Republikeinen bijeen in Miami Verkiezing van Nixon staat vast DURE KERMIS MET MINI-MEISJES Toestand in Baskenland zeer explosief Ov er de xenzen Hitier wilde na zijn dood niet in een Russisch panopticum Experiment Kremlin eist van Tsjechen absolute gehoorzaamheid Hasselt werkt samen Weinig animo voor Bundeswehr Ambassadeur niet schuldig geacht Anglicanen tegen encycliek Autowegen in Ruhrgebied MIAMI BEACH LEEFT VAN CONVENTIE BESCHERMD Autobusongeluk in Rhodesië Franse journalisten dreigen EISENHOWER NOODTOESTAND AFGEKONDIGD ■M. Moord Zelfbestuur DEBAT GEVONDEN SECTIE TANDEN RODE KRUIS MORFINE GEHEIM W aar schuwing Wantrouwen DINSDAG 6 AUGUSTUS 1968 MIAMI BEACH Bikini's, zon en peperdure hotels vormen de ach tergrond van de republikeinse con ventie die gisteren in Miami Beach is begonnen. Hoe het er tijdens de conventie ook zal toegaan, het kan amper war mer zijn dan buiten, waar dertig tot veertigduizend vakantiegan gers de bloemetjes bui'ten zetten. Miami Beach, een eiland dat van Miami is gescheiden door een baai en dat aan de oostkust uitzicht geeft op de Atlantische Oceaan, is in alle opzichten de „speeltuin" van Amerika. In het vakantiesei zoen wordt er op de Collins Ave nue, een dertien kilometer lange boulevard langs de oceaan, onaf gebroken gefeest. Is het niet in de weelderige hotels, dan gebeurt het wel aan hoord van de paleisachtige woonboten en jachten die er in de nabijheid liggen gemeerd. Dit jaar schijnen de eigenaars van die luxueuze vaartuigen allemaal te wedden op Richard Nixon als republikeins kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap. Zijn naam treft men overal aan, op vlaggen, op uithangborden en zelfs op taxi's. Officieel berekenen de hotels prijzen die gelden voor het naseizoen, maar voor de meeste mensen zijn ze toch nog hoog genoeg. Een klei ne honderd gulden voor een over nachting is niets bijzonders. Inmiddels behoort Miami Beach de ze week aan de republikeinen. De propaganda draait op volle toeren. Ze komt voor een deel op rekening van een groot aantal mooie meis jes in mini-jurkjes die pamfletten uitdelen en die altijd bereid zijn belangstellende bezoekers of par tijfunctionarissen alle gewenste in lichtingen te verstrekken. Met de republikeinse afgevaardigden kwamen duizend extra politieman nen naar Miami Beach. Zij moeten de veiligheid van dé politici ga randeren terwijl ze af en toe ook een handje toesteken bij de rege ling van het verkeer dat in deze dagen herhaaldelijk in de knoop dreigt te geraken. Elke verkie zingskandidaat wordt bovendien speciaal beschermd door een de tachement van de Amerikaanse geheime dienst dat hem overal als zijn schaduw volgt. Buiten de strikt politieke gebeurte nissen is de conventie een soort reusachtige kermis. Dit heeft niet alleen een propagandistisch doel. Op deze wijze probeert men Miami, BONN Het leger en de marine van West-Duitsland kampen met gebrek aan personeel, vooral aan onderofficie ren. De landmacht zit met een tekort van ca. 31.000 onderofficieren. Bij de vloot is het aantal gegadigden voor een onderofficiersopleiding dit jaar met de helft geslonken. De geringe belangstelling wordt o.m. veroorzaakt door de relatief bescheiden betaling. Ook de misère met de Starfighter en rampen zoals de ondergang van de on derzeeboot Hai hebben aan de geest drift bepaald geen goed gedaan. Land- en zeemacht willen nu de mili taire loopbaan aantrekkelijker maken door er een nog betere vakopleiding voor de burgermaatschappij in te bou wen. Wellicht gaat men ook bevorderen dat „langverbanders" na hun afzwaai en kunnen overgaan in rijksdienst. De marine wil cok de lagere onderofficiers rangen een uniform gaan geven van de zelfde snit als dat van de officieren. SALISBURY In het oostelijke deel van Rhodesië is zondag een auto bus met 82 inzittenden van een berg helling gestort, waardoor zes personen om het leven kwamen. Van de overige inzittenden bleven er slechts vier onge deerd. Beach ook in de gelegenheid te stellen iets terug te verdienen van de ongeveer drie en een half mil joen gulden die het heeft moeten betalen om de conventie „te krij gen". Volgens sommige schattingen zal de plaatselijke middenstand een ge zamenlijke omzet halen van ruim twintig miljoen gulden. Dat de verkiezingsstrijd met alles wat er bij hoort enorm veel geld verslindt, becijferde dr. Herbert Alexander, directeur van de Citi zens Research Foundation, in het tijdschrift Look. Alexander voor spelde dat de kandidaten voor de in november te houden presidents verkiezingen samen bijna 180 mil joen uitgeven voor hun campag nes. Tot dusver hebben zij, aldus Alexan der, vijftig tot tachtig miljoen gul den uitgegeven. Bij de democra ten schatte hij de uitgaven van Eugene McCarthy op twaalf tot zestien miljoen gulden. Die van wijlen senator Robert Kennedy waren ruim twaalf miljoen en die van vice-president Hubert Hum phrey vier tot zes miljoen. Tenslotte zou ex-gouverneur Wallace van Alabama tenminste 25 miljoen gulden besteden. Bij de republikeinen zou Richard Nixon tot nog toe zestien miljoen gulden hebben uitgegeven, Rocke feller ongeveer hetzelfde bedrag, Reagan twee miljoen en gouver neur Romney ruim drie miljoen. In 1952 kostte de verkiezingscam pagne per uitgebrachte stem onge veer 65 cent, in 1964 was dat al een gulden vijftig en men ver wacht dat het dit jaar wel een gulden tachtig zal worden. A Overzicht tijdens de opening van de nationale Republikeinse Conventie, waar de partijkandidaat voor het Ame rikaanse presidentschap zal worden ge kozen. BONN Het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Bonn houdt vast aan de onschuld van dr. Herbert Mül- ler-Roschach, de Westduitse ambassa deur in Lissabon. Hij wordt beschuldigd van mede plichtigheid aan de deportatie en uit roeiing van de Joden. Het ministerie ziet geen aanleiding tot disciplinaire maatregelen tegen de ambassadeur, naar wiens verleden de justitie in Bonn op het ogenblik een vooronder zoek instelt. Müller Roschach, die door zijn mi nisterie naar Duitsland was ontboden, is inmiddels teruggekeerd naar Portu gal. Hij vertrekt vandaar echter de zer dagen naar Zwitserland, waar hij enkele weken een medische kuur zal ondergaan. De justitie zet haar voor onderzoek voort. Müller Roschach was van 11 novem ber 1941 tot 1 april 1942 als burger- dienstplichtige ingedeeld bij de afde ling Joodse zaken van von Ribben- trop's ministerie van Buitenlandse werd een jaar later in Noord-Afrika kendgemaakt door het kabinet van de missie bijeen was om vorige inciden- gewond. PARIJS Het Franse verbond van journalisten heeft met een actie ge dreigd als de regering niet terugkomt van het ontslag dat gegeven is aan 102 journalisten bij de staatsradio en tele visie. 't Verbond vindt dat 't beroep van journalist door de regering omlaag is gehaald en dat bij het ontslag de ar beidswetten niet zijn nageleefd. MIAMI BEACH, (Florida) De republikeinse partij is vandaag aan zijn 29ste nationale conventie begon nen tijdens welke Richard Nixon hard zijn best doet om bij de eerste stem ming te worden aangewezen als kan didaat voor het presidentschap. Volgens de cijfers zoals die ver gaard zijn door de Associated Press, komt Nixon ongeveer 100 stemmen te koTt. Zijn twee voornaamste tegen standers gouverneur Nelson Rocke feller van New York en gouverneur Ronald Reagan van Californië, blij ven hopen dat ze erin zullen slagen om te belemmeren dat Nixon het bij de twee eerste stemmingen zal halen. Rockefeller had een vrij belangrijk succes op dit punt, toen de delegatie van Ohio vlak voor het begin van de conventie besloot haar stemmen bij de eerste stemming op de gouverneur van de staat James Rhodes, de zogenaamde „favorite son", uit te brengen. Het is een onderdeel van de strategie van Rockefeller, om zoveel moge lijk delegaties bij de eerste stemming hun stemmen op „favorite sons" te la ten uitbrengen en dit te blijven doen totdat de indruk is gewekt, dat Nixon niet voldoende aanhangers heeft om uiteindelijk te winnen. Reagan is ondertussen druk bezig zo veel mogelijk individuele gedelegeer den over te halen. Volgens Rockefeller slaagt hij daar heel aardig in. „Ik geloof dat in vele delegaties men zich hoe langer hoe meer naar Reagan begint toe te bewegen", zei Rockefel ler. De stemmenverhouding op het ogen blik is: Nixon 576, Rockefeller 233 en Reagan 166. Maar volgens de AP is de ze verhouding Nixon 556, Rockefeller 232, en Reagan 159. Met 144 gedelegeer den die nog niet bepaald hebben op wie ze zullen stemmen en 232 voor zoge naamde „favorite sons". Om te winnen zijn 667 stemmen nodig. (Favorite sons zijn plaatselijke keu ze van de staten). Aartsbisschop Coleman Carroll van Miami opende de conventie met een korte toespraak en gebed. De toe spraak van de katholieke aartsbisschop betrof onder meer de oorlog in Viëtnam, de honger in Biafra, en de toestand in de Verenigde Staten. Rockefeller was in allerbeste stem ming tijdens zijn persconferentie maar hij kon geen melding maken van een grote verschuiving van stemmen in zijn richting en hij zei dat hij niet van plan was een belangrijke verklaring af te leg gen voor woensdagavond, als de stem ming begint. De woordvoerder voor Nixon, Her- bert Klein zei, dat Nixon de keuze van de kandidaat voor het vice-president- schap over zou laten aan de conven tie. Nixon is later uit New York aange komen in Miami Beach. De Republikeinse oud-kandidaat voor het presidentschap Barry Goldwater heeft maandag op een persconferentie na aankomst in Miami Beach ver klaard, dat hij de republikeinen zal aanraden Richard Nixon te kiezen tot kandidaat voor het presidentschap en gouverneur Ronald Reagan tot kandi daat voor het vice-presidentschap. Gouverneur Spiro T. Agnew van de staat Maryland, welke over 26 stem men op de Republikeinse conventie be schikt, zal zijn steun geven aan Ri chard Nixon, zo werd maandag verno men. Dit zal een grote slag zijn voor gouverneur Nelson Rockefeller. Oud-president Eisenhower heeft maandagavond de republikeinse partij MADRID De Spaanse regering heeft gisteren de noodtoestand afgekondigd voor de noordelijke provincie Guipüzcoa in Baskenland. De maatregel, die drie maanden van kracht bljjft, werd genomen wegens de toenemende gewelddadig heid van Baskische nationalisten. Op grond van een in Madrid uitgevaardigd decreet mag de provinciale overheid van Guipüzcoa nu zonder bevel tot huiszoeking huizen binnengaan, arrestaties verrichten, mensen zonder vorm van proces vasthouden en zelfs verdachte Bas- ken voor onbepaalde tjjd verbannen naar andere delen van Spanje. Sinds de moord in juni op een poli tieman in San Sebastian, de hoofdstad van de provincie, is het onrustig in Bas kenland. De agent werd doodgeschoten door een Kd van de extreme onder grondse Baskische nationale beweging, Eta. De Basken streven naar een onafhan kelijke staat in het noorden van Spanje. Om hun streven kracht bij te zetten plaatsten ze in het verleden herhaalde lijk tijdbommen, beroofden ze banken en bliezen ze afgelegen politieposten op. Vorige vrijdag vermoordde een Bas kische nationalist het hoofd van de Spaanse veiligheidspolitie in Irun, nabij de Franse grens in de provincie Gui- puzcia. De Spaanse regering maakte gisteren bekend dat de aanslagen in Baskenland worden geïnspireerd door oproerkraai ers „die hulp ontvangen uit het buiten land". Het is de tweede maal dat de Spaanse regering de noodtoestand afkondigde in Baskenland. Vorig jaar gold de nood toestand drie maanden in de aan Gui- puzcia grenzende provincie Biscaje, waar toen een groot aantal arbeiders in staking was gegaan. Voor de Spaanse burgeroorlog (1936- 1938) hadden de Basken in Spanje een zekere mate van zelfbestuur. Franco toegesproken vanuit het Walter Reed hospitaal in Washington, waar hij ver pleegd wordt na zijn vijfde hartaanval. Eisenhower legde in zijn rede de na druk op het onverminderde gevaar van de communistische dreiging in heel de wereld en verklaarde dat in dit opzicht de situatie niet veranderd is sinds de jaren dat hij president der Verenigde Staten was. „De communisten", aldus Eisenho wer, „proberen meedogenloos de macht in Zuid-Oost-Azië in handen te krijgen. In het Midden-Oosten en ook in Korea blijven zij de Verenigde Staten op de proef stellen. Op elk zwak punt in Oost- Europa, in Afrika en in Latijns-Ameri- ka trachten zij onrust te zaaien". Gouverneur Daniel Evans van de staat Washington pleitte maandagavond voor het opstellen van een nieuwe ur- gentielijst waarop problemen als die in de grote steden en het vraagstuk van de jeugd bovenaan zouden moeten staan. Als deze kwesties niet eerst zou den worden opgelost, zou er geen vrede in het buitenland en weinig veiligheid in het binnenland zijn. Senator Barry Goldwater, die vier jaar geleden de presidentsverkiezin gen verloor tegen Lyndon B. Johnson, hekelde de „eenmans-strategie'van de president. Medewerkers van vice-president Hu- bert H. Humphrey en senator Eugene J. Mc. Carthy hebben maandag, voorlo pig overeenstemming bereikt over een tv-debat tussen beide kandidaten voor de democratische nominatie dat ge houden zou moeten worden tijdens het weekend dat voorafgaat aan de demo cratische conventie, die 26 augustus begint. Het debat, dat 60 minuten zal duren, wordt verdeeld in drie onderdelen, eerst zullen beide debatteren over binnen landse problemen, daarna komt het buitenlands beleid aan de orde en het laatste deel van het debat zal worden gewijd aan de aard en de positie van het Amerikaanse presidentschap. De drie grootste nationale televisie maat schappijen zijn van de voorlopige over eenkomst op de hoogte gesteld. BONN „Ik wil niet dat ik na mijn dood wordt ten toon gesteld in een Russisch panopticum(Wassenbeelden theater). Dat zei Adolf Hitler kort voor zijn dood. Enkele dagen later slikte hij cyaankali. Zjjn lijk werd overgoten met benzine en in brand gestoken, zodat de Russische veroveraars alleen zijn verkoolde resten in handen kregen. Hoe het levenseinde van de Führer kwam wordt onthuld in een boek van de voormalige inlichtingenofficier Lew A. Besymenski, dat dezer dagen ver schijnt bij de uitgeverij Christian Weg- ner in Hamburg: „De dood van Adolf Hitler. Onbekende documenten uit Mos- kouse archieven". Hitier, zo onthult de Russische jour nalist-historicus pleegde zelfmoord met vergif en niet met een pistoolschot, zo als jarenlang is aangenomen. Het lijk van de Führer is ook niet verdwe nen, maar direct na de verovering van de Rijkskanselarij in Berlijn door de Russen gevonden. Russische artsen hebben het stoffe lijk overschot meteen onderzocht en geïdentificeerd reeds lang voor Sta lin nog het fabeltje verspreidde dat de Duitse dictator onvindbaar was en misschien wel levend was ontkomen. Direct na de verovering van het laatste bastion der nazileiders. de Reichskanzlei begonnen ploegen Russi sche militairen op 2 mei 1945 het kan selarij terrein zorgvuldig te onderzoe ken. Op 4 mei vonden de Russische luitenant Pannasof en de soldaat Tschurakof in een bomtrechter, vlak bij de „Führerbunker" de verkoolde lijken van een man, een vrouw en een grote hond. Een commissie van Russische art sen verrichtte sectie op het mannelijke lijk in de operatiekamer van een Ber- lijns ziekenhuis. In de mond van de do de vonden zij glasscherfjes, afkomstig van een doorgebroken ampul. Bij de sectie steeg uit de ingewanden de geur van bittere amandelen op, die kenmer kend is voor cyaankali. Een chemisch onderzoek toonde aan. dat zich in het lichaam resten van ka liverbindingen bevonden. De commis sie stelde eenstemmig vast, dat de doodsoorzaak vergiftiging moest zijn, daar het lichaam verder geen sporen van verwondingen vertoonde. Een belangrijke troef bij de identifi catie van de dode was de onderkaak, waarin tien van de vijftien tanden kunsttanden waren, en de bovenkaak met een gouden brug, waaraan negen kunsttanden. Ondanks de chaos na de ineenstor ting van hetnazirijk, wisten de Rus sen de tandtechnicus Frits Echtmann die de prothesen voor de Führer had gemaakt te vinden. Hij identificeerde het gebid zonder enige aarzeling als dat van Hitier. Nog andere getuigen, onder wie een assistente van Hitiers tandarts, staaf den de conclusie van de Russische lijkschouwers, dat het lijk ongetwijfeld van Adolf Hitler was. Ook de vrouw, Hitiers vriendin Eva Braun, stierf door cyaankali. Tevoren was het vergif beproefd op Hitiers lie velingshond, de herder Blondi. Kort tevoren hadden de Russische bergingsploegen op het kanselarij ter rein ook de lijken gevonden van Hit- Duitse verde- laatste Iers ministers van propaganda, Joseph Goebbels en zijn vrouw, die samen met hun zes kinderen vergif hadden Inge nomen. Hoe het gezin Goebbels afscheid nam van het leven blijkt uit een verhoor dat de Russen afnamen aan de SS-tand- arts Helmut Kunz, een lid van de me dische staf van de rijkskanselarij. Toen de Russische troepen de kansela rij vast hadden ingesloten, begreep zelfs Goebbels dat de dagen van het Derde Rijk geteld waren. Op de avond van de eerste mei riep hjj dr. Kunz bij zich en zei: „Dokter, ik zou u zeer dankbaar zijn als u mijn vrouw zou willen helpen om onze kinderen te la ten „inslapen". Kunz stelde nog voor de kinderen onder bescherming van het Rode Kruis te stellen, maar daarvan wilde Goebbels niets weten. Diezelfde avond maakten de troepen die de kanselarij nog digden, zich gereed voor een uitval, in de hoop nog te kunnen door breken naar de vrijheid. Niet-militai- ren, vrouwen en kinderen moesten weerloos achterblijven. Mevrouw Goeb bels zei: „Onze troepen gaan nu weg. De Russen kunnen elk ogenblik hier zijn en ons storen. Nu moeten we opschie ten". De kinderen lagen op dat ogenblik al in bed, maar sliepen nog niet. Helga (12), Hilde (11), Helmut (9), Holde (8), Hedda (6) en Heide (4). Dr. Kunz ging de slaapkamer binnen en gaf elk van hen 'n morfine-injectie, zodat zij na een minuut of tien in diepe slaap verzon ken. Mevrouw Goebbels, waarschijnlijk ge holpen voor dr. Sturmpfegger, een van Hitlersjjfartsen, stopte ieder van haar slapende kinderen een kapotge- drukte ampul met cyaankali in de mond. Huilend verliet zij de slaapkamer. Daarna namen ook zij en haar man vergif. De volgende dag, 2 mei 1945, vonden de Russische bergingsploegen het echt paar Goebbels. Een dag later werden ook de lijken ontdekt van de zes kin deren, allen nog in nachthemd. Op 4 mei werden de stoffelijke res ten van Adolf Hitler in een ruw houten krat van 163 x 55 x 53 centimeter ge legd en naar de sectietafel van de Rus sische medici gebracht. Na de lijkschouwing en de identifica tie hebben de Russen het stoffelijk overschot in een geheim gehouden plaats verbrand en de as verstrooid in de wind. maakte daar echter .een einde aan. De Basken, die ook in zuidwest Frankrijk wonen, hebben hun eigen taal. Hup. openlijk verzet tegen de Spaanse rege ring dateert van ongeveer vier jaar ge leden. In januari 1965 werden namelijk negentien Basken veroordeeld wegens het lidmaatschap van een verboden or ganisatie en het voeren van onwettige propaganda. LONDEN De Anglicaanse bis schoppen op de Lambeth-conferentie in Londen hebben zich gisteren kritisch uitgelaten over de encycliek „Humanae Vitae" van paus Paulus over geboorte regeling. De bisschoppen bestreden de stelling van de paus dat het gebruik van voorbehoedmiddelen zou leiden tot aantasting van de zeden. Bisschop Edward Helles van West- Missouri, vader van vier kinderren, zei dat hij voorbehoedmiddelen gebruikte en dat het zijn huwelijk niet bemoei lijkte. Verscheidene bisschoppen verklaar den dat een aantal frasen van de pau selijke encycliek niet goed waren ge kozen. Inmiddels heeft het Vaticaanse dagblad 1' Osservatore Romano gisteren herhaald dat de encycliek, in weerwil van alle kritiek daarop, niet zal wor den herzien. De paus zal niet toegeven aan de druk om zijn absoluut verbod op het gebruik van voorbehoedmidde len te wijzigen, zelfs niet als een meer derheid in de rooms-katholieke kerk hierom zou vragen. De kerk is geen ge meenschap die wordt geregeerd door een democratisch regime, dat de re gels volgt van meerderheid en minder heid, aldus het blad. DUISBURG Alle doorgaande we gen in het Westduitse Ruhrgebied zul len in de komende jaren worden veran derd in autowegen. Van elk punt in dit industriegebied is men dan in het algemeen niet verder dan drie kilometer verwijderd van een autoweg of een weg voor snelverkeer. In de gehele Bondsrepubliek zal na voltooiing van de wegenaanleg geen en kele plaats verder dan vijftig kilometer van een autoweg verwijderd zijn. Deze plannen op lange termijn heeft de West duitse minister van verkeer, Georg Le ber. gisteren bekendgemaakt. Door het Ruhrgebied komt een snel- verkeersweg die van Oberhausen wes telijk voorbij Wuppertal loopt en bij Wermelskirchen aansluiting zal geven op de autoweg Leverkusen-Kamemer Kreuz. BRUSSEL In Hasselt in de Belgi sche provincie Limburg is een econo mische hogeschool gesticht als voorlo per van een universiteit. De hoge school zal samenwerking met Neder lands Limburg nastreven. Dit is be kendgemaakt door het kabinet van e gouverneur van Belgisch Limburg. De hogeschool is gesticht door een „vereniging voor wetenschappelijk on derwijs in Limburg" waarin overheid en bedrijfsleven zijn vertegenwoor digd. De colleges beginnen in oktober. Belgisch Limburg ijvert al geruime tijd voor de oprichting van een uni- siteit. In de bekendmaking van giste ren werd gezegd dat men er stellig op rekent dat de nieuwe wet op de uni versitaire uitbreiding, die binnenkort aan het Belgische parlement wordt voorgelegd, aan de verlangens van de provincie tegemoet zal komen. In af wachting daarvan is de hogeschool ge sticht. In het najaar wordt begonnen met studies voor het kandidaats- en licen tiaatsexamen in de handelsweten schappen en voor handelsingenieur. De hogeschool staat open voor alle le vensbeschouwingen Y7eel is er niet bekend geworden over de samensprekingen van de Tsjechen met hun bondgenoten in het dorpje Cierna nad Tissou en de Slowaakse hoofdstad Bratislava. Slechts de grote lijnen zijn en dan nog maar vaagjes door de Tsje chische staatslieden onthuld. Uit die grote lijnen kan men opmaken, dat de poging van de landen van het Pact van Warschau om de interne gang van zaken in Tsjecho-Slowakije te beïnvloeden, misluks is. De liberalisatie gaat door. Ten koste van welke prijs is nu nog maar te raden. De buitenlandse politiek en de militai re koers zijn vaster dan ooit aan het oostblok gebonden. I7r is dus iets gewonnen. Er was voor de Tsjechen ook geen alternatief. Hun revolutie is niet als die van de Hongaren in bloed gesmoord. Er blij ven kansen en mogelijkheden, die de hoop op een betere toekomst open la ten. Veel anders was er niet te bereiken. Militair verzet zou waanzin zijn ge weest. Er is en was geen verbinding met het Westen, geen mogelijkheid om een militair plan dat enige kans op succes bood te verwezenlijken. De grenzen zijn bijna geheel in handen van de landen van het Oostblok en te lang om te verdedigen. Een militair verzet zou een waanzinnig avontuur zijn geworden, die het bestaan van ALEXANDER DUBCEK ...tijd gewonnen... het gehele land in de waagschaal zou hebben gesteld. Het is niet aan te ne men dat Dubeek en de zijnen dit al les ook maar een minuut hebben overwogen. lYit alles maakt het opgeven van een zelfstandige politiek naar buiten natuurlijk veel gemakkelijker. Lucht kastelen prijsgeven mag misschien een beetje pijnlijk zyn, in werkelijk heid is er geen sprake van een reëel offer. Dat niettemin Dubeek die luchtkastelen als ruilmiddel te gen aanvallende bondgenoten heeft gehanteerd, is evenzeer aan te ne men. ïYe Tsjechische machthebbers staan nu, na een spannende week een beetje daas weer in het Hradcin in Praag, met in hun handen de moge lijkheid om binnenslands aan een ex periment te beginnen. De titel van dit experiment luidt: democratise ring van een In wezen totalitaire staat. Het lijkt op zich een onmogelijk expe riment. Het is een verzoenen van in zich on verzoenbare grootmachten. De mar xistische staat met om tc beginnen de dictatuur van het proletariaat en de mogelijkheid tot uiting van de vrije volkswil. Wat een vrije pers cn een vrije me ningsuiting in een dergelijk experi ment kunnen en moeten doen is he lemaal een vraag op zich. Men kan zeggen, dat de vrije Tsjechische pers zich tijdens de onderhandelingen „goed" heeft gedragen. Maar wat zal de toekomst brengen? Men bedenke ook dat Dubceb. Svobo- da, Smrkofsky enz. wel in de eerste plaats Tsjech en of Slowaken zijn, maar toch ook communisten. Welis waar communisten van een voor een orthodoxe marxist vreemd genre, maar gevormd in de partijlijn. Het zal meer dan belangwekkend zijn, de ontwikkeling van het Tsjechische experiment te volgen. MOSKOU Het Kremlin heeft gis teren, nadat de Russische delegatie uit Bratislava in Moskou was terugge keerd, te kennen gegeven dat het ver wacht dat de Tsjechen zich loyaal hou den aan de afspraken. De Russen verwachten nu van de Tsjechslowaakse leiders dat zij zich als loyale communisten zullen gedra gen en met de andere leden van het Pact van Warschau nauw zullen sa menwerken. Zowel de Pravda, het blad van de Russische communistische partij, als de Isvestia, het blad van de Russische regering, eisen dat de Tsjechen niet alleen met woorden maar ook met da den bewijzen dat zij trouw zijn aan de zaak van het internationale communis- De Prawda spreekt bijvoorbeefd van de noodzakelijkheid van een „onver zoenlijke strijd tegen bourgeois-ideolo gie en tegen alle anti-socialistische machten". Dat slaat duidelijk op de vernieuwingen van de Tsjechoslowaak- se leiders, waarom de strijd was begon nen. Deze waarschuwingen aan het adres van de Tsjechoslowaakse leiders ko men in strekking overeen met uitlatin gen van Russische politici. Die zeiden bij terugkeer uit Bratislava dat de slagzin van Dubeek „Wij gaan door met onze vernieuwingen" uitsluitend voor binnenlands gebruik was en dat de Tsjechische leiders spoedig zullen terugkeren op de oude koers. Diezelfde toon klinkt door in de kran ten in alle landen die aan de conferen ties van Bratislava hebben deelgeno men. Maar ook de Tsjechische kran ten zijn minder opgewekt in hun com mentaren dan men zou verwachten op grond van de optimistische uitlatingen van Dobcek. Zo schrijft het blad van de Tsjechoslowaakse jeugdbond: „Het is duidelijk dat de anderen concessies hebben gedaan. Maar de vraag blijft open welke concessies wijzelf moeten doen". De Tsjechoslowaakse communisti sche leiders zijn er tot nu toe niet in geslaagd hun volk te verzoenen met de resultaten van de conferenties van Cierna en Bratislava. Hun optimisti sche uitlatingen worden met wantrou wen aangehoord. De verzekering dat er geen wijzigingen zullen worden aan gebracht in de binnenlandse gang van zaken heeft geen vreugde gebracht. De mening overheerst dat er. alle verzekeringen van het tegendeel ten spijt, een zeer grote prijs is betaald en dat die prijs zorgvuldig geheim wordt gehouden.

De Vallei | 1968 | | pagina 5