Vietnam hangijzer bij de Republiekeinen Twee mensen verdronken in verongelukte auto TE VOET VAN ZURICH NAAR ROTTERDAM PAUS HANDHAAFT ZIJN STANDPUNT Verolme bouwt vier mammoet-tankers Maarschalk Rokassofky overleden Vele dierenartsen houden vleesexport op gang iVerkiezingsprogramma goedgekeurd Verstekelinge viel uit vliegtuig Staking in Engeland bij reclame-t.v. Man door ruit gesmeten en dodelijk gewond Fransen moeten met deviezen zuinig zijn FRANSE A-BOM ONTPLOFT Vijftien mille uit opengebrande kluis gestolen Noorse en Israëlische orders HET WEER IN EEROPA Overwinnaar van Stalingrad FRAUDE DOOR GEMEENTE ONTVANGER Levenslang voor ontvoerder geeist Strengere eisen van F.S. POSITIEF FAVORIET MOEILIJK KORTER GEHOORZAMEN e MAANDAG 5 AUGUSTUS 1968 MIAMI Na veel geharrewar hebben de republikeinse leiders gisteren ten slotte overeenstemming bereikt over hun verkiezingsprogramma. Het zal mor gen ter goedkeuring aan de afgevaardigden van het partijcongres in Miami worden voorgelegd. Nelson Rockefeller, de gouverneur van New York. een van de gegadigden voor de republikeinse presidentskandi datuur, noemde het gisteren een „goed programma" waarop hij bereid is de strijd tegen de democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap op te nemen. Over de punten die betrekking had den op binnenlandse problemen waren de republikeinse leiders het vrij snel eens, maar de meningen bleven ver deeld over de kwestie-Viëtnam. Na een vergadering van achttien uur werd een compromis-voorstel aangenomen van senator Evertt Dirksen, de voorzitter van de commissie, die het programma moest opstellen. Nelson Rockefeller zei over het pro gramma: „Wij kunnen daarop winnen en ik wil daarmee in zee gaan". Hij zei dat het geformuleerde standpunt over Viëtnam „een positief program ma biedt voor een eerlijke en recht vaardige vrede, op basis van het prin cipe van het zelfbeschikkingsrecht". Volgens Rockefeller belooft het pro gramma „een de-Amerikansering van de militaire krachtsinspanning, verleg ging van het accent van de verove ring van gebied naar de bescherming en de veiligheid van de bevolking en een streven om de verantwoordelijk heid van de Zuidviëtnamezen zelf te vergroten". Het programma schenkt grote aan dacht aan de crises in de Amerikaanse steden, de problemen van de armen, het frustatiegevoel bij de jeugd en de zorgen voor oudere mensen en voor de boeren, aldus Rockefeller. Over andere punten in het verkie zingsprogramma zei Rockefeller dat onder andere wordt gepleit voor krach tig optreden tegen onlusten en voor maatregelen om de ontevredenheid weg te nemen die bijdraagt tot de ras- senonlusten. Het programma dringt voorts aan op wetten tegen de onbe perkte verkoop van vuurwapens, maar die verantwoordelijke burgers de gele genheid laat vuurwapens te verkrijgen voor wettige doeleinden. Nog steeds is oud-vice-president Ri chard Nixon favoriet voor het winnen van de nominatie. Volgens een over zicht van de New York Times komt hij nog 48 stemmen te kort van de 667 die nodig zijn om de kandidatuur te verkrijgen. Rockefeller zou kunnen re kenen op 267 stemmen en Ronald Rea gan, de gouverneur van Californië, op 192 stemmen. De strategie van Rockefeller is erop gericht te verhinderen dat Nixon al bij de eerste stemming de vereiste meer derheid behaalt. Als er meer stemmin gen nodig zullen zijn, wordt de kans groot dat vele afgevaardigden op Roc kefeller zullen stemmen. Rockefeller heeft er gisteren opnieuw op gewezen dat de opiniepeilingen hebben aange toond dat hij alleen in staat zal zijn een democratische kandidaat te verslaan. „Wij (de Republikeinen) kunnen in no vember alleen winnen als wij de steun krijgen van de democratische kiezers in het hele land", betoogde hij. Vice-president Humphrey bekijkt de republikeinse conventie met belang stelling. Niettemin vergeet hij daarbij de propaganda voor zijn eigen standje niet. Hier tooit hij de populaire zanger Frank Sinatra met een reclame-hoed. ZIJPERSLUIS Bij een poging een file auto's in te halen, is gisteren ln de buurt van Zijpersluis een auto driemaal over de kop geslagen en het Noordhollands Kanaal ingereden. De twee inzittenden kwamen om het le ven. Pogingen om de te water geraak te auto snel te openen mislukten. Ook de wagen naar boven halen met een kabel gelukte de omstanders niet. Kikvorsmannen uit Den Helder bor gen de slachtoffers: de 29-jarige F. H. Hike uit Alkmaar en de achttienjarige Hanneke Lorie uit Krommenie. EMMELOORD De negentienjari ge G. J. Trompot uit Holten was op slag dood, toen zaterdagmorgen bij Kraggenburg in de Noordoostpolder de auto, waarin hij meereed, van de weg raakte en tegen een boom botste. De bestuurder, zijn negentienjarige neef F. L. Trompot uit Vollenhove, overleed later in een ziekenhuis in Emmeloord. MOERDIJK Toen zijn auto bij de Moerdijkbrug in een flauwe bocht van de weg raakte, is gisterochtend in alle vroegte de 38-jarige K. E. A. En gelen uit het Belgische Herentals ver ongelukt. Een andere inzittende, even eens iemand uit Herentals, werd zwaar gewond. VOORSCHOTEN Bij het overste ken van de rijweg is gistermiddag de 84-jarige mevrouw Montfoort uit Den LONDEN Een conflict bij de com merciële televisie in Engeland, dat al een week aan de gang is, begint uit te groeien tot een volledige staking. Het gaat om het technisch personeel, waar van er al achthonderd man zijn ontsla gen. Duizend technici staken al en twaalfhonderd zijn op non-actief ge steld. Oorzaak van het conflict, dat voor urenlange donkere schermen zorgt zijn looneisen die niet worden ingewil ligd. Voor commerciële maatschappij en betekent dit een verlies aan in komsten dat in de miljoenen loopt. Gisteren breidde het geschil zich uit tot de laboratoria waar de films voor de nieuwsdienst en de actualiteitenpro gramma's worden ontwikkeld. Dit be tekent dat zo goed als alle technici bij het conflict zijn betrokken. Gisterochtend konden kerkdiensten niet worden uitgezonden, en 's mid dags waren er geen sportreportages. De meeste andere directe program ma's moesten ook sneuvelen. Haag in Voorschoten door een auto aangereden. Zij was op slag dood. ZIJPE De 34-jarige M. Nanne uit Zijpe is gisternacht overleden, na eer der op de weg AlkmaarDen Helder met zijn auto frontaal tegen een hem tegemoetkomende vrachtwagen te zijn gereden. VRIES Op de rijksweg Gronin gen-Assen in de gemeente Vries is za terdag de 46-jarige J. Potharst uit As sen om het leven gekomen, toen hij op de linkerrijbaan met zijn auto' te gen een vrachtwagen botste en tegen een boom langs de weg tot stilstand kwam. Hij was op slag dood. DRACHTEN Bij het oversteken van de rijweg in Drachten is zaterdag de 82-jarige J. Bron uit Houtigehage door een vrachtwagen gegrepen. De man overleed ter plaatse. ZAND VOORT De zeventienjarige Martha Kluijskens uit Zandvoort is gisteravond in haar woonplaats door een tractor aangereden. Het meisje werd tegen de gevel van een huis aan gedrukt en was onmiddellijk dood. De tractor is door de politie in beslag genomen. ORANJEWOUD Voor haar wo ning in Oranjewoud is zondagavond de 79-jarige weduwe de Vries-van Dijk door een personenauto aangere den. Zij was op slag dood. DEN HAAG Na een vechtpartij in de Haagse koffiebar Rio Grande in de Herenstraat, is gisternacht de 22-jarige classificeerder Daniel Litzau in het mi litair hospitaal overleden. Een snijwond van 12 cm aan zijn hals werd hem noodlottig. De in Rotterdam geboren Rijswijker had omstreeks middernacht ruzie ge maakt in de bar, waarna een vechtpar tij ontstond die op straat werd voortge zet. Daarbij werd de classificeerder door de ruit van een reisbureau gesme ten en kreeg hij de snijwond. Voorbij gangers brachten hem naar een zieken huis nadat een taxichauffeur dit had geweigerd. De Haagse politie zoekt de twee mannen die bij de vechtpartij be trokken zijn geweest. Aansl. Man door ruit gesmeten Twee jongelui, 16 en 17 jaar oud, uit Den Haag hebben zich zondagavond ge meld als de daders van de mishande ling. Hun identiteit was al bij de politie bekend. Zij zijn opgesloten. PARIJS Frankrijk heeft zijn de- viezenbepalingen verscherpt. Het heeft voorlopig alle faciliteiten om met kre dietkaarten of met cheques van Fran se hanken in het buitenland geld op te nemen, opgeheven. Tevens zal het moeilijker worden een toeslag te krijgen op de duizend francs aan deviezen, geld en geldswaardige papieren, die als maximum-bedrag per persoon en per reis over de grens mag worden meegenomen. Van deze toesla gen profiteerden vooral studénten en zakenlieden, die langdurige en verre reizen maakten. Deze maatregelen zijn genomen na dat de Franse goud- en deviezenreser ves in de week van 18 tot 25 juli op nieuw waren gedaald, ditmaal met 367 miljoen francs. Het verlies sinds 30 april bedraagt nu ruim twee miljard dollar. De goud- en deviezenreserves bedragen thans ongeveer 4,8 miljard dollar. PARIJS Het lijk van Djobrila Panlic, een negen-en-twintlgjarige Zuidslavische vrouw, die vrijdag pro beerde als verstekeling in een vlieg tuig van Parijs naar Lissabon te vlie gen, is gevonden. Het lag in een boom gaard. niet ver van het Parijse vlieg veld Orly. waar zij zich had verstopt in de ruimte waarin het neuswicl van het vliegveld tijdens de vlucht wordt opgeborgen. Een piloot van Air France, die van het vliegtuig naar huis terugkeerde had gezien hoe zij zich in het neus- wielcompartiment verborg. Toen hij alarm sloeg was het te laat. Men vond, zoals gemeld, op de startbaan haar handtasje, haar paspoort en een bloedvlek. Toen het vliegtuig na aan komst in Lissabon werd onderzocht vond men geen spoor van de vrouw. Djobrila Pantic is terechtgekomen op 6,5 km van Orly. Dit is de afstand, die de Boeing 727, waarin zij zich had verstopt aflegt in ongeveer een mi nuut. Het vliegtuig heeft dan meestal een hoogte bereikt van 500 tot 600 me ter. Van deze hoogte is zij dus omlaag gevallen. Inmiddels is vast komen te staan dat de jonge vrouw vier jaar geleden in Frankrijk is aangekomen. Zij wilde naar Amerika vertrekken om te trou wen en ook om te ontsnappen aan haar armoedig bestaan in Parijs. PARIJS Frankrjjk heeft dit week einde boven het atol Mururoa ln het zuiden van de Stille Oceaan een atoom bom tot ontploffing gebracht. Het was de derde kernwapenproef in de huidige serie. De vorige proefnemin gen dateren van 7 en. 15 juli. Bij de jongste explosie werd evenals de twee vorige malen gebruik gemaakt van verrijkt uranium. Het is de bedoe ling dat dit najaar de eerste Franse waterstofbom tot ontploffing wordt ge bracht. Als vader Bruno Meister (88) uit Zürich op stap gaat. neemt hij zijn vier kinderen mee, Evenmin als hun vader zijn die voor een kleintje vervaard. Op 7 juli vertrokken Jea- nette (5), Jacqueline (6), Claudia (7) en Stefan (13) uit Zürich samen met hun vader, die journalist is. Elke dag legt het gezin, dat alleen moeder in Zwitserland heeft achter gelaten, veertig kilometer af. Op die manier waren er al duizend onder hun voeten verdwenen toen deze foto gemaakt werd. Woensdag hoopt het span in Rotter dam aan te komen. Met een rijnaak wordt de reis terug gemaakt. AMSTERDAM Uit de kluis van Autopon in Amsterdam-Oost verdween gisternacht vijftienduizend gulden. In brekers drongen via de ramen aan de achterkant de garage binnen. Daar vernielden ze een tweede raam, dat hen van de kluis scheidde. Met behulp van snijbranders bereikten ze het geld, waarna ze spoorloos verdwenen ROME Voor de tweede maal in vier dagen heeft paus Paulus gisteren het standpunt verdedigd dat hij heeft neer gelegd in zijn encycliek Humanae Vi- tae, waarin het gebruik van alle voor behoedmiddelen wordt verboden. De paus zei dat hij zich bewust was dat er vele mensen waren die zijn uit eenzettingen over de kwestie van de geboortenregeling niet hebbfen gewaar deerd. „In zekere zin kunnen wij deze onbevattelijkheid en deze tegenstand begrijpen. Ons woord is niet gemakke lijk. Het geeft geen goedkeuring aan een gewoonte welke zich helaas als een mode verspreidt, omdat het wordt be schouwd als gunstig voor de liefde en het evenwicht in het gezin", aldus de paus. Volgens de paus is de door hem be vestigde leer van de kerk echter ont leend aan de „Goddelijke wet". Deze leer verbiedt het gebruik van midde len, waardoor met opzet de voortplan ting wordt verhinderd en de zuiverheid van de liefde en het huwelijksleven ge- schaadt wordt, zo merkte hij op. De paus was van oordeel dat deze ALBLASSERDAM De werf Verolme gaat voor de Noorse reder Sigval Bergesen twee tankers van 265.000 ton bouwen. Mogelijk zelfs zal men nog besluiten er 300.000 k 400.000 ton van te maken. Order voor de bouw van twee tankers van 250.000 ton voor de Israëlische re derij verwacht de werf deze week. De vier tankers tezamen kosten 275 miljoen gulden. Verolme-NDSM heetf nu twaalf mammoettankers in portefeuille, tezamen drie miljoen ton (Japans totale werkorders in 1967 beliepen tien miljoen ton). Onder het personeel van verschillen de scheepswerven langs de Noord en de Merwede is grote ongerustheid ont staan door bepaalde mededelingen van dc heer Verolme. Na de stapelloop van het vrachtschip Straat Auckland za terdag op zijn werf in Alblasserdam zei de heer Verolme dat door de voort gaande uitvoering vam de Deltawerken de helllingen van de scheepswerven langs de Noord straks niet meer te ge bruiken zullen zijn. „De aanstaande afsluiting van het Haringvliet zal tot gevolg hebben dat de waterstand op de rivieren veran dert". zei hij. „Daardoor wordt de hoogwaterstand ongeveer één meter lager en de laagwaterstand één meter hoger dan nu." Volgens de heer Verolme zou het voor de werven daarom op het ogenblik zeer moeilijk zijn een planning te ma ken voor de komende jaren. Hij zei dat dit mr óm oorzaak van is dat de stapel loop op de werf in Alblasserdam nu niet gevolgd wordt door de kiellegging van een volgend schip. Hij achtte het noodzakelijk dat de betrokken werven met Rijkswaterstaat gaan overleggen wat er moet gebeuren. „Dit had de heer Verolme niet moe ten doen", reageerde de heer J. U. Smit, directeur van da weri Van der Giessen-De Noord in Krimpen aan den IJssel en Alblasserdam. „Hij heeft on nodig paniek gezaaid onder het perso neel door te suggereren dat de werven zouden moeten sluiten. Bovendien heeft hij verkeerde cijfers gebruikt." Door de afsluiting van het Haringvliet - ove rigens pas in 1971 - zullen de verschil len in de waterstand niet één meter, maar slechts 20 cm bedragen. „De capaciteit van de werven wordt hierdoor inderdaad verkleind", aldus de heer Smit. „De hellingen worden er korter door maar veel meer dan twee meter zal dit niet zijn. Het is goed dat de heer Verolme deze zaak weer eens onder de aandacht van Rijkswaterstaat wil brengen want die houdt zich nauwe lijks met het probleem bezig. Maar het had op een andere manier moeten ge beuren. Nu dfcht iedereen dat de wer ven dicht gingen." Verolme heeft voor zijn werf in Al- biaseendam opdracht voor de bouw van 4 bevoorradingsschepen, die dit bedrijf gezien hun geringe afmetingen ook zou kunnen bouwen wanneer het Haringvliet nu al was afgesloten. Hij is bovendien van plan de werf in Alblas serdam in te schakelen bij de fabrica ge van secties voor mammQetschepen, die op de werf in Rozenburg worden geassembleerd. leer niet voorbijgaat aan de huidige sociologische of demografische omstan digheden. „Zij is", aldus de paus, „op zichzelf niet strijdig met een redelijke geboortenbeperking, noch met weten schappelijk onderzoek of therapeuti sche behandeling, noch met een wer kelijk verantwoord ouderschap of met de vrede en harmonie in het gezin." Lijnrecht tegenover elkaar stonden de predikaties die de rooms-katholieke geestelijken gisteren hebben gewijd aan paus Paulus' omstreden encycliek over het gebruik van voorbehoedmiddelen. „Wij betreuren het dat de paus de minderheidsvisie (van de Vaticaan se coihmissie voor de geboortenrege ling, red.) voorstelt als de stem van de Kerk", aldus het standpunt van de gezamenlijke Roermondse geeste lijken. Zij vonden het evenzeer jam mer dat de gewetensvrijheid van de rooms-katholieken wordt geblokkeerd door een hartstochtelijk beroep op ge hoorzaamheid aan de paus. „De paus moet ook al doet hij geen onfeilbare uitspraak als opperleraar van de Kerk worden ge volgd en gehoorzaamd", meende daar entegen mgr. J. van Susante, de Bos sche plebaan. In de kerk van de H. Martha in Den Haag was wijlen mgr. Bekkers via een band te horen in de uitzending van Brandpunt van 21 maart 1963. „Het eigen geweten is de hoogste norm", zei de vorige Bossche bisschop in dat pro gramma. a s g t_ *2 Plaaü weer wind max. gister* neersl afgel. Den Helder geh.bew. nno 19 2 Ypenburg licht bew. ono 18 3 Vlissingen regen no 21 1 Eelde zw. bew. O 23 0 De Bilt zw. bew. O 18 7 Twente zw. bew. windstil 23 5 Eindhoven geh.bew. ZO 17 10 Zd.-Limburg onbew. windst. 16 28 Helsinki licht bew. n 20 0 Stockholm onbew. n 25 0 Oslo onbew. windst. 25 0 Kopenhagen onbew. w 22 0 Aberdeen half bew. windstl 18 0 Londen geh. bew. nno 18 0 Amsterd. geh. bew. O 19 4 Brussel mist windst. 23 2 Luxemburg mist ono 19 9 Parijs mist nno 23 0 Bordeaux regen nw 25 5 Grenoble mist ono 22 0 Nice zw. bew. n 26 0 Berlijn onbew. o 26 0 Frankfort mist windst. 19 4 München mist ozo 19 0.2 Zürich geh. bew. nw 20 0 Genève zw. bew. windsti 22 0 Locarno zw. bew. windst. 28 0 Wenen onbew. windst. 26 0 Innsbruck mist w 22 2 Belgrado zw. bew. zw 21 1 Athene half bew. nw 30 0 Rome onbew. no 27 0 Barcelona mist ono 24 0 Madrid licht bew. zzw 32 0 Mallorca zw. bew. O 30 1 Lissabon geh. bew. w 22 0 MOSKOU De Russische maar schalk Kouristatin Rokossofsky, een held uit de tweede wereldoorlog, is za terdag op 71-jarige leeftijd na een langdurige ziekte in Moskou overle den. Dit is bekendgemaakt in een ge meenschappelijke verklaring van re gering, parlement en partij van de Sovjet-Unie. Rokossofsky, zoon van een Poolse machinist, diende eerst bij de Tsa ristische troepen, maar sloot zich na de revolutie bij het rode leger aan. Roem verwierf hij door zijn schitte rende overwinning bij Volokolamsk in december 1941, toen de onder zijn be vel staande legermacht, de op Mos kou aanrukkende Duitse troepen om singelde en versloeg. Meer dan 10.000 Duitsers sneuvelden daarbij. In de slag om Stalingrad oogstte hij nieuwe lauweren, waarna hij in 1943 opperbevelhebber werd aan het cen trale front, en de verovering van Po len en Oost-Pruisen leidde. In 1949 zond Stalin hem naar Warschau, waar hij minister van Defensie en opperbe velhebber van de Poolse strijdkrach ten moest worden. Na zijn terugkeer naar Rusland in 1956 nam hij het Rus sische staatsburgerschap aan en was BORNE In tien jaar tijd heeft de gemeente-ontvanger va» Borne, de 54- jarige J. v. R., 40.000 gulden verduis terd. De man, die heeft bekend, is ge arresteerd. De fraude werd ontdekt bij een controle van het verificatiebureau der Nederlandse gemeenten. Tien jaar geleden begon Van R., die sedert 1947 in Borne werkt, kleine be dragen uit de gemeentekas te nemen. Doordat hij ontvangsten later boekte, was bij controle steeds alles in orde. In 1964 werd de gemeente-ontvanger benoemd tot penningmeester van de stichting Bejaardencentrum in Borne. Hij kreeg toen de beschikking over 350.000 gulden, waarvan drie ton afging wegens grondaankopen. De resterende halve ton eigende Van R. zich toe. Vantevoren aangekondigde controles van het verificatiebureau brachten niets aan het licht omdat Van R. met geld van het bejaardencentrum de ge meentekas aanzuiverde. hij twee jaar onderminister van De fensie. In november 1966 ontving hij de orde van Lenin. In een officiële eulogie wordt Rokos sofsky, die van gewoon soldaat tot maarschalk is opgeklommen, gepre zen als een „glorierijke held". Zijn troepen hebben de Sovjet-zegetocht ge leid welke bij Stalingrad begon en wel ke in 1945 eindigde met de verovering van Berlijn. De lofrede, welke onder tekend was door de hoogste partij-, regerings- en militaire leiders noem de hem „een van de actieve bouwers van het Sovjet-leger, een talentvolle militaire commandant... wiens gehele leven een voortreffelijk voorbeeld was van onzelfzuchtige dienst aan het so cialistische vaderland". Evenals maarschalk Georgy Zjoekof (72) werd Rokossofsky vanwege zijn grote populariteit door oud-premier Nikita Kroestsjef op de achtergrond gedrongen. BONN Levenslang tuchthuis heeft de officier van justitie in Wiesbaden zaterdag geëist tegen Klaus Lehnert (27), de ontvoerder en moordenaar van de zevenjarige Timo Rinnelt. Toen de officier deze hoogste straf van het Westduitse strafwetboek eiste, klonk luid applaus van de publieke tribune. De officier, Klaus Kynast, schetste de ontvoering als een ijkoude weldoor dachte misdaad, die tot doel had de ouders van de kleine Timo geld af te persen. Klaus Lehnert was ervan op de hoogte, aldus de officier, dat vader Rinnelt juist een lening van 35.000 mark had afgesloten. Daarvan wilde hij zijn deel te pakken krijgen. De officier van justitie eiste behalve levenslang tuchthuis wegens moord bo vendien in totaal 23 jaar tuchthuis voor de ontvoering en de pogingen tot afper sing. De kapitale boerderij „Vierhuizen" van de gebroeders Zomerdijk aan de Grote Sloot in Burgerbrug (N.-H.) is zondagmorgen afgebrand. Men ver moedt, dat de brand werd veroorzaakt door hooibroei. De brandweer van Zijpe schat de schade op een paar ton. DEN HAAG Nederlandse dieren artsen hebben massaal en in een re cordtempo de vleesexporteurs in ons land uit de brand geholpen. Amerika heeft namelijk aan de invoer van vlees scherpere eisen gesteld. In verband hiermee waren in ons land binnen drie weken 120 dierenartsen nodig. Op een noodkreet van de veeartsenij - kundige dienst reageerden 250 veeart sen, die nu de keuringen verrichten. Velen van hen zijn gepensioneerd en werken slechts een paar uurtjes per dag. De komende twee tot drie jaar blij ven deze 250 helpers in nood dit werk doen. Daarna krijgen 120 pas afgestu deerde veeartsen er een vaste baan aan. De vleesexporteurs werden 'n maand geleden voor het blok gesteld: na 22 juli mocht naar Amerika alleen vlees van vee, dat vóór slachting door dierenart sen was gekeurd. Voorheen zochten minder geschoolde keurmeesters de niet gezonde dieren uit. Alleen die gingen dan naar de veearts. De veeartsenijkundige dienst, die on der de ministeries van Landbouw en Sociale Zaken valt, sprong de expor teurs bij. Samenwerking werd gezocht met de Ned. Mij voor Dierengeneeskun- de, die alle veeartsen in de boeken heeft staan. Aan alle leden ging een dringen de oproep uit. Ook alle gepensioneerden kregen de noodkreet in de bus de export naar Amerika op gang te hou den. Het ministerie van Defensie gaf zelfs tien veeartsen buitengewoon ver lof. Het succes loog er niet om: de 250 aanmeldingen overtroffen de stoutst' verwachtingen. Amerika heeft de verscherping van de eisen al eind vorig jaar aangekon digd. Het was" een algemene maatregel die niet de bedoeling had de invoer van vlees te beperken. Het land stelt steeds hogere eisen aan de hygiëne, aldus het ministerie van Landbouw. Nederland voert jaarlijks voor zo'n 200 miljoen gulden aan vlees naar de Verenigde Staten uit. Dank zij de steun van de Nederlandse artsen is het ge lukt om de Amerikaanse uitdaging mei de miljoeneninzet te aanvaarden.

De Vallei | 1968 | | pagina 4