„DE GEHANDICAPTEN MOET EEN EERLIJKE KANS OP ARBEIDSVREUGDE GEGEVEN WORDEN Kwekerij gehandicapten werd officieel geopend Sociaal doen Nico Diepeveen in Zwaluwen elftal Eerste jeugdsportkamp in Leersum geslaagd T van Vliet vond ei van Columbus KVSW heeft een uitvinder in dienst Provincie fleurt de trouwzaal op VERSTOPPING? DVSA bereidt zich voor op competitie Kas andelmars KNVB komt terug De GinkeV in Rollensnijapparaat bespaart talloze guldens arbeidsloon Laat geschenk van G.S. DVJ-jeugd Clubcompetities slecht bezocht DOVO-er oefende tegen A-internationals WIELRENNEN NOURILAX DINSDAG 6 AUGUSTUS 1968 werken met andere bedrijven*'. Vervolgens knipte zij een groen lint door, wat tot gevolg had dat een prach tig bloemstuk werd onthuld. Het bloem stuk kreeg zij later door de burgemees ter aangeboden namens de gemeente. VEENENDAAL In aanwezigheid van een groot aantal genodigden ver richtte mevrouw U. Tellegen-Veldstra, lid van de Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht gistermiddag in de trouwzaal van Veenendaal de symbolische opening van de kwekerij, die werk zal verschaffen aan gehandicapte personen. Na de opening werd het gehele gezelschap per bus naar de kwekerij aan de Munnikenweg gebracht om het bedrijf te bezichtigen. Vervolgens keerde men weer terug naar het raadhuis, waar nog enkele personen het woord kregen. Burgemeester mr. dr. J. Hazen berg opende gisteren de bijeenkomst. Hij sprak van de zorg voor gehandi capten, die volgens hem geen onbeken de zorg was. Hij haalde de Gemeente lijke Sociale Werkvoorzieningsregelmg aan. In het kader hiervan werd des tijds in Veenendaal, evenals in vele an dere plaatsen, een sociale werkplaats gebouwd, die momenteel ongeveer hon derdtwintig werknemers telt. Deze werkplaats vervult een functie voor het uZidoostelijk deel van de provincie Utrecht. „De eerste Gemeen telijke Sociale Werkvoorzieningsregeling is door tal van andere gevolgd. Het werk kwam steeds verder van de grond", aldus Veenendaals burgemees ter. „Met deze kwekerij zijn wij eigen lijk begonnen vooruit te lopen op de nieuwe wet voor sociale werkvoorzie ning". De werkplaatsen voorzien name lijk in de behoefte aan „binnenwerk". Voor een groot aantal gehandicapten verdient echter het verrichten van „buitenwerk" de voorkeur boven „bin nenwerk". De stichting van een kweke rij past in het streven om ook in de „buitenobjecten" een goede differen tiatie te vinden, met het oog op de verscheidenheid in handicap van de werknemers. „De gehandicapten moet een kans gegeven worden zich volledig in het arbeidsproces oRgenomen te weten en te voelen", ging de burgemeester verder. „Voor ons moet de instelling dan ook niet zijn, dat we iets hebben waar we deze mensen kunnen onderbrengen. We moeten een mogelijkheid scheppen voor deze mensen passend werk te vinden". Burgemeester Hazenberg meende, dat met alle kracht bij de gehandicapten het gevoel dat ze buiten de gemeen schap staan weggewerkt moet worden. „Deze mensen moeten ook een kans hebben op arbeidsvreugde" 'n vreugde, die volgens hem onontbeerlijk was om gelukkig te kunnen leven. Burgemees ter Hazenberg meende, dat men tegen woordig te vaak „sociaal deed". „Dat is soms tot misselijk wordens toe", men moet sociaal zijn. Met „so ciaal doen" bedoelde de burgemeester de mensen: „Die zeggen: „Och arme, u bent gehandicapt". Verlos de mensen van dat idee!" Mevrcuw U. Tellegen-Veldstra, lid van de Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht verrichtte de symbolische ope ning van de kwekerij. Na deze indrukwekkende woorden bedankte de burgemeester het Aanne- mings- en Wegenbouwbedrijf Bruil- Apeldoorn N.V.", dat geheel belange loos de toegangswegen heeft ingewalst. De aannemer voor de bouw van het kassencomplex was J. H. Smiemans Kassenbouw N.V. te Naaldwijk, voor de elektrische installatie de firma W. van Schuppen en Zoon uit Veenendaal en voor het loodgieterswerk de N.V. v/h Fa. J. E. van Schuppen eveneens uit Veenendaal. Een apart woord van dank richtte de burgemeester namens het gemeen tebestuur tot de Verwarmingsmaat schappij Gebr. Van Harn N.V. uit Vee nendaal. Dit bedrijf had de gehele ver warmingsinstallatie van het kassen complex, voorzien van automatische temperatuurbeheersing, geschonken. Dit ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de N.V. „Dit was een vorstelijke geste", aldus de burgemees ter. „Hierdoor kwam de kwekerij snel ler van de grond dan we ooit hadden gedacht". Later schonk de burgemeester direc teur Van Harn een prachtig bloemstuk namens de gemeente. De heer Van Harn reageerde spontaan door toe te zeggen, dat hij de kwekerij voortaan als zijn petekind zou beschouwen. „Ik hoop dat de gemeente bij reparaties of uitbreiding van de kwekerij in de toe komst aan ons bedrijf zal denken. Dan geldt dezelfde voorwaarde als nu". Het lid van de Gedeputeerde Staten mevrouw Tellegen-Veldstra ging ver volgens over tot de symbolische ope ning. De kwekerij was volgens haar voor de hele provincie belangrijk. „De kwekerij moet een optimaal bedrijf zijn. Ik hoop dat het goed zal samen- ZEIST Nico Diepeveen, de inter national van tweedeklasser DOVO, heeft gisteren in het Sportcentrum in Zeist samen met vijftien zaterdag- en zondagamateurs geoefend tegen een selectie van twintig spelers waaruit het Nederlands elftal wordt samenge steld. Onder het kritisch oog van bondscoach Kessler en zijn collega Siem Plooyer bestreden de amateurs en profs elkaar driemaal een half uur. Uit de geselecteerde amateurs wordt na een speciale training het Zwalu wen-elftal samengesteld, dat donder dag 22 augustus op het terrein van Achilles in Assen uitkomt tegen de Middlesex Wanderers om de Lo Brunt Memorial-beker, welk duel onder meer wordt bijgewoond door Sir Stan ley Rous, voorzitter van de wereld voetbalbond. Van zestien uitgenodigde amateurs kwamen er slechts drie uit de zater dagafdeling, namelijk Nico Diepe veen (DOVO), Henk Kiel (Go Ahead- Kampen) en Leo Pluymgraaf (Quick Boys). De resterende amateurs waren afkomstig van gerenommeerde clubs als onder andere DCG, UVS, Middel burg, Vlissingen en Germanicus. Diepeveen heeft „een geweldige dag" gehad in Zeist. De Veenendaler heeft tweemaal een half uur gevoet bald tegen de elite van het Neder lands A-team en maakt een goede kans te worden opgesteld ift het Zwa luwen-team. ELST. Voor wandelsportvereniging „De Rijnkanters" is 17 augustus een wandeltocht georganiseerd, die in de do meinen van paleis Soestdijk zal plaats vinden. Men start vanaf het verenigingsge bouw te Soest met twee groepen, name lijk één van 10 km voor kinderen t.m. 13 jaar en één van 15 km voor personen van 14 jaar en ouder. Voorts zullen „de Rijnkanters" op 24 augustus aan de Wolmars in Veenendaal deelnemen. Het betreft hier eveneens een 10 en 15 km lange wandelroute, ter wijl gestart wordt vanaf sportcomplex Panhuis te Veenendaal. Het gezelschap werd per bus naar de Munnikenweg gebracht, waar men de kwekerij kon bezichtigen. Op de foto ge heel links burgemeester mr. dr. J. Hazen berg en derde van links mevrouw U. Tel legen-Veldstra. Diverse sprekers wensten daarna het gemeentebestuur geluk met de nieuwe kwekerij. In een bus werden de aan wezigen, onder wie diverse vertegen woordigers van de gemeenten Rhenen, Amerongen en Leersum, naar de kwe kerij vervoerd. De totale oppervlakte van de kwekerij is ruim 2 ha. De op pervlakte van het kassencomplex is 400 ni2, verdeeld in een zogenaamde „warme kas", een „matige kas" en een „koude kas". De oppervlakte aan zogenaamd „plat glas" bedraagt 46 ra men. Verder is op het terrein een kan tine met een kantoor voor de werk meester, de heer J. Helders en een opslagruimte voor gereedschappen. Bei de gebouwen waren voorheen noodwo ningen. De taak van de kwekerij, die passend werk zal kunnen verschaffen aan tien a twintig personen is de teelt ten behoeve van de gemeente en wel van perkplanten, bomen en heesters voor plantsoenen en kamerplanten voor gebouwen. LEERSUM De afdeling jeugd- sportkampen van de K.N.V.B. organi seert steeds meer vakantiekampen voor de voetballende jeugd in Neder land. Een jaar geleden waren het alleen nog Hoek van Holland waar een zes kamp was, het boskamp en het fraaie sportcentrum in Zeist, eveneens 7 we ken in het Rotterdamse vakantiehuis te Baarn. Dit jaar liet de K.N.V.B. echter zijn oog vallen op vakantiehuis „De Ginkel" in Leersum en in over leg met de afdeling Sport en Recrea tie van de gemeente Rotterdam, daar bij geadviseerd door de Raad van Li chamelijke Opvoeding, werd besloten de K.N.V.B.-jeugd, naast de reeds be staande kampen in bovengenoemde plaatsen, voor een week te huisvesten in „De Ginkel", waar de directie wordt gevoerd door de heer en mevrouw Van Dam. Voordat het kamp van start ging moesten nog enkele hindernissen over wonnen worden, daar men niet beschik te over een sportterrein bij het kamp huis. Maar na overleg met de burge meester van Leersum en in nauwe sa menwerking met sportvereniging HDS, kreeg de KNVB voor zijn wedstrijden onderdak bij HDS, dat binnenkort zal beschikken over het zo noodzakelijke tweede speelveld. Maandag 29 juli begon het eerste KNVB-jeugdsportkamp in Leersum on der uitstekende leiding van kampchef G. Jongerden, die reeds 20 jaar in di verse KNVB-kampen werkzaam is ge weest, met als stafleden de heren Stan- genbergen, Steenbeek, Toet en Verstra ten. De heer Jongerden is in het dagelijks leven hoofdagent van politie in Am sterdam. Zijn vakantie offert hij geheel op aan het kampwerk voor de KNVB. Deze man is een idealist, die enorm veel werk verzet voor de jeugd. De or ganisatie was feilloos en hiertoe heeft zeker het werk van de heer Jongerden belangrijk bijgedragen. Het is een geslaagd kamp geworden, waaraan werd deelgenomen door de verenigingen DSK, Germinal, Gouda, Kolping Boys, De Meern en De Zwarte Schapen, met in totaal ruim 150 deelne- mertjes. De hoofdschotel in een dergelijke kampweek vormt uiteraard altijd voet bal en hierbij werden in de B-afdeling de prijzen weggehaald door 1. DSK en 2. De Zwarte Schapen. In de C-afdeling werden de winnaars OSV en Kolping Boys. In het spel werd ook de HDS- jeugd betrokken. De uitslagen van de wedstrijden van de Leersummers wa ren eervol: B-afdeling HDS - Kampelf tal 2-2; HDS - Kampelftal 1-1;/HDS c - Kampelftal c 3-1. Verder werden er volleybal en tafel tennis gespeeld, terwijl bovendien een grootscheepse speurtocht was gepland. Het zwaarste onderdeel was de voetbal-» test. Opmerkelijk waren hierbij de re sultaten van de kleinsten. 54 geslaagden In deze afdeling konden 39 geslaag den worden genoteerd, terwijl in de B- groep slechts 15 jongens met het nodige aantal punten uit de bus kwamen. Dinsdagavond kreeg de jeugd een leu ke film te zien met twee kluchtfilms in het voorprogramma. Op deze avond wa ren de voetballertjes van HDS te gast. Donderdagavond kwamen de sportfilms aan de beurt. Veel te spoedig kwam het einde van deze gezellige week met een knal-avond als afscheid, waarbij onder anderen aanwezig waren enkele bestuurs- en jeugdcommissieleden van het gastvrije HDS. G. JONGERDEN idealist Met een driewerf hoera op de KNVB en een „tot volgend jaar" het staat wel vast dat de KNVB-jeugd meer weken terugkomt in Leersum namen de jeugdige voetballertjes afscheid van „De Ginkel" en Leersum, dat hun een week van grote sportvreugde had ver schaft. VEENENDAAL De 36-jari- ge heer T. van Vliet is een man die zijn hersens laat werken. Door dat werken van zijn hersens zet hij zijn handen aan de gang, om dingen te maken, die er voordien niet wa ren. Zo is hij bijvoorbeeld „uitvin der" van een „kersenkanon", maar die uitvinding heeft hem niet vee! opgeleverd. De heer Van Vliet had Jat kanon niet gepatenteerd, waar door hij ook de rechten misloopt. In zijn functie van elektricien bij de KVSW heeft hij ook zijn uitvin dingscapaciteiten bewezen en dat resulteerde in een rollensnijappa- raat. Het betekent een enorme be sparing aan arbeidstijd en levert bo vendien veel netter werk. Bij de KVSW worden verschillen-' de soorten doek gemaakt, die allen op kartonnen rollen worden gewon den. De doekbreedtèn verschillen, terwijl het tevens technisch niet mo gelijk is het doek geheel glad op de rol te krijgen. De rol is dus altijd iets langer dan het doek breed is. De uiteinden van de rol moeten ver wijderd worden en dat gebeurde tot voor kort met een mes. Wie wel eens karton gesneden heeft, weet wat voor karwei dat is. Het ge volg was, dat als men de rol half doorgesneden had, men de rest maar afbrak, wat echter weer een „karteling" ten gevolge had, die weinig verzorgd aandeed. T. van Vliet is een geboren en ge togen Betuwenaar. Hij werkt nog maar 8 jaar bij de KVSW en woont nog korter in Veenendaal. Zijn be roep is altijd elektriciën geweest, maar zijn hobby lag meer in het bankwerkersvlak. In de dorpssmid se van zijn Betuwse woonplaats was hij kind aan huis, en vaak in de weer met hamer en aambeeld. „Enige tijd geleden werd de be hoefte aan een apparaat om die ko kers af te snijden eigenlijk goed ge voeld. Toen ik er van hoorde, ben ik aan het denken gegaan. Het voor bereidende denkwerk nam ongeveer twee dagen in beslag, maar toen wist ik ook, dat het apparaat goed zou zijn. Ik heb het idee voorgelegd aan de directie en ik kreeg toestem ming het apparaat te vervaardigen. Om het niet te moeilijk te maken, werd er eerst een proto-type ge maakt, dat afweek van mijn idee hoe het apparaat er werkelijk uit moest gaan zien. Toen dat ding het deed zijn er drie apparaten gemaakt in de huidige vorm. Natuurlijk heb ik niet alles zelf gedaan. De draai ers hebben me uitstekend geholpen om mijn idee gestalte te geven en ongeveer twee maanden nadat ik met het probleem geconfronteerd was, konden we de kokers netjes inkorten". Het komt er allemaal eenvoudig uit. Het apparaat is ook nogal sim pel om te zien dan. In feite is het het ei van Columbus, maar je moet er maar opkomen. Het apparaat be staat uit een metalen cilinder, waar in een. rond mes. De cilinder wordt tegen de rol gezet en met een slin ger draait men het mesje langs de binnenzijde van de rol. Het vreet zichzelf naar buiten toe. Als het stuk eraf is, kan men met een en kele handbeweging dat kokerstukje er uit laten vallen, waarna het ap paraat gereed is om een volgende rol te bewerken. Van zijn directie kreeg de heer Van Vliet een bedrag van f 750 voor zijn uitvinding. Het octrooi, dat aan gevraagd is, komt op naam van de KVSW. De directie onderhandelt met een metaalbedrijf over dfe fabrica ge van de rollensnijder, waarbij de heer Van Vliet een percentage van de opbrengst van ieder verkocht exemplaar toegezegd is. De heer Van Vliet is niet bij zijn succes stil gaan zitten. Zijn inven tieve geest heeft al weer een ande re verbetering voor de KVSW op het oog. Hoe het allemaal precies zal gaan werken wilde hij nog niet zeg gen, maar wel onthulde hij dat hij momenteel werkt aan een methode om tufted spreien veel eenvoudiger van een patroon te voorzien. Zijn gedachten zullen de KVSW veel pro- duktiekosten besparen. „Van mijn rollensnijapparaat wist ik voor het ding gemaakt was, dat het goed bruikbaar zou zijn. Met mijn nieuwe vinding gaat het dezelf de kant op, meer wil ik er zelf niet over zeggen". VEENENDAAL De opening van de kwekerij voor gehandicapten, die gistermiddag om 3 uur in de trouw zaal van het raadhuis te Veenendaal gehouden zou worden, werd onver wacht een kwartier uitgesteld. Burge meester mr. dr. J. Hazenberg gaf als reden op het in ontvangst nemen van een geschenk van Gedeputeerde Sta ten van de provincie Utrecht. Des tijds zegden G.S. 't geschenk tie, ter gelegenheid van de opening van het nieuwe raadhuis. Gistermiddag over handigde het G.S.-lid mevr. U. Telle gen-Veldstra het geschenk, een rond polyesterreliëf van Goldenbélt. Het reliëf is speciaal bestemd voor de trouwzaal. Het geeft een geestige, iet wat brutale zienswijze van man en vrouio in sprekende vormen en felle, vrolijke kleuren. Het gedurfde kunst werk vindt een uitstekend decor in de eenvoudige opzet van het raadhuis. Op de foto van links naar rechts: mevr. Tellegen-Veldstra, wethouder A. de Ruiter en wethouder R. Kop penberg onder het kunstwerk. AMERONGEN Het eerste en tweede zondagelftal van DVSA spelen dit week end vriendschappelijke wedstrijden te gen vierdeklasser RKTVC uit Tiel. De zaterdagafdeling van de Amerong- se club is ook gestart met de voorberei ding op de competitie. Zaterdag a.s. spe len de eerste twee uitgaven een oefen duel tegen SDVB 2 en 3 uit Barneveld, terwijl deze ploegen volgende week bij JSV in Jutphaas op bezoek gaan. Voor 24 augustus wordt nog een tegenstander gezocht. Zaterdag 31 augustus wordt in Amerongen een jeugdtoernooi georgani seerd, aldus een mededeling van het DVSA-bestuur. RHENEN De jeugd van wandelsport vereniging „Vrolijke Jantjes" is tijdens het afgelopen weekeinde op bezoek ge weest bij het Dolfinarium te Harderwijk. Toen het weer wat opklaarde konden de wandelaartjes bovendien nog genieten van de zee en het strand. Pas tegen de avond keerde het gezelschap naar huis terug. UTRECHT Op de Utrechtse paar denmarkt zijn maandag 488 dieren aan gevoerd. De prijzen waren: luxe paarden: 1200-1625; werkpaarden: 1200-1600 3-jarige paarden: 900-1225; 2-jarige paarden 700-925; veulens: 300- 625; hitten: 700-950; oude paarden: 800- 1475; slachtpaarden 2,75-3,60 (per kg gesl. gew.); jonge slachtpaarden: 3,60- 3,95 (per kg gesl. gew.). De handel was vlot. VEENENDAAL De vakantie-pe riode en de nationale wedstrijden spe len de bestuurders van wielervereni gingen, die hun clubcompetities laten verrijden danig parten. De opkomsten zijn belangrijk kleiner dan normaal, hetgeen de publieke belangstelling ook beslist niet ten goede komt. Voor de rit van zaterdag waren er slechts 7 liefhebbers, verspreid over 4 klassen. Amateurs Jan Sendbrink, Nol Wildeman en de nieuwelingen Jan Co- zijnsen, Mees Wagensveld en IJbert Teunissen gingen gezamenlijk van start met enige tijd erachter B-adspirant Hans Badenbroek en jeugdrennertje Bert Wagensveld. Voor de rit van zondag kwamen er nog minder gegadigden opdagen. Slechts 5 renners verschenen aan de start, amateurs Dick Vervloet, Nol Wil deman en de nieuweling Jan Cozijnsen gingen gezamenlijk van start, waarna de A- en B-adspirant Gerrit Vink en Hans Badenbroek vertrokken. Cozijn sen won de spurt, met Vervloet als tweede. In de afgelopen dagen hebben de vol gende renners successen geboekt: Wil lem van Dompseler 15de, nieuweling te Berlicum en 20ste in de gezamenlij ke wedstrijd te Doornspyk; Arnold Voogt 4e amateur te Beekbergen en 4e te Kortenhoef (gehinderd door een val van A. Damo); Matti de Koning 7de te Beekbergen en 5de te Groesbeek; Jan Vlastuin 9e te Groesbeek en 18e te Gorrinchem; Jan Sandbrink een fraaie 2e plaats te Groesbeek, na een geslaag de ontsnapping met de sterke Mat Ger- rits uit Oploo; Jan van de Beek 10de te Gorinchem; Jan Sandbrink een fraaie Kortenhoef en Max de Vries 15e nieu weling te Groesbeek. ADVERTENTIE pil bestaan? Nourypharma in Oss maakt ze:

De Vallei | 1968 | | pagina 3