Veenendaals dagblad Buiten Opleving in Duitsland DEFINITIE VAN DOOD ONDER DE LOEP Prins Maunts vaart mee o POLYSELECT MATRASSEN Voor Biafra miljoenen guldens gevraagd Gelukkigt hereniging mw Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bijna 60.000 le«e woningen in Nederland Ojoekwoe eist volle pond NIXON ROCKEFELLER REAGAN Gevaarlijke man ontsnapt uit inrichting Groentehandelaar in sloot gereden Niet hart maar hersenen Vijfdaagse actie begonnen Kaas en boter in Engeland zeer goedkoop ISRAËL EIST BOEING TERUG Wisselvallig NIEUWE RUGWERVEL In 't oranje Bedenkingen Schotland GEEIK POLITIEK Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telet 08385-10550 (adm.) 10757 en 10955 (red Giro 1321600 Rhenen. Boekhandel C Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 6 AUGUSTUS I968 - 42e JAARGANG no. I83 Republikeinen spreken zichzelf moed in MIAMI BEACH (Florida) Daverend enthousiasme heerste maandagavond i op de eerste grote zitting van de republikeinse conventie, die een kandidaat voor het presidentschap der Verenigde Staten moet aanwijzen. Deze geestdrift heerste ondanks de mededeling, dat de democraten aan de winnende hand zijn. Terwijl deze openingszitting aan de gang was, werkte Richard M. Nixon aan een persoonlijke campagne ter opvoering van het reeds grote aantal gedele geerden, dat van plan is op hem te stemmen. Gouverneur Ronarl Reagan stelde zich evenals Nelson A. Rockefeller van New York, kandidaat. Terwijl zij naast elkaar probeerden de opmars van Nixon tot staan te brengen, voegde gouverneur Spiro T. Agnew van Maryland zich aan de zij de van de Nixonianen. Hij verklaarde achter de vroegere vice-president te staan, zag af van een eigen kandida tuur en gaf zijn delegatie de vrijheid te stemmen zoals zij wilde. Aller ogen waren ter conventie ge richt op de republikeinse leiders, die op de eerste avond van het spektakel stuk der partij over het podium liepen, om in redevoeringen de democraten aan te vallen en een republikeinse ze ge op 5 november te voorspellen. Een enorme ovatie viel Barry Gold- water te beurt, die in 1964 als repu blikeinse kandidaat voor hfj president schap van presiden't Johnson verloor. Goldwater beschuldigde de overwinnaar van toen van een „ruïneus bewind". Ruim drie minuten lang juichten en zongen de gedelegeerden en toeschou wers „We want Barry". De vroegere senator van Arizona streeft thans naar een herverkiezing als zodanig. Goldwater zei, dat de kandidaten, die de partij woensdag aanwijst, het demo cratische bewind zullen afzetten en „de barrière der politieke arrogantie zullen neerhalen". De ovatie die hij kreeg was luider en langer dan die voor president Eisen hower, die vanuit het hospitaal in Washington, de conventie via de tele foon toesprak. Eisenhower riep op tot partij-eenheid en verklaarde, dat de republikeinen vastbesloten zijn een Amerikaanse terugtocht in Viëtnam te voorkomen. Ruim 17.000 gedelegeerden en be langstellenden waren aanwezig voor de openingsshow. Het hoogtepunt van de avond vormde de kernthemarede van gouverneur Daniel J. Evans van Washington, die een „frisse bries van nieuwe energie" in de leiding der na tie wilde. Reagan, die de ochtendzitting be zocht omdat hij ge-en kandidaat maar een „favoriete son" was, leef 's avonds weg zoals de etikette da vereist van officiële kandidaten. Nixon is inmiddels zo zeker van zijn zaak, dat hij in het vliegtuig, waarmee hij naar Miami reisde, gewerkt heeft aan de rede, waarmee hij zijn kandi datuur zal aanvaarden. Op het vliegvel zei hij: „Dit betekent het einde van een reis en wij geloven het begin van een nieuwe, die ons naar een nieuw leiderschap van onze natie zal voeren". DEN HAAG In Nederland ston den 1 april bijna 59.500 woningen leeg. Hiervan wartui er 12.789 niet meer ge schikt voor bewoning, zodat het werke lijke aantal beschikbare woningen 46.707 is. Hiervan zjjn er 38.549 al eens be woond geweest, de overige nog nooit. Dit blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de statistiek. In vergelijking met april vorig jaar is het aantal lege woningen met 3.500 toege nomen. Het aantal leegstaande nieuwe wonin gen was op 1 april 5.959 tegen 8.595 op dezelfde datum vorig jaar. Bij het onderzoek zijn ook gegevens beschikbaar gekomen over de tweede woningen. Op 1 april van dit jaar was dit aantal 5.648, ten opzichte van het vorig jaar betekent dit een stijging met achttien procent. Vooral in het noorden en in het zuidwesten van het land is het aantal tweede woningen aanzienlijk toegenomen. VICTORIA (Canada) Een chirur gisch team van het Royal Jubilee" ziekenhuis, heeft een zieke ruggewervel van een man vervangen door een me talen prothese. De patiënt, een niet bij name genoem de man van 60 jaar, maakt het zeer goed, aldus is bekendgemaakt. Hij kon kiezen tussen de operatie en perma nente bedlegerigheid. jTAp veie plaatsen kleuren in vrolijk hei-oranje, gegloeid uit scharlaken, de l ij sterbes -trossen. Xe wijzen reeds vooruit naar de herfst wanneer tal van andere vruchten en beziën tussen het verkleurende blad fonkelen, doch de vogelbes is in fel en ongeremd ver toon stellig no. 1, want de bosbessen aan de lage struikjes zijn evenmin als de rode vossebessen bijzonder spectaculair en het groen der kogel tjes-schijven van de vlieren moet eerst glanzend zwart wezen om min of meer de aandacht te trekken. In wallen en langs wegen, aan de spoordam en in de onderbeplanting springen de lijs terbessen alom in het oog en toen de „oude" Koninginnedag (31 augustus) nog werd gevierd, kwam het prachtig uit, dat de hogen, erepoorten en guir- lahdes op het platteland met deze tooi konden worden versierd. Er kwamen ook hei. goudsbloemen en dahlia's bif te pas. Toch bleven er genoeg trossen in het hout hangen, om de lijsters en spreeuwen aan te lekken. Ze werden in oude tijden in paardeharen strik ken gevangen, die met de oranje bes sen verraderlijk werden gespijzigd, zodat zelfs de wetenschappelijke naam „aucuparia" er aan werd ver bonden, want aucepsvogelaar en „aucuparia": wat tot de vogel vangst dienstig is. Wie de beziën wil bewaren (als een winterse versnape ring voor de volièrebewoners of om in de tuin aan de vogels te verstrek ken), plukt de rijpe schermen en draagt ze snel en kunstmatig, want anders worden ze zwart en ook loopt men de kans op rotting. Behalve voor de vcge'.vangers bewaarde men eer tijds de lijsterbessen als een probaat en mild laxeermiddel, om niet te spre ken van de magische krachten, die vroegere generaties er aan toeschre ven. 6 aug. '68 A. B. WIGMAN De congreszaal in Miami Beach biedt plaats aan 18.000 mensen, onvol doende voor de 30.000 deelnemers aan de conventie, maar een deel van de ac tiviteit speelt zich af in hotels en club lokalen. (Voor meer en uitgebreider nieuws van de conventie zie men o.a. onze binnenpagina). KINDHOVEN Er is opnieuw een patiënt ontvlucht uit de Rijks Psychia trische Inrichting in Eindhoven. Gis termiddag om ongeveer één uur zag de 24- jarige A. V. uit Aarle-Rixtel kans de inrichting te ontvluchten. De man wordt als gevaarlijk beschouwd. UTRECHT De 25-jarige groente handelaar W. G. Calis uit Laren (Ns-H.) is gisteravond met zijn personenauto in een sloot langs een polderweg bij Eem- nes gereden en verdronken. Omtrent de toedracht van het ongeluk is niets hekend. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren. Omstreeks zeven uur werd de auto in de sloot gevonden. De heer Calis bleek toen reeds te zijn overleden. ZWOLLE Gistermiddag is de ne genjarige Martien de Velde uit Zwolle in het gemeentelijk openluchtbad al daar om het leven gekomen. De jongen, die niet kon zwemmen, is op onver klaarbare wijze in het diepe bassin ge raakt. Eerste hulp van politie en artsen baatte niet meer. r ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOMP" Thans zalen tot 200 personen. BONN Ten oosten van Nederland is een krachtig economisch hogc- drukgebied in ontwikkeling. Zo gestadig zet de economische ople ving in West-Duitsland door, dat sommige deskundigen zelfs al weer voor overspanning vrezen. Maar meest waarschijnlijk is een stabiele opleving met mate. Duidelijke tekenen van de gunstige gang van zaken in Duitsland zijn: ilrekking van arbeidsverkortingen en het maken van overuren. De Volks wagenfabrieken, steeds een goede barometer, hebben vele extra ploe gen aan het werk. De arbeidsmarkt is krapper geworden, rotere koopkracht bij het publiek. Uurlonen van c.a.o.'s zijn vijf pro cent gestegen, de werkelijke lonen echter nog meer. Er wordt weer flink gespaard. Stijging van de industriële produktie vergeleken met vorig jaar van cir ca vijftien procent. Hogere schattingen van de economi sche groei. Na eerst met vier procent te hebben gerekend komt men in Duitsland nu al tot 5,5 a 8 procent groei ten opzichte van 1967. Het per centage werklozen is teruggelopen tot circa 1 procent. De vraag naar buitenlandse arbeiders stijgt. Inmiddels is er door maatregelen van de Bundesbank zoveel krediet te krijgen, dat men alweer rekening houdt met de kans op afremmen. Verwachtingen die vrees voor over verhitting van de Westduitse econo mie weg lijken te nemen zijn: een vermindering van de uitvoer naar de Verenigde Staten die was aange wakkerd door stakingen in Amerika. CAMBRIDGE Een commissie van 12 hoogleraren van de universiteit van Har vard heeft zich uitgesproken voor een definitie van de dood die uitgaat van de functies van de hersenen en niet van die van het hart. Zjj is van mening dat de huidige criteria ter vaststelling van de dood een bron van twist kunnen zijn bij orgaantransplantaties of moderne methodes om het hart weer op gang te bren gen. Alleen de medicus kan de dood vaststellen. Aan de hand van onze criteria kan hij dat nauwkeurig doen, zeggen de hoogleraren in hun verslag, dat de vol gende maatstaven aanlegt om de dood van de hersenen vast te stellen: Het niet reageren op de sterkste stimulerende middelen of motorische prikkelingen: Afwezigheid van spontane ademhalingsbewegingen: Totale afwezigheid van reflexen. Alle proeven moeten ten minste 24 uur later herhaald worden ter bevesti ging. Als de dood van de hersenen vast staat, moeten de familie en de erbij be trokken doktoren ingelicht worden. Ten slotte moet het apparaat, dat de patiënt helpt adem te halen, uitgeschakeld wor den. De verantwoordelijkheid voor deze laatste beslissing berust bij een behan delend geneesheer, die niet is betrokken bij de transplantatie van organen van de patiënt. Ten slotte nodigt de commissie alle medici uit zich uit te spreken voor aan neming van de nieuwe definitie van de dood om snel tot een wetswijziging te kunnen komen. Een man van 53 jaar is gisteren over leden in het nationale hartziekenhuis in Londen, voordat een donor beschikbaar kwam wiens hart zjjn leven wellicht had kunnen verlengen. Dit tragische geval trok het afgelopen weekeinde evenzeèr de aandacht van de medische wereld als een artikel in de Sunday Times over bedenkingen van sommige Schotse medici tegen eventueel te snel genomen besluiten tot over planting van een hart van een donor. Volgens die medici, werkzaam in een ziekenhuis in Edinburgh, zou de huidige maatstaf die wordt aangelegd onvol doende zijn. Die maatstaf is het uit vallen van de hersenfunctie. Wanneer er aan de oppervlakte van de hersenen geen elektrische stroomstootjes meer worden gemeten, werken, zo neemt men aan, de hersenen niet meer. Herstel is dan uitgesloten en het wegnemen van het hart van de donor dan gerecht vaardigd. De Schotse medici die bedenkingen hebben geuit wijzen er op dat dit jaar in het ziekenhuis waar zjj werken vier patiënten er weer bovenop zjjn gekomen nadat aanvankelijk hun hersenfunctie was weggevallen. Zjj tekenen daarbij aan dat chirurgen die harttransplanta ties uitvoeren hieruit lering zouden moeten trekken. Herstel van de hersenfunctie treedt soms op, aldus deze Schotse medici, bij mensen die een te grote dosis verdoven de middelen hebben ingenomen en daar door hun hersenfunctie verliezen. Bij de gevallen in Edinburgh ging het om patiënten die grote hoeveelheden verdovende middelen hadden geslikt. Bij vijf van die mensen was elf uur lang geen hersenwerking meer aantoonbaar. Bij een van de vijf, een vrouw van 63 jaar, constateerde men na acht uur weer een heel lichte hersenreactie. Een maand later werkten haar hersenen weer ge heel normaal. Van de vijf overleed er maar een. De vrouw van 63 jaar en drie anderen herstelden. UNION ADVERTENTIE ADDIS ABEBA (Ethiopië) De Nigeriaanse afgevaardigden naar de vredesbesprekingen tussen Nigeria en Biafra z(jn vanochtend in hun hotel bij eengekomen om te bespreken hoe men moet antwoorden op een verrassende rede die gisteravond werd gehouden door lt.-koi. C. Odoemegwoe Ojoekwoe, de leider van het afgescheiden Biafra. In zijn rede aan het begin van de be sprekingen, verwierp Ojoekwoe de Ni geriaanse eis, dat Biafra zijn, soevereini teit moest opgeven. De kans op een her eniging met Nigeria schijnt hierdoor weer kleiner. Op de vorige besprekingen in Kam pala, waren de Biafranen tenminste be reid om te luisteren naar Nigeriaanse voorstellen over wat er in de plaats van de Biafraanse soevereiniteit zou komen en hoe de Biafraanse rechten en veilig heid zouden worden verzekerd. Deze bereidheid was er gisteravond niet. „Onze veiligheid kan niet worden ge scheiden van de soevereine onafhanke lijkheid van onze staat." aldus Ojoe kwoe. De vraag die vandaag door de Nige riaanse afvaardiging wordt besproken is of men Biafra in het openbaar ant woord moet geven, en zo ja, of dat in vriendelijk dan wel onvriendelijke be woordingen moet gebeuren. De Nigerianen willen ook vragen stel len over de aanwezigheid van twee mannen, die zij hebben geïdentificeerd als een Gabonees en een Tanzaniaan. Beide landen hebben Biafra erkend. De keizer van Ethiopië. Haile Se lassie. zou de afgevaardigden hebben verzocht hun redevoeringen zo kort mo gelijk te houden en polemieken te ver mijden. Bij een botsing tussen twee tram- stellen zijn maandag in Stuttgart der tig mensen gewond. Een tienjarige jon gen kwam om het leven. De materiële schade wordt op ruim veertigduizend gulden geraamd. De ravage was groot. In een reiswieg gaat prins Mau- rits twee dagen lang het IJselmeer verkennen. Prises Margriet, haar vriendin, mevrouw Bierman (rechts) en het prinsje hebben zich daartoe gisteren ingescheept op de „Piet Hein". Mevrouw Bierman heette voor haar huwelijk Fokje Brandsma en was op 10 januari 1967 een van de bruidsmeis jes van prinses Margriet. DEN HAAG Tussen de vijf miljoen en tien miljoen gulden hoopt de stich ting Vluchtelingenhulp Biafra Conflict te ontvangen uit een landelijke actie, die gisteren is begonnen. Vrijdagavond moet het geld binnen zijn. Dan zal de opbrengst in het Hilversumse Gooiland worden geteld. Van het geld zullen levensmiddelen A De drie Amerikaanse piloten die op 2 augustus door Noord-Viëtnam werden vrijgelaten zijn vannacht in New York aangekomen waar zij door hun dolgelukkige vrouwen begroet werden. Op de foto v.l.n.r. majoor James Low met zijn echt genote, majoor Fred Thompson met echtgenote en kapitein Joe Carpenter met echtgenote. worden gekocht voor de hongerlijden den in Biafra. De Nigeriaanse ambassa de in Den Haag is tegen de actie. De stichting Caritas Internationalis maakt volgens de ambassade bij 't verzenden van voedsel gebruik van vliegtuigen, die ook wapens vervoeren. De voorzitter van de stichting, mr. Van Walsum, heeft dit ontkend. De stichting wil zich verre houden van politieke acties in de strijd tussen Nigeria en Biafra, meende hij. De Nederlandse arts C. Eykman, die geruime tijd in Biafra is geweest, ver wacht dat in augustus 375.000 Biafranen voor het merendeel kinderen onder de vijftien jaar, de honderdood zullen ster ven. In juli is honderd ton eiwitrijk voed sel per vliegtuig aangevoerd, terwijl ze ker zeventienduizend ton per maand no dig is om de ergste nood te lenigen. Radio en televisie steunen de actie met uitzendingen. Personeel van post kantoren, gemeentehuizen en van de Amsterdamse Handelsbank werken des avonds tussen kwart voor negen en tien uur over om de giften aan te nemen. LONDEN Engeland wil de invoer van kaas aan banden leggen. De Brit se boeren schreeuwen de laatste tijd moord en brand over het „dumpen" van onder andere Nederlandse boter, kaas en melkpoeder. Een pakje Nederlandse roomboter bijvoorbeeld van 1,65 gulden kost in de Engelse winkels nog geen 85 cent. Ook kaas kost aanzienlijk minder dan in Nederland. Alleen de melk, die in En geland iets vetter 'is, is 14,3 procent duurder dan in ons land. De aantrekkelijke prijzen lokken zelfs Franse huisvrouwen naar de Engelse havenstadjes. Zij laten zich niet af schrikken door de bootreis en nemen grote hoeveelheden boter mee naar 'iuis. JERUZALEM De Israëlische re gering zal niet aanvaarden dat nog lan ger wordt gewacht met het teruggeven van de in Algerije vastgehouden ge kaapte Boeing van de El Al en zal niet zwiehten voor chantage, heeft de Israë lische minister van Transport, Mosje Casmel, in het parlement gezegd. Hij waarschuwde Algerije, dat het langer vasthouden van passagiers en beman ningsleden „zeer ernstige gevolgen" zou kunnen hebben. Carmel zei verder dat het de absolu te plicht was van Algerije om het toes- stel onvoorwaardelijk af te staan en dai de regering van Algerije verwikkeld was geraakt in een van de ernstigste internationale misdaden. Tijdens het debat werd er door ver scheidene sprekers op aangedrongen de kwestie van het gekaapte toestel ir, handen van generaal Mosje Da jan te plaatsen in plaats van het ministerie van Buitenlandse Zaken dat nu de kwestie behandelt. Israëlische troepen zijn vannacht ter zuiden van de Dode Zee Jordaans ge bied binnengegaan, waar zij, op enke le kilometers van de Israëlisch-Jor- daanse grens, strijd geleverd hebber met „een groep terroristen en Arabi sche saboteurs, die in Israël waren bin nengedrongen en die zij achtervolgden" zo heeft een Israëlische militaire woord voerder bekendgemaakt. Volgens de Israëlische lezing zijn vi;: saboteurs gedood, en zijn twee gewon den gevangengenomen. Bij Deboesia in het Golan-gebergte heeft deze nacht een artillerieduel tus sen Israëlische en Jordaanse eenheder plaatsgehad dat twee uur heeft ge duurd. lyTaandag drong met oostelijke win den geleidelijk wat drogere lucht vanuit Duitsland tot over het noord oosten van ons land door. Er kwamen zonnige perioden voor en de tempera tuur liep in de middag op verscheidene plaatsen tot zomerse waarden op. Aan het eind van de middag vormden zich vooral in het midden des lands buien Zo werd op het vliegveld doester berg 9 mm regen afgetapt. Inmiddels was een storing uit het zuiden komend tot Midden-Frankrijk gevorderd. De ermee samenhangende regen en regenbuien bereikten in de nacht reeds onze zuidelijke provin cies. Verwacht wordt, dat langs een fron tale zone, die zich van het Alpenge bied naar het noordwesten tot hoven ons land uitstrekt, storingen zich in onze richting zullen verplaatsen. In verband hiermee zal er veel be wolking zijn, waaruit tijdelijk regen of regenbuien zullen vallen, waarvan sommige met onweer. In het tempera- tuurverloop komt maar weinig veran dering. Tengevolge van de hoge voch tigheidsgraad van de lucht blijft het voor het gevoel vrij warm. Morgen: Zon op: 05.11 Maan op: 20.29 onder: 20.19 onder 03.01 I:

De Vallei | 1968 | | pagina 1