Zeg maar waar u hee wilt Met NS Waag op het station om de gratis folders Boeiende eerste helft van duel tussen GVVV en SML Argentijnse vijfling leeft over de wereld verspreid „Prunus had moeten blijven staan" 8 Dagen Ardennen, Sauerland, Vlaanderen Reizen en prijzen Flevocentrale PGEM eind 1969 officieel in gebruik Deze zomer weekendretours! kunt u alle kanten uit, VREDESDORP IN OBERHAUSEN Engeland wenst verbod biologische oorlogvoering Insluiper in bejaarden huizen gepakl Schreuders uit veld gestuurd Misser Rokossofsky ter aarde besteld Tunesiërs in Sofia mishandeld DiligentVs vierden 25ste verjaardag in CanadaF.S., Rome en Buenos Aires Ontstemde Veenendalers: Volgens vaders wens „normaal" opgegroeid „ZORGE1SKI1SD" VRIJGEZEL WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1968 AF" .'ll Laten we zeggen Vlaanderen. Zorg voor ƒ238.- en een week vakantie en u hoeft nergens meer naar om te kijken. Alles volledig verzorgd: trein, overnachting, maaltijden en excur sies, o.a. naar Brugge, Gent, Brussel, de Vlaamse Ardennen. En wat het prettige is van deze vakantiereizen? U hetaalt geen extra's en de prijs geldt van elk station in Nederland. U kunt elke zaterdag ingaande 18 mei vertrekken voor zo'n 8-daagse zorgeloze vakantie. ooc 8 dagen Vlaanderen I Aoo." 8 dagen Zuid-Limburg f 149. 8 dagen Montferland f 183. 8 dagen Twente f 193.- 8 dagen Sauerland f 225.- 8 dagen Zeeland f226.- 8 dagen Brabant f 234. 8 dagen Ardennen f 277.- Goed nieuws voor elders werkende kinderen, voor moeders met getrouw de dochters, voor mensen met broers en zussen en verre vrienden, voor ver liefden en verloofden, voor iedereen. Blijf eens een nachtje over. Zaterdags heen, zondags terug. Weekendretour voor dagretour plus één gulden. Nederlandse Spoorwegen Zo ligt de nieuwe Flevocentrale, ge zien vanaf de dijk tend de palder. Een gebouw met gigantische afmetingen waar in ook werkelijk allies groots en modem is opgezet. Het vermogen van de centrale zal, als die eenmaal in bedrijf is gesteld, even groot zijn als van die van alle Nij meegse centrales tezamen. OBERHAUSEN In de Westduitse stad Oberhausen is het eerste „vre- desdorp" in Europa geopend, waar dertig Zuidviëtnamese kinderen een nieuw tehuis hebben gevonden. De kinderen zijn slachtoffers van kin derverlamming of gewond geraakt door het oorlogsgeweld. Sommigen hebben brandwonden door napalm. De Viëtnameesjes die negen maanden geleden naar West-Duitsland kwa men voor behandeling in een zieken huis, zullen in het dorp blijven tot de oorlog afgelopen is, of tot hun ouders willen dat ze naar huis terugkeren. Er zijn voor de kinderen twee Zuid viëtnamese verpleegsters. Er is in het dorp een speciale school, waar o.a. Viëtnamezen aan verbonden zijn. Het idee voor het vredesdorp is afkom stig van de 39-jarige dominee Fritz Berghaus die het project vorig jaar zonder enige geldelijke steun op touw zette. Hij kreeg echter spoedig hulp van onder meer de organisatie „Ter- re des Hommes". Ongeveer 500 jonge mensen uit allerlei Europese landen, waaronder Tsjecho-Slowakije, hebben het afgelopen jaar in hun vrije tijd geholpen bij de bouw evenals Britse en Westduitse soldaten. Ds. Berghaus heeft plannen voor dergelijke dorpen in Dusseldorp, Bonn en Münster. GENEVE In de ontwapenings conferentie heeft Engeland gisteren aangedrongen op een internationaal geldend verbod van het gebruiken in een oorlog van bacteriologische midde len tegen mensen, dieren en gewassen te velde. De Britse onderminister van buitenlandse zaken voor ontwapening, Fred Mulley, zei in een toelichting dat niet alleen het gebruiken maar ook de aanmaak en het bezit van die midde len zou moeten worden verboden. Krachtens de internationale conven tie die Mulley bepleitte zouden alle lan den die zich daarbij aansluiten er van uit moeten gaan dat het gebruik van micro-biologische strijdmiddelen in een oorlog indruisen tegen het internationa le recht en misdadig zijn. Die landen zouden moeten beloven die middelen nimmer te gebruiken en evt. controle door de Uno toe te laten. Mulley zei dat het Geneefse proto col van 1925, waarbij het gebruik van chemische en bacteriologische midde len in een oorlog is verboden, niet lan ger toereikend is. Niettemin stemde hij in toen de leider van de Russische delegatie, Aleksander Rosjtsjin, er op aandrong dat alle landen die dat pro tocol nu nog niet hebben getekend dat alsnog zullen doen. De Amerikaanse regering heeft dat protocol wel ondertekend, maar het werd nimmer door de Amerikaanse senaat geratificeerd. In de oorlog in Viëtnam hebben de Amerikaanse strijd krachten chemische middelen gebruikt ter ontbladering van delen van het oerwoud om zo de vijand beter te kun nen vinden. LELYSTAD Aan het eind van het volgend jaar, als de gehele centrale, althans voorlopig met twee units, in bedrijf is gesteld, zal de nieuwe elektri citeitscentrale in Flevoland, op zeven kilometer van Lelystad gebouwd, offi cieel in gebruik worden genomen. De centrale, die dan een belangrijke ver bindingsschakel zal vormen tussen gro te landelijke netten, zal dan een ver mogen van 360.000 kilowatt op kunnen wekken. Sinds enige weken, vanaf 24 juli, is de centrale bij wijze van proef al in bedrijf. De bouw van de Flevocentrale, de modernste van ons land, zal circa 167 miljoen hebben gekost als het karwei is geklaard. De centrale staat aan de rand van het Flevomeer op een kunst matig gevormd eiland, dat 20 hectare groot is. In 1973 is de opbouw van de apparatuur geheel voltooid en zal een derde unit in gebruik kunnen worden genomen. Maar ook dan blijft er alle mogelijkheid tot uitbreiding, tot een vermogen zelfs van anderhalf miljoen kilowatt. Dat zal omstreeks 1980 wel zo ver zijn, verzekerde de directie van de PGEM tijdens een persconferentie in de centrale, de eerste die in de ge schiedenis van het bedrijf op het nieu we land werd gehouden. In de Flevocentrale, die hypermo dern is doch desalniettemin geen kern energiecentrale is, worden de ketels met aardgas gestookt. Deze ketels zijn echter zo geconstrueerd, dat ze ook met olie gestookt kunnen worden, waarvoor op het terrein twee tanks die ieder 36 miljoen liter olie kunnen bevatten zijn gebouwd. De ketels zelf hebben een hoogte van 45 meter. Er is 165 km buis in verwerkt. Met de bouw van de centrale werd in maart 1964 begonnen en het werk is volgens het schema verlopen. De centrale staat nu al model voor een dergelijk bedrijf dat in Diemen wordt gebouwd. De PGEM heeft niet alleen deze gi gantische produktie; fabriek van stroom modern gebouwd, ook kleinere onderdelen van de electriciteitsvoorzie- ning worden op nieuwe wijze aange pakt. Zo worden de transformator huisjes, waarvan er al 300 staan in het AMSTERDAM Dc „monteur Aad de Graaf", die in heel Nederland tal loze bejaarden van hun geld en siera den wist te beroven, is door de Am sterdamse politie opgepakt. De man had een auto gestolen, werd door ach tervolgende automobilisten klemgere den en aan de politie overgeleverd. De Graaf, oftewel de 52-jarige Am sterdammer A. K.. bracht in een do zijn plaatsen een bezoek aan bejaar dentehuizen. Hij wist de kamers bin nen te dringen en daarna te verdwij nen met geld en sieraden. Uit de Vijverhof in Dordrecht stal hij vorige maand drieduizend gulden en enkele sieraden; in Zwijndrecht maakte hij vijfhonderd gulden en een gouden horloge buit. Hij heeft verder onder meer geopereerd in Rotterdam, Heerenveen, Bergen op Zoom, Wolve- ga, Kampen, Groningen en Amster dam. verzorgingsgebied, in prefab-elementen opgebouwd. Nog in de loop van dit jaar zullen er in totaal 350 van deze moderne transformatorhuisjes overal in het Gel derse te zien zijn. De PGEM dekt ongeveer 99,8 pet. van de behoefte aan elektriciteit in de provincie. Het aantal niet-aangesloten woningen is nog maar zeer gering. De percelen die niet aangesloten zijn be horen tot de super-onrendabele die ook met het huidige zeer royale subsidie systeem niet kunnen worden aangeslo ten. Dat men de ketels van de centrale met aardgas stookt vindt zijn oorzaak in de naar verhouding goedkopere prijs dan olie en het feit dat men een scho ne schoorsteen behoudt. Die is overi gens 150 meter hoog, heeft twee rook kanalen en is voor de slordige som van vier miljoen gulden neergezet. Het nieuwe bedrijf is weinig arbeids intensief. In totaal werken er in de loop van de week zo'n 130 man. Tij dens de weekeinden is een bezetting van 20 man voldoende. VEENENDAAL GVVV heeft gisteren zjjn tweede oefenduel gespeeld. Op het Panhuis ontmoetten de blauwwitten SML uit Arnhem, de club die het afgelopen seizoen door ongelukkige omstandigheden de tweede klasse (zondag) moest ver laten en deze competitie in de derde klasse uitkomt. Het vrjj pittige treffen tussen de zaterdag- en zondagamateurs eindigde in een 3-3 gelijk spel na een van beide zjjden voortreffelijk gespeelde eerste helft. Na de hervatting daalde het spelpeil aanmerkelijk en er werden in deze laatste 45 minuten enkele felle duels uitgevochten. Leo Schreuders werd in de slotfase zelfs van het veld gestuurd. SML startte overweldigend met twee razendsnelle attaques. De Arnhemmers die over het algemeen iets 'beweeglij ker waren dan de thuisclub, trachtten GWV te imponeren, maar reeds na enkele minuten antwoordden de Vee- nendalers. Zij bouwden op fraaie wijze hun aanvallen op en kwamen, doordat er sporadisch individualistisch werd ge- speeld, tot zeer effectief spel. SML nam echter een voorsprong. Nadat IJs- selstein een hard schot had gelost, dat keeper Van Dijk in eerste instantie stopte, versloeg de Arnhemmer Terink de GVV V-goalie toch (0-1). Van Limburg schoot de partijen naar gelijke hoogte, toen uit een schot van Schreuders de bal afstuitte tegen eer verdediger van SML (1-1). Opnieuw namen de gasten een voorsprong. De junior Titarsoly ondernam eetn prach tige solo en sloot deze af met een «ge weldig schot (1-2). GWV zette nu de snelle Arnhem mers onder druk met prachtige aanval len. Piet van de Bovenkamp tekende voor de gelijkmaker. Hij ondernam een magistrale solb, wervelde ook langs keeper Volmer en scoorde beheerst. GWV nam voor rust zelfs een voor sprong. Jan van Manen passte na een snelle rush op Van Limburg en deze verschalkte de goed keepende Volmer voor de derde maal (3-2). In de 2e helft kreeg Schreuders al meteen een kans. Hij schoot tegen de paal en had het terugspringende leer moeiteloos kunnen inschieten, maar hij miste. GVVV ging nu weer slordig spe len, waardoor de Arnhemmers steeds weer konden aanvallen. De middenvel der Peters was de grote gangmaker en hij zette zijn ploeggenoten herhaaldelijk aan het werk. De duels tussen de spelers van beide ploegen werden zeer fel, vooral in de verdedigingen. Het combineren liet aan beide zijden nu te wensen over en de wedstrijd verloor daardoor aan aan trekkelijkheid. SML kwam aan de ver diende gelijkmaker door wederom Ti tarsoly en na dit doelpunt kwamen de teams niet meer tot 9coren. In de slotfase van de strijd werd Leo Schreuders van GVW naar de kleedkamers gestuurd omdat hij zijn tegenstander Mulder trachtte na te trappen. Zijn opponent pleitte nog wel voor hem, maar de arbiter was vastbe sloten. GWV speelde met twee invallers, na melijk J. de Kampert en Van Manen, respectievelijk rechts- en linksback. Voor SML was dit 'het eerste oefenduel. MOSKOU De begrafenis van de in Polen geboren maarschalk Konstantin Rokossofsky de overwinnaar van het Duitse leger in Stalingrad op het Rode Plein, werd bijgewoond door al de hoogste Russische leiders. Rokossofsky is zaterdag op 71-jarige leeftijd overleden. De secretaris-generaal van de Russi sche communistische partij, Leonid Breznjef, de eerste minister, Aleksej Kosygin en de Russische president Pod- gorny brachten vandaag het laatste eer bewijs aan de maarschalk. De urn met zijn as werd in de muur van het Kremlin geplaatst naast die van andere „helden van de Sowjet-Unie". TUNIS Leden van de Tunesische afvaardiging naar het jeugdfestival in Sofia zijn zaterdag door leden van de Bulgaarse veiligheidsdienst zodanig mishandeld, dat zij in een ziekenhlus moesten worden behandeld, zo heeft het Tunesische persbureau bekend ge maakt. De autoriteiten in Tunis nemen het voorgevallen „zeer ernstig" op. Vorige week vrijdag had Tunesië be sloten zijn officele afvaardiging naar het jeugdfestival terug te trekken, om dat de Bulgaarse autoriteiten hadden geweigerd te verhinderen dat Tunesiërs uit andere landen, die tegen het be wind van president Bourguiba zijn ge kant, aan het festival deelnemen. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, mr. H. Fortuin, ondervoorzitter van de Centrale Raad van Beroep te Utrecht, wonende te Hilversum. VEENENDAAL Enkele Veenendalers zjjn Bogal ontstemd over het kappen van een prachtige prunus, die elk voorjaar weelderig bloeide op de Griftoever aan de Raadhuisstraat-hoek Kerkewjjk. Bovendien is men bang, dat in de toe komst nog meer fraaie bomen en heesters zonder meer zullen verdwenen. Men maakt zich met name zorgen over de oude ceder, die nog steeds de voortuin siert van het reeds afgebroken oude rusthuis aan de Kerkewijk. Er was volgens de verontruste perso nen geen enkele reden om de prunus te verwijderen. De gemeente geeft volgens hen een slecht voorbeeld aan de jeugd, die met de jaarlijkse Boom- plantdag haar eigen boom moet ver zorgen, als men zonder meer prachti ge stukjes natuur wegvaagt. De pru nus vormde voor niemand een obsta kel, ook het verkeer ondervond er geen hinder van. De heer E. Bakker, plaatsvervan gend hoofdambtenaar van de Techni sche dienst, vertelt niet op de hoogte te zijn gebracht van het kappen van de prunus. Het tuinaanlegbedrijf fa. A. P. van Ginkel uit Veenendaal zorgt in eerste instantie voor de aanleg van plantsoenen, daarna neemt men pas contact op met de plantsoenendienst. De heer Bakker beweert, dat vol gens fa. Van Ginkel de prunus, die dit voorjaar nog in volle bloei stond, bijna dood was. Hij voegt er aan toe: „De firma Van Ginkel probeert zoveel mo gelijk groen te laten staan. Men heeft ons wel eens verzocht een boom of struik te doden, maar dan zei de fir ma Van Ginkel, dat men dat in geen geval zou doen". De prunus werd weggehaald in het kader van het aanleggen van het talud langs de Grift. De verontruste perso nen hadden de heester daar liever la ten staan. Vooral om zijn schoonheid, die eerst na tientallen jaren zo groot is geworden. De heester stond vroeger in de tuin van de villa „Repos Ail- leurs". Deze tuin strekte zich, voordat de Raadhuisstraat werd aangelegd, uit hebben" De Argentijnse Diligenti-vijfling heeft de afgelopen maand zijn 25ste geboor tedag gevierd op voor deze vijfling kenmerkende wijze: zonder feestelijk heden en zonder reünie. Toen de drie meisjes en twee jongens 15 juli 1943 in Buenos Aires werden geboren, besloot hun vader zijn kinderen te vrijwaren tegen de wat hij noemde „circus-publiciteit", waarmee indertijd de beroemde Canadese Dionne-vijfling was omgeven. Eerst probeerde vader Franco, een Italiaanse immigrant, die in de textielbranche een fortuin had verdiend, de ge boorte geheim te houden. Toen het nieuws toch uitlekte, weigerde hij journalis ten of iemand anders bij de vijfling toe te laten. Mevrouw Diligenti, een vroe gere Italiaanse operazangeres, was het hier niet mee eens, maar Diligenti bleef op zijn stuk staan en de kinderen groeiden „normaal" op. Franco jr. en Maria Fernanda, die beiden in Buenos Aires wonen, zeiden schouderophalend: Ach, niet op reage ren. „Hij mopptert vaak, maar we kun nen goed met elkaar opschieten", zei Maria Fernanda. „Het is overal hetzelfde", zei Franco jr. „Ouders en kinderen klagen altijd over elkaar, maar we kunnen heus goed met hem overweg". Franco jr. heeft een leidende positie in een der textielfabrieken, die zijn va der bezit. Ofschoon ze de enige levende volwas sen vijfling vormen, verneemt de we reld niets omtrent hen, afgezien van zo nu en dan een enkel regeltje in de krant. Aan vrienden vertelde Diligenti, dat hij wilde, dat zijn kinderen hun eigen persoonlijkheid zouden behouden en, onafhankelijk van elkaar, ieder hun eigen leven zouden leiden. „Zo groei den we dan ook op", zei Maria Fernan da, een van de vijf. „We voelden altijd dat we normale kinderen waren". De vijfling ging nooit eender gekleed en leerde ook aan vijf verschillende middelbare scholen. Voor hun kost schoolopvoeding gingen ze naar het bui tenland. Ter vermijding van publiciteit, bouw de Diligenti voor zijn kinderen een schoollokaal en een speeltuin op het erf van zijn prachtige buitenhuis in de rijke buitenwijk Beigrano. „Maar toen ze groter werden, moest ik ze van el kaar scheiden", zei Diligenti in een in terview. „Alleen bij verjaardagen liet ik hen bjj elkaar komen". Snds hun kostschool dagen zijn de kinderen slechts sporadisch bijeen ge weest. Op het ogenblik wonen twee van hen Franco jr. en Maria Fernanda in Buenos Aires. Carlos studeert voor werktuigbouwkundige in Vancouver, Canada. Maria Ester woont bij een oudere zuster in Rome en Maria Chris tina woont met haar Amerikaanse echt genoot, dr. Bruce Zimmerman, in St. Paul, Minnesota. Zij trouwde in mei jJ. Hun 68-jarige vader, sedert 1966 half invalide wegens een gestoorde bloeds omloop, klaagt nogal over zijn nage slacht. „Het botert niet zo best tussen ons", zegt hij. „Ze hebben me een boel narigheid bezorgd. Nu ben ik te oud, te ziek en te moe. Ik kan hen of mijn kleinkinderen nu niet meer om me heen Franco sr. noemde zijn zoon echter een zorgenkind. In het begin van dit jaar liet Franco jr. zijn studie in de steek en kwam uit Canada weer naar Buenos Aires om, tegen de wens van zijn vader, te trouwen. Franco sr. gaf zijn zoon een baan, maar was niet aan wezig bij het huwelijk, nu drie maan den geleden. Maria Ester, een andere dochter, liet zich drie jaar geleden van haar Argen tijnse echtgenoot Carlos Vivares, schei den en woont nu met haar drie kinde ren in Rome. Maria Fernanda, die ook drie kinde ren heeft, woont in Buenos Aires met haar man, Fernando Boero, een Ar gentijn die rechten studeert en verder public relations doet. Maria Christina werd opgeleid voor stewardess totdat zij dr. Zimmerman ontmoette en met hem trouwde. Ze had den elkaar leren kennen via een oude re zoon van vader Diligenti, die een vriend van Zimmerman is. Carlos die in Vancouver studeert, is de enige vrijgezel van de vijfling. Diligenti had een zoon uit zijn eerste huwelijk. Na de dood van zijn vrouw trouwde hij met Isabel Aversan, een Italiaanse operazangeres uit Rome. Meer dan dertig jaar geleden vestigde het echtpaar zich in Buenos Aires. Di ligenti begon een kleine zaak in textiel, die hij wist uit te bouwen tot de huidi ge belangrijke industrie. De Diligenti's kregen twee kinderen, een zoon en een dochter, voordat in' 1943 de vijfling werd geboren. Daarna kregen ze geen kinderen meer»

De Vallei | 1968 | | pagina 10