Beurs van Amsterdam Johnny Kraaykamp is weer overspannen Driemaal Jan Theijs in „Muzikaal onthaal Derde uitzending „Galapagos' Lof van minister voor Jeugdtheater Elizabeth Taylor gaat vooruit IffiElÊmSËMÊM^ Alexander C. Hall overleden Conventies in Y.S. op radio Volledige rustkuur voorgeschreven Aantal luisteraars en kijkers stijgende „Olie" willig dankzij goede resultaten VANAVOND MORGEN Reesink ving de kosten op Hoogovens, Höscli en Mannesmann Samen verkopen in Textiel Daggeld Wisselmarkt PILOOT STORM TEKKO TAKS TELEVISIE EZI T.V. LANGENBERG Met Kaart Pagina 2* VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1968 122 Weer was het stil. Toen vloekte Jaap je. Het was de eerste keer, dat Freek dat van hem hoorde en het klonk bijna potsierlijk uit zijn mond. Hij vloekte omdat hij een man was en zich niet wilde laten ontroeren. Freek zag er zijn ogen bij, toen hij onwillig even naar hem opkeek. Nou, zei Freek tevreden, wij zien elkaar nog wel vandaag. Jaap knikte. Freek ging naar zijn wagen, neu riënd. Hij keek op naar de schitter- lichte januarihemel en dacht plotseling aan Noldie, alsof iemand haar naam zei vlak aan zijn oor. Die avond, na de voorstelling, trak teerde Freek de hele troep. Ze kwa men samen in het chapiteau, dronken en snoepten en zongen en op alge meen verzoek kreeg hij van de jockey rijdster en haar vriendinnen een klin kende kus. Er ging een luid hoera op toen hij bloosde, hij werd ge plaagd en verwend. Toen hij die avond in bed lag voel de hij zich gelukkig, bijna verzoend. Hij was zelfs te vermoeid om dat ge voel te vrezen om het leed, dat het, naar zijn gewone gedachte, in teleurstellingen na zich slepen zou. Zijn wagen geurde naar bloemen, midden in de winter. Even moest hij aan Rie de Kanter denken, die had zo ook in een wagen gelegen door bloemengeur omringd. Maar zonder de sterren te zien door het venster, of... misschien had zij ze toch wel ge zien, zag alleen dat niet meer, waar van de ogen voor eeuwig waren ge sloten. „De oude jas", had Noldie eens gezegd. Noldie... Zijn vader... De steeds weer verdrongen herinneringen ston den levend en ongerept al dacht hij ook van niet. Duidelijk en onverflauwd stond vaders beeld in zijn herinne ring. Hoe was dat toch mogelijk na al die jaren, waar hij van andere mensen zelfs het bestaan eigenlijk zo snel vergat? Zelfs zijn moeder kon hij niet zo werkelijk voor zich halen, zo, alsof hij haar op datzelfde ogen- blik ook zag. Maar van vader kon hij nog elk rimpeltje tekenen, hij kon zijn lachen horen, zijn donkere stem, hij kon hem zien lopen tegen de wind in, die zijn baard in twee slierten woei over zijn schouders. Vaders ogen, zijn handen, zijn gebaren. Het leek wel of hij in hemzelf een kamertje had, waar hij zijn vader nog altijd kon bekijken. Daar kwam niemand an ders, alleen vader... En Noldie. Ja, het was zo, zij stond ook zo vreemd duidelijk hem voor ogen, haar ver wachtte hij soms wel te zien, zo na voelde hij haar. Noldie had hem niet gewild; niet zo, zoals zij had gezegd. Wonderlijk dat zij, hoe ook, altijd dan nog plaats had in zijn leven, Het was hem te genwoordig soms, een heel klein mo ment, alsof hij zou kunnen begrijpen hoe zij hem dan wel zou willen, maar de gedachte vervluchtigde steeds eer hij haar bewoorden kon in zijn be wuste denken. Noldie, slank tenger meisje met haar donkere haren en haar ogen als het water van de zee. Hij sliep in en droomde van haar, zag haar praten met Jaapje. Zij be grepen elkaar goed, gingen samen een zaal uit. Freek zag het duidelijk, dacht in zijn slaap: dit moet ik altijd onthouden, werd dan wakker van een liedje, dat zachtjes in zijn hoofd verklankte. Het was nog donker, aan de helde re winterhemel stond hoog en trots de zilvermaan. Fel stond de koude over de wereld, maar toch kwam er al weer iets van een belofte in de lucht. De zwierende meeuwen zetten zwarte kappen op, de honden blaften luider, de dieren in de wagenstad voelden ook de len te, de paarden rukten aan hun leid sels en wierpen briesend de hoofden hoog-op, de leeuwen en tijgers holden als dollen wanneer zij het voorjaar roken en in de „kinderkamer" waren drie kleine wollige ballen, lekkend en smekkend, met kleine rekkende ge baartjes en mieuwgeluidjes en een trotse moeder Zaza, vorstelijk en gra cieus. Freek toonde" ze aan De Wieck, wees hem op de kleine doorbrekende pareltandjes, en voelde zich trots en gelukkig, omdat hij de enige was, die Zaza in deze dagen bij haar kleinen toeliet, de enige ook, die de jongge boren kattenkinderen aanvatten ntocht. Op een late namiddag, toen Freek achter zijn bureau in de kantoorwa gen de krant doorkeek, werd zijn oog getrokken door een klein artikeltje van slechts enkele regels. Hij was op zoek geweest naar een recensie van een paar nieuwe nummers, zoals zij die hier in een grote stad, waar zij een heel seizoen werkten, geregeld moesten brengen, toen onder „Kerke lijk Nieuws" bij een vluchtig terzijde blikken hij eensklaps de naam Bon- gerdsma zag staan. Midden in zijn arbeidsveld over leed alhier de bekende zendeling S. W. Bongerdsma in de ouderdom van 65 jaar. Gedurende tweeëndertig ja ren was de heer Bongerdsma als zen deling werkzaam en heeft in verschei den gebieden zegenrijk werk verricht. Mevrouw Bongerdsma wenst achter te blijven op deze laatste post, die zij samen met haar echtgenoot nu al ruim vierentwintig jaar geleden heeft betrokken. Het heengaan van de heer Bongerdsma is voor velen een smarte lijk verlies. Tweemaal las Freek het sobere be richt, dan zag hij verslagen voor zich op zijn papieren. Wat ontzettend voor mevrouw! Wat ontzettend op zichzelf. Schuldgevoel deed hem de krant snel in elkander vouwen, maar daar bij zagen nogmaals zijn ogen de naam Bongerdsma. Wat waren zij goed voor hem geweest. En waarom? Hij had het er werkelijk niet naar gemaakt, een dag na hun heengaan was hij zijn verdriet al voor een goed deel te boven geweest. Hij had hun geschre ven, ja uit plichtsgevoel, dat had hij ook al heel slecht kunnen nalaten, vooral niet met de woorden van me vrouw als een echo in zijn oren: „Nu is hij ook in ons teleurgesteld". Hij had hen teleurgesteld, dat was de waarheid, fel en stekend als vals zon nelicht. Vreemd, dat hij nu ineens tot die ontdekking kwam. Of eigenlijk was dat zo vreemd niet eens, spijt krijg je meestal pas als iemand dood is en je toch niets meer goedmaken kunt. Hij kon zich nu wel troosten met de gedachte, dat hij toch had ge schreven. Nu ja, de laatste tijd wel zeer zeldzaam, maar goed, hij had een drukkere werkkring gekregen, dat had hij hun gemeld. Nu ineens voelde hij ook het ontbreken van har telijkheid in zijn brieven, terwijl de hunne altijd vol van warmte waren geweest. Hij had niets meer aan hen gehad, daarom hadden zij hem eigen lijk niet meer kunnen schelen, duide lijk besefte hij dit nu. Zou het ook zo gaan met Jaapje, met Leksejkow, wanneer die niets meer voor hem zouden kunnen doen of zijn? Hij dacht het onbarmhartig tegen over zichzelf, onderstreepte elk woord en lachte kort. Hij had tegen Jaapje gezegd, dat hij er niet aan dacht an deren te plezieren, dat hij zulke din gen altijd vergat. Mijn hemel, daar liep je verder zomaar rustig over heen. Freek rees overeind en borg zijn werk op. Hij kon nu toch niets meer doen, kon ook voor Bongerdsma niets meer doen, het hielp niet of hij daar nu om treurde, vooruit maar weer. De roofdieren waren al gevoederd, Leksejkow had het zelf gedaan, om- dat Freek later was dan anders. Had j hij dan zolang over die krant gesuft? Bij de dompteur in diens wagen i dronk hij een borrel voor het eten, hij j dronk «zelfs meer dan anders. Hij i was de laatste tijden zeer matig ge- J weest. (Wordt vervolgd) II 3878. Het leed geen twijfel of de vorstin Nala stond in hoog aanzien en zoals zij daar in steen gehouwen op de top van die hoge piramide troonde, maakte zij zelfs op de nuchtere Aardlingen een diepe indruk. Ge lijk in het oude Egypte werd het staatshoofd hier als een godheid geëerd en de piramide was haar tempel. Maar ook Ramad genoot groot aanzien. Of was het misschien angst, die de omstanders op afstand van hem hield? Velen hunner brandden van nieuwsgierig heid en hadden graag nader kennis gemaakt met de vreemdelingen, maar zij durfden rv'°t dichterbij te ko men. De bezoekers dachten er het hunne van en wis selden af en toe openlijk hun opinies uit; daarbij steeus gebruik makend van een andere aardse taal. Dan keek Ramad hen wat achterdochtig aan, want hoewel hij de woorden niet verstond, vatte hij terdege hun bedoe ling. Het gezelschap stond aan de voet van de lange stenen trap, die naar de top van de Piramide voerde, toen ergens binnen in het bouwwerk diepe gongslagen klonken. Dit scheen een teken te zijn voor de aanvang van een bepaalde ceremonie en Ramad nodigde zijn „gasten" uit hem naar boven te volgen. Het was een hele klim en de harten klopten heel wat sneller toen men de top bereikte, waar de tempeldienaren hen met eerbiedige buigingen begroetten. 87. De negerbediende haastte zich naar de kamer van de gouverneur-generaal, stak zijn hoofd om de hoek van de deur en had nog maar nauwelijks de naam van on ze vriend Taks uitgesproken of de hoge vertegenwoor diger van de Kroon sprong blij verrast op. „Eh wel mannekes! Kom d'r in!" riep hij joviaal de gang in. „En heb dege een apie veur me meegebracht?" „Dat hebben we zeker, meneer Brusselmans!" lachte Tekko. „Mijn vriend hier, Sir Patrick Courage, heeft de huid van de drie meter hoge gorilla als bewijs meegeno men. Maar bovendien hebben wij de aanstichter van die hele apenbende, als gevangene met ons meegevoerd!" En toen vertelde Tekko de hele geschiedenis van Felix Links en de diamantgroeve. „Prachtig werk! Schitte rend!" loofde de gouverneur de beide vrienden toen Tek ko als klap op de vuurpijl de grote kofferkist met dia manten toonde. „Maar die man moet niet wel bij het hoofd geweest zijn, zunne! Wanneer hij zijn vondst bij de Staat hadde aangegeven, zou hij ook nog steenrijk geweest zijn!" „Maar u moet niet vergeten, dat wij met een schavuit te doen hebben, die er zelfs niet tegen opzag om Sir Patrick door een van zijn gorilla's bij één been in de rondte te laten tollen!" begon Tekko. „Kom, kom, knaap!" bromde de Edele Courage. „Daar pra ten we niet meer over. De hoofdzaak is, dat wij dat Congo-mysterie eventjes vlug hebben opgelost." AVRO's wekelijks zondagmiddagpro gramma in Studio I, „Muzikaal Ont haal", zal bij afwezigheid van Herman Emmink (met vakantie) op 11, 18 en 25 augustus worden gepresenteerd door de Belg Jan Theys, die men als talen knobbel nog eens heeft kunnen waarde ren tijdens de recente televisie-uitzen dingen van de Tiende Europabeker voor Zangvoordracht in Knokke. Op zondag 11 augustus verlenen Jeannette van Zutphen. het Trio Hel- lenique, de Pico's en het orkest Willy Schobben hun medewerking; op zon dag 18 augustus treden Conny van den Bos, The Shepherds en het Metropole Orkest onder leiding van Dolf van der Linden op en zondag 25 augustus zijn het Joke van den Burg, Hans van Oeveren, gitarist Motke Dagan (Is raël), jazzmusicus Tony Scott (Ver. Staten) en het dansorkest „The Sky- masters" onder leiding van Sander Sprong. De NTS zendt dinsdag 6 augustus van 21.30 tot 22.20 uur op Nederland II het laatste deel uit van een korte kleu renfilmserie over de Galapagos-eilan- den, die werd geproduceerd door de Canadese televisie (CBC). In het voorjaar van 1965 maakte een kleine Canadese cameraploeg de reis naar de Galapagos (schildpad)-eilan- den, die 1000 km ten westen van Equador liggen. Men reisde met het zeilschip „Beagle II", genoemd naar het schip dat Darwin in 1835 naar die zelfde eilanden bracht. De twee films die de NTS in juli over de Galapagos uitzond behandelden de flora en fauna van deze eilanden. Dit maal gaat het meer in het bijzonder over Darwin's leven en werk waarvan zijn reis naar de Galapagos-eilanden ongetwijfeld het hoogtepunt was. De film toont verder beelden uit Darwin's jeugd en uit zijn latere leven, dat hij besteedde aan het neerschrijven van zijn revolutionaire theorieën in lijvige boeken. AMSTERDAM De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, dr. M. A. M. Klompé, sprak gisteravond prijzende woorden na af loop van de première van het toneel spel „De prijs" van John O'Casey in de Brakke Grond in Amsterdam, dat door het Nederlands Jeugdtheater uit gevoerd werd. Dit gelegenheidsgezelschap bestaat uit 35 amateur-tonelisten en technische medewerkers uit het hele land, die op initiatief van de jeugdsectie van het Nederlands Centrum voor het Ama teurtoneel In een vakantiekamp bijeen werden gebracht, waar zij het stuk in vijf weken hebben ingestudeerd. De regie van het spel was in handen van Joy Hengeveld. De jonge toneel spelers hebben zelf voor decors, kos tuums en dergelijke gezorgd. Na Am sterdam wordt „De prijs", dat een sa tire is over de oorlog, geschreven in 1928, nog opgev«erd in tien andere plaatsen. LONDEN Elizabeth Taylor „is op en loopt" na haar operatie van 21 juli, aldus wordt vandaag meegedeeld. Een woordvoerder vdor het Fitzroy Nuf- field Nursing Home deelde mee dat de chirurgen nog niet beslist hebben wanneer de zesendertigjarige filmster naar huis kan. „Zij voelt zich heel goed en is tevre den", aldus de woordvoerder. Hij wees erop dat mogelijk begin volgende week een beslissing genomen zal worden of zij geheel genezen naar huis kan gaan. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Berichten. 18.20 Hee, een programma voor onvolwassenen. 19.00 Jazz-rondo. 19.20 Sturen en ge schiedenis, lezing. 19.30 Nws. 19.35 Ita liaanse instrumentale muz. uit de 17e eeuw. 19.40 De wolk, hoorspel .VARA: 21.00 Utrechts Symfonie Orkest en zangsoliste: mod. muz. 21.40 Stereo: Orgelconcert: klass. muz. 22.30 Nws. 22.40 S.O.S.-berichten. 22.45 Act. 22.55 Licht gevar. platenprogr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 18.00 Kapel van de Koninklij ke Luchtmacht. 18.30 Nws en weer- praatje. 18.46 Act. 19.00 Wereldpanora ma. 19.10 Zo maar zomers: gevarieerd muz. pr. 21.05 Mijnheer de Groot sterft, harspel. TROS: 22.00 Film-memo: pro gramma voor en van filmliefhebbers. 22.30 Nws. 22.40 Veel liefs uit Loos- drecht: talenten-test. 23.15 Sentimental journey: muzikale herinneringen aan vroeger jaren. 23.45 Act. 23.55 - 24.00 Nieuws. NEDERLAND I NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journ. VARA: 19.06 ...Puntje puntje ...puntje: tienershow. NTS: 20.00 Jour naal. VARA: 20.20 Zo maar een zomer avond, gevar. progr. NTS: 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journaal. 19.03 Weekjournaal (met ti tels voor gehoorgestoorden). 19.25 Open oog...: kroniek voor vrijetijdsbe steding. 20.00 Journaal. KRO: 20.20 In kleur: Lumpazi Vagabundus, TV-spel. (produktie van Beta Gilm GmbH). 21.45 In kleur. Bonanza, TV-feuilleton. NTS: 22.35-22.40 Journaal. SAN FRANCISCO Alexander C. Hall, die ruim 20 films heeft geregis seerd en die gewerkt heeft met sterren als Shirley Temple, Rita Hayworth en Lucille Ball, is in de ouderdom van 74 jaar overleden. Hall overleed dinsdag na een hart aanval waardoor hij in het ziekenhuis van de universiteit van Californië werd getroffen. Hij lag reeds vijf weken in dat ziekenhuis. Tot de films die hij gemaakt heeft behoren „Little miss Marker" met Shirley Temple (1934), „Here comes mr. Jordan" met Robert Montgomery, „Down to earth" met Rita Hayworth en „Forever darling" met Lucille Ball en Desi Arnaz (1956), zijn laatste film. Volgende maand houden de demo cratische en republikeinse partijen in de Verenigde Staten hun conventies, waarop zij de kandidaten voor de pre sidentsverkiezingen in de maand no vember zullen aanwijzen. Van de repu blikeinse conventie, die van 4 tot en met 9 augustus in Miami wordt ge houden, zal AVRO's redacteur Klaas Jan Hindriks in het „Radiojournaal" en zo daartoe aanleiding bestaat in een aantal extra uitzendingen, verslag ge ven. Ook de democratische partij con ventie, die van 26 tot en met 30 augus tus vermoedelijk in Chicago zal plaats vinden, zal door Klaas Jan Hindriks worden bijgewoond. Uiteraard zal in het „Radiojournaal" ook aan deze con ventie aandacht worden besteed. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Stereo: Lichte gr. muz. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 News. 8.11 Van de voorp. 8.15 Z.O. 135: gev. progr. (9.35—9.40 Waterstanden). 10.30 Zang met instru mentale begeleiding. 10.50 Draaiorgel- muz. (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Stereo: Lichte orkestmuz. 11.25 Afrikaanse kro niek. 11.45 Stereo: Salonorkest met zangsolist. 12.10 Stereo: Lichte gr .muz. 12.26 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.29 Act. sportnws. 13.00 Nws. 13.11 VARA-Varia. 13.15 Tijd voor teenagers (gr.). 14.00 Uitlaat: progr. voor twinti gers. 14.40 Radio Jazz Magazine. NRU: 15.00 Tot beter begrip, een cursus muz.- luisteren. (15.2015.40 Meer over min der, lezing). 16.00 Nws. 16.02 Getuigen van Jehova, gespr. VARA: 16.30 Stereo: Klass. gr.muz. 17.25 Radioweekjourn. 17.55 S.O.S.-berichten. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klass. kamermuz. (gr.). 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: Oude muz. (gr.). 8.00 Nws. 8.11 Gewij de muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Touring- club: vakantietips. 8.45 Country and Western music (gr.). 9.30 Klass. ver- zoekplatenprogr. 10.30 Stereo: Populair klass. muz. (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Hoe anders is de ander, lezing. 11.15 Stereo: klass. muz. (gr.). 11.55 Meded. KRO: 12.00 Lichte pianomuziek (gr.). 12.14 Marktberichten 12.16 Overheidsvoor lichting: De politie nu. 12.26 Meded. t.b. v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Act. 12.50 Zonder grenzen: een rubriek over missie en zending. Christian Scien ce: 13.00 De vrees voor ziekte overwin nen, vraaggespr. NRU: 13.15 Lichte gr.muz. KRO: 14.00 P.M.: een week blad met veel plaatjes. (16.00 Nws.). NRU: 16.30 Wat het oor niet kent...: ethnische muz. met toelichting. HIRO: 17.00 Natuur en jeugd, lezing. 17.05 Volkssterrenwacht. KRO: 17.30 Every body happy!: tienershow. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Djin: gev. pro gr, (10.00 en 11.00 Nws.). NRU: 12.00 Nws. 12.03 Klein chanson. NCRV: 13.00 Nws. 13.03 Licht instrumentaal sextet met solisten. 13.30 Zuidzee-serenöde. 14.00 Nws. 14.03 T(w)ienerama: maga zine voor t(w)ieners. 15.00 Nws. 15.03 Halte: progr. voor twintigers. 15.30 Country and western muz. 16.00 Nws. 16.03 Act 16.07 Lichtvoetig: licht muz. progr. 17.00 Nws. 17.02—18.00 Hier en nu: wekelijkse sportshow met lichte gr. muz. VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. van gisteravond). 10.20 Heute Nacht in Sa- markand, TV-spel. 12.00 - 13.30 Act.kro- niek. 16.40 Journ. 16.45 Nerven wie Drahtseile, TV-serie. 17.05 Cultureel pr. 17.40 (K) Documentair progr. 17.55 Progr.overz. 18.00 - 18.05 Journ. (Re gionaal progr.: NDR: 18.05 Act. 18.19 Regionaal journ. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 Landarzt Dr. Broek, TV-serie. 19.59 Progr.overz WDR: 18.05 Voor de kinderen (herh.). 18.10 Wir im Scheinwerfer, TV-serie. 18.25 Goedenavond. 18.30 Journ. 19.10 Graf Yoster gibt sich die Ehre, TV-serie. 19.40 Die Erde, auf der wlr stehen, TV- serie). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Actkron. 21.00 Simon Templar, TV- misdaad-serie. 21.50 Journ., comment., weerber. en weerber. voor vakantie gangers. 22.10 Höhe 902, TV-spel (her haling). 23.00 Journaal. DUITSLAND II 17.40 Weerber. voor vakantiegan gers. 17.45 Nws en weerber. 17.50 Act. en muz .18.15 Sport. 18.50 (K) Anker auf und Leinen los!, TV-serie. 19.27 Weerber. 19.30 Nws en act. 20.00 Film- reportage. Aansl.: Nws. 21.00 Politiek cabaret. Aansl.: Vervolg van 20.00. 22.00 Nws, weerber., act. en weerber. voor vakantiegangers. AMSTERDAM De Vlaming Anton Peters die de regie voert van het blij spel „Blaffende honden bijten niet", waarvan de officiële première wordt gegeven op 26 augustus in Schevenin- gen, zoekt koortsachtig naar een ver vanger roor Johnny Kraaykamp, die in de nacht van woensdag op donderdag DEN HAAG Op 1 augustus waren bij de dienst luister- en kijkgelden 2.666.335 televisie-toestellen aangege ven tegen 2.657.533 op 1 juli jl. Het aantal geregistreerde radio-toe stellen bedroeg op 1 augustus 2.826.283 tegen 2.812.381 op 1 juli jL in overspannen toestand naar het zie kenhuis is gebracht. De laatste tijd toonde Johnny Kraay kamp al tekenen van vermoeidheid tij dens de veel van hem vergende repe tities voor het stuk. Hij staat samen met Johan Kaart in de hoofdrol. Johnny moet een absolute rustkuur ondergaan en er is geen spra ke van dat hij zijn rol in het stuk kan vervullen. Producent is Bert van der Linden. De voorpremière van „Blaffende hon den bijten niet" wordt op zondag 18 augustus in 's-Hertogenbosch gegeven. Fonds Vorige late koers not. Nederland 1966-1 7 104% 104 Nederland 1968 64 99 A 99% Nederland 1968-2 64 98% 98}? Nederland 1966 61 97 A 97% Nederland 1967 64 96 A 96 A Nederland 1967 6 94»/» 94% Nederland 1965-1 51 93A 93 Nederland 1964-1 51 90 90 Nederland 1964 5 87% 87% Nederland 1958 44 88Vt 88}? Nederland 1964 44 95 95}? Nederland 1959 41 86 86 Nederland 1963-1 41 82% 82 A Nederland 1961 4 83% 83Vi Nederland 1953 81 78% 78Vt Ned. staf feil. 1947 34 70 A 70% Nederland 1951 3t 89% 89% Nederland 1953 1-2 34 84% Nederland 1950 1-2 34 71V« 71% Nederland 1954 1-2 34 74% 74% Ned. grootb. obl. 1946 3 83 83% Ned. dollarlng. 1947 3 87% 87% Bank v. N.G wnb.l. '57 6 96% 96% ld. 30-jar. 1958/'59 44 84% 85 H.V.A.-mijen ver. a. 100% 100% A.K.U. a. 87.5 87.7 Delimij. t eert. 62.5 Hoogovens n.r.c.v.a. 115 115.5 Philips gem bezit. v. a. 139 139.4 Unilever c.v.a. 132.5 132.6 Kon. Zout-Organon 176 175.5 Pordtsche Petr. a. 842% 865 Kon. Pe*. t a. 173.7 178.9 H.A.L. a. 71 70% Java-China p n.r.c.v.a 142 144 I^L.M a. 193 192 Rotterd Lloyd a. 132 Va 1327c Scheepvaartunie a. 120% 120% Bk v. Ned. Gem 1967-1-2 61 100 A 100% Bk v. Ned. Gem 67-1-2-3 64 98% 98V« Bk v. Ned Gem. 1965-1 6 94% 947a Bk v. Ned Gem. '58-1-2-3 41 86% 86% Nat bk v. mid kred. '66 7 101% lOlVt Nat Investeringsb. 1965 5? 93% 93% Fr.-Gron Hyp.b dw 6 927c AJb. Heyn wdlobl '55 4 135 British Petrol. 1966 74 102% 102% Bijenkorf 6 99% Co-op Ned. r^paarbr. 155 Ned. Gasunie 1966 64 98% 98% Ned. Gasunie 5! 94% 94% Philips dir. 250-100 '51 4 78% 78% Pegeir 1-2 1957 0 95% 95% Pgem 1957 6 96'/> 96% 95 94 89®/« 94V« 89% 89 90 89 993/« 2307c 50.5 665 164 90.1 169Vt 273 (Slotkoersen van gisteren) Rott Rijn Pljpl.miJ. 54 95 K.L.M. 15-jarig 6 93% Ned. Spoorw 57 1-2 4l 89s/* Berghuizer Pap.fabr. 44 947* Gelder Zonen v. 41 89 Grasso's Kon. Mach.f. 5i 887c Meteoor beton 51 877* Stokvis en Zonen 41 89 Thomassen/Dr.-Verbl. 44 99s/* Alg Bank Ned. a. 237 Amrobank f20,— a. 52.5 Nationale Ned. cart. 670 Ned. Credietb. aand. b. 163 Ned. Middenstandsbank a. 89.6 Slavenburg's Bank a. 169 Albert Heyn a. 271.5 Amstel Br. n.r.c.vs. 418 413 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 2007* 200'/* Blijdenst.-Will, f 1000 nreva 71V» 707« Lucas Bols a. 202 201 Bredero vast goed a. HO3/* 140 Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. 471 Buhrmann-Tetterode a. 555 552 Bijenkorf n.-r. c.v.a. 598 601 Calvé n.r. c.v.a. 930 925 Calvé com.pref.wd.nr eert. 1527« 152 Drentsch-overij9. houth. a. 134 134 D.RU. a. 377 378 Edy emaille a. 9S7a 96 Elsevier uitgeversmij. a. 413 412 Erdal mij. voor wasverw. a. 664 665 Excelsior metaal buizen a. 59'/* 597* Fokker a. 442 444 Gazelle rijwielfabriek a. 189 190 Gelder (van) papier a. 132 132V« Gist-Brocades a. 726 723 Grasso's kon. mach. fabr a. 1347c 134 Heineken's Bierbr. aand. 705 715 Holec aand 142'/* 142 Interr-atio aand 333 3357c Kon. Ned Papierfabr. a. 153 1537c Kon. Ned Textielunie eert. 47 46 Krasnapolsky üa. 54.5 54.5 K.V.T (kon ver tap.) aand 211 210 Leidsche Wolspinnerij a 252Va 251 Lips en Gispen eert 124 1248/* Meteoor Beton a. 141 150 Misset, Uitgeversmij. a 130 Naarden Chem fabr. a. 650 648 Naeff gebr. a. 2171/» 217 Nedap ned app.fabr. aand 13772 1377c Ned. Kabel fa brieken aand 3047: 309 Nelle, wed J. van aand. 391 391 Nyma n.r.c.v.a. 48 47'/* Niiverdal-ten Cate a. 797* 79% Overz Gas, nat bez. vmJL 90 90 Pakhoed a. 88.8 90 Palthe a. 63 63 Pont Houthanoel a 165% 165% Reesink en Co. a 159 156 Scheveningen Expljnij.f. a. 23.6 24 Schokbeton aand. b. 183% 184% Schol ten Carton en Pap a. 231 225 Schuppen Sajetfabriek a 94% Simon de Wit aand. b. 531 530 Technische Unie a. 281 279 Thomassen/Dr.-Verbl. La. 89.2 90 Twentsche Kabelfabriek a. 357 360 Ubbink-Davo a 48% 49 Unilever 1000 cert. 7cpr. a. 106% 107 Veenendaalsche stoomsp. a. 191 Ver. Machinefabrieken a. 156% 158 Ver. Ned: Uitg. bedr. 186 185 Ver. Touwfabrieken c.vm. 109% 117 Vredestein Rubb.br. c.v.a. 162 163 Vulcaan8oort a. 58 55% Wessanen's kon. fabr. a. 102.2 102.9 Wilton-Fyeno. Bronsw. a. 146% 149 Billiton le rubriek a. 837% Geldersche Tramw.mij a. 57% H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. 827 827 Interbonds 1 pb f. 636 636 Vastgoedbeifonds part f. 615 625 Interunie f50 a 197.5 198.5 Robeco f50 a 242.5 243.5 Rolinco t 210 211.5 Unitas f50 a 418 419 Ver Bezit v. 1894 f50 a 103.4 103.6 Canadian Pac. Railw. eert. 59}? Int Nickel Cy. Can. cert 105 104% Shell Can. (10 a.) cert. 28% 28% A.T.T. 15-10a33-l/3d cert 52% 52% Anaconda cert 45% 46% Bethlehem Steel cert, 29% 29% Chesapeake and Ohio cert. 65 Cities Serv 10al0dlr cert. 57% 57% Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. 163% 1637* Genera] Electric cert. 86% 86% General Motors cert. 80 79% Kennecot* Copper cert 39% 39 A Phillips Petroleum cert. 62 627* RCLA. cert 47% 47% Republic Steel cert 41% 41% Shell Oil cert 67 677* Standard Brands 10 a cert 42% 42% U.S Steel (10) cert. 39% 40% Woolworth cert 26% 267* VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon Olie 178.10; Unilever 132.40; Phi lips 138.00; AKU 90.30; Hoogovens 116.50 AMSTERDAM, 1 augustus Van de internationale waarden was er donder dag praktisch maar één fonds dat de speciale aandacht trok op Beursplein 5 en dat was Kon. Olie. De stemming voor dit aandeel was bij de opening „willig" met een eerste koers van 178.40, tegen woensdag als slotprijs 173.80. Later liep de koers verder uit tot 179.20. Een koersstijging derhalve van ruim 5 gulden, ofwel circa 27 pun ten op de oude omrekeningsbasis. De stukken werden uit de markt genomen door het publiek, alsmede voor buiten landse rekening op de gepubliceerde cijfers van de Kon. Shellgroep over het eerste halfjaar 1968. Met grote spanning had men 's och tends op het Damrak op de cijfers van de Kon. Shellgroep gewacht. Toen de ze nog voor de voorbeurs werden ge publiceerd bleek dat de nettoresultaten van deze groep over het eerste halfjaar van 1968 38 pet boven die van 1967 uit kwamen en wel met 166,7 miljoen pond sterling, tegen 120,4 miljoen pond ster ling over 1967. Deze cijfers hebben de gunstige verwachtingen ter beurze ver re overtroffen. Men kon het woord „fantastisch" beluisteren. Voorbeurs werd in Kon. Olie oplopend gedaan van 175.20 tot 178. De handel was zeer ruim. De overige internationale waarden heb ben bij de opening, zoals werd verwacht, geen veranderingen van betekenis ge geven ten opzichte van het voorgaande slotniveau. AKU opende op 87.70, Phi lips deed 139.20 en Unilever 132.50. In sympathie met Kon. Olie kwam er la ter voor de overige hoofdfondsen even eens lokale vraag los. Hierdoor verbe terde AKU tot 88, Philips kwam op 139.70 en Unilever op 133. Hierdoor kregen deze aandelen nog een vrij vast karakter. De omzetten waren ech ter gering. Hoogovens werd op 115 (on veranderd) geadviseerd. De cultures waren fractioneel lager. De scheepvaartwaarden schommelden rondom het voorgaande slotniveau. De staatsfondsenmarkt was prijshoudend tot iets gemakkelijker. Als gevolg van lokale en buitenlandse speculatieve vraag, werd de handel in AKU levendig met oplopende koersen. Dit fonds kreeg een zeer vaste stemming en verliet de markt op bijna het hoog ste punt van de dag met een koers van 90. Kon. Olie kreeg op het zeer sterk verhoogde koersniveau wat winstnemin gen te verwerken, waardoor dit fonds de markt verliet op 178.40. Philips deed 139.20 en Unilever 133.30. ZUTPHEN De directie van H. J. Reesink en Co NV te Zutphen deelt me de, dat de aanzienlijke kostenstijging in het eerste halfjaar 1968 (mede veroor zaakt door het betrekken van de nieuwe vestiging te Groningen op 2 januari 1968 en door de voorbereidingen van het volledig in gebruik nemen van de nieuwbouw aan de Basisweg te Am sterdam op 1 augustus 1968) kon wor den opgevangen door een overeenkom stige stijging der opbrengsten, zodat het netto-resultaat over het eerste half jaar 1968 gelijk is aan dat over het eerste semester 1967. De directie ziet geen aanleiding om te veronderstellen dat er in het tweede halfjaar 1968 een markante verschuiving in ongunstige zin zou optreden in de verhouding tussen kosten en opbrengsten. IJMUIDEN De Hoogovens gaan samen met de Duitse concerns Hoesch en Mannesmann bekijken op welke ge bieden kan worden samengewerkt. Hoesch werkt al samen met Hoogovens en gaat nu voor 50 procent deelnemen in een voor Manesmann te bouwen nie- we warmbandwalserij. Hoogovens is al bezig met de bouw van een dergelijke walserij en zal hier op tevens materiaal voor Hoesch gaan walsen. Doordat de activiteiten van Hoogovens sneller groeien dan was voorzien, wordt verwacht dat het con cern in IJmuiden slechts een aantal ja ren voldoende materiaal voor Hoesch zal kunnen bewerken. Na overleg met Hoogovens heeft Hoesch aangekondigd in principe te wil len deelnemen in het nieuwe project van Manesmann. De drie concerns gaan nu onderzoeken of de samenwerking tot andere gebieden kan worden uitge breid. ALMELO Twee fabrikanten van overhemden gaan een verkoopmaat schappij oprichten. Het zijn van Win- kel's Confectiebedrijven N.V. in Budel en Nijverdal-Ten Cate N.V. in Almelo. De nieuwe verkoopmaatschappij, die onder het merk Texoro gaat verkopen, zal in Budel kantoor houden. AMSTERDAM Met het oog op de krapte van de geldmarkt is het tarief van daggeld (callmoney) vandaag voor de derde maal deze week omhoog gebracht. De stijging bedraagt ditmaal 1/4 pet. waarmee het tarief gekomen is op het hoge niveau van 4 3/4 pet. AMSTERDAM, 1 augustus De ad- vieskoersen voor buitenlands bankpa pier, geldend in Amsterdam op de vol gende werkdag, luiden: Londen 8.64 8.74, New York 3.60 3.64, Montreal 3.35 3.40, Parijs 65 68. Brussel 7.05 7.13, Frankfort 89.80 90.30, Stock holm 69.50 70.50, Zürich 84 84.50, Milaan 57.50 59.50. Kopenhagen 47.70 48.70, Oslo 50.20 51.20, Wenen 14 14.10, Lissabon 12.65 12.80 Madrid (Gr. pc.) 5.15 5.30.

De Vallei | 1968 | | pagina 2