EXTRA BATE VAX f 55 MILJOEX WOENSDAG 31 JULI 1968 ADVERTENTIE •nnnmmiiniiiiiiiiiiiiiiiinimiiii 9 10% Een man was er gisteren officieel voor het laatst bij: burgemeester mr. dr. J. Hazenberg. Veenendaals burgemeester zal een goede herin nering aan deze bijenmarkt houden. Het was stralend weer en de publie ke belangstelling was goed, zeker gezien het feit dat de bouwvakva kantie voorbij is. Een bekende figuur ontbrak giste ren op het appel: de bijna 90-jarige heer G. Schrijver, al jaren lid van de jury. Hij ligt momenteel in het Julianaziekenhuis. Verder was ie dereen er. Teus van Egdom met zijn kunstig korf vlechtwerk, de ju ry-leden A. Laban uit Wageningen en A. Blom uit Rhenen en de markt- commissie, bestaande uit voorzitter J. van Appeldoorn, W. Huibers en G. Beukhof. De heer A. van Kessel - een naam die traditioneel aan de bijenmarkt verbonden is omdat vroeger de markt op de terreinen van zijn familie gehouden werd - fungeerde weer als marktmeester. De heer Van Appeldoorn hield omstreeks elf uur een toespraak: „Ik ben blij en dankbaar, dat deze markt weer is geslaagd." Tot de burgemeester zei hij: „Het is voor de laatste keer, dat u als burge meester de prijzen zult uitreiken. Ik wens u namens de imkerij nog veel genoeglijke jaren. Ik heb ge hoord, dat u in Ermelo gaat wonen en als je daar woont moet je wel imker worden." Andere jaren brak de heer Van Appeldoorn nog wel eens een lans voor de imkers, over de hoofden van de aanwezigen heen, bij de re gering. Dit jaar waren er geen bij zondere wensen, er was slechts dankbaarheid: „Wij zijn eindelijk erkend als agrariërs," zo zei hij, „wat betekent dat we de suiker be langrijk goedkoper kunnen krijgen. Dit maakt de aantrekkelijkheid van de imkerij groter met de kans op enige verdiensten." Burgemeester Hazenberg reikte de prijzen uit voor vier categorieën aanvoerders: Beste stal kastvolke- ren, beste stal korfvolkeren, beste kastvolk en beste korfvolk. Boven dien overhandigde hij de heer C. van Holland uit Veenendaal de wis selbeker voor de grootste aanvoer. De heer Van Holland won deze be ker voor de derde maal in succes sie, zodat hij eigenaar werd. De burgemeester zegde toe, dat het ge meentebestuur volgend jaar weer een beker beschikbaar zal stellen, zodat ook deze traditie gehand haafd blijft. Dit jaar bestond de aanvoer van de heer Van Holland uit 156 volken, verdeeld over 111 korven en 45 kasten. De beste stal kastvolkeren was van de heer J. de Wissel uit Mont- foort, de beste stal korfvolken kwam van de heer G. J. Roelof ten uit Ede. De eerste kreeg f 15,- de tweede f 10,-. De heer H. Dor- land uit Ede had het beste kast volk en de heer C. van Holland uit Veenendaal het beste korfvolk. Beiden kregen f 7,50. Keuren, lovén en bieden dan pas za ken doen De heer C. van Holland kreeg voor de derde maal de wisselbeker van de ge meente Veenendaal uit handen van bur gemeester Hazenberg. EDE In de reeks van negen orgel- avonden in dit seizoen bespeelt Willem Hendrik Zwart uit Kampen woensdag avond het mooie orgel van de oude kerk aan de Grotestraat te Ede. De overige vier orgelavonden, die eveneens op woensdag vallen en om 8, uur beginnen, brengen naast Willem Hendrik Zwart organist van de boven kerk in Kampen, de in Ede veel gehoor de Feike Asma. Het Comité Orgelconcerten Ede, dat deze concerten reeds sinds 1955 orga niseert, verwacht ook voor dit concert weer veel belangstelling van de zijde der Edenaren en van de daar aanwe zige vakantiegangers. In het bijzonder voor laatstgenoemde groep, die daar van niet op de hoogte kan zijn, is het wel nuttig te vermelden, dat de netto opbrengsten van alle zang- en orgel avonden (ook de collecte bij de uitgang) ten goede komen aan het Orgel-restau ratie- en uitbreidingsfonds van de or gels in de Herv. kerken. Het orgel in de Oude Kerk werd in 1877 door P. van Dam te Leeuwarden gebouwd voor de Hervormde kerk te Nieuwe Niedorp. Het had toen 19 stem men, verdeeld over twee klavieren met gereserveerd pedaal. Na bijna 100 jaar is het orgel verplaatst naar Ede en nu voorzien van een vrij pedaal met 9 re gisters, terwijl nog 3 registers werden toegevoegd aan het tweede manuaal. Het programma van W. H. Zwart is als volgt: 1. Fantasie over het Lutherlied, Jan Zwart; 2. Choralvorspiel: „Wachet auf, ruft uns die Stimme" J. S. Bach; 3. Concerto b moll, a. allegro, b. adagio, c. allegro, J. G. Walther; 4. Gefigureerd koraal „Heuglijke tijding", G. J. Bas- tiaans; 5. Prélude-Fugue et Variation, César Franck; 6. „Was Gott tut das 1st wohlgetan", P. J. Kellner; 7. Finale Psalm 72:11, Jan Zwart. In totaal is er op de bijenmarkt gisteren voor tussen de f 15.000 en f 20.000,- omgezet. De gemid delde prijzen voor korfvolken va rieerden van f 14,- tot f 22,- en voor kastvolkeren van f 20,- tot f 35,-, met in beide categorieën uitschieters naar boven en naar beneden. Evenals vorig jaar heeft de marktcommissie honing ten ver koop aangeboden. De heer Huibers verklaarde, dat de verkoop naar wens ging en dat de kosten van de markt, mede dank zij het gemeente lijke subsidie, gedekt waren. Marktmeester Van Kessel noem de grote aanvoer op deze laatste dinsdag van juli „onbegrijpelijk". „Het is een slecht „zwermjaar" ge weest, door het te koude voorjaar. Als het een goed jaar was geweest, dan zouden we verhoudingsgewijs bij deze aanvoer ze^er 1000 volken gehad hebben. Ik had dit echt niet verwacht." De aanvoerders hebben er zelf ook wel wat van staan kijken. Ze komen bijna allemaal van de wes telijke Veluwerand en kennen el kaar. Dat ze allemaal met meer volken zouden komen dan andere jaren, was buiten hun berekening gebleven. Eén ding Is gisteren weer eens bewezen: de imkerij is nog niet dood in Nederland. Als hoofdberoep is het niet meer lonend, maar als liefhebbérij neemt het nog steeds toe. dat werd ook door de heer Hui bers bevestigd. Ook gisteren hebben enkele „be ginners" zich hun eerste volkjes aangeschaft. Zij zijn - hoe dan ook - in de ban geraakt van het nijvere bijenvolk en zullen zich nu geheel aan het onderhouden van een „rijk" gaan wijden, waarover zij geen zeg genschap hebben, maar waarvoor ze wel allerlei beslissingen moeten nemen. Deze nieuwe kopers konden keus maken uit 522 korven en 125 kassen, „met inhoud". De koprenvlechter had veel bekijks bij a vervaardiging van zijn kunstwerken, straat terecht bij het dodelijk ongeluk, dat gistermiddag in Opheusden plaats EDE Het publiek dat dinsdagmid dag op het terrein Achterdoelen naar de door de evenementen-commissie van de WV georganiseerde ringrijderij is komen kijken, moet ergens wel een beetje teleurgesteld zijn geweest. Niet om het gebodene, een sportief gebeu ren waaraan door de organisatoren ende deelnemers veel zorg was be steed, maar wel om de vrij geringe deelname van Veluwse paren. Hun aantal was weer minder dan vorig jaar en bedroeg welgesteld negen da mes en heren, waarvan sommigen nog niet eens in de echte boerenkleder- dracht waren gestoken om de simpe le reden dat ze met de agrarische we reld van de Veluwe weinig of niets meer te maken hadden. De paren die kennelijk wel zo van het platteland kwamen, oogstten derhalve met hun goed verzorgde kledij extra succes. Toch is de ringrijderij met boerenwa gens een aardig evenement geweest. En er was werkelijk ook wel belangstelling genoeg. Naar de heer Eygenraam, een van de organisatoren, mededeelde, had den verschillende paren het om welke reden dan ook af laten weten, jammer, want een goed stuk folklore is ook in onze technische wereld moeilijk te mis sen. Al omstreeks half twee kwamen de eerste spannen het terrein oprijden. Daar was een spuitwagen van de Ede- se brandweer al ijverig doende het stof fige veld door middel van een fijn ver deelde waterstraal wat meer begaan baar te maken, een geste die zowel door omstanders als door deelnemers hoog werd gewaardeerd. Rond twee uur be gon de jury, door omstandigheden ook al uitgedund, aan haar werk, het be oordelen van de spannen. Ditmaal za ten in de jury de dames Klok-Muntje- werf en K. Hylkema-Thijmstra alsme de de heer Engel uit Lunteren. Er waren in totaal negen spannen, aanmerkelijk minder weer dan vorig jaar. De meeste eigenaars hadden ech ter van de versiering van hun wagens veel werk gemaakt. De heren waren voor het grootste deel in oud-Veluws boerenkostuum 'gestoken en de dames zagen er in hun witte mutsjes en zwar te klederdracht beslist niet somber uit. Sommigen verleenden aan het geheel beslist een bepaalde charme. Veel werk had men gemaakt van de verzorging van de paarden en van de j versiering van de wagens. Het leek ons j dat er een kapitaal aan bloemen aan j was verwerkt. Het ringrij den zelf trok uiteraard het meeste publiek. Rond half drie hadden zich verscheiden honder den belangstellenden, waaronder ken nelijk veel toeristen, rond de afzetting verdrongen. Toen was de strijd al in vol le gang. Er waren uiteraard wel wat vergeefse ritten maar de meeste dames bleken toch over een grote handigheid te beschikken. Het aardige van dit evenement was dat er zoveel verschillende typen van wagens aan de start verschenen. We zagen zowel een open Victoria, rijtui gen zoals die vroeger in grote steden aan de stations stonden, als eenvoudige boerenwagens; ook dresseerkarren en de „dos-a-dos" waren te zien. De meeste nog heel goed in de verf en fraai opgetuigd. Prachtig was het span schimmels dat voor de Victoria stond. Dank zij de goede zorgen van de eve nementencommissie van de VVV waar van wij de heren Versteeg jr., Schoon- hagen en Eygenraam zagen, verliep 't steekspel heel vlot. Het publiek, voor namelijk bestaande uit jongeren, moest echter wel even geduld oefenen voor er tekening in de strijd kwam. Sommige ouderen bleken het zich met een paar uit Tsjecho-Slowakije aangekochte schitrtmeis, kwam uiteraard voor een prijt tijdens de ringrijderij in Ede in aanmer king. klapstoeltjes langs de lijn gemakkelijk te hebben gemaakt. Omstreeks half vier, ook al weer iets vroeger dan in vorige jaren, was de strijd beslecht. Na nog even bakken in de zon hoorden de toeschouwers wie als winnaars uit de strijd tevoorschijn waren gekomen. De uitslag luidde: Ringrijden: 1. Fam. B. v. d. Weerd uit Ede; 2. Jaap Boonzaayer, Ede; 3. Jan v. d. Kamp, Bennekom en 4. H. Huisman, Bennekom. Aankleding en bespanning: 1. H. Huis man, Bennekom (versierde boerenwa- geri); 2. de heer en mej. Floor uit Lun teren en 3. Fam, B. v.d. Weerd uit Ede. DEN HAAG De minister en de staatssecretaris van Financiën hebben bjj de Tweede Kamer een tweede wijziging ingediend op het wetsontwerp op de ven nootschapsbelasting 1960. Het ontwerp, zoals dat nu is gewijzigd, zal de fiscus jaarlqks een extra bate van zeker 55 miljoen opleveren. „Deze nota achten wij van grote betekenis", zei dr. F. H. M. Grapperhaus, de staatssecretaris van Financiën, in een toelichting op de wijzigingen. „Het is name lijk de laatste fiscale maatregel uit de bezettingsjaren, die nu verdwijnt". De belangrijkste punten uit de nota zijn: Het gelijkstellen van beleggings fondsen met beleggingsmaatschap pijen voor de vennootschapsbelasting. Belangrijke consequentie: Kapitaal winsten van beleggingsfondsen worden belast, behalve als zij direct volledig worden uitgekeerd. De bewindslieden willen echter ook voorstellen die uitke ringen dan onder de inkomstenbelasting te brengen. Het inperken van de belastingvrij stelling voor spaarbanken tot de winst, dia rret het eigenlijke beheer van het vordl gemaakt. Bo vendien mogen net doorgaven van sala rissen, liet girale "ootaiingaveckeer en andere activiteiten, die meer op het ter rein van de handelsbanken liggen, niet een te grote omvang krijgen in ver houding tot het spaarbedrijf. Anders gaat de vrijstelling helemaal verloren. Levensverzekeringsmaatschappijen moeten hun in het verleden ge vormde fiscale egalisatiereserve (voor bepaalde bedrijfsrisico's) in vijf jaar afwikkelen en aan de belastbare winst toevoegen. Voor schadeverzekeraars zal de reserve gaan fungeren als extra schakel in de regeling voor de verlies compensatie. De oorspronkelijk voorgestelde re geling voor coöperaties wordt enigs zins verzacht door het laten vervallen van bijzondere prijscorrecties. De be windslieden geven er, nadat nogal weer standen waren opgewekt bij de coöpera ties, de voorkeur aan zich te houden aan de huidige fiscale praktijk. Verlaging van het algemene tarief van de vennootschapsbelasting van 46 tot 45 pet. Deze verlaging biedt eni ge compensatie voor de dubbele heffing op uitgekeerde winsten, die thans weer wordt gehandhaafd.

De Vallei | 1968 | | pagina 5