Veenendaals dagblad Dubcek zal in eigen huis de baas kunnen blijven Buiten Israëlische luchtaanval op Al Fatah-hasis Fatale botsing met autobus Rode top broederlijk tezamen V.S.-troepen maakten de Viët-Cong krijgskas buit Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei HARD GESPREK IN BRA TISLA VA Invalide miljonair (74) in levensgevaar na aanslag Ulbricht werd uitgefloten Man door broer zwaar verwond Voetballer stikt in kunstgebit Miljoen gulden schade door brand bij Ark TWEE DUITSE MEISJES (17) OP AMELAND OMGEKOMEN Plezierbootje overvaren: twee doden In Manilla thans 186 doden Grote drukte op autosnelwegen Brand op schip bij N.'-Zeeland WARMER WAARHEID MOEILIJK OPNIEUW VERMIJDEN NADRUK ERNSTIG GEWOND f Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLE Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prija 17 cent. Klein© 'annonce» „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent. MAANDAG 5 AUGUSTUS I968 - 42e JAARGANG no. I82 PRAAG ,Jn Bratislava hebben wij geen geheime overeenkomst gesloten". Met deze woorden heeft de Tsjechoslowaakse partijleider Dubcek gisteravond zijn landgenoten gerustgesteld. De besprekingen in Bratislava zijn. net als de conferentie van Cierna, heel moeilijk geweest. Niet alle meningsverschillen zijn werkelijk uit de weg ge ruimd. Er zal binnen zeer afzienbare tijd opnieuw een conferentie worden ge houden waarop de economische banden van de zes betrokken landen zullen worden geregeld. Zowel Dubcek als andere partijlei ders hebben met nadruk verzekerd dat Tsjecho-SIowakije als een volkomen soeverein land uit de strijd met de Sovjet-Unie, Polen, O.-Duitsland, Hon garije en Bulgarije tevoorschijn is ge komen. De vernieuwingen zijn op geen enkel punt ongedaan gemaakt. In Bratislava Is overeengekomen dat elk communis tisch land, waar de communistische partij als enige de teugels in handen houdt, vrij is om zijn eigen binnenland se politiek te voeren. Maar ook is daar bepaald dat de communistische landen nauwer dan ooit zullen samenwerken op militair, economisch en buitenlands politiek gebied. Dat geldt uiteraard vooral als waarschuwing aan Tsjecho- SIowakije. De Tsjechoslowaakse leiders geven zich veel moeite om hun volk gerust te stellen. Er zijn zowel in Bratislava als in Praag opnieuw demonstraties ge houden waarin de eis werd gesteld dat de partijleiding het volk de volle waar heid zou vertellen. In Bratislava zijn bovendien de Oost- duitse partijleider Ulbricht en zijn Bul gaarse collega Zjiekof door grote me nigten uitgefloten terwijl de Russische leiders luide werden toegejuicht. Als eerste teken van.werkelijke ont spanning heeft het ministerie van De fensie te Praag gemeld dat de Russi sche troepen het grondgebied van Tsje cho-SIowakije hebben verlaten. Dat de conferentie van Bratislava even moeilijk was als die van Cierna, al duurde zij maar één dag, bleek uit de woorden van Joseph Spacek, lid van het Tsjechoslowaakse partijpresi dium. die beide conferenties heeft bij gewoond. „Er werd zeer openhartig ge praat, maar het waren ingewikkelde besprekingen." Men werd het er tenslotte over eens ATHENE In het centrum van de Griekse hoofdstad zijn vanmorgen vroeg twee elektrische treinen met el kaar in botsing gekomen. Volgens de eerste berichten van het Atheens pers bureau zijn minstens 50 mensen ge wond, van wie dertig ernstig. Er zou den wellicht ook doden zijn. De twee treinen bereden het traject Athene-Piraeus, de haven van Athene. Tuinbijbel fgemeenzaam gesproken, mag ik het „GROTE TUINBOEK" van Fr. Böhmig (Uitg. Zomer en Keuning le j Wageningen) gerust zo noemen, want i het is een dikke pil van plm. 550 pagi- na's en dan heeft de schrijver, die j blijkbaar niet uitgepraat kan komen, j ook de schutbladen nog voor aller- j hande tekst en uitleg benut. Ik wil er i meteen maar bijzeggen, dat de pa gina's overal plezierig worden opge- luisterd door niet minder dan ruim 1500 verklarende en vaak humoristi- sche pentekeningen en verder staan er nog 400 foto's in, waarvan 160 in kleur. De instructieve illustraties ver- j hogen de gebruikswaarde aanmerke- lijk. Men doet tegenwoordig veel aan tui- nieren, van de grote Westlandse tuin- derijen tot het bescheiden hofje van j de liefhebber, catalogi verschijnen jaarlijks in miljoenenoplagen, overal voorzien kwekerijen de amateur van zaai-, plant- en pootgoed, kennis inza ke velerlei onderdelen wordt door ge diplomeerde leraren en onderwijzers verbreid, tentoonstellingen en cursus sen bloeien er alom in 't groot en in 't klein bespeurt men bemoeienis met bomen, bloemen en planten. Voor de gevorderde, doch vcoral voor hen, die niet pretenderen vakman te wezen, is deze volumineuze tuinbijbel een kostelijk bezit, dat hem, dunk mij, zel den in de steek laat, want het geeft in plm. 2149 geregistreerde antwoorden een advies of oplossing van elk denk baar geval, dat zich in bloemen-, moes-, fruit- en siertuin kan voordoen, ja zelfs bij de kamercuttuur. Dit zeld zaam volledige werk is zeer praktisch ingedeeld met een populair overzicht der werkzaamheden het hele jaar rond (maandsgewijs), met een schat van gegevens en vol originele ideeën en suggesties. Zijt ge met een grote, een middelmatige c f een kleine tuin geze gend, dan zal Böhmig's boek u tot een ware gids zijn en zijt ge er voor de prijs van f 24,50 (na Nieuwjaar f 27,50) niet aan bekocht. I 5 augustus 1968, A. B. Wigman. vertelde hij dat wij verbonden zijn door gemeenschappelijke doelein den en gemeenschappelijke inspannin gen om zoveel mogelijk bij te dragen tot de ontwikkeling van het socialisme. Dit vereist dat wij uitgaan van de ge dachte dat wij een gemeenschappelijk doel hebben maar ook dat er in de in dividuele landen verschillende toestan den heersen. Uit de woorden van de Hongaarse lei der Kadar bleek dat niet alle moeilijk heden zijn opgelost. Hij zei: „Het is mooi dat wij in staat zijn geweest mis verstanden uit de weg te ruimen en ons te concentreren op wat wij gemeen hebben, ook al zijn er misschien be paalde verschillen in opvatting blijven bestaan." Dat die verschillen in opvatting voor al de Polen en de Oostduitsers betref fen bleek zaterdagavond, toen de con ferentie afgelopen scheen. Er was al een begin gemaakt met de publikatie van het slotcommuniqué toen plotseling bekend werd dat de Oostduitse leider Ulbricht en de Pool Gomulka zich nog niet gewonnen hadden gegeven en ver lenging van de besprekingen eisten. De conferentie begon opnieuw en eindigde daardoor twee uur later dan de bedoe ling was geweest. Zeker is in elk geval dat de Tsjecho slowaakse delegatie zegevierend naar Praag is teruggekeerd, waar haar on middellijk de taak wachtte het volk te verzoenen met de inhoud van de vage communiqués. Ten koste van alles willen de Tsje choslowaakse leiders vermijden dat er onrust in het land onstaat. Zij moeten voorkomen dat er opnieuw tegen Oost- Duitsland of tegen Bulgarije wordt ge demonstreerd. Zij moeten nu tegenover de andere deelnemers aan het overleg bewijzen dat zij inderdaad zonder ge vaar hun eigen koers kunnen volgen, al thans wat betreft de binnenlandse poli tiek. De buitenlandse politiek van de Tsje chische communisten wordt nu groten deels bepaald door de overeenkomsten van Cierna en Bratislava. Op grond daarvan is zij nauw gekoppeld aan die van de andere leden van het Pact van Warschau. Dat blijkt uit het slotcom muniqué, maar ook uit de verklaringen van de Tsjechoslowaakse leiders. Dubcek zei gisteravond met zeer veel nadruk dat het land zowel om der wille van zijn veiligheid als van zijn wel vaart nauw verbonden moet blijven met het socialistische kamp. „Over on ze soevereiniteit behoeft men zich geen zorgen te maken, maar de republiek moet op alle gebieden steunen op sa menwerking met de socialistische lan den." Dat is blijkbaar het offer dat hij heeft moeten brengen om zijn binnen landse vernièuwingen te mogen voort zetten: Tsjecho-SIowakije is wel soeve rein in eigen huis maar het zal een buitenlandse politiek moeten voeren die zeer nauw is verbonden aan die van de Sovjet-Unie en de andere leden van het Pact van Warschau. FINSTERWOLDE In café Bulten te Finsterwolde ontstond zaterdagavond een vechtpartij tussen twee broers. Een van hen, Hendrik K. uit Winscho ten, stond dronken in het café toen zijn broer Herman uit Finsterwolde binnen kwam. Er ontstond een woordenwisseling, waarbij Hendrik een paar asbakken stuk sloeg op de tafel en toen met een asbak op Herman afkwam met de woorden: „Ik zal je de hersens in slaan." Herman voelde zich hierdoor bedreigd en sloeg Hendrik met een bierglas in het gezicht. Deze werd met ernstige verwondingen en 'n slagaderlijke bloe ding aan de hals naar een ziekenhuis in Winschoten vervoerd, waar operatief moest worden ingegrepen. Zijn toestand is nog ernstig. Tegen de beide broers is proces-verbaal opgemaakt. OUDEWATER De 24-jarige G. van Schaik is gistermiddag op het voetbal veld gestikt in zijn kunstgebit. Dat ge beurde tijdens de wedstrijd UNIO 2 M.S.V. 2,die toen nauwelijks tien minu ten aan de gang was. De toeschouwers zagen de voetballer, die op dat moment nog geen bal had aangeraakt, in elkaar zakken en blauw aanlopen. Een E.H.B.O.-er paste vergeefs mond op mond beademing toe. In het ziekenhuis bleek pas dat een stuk gebit in de keelholte was gescho ten. AMMAN Jordanië heeft gisteren om een spoedbijeenkomsl van de Vei ligheidsraad gevraagd nadat de Isra ëlische luchtmacht een aanval had ge daan op doelen op dertig kilometer van de Jordaanse hoofdstad Amman. Er zouden enkele tientallen slachtoffers ge vallen zijn. Ook Israël heeft thans de Veiligheids raad in kennis gesteld van het bombar dement. Jordanië sprak in zijn brief van agressie, terwijl Israël het woord zelfverdediging gebruikte. Israël verklaarde, dat de enige doe len twee terroristenbases waren, van waar aanvallen op zijn grondgebied werden uitgevoerd. Ook de Israëlische brief zal aan de le den der volkerenorganisatie verstrekt worden. Volgens een Israëlische militaire woordvoerder in Tel Aviv was de actie gericht tegen twee kampen van de Ara bische guerrilla-organisatie El Fatah, die als basis zouden dienen voor aanval len op door Israël bezet gebied aan de andere kant van de Jordaan. Genoemde woordvoerder zei dat het merendeel van de recente aanvallen was voorbereid in en uitgevoerd vanuit het hoofdkwartier van El Fatah te Wadi Sjoeeib. op vijf km ten zuiden van Es-Salt. Hij schat te het aantal Arabische guerrillastrijders in dat gebied op 300 tot 400. Van Jordaanse zijde werd meegedeeld, dat de Israëlische actie die 2V2 uur duurde, aan vijf soldaten en 23 burgers onder wie twee vrouwen en een kind, het leven heeft gekost. Voorts hadden twintig burgers en een militair verwon dingen opgelopen. Een Jordaanse mili taire woordvoerder deelde ook mee, dat Jordaanse luchtdoelgeschut een Israëli sche jachtbommenwerper van het type Skyhawk had neergeschoten. Het toestel was brandend ten noorden van Jericho naar beneden gekomen. Tijdens de Israëlische luchtaanval kwam het ook tot een vuurduel tussen Israëlische en Jordaanse tanks bij de Abdoellah-brug over de Jordaan. De ze schietpartij, waaraan ook artillerie deelnam, duurde ongeveer een uur. Volgens een Israëlische woordvoer der zijn alle Israëlische vliegtuigen onbeschadigd op hun bases terugge keerd. De toestellen die in golven aan vielen, bestookten hun doelen met bom men en boordwapens. Naar in Amman van welingelichte zij de werd meegedeeld, bevond koning Hoessein zich in het hoofdkwartier van het Jordaanse leger om de actie tegen de Israëlische aanvallen te leiden. Jordaanse troepen hebben vanmorgen het vuur geopend op Israël, zo heeft een Israëlische militaire woordvoerder verklaard. Het mortiervuur was ge richt op kibboetsim in de Baisan-vallei. De Israëliërs beantwoordden het vuur Dit artillerieduel heeft een half uur geduurd. Een jong Israëlisch meisje en een Arabische jongen zijn omgekomen bij incidenten in de door Israël bezette strook van Gaza. Nog een Arabische jongen werd verminkt. A Drie kopstukken van het overleg in Bratislava bij elkaar, zo te zien erg vredig. Het zijn de Oostduitse dicta tor Walter Ulbricht, de Tsjechische partijsecretaris Dubcek en de Russi sche partij-ideoloog Mikhail Soeslop. HEERDE Een felle brand heeft zondagmiddag gewoed in de Arks be schuit- en koekfabrieken te Heerde, waardoor een schade van ongeveer een miljoen gulden is ontstaan. De bi*and werd omstreeks half twee ontdekt. De brandweren van Heerde, Epe en Wapenveld hebben gezamen lijk het blussingswerk verricht. Om 4 uur was men de brand meester. Toen bleek dat het vuur zich beperkt had tot de biscuit-afdeling. Dank zij gesloten branddeuren werden de overige afde lingen gespaard. Een vaststaande conclusie over de oor zaak van de brand is nog niet gegeven. Een woordvoerder uit het bedrijf ver moedde dat de brand is ontstaan in de chocolademachine, die dag en nacht doordraait. Deze machine was pas on geveer vier maanden in bedrijf. De biscuitfabriek heeft ernstig gele den. Het dak is geheel vernield. De mu ren stonden na de brand nog overeind. Gedurende de hele nacht heeft men een brandwacht bij het fabriekscom plex gehad. BALLUM Bij Ballum op Ameland zijn gisteravond omstreeks kwart over elf twee Duitse meisjes, de 17-jarige Annegret Rosé uit Letmathe-Roden en de even oude Jutta Lydia Drewer uit Menden, om het leven gekomen toen zij werden aangereden door een perso nenauto, bestuurd door de heer W. N. uit Ballum. De meisjes, beiden leidster van een Duits kinderkamp in Ballum, waren bezig enkele koeien, die waren uitge broken, weer in het weiland te drij ven. De heer N. verklaarde, dat hij door een tegenligger werd verblind. De meisjes waren vrijwel op slag dood. UTRECHT De 21-jarige Mej. W. J. G. Zoomer uit Bornerbroek is van morgen omstreeks half acht op een niet-beveiligde overweg tussen Borne en Almelo met haar bromfiets onder een sneltrein gekomen en kort daarna aan haar verwondingen overleden. Vermoedelijk als gevolg van drankmisbruik is de bestuurder van een personenauto gisternacht om drie uur op de Amersfoortseweg ter hoogte van Oud-Milligen frontaal in botsing gekomen met een auto bus, die 33 Britse militairen na een in Amsterdam doorgebracht verlof terugbracht naar hun legerplaats te Münster. De 56-jarige mede-inzitten de van de auto, de Utrechtenaar A. J. van Mierlo, was door de botsing op slag dood; de bestuurder, de 33- jarige H. II. uit Utrecht, werd le vensgevaarlijk gewond. Slechts en kele inzittenden van de bus liepen zeer lichte verwondingen op. De foto toont de ingedrukte voorzijde van de bus. UTRECHT De 25-jarige student G. J. Dros uit Hilversum is in de nacht van zaterdag op zondag in het rooms katho liek ziekenhuis te Hilversum overleden, anderhalf uur nadat hij ernstig gewond was geraakt bij een verkeersongeluk op de Tolakkerweg in Maartensdijk. SAIGON.Amerikaanse parachutis ten hebben langs de Zuidviëtnamese kust de gnotstc Viët-Cong geldvoor raad van di oorlog gevonden, zo heeft het militairi hoofdkwartier in Saigon zondag bekeid gemaakt. In totaal werd 150.000 dolla' buitgemaakt. In Amerikaanse kringen is vernomen dat het geld >estemd was voor de aan schaf van oorogsvoorraden en rijst. Het gehele oedrag was in biljetten van vijftig dolkr, aldus het hoofdkwar tier. Een zegsnan verklaarde dat de biljetten werdei bewaard in zandzak ken en muniti&isten, die in een kloof waren verstopt. Op de vraag (f de biljetten misschien in de grot warei verborgen door smok kelaars in plaats van de Viët-Cong werd van Amerikaanse zijde verklaard dat men over documenten beschikte, om te bewijzen dat het geld toebehoor de aan het communistische opperbevel en gebruikt moest worden voor de aan koop van voorraden. Eenheden van de Amerikaanse 25ste infanteriedivisie hebben verder zondag morgen ten noordwesten van Saigon een grote wapenvoorraad gevonden. Hierbij bevonden zich 40 raketwerpers van Chinees fabrikaat welke gebruikt zijn voor de aanvallen op Saigon. Vol gens Amerikaanse functionarissen heb ben de geallieerde troepen in de laat ste maanden voldoende wapens gevon den om veertig vijandelijke bataljons te bewapenen. BERGEN OP ZOOM Is de 74-jarige Invalide miljonair C. Rogiers uit Bergen op Zoom zaterdagavond aan de harid van de man, die het op z(jn leven had voorzien, z(jn eigen huis binnengebracht? Zondagmorgen vond de huisknecht, die hem zaterdagavond om zes uur had ver laten, de bejaarde man badend in zijn bloed in de hal van de villa. Toen hjj za terdag vertrok, zat zqn meester te lezen in een stoel in de tuin. Nauwelijks een half uur later lagen boek, sigaren en de onmisbare wandelstok alleen in de tuin. Hoe de heer Rogiers zijn huis is bin nengekomen is een van de vragen waarop het politie-onderzoek zich richt. Een goede kennis van de bejaarde miljonair, mevrouw De Visser, belde zaterdagavond om kwart over zes aan. Zij vond in de tuin st^el, boek, sigaren en stok, maar er wei d niet openge daan. Binnen hoorde zij wel de tele foon gaan. Om kwart voor zeven belde zij de heer Rogiers vanuit haar eigen woning op en hoorde toen het ingesprek- signaal. Zondagmorgen ontdekte de politie dat cLe hoorn naast het toestel lag en dat alle laden en kasten in huis waren doorzocht. Toch acht zij roof niet de op zet. Vrij veel geld, dat de heer Rogiers op zak droeg, vond de politie nog in zijn kostuum. Het slachtoffer ligt le vensgevaarlijk gewond in een Tilburgs ziekenhuis. De heer Rogiers lag in pyjama tus sen omvergeworpen meubelstukken in de hal van zijn villa. Het grote mes waarmee het misdrijf was gepleegd, en dat in het huis thuishoorde, lag naast hem. Het bed van de bejaarde miljo nair was niet beslapen. De worsteling moest zich zaterdag vroeg in de avond hebben voorgedaan. De heer Rogiers had messteken in hals en achterhoofd en leed aan een schedelbasisfractuur. Een speurhond bracht de politie van de hal naar het tuinhek; verder niet. Een buurtonderzoek bracht aan het licht dat er die avond een sportauto in de buurt van de woning van de heer Rogiers had gestaan, maar het onder zoek in deze richting leverde niets op. Belangrijkste bron van de politie was uiteraard de huisknecht, de vijftigjari ge P. van den Boom, die na twintig dienstjaren alles van zijn meester moet weten. Hij reed als chauffeur de Rolls Royce, zorgde voor het huis en ging ook met zijn patroon op vakantie. Iede re zon- en werkdag stond de huisknecht chauffeur klaar voor de heer Rogiers, die sinds een jaar invalide is. De heer Rogiers is oud-directeur van de Machinefabrieken en Ijzergieterij in Bergen op Zoom en had een uitgebrei de kennissenkring. Onmiddellijk nadat zijn huisknecht hem zondagmorgen had gevonden, werd hij overgebracht naar het Elizabethziekenhuis in Tilburg, waar hij werd geopereerd. Hij kon gisteren niet door de politie worden gehoord. Voor zijn leven wordt gevreesd. RIDDERKERK' —Mevrouw M. Vlot (32) uit Nw.-Lekkerland en haar 4-jarig zoontje zijn zaterdagmiddag op de Noord bij Ridderkerk verdronken. Het sloepje van de familie Vlot, dat midden op de rivier motorstoring had gekregen, werd overvaren door twee aan elkaar gekoppelde tankers. De heer Vlot (33) en het vierjarige dochtertje van de familie werden gered. MANILLA Zesenzestig uur nadat in Manilla een vijf verdiepingen tellend huizenblok tijdens de aardbeving in stortte, is zondagavond een 6-jarig jon getje levend onder de puinhopen van daan gehaald. Tot nu toe zijn 186 lijken geborgen en van de 258 mensen die le vend uit de ruïnes werden gehaald zijn er 27 in ziekenhuizen overleden. UTRECHT Grote drukte heeft gisteravond op enkele grote wegen In ons land voor aanzienlijke vertragin gen gezorgd. Bij Oudenrijn stond om zeven uur gisteravond uit de richting Arnhem een file van zeven kilometer. Een even- lange file stond omstreeks die tijd op de weg van Alkmaar naar de Velser- tunnel. De langste rij stond gisteravond op de rijksweg Harderwijk-Hoevelaken; kettingbotsingen veroorzaakten een fi le van twaalf kilometer. Ook zaterdagochtend was de druk te op de wegen overstelpend. Het slechte weer was er de oorzaak van, dat overal lange rijen auto's moesten wachten. AUCKLAND (Nieuw-Zeeland) Waarschijnlijk zeven mensen zijn om het leven gekomen bij een brand op het 15.911 ton metende Engelse schip „Go thic" op 300 mijl ten zuidoosten van Wellington (Nieuw-Zeeland). Het vuur verwoestte de brug en de passagiersaccommodatie van het pas sagiers-vrachtschip toen het 800 mijl van de kust van Nieuw-Zeeland verwij derd was. Een woordvoerder voor de rederij van het schip heeft bekendge maakt dat er zowel passagiers als be manningsleden onder de doden waren. De Gothic keerde met een snelheid van 16 knopen naar Wellington terug. Het schip vervoerde vijf passagiers on der wie twee of drie kinderen. Volgens de laatste berichten is het vuur geblust. Het schip zal dinsdag ochtend vroeg in Wellington moeten aankomen. Het schip maakt gebruik van de noodstuurinstallatie en heeft geen navigatiemiddelen. gedurende het afgelopen weekeinde werd de circulatie boven West- Europa enerzijds beheerst door een hogedrukgebied, dat van Schotland tot boven Scandinavië reikte, en an derzijds door gebieden met lage baro meterstanden boven Zuid- en Zuid oost-Europa. Behoudens in Zeeland en ten noorden van de lijn Den Helder- Twente, regende het langdurig en kwamen plaatselijk ook fikse on weersbuien tot ontwikkeling. Hierbij viel zondag in Limburg op sommige plaatsen ongeveer 30 mm regen. In Den Helder werd, evenals op vele plaatsen in Zuidwest-Duitsland zelfs 60 mm of meer afgetapt. Inmiddels beweegt een storings- gebied vanuit Zuidwest-Frankrijk in onze richting. Samenhangend hier mee wordt verwacht, dat de wind in de oosthoek blijft en het dinsdag aan vankelijk vrij zonnig zal zijn. Hierbij zal het tevens warmer worden dan vandaag. In de middag en avond kun nen in verband met het naderbij ko men van het genoemde storings- febied onweersbuien tot ontwikkeling omen. Morgen: zon op: 05.09; onder: 20.21. maan op: 19.58; onder: 01.37

De Vallei | 1968 | | pagina 1