Pauselijk blad verdedigt encycliek tegen „pil" Coco Chanel blijft zeer vrouwelijk „Encycliek niet zo maar naast zich neerleggen'' centrale verwarm Groot begrotingstekort in V.S. voor 1967/'68 Benzine en sigaretten Frankrijk duurder in Harde hand tegen betogers in Mexico Nieuwe ongeregeldheden in Mexico-stad Veel reacties „voor" en „tegen A. MERKX KARDINAAL ALFRINK: Geen dwangbevel maar raad Vissers vluchtten Kerken open voor V.S.-deserteurs Dreiging blijft van rassenrellen HET WEER IN EUROPA ■2 s 2 75 20 0 25 25 25 0 26 0 25 0 0 0 0 0 0.1 0.3 0 26 0 0 0 0 0 0 31 0.2 26 0 0 0 25 Beatles sluiten Apple Shop VERGISSING POSITIEF Aardgas Oliestookinstallaties Bedrijfsinstallaties Luchtverwarming Sprinklerinstallaties KALMER AAN V El LIG LEGER NAM MACHT OVER SCHOT ALLES GRATIS WEG WOENSDAG 31 JULI 1968 VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft krachtig gereageerd op dé toene mende kritiek in de gehele wereld op het pauselijk verbod van de „pil". Het Vaticaan noemde het gebruik van voorbehoedmiddelen „een mentale, morele en lichamelijke verminking". In de Osservatore Romano werd er de nadruk op gelegd dat de encycliek niet gericht is tegen geboorteregeling. „De encycliek heeft wel degelijk oog voor de ernstige gevolgen die een ongeremde bevolkingsaanwas kan hebben en hij verwaarloost de ernstige en pijnlijke problemen niet, die in een familie kunnen ontstaan", zo meldde de krant in een hoofdartikel. „Maar de encycliek staat geen geboorteregeling toe, door kunstmatige midde len, die de mensen zouden vrijstellen van een verantwoordelijk gebruik van hun mogelijkheden en hen zou kunnen brengen tot een verkeerd gebruik van hun vrijheid", zo werd daar aan toegevoegd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii^ PARIJS ..De veroordeling van het gebruik van voorbehoedsmiddelen bete kent niet een veroordeling van de per sonen. die deze methode gebruiken om geen kinderen te krijgen. De Paus geeft in zijn encycliek geen uitspraak over het recht om dit al dan niet te doen, maar over de moraal van het gebeuren. Anders gezegd, de encycliek is geen dwangbevel, maar een oproep en een dringende raadgeving." Dit zei pater Martelet, de jezuïet die door het Franse episcopaat was uitge nodigd om de nieuwe encycliek aan de Franse pers, radio en televisie te pre senteren en van commentaar te voor zien. Deze uitspraak heeft het geweten ge sust van veel Franse katholieken, die voorbehoedsmiddelen gebruiken. Pater Martelet zei, dat een katholieke familie, die al jarenlang van deze hulpmiddelen gebruikmaakt, niet van de ene dag op de andere hiermee kan stoppen. Dit is onwaarschijnlijk, tegennatuurlijk en on mogelijk. Aan de andere kant weet dit gezin nu, dat de katholieke kerk niet met deze methode kan instemmen. Er blijft echter nog altijd de mogelijkheid over om een priester hierover uitleg te vragen. De uitspraak van pater Martelet komt overeen met die van kanunnik Marcel Gaudillière, de grote specialist van de Franse kerk op het gebied van familie- en huwelijksproblemen. In een interview met het Franse avondblad Paris-Presse zegt hij in antwoord op de vraag, hoe de houding van de kerk zal zijn jegens de mensen, die zich niets van deze ency cliek aantrekken, onder andere: „De kerk veroordeelt een gedrag, maar niet de mensen. Bovendien sluit zij geen enkele zondaar uit. Ik heb de kamerle den, die moesten stemmen over het al dan niet toestaan van het gebruik van de pil in Frankrijk, geadviseerd dit te doen volgens hun eigen geweten. De kerk meende hierin geen enkel advies te mogen geven". SCHIPHOL Kardinaal Alfrink heeft gisteren een eerste reactie gege ven op de pauselijke encycliek waarbij katholieken het gebruik van voorbe hoedmiddelen wordt verboden. Aan de ene kant zei de Nederlandse kardinaal: „encyclieken zijn nooit on feilbaar, tenzij de Paus dat er duide lijk bijzegt". maar tevens zei hij: „Als men bij een kerk behoort, dan moet men zich realiseren dat men sommige Pauselijke uitspraken niet naast zich kan neerleggen". Kardinaal Alfrink zei echter ook: „het pastorale beleid zal het moeilijk krijgen bij het verstaanbaar maken van deze encycliek. Het menselijke ge weten blijft altijd de belangrijkste norm, maar dat geweten moet goed gevormd zijn door kerkelijke uitspra ken". Het blijft dus volstrekt onduidelijk hoe de kardinaal over deze encycliek denkt. Bij zijn terugkeer op Schiphol uit Tanzania had hij nog nauwelijks ken nis genomen van de inhoud. Voor een definitief commentaar wilde hij eerst de motiveringen bestuderen. o -- - Over de vraag of de gewetensnood kerkelijke functionaris in Polen zei dat - J_ 1Aa b-or-b- bij de gelovigen nu vergroot Autoriteiten in het Vaticaan bericht ten dat de paus honderden telegram men had ontvangen van particulieren en episcopale conferenties, waarin dank werd uitgesproken voor een encycliek. „Een enorme tragedie in de kerk" en „wat de paus zegt is wet, wij zullen hem gehoorzamen". Deze twee opmerkingen markeerden gisteren de stroom van reacties en kri tiek die in de hele wereld losbrak naar aanleiding van de jongste pauselijke en cycliek. Miljoenen katholieken maar ook vele niet-katholieken waren hevig teleurge steld over het feit dat de paus het tra ditionele verbod op de voorbehoedmid delen handhaafde. Velen maakten op dit punt van hun hart dan ook geen moordkuil. Een van de Amerikanen die meewerk te aan de ontwikkeling van de contra ceptieve pil noemde de encycliek „een tragische vergissing". Verscheidene cri tici in de Verenigde Staten stonden op het standpunt dat de 500 miljoen katho lieken in de wereld naar hun eigen ge weten zullen bljjven handelen en dat zij de pil zullen blijven gebruiken als voor heen. Dr. Hudson Hoagland, een collega van wijlen dr. Gregory Pincus, die de pil heeft geperfectioneerd zei: „Het be vestigt een middeleeuws theologische opvatting en het is een morele misdaad tegen de mensheid om die te handha ven". De evangelist Billy Graham verklaar de in New York, dat hij het niet eens was met de paus. „Iedereen die reist heeft de grote bevolkingsexplosie ge zien en zou kunnen merken dat er een vorm van geboortecontrole nodig is". De meeste Amerikaanse katholieke prelaten willen geen commentaar ge ven voor ze de volledige tekst van de encycliek onder ogen hadden gehad. Ja mes Francis kardinaal Mclntyre, aarts bisschop van Los Angeles, zei echter dat hij de encycliek begroette als een „positieve uiting van fundamentele principes van moraliteit". In Australië stond het episcopaat op het standpunt dat de verklaring van de paus „een goddelijke wet" inhoudt en niet alleen „een kerkelijke". Australi sche katholieke leken daarentegen re ageerden zeer vijandig op het verbod op de voorbehoedmiddelen. De leiding van de Ierse kerk heeft de encycliek voor het merendeel aanvaard, maar een vooraanstaande Ierse theo loog noemde het verbod „een tragedie in de kerk". De primaat van Ierland, John McQuaid, was naar hij zei erg dankbaar voor de pauselijke uitspraak. „Uit de tijd en niet afdoende" zei pa ter James Goo, profesor in de theo logie te Cork. Hij voorspelde een stroom van protesten, met als gevolg dat de paus zijn encycliek zal intrek ken. Dr. Eaoman de Valera, een gynaeco loog, vertolkte de gevoelens van vele Ieren: „Wat de paus zegt is wet, wij zullen hem gehoorzamen. Wij aanvaar den het zonder vragen te stellen". Ook achter het IJzeren gordijn werd de encycliek van de paus met instem ming ontvangen. Een hooggeplaatste zal wor den. kon kardinaal Alfrink geen voor spelling doen, wel verwachtte hij dat de encycliek bij sommigen een vijan dig „neen" zal oproepen. De tijd voor schisma's achtte de kardinaal voorbij. WILHELMSHAVEN Een West- duitse politieboot heeft bij Wilhelms haven een Nederlands vissersvaartuig aangehouden, dat drie dagen in c(e ha ven van die stad voor anker had gele gen. De zes opvarenden hadden in die tijd grote schulden gemaakt en met hun schuldeisers voor dinsdagochtend op de kade afgesproken, maar toen die arriveerden, konden ze het schip nog slechts naogen. De politie zette dé achtervolging in en haalde de vis sersboot terug, die pas weer zee mocht kiezen nadat alle schulden wa ren voldaan. De naam van de boot is niet bekendgemaakt. ADVERTENTIE VERWARMINGS- EN STOOKTECHNISCH BEDRIJF N.V. APELDOORN Kanaalpad 1, Tal. (05760) 13879 Vestigingen te Beverwijk en Bussum de encycliek slechts de leer van de kerk, die al eeuwen onveranderd is gebleven, opnieuw bevestigde. „De regels van de kerk zijn in overeenstemming met de wetten van de natuur en niets kan ze veranderen". De pauselijke nuntiatuur te Brussel verklaarde gisteren: Sommigen zullen misschien de opportuniteit van de pau selijke interventie betwisten, maar hoe hard het ook moge zijn een gefundeer de persoonlijke mening verworpen te zien, de christen kan slechts één stand punt innemen, n.l. met eerbied en on derdanigheid de door het hoogste ker kelijke gezag gestelde regels aanvaar den". De pauselijke encycliek raakt onge- Britse anarchisten: LONDEN Drie Engelse anarchis ten hebben de primaat van Engeland, dr. Michael Ramsey, gisteren ge vraagd om de Engelse kerken open te stellen als vrijplaats voor Ameri kaanse deserteurs uit Viëtnam. Ook stelden zij de 63-jarige aartsbis schop van Canterbury voor dat hij zijn Lambeth Paleis verlaat en dit ter beschikking van de armen stelt. Dr. Ramsey .betuigde zijn sympathie voor sommige van hun ideeën maar beloofde niets. De mannen, leden van de kerk van de radicaal christelijke groep, waren op uitnodiging van de aartsbisschop naar het Lambeth Paleis gekomen. De drie, de 21-jarige John Careswell, de 25-jarige Viv Broughton en een domi nee van de Kerk van Engeland, bleven drie kwartier bij de bisschop en baden met hem voor zij vertrokken. Cares well en Broughton waren vorige maand uitgewezen uit de Sowjet-Unie omdat zij in Moskou op straat christelijke lectuur wilden verspreiden. veer honderdduizend Philipphnse vrou wen, die onder de campagne voor ge boorteregeling voorbehoedmiddelen ge bruiken. De leider van deze beweging, dr. Rivera, zei te verwachten dat zijn programma „het wat kalmer aan zal gaan doen". Zijn beweging heeft in dit eilandenrijk overal klinieken waar raad en voorbehoedmiddelen worden ver schaft. De katholieke kerk gaat de 33,5 miljoen mensen van de Philippijnen in een nationale campagne de encycliek onder ogen brengen. De Philippijnen hebben het hoogste geboortecijfer ter wereld. Pater Anthony Dsouza, directeur van het Indisch instituut, heeft de. nieuwe encycliek geprezen. Hij verzocht de In dische regering maatregelen te nemen voor het verschaffen van een „volledige en ernstige voorlichting", over de zo genaamde periodieke onthouding. In Zuid-Afrika waren de meningen verdeeld. Terwijl de aartsbisschop van Kaapstad, McCann, verklaarde dat de katholieken de beslissing van de paus zullen respecteren, wees de aartsbis schop van Durban, Hurley, erop dat de encycliek vele katholieken aan het twij felen zal brengen tussen hun gehoor- Inmiddels maakte een Australische gyneacoloog, professor Harvey Carrey, gisteren bekend dat Australische geleer den een „pil" hebben samengesteld die voldoet aan de eisen die de roomskatho- lieke kerk stelt. De pil, aldus Carey, werkt niet ter voorkoming van de zwan gerschap maar corrigeert bepaalde dis crepanties in de vrouwelijke cyclus. PARIJS Een luipaard kan zijn vlekken niet veranderen, vooral niet als het luipaardCoco Chanel is. Haar wintercollectie is ongeveer ge lijk verdeeld tussen haar onsterfe lijke „cardigan-suits" en geklede Chinese tunieken en lamé- japon nen. De pakjes zijn geraffineerd in hun details met een langer jasje, maar dezelfde look en rijker. De tweede helft van haar collec tie is gewijd aan geklede tunieken en zij zijn van alle lengten, en hier komt haar verrassing. Onder vele tunieken brengt ze bermuda-shorts in plaats van rokken en zo toont ze zelfs in wol en tweeds voor overdag. Haar tweeds zijn zoals gewoonlijk fraai, persoonlijk en vol interest. Ze zijn kantachtig, vederlicht, dikwijls pastel jen soms chevrons in rose en lavender. Ze zijn er ook in zwart wit, hoofdzakelijk in flinke harlequin- ruiten. De gekleurde ruiten stoffen hebben dikwijls een dambord-effect. Een andere nieuwigheid ziet men in de groep van bleke en lichte t weeds die flonkeren met lurex dra den, en waarbij lamé-blouses wor den gedragen. De lijn is voor over dag, maar ze zijn bedoeld voor cock tails en wint er feestjes thuis. Er is een zwarte groep, natuurlijk gecontrasteerd met witte linnen kra gen en manchetten. Een japon uit één stuk, heeft een vouw dwars over de rug en wordt opzij geknoopt. Weer een ander heeft een zwartsatij nen middenrif, fraai beiverkt in Harlequin-appliqués. De rest van de japonnen is geploiid in panels. De mannequins van Chanel waren gekapt door Guillaume, met een knot in de nek en een zwarte beugel. Hun silhouetten zijn vrouwelijk, lenig en buigzaam. Zij lopen elegant enigs zins naar achteren. Zij brengen de vrouwelijke glamour en dit beeld wordt nergens verstoord. Gouden juwelen en lange veelrijige halssnoe ren worden bij vele japonnen gedra gen. Chanel heeft een nieuwe mantel die gesneden is als een badjas en met een ceintuur die de draagster zelf moet knopen. Twee zijn er van, de ene in roze ruit en de andere in gro te zwarte-witte pied de coq. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllIllllllllllillUIIIIHIIIIIIIill WASHINGTON Belangrijke func tionarissen van de Amerikaanse rege ring hebben bekendgemaakt, dat het 'tekort op de Amerikaanse begroting voor het belastingjaar dat op 30 juni af liep 25,4 miljard dollar heeft bedragen, dit is 5,6 miljard dollars meer dan de regering had geschat in januari en 3,1 miljard dollar meer dan de gewijzigde schatting in maart. De minister van Financiën Henry Fowler en Charles Zwick, de directeur van het bureau begrotingen, zeiden in een verklaring, dat een van de voor naamste redenen voor het enorme be grotingstekort het uitblijven van de toestemming door het Congres voor een inkomstenbelastingverhoging met tien procent was geweest. De inkomsten waren 2,3 miljard la ger dan was verwacht, terwijl de uit gaven 3,3 miljard boven de ramingen van januari waren. Zij merkten echter op, dat de uitga ven voor de oorlog in Viëtnam slechts 800 miljoen dollars hoger waren ge weest dan wat president Johnson had aangeduid in de van 31 maart. gewijzigde ramingen NEW YORK Oproerpolitie in ver scheidene Amerikaanse steden bleef gisterenavond uiterst waakzaam om onmiddellijk te kunnen optreden wan neer zich nieuwe rassenonlusten zouden voordoen. In Gary was het vannacht weer onrustig. Zeven politiemannen liepen verwon dingen op bij onlusten die zich in de nacht van maandag op dinsdag voorde den in Peoria (Illinois), Twee agenten en twee negers werden gewond in Seattle, (Washington). Scherpschutters en politie beschoten elkaar in Gary, (Indiana), tijdens de derde achtereenvolgende avond dat zich rassenonlusten voordelen. Slachtoffers vielen er naar verluidt niet. In Peoria gooiden jonge negers met eigen gemaakte tfommen naar de poli tie. Ook beschadigden ze geparkeerde auto's en werden er winkels geplun derd. Toen de politie tegen de jongelui in actie kwam, liepen zeven agenten minder ernstige verwondingen op door rondvliegende projectielen. Drie van hen moesten niettemin in een ziekenhuis worden behandeld. De politie arresteerde dertien jonge lui. De arrestatie van twee leden van e enmilitante negerorganisatie was de oorzaak van onlusten in Seattle. Het treffen tussen politie en aanhangers van de negerbeweging Zwarte pantere verliep er op dezelfde wijze als in Peo ria. Met traangas slaagde de politie er tenslotte in een menigte te verspreiden die in het centrum van Seattle was te hoop gelopen. Ondanks een uitgaansverbod in Gary kwamen honderden negers de straat op. Na schermutselingen met de politie wist deze de orde te herstellen. Zestig negers werden afgevoerd naar de ge vangenis. PARIJS Benzine en sigaretten zullen in Frankrijk met ingang van morgen duurder worden. De hogere benzineprijzen zullen vooral gevolgen hebben voor de taxibedrijven, de ver voersondernemingen, en de automobiel industrie. Een pakje sigaretten gaat tien pro cent meer kosten en een liter benzine drie procent meer. Dit is het gevolg van de onlusten en stakingen in mei en ook van het stre ven van de Franse regering de econo mie weer op de been te helpen. Een pakje Gauloises van 1,35 francs MEXICO Gisteravond is het in het centrum van de stad Mexico opnieuw tot ongeregeldheden gekomen. Duizen den, met stokken gewapende jonge mannen vernielden stadsbussen op slechts enkele straten afstand van een van de grote toeristenattracties van de stad. De nieuwe ongeregeldheden begonnen, nadat de federale troepen zich terug getrokken hadden na het neerslaan van vroegere ongeregeldheden. De menigte, die van de oude univer- siteitswijk opmarcheerde naar het na tionale paleis, hield- vier stadsbussen aan bij het grote Zocalo Plein, dwong de dodelijk verschrikte passagiers uit te stappen, vernielde de ruiten en liet de gevaartes tenslotte tegen gebouwen oprijden. Bij het standbeeld van Karei V van Spanje wist de oproerpolitie de menig te met lange wapenstokken uiteen te slaan. Deze oproerpolitie, die door de jongemensen van wreedheid wordt be schuldigd, is een van de voornaamste oorzaken van de moeilijkheden. Sinds hét begin van de ongeregeldhe den vrijdagmiddag zijn in totaal 1.116 arrestaties verricht. Volgens de autori teiten hebben in de algelopen 20 jaar nooit zulke ernstige studentendemon straties plaatsgehad. De relletjes be gonnen als een sympathie-actie voor Fidel Castro op Cuba. Het schot van de bazooka van een parachutist dinsdagochtend, opende niet alleen een barricade om de politie en de strijdmachten door te laten, na dat de studenten al vijf uur in op stand waren. Het schot dat de zware houten deur van een universiteitsge bouw versplinterde, nadat al traangas granaten naar binnen geworpen wa ren, opende ook de weg voor grotere deelname van studenten aan de onlusten omdat zij nu een zaak hadden waar voor zij allemaal in opstand konden komen. Het traditionele recht van de studen ten van autonomie binnen de universi teit was geschonden. Politie met stalen helmen en solda ten met de bajonet op 't geweer drongen onder dekking van tanks het gebouw binnen en sloeg de grootste studenten opstand die in jaren in de Mexicaanse hoofdstad had plaatsgevonden aanvan kelijk neer. Er werd een student ge dood, grote aantallen mensen gewond. De geheime politie heeft vrijdag nacht een inval gedaan in het hoofd kwartier van de communistische par tij, waar zij een halve ton aan pro- paganda-lectuur in beslag nam, die volgens de politie aan de studenten had moeten worden uitgereikt. Minister van Binnenlandse Zaken Echevarria, de officier van Justitie Gilberto Suarez Torres en de procu reur-generaal van de republiek, Julio Sanchez Vargas, zeiden allen, dat zij, als vroegere studenten, zich ernstig be zonnen hadden over het besluit om het leger te hulp te roepen, maar dat zij uiteindelijk gezamenlijk deze beslissing hadden genomen. Een student wordt door oproerpoli tie en militairen hardhandig aange pakt. Na de studentenonlusten heeft het leger het gezag in Mexico-stad in handen genomen. d c •f w ■o c 2 S CC V) 0- 'Si <L> C CC Den Helder zw.bew. 0 Ypenburg zw. bew. no 0 Vlissingen h. bew. no 24 0 Eelde licht bew. ozo 24 0 De Bilt half bew. o 0 Twente onbew. O Eindhoven onbew. O Z.-Limburg onbew. o Stockholm onbew. w 24 Aberdeen geh. bew. zzo 17 Londen geh. bew. n 22 Amsterdam zw. bew. o 25 Brussel onbew. o 26 0 Luxemburg 1. bew. ono 25 0 Parijs half bew. windst. 27 Bordeaux mist windst. 27 0 Grenoble zw. bew. o 26 Nice half bew. n 27 Berlijn half bew. windst. 27 0 Frankfort onbew. no 0 München onbew. windst. 24 Zürich half bew. nnw 25 Genève zw. bew. zw 25 4 Locamo geh. bew. windst. 25 Wenen half bew. n 25 Innsbruck onbew. w 28 Belgrado onbew. nw 24 Athene onbew. nnw 0 Rome licht bew. 0 28 Barcelona 1. bew. n Madrid onbew. windst. 29 Mallorca licht bew. no 28 Lissabon onbew. nw 0 gaat 1,50 francs (ongeveer 1.10 gulden) kosten en een pakje Gitanes van 1,80 francs kost morgen twee francs (onge veer 1,46 gulden). Een pakje sigaretten dat meer dan een rijksdaalder kost, stijgt 22 cent in prijs. De Franse automobilist moet deze maand al voor de derde keer diep in de zak tasten. Begin juli werd de be lasting op auto's in de midden en duur dere klasse al met honderd procent ver hoogd. Halverwege de maand moest men voor een rij- en nummerbewijs al dertig procent meer neertellen en nu stijgt dan de benzine nog eens in prijs. Normale benzine kost morgen 99 cen times (72,3 cent, was 96 centimes) en super 1,08 francs (78,8 cent, was 1,05 francs). Een liter stookolie kost 0.67 francs (49,4 cent, was 0,65 francs). De hogere benzineprijs zal zeer waar schijnlijk vele andere prijsverhogingen tot gevolg hebben. Voor taxibedrijven die na de laatste prijsverhoging in juni ongeveer de helft van hun klanten heb ben verloren, is de hogere benzineprijs zonder meer een ramp. De vervoerders zijn nu al gedwongen hun prijzen te verhogen en dit zal zeker van invloed zijn op de prijzen van alle levensmiddelen. Ook de automobielindustrie krijgt het te verduren. De produktie in de auto mobielindustrie is irr het eerste halfjaar 1968 9,9 procent lager geweest dan in het eerste half jaar 1967. In juni heeft men ongeveer veertig procent minder geproduceerd dan in juni 1967. De in voer van auto's is dan ook met enkel» tientallen procenten toegenomen. LONDEN De Beatles hebben zich uit de textielhandel teruggetrokken, na acht maanden mede-eigenaars te zijn geweest van een hippe kleding zaak in Baker Street, genaamd „Apple Shop". Een woordvoerder van de popgroep zei: „de Beatles hebben de zaak nog eens onder de loep genomen en kwamen tot de conclusie niet langer geïnteresseerd te zijn". gekomen en weg te ge- mee wilden „Gisteren zijn ze bijeen hebben besloten alles ven, omdat ze er niet doorgaan", zei hij. Toen de „Apple Shop" zijn deuren opende, werd ook inderdaad alles weggegeven. Wat er nog over is zal heden voor niets van de hand worden gedaan. De Beatles bezaten 51 procent van de „Apple Shop" en hebben hun deel overgedaan aan hun nog onbekende partner, een confectiefabriek in Chelsea. Er was vooraf geen ruchtbaarheid ge geven aan de plannen van de Beat les. Een winkelmeisje zei: „We raakten niet gauw genoeg los, dus lie pen we de straat op en hielden voor bijgangers aan. Ze geloofden niet wat er gebeurde". Beatle Paul McCartney zei dat de groep van tevoren niets had gezegd, omdat „we niet wilden dat de helft van de \yinkeleigenaars van Cama- by Street zouden opdagen". „Wij besloten zaterdag de winkel te sluiten, niet omdat het geen geld op bracht, maar omdat we niets meer voor de textiel voelden". „Dus hebben we eerst alle kleren uit gezocht die we wilden hebben ik heb een geweldige overjas en ver telden het toen pas aan onze vrien den. Wat er nu over is, is voor het publiek". Ringo Starr heeft niets meegenomen, niets paste me", zei hij. Van het begin af aan is de Apple- boetiek in het nieuws geweest, vooral door de bizarre psychedelische gevel versiering (waar de buurt zich zeer aan heeft geërgerd) van het hoek pand waai de winkel in was geves tigd. Die beschildering was het werk van het Nederlandse drietal Josje Leeger, Marijke Koger en Simon Posthuma, dat ook veel kleren heeft ontworpen die in Apple werden ver kocht.

De Vallei | 1968 | | pagina 7