door Ad riaan P. de Kleuver VALLEI? 10550 11079 Veiling Septer Tiel Een wondermooi bos met diepe erosiedalen en slingerende paden PADDESTOELEN ZORGEN VOOR DE OPR UIMING IN HET BOS Musketiers Ter schuur se versloeg Boys (5-4) uw Mist u Leven Geheimen V W-agenda Geslaagd Paddestoelen Womler Reeën DINSDAG 6 AUGUSTUS 1968 Dan nadert het uur van de komst van de.reeën. O nee, niet in de dichte dennenbossen. Wel lavelend in de brandsingels en soms aan de rand van de gerstakkers bij Overberg. Je ver wondert jezelf er soms over hoe kan dat ze naast de camping de Ossen- berg nog geen honderd meter van de tent af rustig aan het knabbelen zijn. Dat hebben de campingbewoners mij meermalen verteld. „Herten" noemen ze ze dan. Nu de bronstijd nadert leg gen de bokken hun schuwheid wel wat af. 'k Heb van die jonge bokjes al ach ter de geitjes aan zien rennen. Rare bokkesprongetjes maken ze dan. Maar er loopt daar op de Amerongse berg en op de Hoge Ginkel één ouwe bok rond waar ze allemaal als de dood voor zijn. Ik noem hem maar de Pasja, Een paar maal zag ik hem en mensen wat een majesteit vertoont dat ree. Een week geleden stond hij met twee reegeiten midden op de dag brutaal midden in 'n grote gerstakker langs de Dwarsweg. Dat verwacht je loch niet. Dat maakt het buitenzijn altijd zo spannend. Je weet het ene moment niet wat je het andere te zien krijgt. Je moet nooit met de zekerheid van huis gaan dit of dat te zien. Het wordt je soms klakkeloos in de schoot geworpen. Vorige week maakte ik het met een excursie wel wat laat op de berg. De mensen hebben wel vertrouwen in je terreinkennis, maar toch blijven ze dan dicht bij je. De zon was bloedrood on dergegaan en door het openstaande beu kenbos gloorde het laatste violet aan de westerkim. Hoe §nel het daarop in een groot bos donker kan worden waarden Een regenbeek in een erosiedal op de Amerongse berg. wij op ondubbelzinnige wijze. Het was of er een gordijn aan de hemel dicht getrokken werd. En dan komen de verhalen los. Over toen en toen en toen. Over bange mensen, die een weerwolf 'met kletsende poten achter zich aan hadden horen komen. Je lacht er om en je bent gelukkig met de wetenschap, dat zulke griezels alléén maar in het rijk van de fantasie bestaan. En toen. In eens aan het einde van het bospad ke ken» twee vurige ogen ons aan. Even maar en opeens waren ze er niet meer. Ze waren laag bij de grond en we peinsden er over wat dat voor een dier geweekt kon zijn. Een verwilderde kat? Of een vos? We weten het nog niet. Een mens behoeft ook niet alles te weten. Adriaan P. de Kleuver. arm geval, dat leeft van de afvalstoffen van het bos. In sommige gevallen zelfs „in" levenloze dieren, rupsen b.v., maar dat zijn zeldzame gevallen. Paddestoelen vormen zo'n beetje de opruimingsdienst van het bos en dan moet men ook denken aan weilanden waar champignons gedijen, ja zelfs aan de Blauwe Hel waar in het moe ras tientallen soorten van paddestoelen groeien. Overal waar afvalstoffen in de bodem of in dood, rottend hout aanwe zig zijn groeien die spierwitte draden. Hoe die daar komen? Vroeger snapten onze primitieve voorouders daar geen snars van. Ze dachten dat het dui velswerk was, gaven aan de paddestoe- Jeugdvorm van een grote parasol- zwam. O vogel en als ik het opraap zeg ik bij mezelf", hé, poppelapé, waar is dat nou van." Dan is het herkennen er: van een nachtzwaluw. Nu weet ik best dat je 'n hele dag door het bos kunt dwalen zon der die al schaarser wordende vogel te vinden. Zelfs 's avonds is het een tref. Je zou net zo goed een ring van je vin ger kunnen halen en die van een boot midden in de Noordzee kunnen gooien en dan proberen, die weer op de bodem te gaan zoeken. En toch lukte het op'n avond waarop de zon al laag stond en STMT aü sat=; heksenboleet en Judasoor, heksenkrin gen waren plekken waar verdoemden huil duivelsdans hadden gehouden. Wij weten beter. Wij hebben heus 'n beetje medelijden met de stumpers, die nog steeds niet helemaal los zijn van de poespas die er vroeger om gemaakt werd. Wij weten dat uit de gaatjes of tussen de plaatjes of stekels onder de hoed, ja ook uit de „buik" van de bo- visten wolken sporen komen die de wind meeneemt en „ergens" afzet. Eigenlijk een ongehoorde verspilling -aq jnrqeu ap uj aee^ *W>njA ap uba hoeft geen plant of dier een pil om het evenwicht te bewaren. Miljarden spo ren van paddestoelen gaan verloren en slechts honderden komen terecht op plaatsen waar de levensomstandigheden gunstig zijn. Dat is het wonder. Bloemen produceren wagonladingen stuifmeel d,at voor het grootste gedeel te door insecten en dieren gegeten wordt. Een klein deel slechts is nodig voor de bevruchting. Dat is het gewel dige van de Schepping. Er is overvloed van alles voor soms maar héél weinig levend organisme. De rest wordt weer afvalstof voor ander leven. Dat is toch zéker het overdenken waard. Zulke zeeën van gedachten golven op je aan als je daar in die verrukkelijke vrijheid in het Amerongse bos rond zwerft. Je proeft deze dingen als een prikkeling van je geest. Het heeft iets, dat je' verheft boven het alledaagse, waar mensen de „sporen" van hun werk in de vorm van geld laten rollen, 't Is goed dat de mens zich eens bepaalt bij het héél kleine en schijnbaar zo gerin ge, maar dat krachten in zich heeft die je met dat „aardige slijk" niet kopen kunt: het leven zelf. Op het bospad- ligt een veertje van 'n zeldzame gast te zien. Hij het was haast vanzelfsprekend een mannetje zat ergens al een tijdje te kwaken. An ders kan ik het niet noemen, want dat „zingen" van een nachtzwaluw in de avondstond heeft meer weg van kikker gekwaak. Die keer dan vloog er een met oneindig sierlijke vlucht over de grote kaalslag boven aan de Prinseveld se hucht. Een hele tijd lang. Ze kwam langs de plek waar wij verdekt opge- door de lucht zweefde. maal niets, 't Was of er één veertje steld stonden en je hoorde niets. Hele- Wij dachten aan uilen, die ook zo ge ruisloos vliegen. Dat veertje in mijn hand was zacht en teer en hód de kleur van boomsohors. Geen wonder dat een vogel, dié helemaal met zulke veertjes bedekt is „onzichtbaar" wordt als ze overdag op een ruige boomtak rust. In ons land kreeg deze vogel een reeks namen die karakteristiek zijn, vals pad uil, vliegende pad, dagslaper, nachtra- tel en geitenmelker. Men zei dat ze'zich aan een speen van een geit vast klamp te en zich dan volzoog met melk. On zin. Klinkklare nonsens. Net als de gier zwaluwen rond onze huizen vliegen ze met wijd opengesperde muil rond om kevers en nachtvlinders te „vangen", ja die letterlijk uit de lucht te schep pen. Het nest vond ik wel eens met heel mooie eieren die bijna rond zijn en vol zitten met grijze en rode spikkel tjes. Je ziet ze haast niet liggen. In de grote dennebossen op de Amerongse berg voelen ze zich best thuis. Er wa ren er dit jaar wel op tien plekken te horen. Bosspaden hebben zo hun geheimen De brede grindpaden vooral. Toch is al dat geheimzinnige te verklaren. Meest al is er een brede strook gras naast, ja tot aan de toppen van de heuvelrug toe. Zo'n weg is hoger in het midden en ELST In een prettig en sportief duel heeft Musketiers met 5-4 van Ter- schuurse Boys gewonnen. Op het glad de en moeilijk bespeelbare veld ging Musketiers direct in de aanval en reeds in de tweede minuut scoorde Teus Hei kamp uit een prachtige pass van debu tant Aart Drost de openingstreffer: 1-0. Door dit snelle succes nam Muske tiers het hefit geheel in handen en wer den de Boys in de verdediging gedrukt. Doordat men het te mooi wilde doen en de combinaties te kort hield, wist men de grote veldmeerderheid vooralsnog niet in doelpunten uit te drukken. In de 22e minuut werd de voorsprong ver groot tat 2-0, toen Teus Heikamp keurig vrij gespeeld werd door Cor Henzen en met een lage schuiver de Boys-keeper geen kans gaf. Hierna verminderde het offensief wat van de groen-witten en konden de Boys tot enige goede tegenaanvallen komen, die voorlopig strandden in de Musketiersdefensie, waarin debutant, Wim Zittersteijn uitstekend werk ver richtte tezamen met aanvoerder Van de Klift. Nadat rechtsbuiten Kees v. d. Klift uit een snelle combinatie nog tegen de paal had geschoten, boekten even later de Boys aan de andere zij succes. Hun uitstekende rechtshalf was met zijn aan vallers mee naar voren gerukt en met een afstandsschuiver, die via een haag doel verdween, liet hij keeper Van Kra nenburg kansloos: 2-1. Na rust een fel spelend Terschuurse Boys, dat na vijf minuten de gelijkma ker rèeds maakte, toen keeper Van Kranenburg de spekgladde bal liet glip pen en deze in het net rolde: 2-2. Spoe dig had Musketiers hier echter een ant woord op. Teus Heikamp was naar links afgezwenkt, waar hij de bal keu rig toegeschoven kreeg van linkshalf T. van Kranenburg en met een flitsend van spelers in de uiterste hoek van het vleugelschot passeerde hij de Boys-kee per voor de der maal: 3-2. Na ruim 20 minuten spelen voerde Musketiers de stand op tot 4-2, toen Teus Heikamp de zeer goed debuterende linksbinnen Aart Drost vrijspeelde en deze rondde zijn werk af met een treffer: 4-2. Meteen echter keerde de spanning terug, want een hoge voorzet werd door de Boys middenvoor over de uitlopende Van Kranenburg in het doel gekopt: 4-3. Tien minuten voor tijd stelde Cor Henzen de zege veilig door uit een snel le uitval 5-3 te scoren. In de laatste mi nuut kreeg Terschuurse Boys een straf schop toegewezen tven Wim Zittersteijn met de Boys-nfoddeltvoor in het straf- schopgebied k*vam te vallen, waarin de goed leidende scheidsrechter een straf schop zag. Dit betekende als eindstand: 5-4. RHENEN VVV-Rhenen organiseert op 4aterdag 10 augustus 1968, de jaar lijkse Marschpolderexcursie. Deelne- nemers worden verzocht die dag 's mid dags om half twee op het kerkplein te Lienden aanwezig te zijn. Men kan dat doen per fiets, bromfiets, auto en óók per bus vanaf Rhenen of uit welke richting in de Betuwe dan ook. Excursieleider Adriaan P. de Kleu ver leidt een wandeling over de oude Rijnbandijk met de onvergelijkbaar mooie Wielen met hun plantenschat en vogelrijkdom. Terug in het dorp Lien den ongeveer half vijf, volgt een be zoek aan de prachtige kerk. Dan speelt Adriaan P. de Kleuver enige nieuwe composities'en improvisaties van hem zelf op het prachtige oude Naber-orgel dat deze kerk rijk is. Vanzelf zijn de inwoners van Lienden in de kerk van harte welkom om dit concert te beluis teren. Al met al belooft het een bijzon dere middag te worden, waarbij natuur en cultuur beide ieder op zichzelf ruim schoots aanwezig zijn. Voor de wan delliefhebbers dus van half twee tot half vijf wandelen en dan het jaarlijk se orgelconcert. Na afloop is er een collecte voor het orgelfonds. Nachtelijke Rijnvaart Voor de laatste madl in dit seizoen organiseert de VVV-Rhenen een roman tische nachtelijke Rijnvaart op woens dag 21 augustus 1968. 's Avonds om 8 uur vertrekt de moderne salonboot „Jacqueline" vanaf de steiger aan het Veerplein. Aan boord zal de gezellig heid geen grenzen kennen, mede dank zij het feit dat er een orkest aanwezig is om de vaart muzikaal op te luiste ren. Er is verder aan boord volop ge legenheid tot dansen. De nachtelijke Rijnvaart zal tegen de sterk geredu ceerde prijs van f 7,50 p.p. kunnen wor den meegemaakt. Het belooft weer een fantastisch evenement te worden, gelijk aan de bekende gezelligheidsvaarten op de Bovenrijn in het Duitse wijnland. Er is slechts een beperkt aantal plaatsen beschikbaar. Voorverkoop van kaarten op het VW-informatiekantoor, ook te lefonisch onder nummer #8376 r— 2333, Voor het diploma Alg. Handelskennis (Middenstandsdiploma), slaagden in Amersfoort de volgende cursisten van de Chr. Middenstandscursus, die gehou den wordt in de herv. ulo aan de Geer- seweg 49 te Veenendaal: J. v. Beek, Veenendaal (behaalde vorig jaar school- certificaat ulo III); mej. N. Beyer te Ede; B. Geerts, Veenendaal; J. v. d. Heetkamp, Ederveen; mej. A. v. Lien den, Rhenen; mej. G. ter Maten, Ach terberg; K. Riemers, Veenendeal; W. Vos, Veenendaal; J. Veenhof, Vee nendaal. KPIT u dan even a.u.b. dan brengen wij hem nog Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur 's Zaterdags van I6.30-J-7.30 uur Opgave na klasse mm maat. Appelen 75/opw 70/75 65/70 60/65 55/60 Golden Delicious x Yellow Transp. k.l 30—34 27—29 20—23 x Yellow Transp. k.2 25—29 28—33 15—25 11—22 10—16 x Stark Early k.l 58—63 38—60 25—48 18—36 x Stark Early k.2 33—56 2744 14—34 11—21 Mantet k.2 39—59 26—52 24—45 16—36 15—22 Early Victoria Fabrieksappelen per 100 kg blank f 8,10 38—40 34—40 1 39—45 17—22 26—30 9—27 13—48 6—24 19—32 Peren: Noordholl. Suikerperen x Kruideniers Precose de Trevoux k.2 Bramen per doosje van 250 gram 4471 Aardbeien per doosje van 250 gram 51—56 33—36 Frambozen per doosje van 250 gram 78—94 Rode bessen 65105 Rode bessen per doosje van 250 gram 2544 Morellen 8082, morellen met steel blok 60 Pruimen: x Eldikse blauwe 3042 1024 x Eerly Laxton 2768 1026 x Ontario 2585 1042 x Saarpruimen 34126 1350 Wijnpruimen 112120 4454 Reine Claude Douillins 2051 12—24 Washington 1944 Meloenen per stuk 106134 Groenten: Andijvie 3034, bloemkool per stuk 32—65 9—33, peulen 170—180, tuinbonen 11—16, x prinsessebonen 65—190, sla per 100 krop f 7.0011.00, komkommers groene per stuk 20—24 16—19, x snijbonen 70—160 5588, savooiekool 20—22. uien 1721, capucijners 9395, wortelen per bos 3135, x r tomaten per kistje van 6 kg export a f 4.104.30, export b f 3.804.20, export c f 2.503.40, tomaten per kistje van 6 kg f 2.104.20 1.00—2.40, x aardappel middel 816 x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij andera vermeld* 'N WANDELING OP DE AMERONGSE BERG BIEDT VEEL BEKORING Er zijn mensen, die altijd maar weer de zon, de vijfvinge rige Aurora noemen die haar rose vingers de dageraad laat omklemmen. Altijd maar die Aurora, sinds de Grie ken een paar duizend jaar geleden dat beeld opriepen. Maar ik, eigenzinnige Westerling van de twintigste eeuw, zeg dat de zon een bruid is, die iedere morgen met een koperkleurige nachtjapon aan van haar bed opstaat. Want de zon is een zij, ondanks dat ze haar de bevruchtende werking van al wat leeft aanwrijven. Als die barende krachtbron een hele dag bezig geweest is dan gaat ze doodmoe ter ruste met haar nachtjapon aan. Het avond licht geeft daar een rode gloed aan. Tussen de ochtend en de avond in is er de dag om te werken; soms om vrij te zijn. Treft u het dan zo op de grens van zomer en herfst, ga dan eens het Amerongse bos in en kies dan het deel tussen de Bergweg van Amerongen naar Overberg err de Prinseveldse hucht. Een wondermooi bos met diepe erosie- dalen en slingerende paden. Bovenop de Prinseveldse hucht moet men rechts afslaan en langs de zo juist geploegde kaalslag wandelen. Het zal er volgend jaar al wel violet zien van het wilgenroosje of roodbruin door de bochtige smele, dat mooie metaal- glanzende gras. Het kleverig kruiskruid kan er massaal komen te staan. Alle maal dingen die men eens in de gaten moet houden. We behoeven er niet om te wedden. Eer met een paar jaar de jonge aanplant tot ontwikkeling komt, zullen deze pioniers van de droge zand grond éérst het hele terrein voor zich opeisen. Het fijnst wandelt men er in de late namiddag. Steek desnoods een paar boterhammen bij u en wandel dan eens rustig tot het donker wordt. Over rust gesproken omstreeks die tijd zie je er geen kip. Nou ja ènders ook niet. U begrijpt het wel. Of het niet eng is dan in het bos te zijn? Spoken doet het er niet en naar ik heb horen verluiden, lopen er ook geen wol ven. Dat valt best mee. Echt waar, omstreeks de tijd, dat de bruid van de dag haar fluwelen sponde van de nacht induikt, geeft ze haar laatste krachten om bos en beemd in gloed te zetten, 's Morgens heeft het bos een ochtend- blos als de reine, maagdelijke bruid uit gerust de heuveltrap gaat bestijgen. Dan zou u óók eens moeten gaan wan delen. Dat zijn de momenten van de dag waarop men de dieren van het bos zien kan, reeën en konijnen, ja wel- eens een vos of een wild zwijn. Als 't bos vol mensen loopt in de vakantie- tijd, houden ze zich schuil. 't Belooft dit jaar een goed padde stoelenjaar te worden. Overal staat de slanke amaniet reeds en ook het rood, groen en geel van de russula's zijn er al. Wie evenwel zou menen nu volop can tharellen te kunnen gaan plukken, slaat de plank vorstelijk mis. Door het voch tige weer van de laatste weken zou den ze er volop moeten zijn, maar de cantharellenliefhebbers behoef ik niets te vertellen. Het gaat er mee bergaf waarts. Triest voor de liefhebbers on der ons, maar 't is een voldongen feit: de cantharel doet het niet meer zo goed in onze bossen. Ze worden beslist té veel weggeplukt. Volwassen, sporedra- gende vruchtlichamen komen niet meer tot ontwikkeling. Enige jaren geleden kwam ik met een emmer vol thuis en een paar dagen later kon je nog eens een paar emmers vol gaan plukken. Nu mag je blij zijn als je een handje vol vindt. De liefhebbers van deze lek kernij zijn écht zelf de schuldigen. Men haalt zelfs speldeknopgrote cantharel len van de bodem, bang dat de volgen de vinder ze mee zal nemen. Dèt is nu funest voor iedere paddestoel. Ja, de giftige amanieten en de onsmakelijke russula's de Duitsers zeggen zo ka rakteristiek „ungeniessbar" dié zie je plenty, maar de soorten die wél eet baar zijn worden stelselmatig uitge roeid. Wat er dan gebeuren moet om de toestand van vroeger te herstellen? De boseigenaren dienen te verbieden in hun bossen cantharellen te plukken tót er weer een redelijke groei optreedt. Want heus, het ligt niet aan de bodem gesteldheid. Die is allerwegen aanwezig om een flink gewas te waarborgen. Mag ik dan eens een vriendëlijk verzoek tot u richt? Geef die speldeknopgrote cantharellen nou eens een kans. Laat dat nu eens volwassen sporedragers worden! Dan redt u één van de meest gewilde paddestoelen van de onder gang. 't Zal wel niet meevallen voor u, cantharellenzoekers, maar laat ik dan deze preek met een toepasselijk woord van onze onvergetelijke ds. Jac. P. Thijsse mogen besluiten: „Laat uw lief hebben nooit ontaarden in liever-heb- ben". Nu wat meer over het wonder, dat paddestoel heet. Viel het u al eens op, dat het eigenlijk vis noch vlees-is. Een „plant" zegt men veelal, maar wat men kent als „paddestoel" is eigenlijk de vrucht van iets. Je ziet geen blade ren of takken, laat staan een stam. U kunt daar wel iets van te zien krijgen. Een amaniet en als u dat wat duide lijker wilt; zo'n mooie rood met wit ge spikkelde uit de kinderfantasie, die al tijd een vliegenzwam is staat zo'n pronkjuweel bij geval midden in een hoop dor blad van vorig jaar, dan moet u daar dat blad eens laagje na laagje weghalen. Op een moment stuit u dan op een heel samenstel van melkwitte draden, de zwamdraden, en als dat spul dicht ineengedraaid zit, dan spreekt men van de zwamvlok. Dèt is nu de eigenlijke plant. Neen, heus, dat zijn niet de „wortels" van de „paddestoel" het is de „plant" zelf en dan is „plant" al even misleidend. Het is een zwam, een volkomen chlorofiel- of bladgroen- naar de zijden afgerond. Het regenwa ter wordt dus naar de randen afge voerd en in geval van wolkbreuk zijn er de schuin naar beneden gegraven geulen die het water sAel doorlaten. De ze vochtige randen evenwel trekken planten aan en zo zie je overal de mooie paarsblauw bloeiende Brunella staan. 't Is wel eens aardig eens na te gaan wat voor invloed licht op de kleur van zo'n bloem heeft. Waar het schemerig is is de tint bijna blauw. Niet zelden staan daar de mooie breedbladige wes penorchissen, ook al weer meer groen dan bruinrood waar het beschaduwd is. Een prachtige orchidee overigens die wij op de Amerongse berg hier en daar nog vinden. Die uit de kleiputten bij Buren zijn blanker en lager maar behoren ook tot hetzelfde geslacht. Epi- pactis. Ik vond eens de zéér zeldzame bruinrode westpenorchis die alléén maar in Zuid-Limburg te vinden is. Wel een bewijs dat men die Amerongse berg toch maar eens goed in de gaten moet houden. Je kunt daar meer verwachten dan men denkt.

De Vallei | 1968 | | pagina 6