Goed idee brengt Brabander wellicht gouden toekomst naar hun nieuwe thuis in Uitgeest Tien maanden geëist voor „crime passion nel" OMYL EXTRA Nederlandse verongelukt in Frankrijk Brand na explosie in Philips- laboratorium ZEELAND MAG VLIEGVELD AANLEGGEN WEGLOPERS BIJ GRENS GEPAKT ZELF BEDIEN IN GS-BENZ1NEPOMP RESULTAAT VAN JAREN DENKWERK VAN VADER EN ZOON Feest in huize Aalders, ook al viel John Peter zich gat in lip Man die hondje levend begroef krijgt boete Cuba-gangers zetten hun Spanning stijgt in Bolivia hongerstaking nog voort elke tijd is tijd voor VAN NELLE thee ONBEKEND OMVANGRIJK KRONKELPAD SYMPTOOM NAAR NEDERLAND GEWONE POT VOEDSELVERGIFTIGING OP TEXEL AFTERNOON BULTJES motten, muggen, vliegen? WOENSDAG 31 JULI 1968 De achttien maanden oude Joh Peter. Mary Anti (11) en Caroli (6) Huisman zijn sinds gisterm dag thuis. Het hurgemeestersec! paar H. J. J. Aalders haalde de d kinderen gistermiddag af uit kindertehuis in Halfweg. De tw meisjes en hun broertje, die vor jaar november wees werden to hun ouders bij een auto-ongeluk Australië om het leven kwamen geadopteerd door het kinderlo burgemeestersechtpaar. ROTTERDAM De boerenzoon uit het Brabantse Deume voelt zich de ko ning te rijk. Niet zozeer vanwege de stroom guldens die binnenkort naar zijn bedrijf komt vloeien. Wel omdat zijn „vinding" hem even boven de grijze massa heeft uitgeheven. De bijna 48-jarige Leo Koppens gaat ons land aan zelf- bedienings benzine pompen helpen. Na jaren denkwerk samen met zoon Harry heeft hij een automaat ont wikkeld, die even gemakkelijk gul dens, rijksdaalders en tien gulden-bil jetten incasseert, als benzine uitschenkt. Een uitkomst dus voor de nachtelijke automobilist, die wat brandstof be treft steeds moeilij ker aan 'zijn trek ken komt. Na een geslaagde proef aan de rijks weg UtrechtDen Haag bestelde Shell onmiddellijk vijftig automaten. Kosten: totaal een miljoen gulden, of bijna de jaaromzet van Kop pens Automatic in Bladel nu. De glunderende di recteur is er blij mee, maar blijft met beide benen op de grond staan. Zijn Chevrolet van 1964 wordt niet ingeruild voor een moderner voertuig. Zijn maaltijd onderweg blijft beperkt tot een „frietje" en om zeven uur 's avonds zit hij weer als vanouds met vrouw drie zoons en dochter aan de ta fel in Hilvarenbeek. „Gewoon doorgaan", is zijn advies, de flinke buitenlandse (ook Amerikaan se) vraag naar zijn vinding voorlopig naast zich neerleggend. Tien jaar geleden was de heer Kop pens nog een onbekend man in het we reldje van de automatiek. Vandaag praat hij met de directies van de be langrijkste Nederlandse bedrijven om zijn produkten aan de man te brengen. Dat lukt hem niet slecht, afgaande op de waslijst van namen die hij opspuit. Vandaag ook bestuurt hij zijn ver koopapparaat van uit een goed gemeu bileerde directiekamer in het Rotter- weer bromfietsen stond bij te tanken uit kleine flesjes. Het bracht de heer Koppens tot zijn tweetakt-automaat, waarvan er sindsdien duizenden in ons land zijn geplaatst. Gesteund door de uitgebreide lectuur uit de Verenigde Staten die hij nog nooit bezocht werd zijn produktie- pakket steeds omvangrijker. De grootste omwenteling zal zijn zelfbedienings-pomp echter teweeg brengen: Een verdubbeling van zijn be drijf dat nu 65 werknemers telt zit er volgens hem dik in. Het nieuwe apparaat heeft hem al een flinke duit gekost. Het speurwerk vergde zo'n 170.000 gulden, een bedrag waarover de grote concerns geen mis baar zouden maken, maar dat voor het bedrijf in Bladel eigenlijk te groot was. Gemakshalve vergeet de heer Kop pens dan nog de talloze uren die hij en zijn zoon uit liefhebberij aan het pro ject hebben opgeofferd. Was er geen ontwikkelingskrediet in Den Haag voor zijn zaak te krijgen? De goedlachse directeur: „Dat ging veel moeilijker dan het krediet nemen bij een bank. Ik heb herhaalde malen bij Den Haag aangeklopt, maar telkens tevergeefs". damse Groothandelsgebouw en schenkt zijn secretaresse koele drankjes uit automatiek van eigen merk. Wat zeggen de mensen in Bladel nu van de jongen uit De Peel, die op tien jarige leeftijd op de nog stroomloze boerderij van zijn vader voor elektrici teit zorgde? De heer Koppens: „Wellicht dat ik geluk heb gehad. Ze vergeten echter de vrije uren. ook in het weekeinde, die ik in de zaak heb gestoken, dat ik pas twee keer in mijn loopbaan vakantie heb genomen. Mijn werk is nu eenmaal mijn hobby", zegt hij haast veront schuldigend. Het pad van de uitvinder is nogal kronkelend geweest. Tot zijn zestiende jaar werkte hij op de boerderij. Na vader omver gepraat te hebben ging hij naar de ambachtschool, werk- L. P. KOPPENS .%ideeën fat leven wekken te als machinebankwerker op enkele fa brieken en tijdens de militaire jaren in de garage. Even voor de oorlog begon hij in een werkplaatsje voor zichzelf: landbouw werktuigen fabriceren. Na de oorlog maakte hij twintig maaidorsers voor Rijksrekening, die hem door de trage betaling aan de rand van het faillise- ment brachten. Te laat schakelde hij vervolgens over op textielmachines, heel bijtijds echter in 1.958 op automaten, „een be drijfstak van de toekomst", volgens hem. Van zijn raam uit zag hij hoe buurman-garagehouder iedere zondag De heer Koppens die overigens wel veel medewerking kreeg van de direc- teur-generaal voor de middenstand, ziet zijn mislukte krediet-aanvragen als een symptoom voor de instelling van de overheid: „Telkens weer blijkt dat we nog steeds een handels- en geen in dustrieel volk zijn. In de Verenigde Sta ten stimuleert de overheid nieuwe ont wikkelingen en speurwerk, zelfs al weet zij uit ervaring dat een deel van het geld niet terugkomt. In ons land komt het krediet pas als men honderd procent zeker weet dat het ook wordt terugbetaald". Hij ziet hierin een van de redenen waarom Nederland en ook andere Euro pese landen de technische ontwikkeling van Amerika niet kunnenbijhouden: „Laat de overheid nu eens dertig pro cent van haar ontwikkelingskredieten niet terugkrijgen. Dan blijft er altijd nog zeventig procent over, die voor technische vernieuwing en werkgele genheid zorgt. Misschien hadden we door zo'n be leid voor tijdige omschakeling van ons bedrijfsleven kunnen zorgen, daarmee rampen in verouderde industrieën voor komend. Ik ben ervan overtuigd dat in Nederland nog veel „slapende" ideeën aanwezig zijn. Laat deoverheid ze tot leven wek ken". UITGEEST De achttien maan- den oude John-Peter haalde gister- 5 avond zijn eerste kapotte lip in zijn i nieuwe huis bij zijn nieuwe daddv j en mammie, burgemeester H. J. .1. Aalders van Uitgeest en zijn vrouw. Spelend tuimelde John-Peter omver. Het kostte hem wat bloed aan zijn lip. Eindelijk was het gisteren zo ver, dat John-Peter en zijn zusjes Mary- Ann (11) en Carolina (6) het kinder- huis in Halfweg tussen Amsterdam en Haarlem uit mochten, hun nieu- we ouders te zien kregen en meteen met hen mee mochten naar Uit- geest. Ruim drie weken hadden ze op dat ogenblik gewacht. De drie kinderen verloren, zoals bekend, hun ouders door een auto- ongeluk in Australië. Dat was in no- vember in Figtree, waarheen de ouders vijftien jaar geleden uit Alkmaar emigreerden. De bur- gemeester van Uitgeest zelf kin- ij derloos kwam met het geval in aanraking en na overleg liet hij de kinderen op zijn verantwoordelijk- heid naar Nederland komen. Hier echter bleken enkele familie- leden tegen plaatsing van de wees- E jes in een vreemd gezin te zijn. Voor E de duur van de touwtrekkerij om E de kinderen plaatste de officier van E justitie in Haarlem het drietal in het kinderhuis. Eergisteren bepaal de de kantonrechter dat Mary-Ann, Carolina en John-Peter toch bij het Uitgeester burgemeestersechtpaar in huis zouden komen. Onverwacht vlug kwam het ve volg. Al gisterochtend kregen heer en mevrouw Aalders een tel foontje om naar Halfweg te kome Nog pooit hadden zij de kindere gezien, er was slechts een intensie ve briefwisseling geweest en me kende elkaar van foto's. Er was du delijk herkenning, toen de kindere de kamer inkwamen waar de he en mevrouw Aalders op de kind ren zaten te wachten. Om twaalf uur waren Mary-Ai en haar zusje en broertje voor h eerst thuis in hun nieuwe thu „Ontzettend leuk" zei mevrou Aalders later. „Het valt allemaa reusachtig mee". Taalmoeilijkheden zijn er nauw lijks. Mary-Ann spreekt vrij goec Nederlands en Carolina kan zich een heel klein beetje in uitdrukke Waar Nederlands echter niet vo doet, brengt Engels uitkomst. Het was gewoon feest in hui Aalders, al kwam er door de sne le gang van zaken gewone pot tafel te staan: bloemkool. En o dertussen viel John-Peter zich e kapotte lip, wat de eerste huil-ser nade teweeg bracht. Zorgzame ha den ontfermden zich over de jo gen. „We zullen ze als eigen kinder opvoeden", heeft burgemeester Aa ders gezegd. Het was gisteren e gelukkige dag voor de kinder en voor hun nieuwe ouders. ATRECHT De 21-jarige Annie Kluiver uit Amsterdam is bij de Fran se plaats Beaumetz-les-Loges bij een verkeersongeluk om het leven geko men. Haar vader, de 57-jarige leraar H. R. Kluiver, was met zijn auto door een rood licht gereden en in botsing gekomen met twee auto's en een mo tor. De leraar is. evenals zijn vrouw en de motorrijder ernstig gewond opgeno men in een ziekenhuis. NEDERWEERT In Nederweert is gistermorgen de 21-jarige In Budel gele gerde Duitse militair L. Esser omgeko men. Hij was met zijn auto frontaal op een trekker met oplegger gebotst. TEXEL Tenminste veertig vakan tiegangers die in een kampeerboerderij op Texel verblijven, zijn tengevolge van een voedselvergiftiging onwel ge worden. Zij verzorgden zelf hun maal tijden. De keuringsdienst van waren heeft een onderzoek ingesteld. Gebleken is dat het voedsel niet was bedorven. De mensen zijn inmiddels alweer opge knapt. EINDHOVEN Bij een ontploffing in het oude Natuurkundig Laborato rium van Philips in Eindhoven en een daaropvolgende brand zijn zeven men sen licht gewond geraakt. Eén van hen, een negentienjarige laboratorium-assis tente, kreeg een shock. De ontploffing, waarschijnlijk ont staan doordat gassen in een afzuigin stallatie spontaan tot ontbranding wa ren gekomen, joeg de zeven mensen van hun lunch in de kantine naar het dak. De bedrijfsbrandweer van Philips kon hen daar niet afhalen omdat de ladders die zij ter beschikking had, te kort waren. (Alle andere gebouwen van Philips zijn lager dan dit laboratorium). De Eindhovense brandweer kwam toen te hulp. Onmiddellijk het vuur gaan bestrijden, was niet mogelijk om dat in het laboratorium allerlei stoffer! opslagen konden zijn, die niet met wa ter in aanraking mogen komen. De brandweer liet een aantal huizen bij het laboratorium ontruimen met het oog op andere ontploffingen. Een eigen onderzoek van de Eindho vense brandweer wees uit dat er geen gevaarlijke stoffen meer in het labora torium waren, waarna de brand, ander half uur na de ontploffing, kon worden aangepakt. De verdieping, waar de ontploffing plaats vond, brandde vrijwel geheel uit. Hoe groot de Schade is, was gister avond nog niet bekend. Het grote gat. dat door de explosie in het dak geslagen werd. MIDDELBURG De Rijkstucht - vaartdienst heeft toestemming gegeven voor de aanleg van een vliegveld met «en grasbaan van achthonderd meter ten noorden van het Sloe bij Arnemui- den in Zeeland. Met het werk wordt dezer dagen reeds begonnen. De aanlegkosten, drie ton, komen voor de helft voor rekening van de provincie en voor de helft van het bedrijfsleven. De Stichting vliegveld Midden-Zee land wil het veld gebruiken voor zaken- en sportvliegtuigen. In een later sta dium hoopt men het vliegveld een har de startbaan van achttienhonderd me ter te geven. Het vliegveld zou voor het haven- en industriegebied van het Sloe eenzelfde betekenis moeten krijgen als Zestien hoven voor Rotterdam. VENLO De marechaussee aan de doorlaatpost bij Venlo heeft drie jon gens uit Halsteren aangehouden. De drie knapen, vijftien, veertien en der tien jaar oud, waren van huis weggelo pen. Twee van hen hadden van hun ouders en een zusje vierhonderd gulden gestolen, waarmee het drietal op stap was gegaan. AMSTERDAM De Amsterdamse zedenpolitie heeft de 26-jarige barkeer per R. J. W. aangehouden. Hij wordt ervan verdacht meer dan twee jaar souteneur te zijn geweest. BREDA De landbouwer J. L. uit Rucphen is door de Bredase politierech ter bij verstek veroordeeld tot vijftig gulden boete en acht dagen hechtenis voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. De man had op 9 april een kleine, bruine pincher met een schop tegen de kop geslagen en daarna levend in een bos begraven. Een poot van het diertje bleef ech ter boven de grond uitsteken. Een jon getje dat alles had zien gebeuren, waar schuwde de politie. Bij opgraving bleek het hondje nog te leven. Een dierenarts constateerde vele kneuzingen, een onderkaakfractuur en een uit de oogkas geslagen oog. Met een spuitje werd het dier snel uit zijn lijden geholpen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE jen spuitbus voor alle kamers. 3 -eia grote bus: f 5 UTRECHT Het requisitoir dat de Utrechtse officier van justitie, mr. F. G. Wüstenberg gistermiddag hield tegen de 41-jarige Amersfoortse vorkheftruck chauffeur F. A. N. D. was haast een pleidooi. Wegens poging tot doodslag op zijn vrouw hoorde verdachte een gevangenisstraf tegen zich eisen van tien maanden met aftrek van voorarrest waarvan drie maanden voorwaardelijk en reclasse- ringstoezicht. Maar de officier van justitie meende dat de zeer goed bekend staan de man „om zeer goede redenen buiten zichzelf is geraakt" en zijn vrouw, met wie hij 17 jaar had samengeleefd, op 13 maart j.L in het wildeweg een reeks messte ken had toegediend. „In een ander land zou hij voor dit voorval misschien zelfs zonder strafoplegging naar huis zijn gestuurd", oordeelde de officier van justitie. Mr. Wuestenberg vergeleek het dra ma, dat zich op de ochtend van de 13e maart in een woning aan de Amers foortse Zwaluwenstraat afspeelde, met een crime passionnel. De vorkhef truckchauffeur maakte zich allang zorg over de levenswijze van zijn 35- jarige vrouw, die op geregelde tijden naar Katendrecht in Rotterdam reisde om als prostituée wat bij te verdienen. De verdachte was daarover weinig enthousiast, maar berustte tenslotte, omdat het geld hard nodig was om de schulden van het gezin te kunnen af betalen. Op een gegeven moment ging het de verdachte vervelen. Hij wilde zijn vrouw weer thuis hebben, omdat de vijf kinderen veel tekort kwamen. Op 12 maart haalde hij haar op in Am sterdam en de verdachte dacht dat daarmee alles was opgelost. De volgende ochtend liet de vrouw blijken dat zij weer naar Rotterdam zou gaan. Er ontstond daarover een ruziegesprek, eerst op de slaapkamer en later in de keuken. In een vlaag van waanzin heeft de man opeens een groot, scherp vleesmes gegrepen en daarmee zijn vrouw enkele steken in de rug en borst toegediend. Ook de schoonmoeder van de ver dachte, die tussenbeide kwam, ontving enkele levensgevaarlijke steken. Haar toestand was enige tijd kritiek. „Ik heb dom gehandeld", reageerde de verdachte, die zich Van het gebeur de overigens weinig details kon herin neren. Na zijn daad heeft de man de politie zelf gewaarschuwd. De officier van justitie noemde het delict bijzonder ernstig, maar meende dat er klemmende argumenten waren voor de woede van de verdachte. De raadsman mr. Emmelot meende dat geen poging tot doodslag, doch hoogstens mishandeling bewezen kan worden verklaard. Hij pleitte voor een lichtere straf. De rechtbank zal op 13 augustus vonnis wijzen. AMSTERDAM Voor de tweede keer hebben de dertig jongelui die uit protest tegen de blokkade van Cuba een hongerstaking zijn begonnen, de nacht liggend op de Dam in Amsterdam doorgebracht. Tot dusver heeft de Am sterdamse politie hen ongemoeid gela ten. De kansen om toch nog een charter maatschappij te vinden die bereid is het uit honderdtwintig man bestaande gezelschap naar Cuba te vliegen, zijn heel klein. De enige hoop is- gevestigd op een Franse maatschappij, die don derdag een vlucht uitvoert van Luxem burg naar de Bahama-eilanden, onge veer driehonderd kilometer van Cuba. De moeilijkheid is echter dat men niet weet hoe die driehonderd kilome ter kunnen worden overbrugd. De jongelui hopen dat de Cubaanse autoriteiten een vliegtuig of een schip naar de Bahama's kunnen sturen om hen op te halen. Het Tweede-Kamerlid Van Thijn (PvdA) heeft de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk vragen ge steld over de op Schiphol gestrande groep jongelui, LA PAZ De spanning in de Boli viaanse hoofdstad La Paz is dinsdag avond sterk toegenomen. Tegenstan ders van president Barrientos zeggen, dat deze van plan is het parlement naar huis te sturen en zich dictato riale macht toe te eigenen. Volgens hen is de crisis ontstaan door de vlucht van minister van Binnenlandse Zaken Arguedas, die Castro het dag boek van Guevara in handen speelde in de beslissende fase gekomen. Ge neraal Barrientos zou dinsdagavond een radiotoespraak houden, maar die werd zonder opgaaf van reden afge last.

De Vallei | 1968 | | pagina 6