Links-Nederland is volop in beroering Afgelopen met roulette op landgoed bij Baarn Wie ben ik? Vlieland in trek bij ministers Ooievaars hebben favoriete polder Twee broers met auto te water Legen kiene rovers 8 en tweemaal 5 jaar geëist Wellicht nieuwe socialistische arbeiderspartij op komst NSR adviseert a.s. studenten ministeriële „dreigbrief' naast zich neer te leggen Staatsloterij nieuwe stijl EXTREME SPLINTERGROEPJES VORMEN GEBUNDELD EEN GEDUCHTE MACHT i Binnenskamers i j broeit het nog maar er hangen i al drie rode I lantaarntjes'''' buiten Oorlogsspel in Rusland Chauffeurs die smokkelden vrijgelaten en ontslagen Fraude met foto apparatuur Spectaculaire overvallen berecht SCHAKERINGEN VERENIGD GEMEENSCHAPPELIJK SALARISSEN NUCHTER „ENIGE MIDDEL" ISA SEPTEMBER: ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1968 "piEN HAAG Links-politiek Nederland roert zich. Voorlopig nog bin- nenskamers, maar intussen zijn drie rode lantaarntjes al buiten ge hangen: De tegenwoordige leiding van de Pacifistisch-Socialistische Partij is niet van plan haar ziel en zaligheid aan het marxisme te verkopen. 0 In Amsterdam praten socialisten van verschillenden huize over de op richting van een nieuwe socialistische arbeiderspartij. Een aantal leden van de Groep-Links uit de Partij van de Arbeid zou overwegen deze partij de rode rug toe te keren. Vast staat, dat de top van de PSP geen knieval voor het marxisme en het zuiver revolutionair socialisme wil maken. Dat kan ook worden afgeleid uit een voorontwerp van de PSP, dat als discussiestuk is bedoeld voor een gedachtenwisseling over de sociaal- economische en politieke situatie in ons land, dat als leidraad moet dienen voor een program voor links Neder land. Op het tweedaagse congres van de partij, onlangs in Hilversum, was tot die studie opdracht gegeven. In een re solutie werd het partijbestuur toen op gedragen voor 1 oktober een publika- tie uit te geven van een werkstuk dat op 31 augustus klaar zou moeten zijn. Het voorontwerp ligt nu al op tafel. Het is bepaald geen marxistische ge loofsbelijdenis, al zijn tegen het stre ven van voorzitter drs. H. Wiebenga tot een linkse concentratie (minus D' 86) te komen, wel barricades opgewor pen. Nu in Amsterdam de kiem wordt gelegd voor een nieuwe (revolutionai re) socialistische arbeiderspartij lijkt •en breuk binnen de PSP en wellicht ook binnen de Partij van de Arbeid en misschien ook wel de CPN niet uit gesloten. Het politieke spectrum vam Neder land laat een groot aantal schakerln- ren rood zien. Behalve de Partij van de Arbeid, de PSP em de Communisti sche Partij Nederland voeren allerlei kleine groepjes een vurige strijd om het bestaan. Zij willen dat ook anderen laten we ten. Wie naar de grootte van die groep jes kijkt, komt in de verleiding zijn schouders op te halen. Gebundeld ech ter vormen de extreme taaie rode rak kers een macht om rekening mee te houden. Welke groepjes zijn er zoal? Daar is allereerst de Nederlandse sectie van de Vierde Internationale, de beweging van de trotskisten, de ijve- raars voor een wereldrevolutie. Zij be staan in feite uit drie stromingen: a. Leden van de Groep-Links in de Partij van de Arbeid (Theo van Tijn, Wouter Tieleman en Herman Drent). b. Trotskisten uit de PSP (Max Plek- ker, Nelis Oosterwijk). c. De groep Joop van 't Einde, die het maandblad Vierde Internationale verzorgt (redactie: Th. Wiering, Am sterdam). De hele Vierde Internationale in Ne- derland vertegenwoordigt hooguit twee honderd mensen, van wie het meren deel in Amsterdam woont. Dan zijn er de pro-Chinezen (hoofdzakelijk in Am sterdam en Rotterdam), die ook weer in drie eroepen zijn te onderscheiden, met eigen periodieken: Rode Tribune, Rode Vlag (Cor Bisschop) en Rode Jeugd. De groep van de Rode Tribune (redactie: Nico Schrevel, Han Meyer, Gerard Hubers, At van Praag en Wou ter ter Braake) noemt zich graag het Marxistisch-Leninistisch Centrum Ne derland. Waar bij de drie fc>ro-Chinese groe pen de verschillen precies liggen is niet helemaal duidelijk, waarschijnlijk mlleen in het persoonlijke vlak. De ro de Nederlanders zijn in ieder -geval veelgeziene gasten op bijeenkomsten van de Chinese ambassade. Met el kaar kunnen zij rekenen op de steun van zo'n 250 mannen en vrouwen, van wie velen bewonderaars zijn van Fidel Castro en Che Guevara. Daar is verder het Viëtnam-comité. Niet dat van de Amsterdammer Piet Nak, maar dat van Tineke Hofman. Een „mobiele colonne" met zestig tot zeventig aanhangers. Resten nog de pro-Russische Communistische Noti ties (Baruch) en de Spartakus-groep, minuscule beweginkjes van elk nau- lijks twintig mensen. In zeke zin werken al deze groepen op zichzelf, maar veel van haar leden zijn verenigd in de Socialistische Jeugd van Nederland en Politeia. De Socialis tische Jeugd (S.J.) werd in 1960 opge richt als een beweging van jonge so cialisten, „die na het wegvallen van de traditioneel socialistische jeugdbewe ging inzagen dat de jeugd in de strijd voor een betere maatschappij een be langrijke rol moest blijven spelen". Een pamflet van de S.J. zegt precies hoe deze organisatie is opgebouwd: „Zij bestaat uit jongeren van diverse pluimage: puriteinen en losbandigen. vechters en bangerds, dienstvervullers •n dienstweigeraars, theoretici, practi ci en warhoofden. Sommigen zijn lid van een „volwassen" politieke organi satie (PSP, PvdA of van een kleinere revolutionair-socialistische groepe ring), anderen zijn partijloos. Maar al deze jongeren (arbeiders, scholieren, studenten, enz.) menen ondanks deze onderlinge verschillen het meest voor het socialisme te kunnen doen door zich te verenigen in één organisatie" De S.J. wil daarom de verschillende socialistische groeperingen bundelen tot één krachtige socialistische arbei derspartij, bestaande uit leden van de linkse oppositie in de PSP, de groep- Links in de PvdA, Nieuw Links in de PvdA (de groep-Lammers-van der Louw), het Marxistisch-Leninistisch Centrum Nederland, de Vierde Interna tionale en de groepen om de bladen de Rode Vlag en de Rode Tribune, Com munistische Notities en het Socialis tisch Perspectief. Onder partij verstaat de S.J. dan geen parlementaire kiesvereniging, maar een politiek centrum, dat leiding geeft aan de socialistische strijd op al le fronten en aan parlementair werk een aanvullende (vooral propagandis tische) rol toekent. De socialistische partij zal moeten werken vanuit een programma voor de overgang van ka pitalisme naar socialisme. Voor de ver dediging van de belangen van de ar beidersklasse en het verwerkelijken van socialistische idealen moet de par tij met andere arbeiderspartijen sa menwerken. De oppositie in de PSP is niet geor ganiseerd, maar treedt met de le den van de voormalige Bruggroep, die indertijd door uitgetreden CPN-ers als Henk Gortzak werd gevormd wel ge meenschappelijk op. Zij wil „klaar en duidelijk" een socialistische arbeiders partij en „geen a-politieke weke PSP". Wordt het pacifisme dan overboord gegooid? Socialisten zeggen de oppo santen, zijn van nature anti-militaris ten. De oppositie beschouwt het parle ment als een belangrijke tribune, maar ziet ook brood in buiten-parlementaire acties als demonstraties en stakingen. De werkelijke tegenstellingen in de maatschappij liggen buiten het parle ment, zo meent de oppositie, die zich zelf niet sectarisch, maar orthodox-so cialistisch noemt. In de CPN zien de voorstanders van één socialistische par tij in de PSP nog geen beweging om de hand naar uit te steken. Zij wijzen partijdictatuur tot elke prijs af. Met goedvinden van de beide hoofd besturen. houden party-afdelingen van de Partij van de Arbeid in de hoofd stad en de afdeling Amsterdam van de PSP al enige tijd besloten discussiebij eenkomsten. BAARN Op last van de officier van Justitie te Utrecht, heeft de Baarn- se politie de roulette in hotel „Chez Pierre" op het landgoed „Pijnenburg" bij Baarn in beslag genomen. De socië teit, die het spel beoefende, is meteen daarop ontbonden om de rust rond „Chez Pierre" te herstellen, zo lichtte de exploitant van het hotel, de heer P. den Iseger toe. Met medeweten van politie en justi tie is precies een maand roulette ge speeld. De exploitatie van de speel- gelegenheid was voor de mede-eigena res van het landgoed „Pijnenburg", waarop „Chez Pierre" staat, mevr. A. E. S. R. Insinger, aanleiding om een klacht in te dienen tegen haar broer mr. J. H. O. Insinger en de rentmees ter van het landgoed, de heer H. Wil helm, omdat zij verzuimd zouden heb- ADVERTENTIE Stuur een lege verpakking van mijn produkt naar Postbus 120, Deventer en u ontvangt een leuke verrassing (Vergoot niet uw naam en adres te vermelden) ben haar van de gang van zaken in ho tel „Chez Pierre" op de hoogte te stel len. Beiden hebben tot op heden echter nog niets naders gehoord. De rentmees ter, die 22 jaar in dienst is van de fa milie Insinger, kreeg bovendien ont slag aangezegd door mevr. Insinger. Hij heeft dit ontslag echter niet geac cepteerd omdat het bij meerderheid van stemmen door de erfgenamen moet ver leend worden. De heer J. Insinger ziet echter geen enkele aapleiding om de rentmeester te ontslaan. Alleen voor de exploitant van „Chez Pierre" kan de zaak nu nog consequen ties hebben. Als het eventueel tot een veroordeling komt, zal de huurovereen komst, die hij voor het hotel met „Pij nenburg" heeft afgesloten, worden ont bonden. Toen hij ruim een maand gele den de sociëteit opende, werd als voor waarde gesteld dat er geen kansspelen in strijd met de wet mochten worden beoefend. MOSKOU Duizenden jonge „pio niers" (scholieren) nemen op het ogen blik in de hele Sovjet-Unie deel aan een oorlogsspel, dat „bliksem" gedoopt is, meldt de Pravda van gisteren. De jonge krijgers steken rivieren over, bestormen vijandelijke versterkingen, vallen aan met de bajonet, slaan luchtaanvallen af en maken op het slagveld gebruik van gasmaskers, aldus het communistische partijorgaan. Het partijblad van de communistische jeugd de Komsomoslkaya Pravda, die twee reportages aan dat soldatenspel iri Narva en Wladiwostok wijdt, zegt dat de krijgers pantserwagens, mortieren, landingsvaartuigen en een eigen genera le staf hebben en dat ze hun eigen eten koken. Verder meldt de krant dat de scholieren zelf hun wapens schoonma ken er^dat zij over diverse soorten mu nitie beschikken". ..Hoe staat 't met het nieuws? Zit het kabinet nog?" vroeg de minister van Onderwijs, dr. G. H. Veringa. Sinds twee weken bi- j vakkeert hij geriefelijk in het ge- j j huurde huisje „Ut en Thusop J Vlieland. Dit Waddeneiland is ook bij een I aantal andere ministers bijzonder in trek als vakantie-oord. Mr. H. K. Beernink, minister van Binnen- I kindse Zaken, en drs. B. J. Udink j I Ontwikkelingshulpontspanden j zich daar met de pinksterdagen; J minister-president P. J. S. de Jong i is het vorige Weekeinde weer huis- j I waarts gegaan en dr. M. A. M. j Klompé (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) vertoeft re- I gelmatig bij de familie Roosink op j 5 Vlieland. Minister Veringa kan met zijn vrouw en vijf kinderen nog een week genieten van een heerlijke va- j kantie aan zee. „Ik kom hier overi- I gens al vijftien jaren", logenstrafte j de minister de bewering dat hij het I J voorbeeld van zijn collega's in het j J kabinet zou hebben gevolgd. DEN HAAG Zes chauffeurs van 't transportbedrijf J. A. van Spronsen uit Monster, die in Denemarken waren ge arresteerd op verdenking van smokkel, zijn allen weer vrijgelaten. De Deense douanerecherche had in drie vrachtau to's in de verzegelde koelruimten, tus sen de verse groenten in, rookartikelen en sterke drank ontdekt. De vrachtwa gens zijn inmiddels ook vrijgegeven. De controle in de verzegelde ruimten werd uitgevoerd op verzoek van het transportbedrijf, dat heeft meegedeeld, dat de bewuste chauffeurs „zichzelf door hun handelwijze hebben ontslagen". De Deense politie zou medeplichtig heid van de directie van het bedrijf niet uitgesloten achten. Deze beschuldiging is echter krachtig van de hand gewe zen. De directie begrijpt niet, dat de auto's in dat geval vrijgegeven zouden zijn, zo heeft een woordvoerder meege deeld. Een groot aantal van de tientallen vrachtauto's van het bedrijf vervoert Westlandse produkten naar de Scandi navische landen. Smokkel van sigaret ten en drank is aanlokkelijk, omdat de prijzen in Scandinavië veel hoger lig gen dan bij ons. De Deense politie heeft ook enkele Denen gearresteerd, die verdacht wor den van medeplichtigheid aan de smok kel. Zij zouden de smokkelwaar van de Nederlandse chauffeurs hebben gekocht. Acht ooievaars op een rijtje: dit toneeltje kan men de laatste dagen regelmatig bewonderen in de polder Masten broek tussen Zwolle en Kampen, waar enkele tientallen van deze vogels blijkbaar een goed onderkomen hebben gevonden. Overigens wordt de ooievaar in ons tand een steeds zeldzamer verschijning. DEN HAAG Het bestuur van de Nederlandse Studenten Raad (N.S.R.), adviseert de aanstaande medische stu denten zich niet te laten afschrikken door de „dreigbrief", die minister dr. G. H. Veringa van Onderwijs en Weten schappen hun stuurde. Bovendien heeft de NSR de volksvertegenwoordiging en de politieke partijen gevraagd het be leid van de regering in deze kwestie aan de kaak te stellen. De NSR pleit voor een achtste medische faculteit, die niet in 1980, maar nü dient te worden gesticht. Minister Veringa zond alle aanstaan de studenten in de geneeskunde een brief, waarin hun werd verzocht hun studiekeuze nog eens goed te overwe gen. De NSR noemt dit schrijven een LONDEN De Britse goud- en de viezenreserves zijn in juli met 21 milj. pond toegenomen tot 1139 miljoen pond na betaling van miljoen pond op de dienst van leningen, zo heeft het minis terie van Financiën in Londen bekend gemaakt. dreigbrief vol schijnheiligheid, die niet beschouwd kan worden als gepaste voor lichting. Het betekent, dat de regering de studenten voor een voldongen feit stelt. De studenten worden de dupe van het wanbeleid op onderwijsgebied. De hele zaak dreigt uit de hand te lopen en de regering ontdoet zich van haar verantwoordelijkheid. Ze wentelt de zaak af op de schouders van -de studen ten, aldus de NSR. Gezien de ontstane situatie, meent de NSR dat het belachelijk is te denken, dat met het schrijven van een „dreig brief" kan worden volstaan. Er zal meer moeten gebeuren. Een beleid, dat zich tot het schrijven van zulke brieven be perkt, terwijl maatregelen' ter wezenlij ke verbetering uitblijven, is rijp voor de prullenmand, vindt de NSR. De raad gaat hierbij uit van de ge dachte, dat de overheid de morele plicht heeft om een ieder de gelegenheid te ge ven de studie te volgen, die hij verkiest. Aan deze plicht wenst de overheid niet te voldoen. In plaats daarvan baseert de overheid, i.e. de minister, haar i.e. zijn beleid op een volgens de NSR hyper- arbitrair begrip als maatschappelijke be hoefte. NAARDEN De Bussumse broers Frits (23) en Adrie Klare (18) zijn gis ternacht met hun auto bij Abcoude ver ongelukt, te water geraakt en verdron ken. De vrij nieuwe wagen reed met grote snelheid langs het Gein en is daar uit de bocht gevlogen en over de kop in het water gekomen. Omwonenden, die het ongeluk zagen gebeuren, hebben zich nog te water begeven maar slaag den er niet in de portieren open te krij gen. Pas een half uur later kon een ta kelwagen de auto weer op de kant bren gen, maar toen mocht hulp voor de bel de inzittenden niet meer baten. UTRECHT Op een kruispunt in Loenen had donderdagavond een auto botsing plaats, die een 69-jarige vrouw het leven kostte. Haar man, de 74-jarige G. J. uit Bussum, die de auto bestuurde waarin zij zaten, verzuimde voorrang te geven aan een andere auto. HOOFDDORP De 57-jarige G. B. Kersten uit Nijmegen kwam donderdag avond om het leven toen hij zonder op het verkeer te letten de Kruisweg in Hoofddorp overstak. De man maakte deel uit van een groep invaliden, die een dagje uit waren geweest. Hij werd door een auto gegrepen en was op slag dood. HEEMSKERK In een ziekenhuis ill Heemskerk is vrijdag de zesjarige Ma rie Anna Klijn uit Uitgeest overleden aan de verwondingen, die zij daags te voren opliep. Zij werd bij het overste ken van de Geesterweg in haar woon plaats aangereden door een bestelauto. DEURNE Op het Loon in Deurne is donderdagavond de 68-jarige mevr. A. M. Verstappen, die rechts op de rij weg liep, door een achteropkomende autobus geschept en kort daarna overle den. De chauffeur van de bus had door een .tegenligger de vrouw niet meer kun nen ontwijken. ROTTERDAMIn het Dijkzigtzie- kenhuis is de 17-jarige J. van Wagenin- gen uit de Maasstad overleden. De jon gen was 14 maart j.l. met zijn bromfiets tegen een lichtmast gereden en moest toen met ernstig hoofdletsel naar 't zie kenhuis worden gebracht. DEN HAAG Op verzoek van de Haagse politie, is in Amsterdam de Rot terdamse fotograaf H. A. V. aangehou den, die ervan verdacht wordt zich het laatste half jaar schuldig te hebben ge maakt aan flessentrekkerij. Hij kocht voor naar schatting f 10.000 foto-appa- ratuur. maar betaalde niet. De man, die reeds eerder wegens fles sentrekkerij werd veroordeeld, had een handeltje in tweedehands auto's opge zet, waar evenwel geld bij moest. Hij heeft verklaard zijn schulden te willen betalen met de opbrengst van de ver koop van foto-apparatuur. Deze betrok hij van handelaren in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Bussum, met de belofte per giro te zullen betalen. De fo to-apparatuur verkocht hij onverwijld door aan onbekenden. AMSTERDAM De strafkamer van de rechtbank in Amsterdam heeft zich gis teren de hele dag beziggehouden met een drietal opzienbarende roofovervallen, die 25 november 1966 in Diemen, 11 oktober 1967 in Amsterdam en 22 januari 1968 in Amsterdam zyn gepleegd. In het eerste geval, in Diemen, werd een kas- loper van een supermarkt in die plaats beroofd van 113.500 gulden. In het tweede geval werd uit een auto van Van Geld en Loos op de De Ruyterkade aan de ach- terzgde van het Centraal Station in Amsterdam een geldkist met ruim 100.000 gulden geroofd en in het derde geval werd gepoogd een kasloper van een Amster dams kledingmagazyn van 300.000 gulden te beroven. De kasloper, de heer H. R. Schaeffers, die overigens gisteren als getuige optrad, werd op het Damrak neer geschoten. De dader en zyn helper konden by die gelegenheid worden gegrepen, waardoor ook de beide eerder gepleegde roofovervallen konden worden opgelost. In deze drie zaken stonden drie ver dachten tcrech't: de 21-jarige barkeeper Arnoud M., de 20-jarige vertegenwoor diger Thijs Arie O. en de 48-jarige te kenaar Jacob G., allen uit Amstel veen. Deze laatste was bovendien nog ten laste gelegd, dat hij de hoofddader is geweest bij een overval op een kas loper van de N.V. Reveillon in Amster dam. wie een cassette met 5526 gulden en driehonderd DM is afhandig ge maakt. De officier van Justitie, mr. H. E. van Renesse, die verdachte G. het meest verantwoordelijk achtte voor de hele serie overvallen en hem kort weg de hoofdschuldige noemde, eiste te gen hem een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek van de voorlopige hech tenis. De twee jongere medewerkers hoorden een lichtere straf tegen zich eisen namelijk vijf jaar met aftrek. „Een onderneming van de misdaad", zo noemde de presidente, mevr. mr. C. van Loon-van Marie, de activiteiten van de drie overvallers. „Zo moet u het niet zien", zei verdachte G., die vanaf het begin de spil is geweest waar alles om draaide. Maar zijn verhaal, dat hij voor de rechtbank deed, nam echter alle twijfel weg: de deelnemers kregen sa larissen uitgekeerd en er werd geld ge reserveerd voor een volgende overval. Nauwkeurig werden de binnenkomen de en uitgaande gelden in een kasboek bijgehouden en een huis in de plaats Langeraar en een pand op het Singel in Amsterdam vormden de bedrijfslanden van dezen onderneming. Hier werden de plannen beraamd en alle details uitgedacht voor een volgende operatie. Dit ging met een geweldige precisie; niets werd daarbij aan het toeval over gelaten. Tekeningen werden gemaakt en alles werd nagegaan om de overval tot een geslaagde operatie te maken. In* een „romantische schijnwereld", zoals de presidente het uitdrukte, heeft het drietal de overvallen beraamd. On der ede hadden ze beloofd elkaar nim mer te zullen verraden en onder geen enkele omstandigheid de namen van hun partners te noemen. De eerste, die zich hieraan niet heeft gehouden, was verdachte O., die na zijn arrestatie tij dens een verhoor al gauw doorsloeg. G. die de leiding van alle operaties in handen had, ergerde zich tijdens de zit ting nog aan deze eedbreuk. „In het begin was ik er zelfs bijzonder kwaad over, maar ik kan het hem nu wel ver geven", zei hij. Ter sprake kwam ook de „wapenwet", die G. voor zijn medewerkers had opge steld. Van tevoren werd met de in Bel gië aangeschafte wapens onder het toe ziend oog van G. op het strand bij Zand- voort geoefend. Elke overval werd weken, soms maan denlang, voorbereid. Diverse projecten werden door het drietal aan een kritisch onderzoek onderworpen, waarbij G. al tijd de meest nuchtere was. Vele malen heeft hij de jongens kunnen weerhouden van een te vergaand enthousiasme. „Wij zijn hem daarvoor nog steeds dank baar", verklaarde verdachte M., „an ders waren we ai veel eerder tegen de lamp gelopen". Tenslotte is de eigenwijsheid van de twee jongens, over wie G. als een soort vader regeerde, het drietal fataal ge worden. G. vond de overval op de bank- loper van C. en A. geen goed plan. Hij raadde het de jongens af. Toen na een woordentwist de jongens het plan toch wilden doorzetten, heeft hij ze tenslotte laten gaan, maar hij bleef bij de uit voering op de achtergrond. „Ik wilde ontkomen aan de loonsla vernij", zo verklaarde hoofdverdach te G. het motief voor de opzet van zijn misdaadonderneming. Op 45-jari ge leeftijd was hij tot de conclusie ge komen, dat hij met gewoon hard wer ken nooit rijk zou kunnen worden. Hij had geen slecht inkomen en was een goede vader en een zorgzame echtge noot, maar kon het niet verkroppen in zijn leven nooit boven de middel maat te zijn uitgekomen. „Het enige middel om een behoorlij ke cent te bemachtigen", zo concludeer de hij, „is te gaan stelen". Verdachte was sociaal denkend genoeg om de ge wone man, die zijn geld met hard wer ken bijeen gegaard heeft, niet tot zijn slachtoffer te maken: „Als je gaat ste len doe het dan goed, zo dacht ik, edel achtbare, en daarom heb ik besloten grote bedragen van bedrijven of instel lingen te bemachtigen". Verdachte G. was geen gangster en voelde zich ook niet zo. Van overvallen had hij geen verstand. Hij had geen re laties in de onderwereld. Daarom had hij helpers nodig. Deze vond hij tenslot te in zijn neef M. en de toen nog zeer jonge O., die zijn middelbare schoolop leiding net achter de rug had. G. stel de hun een aantrekkelijk aandeel in de opbrengst in het vooruitzicht. De uitkeringen, die G. van de buit deed, waren inderdaad niet onaantrek kelijk voor de nog jonge deelnemers. Zij kregen aanvankelijk een „salaris" van 600 gulden per maand. De leider stelde voor zichzelf een inkomen vast van 800 gulden per maand. Na de suc cesvolle overval op een geldauto van Van Gend en Loos werden de „salaris sen" resp. verhoogd tot 800 gulden en 1000 gulden per maand. Tijdens de rechtszitting kon of wilde niemand van het drietal verklaren waar het overgebleven geld (onge veer 50.000 gulden) is gebleven. DEN HAAG Het nieuwe systeem, dat de Nederlandse staatsloterij in sep tember invoert, is er uitsluitend op ge richt de geldstroom naar het buitenland in te dammen. De wijziging heeft bo vendien als uitgangspunt en gevolg, dat de minister van Financiën volgend jaar 200 procent meer opstrijkt. Naar verwacht wordt, zal de op brengst voor de staat in plaats van 10 miljoen gulden het drievoudige van de ze som bedragen. Dit wordt mede ver oorzaakt door het feit, dat de staatslo terij in het vervolg niet meer, zoals voorheen, ruim tachtig procent van de opbrengst uit lotenverkoop uitkeert, maar zeventig procent. Wat de in te dammen geldstroom naar het buitenland aangaat, wordt de omvang geschat op ongeveer 55 mil joen gulden. Dit is een kwart van de markt, die in ons land wordt gevonden voor deelneming van het publiek aan lo terijen. In 1967 ging ca. 72 miljoen gulden naar de staatsloterij, 42 miljoen naar de totalisator, 39 miljoen naar de sport- toto, 3 miljoen naar de Stichting uitvoe ring financiële acties en 3 miljoen gul den naar kleinere loterijen voor liefda dige doeleinden. Van de f 55 miljoen ging f 50 miljoen naar de Duitse Lotte en f5 miljoen naar de „Belgische Na tional»".

De Vallei | 1968 | | pagina 5