Veenendaals - dagblad Onzekerheid in Praag Tsjechen willen waarheid over Cierna weten Buiten GEVECHTEN BIJ DA NANG GRAFSCHENDER NOG OP VRIJE VOETEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Satellieten morgen in Bratislava Bij aardbeving 100 doden R Ziekenhuis Heerlen stelt operaties uit wegens blocdtekort SCHOORSTEEN VERPLETTERDE MOEDER EN KIND Oranje plaatjes op bromfiets NEDERLANDERS OMGEKOMEN IN FRANKRIJK Oostduitse bladen vrij in westen MOLEN IN DE TAKELS 1 ROCKEFELLER FAVORIET A Vermist meisje uit Dodewaard weer terecht Perez Jimenez vrijgelaten Koel en wisselvallig Zwanenmeer IN MANILA Op verkeerde rijbaan; zeven doden GISTEREN WEER TWEE KERKEN IN BRABANT BEKLAD u A iRA-SCHtÈ~)t niet Politie de man Gearresteerde die we al Hans van H. twee jaar zoeken OVEREENKOMST DE ECHTE AFWIJKING BOEKHOUDING POLITIE GAF INEKE „LIFT" NAAR OUDERS Bur. voor redactie en administratie; Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 2 AUGUSTUS I968 - 42e JAARGANG no. I80 Opschrift op een muur in een straat van Praag dat aan duidelijkheid niets te wensen overlaat PRAAG Duizenden niensen zijn donderdagavond na de televisierede van president Ludvik Svoboda de stra ten van Praag opgegaan, om te eisen dat partijleider Alexander Dubcek of een andere hoge partijleider hun zon uitleggen wat er precies is voorgevallen op de recente Russisch-Tsjechoslo- waakse besprekingen in Cierna. Zoals men weet is het enige positieve dat uit het slotcommuniqué naar vo ren komt, dat morgen met de Sovjet- Unie, Hongarije, Polen, Bulgarije en Oost-Duitsland vergaderd zal worden in Bratislava. Onder het slaken van de kreet „vrij heid, vrijheid" trokken ongeveer 10.000 niensen, voor het merendeel jongeren, op naar het oude stadhuis van Praag, waar de parlementsvoorzitter Josef Smrkofsky hen vanaf een balkon toe sprak. Smrkofsky, die het overleg in Cierna ook heeft bijgewoond, verklaarde dat de besprekingen „een volledig succes" waren geworden voor de Tsjechische leiders. Hij zei dat overeenstemming was bereikt over „krachtiger samen werking" tussen de twee landen op economisch en ander gebied. Deze woorden gaven voedsel aan het gerucht dat de Tsjechische leiders hebben toege geven aan sommige Russische eisen en er misschien zelfs mee akkoord zijn gegaan dat Russische troepen op Tsje- choslowaaks grondgebied worden ge legerd. In kringen dicht bij de partij zijn deze geruchten evenwel tegengespro ken, hoewel bijzonderheden niet te krij gen waren. Beide delegaties waren het erover eens dat „een einde zal komen aan po lemieken, omdat deze tot niets lelden". Deze woorden van Smrkofsky brachten de vrees dat de persvrijheid, die door de nieuwe leiders is ingesteld, mis schien beknot zal kunnen worden. In de zelfde partijkringen werd evenwel ook dit ontkend. Nadat Smrkofsky de menigte had ge zegd dat Dubcek na de zware conferen tie behoefte had aan rust, gingen de mensen uiteen. f\ngetwijfeld zullen er velen zijn, die de voorkeur geven aan het ballet van Peter Tsjaikowsky „Het Zwanen- meer" en weinig geven om het in drukwekkende landschap aan de kust bij Workum (Fr.), gestoffeerd door levende zwanen. Ik zou dit echte zwa nenmeer evenwel niet voor de choreo grafie willen ruilen en houd me maar aan Bredero: Het schoone van na tuur passeert doch alle const". Gevoe lige Friezen spreken van „eachwei- ding" ogenstreling. De groene grei- den met de vele grutto's, kemphanen en kieften ouden en jongen in bon te mengeling de blauwe lucht met de donzige wolken en het groenig- grijze water van het IJsselmeer vorm den prachtige achtergronden voor de honderden en honderden knobbelzwa nen, die in lange slierten als schuim van de branding voor de kust lagen Bij het miniatuur-dorpje Gaast, waar vriendelijke handen voor een dijktrap en een bank hadden gezorgd, zat je het dichtst bij dit unieke natuurta fereel, dat we met de kijker aange naam uitplozen, zodat we duidelijk konden zien, hoe de blanke vogels met hun slangenekken de bodem naar fonteinkruid aftastten. Deze onder waterplanten groeien bij massa's langs de oostelijke kust van het IJs selmeer en worden door de dieren al trappelend opgewoeld. De aldus ontstane kuilen noemt men zwane- putten. Eendenjagers ondervinden er last van. De verwildering van onze parkzwanen want deze zijn het; te gen de winter verschijnen nog kleine en wilde zwaan neemt sterk toe, doch van een alarmerend bederf der biocoenose, waarvoor Duitse ornitho logen al waarscluiwen, kan zeker nog niet worden gesproken. Prof. dr. M. F. Mörzer Bruijns meent echter wèl, dat de toeneming een voedselconcur- rentie voor de daareven genoemde soorten in de hand werkt, omdat ze op hetzelfde menu zijn aangewezen. 2-8-1968. A. B. WIGMAN. A De conferentie tussen de Tsjechoslo- waakse en Sovjet-Russische leiders in Cierna is donderdagmiddag beëindigd. Op de foto worden partijleider Alexander Dubcek en premier Cernik op hun terug weg naar Praag, enthousiast begroet op het station van Koeice. Na middernatw televen verscheide ne jongelui evenwel nog op straat met hun spandoeken, waarvan een de tekst droeg „wij willen dat Roemenië en Zuid- Slavië bij ons aanwezig zullen zijn in Bratislava". Deze beide landen zijn felle voorstan ders van de liberalisatie in Tsjecho-Slo- wakije. Smrkofsky, die tijdens zijn toe spraak eenmaal inhaakte op het uitroe pen van de kreet „lang leve Tito", ver klaarde dat het Zuidslavisch staats hoofd a.s. maandag naar Praag zal ko men. Volgens Smrkofsky zal het overleg in Bratislava slechts een dag duren en zullen kwesties worden behandeld be treffende de internationale communisti sche beweging, waaruit valt af te lei den dat niet alleen op de gebeurtenis sen in Tsjecho-Slowakije zal worden ge sproken. Behalve Tsjecho-Slowakije zullen ook de Sovjet-Unie, Bulgarije, Oost-Duits- land, Hongarije en Polen aan het over leg deelnemen. De laatste vijf landen zijn eerder in Warschau bijeen ge weest. Vanavond zullen naar verwachting in Bratislava informele besprekingen be ginnen. Op de terugweg naar Praag voerde Dubcek op het vliegveld van Kosice overleg met premier Ildrich Cernik en Josef Smrkofsky. de voorzitter van het parlement. De drie mannen zaten in het gras langs de rolbaan te- praten, tot zij omringd werden door een 50-tal personeelsleden van de luchthaven, die Dubcek vroegen hoe het overleg in Cier na was verlopen. Premier Cernik ant woordde: „Wij hebben geen stap terug gedaan. Alles is net zoals het vier da gen geleden was". Het gezelschap onderhield zich nog enige tijd met de politici, tot hun vlieg tuig kwam opdagen dat hen naar Praag zou brengen. HEERLEN De bloedtransfusie dienst van het Heerlense De Weverzie kenhuis kampt met een ernstig tekort aaji bloed. Het aantal donors, dat nor maal 5000 bedraagt, is gezakt tot 2500. In verband hiermee is de voorraad bloedplasma van augustus reeds ver bruikt en zijn de donors, die eigenlijk pas in september aan de beurt waren nu reeds opgeroepen. Ook worden niet dringende opera ties uitgesteld. Het hoofd van de Heer lense bloedtransfusiedienst dr. J. P. L. Bessems, sprak gisteren van een nood toestand. Volgens hem zou het tekort te wijten zijn aan het grote vertrek van donors naar elders, een stijging van het aantal ongelukken -en aan de concurrentie van Duitse zijde. Het officiële afmeldingen binnen. In 1967 eerste half jaar van 1968 kwamen 400 vertrokken in totaal maar 350 donors. Ook de Duitse concurrentie zou vol gens dr. Bessems een groot aantal do nors weghalen. In het Akense zieken huis wordt momenteel voor een halve liter bloed „veertig mark gemaakt". In het verleden hadden alleen de grensgemeenten van deze concurren tie te lijden. Via een bliksemactie hoopt de bloedtransfusiedienst nu het aantal donors weer op het normale peil terug te brengen. MANILA De Philippijnse politic van Manila heeft bevestigd dat zeker 200 mensen zijn omgekomen en dat er nog 1000 anderen naar wordt aangeno men, onder het puin liggen, nadat een gebouw in Manila van vijf verdiepin gen als gevolg van een sterke aardbe ving was ingestort. In het gebouw woonden ongeveer 1500 mensen, aldus de politie. De aardbeving, die door het meteoro logisch instituut werd beschreven als van „aanzienlijke kracht" deed zich voor om 04.21 plaatselijke tijd en duur de bijna een minuut. De schok werd op het hele eiland Luzon, het grootste der Philippijnen, gevoeld. Het ingestorte huis is het ergste ongeluk dat tot dus verre is gemeld. De plaatsvervangend commissaris van politie van Manila, kolonel Gerar- do Tamayo, heeft gezegd dat de bewo ners van het huis allen in slaap waren toen het ongeluk zich voordeed. De bewoners van de tweede, derde en vierde verdieping zitten allen bekneld onder het puin, zei hij. MIJNSHEERENLAND De 36-jari- ge mevrouw G. Bornkamp-van der Wulp en haar driejarige dochtertje Esther zijn in hun huis in Mynsheerenland ver pletterd onder een drie meter hoge om vallende schoorsteen. Het ongeluk ge beurde, toen haar man bezig was met de verbouwing van hun huis. De tuinder H. Bornkamp (38) had met behulp van zijn zestienjarige knechtje het deel van de schoorsteen weggehakt dat boven de nok van het dak uitstak. Hij wilde de hele schoor steen slopen wegens de aanleg van cen trale verwarming. Hij wilde het gat in het dak afslui ten met een stuk plastic, toen zijn vrouw hem toeriep dat er koffie klaar stond. Op hetzelfde ogenblik viel de schuingebouwde schoorsteenkolom op de zolder om. De tuinder keek geschrokken door het gat in het dak naar binnen en zag zijn dochtertje onder het puin liggen. Bene den in de gang vond hij zijn vrouw stervende. De bovenste helft van de schoorsteen was door het trapgat boven op de vrouw gevallen die net haar doch tertje van de zolder wilde halen. Het echtpaar had behalve het meisje nog een zoontje van acht jaar. AMSTERDAM De premie op de verzekering tegen wettelijke aanspra kelijkheid gaat voor bromfietsen op 1 maart met drie gulden omhoog. Dit is het gevolg vfcn de verhoging van het bedrag, waarvoor de bromfietsers dan minimaal verzekerd moeten zijn. Het verzekeringsplaatje zal volgend jaar een oranje opschrift hebben. Op 1 maart, wanneer het nieuwe verzeke ringsjaar ingaat, moeten de oude plaat jes vervangen zijn. UTRECHT De 25-jarige mevrouw N. Liesveld-Hazel'eger uit Vinkeveen is gistermorgen zeer ernstig gewond ge raakt toen een met flessegas gevoed gaskomfoor ontplofte. PARIJS Een Verkeersongeluk in het gebied van Baziege, in het Franse departement Haute-Garonne, heeft donderdag aan twee Nederlanders het leven gekost. Een vrachtwagen botste tegen een uit de andere richting ko mende vrachtauto en een Nederlandse wagen, waarvan de bestuurder, de 35- jarige Albert Klasters uit Enschede en diens zesjarig dochtertje op slag werden gedood. Zijn vrouw en twee andere kinderen van vier en twaalf jaar werden ernstig gewond. De chauf feurs van de vrachtwagens kwamen er met lichtere verwondingen af. JOLIET (Illinois, \.S.) Zes leden van één gezin en een zevende persoon zijn donderdag bij Joliet om het leven gekomen toen een auto, waarop de po litie jacht maakte, met een snelheid van 160 km over de verkeerde rijbaan van een autosnelweg joeg en frontaal tegen een andere auto botste. De zes doden van het ene gezin wa ren afkomstig uit Pea Ridge in Arkan sas. Het zijn Albert G. Eubanks (45) en zijn vrouw Alma (39), hun zoon Al- bert (16), die de auto bestuurde, een dochter van 5 en twee zoons van resp. 1 en 7 jaar. De auto, waarop de politie joeg, stond ten name van Frank L. Riha uit Chicago. De chauffeur van deze wagen, de enige inzittende, werd onherkenbaar verminkt. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOM P" Thans zalen tot 200 personen. SAIGON Noordviëtnamese militai ren hebben in de buurt van de grote ba sis Da Nang een Amerikaanse verken- ningspost onder de voet gelopen. Vijf Amerikanen sneuvelden en 14 werden gewond. Toen twee uur later verster kingen arriveerden waren de Noord- viëtnamezen verdwenen. Zij lieten ze ven doden achter. De aanval gebeurde in de omgeving van de mijnstad An Hoa. Bij andere gevechten niet ver van die plaats zijn donderdag volgens een bekendmaking in Saigon zestig Noord- viëtnamezen gedood. De Amerikanen, gesteund door geve^htshelikopters, tel den slechts een gewonde. In de moerassen van de Mekong-del ta hebben, naar voorts in Saigon is meegedeeld, Zuidviëtnamese troepen in een gevecht van een dag 24 guerrilla strijders gedood, terwijl zij zelf slechts lichte verliezen zouden hebben geleden. Bij de Noordviëtnamese havenstad Vinh schoten donderdag twee Amerikaanse jachtbommenwerpers een Noordviëtna mese MIG-21 neer. Vannacht viel de Viët Cong een kustplaats in de provin cie Binh Toey aan. De guerrillastrijders staken 'n groot aantal huizen in brand. Vijf burgers raakten gewond. Van Amerikaanse militaire zijde in Saigon is vernomen dat voor de vijfde augustus, de dag waarop de republi keinse conventie in de VS begint, een aanval op de hoofdstad wordt verwacht dit op grond van buitgemaakte do cumenten en mededelingen van gevan genen. NEW YORK r Opiniepeilers George Gallup en Louis Harris hebben in een gezamenlijke verklaring bekendge maakt. dat de republikeinse gouver neur Nelson A. Rockefeller van New York duidelijk de leiding heeft in de verkiezingsstrijd om het presidentschap en voorstaat op vice-president Hubert Humphrey of senator Eugène J. Mc Carthy, beiden democraten. Gallup en Harris hebben deze week de uitslag bekend gemaakt van hun opi niepeilingen die met elkaar in strijd waren en die de aanhangers van beide belangrijke republikeinse presidents kandidaten onmiddellijk ertoe bracht hun man als de winnaar te bestempe len. Volgens Gallup was Nixon in staat McCarthy en Humphrey te verslaan ter wijl Rockefeller, volgens Gallup, een nek aan nek race voert met beide de mocratische kandidaten. Harris maakte bekend, dat McCarthy, en. Humphrey, Nixon konden verslaan doch dat de beide democraten gemakke lijk door Rockefeller konden worden verslagen. Gallup en Harris deelden mede hun gezamenlijke verklaring te baseren op een combinatie van hun onderzoeken in juli, en op de uitslag van een opinie peiling van Crossley, die in dienst is van Rockefeller. FRANKFORT Vandaag is het voor 't Westduitse publiek legaal geworden, voordien verboden Oostduitse dagbladen te lezen. Het grote vraagstuk is echter waar die te vinden. In München zei een verkoper van dagbladen tot een toekomstige klant: „ik heb er nog geen een gezien". Hetzelfde geldt voor geheel West- Duitsland en West-Berlijn, waar de krantenverkopers vertelden dat de Oostduitsers hun orders voor dagbladen van de hand gewezen hebben. ZAANDIJK De 300 jaar oude Zaanse molen „De Zoeker" is gisteren in twee stukken gedeeld om vanuit het Westzijderveld over de spoorlijn Am sterdamAlkmaar getild en getrans porteerd te worden naar het (bewoon de) „Openluchtmuseum" van Zaanse houtbouw „De Zaanse Schans" nabij Zaandijk. Vanmorgen omstreeks half vijf kla terde applaus op van enkele duizen den mensen toen de romp van de molen met succes over de spoorlijn was getiteld. De kap van de molen was al om half drie met slechts enkele centimeters speling onder de elék trische leidingen doorgegaan. \- c ROOSENDAAL Sinds gistermiddag zijn politie en justitie in ons land er van overtuigd dat de in Duitsland gearresteerde Nederlander Hans van H. niet de gezochte grafschenner is. Vlak achter elkaar zijn gisteren in kerken in Breda en Roosendaal schennende opschriften ontdekt die onmiskenbaar waren aangebracht door de man waar de politie in ons land, België en West-Duitsland al twee jaar naar heeft gezocht. niemand zomaar onthouden", aldus hoofdinspecteur Puntman. „Bij Van H. is echter zo'n aantekenboek niet gevon den. Dat hij viltstiften in huis had zegt ons niets. Die kunt u bij mij thuis ook vinden". Nu dé grafschenner weer in ons land aan het werk is gegaan, is het speciale opsporingsteam weer bijeengeroepen. De jacht gaat opnieuw beginnen. „Het kost wel handenvol geld", verzuchtte de heer Puntman, „maar het is toch te gek dat wij na twee jaar speuren en zoeken die man nog steeds niet hebben kunnen pakken." „De grafschendcr is er weer", schreef hij in de Antoniuskerk aan de Brugstraat in Roosendaal. „Groeten aan Van Osta, Satan is onze God". In de Antoniuskerk aan de Siret-Janstraat in Breda schreef hij: „Van Osta hier ben Ik weer", en hij ondertekende met „de grafschender". Zowel in Roosendaal als in Breda was ded in het woord grafschender driemaal onderstreept. De grafschenner heeft al vaker laten weten dat hij graf schender genoemd wil worden. Het feit dat hij daar zo de aandacht op vestigde en de volkomen overeen komst van het handschrift, de haken kruizen en S.S.-tekens die hij ook nu weer rijkelijk had neergekalkt in bei de kerken heeft de Nederlandse politie de overtuiging gegeven dat de werke lijke grafschenner nog altijd vrij rond loopt. De door de Belgische politie aange houden Hans van H. heeft daardoor bij de Nederlandse politie de beste getui gen décharge gevonden die hij zich maar wensen kan. Zodra gisteren ontdekt was dat in de Antoniuskerk in Breda de bekende op schriften en tekens waren aangebracht, spoedde hoofdinspecteur Van Osta uit Weert zich er heen. Deze man, die het onderzoek naar de grafschenner in Nederland al twee jaar leidt, kwam zonder aarzelen tot de con clusie dat dit het opschrift was van de echte grafschenner. Ook het in blauw viltstift geschreven woord „leugenaars" op een van de traptreden van de preek stoel vertoonde nauwkeurig het letter- beeld van de gezochte. Hoofdinspecteur A. Puntman. chef van de recherche in Breda, die ook deel uitmaakt van het team dat speciaal voor het opsporen van de grafschenner was gevormd, zei dat de schriftkundi gen van Opsporingsbijstand in Den Haag, die al twee jaar lang het schrift van de grafschenner hebben onderzocht, ook de schrijfproeven van Hans van H. hebben bestudeerd. „Ook zij zijn tot de conclusie geko men", aldus hoofdinspecteur Puntman, „dat het schrift van Hans van H. wel veel op dat van de grafschenner lijkt doch dat het tevens belangrijke afwij kingen vertoont". „Het is hem niet", aldus de mening van de Haagse deskundigen. „De heer Van Osta en ik hebben nu al zoveel schrijfproeven van de echte grafschen ner onder ogen gehad, dat wij direct konden zeggen; dit is het handschrift van de grafschenner. Wij zijn ervan overtuigd dat de Belgische politie de verkeerde man heeft gearresteerd". De heer Puntman zei voorts dat uit vele feiten en herhalingen is gebleken dat de grafschenner een nauwkeurige boekhouding of agenda moet bijhouden. Hij herinnert soms aan schennerijen van jaren of maanden terug. „Dat kan ZETTEN De 16-jarige Ineke van Binsbergen uit Dodewaard die sinds 19 juli, de laatste dag van de Vier daagse in Nijmegen, werd vermist, is terecht. Zij is gistermiddag aangehou den in Andelst, gemeente Valburg, waar zij stond te liften met het even eens 16-jarig meisje W. S. uit Tilburg dat sinds de 23e juli werd vermist. Uit eigen onderzoek en door het na trekken van verschillende binnengeko men tips was de districtsrecherche van de rijkspolitie in Nijmegen er al achter gekomen, dat beide meisjes liftende waren. Toen de burgemeester van Dode waard, dicht bij Andelst gelegen, gis termiddag met zijn auto door Andelst reed, zag hij twee meisjes staan, en in één van hen meende hij de lang ge zochte Ineke te herkennen. Hij stelde zich met een adjudant van de districtsrecherche in verbin ding en samen gingen zij terug naar Andelst, waar de meisjes nog steeds stonden om een lift te vragen. Inder daad was één van hen Ineke, die ten slotte niet anders kon doen dan de haar door de adjudant aangeboden lift te accepteren. Zij werd direct naar haar ouders in Dodewaard terugge bracht. Overigens meent de politie, dat het meisje zelf al op weg naar de ouderlijke woning was. Ook het Tilburgse meisje is gisteren nog naar haar huis teruggebracht. CARACAS Oud-president Marcos Perez Jimenez van Venezuela is in Caracas wegens verduistering van staatsgelden tijdens zijn tienjarig be wind, waaraan in 1958 een einde kwam, veroordeeld tot ruim vier jaar gevangenisstraf. Hij werd echter on middellijk in vrijheid gesteld omdat hij al vijf jaar in voorarrest had ge zeten, en vertrok naar Spanje. Perez Jimenez werd beschuldigd van verduistering van ruim tien mil joen dollar. Hij was in januari 1958 met zijn gezin in de V.S. in balling schap gegaan, maar de Amerikanen leverden hem in augustus 1963 uit. (Van onze weerkundige medewerker) gistermiddag zijn na het bereiken van een temperatuur van 23 gra den in een onstabiele luchtsoort zware, zeer plaatselijke stortbuien ontstaan. Deze trokken van zuidzuidwest naar noordnoordoost over ons land. Rog- gebotsluis ving met 50 mm in een uur tijds het meeste water op; Drachten kreeg een wolkbreuk van 46 mm te verwerken en de vliegbasis Twente 42 mm. Op vele andere plaatsen bleef het kurkdroog of vielen hoogstens 'een paar spatjes. De uitgebreide onweersstoring ligt nu boven Duitsland. Ze kan daar niet goed uit de voeten komen, waardoor het weer vooreerst nog wisselvallig blijft, met kans op hier en daar een bui. In de loop van het weekeinde verwachten we echter enige verbete ring, tot uiting komend in wat meer zonnige perioden. De temperatuur blijft voorlopig op een iets lager ni veau, met in Gelderland maxima van 19 tot 21 graden. Morgen, zon op: 05.05. onder: 20.27; maan op: 16.38, onder23.44.

De Vallei | 1968 | | pagina 1