31 augustus: reünie van zoetekauwen Britse kostscholen door rapport opgeschrikt Afgelopen met bizarre toestanden! Koeien genieten meer dan de stedelingen „Suiker is lekker en goed voor de mens" RECREA TIE „Raad moet ook namen kunnen noemen" Suiker uit aardolie BIJ HET PRIKKELDRAAD SUIKERSCHOOL" BESTAAT 75 JAAR Doorbreken van tradities bepleit Kapsalon kort en klein geslagen Jong bioloog over Hollands polderlandschap: Haags jurist over inspraak bij burgemeestersbenoemingen: VERANDERING SCHADE 100.000,- JONG PRODUKT ONTDEKKING „NIET DIK9 VROUW MET RUILHART MAAKT HET GOED VOORBEELD LOKKEN AASPASSES DUUR OVERDREVEN GEEN GELD KWALITEITEN OOK GEKRAKEEL TWEE VRAGEN WOENSDAG 31 JULI 1968 UTRECHT De kapsalon van de heer J. Hofman aan de Voorstraat fn Utrecht is volkomen kort en klein ge slagen. De schade wordt geschat op een ton. Als de vermoedelijke dader is de veertigjarige A. N. aangehouden, die bij de heer Hofman heeft ingewoond en met wie hij ruzie had. Toen de kapper afwezig was is N. de zaak binnengedrongen en heeft waar schijnlijk in een vlaag van verstands verbijstering het hele weekeinde ge bruikt om het interieur te vernielen. Na verhoor door de politie is hij onder be handeling van een psychiater gesteld. "CV zit een extra schep suiker in de koffie van drs. WVisser. ..Het is stomweg lekker en het is goed voor een mens", zegt hij. ,,/k hou van veel sui ker". Maar hij is dan ook directeur van de Suikerschool in Amsterdam of zoals zij officieel heet: de School voor de Suikerindustrie, die dit jaar drie kwart eeuw bestaat en daarom al haar afgestudeerde zoetekauwen" heeft op geroepen voor een reünie op 31 augus tus. Deze suikerschool. die huist in een onopvallend gebouw aan de Van Bree- itraat achter het Amsterdamse Concert gebouw. is een vrij unieke instelling in de wereld. Want eigenlijk bestaat al leen in Zuid-Afrika een opleiding die met de Amsterdamse kan worden ver geleken. „Op Java zaten ze indertijd met gro te tekorten aan geschoold personeel. Tweehonderd suikerfabrieken hadden ze daar, die bemand moesten worden ge houden; het mankeerde echter aan ge noeg gespecialiseerde mensen. Toen is de school opgericht", vertelt drs. Vis ser. chemicus, 33 jaar oud. „Door de oorlog veranderde een hele boel. De school moest naar andere plaatsingsmogelijkheden voor haar af gestudeerde leerlingen gaan uitzien, want de school blijft haar oud-leerlin gen hun hele loopbaan door helpen, wanneer en waar ze ook maar van baan willen veranderen. Java, heel Indonesië, viel af. Er zijn toen steeds meer contacten gelegd met de suikerindustrie in alle mogelijke an dere landen". Oud-leerlingen van de school werken nu in Ethiopië, Zambia, Guyana, Hon duras, Jamaica, Canada, de Verenigde Staten, Zuid-Afrika, Australië, Nieuw- Zeeland en een rits andere landen. Zij werken vanzelfsprekend ook in ons eigen land, maar hier niet alleen in de suikerindustrie. De opleiding Is immers sinds de laatste wereldoorlog veranderd Men leidt op middelbaar niveau „ho ger dan analist maar minder dan h.t.s." op voor de hele chemische procesindustrie, met de suiker als voor beeld. „Ten slotte is het centrifugeren bij de suikerbereiding eenzelfde handeling als bij de fabricage van plastic of glu cose. En zo is het met een heleboel an dere dingen". Een derde van het aantal leerlingen, dat de school jaarlijks verlaat, komt nog maar in de suikerindustrie terecht, in het algemeen als assistent-produktie- leider, als produktiechef. Anderen ver zeilen in andere chemische bedrijven. Een deel van de Nederlandse suikerpro ducerende fabrieken staat zelfs onder directie van oud-leerlingen van de school. Zo'n zestig jonge mensen (met mulo- of h.b.s.-diploma) worden elk jaar in gewijd in de geheimen van de suiker, die in onze streken eigenlijk nog maar een betrekkelijk jong produkt is. Tot in de middeleeuwen was honing het enig beschikbare *oetmiddeI. Tot men in de tropen doordrong en het sui kerriet en de rietsuiker ontdekte. Pas de laatste honderd jaar is de suiker echter een betaalbaar en overal te ver krijgen artikel geworden. Dat kwam mede door de opkomst van de suikerbiet, een gewas dat twee honderd jaar geleden als zodanig niet bekend was. Men gebruikte de bieten als veevoer. DRS. W. VISSER: ,,Ik houd van veel suiker" De apotheker Andreas Marggraf uit Berlijn ontdekte in 1747 dat in het sap in de bieten dezelfde stof zat als in sui kerriet Dat was in wetenschappelijke kringen een belangrijke ontdekking, waaraan men echter geen praktische betekenis verbond. Dat deed pas Franz Achard, ook een Berlijner, die zes jaar na de vondst van de apotheker werd ge boren en die later ook bij Marggraf stu deerde. Resultaat: in 1802 werd in Cünern in Silezie de eerste bietsuikerfabriek ter wereld in bedrijf gesteld. De planters lachten nog lang om het ..surrogaat" bietsuiker, maar van de huidige wereldproduktie aan suiker van 65 miljoen ton per jaar. is zowat even veel afkomstig uit riet als uit bieten. Drs. Visser zweert bij suiker. „Het is een zuiver natuurprodukt; het wordt direct in het bloed opgenomen en geeft dus snel energie. Ik zou me geen spe lend kind kunnen voorstellen als het geen suiker zou krijgen". Hij bestrijdt dat suiker dik zou maken. In een foldertje, waar hij helemaal achter staat, lezen we: „Het honger gevoel bij de mens wordt veroorzaakt door een tekort aan suiker in het bloed. Eet men wat suiker dan wordt het hon gergevoel snel weggenomen. Doet men dit een half uurtje voor de maaltijd, dan zal de neiging om veel te eten van zelf minder zijn, en neemt het gevaar van dik worden af". Aan het eind van hun opleiding moe ten de leerlingen van de school tijdens de bietencampagne in een Nederlandse suikerfabriek gaan werken. Hun school geld verdienen ze zodoende in drie maanden terug en de fabriek weet zich verzekerd van geschoold personeel. Op 31 augustus is de suikerbietencam pagne in Nederland nog niet begonnen en zijn oud-leerlingen in de tropen niet door een campagne in hun land bezet. In Amsterdam zal dan door de reünie commissie wel voor een zoethoudertje worden gezorgd. Wat heeft de geplaagde stedeling in het gebied van de Nieuwe Waterweg volop bij de hand? Uitgestrekte polderlandschappen met prachtige Vergezichten. Hoe komt hij in zo'n heerlijk ruim gebied? Langs smalle wegen. Wat is er langs die wegen? Een sloot of prikkeldraad! „Eigenlek", zegt de bioloog J. G. van der Made (25), „genieten de koeien er meer van dan de mensen. Langs de oevers van prachtige boezemwateren staan veilig achter het prikkeldraad koeien treurig met hun kop naar bene den in het water te staren. Bij Rhoon zijn prachtige met bomen gegroeide dij ken midden tussen de weilanden, waar alleen een bok of schapen mogen ko men. De bermen langs de polderwegen zijn smal, vaak steil en wie zijn hengel tje in een brede poldersloot wil uit gooien naast een boerenerf krijgt een hond achter zich aan. Het prachtige Hollandse polderland schap, geschikt voor tal van vormen van rustige recreatie, vindt de heer Van der Made eigenlijk in hoge mate ongastvrij. Hij heeft recht van spreken. In op dracht van Rijnmond bestudeerde hij HOUSTON Mevrouw Beth Brunk, de 49-jarig* vrouw, die het hart van een andere vrouw ingeplant heeft ge kregen, heeft de harttransplantatie goed doorstaan. Het was de 29e in de wereld en de achtste die werd ver richt in het St. Lucasziekenhuis in Houston door een groep chirurgen on der leiding van dr. Denton Cooley. Mevrouw Brunk, die grootmoeder is, werd gistermorgen overgebracht naar de speciaal voor* verzorging van patiënten met een nieuw hart ingerich te afdeling van het ziekenhuis. Zij kreeg eergisteravond het hart ingeplant van de 40-jarige mevrouw Betty O'Neil, die was bezweken aan een hersenbloe ding. Mevrouw Brunk, de echtgenote van een piloot, heeft vier kinderen en vier kleinkinderen. Er leven nu in Houston zes mensen die in het St. Lucasziekenhuis een an der hart ingeplant hebben gekregen. Van de zes worden er twee, Everett Thomas en Louis Fierro, niet langer in het ziekenhuis verpleegd. In Sao Paulo in Brazilië is voor de tweede maal een transplantatie van een alvleesklier geslaagd. De ingreep duurde twee uren. De naam van de patiënt werd niet bekend gemaakt. Te gelijk werd een nier van de donor van de alvleesklier overgebracht in het li chaam van een ander* patiënt twee jaar lang alles wat leeft en groeit in dit gebied, noteerde keurig wat in een halve eeuw aan planten en dieren is verjaagd en hoe het er in het al gemeen met de leefbaarheid van de streek bijstaat. Hij pleit voor een betere toegankelijk heid van de polders voor de stedeling, voor picknickplaatsen en een veldje om tegen een voetbal aan te trappen, voor rijwielpaden dwars door de polders en over de hoge groene dijken bij Rhoon. Hij zou paden in plaats van. prikkel draad langs de brede boezems willen zien, waar hengelaars hun tijd en deeg kunnen zoekbrengen. Provinciale Waterstaat heeft volgens de heer Van der Made al een prachtig voorbeeld gegeven langs de weg door de Krimpenerwaard. Langs die weg zijn enkele punten weideland die waren „overgeschoten", ingericht tot parkeer en picknickplaatsen. Daar zijn lage bos- sages, daar staan banken en tafels van zwaar hout, soms zelfs is er een toilet. Dit voorbeeld zou grootscheeps kun nen worden nagevolgd, vindt hij. Plaat selijke of provinciale overheden zouden hier en daar in de polders een stuk wei deland kunnen kopen langs een weg en dat voor stedelingen toegankelijk stellen om er een tentje neer te zetten of op een bankje van dezelfde voorrechten te ge nieten als alleen koeien nog in West- Nederland hebben: rust, frisse lucht en een wijd uitzicht. Zou een fietspadroute dwars door de polders in de nabijheid van de steden geen heerlijke vorm van familiever- maak kunnen zijn? Het is duidelijk: de heer Van der Made is bioloog, maar hij draagt de mens geen kwaad hart toe. Hij wil niet de mens verbannen om sleutelbloemen te sparen. Hij wil de mens best in de natuur en met name in de polders lok ken, maar dan moet de mens er ook wat tegenover stellen, vindt hij. Dat is wat meer moeite doen, om planten en dieren, die door de stadsuit breidingen verdwijnen, in stand te hou den. Het Waterweggebied, inclusief strand en duinen, telde vroeger tienduizenden soorten leefmilieus, waarin een grote verscheidenheid aan planten en dieren leefde. De stadsuitbreidingen drongen dat aan tal tot enkele tientallen terug: straat plaveisel, wegbermen, fabrieksterreinen en stadsplantsoentjes hebben geen over vloed aan variatie van stille hoekjès, brakke watertjes en nestgelegenheden. Zelfs de nieuwe stadswijken zijn al heel wat armer dan oude wijken als Kralingen. En in de nieuwe wijken spuit de bewoner met het tuintje graag alle ongedierte dood met een „wonderbus", die tegelijk tal van vogels van hun voedsel berooft. In parken en recreatiegebieden zoals die in Midden-Delfland en in het gebied van Bernisse zijn gedacht, zou best wat meer variatie kunnen worden toegela ten, meent hij. En wat de achteruitgang van vogels en planten in het waterweggebied be treft: zijn uitkomsten dekken groten deels wat wij twee jaar geleden al in onze krant schreven: merels, duiven en wilde eenden nemen toe omdat die zich aan het kale stedelijke milieu be ter aanpassen dan de ontelbare soorten die verdwijnen. Bij de planten blijkt de brandnetel zelfs weerstand te kunnen bieden aan de spuitbus van 1 stadsbewoner. Andere planten vermin deren echter snel in aantal. De 284 dure kostscholen in Groot- Brittannië. met hun dikwijls ouderwetse uniformen en vreemde tra dities, zijn opgeschrikt door een rap port van een regeringscommissie. Deze beveelt onder meer aan om ten minste de helft van de beschikbare plaatsen op deze exclusieve scholen verplicht open te stellen voor leerlingen met studie beurzen, kinderen dus van eenvoudige komaf. Nu gaan er bijna uitsluitend kinderen op van ouders met veel geld. De commissie beveelt onder meer aan om een einde te maken aan de meest bizarre verplichte kledij op deze scholen. In Eton dragen de jongens nog hoge hoeden en pandjesjassen, op Har row, waar sir Winston Churschill is ge weest, strohoeden en enorme witte stij ve boorden. Ook moet het uit zijn met de ge woonte dat oudere jongens de jongere leerlingen een pak slaag mogen geven en dat de jonge leerlingen boodschap pen moeten doen voor hun oudere schoolgenoten, hun schoenen moeten poetsen en hun kamers moeten schoon houden. Bibliotheek in een oude Engelse kostschool. Behalve de ouderwetsp lichtbol len, brengt alleen een boograam in gcthische stijl enige verlichting. DEN HAAG Mr. F. H. Piket praat gemakkelijk en bovendien deskundig over de inspraak van de gemeenteraad bij de benoeming van een burgemeester. In zijn functie van fractievoorzitter van de protestants-christelijke groepering in de Haagse raad was hij de man, die tot twee keer toe in een gehoor bij de commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz, aandrong op de benoeming van drs. A. Th. Bogaardt. Hij wist dat meer dan zeventig procent van de gemeen teraadsleden deze voordracht warm steunde. Deze kostscholen, die in Engeland .Pu blic Schools worden genoemd, zijn bui tengewoon duur: er zijn er die bijna vijfhonderd pond sterling per jaar per leerling kosten (meer dan vierduizend gulden). Niet meer dan drie procent van het totale aantal leerlingen van het middelbare onderwijs gaat erop. Er zijn er ook voor meisjes, zoals Benen den, waar prinses Anne is. De commissie spreekt zich ook uit voor gemengde kostscholen. Maar bo venal wil zij dat zij geleidelijk worden opgenomen in het openbaar onderwijs. De wachtlijsten voor de public schools zijn zo lang, dat het de grootste moeite kost om kinderen er op te krijgen. Ve len laten hen al inschrijven voordat zij worden geboren of onmiddellijk daar na. Nog altijd hechten velen in Enge land een overdreven belang aan het feit of men naar een dergelijke school is geweest; bij sollicitaties is dat veelal nog belangrijker dan de studieresulta ten. Volgens de commissie, die meer dan twee jaar aan het werk is geweest, heb ben deze kostscholen een scheidende invloed. Zij moeten dus worden openge steld voor kinderen van alle rangen en standen en zij moeten worden hervormd tot middelbare scholen, vergelijkbaar met de Nederlandse die volgens de mammoetwet zijn georganiseerd. Vooral kinderen die werkelijk naar een kostschool moeten omdat hun ou ders in het buitenland wonen of wan neer zij asosiale ouders hebben, moe ten er in worden toegelaten worden. Voorlopig komt er niets van dit alles omdat er geen geld voor is. Volledige overneming door de staat zou zestig miljoen pond per jaar kosten. Zelfs in dien de regering het plan aanvaardt, zal het nog vijftien jaar duren voordat het helemaal is ingevoerd. Het zal bijna 18,5 miljoen pond per jaar kosten. TOKIO Een Japanse onderneming die zich toelegt op het onttrekken van produkten aan aardolie door middel van fermentatie, de firma Kyowa, is er in geslaagd, suiker uit olie te ver vaardigen, zo werd in Tokio vernomen. Er worden al aminozuren, nucleïnc- zuren, vitaminen en proteïnen uit olie gemaakt, maar het is waarschijnlijk voor het eerst dat er suiker aan ont trokken is. Het principe is eenvoudig: men voedt met paraffine, een olieprodukt, een bac terie die arthropacta paraffineus heet. Die bacterie scheidt glucose af of de polymeer daarvan, trefalose. Dr. Harada van de universiteit van Osaka heeft gezegd dat de vinding nieu we perspectieven opent voor de vervaar diging van levensmiddelen uit olie, ook al kan zij nu nog niet op industriële schaal worden toegepast. „Met alle respect voor de heer Ma- rijnen, ik blijf het jammer vinden dat de heer Bogaardt niet op die plaats is gekomen", zegt de 40-jarige advocaat, die ook fractievoorzitter van de CHU in de Zuidhollandse Staten is. Precies weet hij zich de woorden van minister Beernink te herinneren, enige maanden geleden in de Tweede Ka mer: „Over de personen die naar het be treffende ambt hebben gesolliciteerd, zal met de vertegenwoordigers van de gemeenteraad, behoudens in en kele speciale gevallen, bezwaarlijk kunnen worden gediscussieerd. Van zelfsprekend hebben de leden van de gemeenteraad de vrijheid uit eigen beweging namen van kandidaten te noemen." Hij is het met die woorden slechts ten dele eens. „Tot tweemaal toe heb ben wij de commissaris gezegd een krachtige bestuurder voor Den Haag te wensen. Wellicht een man die wat min der representatieve verplichtingen zou vervullen maar die een open oog moest hebben voor de centrumvorming in Den Haag, de saneringsplannen, het parkeerprobleem en de tuinstadfunctie van Den Haag. Daarbij is haast auto matisch de naam Bogaardt gevallen, omdat we geloven dat juist die burge meester in Rijswijk heeft bewezen zo'n taak aan te kunnen." Mr. Piket kan zich allerlei vormen van inspraak voorstellen. Naar de me ning van de politieke hobbyist, zoals de heer Piket zichzelf noemt, moet de ge meenteraad zowel de kwaliteiten kun nen noemen als personen die aan deze kwaliteiten voldoen. Dan pas is een sys teem gevonden dat het meest dat van de gekozen burgemeester benadert. De minister zou niet meer vrij moe ten zijn in zijn keuze of met zware te genargumenten moeten komen om de door een gemeenteraad voorgestelde kandidaat alsnog van de lijst te schrap pen. Ideaal zou zijn als bij het schrap pen van een kandidaat opnieuw diep gaand overleg mogelijk zou zijn tus sen de afgevaardigden van de gemeen teraad en de minister. De minister heeft dan geen beslissingsrecht meer door de initiatieven van de gemeente raad. De prot.-chr. fractievoorzitter vindt het onbevredigend dat een geheel an dere persoon met wellicht geheel an dere kwaliteiten een vacante plaats gaat bezetten. Zeker als door een ge meenteraad zowel de kwaliteiten zijn opgesomd waaraan de nieuw te be noemen burgemeester moet voldoen en de persoon die men graag (met die kwaliteiten) benoemd ziet. „Wellicht zal een gemeenteraad be paalde deugden van bepaalde personen hoog aanslaan, terwijl juist de rege ring deze deugden niet zo ziet. Het zou een gekrakeel kunnen worden rond per sonen, onder meer door het stellen van vragen door Kamerleden", geeft de heer Piket toe. „Als christelijk mens heb ik tegen Mr. F. H. PIKET „Als die inspraak blijft, moet ze anders worden..." dat laatste ernstige bezwaren", zegt hij. „Politiek mag dan een hard bedrijf zijn en burgemeestersbenoemingen zijn dikwijls politieke benoemingen dat mag niet leiden tot het afkraken van personen." Hij is er wel van overtuigd dat de Haagse raad het maximum heeft be reikt in de twee gesprekken met de commissaris. „De gedachte aan in spraak is er levendig door gebleven. Als die inspraak blijft moet ze echter anders worden. Dan moet het wettelijk systeem volgens de Grondwet en de Gemeentewet heeft de minister een eigen verantwoordelijkheid worden gewijzigd." De Haagse advocaat besluit zijn filo sofie met twee vragen. „Moet getracht worden een synthese te vinden waarin de verantwoordelijk heid bij de benoeming van een burge meester aan de gemeenteraad wordt gegeven en het zwaartepunt ervan bij de minister? Of moet de gekozen bur gemeester in ons staatsrecht zijn in trede gaan doen?" In elk geval loopt minister Beernink nog niet warm voor een verandering op dit gebied. Hij zei in februari van dit jaar tegen het Tweede-Kamerlid, mej. mr. A. M. Goudsmit van Demo craten '66: „Het zal niet steeds mogelijk zijn al le wensen die door een raad naar vo ren worden gebracht, te vervullen. Er spelen hierbij vele factoren een rol. Er is sprake van een complex van fac toren, waarmee in de praktijk bij het doen van een keuze rekening zal moe ten worden gehouden. Met name voor grote gemeenten is de beperktheid bij de keuze van kandidaten een moeilijk punt"

De Vallei | 1968 | | pagina 9