Veenendaals dagblad Bomen braken val van dalend vliegtuig Belgen zijn overtuigd dat Van H. graf schenner is Buiten Conferentie in Bratislava in schijn-hartelijkheid Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Italiaanse DC-8 in noodweer bij Milaan tegen heuvel gevlogen13 slachtoffers Dubcek zwijgt nog over Cierna Sovjet-jeugd speelt soldaatje Jongen viel uit rijdende trein Meisjes smokkelden hasjiesj Zware aardbeving in Mexico Politieke amnestie in Brazzaville SCHIP GEZONKEN OP DE WAAL Overlevende van aardbeving Hanoi laat drie V.S.-vliegers vrij Vijftien motoren van jachten gestolen SIRHAN KOMT 1 NOV. VOOR Halve ton door w.c. gespoeld „Neem pil op w ziekenfonds pakket"' Explosie in kelder van Ned. Bank In weekein- wat beter Reigerdorpje VERHOOR AFWIJZEND Dreiging Verstomd PROF. MUNTENDAM: Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden f 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 3 AUGUSTUS I968 - 42e JAARGANG no. I8I A Een Douglas DC-8 van de Alitalia, die met 95 personen aan boord bij het dorpje Curione di Vergiate, 50 km van Milaans Malpensa vliegveld verongelukte. Het toestel was van Rome op weg naar Montreal (Canada) met een tussenlanding in Milaan. UTRECHT Tussen Dronrjjp en Franeker, op het baanvak Leeuwarden- Harlingen, Is gisteravond omstreeks half acht de achtjarige Jan Engbreng- hof uit een rijdende trein gevallen. De jongen was met zijn ouders op weg naar Franeker. Vermoedelijk heeft de jongen aan de sluiting van de trein deur getrokken. Hij viel uit de trein en rolde via de spoorbaan in een sloot. Hij werd daarbij aan hoofd en benen ge wond, doch bleef bij kennis. Na het ge beurde reed de trein naar Dronrijp te rug. Een arts, die in de trein zat, achtte een zo spoedig mogelijke opneming van de jongen in het Diaconessenziekenhuis in Leeuwarden noodzakelijk. De trein had ruim een half uur vertraging. MILAAN Als door een wonder zijn 82 van de 95 inzittenden van een Ita liaans verkeersvliegtuig gisteren aan de dopd ontkomen. Zij konden zich op het nippertje redden uit een laaiende vuurzee die ontstond toen hun vliegtuig nabij Milaan neerstortte. Het ongeluk gebeurde gistermiddag in zwaar noodweer, zoals jaren in Noord- Italië niet was voorgekomen. Het vliegtuig, een Douglas DC-8 van Alitalia, was op weg van Rome naar Montreal. Op het vliegveld Malpensa bij Milaan zou het de enige tussenlanding maken. Op het tijdstip dat de piloot aan zijn landing begon, woedde er een hevig on weer met zware slagregen. Hoewel het middag was, was het bijna volslagen donker. Het zicht was daardoor uiterst beperkt. Midden in de landing stortte het vlieg tuig neer op de steile helling van een heuvel, bekend als Monte San Giacomo. De bomen op de heuvel braken de val van het enorme gevaarte. Dat voor kwam dat het toestel te pletter sloeg. Een van de overlevenden, de 44-jari- ge Milanees Franco Colombo, deed het volgende relaas. „Het toestel kwam HASSELT De situatie rondom de graf- en kerkschennerijen wordt steeds ver warder. Gisteravond om half zes werd de van grafschennerij verdachte Hans van H., die in Duitsland was gearresteerd, naar het Belgische Hasselt overgebracht. Hij kwam daar geboeid aan in een arrestantenauto van de Belgische gendarmerie uit het Duitse Neheim. De Belgische autoriteiten lieten er /.ei?«.misverstand over bestaan dat zij er nog steeds vast van overtuigd zijn dat Hans van H. de gezoch te grafschenner is. NEW YORK Twee jonge meisjes die na een vakantie in Spanje in New York terugkeerden, zijn gearresteerd op het vliegveld, omdat zij voor 15.000 dol lar aan hasjiesj bij zich hadden in hun tasjes. De twee meisjes, Courtenay Graham en Christine Guralny, beiden 22 jaar oud, zijn beiden in staat van beschuldi ging gesteld en teruggegeven aan de ouders, hangende de beslissing van de grand jury. VToor de Veluwe was het steeds een bijzonderheid, wanneer er zich ergens een kolonie van blauwe reigers bevond. Lang geleden herbergde het Soerense Bos er een (in stand gehou den door het Hof voor de valkerij en toen wij aan de zuidzoom van het Veluwse gewest woonden, hadden we zowel in Oosterbeek als in Renkum zo'n nederzetting; de laatste op de Keijenberg) met een druk roekendorp er tegenover. Van dit vogelleven en -bedrijf hebben we veel genoten en toen ik veel later in de Gaasterlandse bossen op excur sie was, broedden onder Rijs de aal scholvers (Fries: „kürganzen") en rei gers in grote dorpen. Door houtkap in de oorlogsjaren verdwenen deze inte ressante natuurmonumentjes helaas; slechts van de blauwe reiger bleef hier en daar een restant in een onopvallen de hoek bewaard. We vonden er zo een, toen we de „Boekeleane" afwandelden, een beu kenlaan, die de schoonste van Gaas- terland wordt geheten, een heerlijk beschaduwde weg recht toe-recht aan door het „Kipenburchster Bosk" uit komend op het watertje „de Luts" vlakbij de oude herberg Kippenburg. Sinds 1915 is het nabije vogelrijke Roekebos helaas geamoveerd; ze bood woonstee aan roeken, schollevaars en reigers. Thans waren we al blij met het buurtschapje van een klein dozijn van de laatstgenoemde kolonis ten. In sommige van de wit-bekalkte horsten, hoog in de eikveteranen, za ten nog de bedelende jongen met kol derende geluiden, die aanzwollen als de ouden op holle vleugels kwamen aanzeilen. Eén eik was door de storm geveld en brak een geweldige wind- worp uit de aarde; door dit windgat hadden we goede kijk op enkele der bewoonde nesten. Het was zeer stil, publiek zagen we niet en zo konden we ongestoord een kwartiertje bij die reigers zoek brengen. Zo lang als Jan Roekeboer, die dichtbij de kolonie vogels woonde, echter niet, want hij werd 103 jaar 3-8- 68 A. B. WIGMAN Mr. A. Weijers, substituut-officier van justitie in Hasselt zei: „Wat in Roosendaal en Breda is gebeurd, kan het werk zijn geweest van een imita tor die uit is op publiciteit. Ook is het mogelijk dat het iemand is die het handschrift van Van H. heeft nage bootst om onze verdachte een alibi te verschaffen. Er is geen sprake van dat Hans van H. zal worden vrijgelaten. Wij verdenken hem ervan dat hij de grafschenner is. Dinsdag beslist de rechtbank van Hasselt in raadkamer over het verzoek van de justitie om het voorarrest van Hans van H. met een maand te verlengen. Mr. A. Schroë te Hasselt die tot on- derzoekrechter in deze zaak is aange steld begon gisteravond om zes uur met een met het verhoor van Hans van H. Dikke stapels dossoers en dozen met o.a. voetafdrukken in gips werden naar de verhoorkamer gebracht. De B.O.B. in Hasselt, de Bijzon dere opsporingsbrigade die op aanwij zing van de Hasseltse caféhoudster Ire ne Smeets Hans van H. in Werl arres teerde, meent in de reactie en commen taren van de Nederlandse politie eni ge jaloezie te beluisteren. In het politieteam dat in ons land was samengesteld om de grafschenner op te sporen blijkt enige onenigheid te zijn ontstaan sinds de Belgische politie Hans van H. heeft gearresteerd. Hoofdinspecteur Van Osta uit Weert, die het onderzoek in Nederland leidt, zegt dat er echter geen sprake is van jaloezie. Wel meende hij de positieve uitlatingen van zijn Bredase collega hoofdinspecteur Puntmari enigszins te moeten corrigeren. „Het is zeker niet zo", aldus de heer Van Osta, „dat de grafologen van Op sporingsbijstand in Den Haag een de finitieve uitspraak hebben gedaan over de schrijfproeven die Hans van H. tij dens het onderzoek in Duitsland heeft gemaakt. De grafologen konden nog geen uitspraak doen, omdat zij onvol doende vergelijkingsmateriaal ter be schikking hadden. Er zijn nu meer schrijfproeven van Hans van H. naar Den Haag onderweg. Het onderzoeken van diens handschrift gaat door. Ik ge loof maar in één grafschenner", zo zei hoofdinspecteur Van Osta. „Ik twijfel aan de schuld van Hans van H." In Hasselt vernamen wij dat de Bel gische grafologen die de justitie in de zaak van de grafschenner ter zijde staan, het handschrift dat eergisteren in de kerken van Breda en Roosendaal is aangetroffen, absoluut afwijzen als het handschrift van de grafschenner. De Belgische grafologen zagen bij een ver gelijking tientallen afwijkingen. MEXICO Vrijdag heeft zich in Mexico-stad de zwaarste aardbeving van 11 jaar voorgedaan die aan zeker vier personen het leven heeft gekost en die minstens 60 anderen verwondingen toebracht. 572 kleine stadjes in het zuiden van het land werden ernstig getroffen. neer tegen een heuvel. Het zicht was nihil. Van het raampje uit kon ik niets zien. Pas op het laatste moment zag ik de bomen op de heuvel. Er was eigen lijk geen geweldige schok. Het toestel brak ook niet in stukken. Wel vlogen de motoren in brand". Volgens een van de stewardessen van het verongelukte vliegtuig, Maria Gra- zia Alghisi, was het ongeluk te wijten aan blikseminslag of aan een luchtzak. „De cockpit van het vliegtuig ramde de hoge bomen", vertelde ze, „dat brak de val. Het vuur brak niet meteen uit. Pas toen de meeste inzittenden al een eind waren weggerend ontplofte de neus van het toestel. We hoorden nog meer explosies en toen zagen we niets meer". De DC-8 kwam neer op een plaats vijftig kilometer ten noordwesten van Milaan, tussen de dorpen Cuirons en Corgeno. Brandweer, politie en ambu lances repten zich door het noodweer naar de plaats van het ongeluk. Volgens ue luchtvaartmaatschappij vloog het toestel op een hoogte van on geveer 200 meter, toen het klaarblijke lijk getroffen werd door een hevige neerwaartse luchtbeweging in de storm waardoor het naar beneden werd ge drukt tegen de kant van de heuvel. De eerste redders die op de plaats van de ramp arriveerden vermeldden, dat de romp van het toestel opvallend intact was gebleven. ADVERTENTIE Zeer geschikt voor conferen ties (100 personen) en diners i(80 personen). Stijlvolle om geving en gerenommeerde keuken. Onderïangs 10.Tel.08300-27141 BRAZZAVILLE President Alphon- se Massamba-Débat van Kongo-Brazza ville heeft vrijdag alle politieke gevan genen gratie verleend in een poging de gemoederen tot bedaren te brengen. De strijdkrachten hebben opdracht gekre gen alle wegen en andere strategische posities te bezetten. Ook het presiden tiële paleis wordt zwaar bewaakt. President Massamba-Débat voert al bijna twee jaar een machtsstrijd met de linkervleugel van de enige politieke partij, de nationale revolutionaire be weging. De president steunt op het le ger, zijn linkse tegenstanders op de na tionale jeugdbond en de burgerwacht, een paramilitaire instelling die 2.000 leden telt en Cubaanse instructeurs heeft. Woensdag hebben zich wanordelijkhe den in Brazzaville voorgedaan. De vol gende dag ontbond de president de ka mer en het bestuur van de partij en vormde een nationaal revolutionair co mité. Voor december staan er presi dentsverkiezingen op het programma. DREUMEL Vrijdag heeft op de Waal ter hoogte van Dreumel een aan varing plaats gehad, waarbij de 399 ton metende motorspits Ivon is gezon ken. De opvarende tanker, Impala (1500 ton), geladen met gasolie kwam met de spits in aanvaring. De schipper van de Ivon zag nog kans de spits tussen de kribben aan de grond te zetten. De schipper en zijn knecht konden zich nog in veiligheid stellen voordat het schip zonk. Een passerende lege tanker pompte de gasolie over. Hierdoor kwam het voorschip weer hoger te liggen en kon ook het vooronder, dat vol was ge lopen leeg worden gepompt. De mate riële schade was groot. MANILLA Een van de slachtoffers van de aardbeving in Manilla, de 17-ja rige Liia Padilla, vertelt hoe zij er in slaagde uit het flatgebouw te ontsnap pen dat op instorten stond. Zij werd toch gewend door vallend puin en scherven. De aardbeving heeft naar schatting 100 tot 400 mensenlevens gekost. Het aantal doden als gevolg van de aardbeving blijft stijgen. De reddingsploe gen werken koortsachtig om althans en kele van de 250 tot 350 personen te red den, die nog onder de puinhopen van een groot vijf verdiepingen hoog flatgebouw moeten liggen. Generaal Gaudencio To bias, die het reddingswerk leidt, zei dat ruim 70 doden en 250 gewonden uit het puin zijn te voorschijn gekomen. Hij zei, dat nog niet de helft yan het ingestorte gebouw doorzocht was. Het zeul nog zeker 48 uur duren voordat deze opsporings operatie voltooid zal zijn. MILL De 16-jarige J. Bisschops uit Mill is gistermiddag omstreeks half zes verdronken. De jongen was gaan zwem men in een grintkuil. BRATISLAVA Met veel vertoon van hartelijkheid zijn gisteren in de loop van de middag de communistische leiders uit Polen, Oost-Duitsland, de Sovjet-Unie, Hongarije en Bulgarije aangekomen in Bratislava. Daar begon vandaag de conferentie tussen de leiders van de Communistische partij van Tsjecho-SIowakije en die van de „broederpartijen" uit de vijf andere Oosteuropese landen. Deze bijeenkomst, die niet langer dan één dag mag duren, is het vervolg op de conferentie van Cierna, waarvan de afloop de bevolking van Tsjecho-SIowakije met wantrouwen heeft vervuld. Partijleider Dubcek heeft gisteren, een poging gedaan om de bevolking ge rust te stellen. Noch president Svoboda, noch de voorzitter van het parlement, Smrkofsky, was daarin de nacht tevo ren geslaagd. Of de zeer populaire Dubcek, die een haastig geïmproviseerde radiorede hield, meer succes had, is de vraag. Dubcek ging al evenmin op de details in van het resultaat van de conferentie van Cierna. Het was juist het gebrek aan details geweest dat de bevolking van Praag ertoe had gebracht in de nacht van donderdag op vrijdag een grote betoging te houden bij de rege ringsgebouwen. Uit Dubceks woorden bleek dat hij een overeenkomst met de Russen had gesloten die het hem voorlopig moge lijk maakt zonder inmenging zijn her vormingsprogramma uit te voeren. Uit zijn woorden kan men opmaken dat de Russen hadden gedreigd garni zoenen te leggen langs de grens met Duitsland. De 46-jarige partijleider zei namelijk: „Ons leger is niet alleen de hoeksteen van onze verdediging en van onze socialistische gemeenschap, maar ook een voldoende garantie voor de verdediging van onze grens en dus ook van de grens van het socialisme". Op de vraag van de Praagse demon stranten wanneer nu eindelijk de laat ste Rus Tsjecho-SIowakije zal hebben verlaten, gaf Dubcek echter al even min antwoord als Svoboda of Smrkofsky. Het heeft in Praag sterk de aandacht getrokken dat de lastercampagne in de kranten van de Sowjet-Unie, Polen, Bulgarije en Hongarije is geëindigd, maar dat* de bladen in Oost-Duitsland er nog mee doorgaan als was er in Cier na nooit een conferentie gehouden. Niet temin heeft Dubcek in Bratislava de Oostduitse leider Ulbricht heel hartelijk ontvangen. Het was vrijdag nog niet duidelijk waarover op de conferentie zal worden gesproken. De voorzitter van het Tsje- choslowaakse parlement, Josef Smrkof sky, zei op een massabijeenkomst in Praag, dat er niet zal worden gepraat over de binnenlandse aangelegenheden van Tsjecho-SIowakije en ook niet over de brief die de vijf „orthodoxe" par tijen destijds uit Warschau naar Praag hebben gestuurd. In Moskou verklaar de men echter vrijdag, dat zeker over de jongste hervormingen in Tsjecho-SIowa kije zal worden gesproken. WASHINGTON Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft „met voldoe ning" bevestigd dat Noord-Viëtnam drie Amerikaanse piloten heeft vrijgelaten. De piloten zijn inmiddels met een vliegtuig van de internationale controle commissie in Viëntiane aangekomen. De woordvoerder sprak de hoop uit, dat Hanoi nog meer Amerikaanse piloten zal vrijlaten. LEEUWRDEN Bezitters van ple zierjachten met buitenboordmotor in Friesland doen er verstandig aan hun buitenboordmotor mee naar huis te ne men, wanneer zij na een vaartocht heb ben afgemeerd. In korte tijd zijn in Grouw en Wartena vijftien motoren van boten gestolen. Er is er nog niet één van terugge vonden. De waarde van de motoren va rieert van vijfhonderd tot vijftienhon derd gulden per stuk. De rijkspolitie te water in Leeuwar den sluit de mogelijkheid niet uit, dat een bende aan het werk is. De dieven halen ook motoren uit boten in afgeslo ten bootloodsen. De vergrendeling van de motoren wordt geforceerd en daarna neemt men ze mee. Dat gaat des te gemakke lijker, omdat de dieven vooral jachtha vens bezoeken die aan de openbare weg liggen: het inladen van de motoren gaat dan vlotter. De politie heeft tot nu toe weinig suc ces met het achterhalen van de gestolen motoren. Vaak komt de melding van diefstal laat binnen en lang niet altijd zijn motornummer en andere gege vens bekend, die opsporing bij handela ren zouden kunnen vergemakkelijken. Vast staat wel, dat de gestolen motoren niet in Friesland aan de markt worden gebracht. LOS ANGELES Sirhan Bishara Sir- han heeft voor de rechter in Los Ange les verklaard, „niet schuldig" te zijn aan de moord op Robert Kennedy of aan de verwonging van vijf andere per sonen bij de aanslag op de senator. Rechter Richard Shauer heeft de opening van het proces tegen Sirhan op 1 november bepaald. BOLOGNA Op een toilet in de snel trein Bologna-Milaan opende Adolfo Bonini vrijdag zijn portefeuille om zijn geld na te tellen. Tot zijn grote schrik zag hij een stapel bankbiljetten ter waarde van een miljoen lire (60.000 gulden) door de afvoer van de w.c. verdwijnen als gevolg van een plotselinge sterke zuiging. Hij liet de trein stoppen door aan de noodrem te trekken en kroop met een aantal medereizigers de spoorbaan langs om het geld op te rapen. Slechts de helft werd teruggevonden. De trein liep aanzienlijke vertraging op. HOOGEVEEN Inhakend op de en- cliek van de paus heeft prof. dr. P. Muntendam, hoogleraar te Leiden en oud-directeur-generaal voor de volks gezondheid, zich vrijdagmiddag bij de opening van het nieuwe gebouw voor het ziekenfonds MEVE in Hollandscheveld afgevraagd, waarom de pil niet in het normale verstrekkingspakket van de ziekenfondsen wordt opgenomen. De pil wordt wel via de ziekenfondsen verstrekt als het gaat om behandeling van bepaalde afwijkingen maar (nog) niet wanneer de geestelijke volksge zondheid en de sociale positie van de vrouw hiermee gemoeid zijn. Prof. Muntendam vond het vreemd dat een verpleging in het ziekenhuis wel onder het ziekenfonds valt, maar preventieve gezondheidszorg en nazorg thuis niet. Meer sociale zekerheid komt er niet in de eerste plaats door genezing, maar door het behouden van de gezondheid, niet van enkelen, maar van allen. Hij hoopte dat de tijd niet ver meer is dat de ziekenfondsverzekering zal worden tot een algemene volksverzekering. Over de toekomst van het ziekenfonds wezen toonde hij zich niet pessimis tisch. Een nationale gezondheidsdienst, die het bestaan van de ziekenfondsen zou kunnen bedreigen, komt er vol gens prof. Muntendam niet. Wel zag hij in de toekomst een nationale ge zondheidszorg, in welke organisatie het ziekenfonds een centrale plaats zal blij ven innemen. Geen onfeilbare uitspraak noemen de Nederlandse bisschoppen in een brief aan de priesters de pauselijke encycliek waarin het gebruik van voorbehoedmid delen wordt verboden. De tekst van de brief is opgesteld tij dens de spoedbij eenkomst van het Ne derlandse episcopaat, woensdagavond, door de bisschoppen „dit kritieke uur" genoemd. In de brief staat onder meer: De gevolgen van de encycliek zijn van wereldomvattende betekenis en al leen na langdurige en diepgaande bezin ning van velen zal men de draagwijdte ervan kunnen peilen. Daarom is het be grijpelijk dat uw bisschoppen alleen na ernstig beraad, ook met theologen en andere deskundigen, in staat zullen zijn om u de begeleiding te geven waar u zo'n grote behoefte aan hebt. Deze bege leiding zal u ongetwijfeld gegeven wor den, maar zal wel enige tijd op zich la ten wachten". „Een katholiek is eerbied verschul digd aan het gezag en het woord van de paus. Aan een dergelijke gezagvol le uitspraak als deze encycliek kan het persoonlijke geweten niet voorbijgaan". „Wij katholieken geloven in de pause lijke onfeilbaarheid. Al is deze encycliek geen onfeilbare dogmatische uitspraak, toch is zij een pleidooi voor de waar digheid van het leven en een oproep tot verantwoordelijkheid in geslachtelijk heid en huwelijk, dat voor onze samen leving van zeer groot belang is". Het gisteren verschenen bisdomblad van Limburg heeft zich uitgesproken tegen de pauselijke encycliek over de geboorteregeling. „Er moet eenvoudig geboorteregeling komen wil de mens heid niet aan overbevolking ten onder gaan" aldus het blad. „Het is wel ze ker dat met de pauselijke encycliek het laatste woord nog niet is gesproken". Volgens het bisdomblad wordt de ver klaring van de paus bovendien sterk afgezwakt door het feit, dat deze zijn uitspraak heeft gegoten in de vorm van een encycliek, waarvan er reeds zoveel zijn verschenen, dat het met de geschikte vorm zou zijn om doenV°°r geIdende uitspraak te AMSTERDAM In kelder 2 van het gebouw van de Nederlandsche Bank t,Fr.ederiksplein in Amsterdam heeft zich gisteren een ontploffing voor gedaan, waarbij de 24-jarige schoonma ker S. van der Wall aan het gezicht werd gewond. De ontploffing ontstond in een ver brandingsoven waarin een busje haar lak dat door een van de werkneems" in een afvalbak was gegooid, explr de. De schade bleef beperkt. De maker ligt in een ziekenhuis. NIKOLAJEFSKY Schoolkinderen in militair uniform in i de Oekraine in het stadje Nikolajafsky (district Lemberg) spe len soldaatje. Hier springen zij van een gepantserde auto voor troepenvervoer. Het is een deel van de militaire oefeningen voor de Russische jeugdbeweging, die samenvalt met de re cente troepenbewegingen aan de westgrens. (Van onze weerkundige mc:'«> erker) an de achterzijde van een depressie boven Duitsland is het weer aan- keUfk nog wat wisselvallig met k< is op een bui, maar in de loop van h i weekeinde zal zich geleidelijk een ve betering voordoen met vooral zon dag kans op een doorbrekende zon en iets hogere temperaturen dan van daag. De middagmaxima kunnen mor gen in Gelderland oplopen tot 20 22 graden Celsius. Morgen: Zon op 0.506; onder 20.25. Maan op 18.02.

De Vallei | 1968 | | pagina 1