Verdedigend Dimitrov Ruggegraat Buitjes brachten welvaart j uiterste Vakanties Twee miljoen 1 Goedlachs Baba Elena ZIEZO ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1698 Ifh BULGARIJEgeketend aan Rusland Bulgaren zijn vriendelijke mensen. Het is goed eten en drinken in dit Zuideuropese land. De zandstranden aan de Zwarte Zee zijn verrukkelijk. Het landschap is mooi. Het it er naar westerse begrippen niet duur. Een verzorgde maaltijd rijk besprenkeld met wijn, opgeluisterd met volksmuziekin een riant restaurant aan de Goudkust of het Zonnestrand is met een tientje betaald. Evenveel ben je kwijt aan een avondje uit in een prima variététheater met een dansje er tussendoor. Laat je je dan nog in de vroege ochtend onder een flon kerende sterrenhemel thuisbrengen in een vigilante met twee kittige paardjes er voor en op de bok een koetsier in rok en met hoge hoed, dan kun je je gelukkig wanen. Voor de gemiddelde toerist is het ideaal dan wel nabij. Hij heeft dan meestal niet gezien hoe het land eruit ziet, hoe de mensen leven. Hij merkt er niets van hoe Bulgarije politiek en economisch aan Rusland is gebonden. Dat hoeft ook niet, want de weldadige stranden bij Baltsjik, Varna Boergas en Nesseber zien er wat hotels en parasols betreft precies eender uit als de vakantiemieren hopen aan de kusten van Frankrijk, Italië en Spanje. Bo vendien zit de toerist nagenoeg helemaal tussen de buiten landers driekwart Westduitsers voor wie deze ont spanningsgelegenheden zijn geschapen met de bedoeling er een flink deviezenslaatje uit te slaan. De gemiddelde toerist heeft in Bul garije eigenlijk alleen maar contact met het nog niet altijd geschoolde maar wel goedwillende personeel in hotels en restaurants. Probeer je kritiek te ontlokken op het communistische regime dan is het antwoord verdedigend. Natuur lijk is niet iedereen het eens met deze staatsvorm. Zoals in alle landen achter het IJzeren Gordijn regeert ook in Bulgarije een minderheid. Volgens een officiële mededeling telt de communistische partij ruim een half miljoen leden op een bevolking van bijna 8,3 miljoen mensen. Toch zeggen degenen die een minder straffe reglementering verlangen, als je blijft aandringen: „Geen mooier land dan Bulgarije en geen beter volk dan de Bulgaren". Bulgarije heeft een woelige ge schiedenis. In 1878 werd het bevrijd van de Turkse overheersing die bijna vijf eeuwen had geduurd. In die be vrijdingsoorlog had Rusland een be slissend aandeel. Kenners van het land zien daarin de verklaring voor de traditionele vriendschap tussen beide landen. Door de aangeboren trouw blijft die vriendschap ook gehandhaafd in problematische situaties. Ook dat draagt bij tot bestendiging van de huidige politieke omstandigheden. Met de industriële ontwikkeling is het niet anders gesteld. Deze is sinds 4 december 1947, toen Georgi Dimi trov de eerste leider werd van de Bulgaarse volksrepubliek, sterk be vorderd. De opbrengsten uit industrie en landbouw verhielden zich toen van één tot drie. De verhouding is nu ongeveer half om half. Het stre ven is erop gericht dat binnen niet al te lange tijd de industrie driekwart van de totale produktie voor haar rekening zal nemen. Minder dan andere Oosteuropese landen trekt Bulgarije het zich aan, dat het onder Russische druk staat. Bij het leggen van de grondslagen voor zijn staalindustrie, zijn olieraf finaderij met complex petrochemi sche fabrieken bij Boergas, zijn fabri cage van elektrische vorkhefwagens, leunde het welbewust tegen Rusland aan. De industriële produktie in Bul garije stijgt van jaar tot jaar, sterker dan in verscheidene andere landen in Oost-Europa. Nog steeds vormt Rusland eigen lijk de ruggegraat van de Bulgaarse huwde vrouwen het zonder werk buitenshuis kunnen stellen. buitenshuis kunnen stellen. In een gedeelte van het Rila-gebergte In Bulgarije waar de graanopbrengsten schamel waren, heeft de Nederlandse aardappelsoort bintje uitkomst gebracht. Vele jaren geleden al heeft professor Dimiter Atamasov na proeven met het bintje deze aardappel voor de teelt In Bulgarije geschikt gemaakt. In die streek heeft de „binte" zoals de aardappel hier wordt genoemd nieuwe welvaart gebracht. Men is er de professor nog steeds dankbaar voor. HIJ was van 1922 af gedurende vijf jaar gasthoogleraar in Wagenlngen. Op tuinbouwgebied draagt ons land eveneens bij In dit Zuidoosteuropese land. Voor het kweken van gewassen In kassen wordt gebruik gemaakt van een Neder landse constructie. Kilometers van zulke warenhuizen zijn al verrezen. economie. Het neemt meer dan de helft van de Bulgaarse buitenlandse handel voor zijn rekening. De handel met het Westen bestaat voor Bulga rije dan ook voornamelijk uit het opvullen van de gaten die Rusland open laat. Het land heeft evenwel een aanzienlijk tekort op de balans van zijn handel met de westerse lan den en een groot deel ervan wordt dan weer gedekt door ontvangsten uit het toerisme. Het zijn niet alleen de Westduitsers die het sterkst de Bulgaarse stranden bevolken het is ook West-Duitsland dat, van de Westelijke landen, ^e nauwste han delsbetrekkingen met Bulgarije heeft. De ontwikkeling van het buiten landse toerisme in Bulgarije is waar schijnlijk het beste voorbeeld ter we reld van hoe men van zo'n bron van inkomsten een uitgekiende industrie maakt. Na een vlucht met een H-18 van de Bulgaarse luchtvaartmaat- maatschappij die sinds kort een we kelijkse dienst op Amsterdam onder houdt, heb ik er de bewijzen van ge zien aan de stranden die tezamen wel de Rode Rivièra genoemd kunnen worden. Zowel aan de Goudkust (zeventien kilometer noordelijk van Varna) als aan het Zonnestrand bij Nesseber (ten noorden van Boergas) zijn waarlijk indrukwekkende vakantie centra verrezen. Op elk van deze twee punten zijn, onmiddellijk aan het strand, meer dan tachtig hotels en tientallen restaurants, bars en an dere recreatiemogelijkheden uit de grond gestampt. Men had er maar tien jaar voor nodig. De dure hotels kosten circa dertig gulden per dag voor vol pension, maar er zijn er ook die maar de helft vragen. Alle genoegens die men er beleeft, zijn door de staat gescha pen. Het is allemaal gebundeld in de omvangrijke organisatie Balkan- tourist. Dat gaat zover, dat de zwaar besnorde man alleen bij de gratie van Balkantourist zijn twee meter hoge, bruine Bulgaarse beer mocht laten dansen, terwijl hij op zijn zelf gemaakte viool (gadulka) een brui loftsliedje speelde. Aan het Zonnestrand vertelde hoofdingenieur Georgi Kjossev dat het achttienduizend bedden omvat tende complex langs het zes kilome ter lange strand wordt geleid door een econoom als hoofddirecteur, ter zijde gestaan door vier directeuren. Zij worden weer geassisteerd door vijftien hoofden van dienst die over zesduizend personeelsleden beschik ken. Op het hoofdkantoor van Balkan tourist in Sofia hoorde ik dat in 1966 het aantal buitenlandse toeristen bij na anderhalf miljoen bedroeg, vorig jaar ruim een en driekwart miljoen en dat men dit jaar twee miljoen gas ten uit den vreemde verwacht. Volgens statistische gegevens van de Verenigde Naties staat Bulgarije op dit terrein bovenaan met het groeipercentage. Van 1960 tot en met 1966 werd een stijging berekend van 560 procent. Daar schijnt ook Oe Thant, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, van onder de indruk te zijn gekomen. Hij bracht, geheel op eigen initiatief vorige maand zijn vakantie door aan het Zonnestrand bij Nesse ber dat bovendien zeer de moeite waard is door zijn vete kerken uit vervlogen eeuwen. De Bulgaren zelf kunnen zich evengoed vermeien aan de stranden van de Zwarte Zee. De voor hen gebouwde hotels en bungalows zijn niettemin heel wat eenvoudiger. Dat moet ook wel omdat een goed be taalde arbeider aan circa driehon derd gulden per maand komt. De kosten van het levensonder houd liggen in Bulgarije weliswaar lager, maar voor velen zijn zij toch nog zo hoog dat maar weinig ge- De Bulgaarse vrouwen zijn in dit opzicht mannetjesputters. De Bul gaarse luchtvaartmaatschappij heeft twee vrouwelijke gezagvoerders in dienst. Wij herinneren ons ook de jonge vrouw bij het vissershaventje van Nesseber. Zij hanteerde urenlang een moker om grote brokken steen klein te maken als onderlaag voor een nieuw wegdek. Toen ik er met lichte verbazing wat over zei kreeg ik als antwoord: „Dat hoeft ze niet te doen. Niemand heeft haar daartoe gedwon gen. Als zij wil werken, kan zij zelf uitmaken welk werk ze verkiest." De Rode Rivièra is ook het tref punt voor familieleden uit Oost- en West-Duitsland. Daar wordt in geen enkel opzicht een geheim van ge maakt. Ik zag in een hotel op een publikatiebord een advertentie uit een Westberlijnse krant waarin de aandacht wordt gevestigd op deze aantrekkelijke mogelijkheid om el kaar te ontmoeten. Men hoeft zich ook niet tot het kustgebied te beperken. Met een vi sum kan men het hele land bereizen en op militaire onderwerpen na mag alles worden gefotografeerd. Het is een attractie om te dwalen door de oude stadswijk van Plovdiv (het vroegere Philippopel) in het zuiden van het land. In deze stad staat ook het voortreffelijke hotel Trimontium dat een twaalf jaar ge leden onbegrijpelijk genoeg werd ge bouwd in een stijl die aan een ver vlogen tijdperk doet denken. Erachter ligt een romantisch openlucht-restaurant, waar een zi geunerorkest speelt. Op de als tribm nes gebouwde terrassen is plaats voor honderden gasten. De verlich ting en dicht bebladerde bomen wekken een sfeer op voor een luister rijke feestdis in avondkleding, maar de eters zitten er goeddeels in hemdsmouwen en met open boord. Het zijn vooral weer de buitenlan ders die zich er ontspannen de Amerikanen niet te vergeten. Diezelfde ervaring doe je op als je tijdens een tocht door het Rilage- bergte onderweg een van de restau rants van Balkantourist bezoekt. De omstreken van Borovetz behoren tot de mooiste streken van Bulgarije. Daar staan ook de prachtige land huizen van de aristocratie die na 1947 tot staatsbezit werden verklaard en nu dikwijls worden gebruikt als rusthuizen. Tegelijk verrijzen er nieu we buitenverblijven voor topfiguren uit de communistische partij. Op zichzelf is het niet verboden om een eigen huis te bezitten. Inte gendeel, de staat werkt juist mee aan eigen huizen bezit door het verstrek ken van leningen tegen een lage ren te en met een lange looptijd. Deze maatregel is niet alleen genomen om de mensen tot spaarzaamheid te dwingen, maar ook om van de wo ningnood af te komen. De Oostenrijkse schrijver Heinz Siegert die als journalist enkele jaren de ontwikkeling van Bulgarije heeft gevolgd, haalt in zijn publikaties een anekdote aan over de woningnood. De partijsecretaris vraagt raad aan Hitar Peter (de Bulgaarse Tijl Uilen spiegel) om van dit probleem af te komen. Het geestige antwoord is dan: „Zot 24 uur lang de grenzen open..." Of de manier waarop de nieuwe (communistische) aristocratie zich probeert met luxe te omringen wel volgens het boekje is, betwijfelt Sie- gert ook sterk. Hij gewaagt van car rièrestri jd en van protectie, die hoog tij vieren bij het verkrijgen van mooie woningen, van een auto of van voorrang bij de opvoeding van de kinderen. Hij zegt dat er al weer huisonderwijzers en dienstmeisjes zijn. lk had dit niet verwacht toen ik in het dorp Klisura op een zondagmid dag was uitgestapt, omdat er een trouwpartij aan de gang was. De mensen Hepen er in hun mooiste kle ren, maar alle schijn van weelde ont brak. Hun goedlachse houding was toch prettig om te ervaren. Dan ben je geneigd om even te vergeten dat er in dit land nog geen mogelijkheden voor een soepeler re gime zijn. Als hiervoor de wat men noemt traditionele vriend schap met Rusland al niet een hin derpaal is. dan is er zeker de Russi sche houding als grootste belemme ring. Bulgarije wordt in het zuiden begrensd door Turkije en Grieken land die beide tot de Navo behoren. Men behoeft niet zo bijster scherp zinnig te zijn om te begrijpen dat daardoor Bulgarije een belangrijk strategisch oord is voor Rusland. Voor de Russen hier hun positie op geven moet er heel wat gebeuren. Op de laatste avond van mijn be zoek stond ik bovenop de 1350 meter hoge berg Vitosha. Ik keek neer op de duizenden lichtjes waartussen 1,2 miljoen mensen wonen in de hoofd stad Sofia met zijn vierhonderd parken een waarlijk groene stad. Omdat ik er wellicht nooit meer kom, dwaalden mijn gedachten ver der 't land in. Niet naar Baltsjik aan de kust waar de Roemeense konin gin Maria dat vreemde zomerpaleis met christelijke en mohammedaan se motieven liet bouwen. In mijn herinneringen werd ik wel vastgehouden in Plovdiv op het groentenmarkje waar „Baba (groot moeder) Elena uit Varna" heel ern stig een boeiend verhaal vertelde toen ze mij voor enkele kwartjes twee soorten kruiden verkocht. In het ene pakje zat een middel om de liefde van een beminde op te wekken. De blaadjes moesten in wa ter worden gedompeld en wie de lief de wilde ontvangen moest zich ermee besprenkelen. Een gedeelte van de kruiden moest onder het hoofdkussen van de beminde worden gelegd en verstopt op plaatsen waar zij kwam. Het andere papier bevatte wat in elkaar gedraaide stengeltjes en een paar stukjes schors. Daarmee kon worden bereikt dat een ontrouwe vrouw haar minnaar zou gaan haten. De man moest het spul in water op koken en er een scheutje van in de wijn van zijn vrouw doen. Ik mijmerde erover welk kruid aan het Bulgaarse volk het meeste geluk zou kunnen brengen. Als het vol hardt in zijn voorkeur voor Rusland, kan het misschien een zekere on trouw worden verweten omdat het zij het gedwongen zijn vrij heidszin en onafhankelijke geest ver loochent. Wénst het dat niet, dan moet het tweede pakje uitkomst brengen. Maar wie sjjeelt bij toepassing van het eerste kruid de rol van beminde? Is dat het Westen waaruit in steeds grotere stromen de toeristen komen? Dan het eerste pakje gebruiken. Beide goed? Of voeden zij alleen maar het bijgeloof? Zou er dan he lemaal geen kruid tegen gewassen zijn? Bij de gratie van het Bulgaarse staatsreisbureau Balkantourist danst deze inheemse beer op de muziek van een bruiloftslied dat zijn baas op de zelfge maakte gadulka speelt. Twee miljoen buitenlandse toeristen worden dit jaar verwacht aan het Zonne strand (ten noorden van Boergas) en de Goudkust (noordelijk van Varna) langs het Bulgaarse deel van de Zwarte Zee. Daar zijn In tien jaar tijds meer dan 160 hotels verrezen (foto onder). In het dorp Klisura is het voor deze In hun beste kleren gestoken mannen en vrouwen een verzetje als er op zondagmiddag een trouwpartij Ie.

De Vallei | 1968 | | pagina 9