Elinkwijk-B versloeg onwennig DOVO Geen nederlaag- toernooi van GVVV dit jaar Snelle remises in IBM-schaaktoernooi Maria Gommers niet naar titelstrijd Ajax versloeg Transvaal4-1 Publiek belemmerde brandweer bij blussen Lijntje naar Wageningen spoedig weg? Brri Winst Shell veel groter zingende dolfijnen in het dolfinarium Harderwijk VERENIGDE TOERISTENBEDRIjVEN N.V. DOS-B nog aan kop in Stenman-toernooi Vakantie Misère Okker gemakkelijk een ronde verder Man slaat dronken zoon door raam V.S. zetten mes in hulpprogramma Witte Huis boycot Arts enquêteert collega's over ongewenste zwangerschap Man (65) overvallen door jongelui Bloedige strijd in China HET WEER HS EUROPA B# VAN ONZE LEESTAFEL Mammoetwet Strop voor Braat Order voor ABM Beroemde werf verdwijnt Romeinen saboteerden parkeerverbod li Boulevard - Harderwijk - Tel. 03410-2569 INKOMSTEN VRIJÜAt» 2 AUGUSTUS 1968 -««-g ■>»- VEENENDAAL Een nog zeer onwennig DOVO heeft gisteren op het Pan- huis-complex het seizoen geopend met een wedstrijd tegen Elinkwijk-B in het kader van het Stenman-toernooi. De roodwitten traden met een invaller aan voor Van Bruxvoort en moesten na enkele minuten reeds een tweede reserve speler binnen de lijnen roepen, toen Jaap Rebergen vrij ernstig geblesseerd r^^ktc De B-formatie van Elinkwijk, waarin onder anderen de van Wageningen over gekomen Loffeld stond opgesteld, boekte een 23 zege op de pupillen van trainer Hol, waardoor DOS-B nog steeds aan de leiding staat in het Stenman- toernooi. Elinkwijk was technisch en conditioneel duidelijk superieur, maakte zich eens schuldig aan slordigheid, waardoor het ten slotte toch een kleine neder laag werd. Bij DOVO ging het allemaal nog zeer matig en de ploeg had duidelijk de luie vakantie nog in de benen. Keeper Van Hardeveld was veruit de beste man bij de roodwitten, die over het geheel geno men vrij systeemloos speelden en uiterst slecht plaatsten. Reeds in de beginfase werd Rebergen geblesseerd en hij moest worden vervangen door Blon\ die ook al het slachtoffer werd van*onwennigheid. Elinkwijk was voor al technisch beter en bouwde veel fraaier de aanvallen op dan de thuis club, waarbij aanvankelijk niets wilde lukken. Gerritsen deed het goed op de rechts buitenplaats, maar na de hervatting verhuisde hij en dat verbaasde het pu bliek een beetje. Van Hardeveld had reeds verschillende malen pijlsnel moe ten redden voordat DOVO via Gerrit sen en Visscher tot de eerste aanval kwam. De Elinkwijk-defensie. onder meer met de voortreffelijk spelende Nieuwhof en Kool, gaf de DOVO-voor- hoede bijzonder weinig kans. Uit een penalty nam Elinkwijk een voorsprong. De voortdurend schietende middenveldspeler Huussen passeerde uit een vrije trap van Cohen keeper Van Hardeveld en Henk van Kooten toonde zijn keeperstalent door op de bal te duiken. De toegekende strafschop werd feilloos genomen door Kool (0-1). Het matige spel van beide kanten le verde voor rust geen treffers meer op. Na de hervatting deelde vrijwel heel DOVO in de misère. Alleen keeper Van Hardeveld bereikte zijn normale vorm en hij werd dan ook flink aan het werk gezet door de snelle voor- waartsen van de gasten en... zijn eigen spelers, die veelvuldig hard terugspeel den op hem. Elinkwijk verkreeg een duidelijk overwicht, maar toch scoorde DOVO het eerst. Nadat Demoet een prachtig schot had gelost bracht Die- peveen de partijen op gelijke voet, na dat uit een vrije trap van Demoet Roel Schoeman hem hiertoe in staat stelde. Drie minuten precies duurde hierna een waar vuurwerk van DOVO. Keeper Cannemeijer had veel geluk bij kanon- VEENENDAAL Door diverse om standigheden onder meer door de wed strijden die in de bekerstrijd moesten woren gespeeld en door de sluiting van het sportpark op 16 juni, is het GVVV dit jaar niet mogelijk het neder- laagtoernooi te organiseren. Eind juni had het eerste elftal in 11 maanden 50 wedstrijden gespeeld en zou men nog matches in juni hebben gepland dan zouden die midden in de week hebben moeten plaatsvinden. Maar de voetbalmoeheid was reeds begin juni te bespeuren bij de blauw- witten zodat dit niet wenselijk was. In augustus zijn 4 zaterdagen be schikbaar waarvan GVW tweemaal thuis speelt. Aangezien GVVV voor de competitie beslist niet meer dan 5 wed strijden wil spelen wordt er slechts op 6 augustus tegen SML een keer door- de-weeks gevoetbald. Het programma van GVVV ziet er voor augustus als volgt uit: 3 augustus: Kozakken Boys - GVVV; 6 augustus: GVW - SML; 10 augustus: GWV - Vitesse-B; 17 augustus: VRC - GVW. Vanavond houdt GVW haar alge mene ledenvergadering. De tegenstan der van 24 augustus is nog niet bekend maar er wordt in ieder geval een wed strijd gespeeld ter afsluiting van de fes tiviteiten op deze dag. harde schoten van de DOVO-voorwaart- sen en eenmaal had hij de hulp van de lat nodig om een Veenendaalse voor sprong te verhinderen. Voordien had echter ook Zorge, die na de rust was ingevallen voor Nor- bart, reeds tegen de lat geschoten. Fortuinlijk kwam Elinkwijk deze mi nuten door, maar de ploeg liep hierna binnen enkele minuten uit tot 1-3, door doelpunten van Loffeld, die voordien niet bepaald was opgevallen. Eerst scoorde de ex-Wageninger na slordig heid in de DOVO-defensie en even la ter kopte hij in uit een voorzet van Co- hen, die op prachtige wijze gelanceerd door „beatle" Grüters, de meest impo nerende voorhoed-speler van Elinkwijk. Elinkwijk bleef onmiskenbaar beter, maar Diepeveen zorgde toch nog voor een Veenendaals doelpunt toen hij uit een fraaie pass van Demoet kanonhard inschoot (2-3). Opstellingen: DOVO: doel Van Hardeveld; ach ter: Van Beek, H. v. Kooten, Reber gen (Blom). G. van Kooten, midden: Schoeman, Slotboom, voor: Gerritsen, Diepeveen, Demoet en Visscher. Elinkwijk: doel: Cannemeijer; ach ter: Nieuwhof, Hol, Kool, Feer; mid den: Huussen. Norbart (Zorge); voor: Loffeld. Van Kooten, Grüters en Cohen. MUNCHEN In het tennitsoemooi om de kampioenschappen van Beieren, dat in München wordt gehouden, heeft Tom Okker in de tweede ronde ge makkelijk gewonnen van de Italiaan Castigliano: 6-1, 6-2. De Zuidafrikaan Maud, winnaar van Hilversum, leed een verrassende nederlaag tegen de Westduitser Fassbender: 3-6, 4-6. Bij de dames kon Ada Bakker het niet redden tegen de Amerikaanse Ju lie Heldman. De Nederlandse verloor met 6-0, 6-4. De Chileen Pinto Bravo liep in zijn partij tegen de Fransman Loizeau een gebroken vinger op. Nederlands kampioene Astrid Suur- beek kon het niet redden tegen de Zuid- afrikaanse Esme Emanuel: 4-6, 1-6. AMSTERDAM -- Viermaal niks is vier, in het schaakspel tenminste. Daar werd de veertiende ronde van het IBM-toernooi geopend met Kava- lek-Bouwmeester (tien zetten), Kuij- pers-Ree (twaalf), Donner-Bronstein (tien) en Lengyel—Jongsma (vtfftien). Partijen van niks, maar acht man boekten een halfje op de ranglijst. Men schrok ervan. Zoiets is in de ze geweldige schaakkrachtmeting nog niet voorgekomen. Plotselinge oververmoeidheid? Wedstrijdtaktiek Combines? Voor Kavalek-Bouwmees- ter was een redelijke verklaring. De Tsjech vervulde zijn grootmeester norm (tien punten) en geldt nu op nieuw tot 1973 als actief-grootmeester. Dat is hem zelfs een (eerste) prijs waard. Bronstein moet dit hebben ge weten, doch die was nu uitgerekend niet van plan met zwart tegen Donner zijn avontuurlijke spel te belijden. De resultaten uit de veertiende ron de in de grootmeestergroep waren: Zuidema Ciric 0-1, Ivkof Kotof 0-1, Kavalek Bouwmeester Vi-'/i, Kuijpers Ree Vi-Vi, Langeweg Marovic V«-Vt, Sjamkowitsj Bilek afg. Donner Bronstein V«-V« Len gyel Jongsma Vi-Vt. Stand: 1. Kavalek 10, 2. Bronstein 9Vï, 3. Ciric 8 en 1 argw., 4/5/6 Len gyel, Ree, Langeweg 8, 7. Sjamko witsj, 8. Ivkof V/», 9/10 Morovic, Don ner 7, 11. Bilek 6V6 en 1 afg., 12. Kotof 6 en 1 afg., 13. Bouwmeester 51/», 14. jongsma 4Vt, 15. Kuijpers 4, 16. Zui dema 3. Nico Diepeveen heeft zojuist een kei hard schot gelost op het domein van Cannemeijer, maar via de benen van twee Etinkwijk-verdedigers verdwijnt de bal naast. SITTARD Atlete Maria Gommers uit Sittard zal dit weekeinde in Gronin gen niet deelnemen aan de Nederland se kampioenschappen. Ze zou daar een aanval doen op het wereldrecord op de 1.500 meter en ze zou starten op de 800 meter. Gisteren kreeg ze last van een oude blessure. Vandaag zal ze zich onder behandeling stellen van dokter De Jongste, arts van de Neder landse Sportfederatie. AMSTERDAM Landskampioen Ajax heeft gisteravond in Amsterdam vóór tienduizend toeschouwers de Su rinaamse titelhouder Transvaal in een vriendschappelijke wedstrijd met rui me cijfers verslagen: 4-1. Bij de rust stonden de Ajacieden met 2-0 voor, dank zij twee doelpunten van Piet Kei zer. Henk Groot en Sjaak Swart zorg den in de tweede helft voor de tref fers. Twee minuten voor het einde produceerde Reumei een tegendoel punt. Ajax speelde zonder Suurbier, Ciuyff en Bals. De eerste twee zijn geblesseerd en Bals moest wijken voor doelman Stuy, die verleden jaar van Telstar werd gekocht en die men in deze wedstrijd een kans wilde geven. Overig vriendschappelijk voetbal: Cambuur-PEC 3-1. ROTTERDAM Na een ruzie met zijn vader is donderdagavond laat de 22-jarige Rotterdamse havenarbeider H. Z. zwaar gewond in het Dijkzigtzieken- huis opgenomen. De familietwist was ontstaan nadat de havenarbeider in be schonken toestand was thuisgekomen en ruzie had gezocht met zijn echtgenote. Toen deze twist in mishandeling dreig de over te gaan, waarschuwde de vrouw haar in hetzelfde huis wonende schoon vader. Er ontstond een ernstig handge meen tussen vader en zoon, waarbij de havenarbeider door het keukenraam op de eerste etage werd geslagen. De jon geman sloeg tegen de straat en werd daarbij zwaar gewond. Zijn toestand is ernstig. De politie heeft de vader gear resteerd. ROME Duizenden inwoners van Rome hebben gisteren getracht een nieuwe maatregel van de overheid, be staande uit een parkeerverbod geduren de vijf uur per dag in de oude stad te saboteren, waarop de politie echter reageerde met een stortvloed van be keuringen. Ook werden auto's weggesleept. Automobilisten en winkeliers zijn eens gezind in hun verzet tegen het ver bod. De hoop dat een massale demon stratie van ongehoorzaamheid de nieu we bepalingen krachteloos zou maken, ging echter niet in vervulling. Uit alle wijken van de stad werden politiever- sterkingen te hulp geroepen om bekeu ringen uit te delen. EDE Donderdagavond brak om streeks half elf brand uit in de var- kensschuur van de landbouwer H. Lou- rens aan de Horsterweg. Het vuur sloeg daarna over op de naast gelegen hooiberg, waarin vierhonderd balen hooi waren opgeslagen. Drie zeugen en zevenendertig biggen konden niet uit de brandende schuur worden gered. De schuur en de hooiberg brandden geheel uit. Debrand is waarschijnlijk te wijten aan kortsluiting in de elektrische leidingen van de schuur. Tot ongeveer vijf uur vannacht is de brandweer bezig geweest met blussen. Een raming van de schade heeft men nog niet kunnen maken. Het blussingswerk werd ernstig be lemmerd door de grote schare mensen "die naar de Horsterweg kwam om de brand te bekijken. Door de her en der geparkeerde auto's konden de tankwa gens de brand slechts moeizaam berei ken. Een brandweerwagen uit Benne- kom had ruim tien minuten nodig om op de plaats van bestemming te ko men. Het zou wenselijk zijn als het pu bliek zich voortaan wat minder opdrin gerig zou gedragen en de weg vrij zou laten. Het uitblijven van brandweerwa gens kan mensenlevens kosten. EDE Naar verluidt zal het goedc- rentreintje tussen Ede en Wageningen op zaterdag 28 september zfón laatste rit houden. De verwachting is dat dit met de nodige feestelijkheden gepaard zal gaan. Wethouder Alberts zou hebben vernomen dat met name Wageningse studenten het een en ander van plan zijn. Jaren achtereen zijn de gemeenten Ede en Wageningen bezig geweest om het lijntje, dat een berucht verkeers obstakel vormt, weg te krijgen. Enke le maanden geleden deelde de directie van de spoorwegen onverwachts mede, dat de opheffing van de lijn nog dit jaar een feit zou zijn. Het college van B. en W. te Ede heeft overigens een verzoek ontvangen van een particulier om hem het lijntje te verkopen. De be doeling was er een attractie van te ma ken. B. en W. hebben afwijzend geant woord. Wethouder Alberts zei hierover, dat lang genoeg was gevochten om de lijn weg te krijgen. „Al moest ik er voor gaan liggen: rijden zal het niet meer". Na de opheffing zal de rails door de spoorwegen worden opgebroken. Offici eel moet deze de weg in orde maken. Maar het kan best zijn dat volgens de concessievoorwaarden dit moet zijn in de staat waarin de weg verkeerde, toen de lijn werd gelegd. Dat was in de vorige eeuw. Het gemeentebestuur maakt zich over dit punt niet druk. De plannen voor het verbeteren van de weg naar Wageningen liggen gereed bij ga- meentewerken. He college is al blij ge noeg met het verdwijnen, zij wacht nu op het „feesttreintje". WASHINGTON De Amerikaanse senaat heeft besloten dat het komende begrotingsjaar ten hoogste 1,946 mil jard dollar mag worden uitgegeven voor buitenlandse hulp. Dit bedrag is het laagste in de twintigjarige ge schiedenis van het Amerikaanse hulp programma. Het betreffende wetsontwerp, dat werd goedgekeurd met 46 tegen 28 stemmen, gaat nu naar een congres commissie. Deze commissie moet een compromis zien te vinden tussen dit ontwerp en de versie die eerder deze maand door het Huis van Afgevaardig den was aangenomen. Het Huis van Afgevaardigden had 48 miljoen dollar meer toegezegd. President Johnson had aanvakelijk een miljard dollar meer gevraagd. WASHINGTON President Johnson heeft de Congresleiders van beide par tijen bij zich op het Witte Huis ontbo den en heeft hen ervan op de hoogte gesteld, dat hij het Pentagon toestem ming heeft gegeven alleen staal te ko pen van die maatschappijen die hun prijzen niet hebben verhoogd. Hij be sprak verder de „verschrikkelijke ge volgen" van hoge staalprijzen. Minister van Defensie Clark Clifford heeft het leger onmiddellijk opdracht gegeven, alle aankopen alleen te doen van ondernemingen die de oude staal prijzen hebben gehandhaafd. ADVERTENTIE LEERSUM Vandaag is het de laatste dag van de door de Leersumse sportvereniging HDS georganiseerde sportweek. Een kleine tweehonderd voetballertjes in de dop kwamen maandag naar het KNVB-centrum „Hoog Ginkel" te Leersum. Het waren junioren van voetbalverenigingen uit Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Oud dorp, Gouda en Haarlem. De jeugdige voetballers verbleven deze week in een tentenkamp. Ze hielden zich bezig met voetballen, voüey-batten, speur tochten en andere sporten en genoten van filmavonden. Natuurlijk hoofd zakelijk van sportfilms. Gisteren kon- den zij het KNVB-diploma-halen, als ze met goed gevolg de voetbaltest doorstonden. De vakantieweek was bedoeld voor puur sport en spel; selec tie kwam er niet aan te pas. De spor tieve knapen hadden het best naar hun zin in Leersum. Sommigen kon den wel wat moeilijk wennen aan de stromatras. Een der deelnemers be kende dan ook: „Ik slaap niet zo best". Maar toen het gesprek op het eten kwam klaarde zijn gezicht hele maal op: „Dat is prima!" Men heeft dan ook niet over gebrek aan eetlust te klagen als men zich in de buiten lucht sportief bezig houdt. interessant voor u, heerlijk voor de kinderen! Dolfinarium demonstraties met zeeleeuwen en dolfijnen in één show 10.00 - 11.30 - 13.00 -14.30 -16.00 en 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). Speeltuin een van de grootste in Europa. Veluwestrand groot, schoon en ongevaarlijk; geen gevaarlijke stromingen. Rondvaart langs Oostelijk Flevoland en de nieuwste polder Zuidelijk Flevo- I land. Afvaart elk heel uur. AMSTERDAM Ongewenste zwan gerschap is het onderwerp van een en quête, die onder Amsterdamse huisart sen wordt gehouden door de Amstel- veense arts II. O. Sigling. Op een formulier met negen vragen, wordt de artsen naar hun %nening ge vraagd over de vormen van hulpver lening aan vrouwen, die tengevolge van een ongewenste zwangerschap in nood verkeren, over de instanties tot wie zij zich, volgens de huisarts het eerst moe ten richten, over de ervaringen in de praktijk van de geënquêteerden en over de gronden waarop abortus provocatus mogelijk zou moeten zijn. De resultaten van de enquête zullen voor zover die dan bekend zijn, worden betrokken in een forum-discussie die op 24 september in het Raicongrescentrum in Amsterdam wordt gehouden. OVERLOON Twee tot nu toe on bekende jongemannen zijn gisternacht het huis van de 65-jarige H. Gommans in het Noordbrabantse Overloon bin nengedrongen en hebben hem onder bedreiging ongeveer vijfhonderd gulden afhandig gemaakt. De twee mannen hadden de bejaarde man met kloppen tegen de deur ge wekt. Toen de heer Gommans de deur had geopend, hadden de overvallers hem gedwongen naar zijn slaapkamer te gaan. Onder de bedreiging „we schie ten je kapot als je geen geld geeft" had den zij hem ertoe gebracht een geld kistje af te geven. De politie neemt aan, dat de knapen in werkelijkheid niet bewapend zijn ge weest en alleen maar hebben gedreigd. HONGKONG Het in Kanton ver schijnende blad Tshien-Tsjoe Hoeng- Lien maakt melding van grote bloed- bladen die in het zuiden van China door 1.300 tegenstanders van Mao Tse- toeng zijn aangericht. Volgens het blad zijn hierbij honderden mensen ge dood en duizenden gewond. Het anti- Mao leger, dat uitgerust is met mor tieren, mitrailleurs, granaten en ra ketwerpers, zou onder leiding staan van Joe Feng-Tsjing, die het blad een „berucht contra-revolutionair in dienst van de klassevijanden" noemt. z a C8 5 •O c a 6 c a 9.52 'So Den Helder g. bew. Ypenburg motregen Vlissingen regen Eelde mist De Bilt geh. bew. Twente mist Eindhoven geh. bew. Z.-Limburg mist Helsinki licht bew. Jtockholm 1. bew. Oslo half bew. Kopenhagen z. bew. Aberdeen mist Londen geh. bew. A'dam geh. bew. Brussel geh. bew. Luxemburg zw. bew. Parijs geh. bew. Bordeaux regenbui Grenoble onweer z 20 w 23 nw 21 w 23 zw 24 windst. 24 w 22 nnw 24 nw n no ono 24 23 23 23 windst. 18 nnw 17 zw nnw nno n zw Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locamo Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid zw. bew. zw. bew. mist zw. bew. regen onweer onweer zw. bew. regen onbew. on bew. onbew. mist onbew. 24 19 24 22 23 windst. 28 n 27 verand. 27 no zzo wzw ono wzw zzo zzo Mallorca half bew. Lissabon onbew. 25 27 26 25 27 28 27 windst. 27 nno windst. windst. 27 wnw 31 wzw 29 n co t-t O) c a 1 0.1 0.1 1 0.1 43 0.6 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7 0 19 9 0 0 0.4 1 5 53 6 0 5 0 0 0 0 0 0 0 TAe tweespalt in de KVP-gelederen te Utrecht heeft zich de laatste da gen op onaangename wijze toegespitst!, constateert het „Algemeen Handelsblad" (lib.). „Was er in de afgelopen maanden slechts sprake van een verschil van inzicht tussen twee groepen met be trekking tot het door de gemeen te te voeren financiële beleid, de ze week is de twist geheel in de persoonlijke sfeer komen te liggen. Want nog geen zes dagen nadat de partijen dank zij de bemiddeling van een commissie van goede dien sten een basis hadden gevonden om weer samen te gaan, achtten maan dag vijf raadsleden zich door het bestuur van de plaatselijke KVP- centrale te kort gedaan en bedank ten voor de partij. Het vijftal meen de dat de centrale te weinig stel ling had genomen tegen twee leden van de andere groep, die in een r-k dagblad hadden verklaard dat zij in feite door de commissie van goede diensten in het gelijk waren gesteld. Een weinig verheffende welles-nie- tes-dialoog had ten slotte tot gevolg dat de KVP-fractie in Utrecht van tien tot vijf leden is gehalveerd en dat de vijf anderen als „onafhan- kelijken" in de Gemeenteraad blij ven. Juist doordat de verschillen van in zicht tot persoonlijke conflicten zijn uitgegroeid is het niet wel doenlijk te zeggen wie in deze kwestie ge lijk hebben en wie ongelijk. Het kan best zijn dat de degenen die uit theoretisch politiek oogpunt de beste troeven in handen hadden zich te gelijkertijd het minst collegiaal heb ben opgesteld. Maar waar het ons vooral om gaat, is dat nu al weer een aantal leden van vertegenwoor digende bestuurslichamen voor de eigen partij heeft bedankt maar de bezette zetels niet heeft afgestaan. Hetzelfde heeft zich de laatste jaren o.m. voorgedaan bij een PSP-raads- lid te Apeldoorn, bij KVP-leden in Tweede Kamer, Provinciale Staten en gemeenteraden en bij leden van de Boerenpartij in een groot aantal gemeenteraden. De vijf Utrechtse raadsleden die nu voor de KVP hebben bedankt, heb ben gezegd dat zij niet tevens zijn afgetreden „omdat zij een andere houding tevenover de kiezers, die hun in 1965 het vertrouwen hebben geschonken en die instemmen met hun beleid, niet verantwoord ach ten". Deze motivering behoeft twee korte kanttekeningen. De eerste is dat het thans onmogelijk is na te gaan of die kiezers nog steeds met het beleid van alle gekozenen in stemmen. De tweede, dat separisten tegen woordig wel heel erg gretig aan nemen dat zij in 't verleden om hun persoonlijke kwaliteiten zijn ge kozen en niet op grond van het feit van hun lidmaatschap van een be paalde politieke partij, die op dat moment een bepaalde politieke koers voer. /"Msteren is de mammoetwet van kracht geworden. Een volledige vernieuwing van het gehele onderwijs tussen de lagere school en de universi teit, die onder leiding van minister Cals in de termen van een wet is vertaald en jarenlang is bediscussieerd, moet worden waar gemaakt, meent „De Vol- krant" (r-k). „De geschiedenis van de mammoet discussies laat' zien, dat de wet be paald niet overal met instemming is begroet. Er zijn veel onderwijsdes kundige bezwaren tegen ingebracht, veelal vanuit traditionele gezichts punten, en bij die bezwaarden voeg den zich in een later stadium de mensen uit de onderwijspraktijk, die vreesden dat de vernieuwing van overheidswege financieel zo spaar zaam moest worden uitgevoerd, dat de leraren zelf het gelag zouden be talen. De bezwaren van de eerste soort zijn gelukkig de laatste tijd wat op de achtergrond geraakt; de nieuwigheden van de mammoetwet overigens niet talrijk zijn soms zelfs stimulansen geworden voor nog verder gaande experimen ten. De bezwaren van de tweede soort, de krapte van de overheidsmidde len, zijn haast nog even zwaar wegend als een jaar geleden. Al zijn de leraren zelf er minder slecht vanaf gekomen dan zij eerst vrees den, de matiging van de overheid veronderstelt wel eens een mate loos idealisme van de uitvoerders. Het is te hopen, dat de nu te star ten onderwijsvernieuwing grond voorwaarde voor een gezonde maat schappij ook de middelen krijgt om het hoge doel waar te maken". DEN HAAG De maatschappijen van de Koninklijke/Shell Groep heb ben in het eerste halfjaar, na aftrek van aanvullende afschrijvingen, een netto resultaat behaald van 166,7 mil joen pond tegen 120,4 miljoen pond in de overeenkomstige periode van 1967. Dit betekent een stijging met 38 pro cent, maar als de invloed van de de valuatie van het Pond Sterling buiten beschouwing wordt gelaten komt de vooruitgang uit op 18,7 procent. De verkochte hoeveelheden waren in het tweede kwartaal 8 procent ho ger dan in het overeenkomstige kwar taal van 1967. Deze stijging bleef ach ter bij de toeneming van 16 procent in de eerste drie maanden, die echter uitzonderlijk hoog was. In vele landen vertoonden de prij zen van olieprodukten een dalende ten dens, hoewel zij nog steeds boven het zeer lage peil van het eerste halfjaar 1967 uitkwamen. De bedrijfskosten per barrel konden opnieuw worden ver laagd in die sectoren van het bedrijf, die geen gevolgen hadden ondervonden van de abnormale bevoorrading. In tegenstelling tot het eerste half jaar zullen de resultaten van de groep over de rest van het jaar worden ver geleken met de resultaten over een periode, waarin de hogere kosten en prijzen als gevolg van de sluiting van het Suezkanaal al tot uiting kwamen. Het concern verwacht echter dat er grotere hoeveelheden olieprodukten, aardgas en chemicaliën zullen worden verkocht en dat de bedrijfskosten ver der kunnen worden verlaagd. Over het eerste halfjaar bedroeg de opbrengst van. verkopen van de groep ruim 2,65 (v.j. 2,07) miljard pond. waarvan 1,33 (v.j. 1,06) miljard pond in het tweede kwartaal. Na verreke ning van 803,3 (v.j. 659,8) miljoen pond omzetbelasting en accijnzen, 37,3 (28,8) miljoen pond andere bedrijfs kosten, 11,8 (22,1) miljoen pond aan deel in het resultaat van gezamenlijke ondernemingen op het gebied van de produktie en andere verbonden maat schappijen, en 17,6 (12,6) miljoen pond interest en andere inkomsten, kwamen de netto inkomsten van de groep in het eerste halfjaar uit op 1,92 (1,47) mil jard pond. De netto produktie van ruwe olie steeg in het eerste halfjaar met 5,3 procent tot gemiddeld 2.87 miljoen barrels per dag. Afhankelijk van het soortelijk gewicht van de ruwe olie komt eea barrel per dag overeen met 50 tot 55 ton per jaar. De verwerkte hoeveelheid ruwe olie klom met 11,6 procent tot 4,29 miljoen barrels en de verkochte hoeveelheid ruwe olie en olieprodukten met 12,4 procent tot 4,97 miljoen barrels per dag. De verkoop van aardgas nam met 18 procent toe tot gemiddeld 96 mil joen kubieke meter per dag. AMSTERDAM De machinefa briek Braat in Amsterdam, waarvan sinds vorig jaar vrijwel alle aandelen in bezit zijn van de Rotterdamsche Doorgdok Maatschappij, heeft een strop geleden in Indonesië. De levering van installaties aan dat land ten behoeve van de suikerindustrie werd twee maanden voor de gestelde tijd afgerond en heeft geen aanleiding tot klachten gegeven, maar door bijzon dere omstandigheden was de Indone sische regering gedwongen de betalin gen uit te stellen. „De hieraan verbon den renteverliezen zijn belangrijk", al dus de directie in het jaarverslag. Ook in Midden-Afrika verloopt niet alles naar wens. Vorig jaar kwam hier de montage van een fabrieksirarich- ting voor thee gereed. Braat onder vond daarbij zeer veel moeilijkheden, die voornamelijk voortvloeiden uit de lokale omstandigheden. Er moeten nog enkele voorzieningen worden getruffen, waardoor het bedrijf voldoende tijd heeft gekregen en waar voor genoeg geld is gereserveerd. Braat werkt op het ogenblik mee aan de ontwikkeling van een continue va- cuüm-bandfilter van Nederlandse vin ding, die door de Machinefabriek Pan- nevis in Utrecht in licentie wordt ver vaardigd. De filter bezit dusdanige ei genschappen dat deze naar wordt ver wacht voor diverse chemische proces sen in aanmerking komt. AMSTERDAM Aan de Amsterdam- sche Ballast Maatschappij is het be heer opgedragen van de waterleiding en de riolering in Damman in Saoedi- Arabië, een stad van veertigduizend in woners. Met de opdracht is ruim f 6 miljoen gemoeid. Behalve voor het winnen van water op ca. zestig meter diepte zal de Bal last in Damman zorgen voor de distri butie van drinkwater door de hele stad en voor de zuivering en afvoer van rioolwater. Sinds juli vorig jaar is het concern bezig met een soortgelijk pro ject in Al Khobar. AMSTERDAM De Amsterdamse scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. in Amsterdam Noord wordt opgeheven. Het bedrijf, dat eens de „Piet Hein", het jacht van de koninklijke familie en „De Groene Draeck" van prinses Beatrix heeft gebouwd, is voorlopig surséance (uitstel) van betaling ver leend. Er werken op het ogenblik nog zes tig mensen in het 51 jaar oude bedrijf. Volgens de directie zal het bedrijf waar schijnlijk nog dit jaar gesloten worden. Het laatste jaar heeft de Amsterdam se scheepswerf, die gespecialiseerd is in de bouw van luxe jachten en ple ziervaartuigen een nijpend gebrek aan orders gehad. Dit leidde er in januari toe dat de directie haar eigen salaris dat van de enig overgebleven commis saris en van de stafleden verlaagde. Ook werd 3,4 procent voor het toen nog honderd man tellende personeel opge schort. Volgens de directie komt de vc jrlopige surséance van betaling op een ogenblik, dat van Amerika uit juist twee orders voor plezierjachten onder weg zijn.

De Vallei | 1968 | | pagina 9